Chinees „volksgericht" verbant Nederlandse Missionarissen Lisse krijgt nieuw Parochiecentrum DE KERK - IN BASILIEKVORM - IN BEGIN VAN ZOMER GEREED PANIEK PER MICROFOON ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 PE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 De arbeiderswijk in het N.O.-deel van Lisse zal geen saaie aaneenrij ging worden van straatjes met woon huizen. Reeds jaren geleden werd in overleg met de stedebouwkundige commissie van het bisdom besloten om hier een parochie met een eigen cenrtum te stichten. Op dit parochie centrum te stichten. Op dit parochie- van ons artikel op de eerste plaats de aandacht vestigen. Want er wordt dikwijls gezegd: „In Lisse wordt een kerk gebouwd". En hoewel dit geen onjuiste bewering is, zal het toch in teressant zijn om te weten, dat het onderhavige project veel meer om vat dan alleen de bouw van een kerk. Het plan, om een parochiecentrum te stichten, ontstond, toen de St. Agatha-paroohie te groot werd. De ruimte in de kerk was niet meer toe reikend voor het aantal gelovigen en ook de zielzorg maakte een split sing van de parochie gewenst. Men liet het oog toen vallen op een terrein tussen de Oranjelaan en een kort tevoren daar gegraven sin gel, welk terrein oorspronkelijk be stemd was voor de aanleg van een park. Uit stedebouwkundig oogpunt had deze wijk van Lisse behoefte aan een dominerend complex en zo doende vond het plan, om hier een parochiecentrum te stichten, vanzelf bijval. Het bouwplan, waarvan een ma quette op deze pagina is afgebeeld, omvat allereerst een kerk, vanwaar een verbindingsgang, met sacristie en zaal, loopt naar de pastorie. Op de voorgrond komt een paro chiehuis (die reeds afgebouwd is) welke een verbinding zal krijgen met de meisjesschool. Deze laatste is voorlopig nog even toekomstmu ziek, evenals het daarnaast gepro jecteerde gymnastieklokaal en de los van deze scholen liggende fröbel school. Afgescheiden kerkdomein. Wanneer men dit project bekijkt, valt het ogenblikkelijk op, dat het kerkdomein een zeer zelfstandige plaats in het parochiecentrum heeft. Het ligt in de bedoeling een begren zing te maken door een hoge haag of muur met een dubbele rij bomen. Hierdoor krijgt men de gelegenheid om buiten processies te houden, zon der in conflict te komen met de wet. Het overschot van het kerkdomein wil het kerkbestuur een goede oude gewoonte in ere herstellend bestemmen tot kerkhof. Er zijn ech ter nog andere motieven, die hier voor pleiten. De begrafenissen zul len hierdoor in deze arbeidersbuurt aanmerkelijk goedkoper worden, omdat na de Requiemmis geen ver voer meer nodig is. Voorts zal de slechte veengrond men heeft voor de kerk 13 meter moeten heien door afgraving en aanvulling met zandgrond aanmerkelijk verbeterd worden. Het kerkhof zal echter niet worden opgehoogd. De hoofdingang van de kerk, die een zuilenrij heeft, zal te bereiken z(jn vanaf het verlengde van de Nas- saustraat. De beide zijgevels zullen eveneens een portaal hebben, waar van het rechter een aparte toegangs weg zal hebben via de Oranjelaan. Boven dit rechter zij portaal bevindt zich de klokkestoel, die tengevol ge van de noodzakelijke versobe ring een toren moet vervangen. Het bouwwerk wordt aan de bui tenkant opgetrokken uit sterk ge nuanceerde handvormsteen en het dak van de middenbeuk krijgt blau we pannen. In de kerk. Wanneer men de kex*k, welke wordt toegewijd aan O.L. Vrouw van Fatima, betreed, zal men getroffen worden door de oude basiliekvorm, die men voor de bouw gekozen heeft. Het middenschip is hoog en de zijbeuken laag. De beuken worden gescheiden door twee zuilenrijen, die in dit geval, door financiële om standigheden, opgetrokken worden uit beton. Het licht valt, evenals in een basiliek, door de bovenramen, welke zijn aangebracht in de over gang van de hoge naar de lage beu ken. De wanden zijn van kalkzand steen, welke bewerkt wordt met kalkspecie, maar zodanig, dat geen egaal vlak wordt gevormd en de stenen duidelijk zichtbaar blijven. De middenbeuk krijgt een houten cassettenplafond, vanwaar tien gro te en twee kleine, kronen, welker goede gevers zich nog niet hebben gemeld, evenmin als van de glas in lood ramen en de beschilderingen, die o.a. in het gewelf