DUINSTREEK RIJNSTREEK P. J. H. Peeters te Voorschoten onderscheiden met Pro Ecclesia Rustig weer ZATERDAG 23 FELRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Om een feestviering tijdens de vasten te vermijden, werd reeds vandaag het feit herdacht, dat de heer P. J. M. Peeters op 16 Maart a.s. 25 jaar als administrateur in dienst zal zijn bij de drie Pauselijke Missiegenootschappen. Vanmorgen droeg de nationale directeur van de Pauselijke Missie genootschappen, mgr. H. J. J. van Hussen, een H. Mis op tot intentie van de jubilaris in de dekenale kerk aan de Parkstraat in Den Haag. Hierbij waren o.a. aanwezig de oud-directeur van de Pauselijke Missiegenootschappen, mgr. Th. M. F. Bekkers en rector W. Bokeloh, directeur van het Sociaal Charitatief Centrum. Na de H. Mis werd de heer Peeters ontvangen op het kan toor van de Missiegenootschappen, waar de collega's hem verwelkom den met een eigen welkomstlied op de wijs van ,,De Speeltuin". Mgr. v. Hussen sprak daarna de jubilaris toe en vestigde er de aan dacht op, dat hij zijn bekendheid in de agrarische wereld in dienst had gesteld van het missiewerk. Mgr. Bekkers gaf een overzicht van cie historische groei van het missiewerk in Nederland en zeide, dat met de komst van de her Pee ters de eerste leek zijn intrede deed in dit apostolaat. Het vele werk, dat dpor de jubilaris werd verricht, al- NOORDWIJK NED HERV. GEMEENTE BESTOLEN. ïn de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de consistoriekamer van de Geref. Kerk aan de Vinken- laan bezoek gehad van inbrekers. Uit het onderzoek bleek, dat de da ders, de daar aanwezige kast heb ben geforceerd en een bedrag van ongeveer f 400,hebben meegeno men zijnde de opbrengst van de col lectes van de laatste 4 Zondagen. Hoewel de politie de hulp heeft van een speurhond, zijn er tot dusver geen resultaten bereikt. Gemeenteraad. Vrijdag 29 Fe bruari 's avonds te 8 uur zal de raad in openbare vergadering bijeen ko men voor behandeling van de vol gende agendapunten: Aanbieding re kening 1950 en benoeming commis sie van onderzoek; een drietal voor stellen voor het Lager - Onderwijs; overdracht aan B. en W. van som mige beschikkingen, ten aanzien van eigendom; aankoop grond Oude Zee weg; verhuur grond bij de K. Door- manschool voor oefenterrein aan d« Northgoruiters; aankoop botenhuis N.Z.H. Reddings Mij. en verkoop grond voor een nieuw botenhuis; aankoo-p grond aan de Molenstraat; naamgeving straten; wijziging be groting 1951. Bloemententoonstelling. Morgen en Maandag wordt de 27e Hukasch gehouden in de gebouwen van de firma Kooymans aan de Wilhelmina- straat. Er zijn vele inzendingen van huis-, kas- en schuurbroei, mede zeer goede vrije inzendingen, zódat er veel moois te zien zal zijn. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld zullen Zondag bij de opening van de Hukasch ten toonstelling Pa Pinkelmans en Tante Pollewop aanwezig zijn. Het is van zelfsprekend dat Kar eitje en Flop en de drie knechten niet op het appèl zullen ontbreken. Het is niet onwaarschijnlijk dat Pa Pinkelman bij zijn officieel bezoek een dave rende rede zal uitspreken. Voor ver dere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit yummer. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Febr. Groente. Per 100 kg.: rode kool 15.20—18.60, gele kool 12.50, groene kool 12.90— 13 20, boerenkool 513.20, prei 14 —38 rabarber 30—40, kroten 11.80 kroten, gekookt 34—36, uien 24— 37, peen 18—33, spruiten 22—56 andijvie 69—100. stoofsla 82—87, witlof 3768, winterpostelein 21 —26, winterpeen 32, per 100 stuks: komkommers 89—103. salade 3.30 16 50, knolselderie 3.60—9.00, per 100 bos: pieterselie 5.scelderie 3.50—5.60. KATWIJK AAN DEN RUN, 22 Febr. Groente. Rode kool 23.80— 28.