Luxe motorboten gaan door grachten en singels varen Het Gemeentebestuur heeft al 56 wijkhoofden aangewezen Godfried Bomans over het? werk van Charles Dickens Kath. Leidse Middenstand vierde Vastenavond-feest DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Grote plannen van Leidse V.V.V. D. v. d. Kwaak de nieuwe voorzitter Trekken wij één conclusie uit de gisteravond in „In den Vergulden Turk' gehouden jaarvergade ring van de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer voor Leiden en Omstre ken, dan is het deze, dat het bestuur onder nieuwe leiding van de heer D. v. d. Kwaak die in de vacature van mr. dr. P. G. Knibbe tot voorzitter werd gekozen in het komende seizoen alle zeilen zal bijzetten om een grote stroom vreemdelingen naar de Sleutelstad te trekken. Niet alleen, dat van de zijde van het bestuur enkele suggesties werden gedaan om dit bezoek te stimuleren, ook de leden kwamen met enkele attractieve plannen. Zo is het thans reeds zeker, dat twee luxe motor boten (De Sleutelstad I en II) in de komende zo mer rondvaarten door de Leidse singels en grachten zullen maken. De vergadering, aanvankelijk on der leiding van de wnd. voorzitter, secretaris C. J. van Spall, kreeg al lereerst een inzicht in de werkzaam heden van het afgelopen jaar. De di recteur van V.V.V., de heer J. Vis ser, gaf een uitvoerig en keurig ver zorgd overzicht, waaruit viel af te leiden, dat Leiden in 1951 een record aantal vreemdelingen tot zich trok, waarvan alle musea hebben geprofi- eerd. Uit tal van persoonlijke con tacten is het de directeur gebleken dat ook de Leidse bezienswaardighe den grote aftrek vinden, terwijl Lei- dens ligging tussen merengebied en badplaatsen een bijzondere aantrek kelijkheid biedt. De heer Visser achtte het een gunstig teken, dat mo menteel op het bureau van V. V V. reeds vele informaties worden inge wonnen door buitenlanders, waar onder Amerikanen, Engelsen, Duit sers, Zweden en Noren. In 1951 ver strekte het bureau circa 4500 mon delinge. 3500 telefonische en 1200 schriftelijke inlichtingen. Het leden tal van de vereniging bleef stabiel, doch is zeker voor sterke uitbreiding vatbaar. In deze richting worden door het bestuur plannen beraamd. Het financieel overzicht van de pen ningmeester, dr. J. Keuning, meldde Houtsneden van Béla Gy Szabó In hei Prentenkabinet Het Prentenkabinet van de Rijks universiteit te Leiden herbergt mo menteel een zeer interessante ten toonstelling van houtsneden vah de Hongaar Béla Gy Szabó, naar Lei den gebracht door de Hongaarse student G. Boné, die drie jaar gele den naar Nederland kwam om af te studeren. Gy Szabó, geboren in 1905, werd opgeleid tot ingenieur in de werk tuigbouwkunde aan de technische hogeschool van Budapest. Na 1933 legde hij zich echter geheel op de kunst toe en van 19361939 studeer de hij aan de grafische afdeling van de hogeschool voor beeldende kunst te Budapest. Hii maakte studierei zen naar Italië, Roemenië, Joego slavië, Griekenland en Bulgarije. Van 19331936 maakte hij meest houtgravures, daarna houtsneden en nog later combmeerde hii beide technieken. Tussen 1933 en 1951 ont stonden ongeveer 600 prenten, waar van de houtgravures van het Liber Miserorum (Boek der Ellende) be kroon'! werden. Verder verschenen nog het Liber Vaqabundi (Zwervers- boek) en de Zandwereld, 28 tekenin gen in O.I. inkt. De geëxooseerde houtsneden plaat sen de belangstellende toeschouwer een ogenblik in het Zevenburgse land, met schilderachtige