S)e CöidóeSoii^arvt Faure gleed niet uit over z'n loonschaal GROEIENDE GEMEENSCHAP Lissabon-conferentie succesvol beëindigd Secretaris-generaal aangesteld Slot-communiqué vat resultaten samen Frankrijk aanvaardt glijdende levensschaal De zon verhulde haar aangezicht De bromfiets in Noorwegen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 26 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12521 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.47 p. w., f 2— p. mnd„ f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Teleioontjcs t 1.50 er is een slot-communiqué uitge geven en de ministers zijn op een paar na, die nog wat ma te keuvelen hadden naar huis teruggekeerd. Er is daar goed werk gedaan qn de bereikte resultaten zijn inderdaad belangrijk. Het Noord-Atlantische de fensie-systeem begint nü gestalte te krijgen, het vertoont nu langzamer hand 'kleur en inhoud, vorm en orga nisatie, of zoals men het meer of ficieel zegt het is uit de phase van planmen-maken getreden in die van de verwerkelijking. Dat wil niet zeggen, dat de wer kelijkheid er reeds is. Want het is gemakkelijker te zeggen, dat aan het eind van dit jaar 50 divisies gereed moeten staan, dan die 50 ook 0 werkelijk op de been te bren gen. Men heeft dat in Lissabon ook wel ingezien en het getal van 50 divisies aangenomen, als streef-getal; d.w.z. de deelnemende landen hebben toegezegd, ernstig te zullen streven naar het bereiken van het hun toe gewezen aandeel, zodat er aan het eind van 1952 ongeveer 50 divisies ongeveer paraat zullen zijn. Eén van de voornaamste besluiten is geweest de toelating van het Euro pese leger tot de Noord-Atlamtische Verdragsorganisatie. Hiermede heb ben de 14 landen van de Noord-Atlan tische gemeenschap hun fiat gegeven aan het plan, dat de zes landen van de West-Europese Defensie-gemeen schap één gezamenlijk leger inbren gen en daar de opzet van dit plan is om Duitse eenheden deel te laten nemen aan- dit gezamenlijke Europese leger, hebben zij tevens de herbewa pening van West-Duitsland in princi pe goedgekeurd. Of Duitsland nu uiteindelijk tot het Europese leger zal kunnen toetre den hangt af van de ratificatie van het desbetreffende verdrag door de verschillende parlementen der zes deelnemende landen. En, zoals men weet, schuilen hier nog .wel enige voetangels en klemmen. Maar het spreekt vanzelf, dat-het aanvaarden van West-Duitsland door de grote ge meenschap der NAVO-landen een sterke stimulans zal zijn voor de twee parlementen te Parijs en Bonn» die nog tegenstribbelen, zodat de kans zeer gestegen is, dat ook zij hun eisen en voorwaarden zullen mati gen. Overeenstemming is nu ook bereikt over ieders financieel aandeel kosten; alleen West-Duitslands aan deel staat nog niet vast. Nederland is met een dikke 17 millioen dollar uit de bus gekomen, hetgeen geen kleinigheid is. Tenslotte is men het ook eens ge worden over de plaats van vestiging van het permanente secretariaat der organisatie. Engeland wilde Londen aangewezen zien en Frankrijk Parijs, en nu heeft men het zó weten te schipperen, dat een Engelsman secre taris wordt en gehuisvest zal worden in de Franse hoofdstad. Zo heeft ieder wat van de stokvis. Lissabon heeft bovendien nog twee goede gevolgen gehad, welke op de agenda niet voorzien waren. De eer ste is, dat het besef zich baan gebro ken heeft, dat de Noord-Atlantische Defensie-gemeenschap zich niet moet beperken tot militaire garanties, doch zich dient te ontplooien tot een sa menwerking ook op economisch ter rein. Zo groeit langzamerhand een volkengemeenschap, welke nog ver der gaande perspectieven opent. Het tweede vrij onverwachte gevolg is, dat de Britse Labourpartij zich begint te interesseren voor deel neming van Engeland aan het Euro pese leger. Er gaan stemmen op, dat Engeland zich alsnog moet aanslui ten. Indien deze téndenz zou door zetten, gaan we de goede kant op. Catnauaiö feedt te ffiteda De veertien landen van de NAVO te Lissabon bijeen hebben Maandag be sloten een nieuwe organisatie op te richten met Parijs als hoofdkwartier. Sir Oliver Franks, de 