—, gele kool 7.20—12.60, groene kool 1120, boerenkool 410. spruiten I 22—53, idem II 22—39, waspeen I 28—39, idem II 12—38, uien 12—32, witlof 47—48, knol selderie 314, witte bonen 0.95 1.00, knolrapen 34. LEID SCHEND AM, 22 Febr Eieren. Aangevoerd waren 7650 kippen eieren. Handel was willig. Prijzen waren voor 100 eieren no. 0 18.30 18.60. 2350 eieren no. 1 16 55 16.75, 1200 eieren no. 2 15.50—15.65, 2800 eieren no. 3 14.60—14.75, 900 eieren no. 4 13.60—13 75, 300 eieren no. 5 12.7512.80. Aangevoerd waren verder: 25 kippen f 1.25—4.10 5 hanen 2 25—2.90, 15 duiven 0.65 1.05, 26 konijnen 1.0510.05. TER AAR, 22 Febr. Groente. Witlof I 4155 cent, idem II 2639 cent, idem stek 822, spruiten 4450 cent, idem los 13 cent, idem II 12 ct. waspeen 19—20 cent, idem B 810 cent. Aardappelen 11—12 cent, kro ten 2021 cent, prei 20 cent, idem n 10 cent, Broeivet 1228 cent, knolra. pen 4 cent, uien 27 cent, sav. kool 12 cent, witte kool 6 cent, sjalotten 13 cent. glas-andijvie 71 cent alles per kg., sla 1119 cent, knolselderie 5 9 cent alles per stuk, selderij 15 cent per bos, boerenkool 2550 cent per kist. dus mgr., heeft niet alleen in Ne derland, maar ook in Rome de aan dacht getrokken. Het gevolg hiervan dat met de komst van de heer Pee ters het Erekruis Pro Ecclesia et Pontifice had toegekend Aan mevr. Peeters, die bij deze plechtigheid aanwezig was, viel de eer le beurt haar man de pauselijke onderscheiding te mogen opspelden. Namens de collega's sprak de heer A. v. Adrichem, die na een woord van gelukwens de speciale aan leg van de jubilaris op het gebied van cijferwerk onder het oog bracht Hij bood een geschenk aan, evenals de heer Hoofd van Huisduinen, ad ministrateur van de Bisschoppelijke Hulpactie, die van de goede samen werking met de Pauselijke Missie genootschappen, welke in hetzelfde gebouw gehuisvest zijn, getuigde. Rector Sondaal tenslotte feliciteer de de heer Peeters en vestigde er de aandacht op, dat de jubilaris binnen kort ook 25 jaar administrateur zal zijn van het tijdschrift „St. Bavo". BRAND IN MEUBELFABRIEK „DE GLOBE". Voor de derde keer in betrekke lijk korte tijd is brand uitgebroken in de meubelfabriek „De Globe" aan de Donklaan. Na telefonische waarschuwing van de brandweer rukte deze snel uit en o.l.v. de com mandant, de heer T. Lekkerkerker. slaagde de brandweer er in de b^and te localiseren en verdere uitbreiding tegen te gaan. Met een slang op de waterleiding kon ditmaal nog wor den volstaan, maar het groot mate riaal was reeds in orde gebracht om te kunnen ingrijpen. De schade, door deze binnenbrand veroorzaakt, is vrij aanzienlijk. Het bedrijf is ge deeltelijk gestagneerd. Naar de oor zaak van de brand stelt de rijkspo litie een onderzoek in. Medische Zondagsdienst.. De medische Zondagsdiest wordt dit weekeinde voor spoedgeval1 en waar genomen door dr. F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel 493. HAARLEMMERMEER ONDERGRANDSE KABEL GEWENST. Tegen de plannen van het provin ciale electriciteitfbedrijf Noord-Hol land om in de gemeente Haarlem mermeer een bovengrondse hoog spanningskabel aan te leggen, zijn bezwaren ingebracht door de K.L.M. en landbouwers in de Haarlemmer meer. In een openbare zitting van de mi nisteriële commissie voor deze zaak hebben de heren Dellaert, directeur van de luchthaven Schiphol, en Steensma op de moeilijkeden en de gevaren gewezen, welke de kabel- masten zullen gaan opleveren. De be zwaren van de landbouw zijn: scha de aan de waarde van de grond, last die dc landbouwmachines