BIOSCOPEN Opgravingen te Leiderdorp in „Oud Leiden" besproken „Werkmans WilskracI t" had een druk bezochte receptie Help de woningnood leningen! ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Naar de duizend leden! Een verheugend groot aantal leden van de vereniging „Oud Leiden' mocht de voorzitter, dr. T. P. Seven* ma, gisteravond in de Grote Pers van de Lakenhal verwelkomen op de alge mene ledenvergadering, die er kennis van nam, dat de vereniging het vijf tig jarig-bestaan in het najaar 1952 luisterrijk hoopt te vieren. Zo spoe> dig mogelijk zuilen de plannen nader bekend gemaakt worden. De wnd. secretaris, de heer A. Bicker Caarten, bracht het jaarver slag uit, dat een ledental van ruim 900 meldde. De penningmeesteresse, mej. F. A. Ie Poole, had een batig saldo van 250 gulden en een totaal saldo van ruim 4800 gulden. De Com missie „Het Leidsche Woonhuis" bleek 332.in kas te hebben. Het bestuur hoopt binnenkort in de gelegenheid te zijn het bezit met een pand uit te breiden. De heer Bicker Caarten werd met algemene stemmen als bestuurslid herkozen. Wegens bedanken van de heren Kroon en Niemeyer (secreta ris) werden de heren J. Hennes, hoofdambtenaar ten stadhuize (secre taris) en dr. A. Kessen, directeur van de Universiteitsbibliotheek, tot be stuursleden gekozen. De heer Bicker Caarten nam de leiding op zich van een grote leden wervingsactie, waarvoor hij de me dewerking van enige leden inriep. Men wil bij het gouden feest min stens 1000 leden hebben. Nieuwe le den kunnen zich melden by de se cretaris, Zoeterwoudse Singel 38. Opgravingen in Leiderdorp. Na de pauze sprak de vice-voor zitter, dr. W. C. Braat, over het zeer interessante onderwerp „Het Oude Leithon (opgravingen te Leider dorp)". Spr. verhaalde hoe de heer Kerkhoven in Leiderdorp, op een terrein bij de Kom van Aaiweg een aantal scherven gevonden had, die aanleiding gaven opgravingen te ver richten op het voormalige terrein van de IJsclub. Tijdens de oorlog wer den daar volkstuintjes aangelegd, zo dat de grond werd omgespit, waar door het nu moeilijk was grondsporen te vinden. Toch ontdekten de onderzoekers het een en ander, zoals vele scherven, die kennelijk uit de Karolingische tijd afkomstig waren, en bovendien een eiken palissade. Geconstateerd kon worden, dat dit overblijfselen waren van een negende eeuws dorpje, dat Leithon heette, welke naam later door Leiden werd overgenomen. Lei derdorp is, dan ook aanmerkelijk ouder dan Leiden! Behalve vaatwerk en sporen van visvangst werden ook vele paalgaten gevonden, afkomstig var.' houten huis jes. De eiken palissade, stevig en kostbaar, vertoonde enige flauwe kronkelingen, ongeveer gelijk met de loop van de Rijn. Bovendien wer- „Ons Doel" verdeelde 58 nieuwe woningen Plaatsgebrek verhinderde ons reeds gisteren melding te maken van de vergadering, die de woningbouwver eniging „Ons Doel" Donderdagavond belegde in de foyer van de Stadsge hoorzaal, om de voordracht voor 58 nieuwe woningen bekend te maken. Begrijpelijk, dat hiervoor grote be langstelling bestond! Zeer binnenkort zullen de 112 wo ningen aan de verlen-gde Lammen- schansweg, welke indertyd zijn toe gewezen aan „Ons Doel", in gebruik worden genomen. Tien procent van deze woningen is bestemd voor de huisvesting van rijksambtenaren, 5 pet. voor Gemeente-personeel, 58 woningen voor de leden van „Ons Doel", terwijl het resterende aantal huizen wordt afgestaan aan de in dustrie. De voorzitter, de heer M. H. Note- boom, merkte in zijn inleidend woord op, dat het deze avond uiteraard on mogelijk is om alle voor een woning ingeschreven leden aan een woning te helpen. Alleen reeds in de le en 2e groep van woningbehoevenden staan plm. 600 gezinnen op de wacht lijst van de vereniging. Dit neemt niet weg, dat de heer Noteboom over de Leidse woningbouw met enig op timisme is vervuld. Het Gemeentebe stuur laat geen poging onbenut om op zo kort mogelijke termijn uit de impasse te komen. Bovendien zal „Ons Doel" straks een zeer groot aandeel krijgen van de te bouwen 500 huizen in Leiden Zuid-West, ach ter de Kneppelhoutstraat. De heer Noteboom, die zeer veel waardering had voor de wijze, waarop het Col lege van B. en W. de aangekondigde woningbouwleningen denkt te stimu leren, wekte de aanwezigen op om een of meerdere spaarbrieven te ne men, temeer daar thans een moge lijkheid geopend is, dat dit geld be stemd wordt voor de Leidse woning bouw. Laten de arbeiders, die door gaans uit een smalle beurs moeten leveni, door hun deelname aan deze lening tonen, dat zy een waarachtig begrip hebben van oprechte burger zin, aldus spreker. ^Toorts deelde de heer Noteboom mede, dat juist Donderdag het eerste I blok woningen is opgeleverd. A.s. Maandag volgt het tweede en ver moedelijk half Maart het derde en laatste blok. Op 29 Februari a.s. zal op enigszins officiële wijze een mo delwoning worden geopend, waarna de huizen geleidelijk aan door de bewoners ini gebruik zullen worden genomen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd de voor- I dracht van de nieuwe woningen be kend gemaakt, hetgeen uiteraard bij 58 aanwezigen perspectief op een I nieuwe woning opende. den aanslibbingen aangetroffen, waaruit men af kon leiden, dat de Rijn vroeger op deze plaats een an dere bedding iiad. De aanwezigheid van grote hoeveelheden tufsteen bij de palissade, afkomstig van het Ro meins castellum, dat aan de overkant van de Rijn op Roomburg gestaan moet hebben, wees er op, dat waar thans de Kom van Aaiweg ligt, om streeks de negende eeuw een grafe lijke burcht gestaan moet hebben, zoals een 18e eeuwse kaart trouwens aangeeft. De palissade, met steen ver sterkt, zou dan gediend hebben om de burcht tegen het water van de Rijn te beschermen in de tijd, toen er nog geen bedyking was. De ove rige paalgaten zouden dan afkomstig zijn van huisjes, waarin onderhori gen van de burchtgraaf gewoond hebben. Dr. Braat lichtte z'n betoog toe met enige geprojecteerde situatie-tekenin gen en mocht na afloop een hartelijk applaus in ontvangst nemen van het danktlire publiek, waaronder zich ook de burgemeesters van Leiden en Leiderdorp bevonden. Evenals vorige jaren brengt de Chr. Zangver. „Ex Animo" te Lei GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN Op Woensdag, 27 Februari a.s., wordt op de G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13a, van 14—15 uur zitting ge houden voor kosteloze intenting, te gen pokken, van kinderen jonger dan twee jaar. Identiteitspapier (trouwboekje bijv.) medebrengen. De Directeur van de G.G. en G.D., c. r. zijerveldT Leiden, 23 Februari 1852. KOLEN voor alle doeleindan CREYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 BOEKHOUD-DEMONSTRATIE. Dezer dagen heeft de fa. L. Dem- menie en Zoon in Het Gulden Vlies onder grote belangstelling een de monstratie-avond gegeven met het Atlanta-doorschrijf-boekhoudsysteem, naar keuze losbladig of met gebon den journaals. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Catharina, d. v. G. M. Barnhard en H. Bethe; Nico- laas Abraham, z. v. N. A. Roozen- daal en L. M. Wassenburg; Gerar- dus Johannes, z. v. J. G. van Steijn den ook dit jay weer de Matthaeus en J. J. W. van Kempen; Teunis, z. Passion van J. S. Baoh in onverkorte I v. T. Verschoor en M. E. v. Noord; vorm. Medewerkenden hieraan zijn Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan, Annie Woud, alt, Reinhardt van Randwijk, tenor (Evangelist), Jan Waaijer, tenor, Willem Ravelli, bas (Christuspartij), Meine Pot, bas, Hans Schouwman, clavecimbel, Hen- nie Schouten, orgel, Het Rotterd. Philharm. Orkest, Gemengd Koor en Jongenskoor „Ex Animo Het ge heel onder leiding van Herman de Wolff. De uitvoering zal geschieden op 2 en 3 April in de Stadsgehoor zaal, aanvangend om kwart over zeven. Theodora Maria Gustaaf Adriana, d, v. G. W. J. M. Raymakers en A. A M. Segers; Johan Willem, z. v. K. Stevens en A. de Vries; Hessel, z. v. C. de Haan en M. Stoof; Marijke, d. v. D. van der Zwan en A. A. van den Bosch; Peter Jacobus, z. v. J. P. Bontenbal en M. E. van Overveld; Marinus, z. v. J. P. Bontenbal en M. E. van Overveld. Gehuwd: H. G. Leijgraaf en G. A. Gooszen; A. G. Bosman en H. E. Bakker. Overleden: J. Cozijn, vrouw, 59 j.; D. J. van der Plaat, vrouw, 07 j. Een der hoogtepunten van het t putatie ui htet bestuur van de 3^pe gouden feest van „Werkmans Wils- kracht" was gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" de feestelijke, met muziek omlijste receptie. Bijna twee uren heeft hier de Leidse bur gerij in haar breed geschakeerde sa menstelling in woord en daad ge tuigd van haar bijzondere waarde ring en warm medeleven met deze populaire Kapel, welke in het Leid se leven het is meerdere malen gezegd een ere-plaats inneemt. Bij de aanvang van deze onder een schone bloemenpracht schuilgaande receptie drukte weth. Van Schaik in een sympathiek speech je zijn bewon dering uit, ook die van het Gemeen tebestuur, voor de wijze, waarop W. W. werkt aan de culturede verhef fing van haar leden, die zoveel fees telijkheden met hun vrolijke klan ken opluisterden. Hierna bood de presidente van het Damescomité, mevr. E. J. Langezaal-van Dijk, on der het uitspreken van een hartelij ke gelukwens, aan voorzitter Bij een enveloppe met 1200 aan, die de da mes in 2 jaar sparen hebben bijeen gebracht. Het enthousiasme over de ze royale gift was nog maar nauwe lijks gestild of de secretaris van de Donateurscommissie, de heer J. H. Minke, voegde hieraan een tweede enveloppe (ruim 1.250,) aan toe. Natuurlijk verscheen ook een de- Een tunnel aan de Lammenschansweg? N.S. hebben plan gereed Op een gistermiddag te Utrecht gehouden persconferentie van de Ned. Spoorwegen, heeft de presi dent-directeur, ir. Q. den Hollander, ons desgevraagd medegedeeld, dat het vraagstuk van de spoorwegover gang Lammenschansweg te Leiden nog in het stadium van onderhande ling verkeert. Ir. den Hollander ver klaarde onder geen voorwaarde een gelijkvloerse overweg te willen heb ben, ,al of niet met spoorbomen. De enige mogelijkheid is een tunnel, waarvan de kosten doorgaans op 1.300 000 komen. In Leiden is het vraagstuk echter extra moeilijk, omdat ook rekening gehouden moet worden met de Blauwe Tram, zodat de kosten hier hoger zullen liggen. Hoe hoog, kon ir den Hollander op dit ogenblik nog niet mededelen. tobervereniging. De voorz. mr. W. J. Geertsema, achtte het in het geheel niet vreemd, dat de geschiedenis van putatie uit het bestuur van Je 3 Oc- bervereniging zo nauw met elkan der zijn verweven. Hulde bracht spr. aan de directeur, de heer Gerardus Dik, aan wiens krachtige leiding het voor een belangrijk deel te danken is, dat W.W. op zulke successen kan bogen. Spr. geloofde niet, dat hy an dere muziekcorpsen tekort doet met nog eens vast te stellen, dat voor W. W., op grond van haar tradities, jaar lijks een ere-plaats in de taptoe en optocht wordt ingeruimd. In de loop van de avond hebben nog vele sprekers het woord gevoerd. Wij noemen daarvan de heer W. A. Schrandt, die het zich een eer re kende van dit sympathieke en popu laire corps beschermheer te zijn, de heren J. Dragt en J. G. Wakke, die de gelukwensen van de Bond van Leidse Harmonie- en Fanfare-corp sen en het Leids Politie Muziekgezel schap overbrachten, de heer N. van Weizen en de heer Jac. Vos, voorz. en secretaris van de Oranje-Ver. te Oegstgeest, die een nieuw muziek nummer aanboden, en vele afgevaar digden van tal van verenigingen en zustergezelschappen: Collegium van het L.S.C., bestuur van de V.V S.L., Mannenkoor „Kunst na Arbeid", To neelvereniging „Tot Ieders Genoe gen", Nieuw Leven, De Post, T. D., de Gestichten Endegeest, Voor geest en de Jergersma-kliniek, de heer L. Questroo, vice-voorzitter van de Vereniging Konninginnedag, Stichting Kleuterdagverblijf Mar griet, R.K. Leidse Harmonie, Tam boer- en Pijperscorps Kunst en Ge noegen en zeer vele vrienden van W.W. Onder de vele schriftelijke en te legrafische gelukwensen waren er van de burgemeester, de Commissa ris van Politie, het Chr. Muziekge zelschap Concordia, de afdeling Lei den van het Ned. Roode Kruis en de Chr. Muziekver. U.N.I. te Katwijk aan Zee. Zaterdag 23 Februari. Hoe denkt u over de opvoeding van honden? Daar moet u niet om lachen,- het is een hoogst ernstige zaak. A.s. Donderdagavond spreekt de heer J. R. Toman, directeur van de Eerste Nederlandse Honden school te Duivendrecht (bijzonder la ger onderwijsover „Mijn hond en zijn opvoeding" voor de leden van de Kynologenvereniging „Rijn land" in Zomerzong, Stationsweg. Hij brengt vier honden mee ter demon stratie. Er staat ons in de komende dagen nog wel meer te wachten. Weet u, dat vandaag de boekenweek begon nen is? Welnu, boekhandel De Kier heeft Godfried Bomans uitgenodigd a.s. Maandagavond in de Stadsge hoorzaalfoyer te komen spreken over Charles Dickens En a.s. Vrijdag avond komt Jan Brusse, op uitno diging van Boekhandel Kooyker, in dezelfde zaal spreken over zijn nieu we boek „De wijsheid in de kan". De Leidse Scheidsrechters hebben a.s. Maandagavond een spelregel avond in de Kleine Burcht, met een wedstrijd tussen S.V.L.V. en de Rynsburgse Boys. Na afloop hiervan zal de heer Van Tuyl enige vragen beantwoorden. En de Leidse Smalfilmliga houdt a.s. Donderdagavond een Amerika- en Curagao-avond in kleuren, aan vangend om 8 uur in In den Vergul den Turk. De heer A. Forma zal ver tellen van zijn reis, die hy op een kleurenfilm bovendien zal laten zien. De heer H. P. Folgerts uit Cu racao zal het tweede deel voor z'n rekening nemen. Aan het einde van de week willen we niet scheiden, alvorens U iets verteld te hebben over de stoplichten aan het kruispunt Breestraat,Gan getjeHogewoerd,Korevaarstraat Steenschuur, die Dinsdag 1.1. in werking gesteld zijn. Inspecteur Breedveld verklaarde ons heden morgen desgevraagd, dat hij zeer te vreden was over het verloop van deze proef. Het is echter niet moge lijk gebleken het twee phasenstelsel steeds door te voeren. Op drukke ogenblikken gaan Breestraat, Kore vaarstraat en Hogewoerd dus niet gelijk van start, evenmin als in 't an dere geval Gangetje en Steenschuur. de verschillende richtingen één voor één opkomen en begint pas aan de N.V. Mavom komt in de Zoutkeet De N.V. Maatschappij voor Opper vlak- en Metaaltechniek uit Schie dam gaat aan het eind van de vol gende maand het bedrijf overxlaa.- sen naar Leiden, waar men in de ge bouwen van de voormalige Leidse Zoutkeet een goede gelegenheid ge vonden heeft, ter grootte van 1600 vierkante meter. De N.V. Mavom, waarvan de heer A Thomassen directeur is, legt zich toe op de vervaardiging van chemi sche producten, die gebruikt worden voor de oppervlakte-behandeling van metalen om deze te reinigen, te ontroesten, enz. Het is een industrie met grote arbeidsintensiviteit het geen voor Leiden geen goede ruil is, omdat de Zoutkeet aan vele wei'k- krachten arbeid gaf De NW. Mavom zal aan 25 man technisch en admini stratief personeel werk verlenen. Er zijn plannen tot uitbreiding, omdat de N.V. zich ook bezig houdt met het ontwerpen van apparaten, waarmede haar producten worden toegepast. De eerste opdrachten aan andere Leidse industrieën tot ver vaardiging hiervan zijn reeds gege ven. Het Gemeentebestuur is zeer er kentelijk voor het besluit van de N.V. en heeft alle mogelijke medewerking verleend bij de vestiging in Leiden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht de dames R. D. D. Volz den Haag, M. D. J. de Kroon den Haag. tweede wanneer van de eerste de grootste drukte voorbij is. Hij be reikt hiermede, dat het kruispunt nooit overvol, maar steeds volledig gebruikt wordt. Aangezien we nog van geen enkele lezer klachten ge hoord hebben over deze stoplichten tijdens-de-spitsuren, mogen we aan nemen, dat ook het publiek tevreden is over deze gang van zaken. Het geen ons op deze Zaterdag uiter mate verheugt. STADSKOK. DIACONESSENHUIS KREEG NIEUW BESTUUR. Dezer dagen vond de eerste alge mene ledenvergadernig plaats van het Diaconesserihuis te Leiden, dat enige tijd geleden nieuwe statuten Kreeg, waardoor het bestuur een wij ziging onderging. Op voorstel van ds. Dronkert wer den de aftredende bestuursleden prof dr J. N. Bakhuizen van den Brink, voorzitter, mr. L. Sprey, secretaris, en de heer G. R. D. Crommelin, pen ningmeester, herkozen. Op vooxstel van de heer R. Kern, die na veertien jaar deel uitgemaakt te hebben van het bestuur, niet terugkeert, werden mevr. M. E WensinckiDaubanton en mevr. GroenNieuwenhuizen Se. gaar eveneens herkozen. Voorts wer- uen met algemene stemmen benoemd prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma en mr. R. H Samsom uit Alphen aan den Rijn, In de twee nog open plaat sen zal op de vergadering van Mei a.s. voorzien worden, wanneer de voorstellen van gereformeerde zijde binnen zijn. Met het oog op de werk zaamheden zullen dan mogelijk nog twee bestuursleden benoemd worden. Behalve de heer Kern keren ook as. Vossers, mevr. J. M. van Kin schotDorhout Mees mevr. Van der Vijvervan der Voet (Rijnsburg) en mevr. van Gilsevan Geldermalsen niet in het bestuur terug. De voor zitter was verheugd, dat genoemde dames echter wel deel blijven uit maken van het damescomité. Doktersdienst. A.s. Zondag 24 Februari zal de dienst worden waar genomen door de dokteren: van Bor- kel, de Bruyne, Kors, van Leeuwen, Meyboom. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, teL 26274. Vastenmeditaties in Leiden e.o. Volgende week Zondagavond be ginnen in alle Leidse parochieker ken de Vastenmeditaties, evenals in Oegstgeest en Meerburg. De predi kanten rijn: Dekenale parochie: zeereerw. heer A. V. M. Eyckelhof, leraar Hage- veld (7 uur). St. Petrusparochie: kapelaan P. van Ingen (7 uur). Hartebrugparochie: pater Ceslaus Tijnagel, O.F.M., kapelaan van de St Paschalisparochxe, Den Haag (6 uur). S. Leonardusparochie: pastoor Max. van der Schoot, O.F.M. (7 uur) Oegstgeest: pater G. Brandenburg, Norbertijn uit Hees wijk (7 uur). Meerburg: pastoor W. N. van Leeuwen (7 uur). LEIDEN KRIJGT NIEUWE GARNIZOENSCOMMANDANT. In de eerste week van Maart zal de garnizoenscommandant van Lei den, majoor H. C. C. H. Kuipéri, over geplaatst worden naar de Inspectie in Den Haag Tot nieuwe garnizoens commandant is benoemd majoor H. W. Gerth van Wijk, Mej. L. D. A. van Hoogstraten, di rectrice van het Medisch Kleuterdag verblijf „Margriet" aan de Boerhaa- velaan te Leiden heeft aan het be stuur ontslag aangevraagd, in ver band met haar voorgenomen huwe lijk. Een opvolgster moet nog be noemd worden. LEIDSE BRIDGECLUB DJ).S. In de viertallencompetitie van DDS zijnde volgende uitslagen ver kregen: Groep A: team Van der Zanden wint van team Verboog met 23 p.; team Dieben wint van team Schim- mer met 17 p.; team Rijnbende wint van team W. van Berge Henegou wen met 7 p. Groep B: team Van Heusden wint van team mevi*. Leenhouts met 13 p.; team Van Ommen wint van team Plouvier Sr. met 12 p.; team Cleve- ringa wint van team Van der Klip met 11 p. Laatste Berichten PRINS BERNHARD HEEFT EEN LICHTE GRIEP. In verband met de lichte griep die Prins Bernhard het bed moet doen houden heeft Z.K.H. vanochtend geen gevolg kunnen geven aan zijn voornemen de directeur van het In ternationaal Padvindersbureau te Londen, kolonel J. S. Wilson, die voor een driedaags bezoek in ons land vertoeft, te ontvangen. De tot begin volgende week, in verband met de hofrouw, uitgestel de jadhtrit kan voorshands even eens geen doorgang vinden. Oproep aan de Leidse bevolking Naar aanleiding van de Nationale Leningen ten behoeve van de Woningbouw, waarover dezer dagen uitvoerige publicaties ver schenen zijn en naar aanleiding waarvan wij er op gewezen hebben, dat de Leidenaars zeWs met bedragen van 25.of 100.in staat zullen zijn de woningnood te helpen bestrijden, richt de burge meester van Leiden de volgende oproep tot de bevolking: Aan het Koninklijke woord, dat door de radio heeft geklonken over de Nationale leningen voor de woningbouw behoef ik maar weinig toe te voegen. Een ieder gevoelt in meer of mindere mate de ernstige gevolgen van de woningnood in onze stad, die te vuur en te zwaard moet worden bestreden. Tot voor kort was het zo, dat de problemen om in de nood te voorzien rustten op de schouders van weinigen. Thans, nu het er om gaat de nodige gelden voor de woningbouw bij een te brengen, kan ieder zijn steentje bijdragen, juist door de verschillende mogelijkheden, die de aangekondigde leningen bieden. U kunt de nood in onze eigen gemeente lenigen door speciaal Uw recht van voorkeur te doen gelden, zodat het geld voor Leidse wo ningen wordt gebruikt! Ik ken de Leidenaars te goed om niet overtuigd te zijn, dat alle Leidse ingezetenen en instellingen naar vermogen zullen deelnemen! Leiden is in zware last, daarom: diep in de zak getast! F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester van Leiden. DE LEIDSE Trianon. „Teresa" is het ver-teleurstellingen van het Amerikaan- haal van een oorlogsbruidje, een se leven. Het geheel wordt evenwel Italiaans meisje, dat tijdens de, dia en door het r le tigu-r v moeizame verovering van Italië door j Pier Angeli, het nieuwe sterretje De Spoorwegen hebben een "tunnel- de geallieerde strijdkrachten tussen aan de filmhemel, die de rol van Te- plan ontworpen, dat momenteel op het Leidse Stadhuis in studie is. Wij menen te weten, dat er tussen de gemeente en de N. S. verschil van mening is over de kostenverdeling. HOOFDREDACTEUR VAN „DE LEIDSCHE POST" GEDAGVAARD. Er *yn twee dagvaardingen uitge bracht tegen de hoofdredacteur van maakt met een Amerikaanse soldaat, Deze soldaat is een zwakke figuur, een onevenwichtige jonden een moe derskindje, die in de oorlog een al- lesbehalve heldhaf ige rol speelt. Gelukkig voor hem is de oorlog spoe dig afgelopen en trouwt hij in de to taal kapot geschoten kerk met het meisje. Hij repatrieert naar Amerika en het oorlogsbruidje kan hem wel dra volgen. Maar dan beginnen de de voormalige „Leidsche Post", de moeiHjtelieden pas goed. Het wordt heer H. Lina, wege^ het aantasten ff" de puinen van haar dorpje kennis resa vervult, Zij doet dit op een zeer van de eer en goede naam van heer M. Klaassen, oud-resident van Java, en van de oud-hoofdcommissa ris van Politie in Bandoeng, de heer J. C. Ghr. Damen. In September 1950 heeft de Leidsche Post een artikel gepubliceerd onder de kop „Moest de veiligheidsofficier vaandrig Aer- nout uit de weg geruimd worden?", in welk artikel gesteld werd, dat ge noemde heren steekpenningen zou den hebben aangenomen. De Haagse Rechtbank zal deze zaak op Don derdag 6 Maart m. behandelen. tje, dat in een vreemd land wordt geconfronteerd met de invloed van een schoonmoeder, die van haar jon gen een troetelkindje maakt en ïiem verhindert zelfstandig te worden. Hy vlug tempo wordt gedaan, waarbij kan daardoor geen baantje vinden x 1 en de financiële zorgen drukken zwaar. bekoorlijke en uiterst gevoelige wij ze, zonder enig vertoon van sex- appeal, welke soms in andere „ster ren" uit Amerika zo tegenstaat en hun spel onnatuurlijk maakt. Deze film, welke een uitstekend beeld geeft van de teleurstellingen van een oorlogsbruidje, is toegankelijk voor personen boven de 14 jaar. Casino. „Schaduwen over Afri ka" geeft een reisverhaal over Afri ka, met name over de Belgische Congo. Verschillende interessante bijzonderheden over diverse volks stammen worden getoond, ook al moet gezegd, dat het dikwijls in te De film valt eigenlijk uiteen in twee geheel verschillende delen, nl. de episode in Italië waarin het oor logselement overheerst, en de strijd van het stille, kleine vrouwtje in de te weinig aandacht wordt geschon ken aan de betekenis van de ceremo niën. In het voorprogramma draait een film. welke bijna uitsluitend door kinderen wordt gespeeld. De beken de „Sproet" is een van de hoofdper sonen. Het is een aardig verhaaltje, ook al doen de kinderen soms nog wel wat „grote-mensachtig" en zeg- I gen zij dingen, die grote" mensen beter liggen, maar dat neemt men j graag op de koop toe. Omdat de eerstgenoemde film sterk inwerkt op de verbeeldingskracht van jeug- dige personen, achtte de A.F.C. haar slechts toelaatbaar voor personen boven de 18 jaar. Rex heeft weer eens een oud i paardje van stal gehaald, nl. „Bleke Bet", een voor-oorlogse Nederlandse film met oude bekenden, zoals Aaf Bouber, Jopie Koopmans, Fientje de la Mar, