Mogelijk dit jaar weer huurverhoging en compensatie Werkloosheid-bespreking welwillend voor regering Een gedeeltelijke zonsverduistering Extra-uitkering op loon ook dit jaar toegestaan Kath. Vrouwencentrum op gevaarlijke weg I Ongevallen op spoorweg-overgangen Onoplettendheid en roekeloosheid van het verkeer spelen een grote rol ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Van een uur tot kwart voor zeven heeft de Tweede Kamer gistermid dag beraadslagad over de Donder dag door de heren Stapelkamp en Nederhorst gehouden interpellaties over de werkloosheid en de bestrij ding daarvan, waarop reeds geant woord was door de ministers Van den Brink, In 't Veld en Joekes. Niet te veel naar de D.U.W. Üc heer STAPELKAMP (A.R.) zeide verheugd te zijn, dat de mi nisters zoveel aandacht aan het vraagstuk hebben besteed, maar hij zou ook graag minister Lieftinck aanwezig hebben willen zien, want zeide hij de financiële politiek, de belastingen en alles wat ermede verband houdt, lopen als een rode draad door het vraagstuk van de oplossing van het werkloosheids probleem. Naar sprekers oordeel zal men Dok uit het vraagstuk der huurver hoging moeten komen, omdat anders de werkloosheid zal blijven hangen np het punt der onderhoudswerken. Spr. uitte de vres, dat veel werk in de D.U.W. zal worden verricht en slechts een klein deel in vrij werk zal worden uitgegeven. Hij diende ••en motie in, waarin de Kamer, als naar oordcel uitsprekend dat het gewenst is, dat de werken, die de overheid in het kader van de werk- gelegenheidspolitiek laat uitvoeren of subsidieert, hetzij deze van ctul- l uur-technische, hetzij van civiel technische aard zijn, zoveel mogelijk als vrij werk dienen te worden uit gevoerd en zo min mogelijk in D.U.W.-verband, de regering uitno digt dc daarvoor nodige maatregelen te treffen. Deze motie is mede on dertekend door leden der K.V.P., V.V.D., P.v.d.A. en C.H. De heer NEDERHORST (Arb.) ?prak zijn voldoening uit over de aangekondigde maatregelen, welke hij als geheel niet onbelangrijk achtte Het tempo zal echter ook een rol moeten spelen. Minder be vredigend achtet hij de mededelin gen omtrent de ontwikkelingsgebie den. Met betrekking tot de woning bouw was hij niet overtuigd en hij ceide planmatigheid op korte ter mijn niet voldoende te onderkennen in de politiek der regering. De huurverhoging De heer VAN DER PLOEG (K. V. P.) had liever een nota vooraf gehad. Aan huurverhoging zal z.i. niet te ontkomen zijn met het oog Dp het onderhoudswerk en een ge leidelijke aanpassing aan de bouw kosten leek hem nodig. Ook hij pleitte voor ruime uitvoering van openbare werken. Z.i. moeten het Rijk van Nijme gen en het Land v?n Maas en Waal als noodgebied worden beschouwd. Spr. pleitte voor uitvoering van cultuurtechnische werken, maar dan In een ander tempo dan thans. De heer HAKEN (C.P.N.) zag in net ontslag, dat grote bedrijven aan hun personeel geven, het bankroet van de politiek dezer regering, wel ke z i. gericht is op volkomen onder werping aan de politiek van Ame rika. Verschillende wensen legde hij in moties neer. Woningbouw-lening aanbevolen Mevrouw FORTANIERDE WIT (V.V.D.) merkte op, dat een werk loosheid van 5,4 der mannelijke beroepsbevolking toch wel reden tot zorg geeft. De huidige werkloosheid is van structuerele aard, zeide zij en het krachtigste middel om haar te bestrijden is een financiële en eco- nomisdhe politiek, die het bedrijfs leven een zo ruim mogelijke arm slag geeft en de mogelijkheid om initiatieven