zullen on dervinden en de onmogelijkheid om de gronden te bespuiten vanuit vlieg tuigen. De burgemeester van Haar lemmermeer pleitte voor een onder grondse kabel. De adviescommissie heeft gisteren een bezoek gebracht aan de terreinen waar de masten zijn geprojecteerd. KATWIJK Klokken voor Amerika. Door middel van een Bazar werd door het Klokkencomité voor het bekende doel een bedrag van 536 bijeenge bracht. KATWIJK AAN DEN RIJN Uitvoering. De Harmonie gaf twee avonden in het Parochiehuis, met medewerking van leden van een naburige muziekvereniging. Het was een goed geslaagde instrumentale uitvoering, waarin tevens herdacht werd, dat de heer D. Minnec gedu rende 50 jaar lid der vereniging was. Hij werd gehuldigd en als blijk van waardering werd hem een schilder stuk aangeboden. Met het optreden van het gezelschap Geraldini werd de avond besloten. Op het kantje. Een visventer uit Katwijk aan Zee naderde vanaf de O verrijn de ophaalburg en be merkte niet, dat de brug juist werd opgehaald voor een naderend schip. Hij reed door de gespannen ketting met rode vlag doch 'xrtste toen tegen de reeds plm. 25 cm. opgehaalde brug op met gevolg dat zijn motorcarrier nogal beschadigd werd. Naar de ven ter zijn oordeel had er een branden de lantaarn dienen te staan, reden waarom hij het geval aangaf bij de politie. Een onderzoek zal uitmaken wie de schuldige is. De doktersdiensten worden Zon dag waargenomen door dr. Bergman. LEIDSCHENDAM De heer J. H. Groene wegen heeft om gezondheidsredenen eervol ont slag gevraagd als gemeente-ontvan ger. Naar aanleiding van een medisch rapport hebben B. en W. voorgesteld het gevraagde ontslag te verlenen. Voorts doen zij een voorstel tot be noeming van een opvolger. Nummer 1 op de voordracht is de heer J. C. Coomans, commies 2e klas ten ont- vangerskantore, tevens sinds enige tijd waarnemend gemeente-ontvan ger. Nummer 2 is de heer H. G. F. Jansen, commies le klas ter gemeen te sacretarie, afd. financiën onder wijs en personeelszaken. Zilveren jubileum. Op 7 Maart a.s. herdenkt de heer J. Burgers, voorman electriciën bij de Ned. Spoorwegen aan de werkplaats de dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de spoorwegen in dienstbetrekking kwam. NOORDWIJKERHOUT Uitvoering Nat. Reserve In ho tel Van der Geest gaven de leden van de Nationale Reserve een uitvoe ring voor genodigden. Talrijke auto riteiten gaven door hun tegenwoor digheid blijk van belangstelling. Na dat de heer H. B. Th. Overkamp. secr. van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag, de avond had geopend nam de burgemeester het woord. Het had spreker genoegen gedaan op deze avond genodigd te zijn. Hij zei- de trots te zijn op de Nat. Reserve in Noordwij kerhout, want Noord wij kerh out slaat met zijn groot aan tal leden percentsgewijs een record! Spreker vervolgde dat Noordwij ker hout tot grote dingen in staat is. Hij memoreerde nog het feit dat de col lecte voor het carillon voor Ameri ka opgebracht heeft ruinr f 800,- Nadat de burgemeester had ge sproken kwamen de reservisten op de planken met het toneelstuk „Har ten op hol",een allerkoddigst stuk, dat door zijn ab'.'izen vele verwikke lingen veroorzaakte. Er werd door de aanwezigen smakelijk om gelachen. Na afloop dankte de heer Overkamp de medewerkenden en de regisseur, de heer Oosten. Tenslotte sprak ma joor van der Lee van de Nat. Reser ve de burgemeester toe en dankte hem voor al het werk wat hij voor de Nat. Reserve doet. WSB. Zondag a.s. gaat het 2e elftal naar Teylingen 2, en het 3e gaat naar Docos 3. Het 4e krijgt Doeos 4 op bezoek. Het c-elftal speelt Zaterdag om 2.15 tegen