bergen, tossen en dalen, een karakteristieke bevolking, typische volksdansen, enz. Met een voortreffelijke techniek heeft Szabó de rijk-geschakeerde na tuur weereegeven in sterk georo- nonceerde lijnen, met zuivere licht effecten en een contrastwerk'ng met het diepe zwart, waarvan een indringende suggestiviteit uitgaat. Onwillekeuriger moet men bii dit werk denken aan Vincent van Gogh en Szabó schijnt eveneens beïnvloed te zijn geworden door de Japanse prentkunst, wat vooral in enige sneeuwlandschappen duidelijk blijkt. Hij heeft echter een eigen stijl ont worpen, die van een sterke persoon lijkheid getuigt, hier en daar met veel fantasie, elders fel realistisch, dan weer een dynamische bewogen heid. Ook zijn gekleurde houtsneden in fijne pasteltinten op deze tentoon stelling aanwezig, welke tot Maart op iedere werkdag van twee tot 5 uur te bezichtigen is op Klok steeg 25. Het bestuur van K. O. deelt ons het volgende mede: De vrij langdurige ziekte van de dirigent van het Residentie Orkest, Willem van Otterloo, is oorzaak ge worden van vele wijzigingen in de programma's van verschalende con certen. Hóewei de heer Van Otterloo intussen gelukkig weer hersteld is en op het concert van a.s. Donder dag dus zelf zal dirigeren, onbrak de nodige tijd van voorbereiding voor de uitvoering van de tweede svmrhonie van Bertus van Lier. zo dat deze van de programma's zowel van de Haagse concerten als van het Leidse concert op 28 Februari a.s. moest worden afgevoerd. In de plaats daarvan zal het Re sidentie Orkest nu ten gehore bren gen: 2 nocturnes van Claude De bussy, n.l. „Nuages" en „Fêtes" en „Pavane pour une infante défunte" van Maurice Ravel. Overigens blijft het programma ongewijzigd. een nadelig saldo. Teneinde aan de vele suggesties uitvoering te kunnen geven, waardoor men Leiden tot een centrum van vreemdelingenverkeer denkt te maken, werd het vgn be stuurszijde in hoge mate toege juicht, dat het Gemeentebestuur voor het jaar 1952 een hogere subsidie wenst uit te keren. Ook hier, zo werd geredeneerd gaat „de cost voor de baetuit. Aangezien dr. mr. P. G. Knibbe zich tot zijn spijt genoodzaakt zag om voor het voorzitterschap te be danken, werd de heer D. van der Kwaak op voorstel van de heer Van Spall met algemene stemmen tot voorzitter benoemd. De heer Van der Kwaak, die deze func'ie in het belang van Leiden met bijzondere ambitie aanvaardde, leidde nog een andere betekenis aan de ini'ialen van V. V. 'V. af: Vol Vertrouwen Voorwaarts! In deze zin wenste hij zijn taak dan ook on te vatten in de overtuiging, dat ziin medebestuurs leden hem daarin krachtig terzijde zullen staan. Voorts werd in de vacature van wijlen de heer B. de Koning de heer J. v. d. Meer gekozende heren C. J. van Spall, P. Herfst en H. E. v. d. Heide werden herkozen. Tot le den van de kascommissie werden be noemd de heren P. Demmenie en Van Ulden. Zeer uitvoerig werd vervolgens ge sproken over de activiteit van de vereniging in het komende jaar. Tal rijke suggesties werden zowel van de leden als van bestuurszijde gedaan. Zo werd o.a. aangedrongen op ver plaatsing van het Informatiebureau maar het Stationsplein (is op deze plaats geen semi-permanent gebouw tje in te richten?). Voorts werd het wenselijk geacht in het vacantiesei- zoen de wieken vai de molen „De Valk" in bedrijf te stellen. Gedacht werd ook aan een Rijnkanalenrond- vaart. Uit de vergadering werd opge merkt, dat deze er het volgend jaar zal komen, 't Glippertje zal deze zo mer