te ontplooien. Zij beval de nationale leningen voor woning bouw aan en zeide zich te verheugen over het feit, dat een groter bedrag voor openbare werken is uitgetrok ken. De heer JANSSEN (K.V.P.) zeide, dat export kan worden gestimuleerd of belemmerd door fiscale maatre gelen. Hij zou het betreuren als we in de noodzaak zouden komen afwe rende maatregelen te gaan gebrui ken. O.m. vroeg hij of het niet ge wenst is de rijkscommissie voor werkverruiming weer in het leven te roepen. De remmende belastingpolitiek De heer BEERNINK (C.H.) gaf te kennen, dat zijn fractie de aange kondigde maatregelen van harte toe juicht Hij betwijfelde of de rege ring wel bijtijds voor de noJige werkobjecten heeft gezorgd. De be- lastingpolitiek werkt z.i. in sommige bedrijven remmend op uitbreiding van werkgelegenheid. Hij hoopte, dat de nationale leningen zouden slagen, al was hij ten deze niet ge rust. De heer ZANDT (S.G.) juichte de verschillende maatregelen toe en vestigde de aandacht op het gevaar van te hoge belastingen op de indus trie; het bedrijfsleven moet niet nog meer aan banden worden gelegd. Een leugentje erbij. De heer WAGENAAR (C.P.N.) be streed de mening, dat de communis ten de werkloosheid nodig hebben om de chaos te verkrijgen. De com munisten willen zei hy de chaos niet. De heer BURGERS (Arb.) bestreed de betogen van de heren Haken en Wagenaar. De heer WELTER (K.N.P.) vroeg o.m. bijzondere aandacht voor her leving der rijkscommissie voor werk verruiming. Z.i. is het beter de in dustrie te steunen dan de arbeider. De heer VAN DEN BORN (Arb.) vroeg hulp voor de woningbouwver enigingen, die in de financiële on mogelijkheid verkeren gebruik te maken van de subsidieregeling voor schilderwerk. Hij informeerde naar de oorzaken waarom de nieuwe Fok kerfabriek niet aan orders kan ko men. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) betoogde, dat men de werkloosheid zou kunnen opheffen als men rela ties aan ging met de Oostelijke lan den. De heer GORTZAK (C.P.N.) be pleitte o.a. een zodanige organisatie van het werk in de bouwvakken, dat vertraging wordt voorkomen. Minister VAN DEN BRINK merk te in zijn antwoord op, dat vrijwel alle maatregelen met betrekking tot de investingen voor de woningbouw inhouden, dat thans tot verhoging is besloten. Waakzaamheid ten aanzien van de betalingsbalans blijft gebo den. De regering is voornemens in de exportnota, die is toegezegd, aan dacht te besteden aan de kwestie van fiscale maatregelen. Spr. zeide, dat voor alle 166.000 werklozen arbeid moet worden ge zocht, maar er zal altijd een wisse lend minimum aantal werklozen zijn. Op de kwestie der ontwikkelingsge bieden kan later worden teruggeko men. Ten aanzien van de opmerkin gen van de heren Haken c.». zeide hij, dat er wel degelijk handelsver dragen met de Oost-Europese landen zijn. Het is onjuist te menen, dat na de lopende orders voor Gloster-me- teors, de Fokkerfabrieken geen nieu we orders zouden kunnen krijgen. Minster IN 'T VELD zeide, dat z.i. het beeld van de bouwbedrijvigheid hoging zal worden gecompenseerd door loonsverhoging of op andere wijze. Minister JOEKES zeide aan een rijkscommissie voor werkverruiming geen behoefte te hebben. Tenslotte heeft de heer WEM- MERS, minister van Verkeer en Wa terstaat, medegedeeld, dat projecten gereed zijn om op korte termijn te worden aangevat. Goedgekeurd zijn 42 projecten tot een bedrag van f 20 millioen, waarvan in 1952 f 15 mil- lioen zal worden verwerkt. De beraadslagingen zijn