47-jarige Britse ambassadeur te Washington, is geko zen voor de functie van secretaris-generaal van de nieuwe organisatie Het slotcommuniqué, dat Maandag na de bijeenkomst van de Raad van de NAVO, welke zes dagen geduurd heeft, is uitgegeven, maakt bekend, dat er overeenstemming bereikt is over „de bepaalde defensieve sterkte, die dit jaar moet worden opgebouwd", en over concrete maatregelen, die een vergroting van deze kracht in 1953 beogen. Als streefgetal voor 1952 is ge nomen ongeveer 50 divisies, waarvan de helft reserve-divisies, met daar naast 4000 vliegtuigen voor operationele doeleinden in West-Europa en „sterke vlootstrijdkrachten". Bij de bestudering van het inge wikkelde vraagstuk van de bevel voering in het gebied van de Mid dellandse Zee is men overeengeko men, dat de land- en luchtstrijd krachten van de twee nieuwe bond genoten Griekenland en Turkije voor het ogenblik on€er admiraal Carney, opperbevelhebber in de Zuid-Europese sector, zullen komen. Hun vlootstrijdkrachten zullen voor lopig onder eigen bevelhebbers blijven. Enkele vraagstukken van bevel voering zijn naar een speciale vaste commissie van Britse, Franse en Amerikaanse vertegenwoordigers verwezen. Deze commissie heeft op dracht gekregen ,,de bestudering Proces-Marie Besnard verdaagd Nieuw onderzoek Het proces tegen de 58-jarige Fran se weduwe Marie Besnard, die ver dacht wordt van het vergiftigen van elf personen, is verdaagd. Het hof van Assizen te Poitiers heeft gevolg gegeven aan de eis van de verdedi ging, dat de stoffelijke resten op nieuw worden onderzocht. Het pro ces zal vermoedelijk in Juni worden voortgezet. Gisteren ontstond opnieuw on enigheid tussen de medische deskun digen. Professor J. Schuster van de Parijse academie van Pharmacologic beschuldigde de medische kroonge tuige dr. Beroud er van, dat hij de stof felijke resten zo gescheiden had, dat een betrouwbare vaststelling van de aanwezigheid van' arsenicum niet verkregen kon zijn. Beroud bracht hiertegen in dat hij te werk was ge gil an, zoals de leermeesters van Schuster en hijzelf het gedaan zou den hebben. Op de vraag van de president van het Hof of Schuster de mogelijkheid aanwezig achtte voor een nieuw on derzoek, antwoordde de professor be vestigend. Dr. G. Perpreot van de Parijse fa culteit van physica en chemie ver klaarde, dat een grondmonster van de begraafplaats van Loudun, waar de verwanten van Marie Besnard ter aarde werden besteld, arsenicum be vatte in tegenstelling tot de bewering iran Beroud. van het vraagstuk der bevelvoering over vlootstrijdkrachten in het ge bied van de Middellandse Zee en de coördinatie van land- en luchtstrijd krachten voort te zetten' Verder heeft de Atlantische Raad terrein. plannen goedgekeurd om het Atlan tische verbond te verbinden met de voorgestelde Europese Verdedigings gemeenschap. Wat deze plannen, die West-Duitsland voor het eerst met het Westerse verdedigingsstelscl zul len verbinden, precies inhouden is niet bekend gemaakt. In een gelijk tijdig met het communiqué uitgege ven verklaring van doelstellingen wordt echter gezegd, dat de gemeen schap „binnen het bestek van de NAVO zal functionneren". De ver klaring bevestigt, dat het Atlantisch bondgenootschap gesmeed is „als een sdhild tegen agressie". Zij ziet dei nieuwe versterkte structuur van de/ NAVO als een belofte tot „nog doel treffender aaneensluiting van gelijk gezinde landen" en ziet uit naar „de tijd waarin de voornaamste in spanningen van dit verbond minder op de verdediging en meer op de samenwerking op andere terreinen kunnen worden geconcentreerd". Dit laatste geldt speciaal voor nau were samenwerking op economisch Faure's kabinet opnieuw buiten gevaar Vanochtend vroeg heeft de Franse Nationale Vergadering het wetsontwerp der regering inzake de glijdende loonschaal met 355 tegen 246 stemmen goedgekeurd. Hierdoor is een ernstige bedreiging van het bestaan van het kabinet-Faure afgewend. Het ontwerp gaat veel verder dan stemming moet immers een termijn het oorspronkelijke ontwerp van de regering doordat het niet bepaalt, dat er niet meer dan