zijn activiteit uitbreiden. De stroom van vreemdelingen in de bol- lentijd denkt men op te vangen door enkele Leidse attracties te organise ren. Hiervoor zal het bestuur contact opnemen met de Leidse Midden standscentrale. Pogingen zullen voorts in het werk worden gesteld om de badgasten bij regenachtig weer naar Leiden te trekken. De idee werd geopperd op deze dagen speciale bus- De eerste reacties in Leiden op de diensten te laten rijden, b.v. van Nationale lening ten behoeve van strandboulevard naar Leiden, met de woningbouw zijn zeer verheu- een bezoek aan alle bezienswaardig- gend; reeds is een aantal aanmeldin- heden. De Waag en Dem Burcht zul- Ren binnengekomen van medewer- len meer in het centrum van de be- j kers die de 56 door het Gemeente langstelling worden geplaatst. Dit i bestuur aangezochte „wijkhoofden" zyn zo enige suggesties, welke gister- lhfn ass;s eren bij het huisbezoek, avond aan de hand wei-den gedaan. I 0ok morsen kan men zich nog op- PPn Ti ri°" geven als medewerker, van 8.30 tot Woningbouwlening in Leiden Ideeën, welke na sluiting der verga dering door het bestuur reeds direct onder ogen werden gezien, zodat wij mogen aannemen, dat 't het bestuur ernst is met. de plaatsing van Lei den in het centrum van vreemdelin- genbezoek. Burgerlijke Stand Geboren: Theodorus Jozef, z. van M. J. Vesseur en Th. J. van dei- Kruk; Johannes Jacobus, z. van J. Beij en M. E, den Os; Jacqueline Elise Joanna, dr. van J. F. M. Wolsky en A. S. M. Heijnen; Bernardus z. van G. Blok en J. M. van Abswoude; Maximiliaan Johannes Theodorus, z. van A. M. Blans en F. J. Heukhorst; Jacobus Cornelis, z van A. J. van 12.30 en van 2.30 tot 5.30 uur aan het Stadhuis. Ondertussen zijn ook de wijkhoofden zelf op zoek gegaan naar medewerkers; morgenavond komen de wijkhoofden om half ne gen op het Stadhuis bijeen, o.a. om de lijsten van medewerkers op te stellen en aan te vullen. Vrijdag a.s. begint de actie in Lei den reeds met het rondbezorgen van huis-aan-huis-folders waarin op zeer duidelijke en voor iedereen begrij pelijke wijze wordt verteld waar voor deze Natoinale Lening dient, wat de bevolknig moet doen en hoe de inschrijving geschieden zal. De daarop volgende week (3, 4, 5, 6 Maart) zullen de huisbezoekers over- Schravendijk en S. S. H. Stikkelo--r, ,r- ir' ?n nodi rum Joseph, z. van J A. de Haas en nog eens beel duidelijk te vertellen J. J. Nieuwenburg; Marinus Chris- er -> r -r-n 0f men rif wil doen tiaan, z. van J. M. van Stralen en J. voor 25 gulden, voor 100 of meer. Falltntin; Janny Johanna Elisabeth, indjen ja dan helpt de huisbezoe- dr. van J. van Voorthuijzen en M. J. ker die' hiervoor nog geïnstrueerd Schilperoort; Mieneke, d van T. d, de buietten in te vullen en Vos en M. van Loef; Hanneke, d. van h j k vanzel£ v00r el- T haar. Gemakkelijker kan het niet! Tot wijtóhoofd zijn benoemd. 1. J. van J. Boezaard en C. M Siera; Ge- rarda Wilhelmina Johanna Maria, d. van J. J. Duyndam en C. A. G. van Luijk; Alphonsus Hermanus Maria, 7. van H. J. Bouchier en P. C. H. de Vrind; Hendrik Johannes z. van H. J. Schmaltz en A. P. Mol; Dirk, z. van D. Groenendijk en C. Schlag- wein Johannes Marcus, z. van A. H. van Vliet en J. P. la Brand; Martinus z. van C. Pauw en M. E. van Daalen; Elizabeth, d. van A. G. Visser en R. Smits; Zacharias Cornelis, z. van J. van Dijk en D. Varkevisser; Adriana Agnes Geertrui Maria, d. van A. Franck en C H. Kipping; Johannes Hendrik Christiaan, z. van H. Hoo- gervorst en