hierna gesloten. Op 4 Maart zal rver de mo ties worden gestemd. Te kwart voor zeven is de Kamer tot die dag uit eengegaan. Rekening van Nijmeegse Universiteit Blijkens het pas verschenen jaar boek 19491950 van de St. Radboud- stiohting over de universiteit te Nijmegen geeft de financiële status der R.K. Universiteit aan, dat de in komsten en de uitgaven over 1950 hebben bedragen 1.170.876,17. De opbrengst der jaarcollecten bedroeg in de Nederl. parochies 321.062,06, giften en legaten bedroegen 60.043,50. INVOERBELASTING VERHOOGD Op 3 Maart zal voor een groot aantal artikelen het tarief van de invoerbelasting worden verhoogd. Gisteren is daartoe in het staatsblad een Koninklijk besluit van 19 Fe bruari afgekondigd. De verhoging is noodzakelijk gebleken om het in voertarief aan te passen aan de om zetbelasting, welke op soortgelijke goederen drukt, die in Nederland zijn voortgebracht. Voor ondernemers zal het tarief van 4 pet. tot 5,6 of 7 pet. omhoog gaan en voor anderen van 6 pet. tot 7,8 of 9 pet. Ten hoogste 2 pCt. van het jaarloon In de loop van 1952 mag weer ten hoogste twee procent van het jaar loon van de betrokken werknemers als extra-uitkering worden verstrekt zonder voorafgaande afzonderlijke toestemming van het college van rijksbemiddelaars. De uitkering kan ineens of bij gedeelten geschieden bij een of meer gelegenheden zoals Pasen, Kerstmis, vacantie of einde van het boekjaar. Onder uitkeringen worden ver- vacantietoe- staan alle gratificaties, 'er "voor'"de "toekomst" niet"ongunstlg winstuitkeringen of andere uit ziet en met de spreiding loopt het nog al los. Het onderhoud verdient bijzondere aandacht. De minister zeide huurverhoging niet te hebben afgewezen. Ze is ech ter moeilijk op korte termijn in te voeren. Ze is wel in de loop van het jaar te verwachten. Deze hnurver- VLASVELD's BEDDENREPARATIES IN 1 DAG GEREED. Vraagt vrijblijvend prijsopgave LAGE RIJNDIJK 28 B TEL. 22293 (Advertentie) uitkeringen, toegekend boven de geldende normale lonen. Het bepaalde geldt niet voor ge vallen waarin de extra-uitkering reeds in de vorm van een verplichte vacantietoeslag is verwerkt in een collectieve arbeidsovereenkomst, in verbindend verklaarde bepalingen ener collectieve arbeidsovereenkomst of in een bindend vastgestelde loon regeling. De uitkeringen mogen niet worden doorberekend in de prijzen. Zonder voorafgaande afzonderlijke toestemming van het college van rijksbemiddelaars mogen bovendien in de loop van 1952 extra-uitfoerin- gen worden gegeven, indien en in de mate als kan worden aangetoond, dat zij in de betrokken onderneming Althans voor Nederland MAANDAGMORGEN is er zonsver duistering. Tussen 9.46 uur en 10.58 zal de maan een klein stukje onder uit de zonneschijf happen. Voor ons land valt het midden van de verduis tering om 10.22, maar zelfs dan zal het zonlicht niet merkbaar zwakker worden: het „hapje" blyft maar erg klein en men zal er goed aan doen, de ogen te beschermen met een zeer sterk overbelicht fotografisch nega tief. Toch is de eclips van Maandag een totale verduistering. De zg. totali- teitsstrook loopt van de Atlantische Oceaan (Golf van Guinea) over Frans West-Afrika, de Egyptische Soedan, Arabië, Perzië en de Kirgiezenstep- pen tot in Siberië. In deze streken zal men drie minuten lang de zon niet zien, doordat de maan precies tussen de zon en de waarnemer staat. De maan bevindt zich namelijk in de buurt van haar „perigeum", het punt waar haar baan de aarde het dichtst nadert. Daardoor