het d-elftal. De b's krijgen SVLV b op bezoek en A speelt tegen B. OEGSTGEEST Toneeluitvoering „De Lekenspe- lers". Bovengenoemde toneelver eniging gaf in „St. Willibrord" een vertolking van het stuk „Van ander ras" van d'Usseau en Gow. Dit spel van strijd en eerzucht tussen blan ken en kleurlingen speelt zich af in Amerika, waar de neger Brett Char les is teruggekomen uit de oorlog en daar het een en ander heeft gezien, zodat hij niet meer de onderdanige positie van geminachte neger wil in nemen doch zijn rechten wil ver overen. Hy ondervindt daarbij tegen werking van de oude senator, bij wie Gaan de roden zich roeren in Japan? Donderdag hebben in 26 plaasen in Japan anti-herbewapeningsde monstraties plaats gehad. Autoritei ten ramen, dat ongeveer 5.000 perso nen (voornamelijk studenten) aan deze betogingen hebben deelgeno men, in totaal zijn 57 personen ge arresteerd. Do demonstranten vielen de po litie aan en schoolden samen bij politiebureaux en stations. Naar een station bij Tokio werden flessen met op traangas lijkende chemicaliën geworpen. Vrijdag heeft de politie invallen gedaan in de schuilplaatsen van ver scheidene verdachte personen; een arbeider werd gearresteerd. Volgens leiders van politieke par tijen zijn de onlusten waarschijnlijk een voorspel tot een „heftige com munistische strijd om politieke macht op grote schaal". De regering zou verreikende vei ligheidsmaatregelen overwegen. Het Japanse persbureau Kyodo heeft gemeld, dat volgens de leider van het speciale bureau van de Ja panse procureur-generaal de com munistische partij in Japan 300.000 tot 350.000 leden en aanhangers heeft. hij in huis is, alsmede van diens oudste dochter; de jongere dochter is hem echter zeer genegen. Hij wordt zelfs vals beschuldigd van diefstal en gevangen genomen, waar op hij ontvlucht en wraak wil ne men, wat hem echter belet wordt. Tenslotte wordt hij toch in zijn eer hersteld, hoewel hij zijn aanbidster verliest, daar deze vertrekt. Dit spel lag kennelijk wel wat bo ven de krachten van deze jonge ver eniging; men mist nog de voor zulk een stuk noodzakelijke routine, was niet altijd even goed op elkaar in gespeeld, waardoor het tempo er hier en daar onder leed. Met een krachtige regie is hier echter wel wat te bere ken, daar zich onder de spelers goede krachten bevinden. [Goed getypeerd was de rol van de oude senator, terwijl de overige rol- len, zonder nu bepaald zwak te zijn, niet altijd voldoende werden uitge speeld, waardoor ook het ensemble- spel riet steeds klopte. Van diverse spelers en speelsters zullen we ech ter nog wel vaker horen, geloven we. WASSENAAR Ernstig gewond. By het ver vaardigen van takkenbossen op een perceel grond aan de Prinses Marie- laan, werd de 22-jarige arbeider S. v. L. uit Hoogmade, zodanig door een hakmes aan zijn linkerpols ver wond, dat dr. Baart de la Faille, die eerste hulp verleende overbrenging van de man .naar het Acad. Zieken huis te Leiden noodzakelijk achtte. ZOETERMEER Zondagsdienst doktoren. Zon dag 24 Februari zal de doktersdienst worden waargenomen door dr. P. Vegt, terwijl Zr. A. Rooy voor beide Kruisverenigingen de wijkverpleging verzorgt. ALKEMADE Terug naar de Missie Woensdag 27 Februari vertrekt Pater Hoogen- boom voor de tweede maal naar zijn Missiepost in W'est Afrika. .Zondag 24 Februari s'avonds half acht zal de Pater de gast zijn van de parochie Oud-aden, waar hij voor de laatste maal voor zijn vertrek zal spreken over zijn missiegebied. Ter opluistering zal dan de Congregatie toneelclub het toneelspel „Herberg de vier winden opvoeren. Voor belangstellende en vrienden is er gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen. BOSKOOP Jaarvergadering Groene Kruis. Voor de alg. jaai-vergadering van het Groene Kruis bestond slechts weinig belangstelling. Dr. Hambur ger, die als voorz. de vergadering opende, herdacht in zijn terugblik over het afgelopen jaar, het ver scheiden van zr. Aarsen. Voorts deelde hij mede dat de heer Houdijk zich wegens ziekte niet meer als bestuurslid herkiesbaar kon stel len. Spr. herdacht het 50-jarig be staan der vereniging, welk feit in alle stilte was voorbijgegaan. Door het hoofdbestuur is een wandbord toegezegd, hetwelk een plaats zal krygen in het wykgebouw. Uit de jaarverslagen bleek, dat de ver. ruim 1400 leden telt en dat de financiën een klein batig saldo aanwijzen. Bij I de gehouden bestuursverkiezing wer- I den de heren Plaatsman, v. Osna- brugge er van Groos herkozen. In I de vacature-Houdijk werd gekozen de heer G. Houdijk. De ontvangsten j van de afd. TBC bedroegen ƒ5537.65 j en de uitgaven 5532.42. In het af gelopen jaar werden 29 kinderen uit- I gezonden. Deze afd. boekte een na- j delig saldo van ƒ315.66. In het be stuur van de afd. TBC werden her- I kozen mevr. VerkerkBiesheuvel en de heer Blom en in het bestuur van de afd. Kinderuitzending dr. G. I A. S. Jongeneel en de heer K. Jon- I gejan. Uit het verslag van de afd. I Wijkverpleging bleek, dat er 6627 j bezoeken waren afgelegd en dat de I afd. kraamverpleging moest worden I opgeheven. Dit is nu ondergebracht bij het Kraamcentrum Alphen aan I den Ryn Het financieel gedeelte I «'an de wijkverpleging sloot met een nadelig saldo van ƒ112.97. Tot be- j stuurslid van deze afd werd geko zen dr. Flim. Tenslotte werden in de afd. Huiszorg gekozen de dames Frankr en v. d. Willik—Bij de Vaate. De sleutel paste. De Boskoopse fruithandelaar D. had sinds enige dagen het vermoeden dat uit zijn pakhuis aan de Koninginneweg fruit werd ontvreemd en schonk daaraan zijn bijzondere aandacht, wat even wel geen kjaarheid in deze aangele genheid bracht Totdal een dochter van de in de buurt wonende familie B hem er opmerkzaam op maakte, dat twee ongeveer 13-jarige jongens met fruit uit het jakhuis waren gekomen. De heer D begreep er niets van, hij deed de deur altijd zorgvuldig op slot en vond dit ook steeds op slot en een andere mogelijkheid om binnen was er practisch niet. De twee bewuste knapen werden aan de tand gevoeld en bekenden, dat zij enige weken lang fruit uit het pakhuis hadden weggenomen. Op de vraag, hoe ze binnenkwa men, zeiden zij, een sleutel te heb ben. die in het slot van de deur van het pakhuis paste, wat inderdaad zo bleek te zijn. Bij het opmaken van de balans door de heer D. kwam uit dat de jeugdige langvingertjes intussen voor een bedrag van plm. 60. hadden ontvreemd. HAZERSWOUDE Gymnast iekuitvoering. Gister avond gaf de gymnastiekvereniging „Hou Vast" de eerste van een twee tal uitvoeringen. De uitvoering was terdege voor bereid onder leiding van de heer B. van der Laan uit Waddinxveen. De groepen werkten gedisciplineerd waardoor geen enkel nummer onno dig gerekt werd en er nooit van een rommelig karakter sprake was. Na de opmars van de leden sprak burgemeester Den Hollander een kort openingswoord, waarin hij spe ciaal de afgevaardigden vai» diverse zusterverenigingen begroette. De di recteur bood spr. een fruitmand aan. In een twintigtal oefeningen werden de vereniging vervolgens voorgesteld aan het publiek. Dit bracht als eer ste d^, meisjes op het toneej in een klapoefening. Het zwakke geslacht maakte deze oefening zeer goed. Ons spelen is leren, van de kleuters, trok veel belangstelling. De adsp.