A. J. Plesman; Aart Christiaan, z. van J. Knook en M. van der Leij; Margaretha, d. van F. A. Weijers en A. de Vreugd; Frede- rikus Jacobus, z. van L. Brouwer en E. French; Annabel, d. van W. de Groot en M. Mirow Maarten, z. van J. F L. Fontein en. B. Fabius. Gehuwd: L. P. Kortekaas en W. Menken; W. van Riet en M. Bucsi; C. Mol en G. Kuiken; L. Steijger en M. J. de Graaf. Overleden: H. B. Binnendijk d. v. 2 weken; J. P. Ritman zoon 26 jaar; J. van den Oever man 35 jaar; A Eg berts man 82 jaar; C. Brand, man 59 jaar; N. de Bink man 67 jaar; H. P. van Maanen d. 33 jaar. Godfried Bomans, die momenteel I kunstenaarsschap aan. Dickens heeft biografie schrijft over Charles [zijn best werken in opdracht geschre ven en de Gijsbrecht van Amstel, die nog ieder jaar wordt opgevoerd, Dickens, sprak gisteravond ter ge legenheid van de boekenweek in de foyer van de Stadsgehoorzaal over „Charles Dickens, de grote verteller". De tijd, welke Dickens die uit de gegoede middenstand stamde door de armoede gedreven, in een keldex-tje moest doorbrengen met het vullen van schoensmeerflesjes, achtte de heer Bomans de belangrijkste ten aanzien van zijn latere geschriften. Het waren weliswaar slechts zes maanden, maar deze hebben in de ziel van de toen elfjarige knaap een wond geslagen, die nooit meer ge heeld is, Uit litérair oogpunt is dit als een geluk te beschouwen, want een kunstenaar, die zonder schokkende gebeurtenissen in zijn jeugd opgroeit, mist de motor van de sociale veront waardiging. welke nodig is om een oeuvre af te leveren als Dickens ge schreven heeft. Voor degenen, die mochten twijfe len over de vraag of een humorist ook een hervormer kan zijn in so ciaal opzicht, toonde de heer Bomans de zweepslag van de humor aan. In David Copperfield wist Dickens bij voorbeeld de schuldgevangenissen zo belachelijk te maken, dat men ze moest afbreken. En zo zijn er vele wantoestanden weggelachen. Spr. schetste vervolgens de carriè re van Dickens, die in enkele weken van eenvoudig dagbladcorrespondent een vermaard schrijver werd. In op dracht van een uitgever moest hij teksten schrijven bij een serie teke ningen. De eerste zes afleveringen, waarin Pickwick ten tonele werd ge voerd, behaalden nog geen oplage van duizend exemplaren. De uitgever overwoog reeds de uitgave te staken, toen Dickens in de zevende aflevering Pickwicks knecht liet verschijnen, waarmede hij ogenblikkelijk beroemd werd. Ruim 70.000 afleveringen wer den verkocht. Hiermede was het startschot gelost voor een benijdens waardige schrijversloopbaan. Dc heer Bomans besprak vervol gens de aard van Dickens' werk en zeide, dat men tegenwoordig het werk van deze schrijver anders leest dan in de tijd, waarin het verscheen. Het sentimentele vond men destijds het belangrijkst, terwijl wij dit juist verachten en de humor hogelijk we ten te waarderen. In het vervolg van zijn lezing be handelde de heer Bomans enkele on. derwerpen aan de hand van artikelen, die hij reeds in Elseviers Weekblad publiceerde. Na een humoristische uiteenzetting over de betekenis van The Dickens Fellowship, een vereni ging, die zich tot taak heeft gesteld Dickens en de figuren uit zijn romans te laten voortleven, viel spr. de theo rie van Jan Greshof betreffende het, schreef Vondel eveneens in opdracht. Het „heilige moeten" van de kunste naar, dat Jan Greshof als de alleen zaligmakende voorwaarde voor het totstandkomen van een kunstwerk beschouwt, achtte spr. een kortzich tigheid. De beweging van tachtig heeft een dergelijke theorie wel ge propageerd, maar de wijze van tot standkoming van vele meesterwerken ontzenuwt deze stelling. Toen de heer Bomans tenslotte nog had uitgeweid over de laatste levens jaren van Dickens was het zo laat geworden, dat de in het vooruitzicht gestelde gedachtenwisseling moest vervallen en de heer De Kier, die deze avond had georganiseerd, met spoed een dankwoord sprak. C. J. Lambermont, Breestraat 55; 2. G. van Zwieten, Valdezstraat 6; 3. A. van Slooten, De Genestetstr. 