van de abside zullen worden aangebracht. Voorlopig zal de kerk plaats bie den aan 980 personen. Het aantal plaatsen is echter voor uitbreiding vatbaar en daarbij hebben de archi tecten Barnhoorn en Paardekooper, die dit sobere, maar uit architecto nisch oogpunt fraaie gebouw ont wierpen, er rekening mede gehou den, dat de parochianen zo min mo gelijk last mochten ondervinden van de zuilen- Mariakapel altijd open. de kerk betreedt, gehele breedte van het gebouw be slaat en aan beide zijde wordt afge sloten door een abside. Bovendien is deze ruimte door twee glaswanden met deuren in drieën verdeeld. Het linker en rechter deel zijn ruime tochtprtalen, welke aan de ene kant een doopkapel en aan de andere kant een Mariakapel mogelijk maken. De middenruimte geeft verbinding met de kerk en de inrichting is zo, dat menals de kerk gesloten is toch de Mariakapel kan bezoeken. De kerk heeft een lengte van 42 meter en een breedte van 24 m. De middenbeuk wordt afgesloten door de grote abside, waarin het altaar zal worden geplaatst, en daarvoor is het priesterkoor, dat iets hoger ligt dan de kerkvloer. De preekstoel komt binnen het priesterkoor, dat af gesloten wordt door de communie bank. De preekstoel staat aan de som van de kerk was ƒ350.000. maar Evangeliekant. Aan weerszijden van het priesterkoor komen de zij-alta ren. De sacristie ligt in de verbindings- gang, welke naar de pastorie loopt. Het laatste gedeelte van deze gang is de zaal. In verband met de ge- De bouw van de kerk vordert gestadig. De pastorie zal plaats bieden voordeling 3300 parochianen zal hebben, een pastoor, twee kapelaans en een terwijl de nieuwe parochie er met assistent. I 2800 begint. En tenslotte moeten we nog even Als de weersomstandigheden blij- in de cijfers duiken. De aanneem- ven medewerken za± de kerk ver met de inventaris e.d. medegerekend I moedelijk in begin Juli gereed zijn, komen de totale stichtingskosten op zodat op 22 Augustus, het feest van bouwennood is de bouwpastoor be- j ongeveer 475.000. De grond was 01. Vrouw van Fatima, de Bollen- reid de zaal voorlopig af te staan ten 1 een geschenk var de moederkerk streek weer een Mariakerk kan be komt men in een voorbouw, die de behoeve van het fröbelonderwijs, van St. Agatha, die bij de nieuwe in-1 zitten. Geen sterk verhaal. „Ik heb niets te vertellen," begint pater J. Siegers weinig hoopgevend. We treffen hem aan tussen zijn fa milie en vrienden en deze hebben al blijkbaar eerder pogingen in het werk gesteld met ontmoedigend re sultaat, want niemand voelt zich ge roepen te protesteren. Wanneer we echter blijven aandringen, zegt hij ten slotte: „Nu goed, ik zal j vertel len, wat ik meegemaakt heb, maar als je een gekruid verhaal zoekt, kun je beter een missieblaadje van een halve eeuw geleden nemen, daar staan veel sterkere staaltjes in!" In April 1947 arriveerde pater Siegers in China en trots alle voor bereidende studies hier in Holland, moest hij nog ruim een jaar „accli matiseren", iets dat later vooral met het oog op de taal geen over bodige luxe bleek. Het was October 1948 toen pater Siegers een aanstel ling kreeg als kapelaan in een klein plaatsje ongeveer 2000 km van Pe king verwijderd en 1500 km het bin nenland in. Geen bevrijdingssymptomen. Alhoewel dit gebied in Februari 1949 officieel door de communisten „bevrijd" werd, was de afgelegen heid van zijn post waar pater Siegers met 2 Europese en 1 Chinese priester samenwerkte er oorzaak van, dat men daar lange tijd niets van het communisme merkte. De missionarissen werkten daar gewoon door: zij verkondigden Gods woord, speelden voor dokter, gaven onder wijs en adviseerden de bevolking bij velerlei problemen, zoals dat door alle eeuwen heen reeds de taak van een missionaris is geweest. Practisch tot eind 1950 werkten zij ongestoord. De missiestatie floreerde vrij goed, want ongeveer 17 van de bavol- king was katholiek en naar mate de „rode bevrijding" meer merkbaar werd, werd de parochie godsdiensti ge!*. In Mei 1950 zag pater Siegers nog kans om in een plaatsje, 15 km. van de hoofdstatie verwijderd, een nieuw kerkje te bouwen- en Kerstnacht 1950, toen de eerste communistische acties gevoerd waren, was het kerkje tot de laatste plaats bezet; de staan plaatsen inbegrepen. De bevrijding breekt baan. Even voor Kerstmis verscheen in het dorpje van pater Siegers de eer ste bevrijdingsheraut. Een in 'n goor blauw kieltje gestoken kereltje Maquette van het nieuwe parochiecentrum te Lisse. Pater Siegers met de burgemeester van zijn dorpje voor de communis tische bezetting. dat van de bevolking de niet bijster vleiende naam „Kanjou" (droge vod den) kreeg hield een redevoering over vrijheid en gelijkheid en de be volking luisterde met de ondoor grondelijke blik van de Oosterling. Dit totale gebrek aan enthousiasme maakte het ventje onzeker en op ze kere morgen was hij met de noor- derzon vertrokken. Zijn optreden had echter een zeer onverwacht ge volg, want na zjjn vertrek werden er allerwegen onder het mom van „patriotten" roverbenden gevormd, die van de weerloze burgerbevolking en van de aanwezige blanken hun tol eisten. Overbodig op te mex*ken, dat zij met patriotten evenveel ge meen hadden, als het communisme' met de wil des volks. De koffer van de grote geest. De benden traden zeer driest op Zo werd pater Siegers op een nacht gewekt door een dozijn gewapende rovers, die zijn eigendommen opeis ten. Door te verklaren, dat zijn mis- koffer van „De Grote Geest" was iets, dat zij klaarblijkelijk niet be grepen en alleen maar erg griezelig vonden wist hij deze te redden. Vrijwillige vergaderingen. Begin 1951 werd de communisti sche invloed in het gebied van pater Siegers eerst goed merkbaar. Com munisten uit de grote steden nodig den de burgerbevolking, mannen zo wel als vrouwen en kinderen, vrien delijk uit, vrijwillig de partijverga deringen bij te wonen, die soms hele dagen duurden en met de regelmaat van de klok belegd werden. Wie niet kwam moest een boete betalen, die gelijk stond met veertien dagen leef tocht. De burgerbevolking bezat haar ziel in lijdzaamheid en slechts een enkeling maakte van de „rondvraag" gebruik. Na veel vergaderingen had den de communisten echter wel een paar mannen ontdekt, die voor veel geld, goede woorden en schone be loften „idealist" wilden worden en deze kwamen nu als candidaat voor de volksverkiezing uit de bus. Volksvertegenwoordigers. Natuurlijk waren alle oude amb tenaren vijanden van (het volk en als zodanig ongeschikt voor hun functie. De bovengenoemde idealis ten zouden nu hun plaatsen gaan in nemen, nadat ze eerst vrijwillig door het volk gekozen waren. Wanneer nu het volk in het begin met deze vrijheid geen raad wist, zich daardoor voortdurend vergiste en op de ver keerde persoon stemde, dan stond 'ër een onvermoeide persoon klaar, om de bevolking op haar dwaling te wijzen en haar door over stemmen de kans te geven de gemaakte fout te herstelen. Hoe dom kan echter een volk zijn; niet zelden gebeurde het, dat tot diep in de nacht steeds maar weer overgestemd moest wor den, daar het volk zich bleef vergis sen. Ten slotte kreeg men honger en was zelfs aan het Chinese geduld een einde gekomen; de voorgestelde can didaat werd gekozen en per expres se opgestuurd naar een vormings centrum. De Drie Zelfstandigheden Club. Zes weken later was de volksver tegenwoordiger al weer terug en als burgemeester of gemeente-ontvanger bracht hij het volk op de hoogte met tiet nieuwe programma, dat hij tij dens zijn vorming bestudeerd had: ,De Drie Zelfstandigheden Club" be vatte de volgende punten: Eigen bestuur van de kerk, zonder buitenlandse inmenging. Eigen financiering. Eigen geloofsverkondiging. De bevolking werd niet enthousiast en begon een tegenactie, onder de naam Legio Max'iae, een godsdiensti ge stroming door leken gevoerd on der supervisie van de intexmuntius. In April 1951 kwamen vanuit Peking hevige aanvallen op de Legio Ma- riae en in October werd zij verboden en de internuntius uitgewezen. Een rustige zomer. Om zich door hun anticlericale houding niet te impopulair bij de be volking te maken, voerden de com munisten in de zomermaanden van 1951 verschillende maatregelen op soc. ec. gebied in, die door de bevol king met enthousiasme begroet wer den. Zo werd het groot gx*ondbezit onteigend en verdeeld naar verhou ding van het aantal gezinsleden, ter wijl krachtig opgetreden werd tegen het bendewezen. De zomermaanden stonden verder in het teken van de arbeid. Ieder werkte mee op het land, tot de bisschop en de klooster zustertjes toe. Pater Siegers, die als stedeling niet zo heel veel verstand van agrarische arbeid had, liet zich eerst voorlichten door een Chinees, daar hy niet goed wist, wat hij weg moest schoffelen en wat moest blij ven staan. Hij verklaart nu, dat hij alles in de puntjes weet en best als Chinese boer zijn kostje zou kunnen verdienen. „Pater, we komen u straks uitschelden." De wintermaanden waren weer voor de „bevrijding". Systematisch werd het volk onder dwang gebracht. Iedereen, die bevriend was met een blanke werd als een slecht vader lander gebrandmerkt en dit bracht dermate onaangename consequenties met zich mee, dat de blanke spoedig geheel alleen stond. Op 29 en 30 De cember j.l. begon de grote aanval. In het dorpje, waar pater Siegers missionaris was, werd de bevolking opgetrommeld om deel te nemen aan zijn arrestatie. Enige getrouwexi kwamen hem waarschuwen: „We moeten straks verrader en vijand schreeuwen tegen U; we kunnen er ook niets aan doen...." Zo kwam het volk dan in spontane woede zich verzetten tegen de Westerse imperia list Siegers. Het was zonder meer duidelijk, dat hij een uitbuiter, ver rader en spion was en verder alles, wat de communistische regisseur nog meer te binnen schoot. De vijanden van het volk. Pater Siegers werd gearresteerd en vertrok te voet naar het 30 km verder gelegen departement. Hij mocht zijn bezittingen meenemen... als hij ze ten minste op zijn rug kon dragen. De bewakers, hoewel brutaal en honds als er Chinezen bij waren, waren niet ongeschikt, wanneer zij zien geven.' In het begin van de maand verscheen er in de kranten een klein berichtje waarin werd verteld, dat enige Nederlandse missionarissen uit China op terugreis naar het vaderland waren. Velen zullen het berichtje gelezen hebben, zoals men de koppen leest boven de arti kelen van vergaderingen der V. N. of het Koreaanse front. Zij zul len wellicht even gedacht hebben aan de vele verhalen, die zij in de loop der tijden over deze strijders op de voorposten van de strij dende kerk hebben gehoord. Maar volkomen natuurlijk zijn zij even later weer opgenomen geworden in de zorgen van het dagelijkse leven en werd China met zijn momenteel zo zwaar beproefde be volking naar het achterkamertje van het onderbewustzijn gedrongen. Voor ons werd dit berichtje echter aanleiding, om een van deze mis sionarissen bij zijn aankomst in Nederland op te zoeken. Gisteren hebben wij enige uren doorgebracht in het romantisch gelegen mis siehuis „Sparrendaal" bij Vught, waar een missionaris, die begon met te verklaren, dat hij „niks te vertellen heeft", ons na enig aan dringen zo het een en ander van zyn belevenissen in het door de communisten bezette China vertelde. Het is geen kleurrijk verhaal geworden, waarin het bruisende martelarenbloed het zichtbare zaad vormde voor nieuwe Christenenzijn verhaal geeft een inzicht in het door de duivel geïnspireerde systeem, dat waar het enigs zins kan zonder bloedvergieten poogt de Kerk van Christus uit te schakelen. De missionarissen zijn zoals altijd ogenschijnlijk de verliezers van de eerste ronde. Maar de blijmoedigheid, waarmede zy dit eerste verlies aanvaarden versterkt onze zekerheid, dat ook de huidige strijd uiteindelijk door Christus' Kerk gewonnen zal worden. met de blanken alleen waren. Een commandant vertelde pater Siegers zelfs in een vertrouwelijke bui, dat hij wel wist, dat pater Siegers een goed mens was. „Maar we hebben in dit gebied nu eenmaal geen andere Europeaan en we moeten het volk toch hun vijanden laten zien." Het gevangenisleven was niet zwaar. Wel werden de gevangenen practisch aan de lopende band ondervraagd door de Kong-Ngai-Kui (een soort Gestapo) maar de behandeling en het voedsel waren goed te noemen. Het volk vonnist. De rechtspraak, een zogenaamd volksgericht, was het einde van het verblijf in het departement. Duizen den mensen werden bijeengejaagd, om de voorstelling bij te wonen en hier gaven de communisten blijk over psychologische strijdmiddelen te beschikken. Daar het uiterst on verstandig zou zijn geweest, het ka tholieke geloof, dat in die streken zoveel goeds gebracht heeft, aan te vallen, begon