lijkt, van hier af gezien, de middellijn van de maan groter dan die van de zon. Stond de maan in of nabij haar „apogeum" (het punt van haar baan, vanwaar de in de periode van twaalf maanden, afstand tot de aarde het grootst is), onmiddellijk voorafgaande aan 10 dan zou rondom Je maanschijf nog Mei 1940, bij dezelfde gelegenheid een lichtende rand zonlicht zichtbaar zyn gegeven. Andere extra-uitkeringen mogen niet worden gegeven zonder bijzon dere toestemming van het college van rijköbemiddelaars. Deze toe stemming zal slechts in uitzonde ringsgevallen worden verleend. zijn. In zo'n geval spreekt men van een „ringvormige verduistering". Die van 1 September j.l. was zo'n ring vormige eclips. Tweemaal in een jaar' DAT EEN zonsverduistering na bij na zes maanden zich herhaalt „De Katholieke organisaties, die niet behoren tot de Katholieke Volkspartij, waaronder vooral te den ken is aan de sociale, hebben zich van het voeren van verkiezingspoli- tiek te enthouden. Dit overwegende komt net ons voor, dat hét Katho- Kalk .„0,4e CHEMISCHE INDUSTRIE N.V. „TRIO 99 Zoeterw.weg 25, Leiden, Tel. 21747-21748 (Advertentie.) Overal bewaking is onmogelijk (Van een onzer redacteuren) I dus een grote rol bij het aantal on- I gevallen op de overwegen! Drie dagen achtereen hebben eni-Ook bij de bediening van afgeslo- ge listig verscholen controleurs van ten overwegen door het Spoorweg- de Ned. Spoorwegen bij twaalf ou-personeel worden fouten gemaakt, bewaakte overwegen nauwkeurig j doch dit aantal is niet groot. Een toegezien hoe het verkeer zich al of j wachter op een niet druk baanvak niet stoorde aan het beveiligings-maakt één fout op de 60.000 sluitin- syseem in dc vorm van flikkerlich- i gen; een wachter, die tevens blok ten en bellen. Zij telden 52 auto's, seinen bedient, één fout op de 2 autobussen, 24 motoren, zes paard 150.900 sluitingen, en wagens, 148 fietsers en 11 voet-Het aanbrengen van knipperlich- gangers, die zich niet stoorden aan j ten en halve overwegbomen op alle de waarschuwingen en rustig door- I 2068 onbewaakte overwegen, zouden reden of -liepen. Gelukkig deed zich 30.000.000,— per jaar vragen, het- in geen enkel geval een ongeluk j geen voor de Spoorwegen een on- voor, maar er hadden ook tientallen i mogelijkheid is. Desalniettemin doden kunnen vallen Dit overzicht gaf ir. Q. den Hol lander, president-directeur van de Ned. Spoorwegen, gistermiddag tij dens een persconferentie in Utrecht, om aan te tonen, dat het wegver keer niet voldoende oplet bij het passeren van onbewaakte overwe gen, ten gevolge waarvan ongeluk ken niet te vermijden zijn. Het is onmogelijk alle overwegen te bewaken en spoorbomen aan te brengen; in Nederland is er op iedere 500 meter spoorbaan een overweg! Het ideaal is een vrije kruising van verkeer en spoor, dus een viaduct, maar de kosten daarvan (gemiddeld 1.300.000,per stuk) zijn zó hoog, dat het Rijk en de Spoorwegen niet in staat zijn dit te financieren. Op 31 Deo. 1951 telde Nederland niet minder dan 6881 spoorwegkrui singen, waaronder 431 viaducten, 1002 bewaakte overwegen (met spoorbomen), 2068 onbewaakte on afgesloten overwegen, 80 onbewaak te afgesloten overwegen en 3530 particuliere overwegen. Bovendien zijn er 70 onafgesloten overwegen met knipperlichten beveiligd. Het aantal verkeersongevallen op de overwegen is weliswaar niet groot, ongeveer 5van het totale aantal ongevallen, maar toch dient de grootst mogelijke zorg aan dit probleem besteed te worden, doch financiële moeilijkheden