26; 4 A. P. Hasselbach, Jan van Hout kade 1; 5. P. D'. Noest, Levendaal 166a; 6. A. Hollebeek, P. J. Blok- straat 11; 7. A. Crama, Kanaalstr. 4; 3. W. A. J. Kok, Hoge Rijndijk 96a; 9. J. J. Regeer, Heemskerkstraat 88; 10. G. J. Philipsen, Van de Sande Bakhuyzenlaan 18 11. K. Wovds'.ra, Snouck Hurgronjestraat 22; 12. F. L. T. du Pon, De Sitterlaan 81; 13. J. van Oosten, De Sitterlaan 60; 14. J. H. F. Vermond, Melchior Treublaan 16; 15. P. van Weizen, Buys Ballot straat 40; 16. J. W. van der Heyden, Koninginnelaan 15; 17. J. C. van Steen, Van 't Hoffstraat 20a; 18. P. Massaar, Lorentzkade 38; 19. Tj. Wiersma, Stadhouderslaan 11; 20. H. J. F. Otten, Haagweg 176; 21. Th. Barnard, Rijn- en Schiekade 121d; 22. H. van Woudenberg, Haagweg 210; 23. J. Bonsel, Vondellaan 34; 24. E. Nolles, Morslaan 10; 25. H. Hagemans, Lage Morsweg 61; 26. A. Bergers, Brederodestraat 20; 27. J. J. van den Berg, L^ge Morsweg 55; 28. Th. Brugman, Morsweg 94; 29. D. Ie Feber, Kort Galgewater 6; 30. G. Goslinga, Roodborststraat 14; 31. W. B. Uytenhout, Van Oldenbarnevelt- straat 29; 32. A. Bernard, Merel straat 34; 33. J. W. Segaar, Maredijk 89b; 34. W. A. Bergers, Zeeman laan 5; 35. J. Voorbach, Wasstr. 45; 36. C. A. J. Godthelp, Oude Vest 113; 37. W. F. Kwestro, Evertsenstr. 84; 38. P. M. van Steen, Haarlemmer straat 140b: 39. P. L. Gillissen, Co- betstraat 6; 40. P. A. de Tombe, Ko ninginnelaan 76; 41. W. C. Hemerik, Herengracht 71; 42. A. Baan, Cobet- straat 10; 43. A. Valkenburg, Ko ninginnelaan 49; 44. M. H. van den Upwich, Rijnkade 17; 45. W. G van Katwijk, Trompstraat 28; 46. A. J. Schoneveld, Trompstraat 3; 47. A. Lepelaar, Formosastraat 20; 48. A. DE HEER N. DE BINK. f Dezer dagen is overleden de heer N de Bink, oud-directeur van de N.V. Electrische Handelsdrukkerij C de Bink en Zn., aan de Stille Rijn. De heer de Bink bereikte de leeftijd van 67 jaar en had zich twee jaar geleden uit het bedrijfsleven te ruggetrokken. De crematie heeft vandaag op Westerveld plaats gevon den. „Anders dan anders" was de titel van het programma, waarmede Her man Tholen en zijn cabaret-gezel schap gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" voor het voet licht traden. Anders dan anders, omdat het Vastenavond is. Anders dan anders ook. omdat de Ned. R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden, de laatste jaren gewend was een pro gramma door eigen krachten opge voerd te zien. De voorzitter, de heer J. C. J. Lambermont. die speciaal de gees telijk adviseur, rector Bernefeld, en conrector van Bakel verwelkomde, was verheugd over de enorm grote opkomst en kon slechts wensen, dat het op de vergaderingen ook zo zou rijn! Hei-man Tholen, nog altyd even kwiek en vrolijk, verzorgde zelf de conferences, Speciale aandacht vroeg hij voor Mimi Kok, de charmante cabaretière, die vrolijke liedjes bracht en een jonge man uit de zaal liet komen, om hem te leren knuffelen. Het hele gezelschap zagen we bij de muzikale operatie, waarna