de openbare aankla ger met te verklaren, dat de katho lieke kerk een pracht instelling is, een organisatie, waar de communis ten jaloers op zijn„maar" zo vervolgde hij, „de man, die je hier voor je ziet, is geen priester. Hij is gestuurd door de imperialistische Amerikaans-Britse spionnage dienst en hij is hier om jullie aan moorde naars en slavendrijvers over te leve ren." Het vonnis viel en pater Sie gers werd veroordeeld, om ogenblik kelijk China te verlaten. De weg naar vrijheid. De weg, die afgelegd moest wor den om uit de macht der communis ten te geraken, vormt feitelijk een verhaal op zich. Trouw geëscorteerd door twee gewapende soldaten be gon pater Siegers een tocht te voet, per fiets, op ezelskarretjes en ten slotte per trein door de binnenlan den van China. Onderweg sloten zich andere uitgewezen missionarissen bij hem aan, o.m. de zoon van de Belgi sche kabinetschef, wiens foto giste ren in ons blad gepubliceerd is. Don derdag 25 Januari bereikte 't groep je Peking, waar een Engels vracht schip hen naar het vrije Hongkong bracht. Hierna ging alles erg vlug. Een paar dagen na aankomst in Hong kong vertrok pater Siegers met een Noors schip naar Europa en arriveer de 11 Februari te Rome. Daar is hij op audiëntie geweest bij de Paus en Donderdag j.l. kwam hij via Brussel in Nederland aan. Met twaalf koffers missiebenodigdheden is hij naar Chi na vertrokken en met een vuil pak en een klein handkoffertje toiletarti kelen is hij teruggekomen. Trots alle verzekeringen, dat hij alles in Hong kong terug zou vinden, hebben de communisten al zijn bagage achter gehouden; iets, waarover hij zich al bij voorbaat geen illusies gemaakt had. „Wat zijn uw plannen voor de naaste toekomst?" vroegen wij. Pater Siegers lacht eens: „De overste maakt plannen voor me. Misschien wordt ik weer spoedig uit gezonden naar een ander missiege bied, misschien krijg ik tijdelijk hier een opdracht in Holland." Tijdens het gesprek zijn er nog an dere missionarissen binnengekomen, allemaal vluchtelingen uit China. We kunnen niet vinden dat één van hen bijzonder ter neergeslagen is. Met het benijdenswaardige rotsvaste vertrouwen op de almacht en de voorzienigheid van God, kijken zij de toekomst in: „China is een pracht land en de bevolking is er beter dan in menig Westers land. Laat China momenteel onderdrukt zijn, de toe komst zal in China zeer zeker een grote bloei van het Christendom te Bij K. B. is posthuum het bronzen kruis toegekend aan de soldaat-parachutist T. Bachenheimer van het Amerikaanse leger. Deze hoge dapperheidsonder scheiding zal worden uit gereikt aan de weduwe van deze Amerikaanse pa rachutist. die thans woon- Een „huzarenstreek", die 40 Duitsers op de vlucht joeg scheiding heeft hij zich op gedurfde wijze naar Nijmegen begeven, waar hij in de omgeving van het ir, station de opzichter der achtig is te Fullerton xn Nederlandse Spoorwegen, Californië. Bachenheimer, destijds ingedeeld bij de 82ste Amerikaanse luchtlan dingsdivisie. is op 17 Sep- de heer Van Hedel ont moette. Zij besloten met zijn tweeën een aanval te doen op de 40 man sterke Duitse bezetting van het eten wisten zij op het tweede perron van het sta- - tion te komen. De heer ruime tijd bezet Van Hedel, zelf res. eerste luitenant in het K.L., slaagde er in de geluids- versterker in te schakelen, op het station legden. De middellijke overgave" was de eis van dit vermetele tweetal, Een paniek maakte zich meester van de Duitsers. Zij lieten hun- maaltijd in de steek en kozen allen het hazenpad. De AmerikaansNeder landse combinatie heeft het Nijmeegse station ge ruime tijd bezet gehou den, doch heeft zich later moeten terugtrekken, toen de Duitsers artillerievuur tember 1944 nabij Grave station, afgesprongen. Volgens de Onopgemerkt de Duit. motivering van de onder- sers waren juist aan het Terwijl soldaat Bachen- heer Van Hedel is voor heimer bij de microfoon de deze „huzarenstreek' on ene roffel na de ander af- derscheiden met de Bron- vuurde uit zijn automatisch zen Leeuw". De soldaat vuurwapen, sprak de heer Bachenheimer is bii latere Van Hedel vxa de micro- gevechtshandelingen ge- foon de Duitsers toe. „On- sneuveld.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6