- jongens mochten op het paard gezien worden. De manier waarop sommigen de knol verlieten, was zeer amusant. De laatste oefening voor de pauze was een oefening met hoepels, die door de dames werd gemaakt. Deze werd met charme en gratie uitge voerd. De heren maakten aan de rin gen schitterend werk. De knotsoefe ning van de dames viel erg in smaak. Het rekturnen van de heren was buitengewoon, werkelijk een reuze prestatie, waarvoor zij veel applaus oogsten. Aan het eind van de avond bracht de voorz., de heer M. Jansen, de directeur dank voor zijn eminente leiding en de aanwezigen voor hun opkomst. Verder wekte hij de ouders op, hun kinderen naar de Gymnas tiekvereniging te sturen, waar zij 'n gezonde sport kunen beoefenen. Toneeluitvoering:. De R.K. „to neelvereniging „Ontwikkeling cn Vreugd" gaf in de oude school haar tweede uitvoering. Beide avonden was de zaal tjokvol. Na een ope ningswoord van de voorz. ging het doek open. 'n Golf koude lucht, die zich daarachter had opgehoopt deed mijn vingers zo verstijven, dat ik mijn verslaggeverspen niet meer kon vasthouden, en ik besloot rustig zonder zenuwen, de dingen af te wachten die zoude gebeuren. Maar ook de spelers in de klucht vooraf schenen door die barre kou te zijn bevangen, want koortsig en stijf als marionetten, ontpopte zich hun spel. Het was 'n haastig nog niet eens altijd keurig van buiten opgezegd spelletje. In tegenstelling met de koortstemperatuur van Peter, die onrustbarend steeg, daalde het spel- gehalte tot ver onder nul. Overigens was de klucht „Denk om mijn ze nuwen" de inkt van mijn pen niet waard en evenals een voetbalmatch, die o- ingename herinneringen op roept, doen wij er geed aan, dit on benullig niemendalletje zo gauw mogelijk te vergeten. De meeste spelers zijn een beter stuk waard, 'n Frisse geest woei over ons heen, toen wij opeens letterlijk en figuur lijk „In een andere wereld werden gebracht", 'n aardige comedie in drie bedrijven. Het was een vlot grappig spel met een toch serieuze achtergrond. Dit laatste kwam het, sterkst tot uiting, toen de bevallige, maar lichtzinnige Gonny opeens het stuur (niet van haar auto) maar van haar persoonlijk leven radicaal om wendde en besloot haar onbezonnen leventje vaarwel te zeggen, om zelf ook te gaan aanpakken en in haar leven iets te presteren. Plotseling, in een fractie van een seconde, na een fraai opgezegd zedepreekje van Rob, verandert zij van inzicht (o dat gaat soms zo gemakkelijk op het toneel). I Evenals tante Pollewop in haar jeugd had zij maar een ideaal: Pa Pinkelman aan de haak slaan of niets, I in dit geval: de jonge koopman in haar strikken te vangen of niets, Rob als de ideale man te bezitten of niets. En ook Gonny kreeg ze zelfs allebei. Dit happy-end een zwak slot kwam als uit de lucht geval len, evenals het onbegrijpelijk man kement van de nog onbegrijpelijke machines die opeens staakten, maar ook het stuk zelf staakte! Gelukkig had de schrijver nog de geldschieter Compie Koopman achter de hand, die met zijn domme kracht zowel de machines als het op een dood punt gekomen toneelspel weer draaiende wist te maken, zodat alles weer ge smeerd liep en tot een goed einde kwam. De spelers zelf voldeden goed, maar het sipel culmineerde toch kennelijk en opvallend in de voor treffelijke gespeelde rol van de por- celeinfalbrikant Van Ruiter, Zwiep en Noomans! Als een trouwe ega volgde hem ook door uitstekend spel zijn vrouw August'na. Gon ny, hun dochter, speelde haar rol, als modern meisje, keurig. Koop man en zyn vrouw boden door hun eenvoudige ongekunstelde voor dracht, als gewone volksmensen vol kostelijke humor, een scherp con trast met de