Wim Bosch opera- en operette-melodieën uit z'n accordeon haalde. Herman Tholen op z'n best zagen we in drie scènes, waarin hij het hogerop zocht en de hoofdrollen speelde in „onuit gegeven stukken van Joost van den Vondel". Mimi Kok bereikte een hoogtepunt met haar voordracht van Jeanne van Szezack en Herman Tholen sloot het eerste deel af met een aantal populaire Nederlandse liedjes, waarbij hij de zaal spoedig meekreeg. Na de pauze was er gelukkig geen verloting, maar de voorzitter kon digde een collecte aan ten bate van Santos, het fonds waaruit de leden geholpen worden bij T.B C.-geval- len, priester-opleidingen en moei lijkheden jn zaken. Met muziek voorop gingen de collectanten door de zaal cn keerden terug met rijke buit 127,51). In de tweede hplft van het pro gramma zagen we Kitty van Dongen a's Marva-dienstbode, een alleraar digste schets, en nadat Wim Bosch populaire liedjes op z'n' accordeon gespeeld had, brachten Herman Tholen en Kitty van Dongen samen de finale, in de sfeer van de goeie ouwe tijd rond 1900, met dansen en schlagers, die onze ouders en groot ouders in verrukking gebracht heb ben en het ook vandaag-aan-de-dag nog wel doen! Na afloop waren er hartelijke dankwoorden van de voorzitter, met bloemen voor de beide dames, welk gebaar door een daverend applaus van het dankbare publiek onder streept werd. Terecht! Herman Tho len is er in geslaagd een uitstekend, vrolijk en beschaafd programma te brengen. Het was inmiddels half twaalf geworden. Evert Castelein beklom het podium en leidde, op muziek van Gé Hofenks dansorkest, het bal, dat tot diep in de nacht voortduur de en waaronder een mutsenverkoop nog eens 45,voor Santos op leverde. Stikkelorum, Munnikenstraat 9: 49. Ouwerkerk, Kersenstraat 27; 50. P. Loekenbach, Rijnkade la; 51. D. N. Kriek, Thorbeckestraat 64; 52. J. W. Schneider, Vondellaan 36; 53. A. J. J. van der Linden, Willem de Zwijger laan 111; 54. J. P. A. M. van der Staak, Rijn- en Schiekade 96; 55. W. F. van Ulden, Jan Lievcnstraat 34; 56. J. van Zonneveld, Dijkstraat 3. Laatste Berichten M. Heyker f In de ouderdom van bijna 89 jaar is overleden de heer Matthias Hey ker. De heer Heyker leed de laatste jaren aan een hand over hand toene mende ouderdomr-verzwakking, doch het is goed hem bij zijn heengaan weer eens voor do geest te roepen, zoals hij in de kracht van zijn leven was: een geestelijk en lichamelijk forse man, een sterke persoonlijk heid, die begaafd was met een groot verstand en een grote wilskracht. Wat hij overpeinsd had en met zijn helder oordeel als goed inzag, zette hy onverzettelijk door. De gemeenschap heeft hij met zijn gaven gediend als lid van het Kerk bestuur en van 1916 tot 1929 als lid van de Gemeenteraad van zijn ge boortedorp Hazerswoude. De N.V. Leidse Courant mag hem herden ken als een man, d e voor de bloei van het gewestelijk Katholiek dag blad zeer veel over heeft gehad. Reeds in de prille jaren van de krant tot commissaris, later tot ge delegeerd commissaris benoemd, was hij in de moeilijke bezettingstijd en kort daarna president-commissarsi. In die functie kwamen zijn gaven van geest en hart, zyn zakelijk in zicht en zijn onkreukbaarheid tot hun volle recht. Hij was een geboren raadsman, wijs en bezonken, nuchter in zyn kijk op het leven, maar met een hart, dat WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 urn*). KOUDE NACHT In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst en vprming van mist. Morgen over dag droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelyke tot Noord oostelijke wind. Middagtempc- raturen oplopend tot ongeveer dezelfde waarden als vandaag. 27 Febr.: zon op 7.32 onder 13.14; maan op 8.05 en onder 21.30 uur. warm klopte voor vele noden. Zo streng als hij voor zichzelf was in de vervulling van zyn Christenplicht, zo meegaand cn tegemoetkomend was hij voor anderen. „In eeuwigdu rende herinnering blijft de rechtvaar dige' In zoverre mensen kunnen oordelen is dit heerlijk cn geruststel lend woord op Matthias Heyker van toepassing, al heeft ook hij zijn te kortkomingen en eigenaardigheden gehad. MR. DR. G. VAN BAREN, f De oud-burgemeester van Delft, mr. dr. G. van Baren, is in de leeftijd van 70 jaar overleden. OEGSTGEEST Moderne dansen In dansschool Henny Boes te Oegstgeest, werden schoolexamens afgenomen door K.C. V.D. „San Filippo Neri". Het doel van deze examens is het danspeil van de moderne dansen op een hoger niveau te brengen. Dc candidaten waren allen beginners en dansten de Engelse wals, Tango en Quick-Step. Dc jury bestond uit de heren J. J. Koot te Lisse en P. Verbiest te Cas- tricum, die door de technische com missie van „San Filippo Neri" als zodanig erkend worden. Voor ge noemde examens gaven 124 leerlin gen zich op, die allen slaagden, waarvan velen „met lof" en „hoog ste lof". Aan de candidaten werd een diploma en insigne uitgereikt. Na de vasten zullen de overige leer lingen examen doen. Dinsdag 26 Februari. Leiden is wel rumoerig de laatste dagen. Gisteren nog vertelden we van een vechtpartij aan de Waard- gracht, die eindigde met een mes steek (tussen haakjes: er is nog een tweede vechtjas door de politie aan gehouden en ingesloten) en nu moe ten we u mededelen, dat er gister avond op dc Lusthoflaan ook het een en ander gebeurd is. Om half acht hielden enige jongens daar een complete vechtpartij, die eindigde met een klap met een stok op het linkeroog van de 14-jarige K. C. B. De E.H.D. moest er aan te pas ko men om een bloeduitstorting te con stateren cn de knaap naar het Acad. Ziekenhuis te vervoeren, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Nu morgen de Vastentijd begint, is er een einde gekomen aan de feest- avondjes. Dan blijft ei dus iets meer tijd over voor vergaderingbezoek. Vandaar dat wij in uw aller belang stelling aanbevelen de vergadering van de Leidse K.V.P., die a.s. Maan dagavond om 8 uur gehouden wordt in „De DoelenRapenburg 2. Na de pauze zal deze jaarvergadering opge luisterd worden met de vertoning van enige films ove4 Oud en Nieuw Leiden. Omdat door bepaalde om standigheden de convocaties voor deze vergadering niet al te vroeg zullen komen, waarschuwen we u alvast maar even. Noteer de datum van Maandag 3 Maart! En as. Vrijdagavond wordt u ver wacht in dc zaai Maria Gijzensteeg (naast dc Overdekte aan de Haar lemmerstraat) waar het Genootschap „De Stille Omgang" afd. Leiden cn Omstreken, ledenvergadering houdt, tijdens welke kapelaan J. van Adri- chem een rede zal houden over „Eucharistie en Leven' Bovendien is er bestuursverkiezing, waarbij de heren Schrijvers en Ouwerkerk af tredend cn herkiesbaar zijn. Wie hieraan nog niet genoeg heeft kan morgenavond nog naar de Kleine Burcht gaan, waar de Leidse EHBO- raad een wedstrijd voor junioren en senioren houdt, waaraan alle Leidse EHBO-verenigingen kunnen mee doen, met als inzet een fraaie wis selbeker. Ook voor belangstellenden een leerzame avond. En Donderd: gavond komen de le den van de