één loonsver hoging in de drie maanden kan wor den toegestaan en doordat het niet gewaagt van „het respijt van een maand", waarin de regering kan trachten de prijzen te verlagen om een loonsverhoging te vermijden. Faure besloot op het laatste ogen blik de vertrouwenskwestie niet n het ontwerp te verbinden, daar van 24 uur liggen. Het goedgekeurde ontwerp bepaalt, dat telkens wanneer de kosten van levensonderhoud met 5 of meer stijgen sinds het tijdstip waarop de laatste looaschaal is vastgesteld, de minimumlonen automatistli met hetzelfde percentage zullen stijgen. De minimum-lonen zijn de laatste jaren als basis voor alle andere loonherzieningen genomen. Vóór stemden de communisten, so- ES. -listen, Katholieken en sommige het debat over belangrijke finan ciële ontwerpen. Tussen het stellen an de vertrouwenskwestie en Brits-Egyptische onderhandelingen Beginnen Zaterdag De besprekingen over het Brits- Egyptische geschil zullen Zaterdag a.s. hervat worden, zo heeft premier Aly Maher pasja gisteravond bekend gemaakt. In een radiotoespraak verklaarde de premier, dat, wanneer de onder handelingen niet met succes zou den worden bekroond, „de regering het volk zal steunen in zijn nationale strijd". Voorts zei hij, dat Egypte niet bereid is te onderhandelen over de evacuatie van de Britten uit de Kanaalzone, maar alleen over de wij ze, waarop deze ontruiming zal ge schieden. Waarnemers in Cairo zien hierin een aanwijzing, dat Engeland in be ginsel met deze ontruiming heeft in gestemd, vooropgesteld dat Egypte zich accoord verklaart met een of an der nieuw defensieplan voor het Mid den-Oosten. Overigens toonde meni zich op de Britse ambassade „zeer verheugd" over de hervatting van de besprekin gen voor het eerst sinds Octo ber j.l. In het Britse Lagerhuis heeft mi nister van Staat, Selwyn Lloyd, gis teren verklaard, dat Engeland er niet aan denkt, de aanspraken van Egyp te op de souvereindteit over de Soe dan te erkennen. Zelfbestuur voor Tunis? De Franse regering heeft er „in be ginsel mee ingestemd", aan Tunis binnenlands zelfbestuur te geven, vooropgesteld, dat de hervormingen stapsgewijs zullen plaats vinden, al dus verneemt Reuter hier uit gezag hebbende bron. De Franse resident-generaal, Jean de Hauteclocque, zou thans met ex perts van het ministerie van Buiten landse Zaken deze uitgebreide poli tieke en administratieve hervormin gen uitwerken, waarna de plannen binnen twee weken aan de Franse re gering zouden worden voorgelegd wanneer er in die tussentijd althans geen kabinetscrisis plaats grijpt. De ze bestuurswijzigingen zouden dan het Franse antwoord vormen op de nota van 5 Februari van de Bey van Tunis, waarin om binnenlands zelf bestuur werd gevraagd. Van Haar kant zou de Franse regering Tunis vragen, haar klacht bij de Veiligheids raad in te trekken. VRIJHEIDSSTRIJD IN BED. De studenten van de universiteit van Sfax (Tunesië) hebben besloten in bed te blijven totdat Tunis onaf hankelijkheid heeft gekregen. Maan dag weigerden de studenten op te staan om de colleges bij te wonen. In het land hebben zich enkele kleine incidenten voorgedaan. Enke le arrestaties zijn verricht. AUTOBOTSING MET VIJFTIEN DODEN. Vijftien Brazilianen kwamen om het leven en 50 anderen liepen ver wondingen op toen gisteren een grote vrachtauto na een aanrijding met een ander wagen, van de weg raakte en bij Rio de Janeiro in een diep ravijn stortte. De vrachtauto vervoerde in totaal 80 mannen, vrouwen en kin deren. De zegeningen van het communisme „Zuiveringen" aan de lopende band Op het ogenblik is in China een grote zuivering aan de gang, die tot doel heeft de „groeiende- corruptie, verspilling en bureaucatie onder functionarissen van de communisti sche partij en in zakenkringen" te bestrijden. De stoot tot deze zuive ring heeft de premier Mao Tse Toeng gegeven, die eind December opriep tot een grootscheepse natio nale zuivering De communistische pers en radio begonnen een campag ne, waarin toegegeven werd, dat se dert de „communistische bevrijding van het vasteland" de corruptie is toegenomen. Volgens de laatste te Hongkong ontvangen berichten heeft de zuivering nu haar hoogtepunt be reikt en zijn vele personen gearres teerd. In de hoofdstad Peking, waar de zuivering begon, zijn volgens meldin gen in de communistische pers 150.000 gevallen van corruptie door „zelfbe schuldiging" en „aan de kaak stel len" aan het licht gebracht. In verband met het 700-jarig bestaan van de stad Breda is aan het Carna valsfeest van dit jaar extra zorg besteed. De optocht, welke Maandag door de straten trok, had een bijzonder karakter. Ook „Indianen" waren voor deze gelegenheid naar „Oranjestad" getrokken. En ontsluierde daardoor vele geheimen Langs een grote strook, die dwars over de wereldbol liep, was gisteren een zonsverduistering te zien. Elders onttrok de maan slechts een gedeelte van de zonneschijf aan het gezicht. In Nederland zagen wij zelfs dat niet, want de bewolking verhinderde elk uitzicht. Te Khartoem, in de Soedan, in de omgeving waarvan de omstandigheden het gunstigt waren en zeventig ge leerden uit tien landen hun instrumenten hadden opgesteld, begonnen dc bewoners om elf uur de lampen aan te steken. Het weer was ideaal voor de waarnemingen. De lucht was koel en helder, er waren geen zandstormen. Toen de verduistering intrad, daalde de temperatuur aanmerkelijk en aan de hemel verschenen de sterren. •adicalen en rechtse onafhankelijken. Tegen 'de Gaullisten en dc meeste radicalen en onafhankelijken. Voor de eindstemming is gestemd over 25 compromis-voorstellen of amen dementen. Vanavond begint het debat over de grootste begroting, die Frankrijk ooit gekend heeft. Het desbetreffen de ontwerp stelt o.m. nieuwe belas tingen voor ten bedrage van 190 milliard francs. Het debat zal tot het eind van deze week duren. Commandant neemt examen af In Vaticaanse kringen is Maandag verklaard, dat 250 Katholieke geeste lijken, die „weigeren het communis me te aanvaarden", in de ommuurde abdij van Nova Rise in Moravië wor den gevangen gehouden. Tien propagandadeskundigen ge- van hier les in de communistische leer en van tijd tot tijd moeten de gees telijken voor de commandant van de gevangenis verschijnen en een exa men afleggen om te tonen, welke vorderingen zij hebben gemaakt, al dus deze kringen. Voorts verluidt, dat aartsbisschop Beran van Praag verleden jaar ver scheiden maanden in» Nova Rise heeft doorgebracht. De totale verduistering was slechts tc zien in een baan van 14.500 km lang en ruim 135 km breed, die zich rondweg uitstrekte van het Zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan dwars over Afrika naar Siberië. De Amerikaanse luchtmacht had van Frans-Afrika tot de Perzische Golf (4.800 km) een reeks van waarnemingsposten ingericht om ge gevens voor de luehtkartering te verkrijgen. Tot de vooraanstaande sterren deskundigen, die op de heuvels en verlaten woestijnposten met hun kostbare apparaturen het natuur verschijnsel vastlegden, behoorde de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. H. Zanstra, dr. J. Houtgast en C. Zwaan. De expeditie heeft in een telegram aan Utrecht gemeld, dat de waarnemingen een bevredigend verloop hebben gehad. De zestig geleerden uit veertien landen moes ten vlug zijn. De eigenlijke totale verduistering duurde slechts drie minuten en moesten voor twee jaar werk opleveren in de laboratoria. In die korte spanne tijds moest men nieuwe gegevens krijgen over de temperatuur en samenstelling van de zon, de schommelingen in het magnetische veld van de aarde, de wijzigingen in de uitstralingen van de zon, de gedragingen van het licht en vele andere natuurgeheimen. Mogelijk zullen de geleerden in December te Rome bijeenkomen, om hun bevindingen met elkaar te ver gelijken. In Londen was de maximale ver duistering één tiende. Het verschijn sel was hier af en toe zichtbaar tus- $ezuiniging,&adie in Jlatea In een grote bezuinigingsactie worden millioenen dollars aan gebruikt oor logsmateriaal in Korea verzameld, dat naar dc Verenigde Staten verscheept wordt om daar hersmolten of op de één of andere wijze verwerkt te wor den. Eén van de grootste posten blijkt patroonhulzen te