vormen hier een belemmering, evenals de industriële capaciteit voor het ma ken van de benodigde apparaten. Onoplettend en roekeloos Statistieken hebben uitgemaakt, dat in twee van de drie ongevallen op bewaakte overwegen de oorzaak by het wegverkeer gezocht moet worden, niet bij de Spoorwegen. Op vallend is het hoge aantal ongeval len bij knipperlicht-beveiligingen Vele weggebruikers blijken de rode lichtsignalen te negeren. Onoplet tendheid en roekeloosheid spelen wordt regelmatig voortgegaan met het aanbrengen van knipperlichten; in 1951 werden er 17 geplaatst; in 1952 reeds één. De afsluiting met halve bomen bevindt zich in een proefstadium. Naar het voorbeeld van Amerika zijn er in Nederland thans drie aangebracht, o.a. bij Heiloo Het plan bestaat om nog zes overwegen aldus uit te rusten, o.a. bij Hazers- woude. Ongelukken op overwegen In 1951 zijn door ongelukken op overwegen 28 personen gedood en 72 gewond, waaronder 6 personen door schuld van N. S. gewond wer den. Onder de slachtoffers, die om het leven kwamen, waren 5 kinde ren, die op de onbewaakte overweg bekend verschijnsel. De zon wordt verduisterd, wanneer de nieuwe maan zich bevindt in (of in de nabij heid van) een der beide „knopen". De knopen zijn de snijpunten die de maanbaan heeft met het vlak van de ecliptica; de baan van de aarde om de zon. Nu onderscheidt men diverse soorten maansomlopen. Een ervan heet de „synodische maansomloop", dat is de tijd die ver loopt tussen twee opeenvolgende nieuwe manen (29,5 dag). Nu blijkt dat de maan zes van deze synodische omlopen moet maken voordat zij zich weer in- een knoop bevindt. Zes maal 29,5 dag 177 dagen; men telle het maar na: de 25ste Februari valt pre cies 177 dagen na 1 September 1951. (Men komt natuurlijk in de verlei ding, dóór te tellen en het sommetje inderdaad uitkomen. Op 20 Augustus aanstaande, dus 177 dagen na 25 Februari, zal de zon opnieuw zijn verduisterd. Deze eclips zal ech ter een ringvormige zijn en zij is al leen zichtbaar in« Midden- en Zuid- Amerika en omliggende wateren). Drie minuten studie! STERRENKUNDIGEN grijpen to tale zonsverduisteringen aan om stu die te maken van corona en chro mosfeer, dat zijn die delen van de zonneatmosfeer die in de regel on zichtbaar zijn door het felle licht van» de zon zelf. Bij een zoneclips echter dekt de maan de zon precies af en de gassen buiten het eigenlijke zon- nelichaam worden dan zichtbaar. Met behulp van allerlei instrumenten, zo als spectroscopen, worden zij bestu deerd en alles moet snel gaan, wamt de totaliteit der eclips duurt maar een minuut of drie! en zo komt men achter bijzonderheden die tot dusver onbekend waren. In Khartoem in de Soedan dit ligt in de totaliteitsstrook zijn ook op 25 Februari astronomen uit diver se landen aanwezig om de zonne-at- mosfeer in deze kostbare minuten enkele van haar geheimen te ontfut selen. Amerikanen, Engelsen, Fran sen, Zwitsers en Nederlanders wer ken daar broederlijk samen. Tot de Nederlandse sterrenkundigen te Khartoem aanwezig behoren prof. dr. H. Zanstra uit Amsterdam en dr. J. Houtgeest uit Utrecht. ongelukken worden voorkomen. De Spoorwegen raden het publiek aan: Mindert vaart bij het naderen van een overweg. De waarschuwings borden, waarop is aangegeven, dat niet sneller dan 20 km per uur mag worden gereden, zijn niet voor niets bij iedere overweg geplaatst. Steekt een onbewaakte overweg niet over, indien u een trein op enige afstand ziet naderen. Uw mo tor kan op de overweg afslaan, uw paard kan op de rails struikelen. Steekt nimmer een onbewaakte overweg over direct nadat er een trein gepasseerd i s. Overtuigt u eerst, dat er van de andere zijde geen trein nadert. Steekt nooit een onbewaakte over weg, voorzien van een knipperlicht installatie, over, indien het rode licht brandt. Het rode knipperlicht is het teken van een naderende trein. Prent uw kinderen in, dat zij nooit op een onbewaakte overweg spelen of door het hangwerk van een ge sloten overwegboom kruipen. Treedt op tegen kinderen, die dit toch doen. Blijft van gesloten overwegbomen af. U brengt uw eigen leven en dat van anderen in gevaar, indien u een gesloten boom opent. Tracht niet op het laatste moment onder een dalende overwegboom door te gaan. Reeds velen moesten hun haast met een hersenschudding of met materiële schade bekopen. Passeert na het openen der bo men ordelijk de overweg; dringt met lieke Vrouwencentrum een g lyke weg is ingeslagen,' aldus ij in „Herstel". In een artikel, getiteld „Geen per- sonenpolitiek in de sociale organisa ties," dat ondertekend is door v. d. A. en ons doet vermoeden, dat het hier de mening van een vooraan staand bestuurder der K.A.B. betreft, wordt de aandacht gevestigd op de candidatenlijst, welke het Katho lieke Vrouwencentrum in de pers heeft gepubliceerd. Overal dient be vorderd te worden, dat de daarop vermelde cand:daten op een verkies bare plaats komen. „Het blijkt", aldus het betoog van Herstel, „dat onder aanvoering van het verantwoordelijke bestuur Katholieke vrouwenorganisatie, toch een sociale een niet-politieke organisatie is, zich volledig met de personenpolitiek bezighoudt". „Wij houden ons hart vast, wat dit in de Katholieke vrouwenorgani satie ten gevolge zal hebben. Reeds thans blijkt, dat er in de kringen van de Katholieke vrouwenorganisa tie niet eenstemmig wordt gedacht Er circuleren ook reeds andere lijs ten. Dit verschijnsel is nog jong. Wij vrezen echter zeer, dat voor een volgende verkiezing vreemde dingen te wachten staan, wanneer aan deze activiteiten niet een halt wordt toe geroepen". „Maar bovendien", aldus eindigt de waarschuwing, „deze activiteit binnen het raam van en gestimu- leerd door het Katholieke Vrouwen-^gë^efd. Enkele*'stakeK Trac'hVtên centrum, een sociale organisatie, kan een sit_down actie te beginnen, doch andere sociale organisaties er toe (ieze mislukte, doordat de politie het dwingen om op soortgelijke wijze te j fabrieksgedeelte waar de stakers za- gaan handelen". j jen> ontruimde. Huurverhoging nog dit jaar Minister In 't Veld heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, huurverhoging niet te hebben afge wezen. Zij is echter moeilijk op korte termijn in te voeren. Zij is wel in de loop van het jaar te verwachten. Deze huurverhoging zal worden ge compenseerd door loonsverhoging of op andere wijze. WILDE STAKING IN ENSCHEDE Een wilde staking, welke ongeveer 40 man omvat, is uitgebroken bij de N.V. Textielmaatschappij te En schede. De samenwerkende vakor ganisaties i n de textielnijverheid eteunen deze actie niet. Bij genoemde N.V. is thans een nieuwe tariefregeling tot stand ge komen, welke in overeenstemming is met de bepalingen van het college van rijksbemidde'aars en die van de collectieve arbeidsovereenkomst. De stakende arbeiders achten de nieuwe regeling onbevredigend. Tot dusver lagen de lonen bij deze n.v. ten dele boven die, welke in de c.a.o. waren speelden. Gelukkig konden, doordat i uw voertuig geen tegenligger van de treinbestuurder