Ned. Ver. van Ex-pol. Gevangenen uit de Bezettingstijd, district Leiden, in Het Gulden Vlies bijeen, om te kijken naar een film over het mooie, maar moeilijke werk van de Oorlogsgravenstichting. Bo vendien zal aan tien leden het Mo- bilisatie-oorlogskruis worden uitge reikt, waarvan één posthuum. Hedenmorgen sprak de directeur van de Markt- en Havendienst, de heer M. Weima, heel hartelijke woorden tot de heer P. J. de Jeu, die sedert 1938 in losse dienst was, voor namelijk werkzaam op het Vee marktterrein. Hij meende thans zijn plaats aan een jongere te moeten afstaan. De directeur had voor de heer De Jeu slechts goede woorden, omdat de laatste door zijn bijzonder lofwaardige plichtsvervulling een steun was voor zijn superieuren en een voorbeeld voor het verdere per soneel. Dc heer Weima wonste de scheidende heer De Jeu een pret tige en lange levensavond toe. Het gaat nog steeds goed met de Leidse woningbouw! A.s. Vrijdag middag om drie uur zullen 112 nieuwe woningen van het bouwplan IX van de Woningbouwvereniging „Ons Doel" officieel geopend wor den. Men vindt deze huizen aan de Verlengde Lammen scha nsweg, die bij ontbreken van een spoorweg overgang of tunnel, nog steeds geen behoorlijke verbinding met de stad heeft STADSKOK. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Febr. Groente. Per 100 kg.: witte kool 6.50, rode kool 18.80—23.8C. gele kool 12.30—15.30 grofnc kool 7.5020.boerenkool 9.3019.20, rapen 4.108.20, prei 17—39, kroten 16.80, kroten gek. 33—36, uien 10—34, peen 36—42, spruiten 2051, andijvie 7892, stoufsla 98, witlof 2865, winter- peer 2836, per 100 stuks: salade 8.5020.knolse'derie 4.30 13.50 per 10O b^": oieterselic 3 90 5.90 selderie 3.50—4.50,. 26 Febr. Varkens. Aanvoer 225 stuks. Pryzen: zware 2.132.09, lichte 2.05 zouters f 1.98—2 02 en zeugen 1.801.90 per kg. levend gew:cht. Handel stug. afloop minder Bovendien 4 nuchtere kalveren. ROTTERDAM, 26 Febr. Vee. Aanvoer 4506 stuks; waarvan 825 vette koeien, 695 gebruiksvee, 42 vette kalveren, 169 graskalveren 2163 nuchtere kalveren, 65 varkens, 203 biggen, 188 paarden, 13 veulens 84 schapen, 8 lammeren en 51 bokken. Prijzen: vette koeien f 2.80—3.00, 2.60—275, 2.30—2.55 en vette kalveren 2.70—2.90, 2.60—2.70 cn 2.402.50 per kg. levend gewicht; graskalveren 350ƒ250200; nuch tere kalveren 534843; biggen 57—5248. slachtpaarden 2.20, 2.15 en 2 05 per kg. levend ge wicht; schapen 150130110; lam meren 140130120; kalfkocien en melkkoeien 975—870—770; va rekoeien 750675600. vaarzen 725675680 en pinken 55u 350 per stuk. Vette koeien aan voer iets kleiner, handel kalm, met staande pryzen; vette kalveren aan voer als vorige week, handel stug, pryzen iets minder; graskalveren aanvoer even ruimer, handel stil, prijzen le onveranderd, 2e en 3 iets lager; nuchtere .kalveren aanvoer flink, handel kalm, prijzen terug gaande; biggen aanvoer korter, han del redelijk, prijzen onveranderd; slachtpaarden aanvoer iets groter, handel traag, prijzen vooral niet la ger; schapen aanvoer matig, handel stug, pryzen onveranderd; lammeren aanvoer matig, handel stug, pryzen iets hoger; kalf- en melkkoeien aan voer even ruimer, handel lui. prijzen als vorige week; varekoeicn aanvoer groter, handel slepend, prijshoudend, vaarzen en pinken aanvoer matig, handel stil, przen stabiel. BODEGRAVEN, 26 Febr. Kaas. Aangevoerd 26 partyen. Prijzen le soort 2.382.43, 2e soort 2.34 2.37, extra soort tot 2.52. Handel flauw.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3