Van Ruiter en Zwiep. Rob deed wat van hem werd ver wacht en Miel was een echt brutale kwajongen, die misschien nog wel een tikje vrijpostiger had mogen zijn, maar wat zou je zelf doen als je van de schoolbank zo maar voor het eerst op de planken wordt gezet? NOORnEN Jaa/rvergadcring YVit-Gele Kruis. Donderdagavond werd in de Ge- zellenzaal ae jaarvergadering gehou den van het Wii-Gele Kruis. In z'n opening?woerd betreurde de waar nemend vourz., de heer M Baas de bijzonder slechte opkomst. Van de 2-Ó laden waren er 13 op de verga dering Ui4 het jaarverslag van de secr. bleek, dat dc wijkzuster 28 zie ken verpleegd had en hiervoor 672 bezoeken had afgelegd. Voorts had de zuster 5 lijken afgelegd en tot 1 April 4 kraamvrouwen geholpen (na April overgegaan naar het kraam centrum) Door het consultatie-bu reau werden 55 baby's ingeschre ven en 143 consulten gegeven. 149 stuks materiaal werd er uitge leend. In het jaarverslag van de penn. kwamen de volgende cijfers voor: inkomsten f 2762.64, uitgaven 2956,2, derhalve een nadelig sal do van 136.50. De aftredende be stuursleden, de heren J Mourits en Th. Pieterse. alsmede mej. W. C. de Hartig werden met grote meerder heid herkozen. De r.egroting var» 1952 werd goed gekeurd met een bedrag van 2455,58 In de rondvraag betreurde S. Kuyf het. dat de zuster op haar vrije Zondag vervangen werd door de zuster van het Groene Kruis. Het bestuur deelde deze mening niet en vond de huidige samenwerking juist ideaal en ren andere mogelijkheid was er niet. POE' .OF A RENDS VEEN IJSCLUB „WILHELMINA" ORGANISEERT TRAININGS CENTRUM Blijkbaar hebben de Nederlandse successen in de schaatssport stimu lerend gewerkt om ook in de lagere regionen iets te gaan doen. Althans bij de ijsclub ..Wilhelmina" is het plan gerijpt om in overleg en met mede werking van de ijsclubs uit de naaste omgeving oen trainingscentrum voor jonge schaatsenrijders te gaan op richten. Hiertoe waren de besturen van deze ysclubs in hotel ,De Vier Heemskinderen" te gast bij de ijsclub „Wilhelmina". Voorz. H. van Klink mocht in zijn welkomstwoord ook het hoofdbestuurslid van de KNSB, de heer Joh. van Zwieten verwelko men. Een uitgebreide bespreking ont spon zich rondom het punt om in Roe-1 WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG WEER Vanancht plaatselijk mist bij temperaturen om het vriespunt. Overigens droog weer met een toenemende kans op opklarin gen. Weinig wind. Morgen over dag ies hogere temperaturen van vandaag. 24 Febr.: zon op 7.39 onder 18.09; maan op 7.23 en onder 17.04 uur. 25 Febr.: zon op 7.37 onder 18.11; maan op 7.39 en onder 18.36 uur. Het 1CN.M.I. deelt mede: Belangrijke wijzigingen in de al gemene luchtcirculatie zullen er dit weekeinde niet optreden. In West- Europa wordt het weer beheerst door een omvangrijk en tamelijk stabiel hogedrukgebied waarom heen vry zachte lucht van de Oceaan via Engeland naar het vaste land wordt getransporteerd. De Olympi sche schaatswedstrijden waren juist bijtijds afgelopen, want daags na het einde van de wedstrijden, steeg het kwik in Oslo van drie graden onder nul tot zeven graden boven het vriespunt. Ook in het Alphengebied is de temperatuur belangrijk geste gen en tot vrij hoog in de bergen komt nu lichte dooi voor. Langs de Oostkust van Groenland daarentegen stroomt koude Pool- lucht via IJsland in de richting van Amerika. Boven de Oceaan op de grens tus sen de koude en de warmere lucht stromen ontwikkelen zich af en toe depressies, die met een flinke snel heid naar het Oosten bewegen, maar op een grote afstand voorbij trek ken, zodat ze het weer in onze om geving nauwelijks beinvloeden. Veel verandering in het huidige weer type is er tijdens het weekeinde dan ook niet te venvachten. Wel kunnen later hier en daar opklaringen van wat langere duur voorkomen. Neerslag van betekenis is vrijwel uitgesloten. lofarendsveen een trainingscentrum met medewerking van de verenigin gen in de omgeving te vestigen. De heer P. Verdel, bestuurslid ijsclub Oude Wetering, zeide zelf al enige tijd in training te zijn bij het trai ningscentrum Aalsmeer, cn kon dit plan daar dit geschiedt onder leiding van een erkend trainer van de N.V. B.H.S., warm voorstaan. Ook de heer Joh. van Zwieten, bestuurslid K.N. S.B. was een warm voorstander. Hierna werd besloten om bij vol- dende deelname een trainingscen trum te vestigen Voor jonge schaat senrijders, en vooral voor hen die denken enige vorderingen te kunnen maken, staat de gelegenheid open zich hiervoor bij de besturen van dc plaatselijke ysclubs op te geven voor deelname. De kosten zullen niet hoog zijn. Naast de veld- cn zaaltraining zal t.z.t. ook de mogelijkheid aan wezig zijn voor actieve training op de kunstijsbaan in den Haag. Oprichting E.II.B.O. Onder aus piciën van het pl „Wit-Gele Kruis" werd gisteravond in de Pancratius- zaal een bijeenkomst gehouden om te trachten tot een pl. afdeling E.H B.O te komen en tevens om een cursus te organiseren. Onder de ruim 150 aan wezigen bevonden zich pastoor S. Ligthart, kapelaan Wortel cn dr. E. G. A. M. Muskens, welke laatste de E.H.B.O.-cursus zal geven. De voorz. van 't „Wit-Gele Kruis", dc heer Cl. Stockmann sprak een woord van wel kom en zette de reden uiteen waarom het „Wit-Gele Kruis" tot dit initiatief gekomen was. Hierna was het woord aan de districtssecr. van de Kath. Bond van E.H.B.O., de heer Willems, die het doel en streven van de E.H. B.O. nader uiteenzette. De vraag of E.H.B.O., die in de oorlogsjaren zo nuttig gewerkt had, ook na de oorlog nog noodzakelijk was, werd door spr. bevestigend beantwoord cn met en kele voorbeelden uit de praktijk aan getoond. Wij zijn hier bijeen, niet al leen om een pl E.H.B.O. op tc rich ten en een cursus te volgen, maar vooral ook om hierna het gehele le ven actief E.H.B.O.'crs te zijn, Deze E.H.B.O.'ers zijn ondergebracht in drie bonden, waarvan de pl. afdeling ondergebracht zal worden in de Kath. Nat. Bond E.H.B.O., welke nu reeds 15000 leden telt. Voorts behandelde spr. de noodzaak van de principiële bond cn besprak tenslotte het huis houdelijk gedeelte der vereniging. Hierna werd tot oprichting besloten en 105 leden traden toe. In het voor lopige bestuur namen zitting de heer Th. Witjes als voorz. en dp heren J. van Harte veld en Theo Hillebrand en de dames Bep v. d. Meer en Truida van Ruiten. Door de E H.B.O. afd. uit Leiden werd een demonstratie gc"o- ven, welke met grote aandacht werd gevolgd. TER AAR Coöp Centr. Tuinbouwveiling In een zeer korte vergadering, welke nodig was volgens een statuaire be paling, werden enige punten afge handeld. De voorzitter, dc heer C. W, v. d. Hoorn Az. opent de ver gadering en deelt mede, dat het vei- ling percentage voor 1952 zal bedra gen 414 1% 5^%. Dit geldt niet voor de augurken. In tweede lezing wordt met alg. stemmen aan het bestuur machti ging verleend tot verkoop van grond. Het betreft een oppervlakte van cir ca 130 M2. Bij de rondvraag worden nog en kele vragen beantwoord o.a. over het ophalen van augurken. ZWAMMERDAM Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot adj.-commies le klas se ter gem. secretarie de eerste ambtenaar ter gem.-secretarie van Valkenburg (Z.-H.), de heer J. T. van Stegeren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3