tydig remde of de overweg, daar hierdoor een baan- stopte, op onbewaakte óverwegen 63 versperring kan ontstaan. Het systeem van halve bomen, waardoor het verkeer nooit op de spoorbaan ingesloten kan worden, is ook in Nederland ingevoerd. Er zijn reeds drie overwegen van dit systeem voorzien; zes andere komen nog aan de beurt, o.a. de Gemeneweg onder Hazerswoude. Ontsnapte gevangenen na opwindende klopjacht in Veluws bos gegrepen Honderd politiemannen en een brigade honden hadden uren werk. Na een vrijheid van slechts en kele dagen zijn de twee Amster dammers, die Dinsdag j.l. uit het Huis van Bewaring te Zutphen waar zij in verband met een over val op een boekhouder te Apeldoorn waren ingesloten zijn ontsnapt, gistermiddag na een spannende klopjacht, waaraan meer dan 100 politiemannen deelnamen, opnieuw ingerekend. De gemeentepolitie van Apeldoorn rook lont toen zij gisterochtend een aangifte binnen kreeg van een gara gehouder aan de Amhemseweg die mededeelde, dat een bij zijn bedrijf geparkeerde vrachtauto was gesto len. Het was bekend, dat de benzine tank slechts weinig brandstof be vatte. zodat het zeer waarschijnlijk was, dat de dieven niet ver met hun buit zouden komen. Direct werd be halve het eigen corps ook de rijks politie gewaarschuwd, terwijl mede een beroep werd gedaan op de com mandant van het depot der Konink lijke Marechaussee, die ongeveer 70 man ter beschikking stelde. Bij de ruim 100 politiemannen voegde zich nog de Ryks Speurhondengelei der wachtmeester de Jonge uit Epe met de hondenbrigade uit Apel doorn Nadat in de omgeving van de „Woeste Hoeve" de gestolen vrachtauto was terug gevonden en men had gehoord dat twee mannen daaruit in de omringende bossen waren verdwenen, kon het „jacht terrein" worden afgebakend. Maar ook toen duurde het nog tot ver in de namiddag aleer een detachement van de marechaussee nabij de Krim- weg onder Hoenderloo op een der vluchtelingen stootte, die inderdaad een der ontsnapten uit Zutphen bleek te zijn. De tweede werd kort daarop eveneens aangehouden, waar na de beide mannen, die volkomen uitgeput waren, weer naar Zutphen werden overgebracht. Inmiddels is aan het licht gekomen, dat het twee tal zich na zijn ontvluchting in nieuwe kleding had gestoken, wel ke het in Zutphen had gestolen. Ook in Oosterbeek had het duo nog getracht een auto te stelen, doch dat was niet gelukt. BOERDERIJ EN GROND •VERGOKT. Verslaafdheid aan het kaartspel heeft in de gemeente Graauw in Oost-Zeeuws-Vlaanderen dezer da gen bijzonder treurige gevolgen ge had. In het gezin De B. heerste reeds geruime tijd een geprikkelde stem ming als gevolg van het feit, dat de heer des huizes met het kaarten nagenoeg zyn gehele bezit, dat be stond uit een boerderij en grond, had verloren. Vrouw en zeven kin deren leden hieronder ernstig en de moeilijkheden hoopten zich op. Dit bereikte dezer dagen zijn hoogte punt doordat het gezin uit de woning zou worden gezet. Dit werd voor de vrouw Woensdag te veel. In een vlaag van verstandsverbijstering heeft zij haar jongste vier kinderen ernstig mishandeld en het weinige dat nog van de huisraad was over gebleven, kort en klein geslagen. Door burgemeester en politie werd ingegrepen. De vrouw werd naar een inrichting bij Antwerpen over gebracht en de kinderen, die behalve mishandeld ook nog ernstig ver waarloosd bleken, naar een zieken huis in Hulst. De oudste drie kinde ren ikregen onderdak bij familie. (N. Rott. Ct.).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8