zijn. Een Ameri kaanse soldaat inspecteert de hulzen, gedragen door een Koreaanse vrouw, om zeker te zijn dat, voor ze verscheept worden, geen explosieve stoffen in de hulzen zijn achtergebleven. Hooi uit de lucht Nu de temperatuur ook in Zuid- Duitsland is gestegen, heeft de Ame rikaanse luchtmacht een einde ge maakt aan haar „hooidroppings" bo- van de Beierse Alpen, het enige mid del om het uitgehongerde wild van voedsel te voorzien. De houtvesters en jachtopzieners hadden in de da gen van de zware sneeuwval een be roep op de Amerikaanse piloten ge daan omdat zij geen kans meer za gen te voet naar de Alpenweiden te trekken, waar het wild zich gewoon lijk ophoudt. Thans heeft de 36ste wing bommenwerpers in totaal zeven tig ton hooi boven de Alpen uitge worpen. Twee houtvesters gingen tel kens met de Dakota's mee om de juiste plaatsen aan te wijzen. De Amerikaanse luchtmacht aar zelde niet lang met de gevraagde hulp, toen de houtvesters er op we- sen de vlagen mist door, maar even als in Nederland zat op de meeste plaatsen in Engeland de lucht dicht. De volgende totale zonsverduiste ring zal plaats vinden op 30 Juni 1954. Deze verduistering zal in Zuid- Noorwegen totaal en voor ongeveer tachtig procent in Nederland zicht baar zijn. Van nu tot 1990 zullen zich twaalf totale zonsverduisterin gen voordoen. Kroning niet vóór volgend jaar Na de berichten, dat de kroning van koningin Elizabeth II van Enge land reeds in Augustus zou geschie den, heeft de Britse journalistenkring thans „van bevoegde zijde" verno men, dat de koningin niet vóór het volgende jaar zal worden gekroond. Over de datum in 1953 wordt nog overleg gepleegd met de regeringen van het Gemenebest. Géén luxe paardje, maar gebruiksvoorwerp Binnenkort zal dc bromfiets haar intrede doen in Noorwegen en, te oordelen naar de bijzonderheden die N.T.B. erover vertelt, zou men zeg gen, dat de regering van dat land zich eerst eens terdege op de hoogte gesteld heeft van de problemen, die dat vervoermiddel hier in Nederland heeft doen ontstaan, In Noorwegen is de zaak tenminste maar vast te vo ren geregeld, zodat er nu al een hele stapel voorschriften ligt te wachten op de eerste „knallert", zoals ze daar ginds zeggen. Om te beginnen is er vergunning gegeven voor de import van duizend bromfietsmotoren en over enige tijd zullen er ook motoren van Noors fa brikaat op de markt komen. Als de Noren zich een bromfiets willen aan schaffen moeten ze eerst hun toewij zing laten zien en daarvoor komen in de eerste plaats diegenen in aan merking, die geen ander geschikt ver voermiddel hebben om van en naar hun werk te komen. De bromfiets moet geen luxepaardje zijn, maar een gebruiksvoorwerp, vinden ze in Noor wegen. Waarschijnlijk zullen bromfietsrij- zen, dat de wildstand het komende jachtseizoen anders zeer laag zou ders zich tégen wettelijke aanspraké- zijn. Zondag zijn duizenden Carnaval- vierders op een ski-helling "bij Rosen heim (Beieren) ternauwernood aan een lawine ontsnapt. Toen Zondag het traditionele ski carnaval op zijn hoogtepunt was, rol de van één der bergtoppen» in de buurt een lawine met steeds groter wordende snelheid op een deel der toeschouwers af. Dezen vluchtten in paniek en de lawine passeerde de menigte op slechts enige meters af stand. Nog urenlang hebben de feest vierders in de sneeuwmassa's gezocht naar rugzakken, ski's en andere eigendommen, die zij bij hun over haaste vlucht hadden moeten achter laten. lijkheid moeten verzekeren en, als ze jonger dan zestien jaar zijn, een rijbewijs moeten hebben. Voor mo torfietsen van minder dan zeventig kubieke centimeter is dat niet nodig, voor bromfietsen wel. De maximum snelheid zal vermoedelijk 30 a 35 kilometer worden. Dat wil zeggen, op de vlakke weg, want als die dingen de Noorse berghelilngen afrazen zul len ze vanzelf wel een beetje harder gaan. Gewone fietsen, waarop men een hulpmotor wil monteren, moeten daarvoor eerst goedgekeurd zijn. JCowiettje Wanneer wij de vreugde uit ons leven verbannen, dan houden we op mens te zijn.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1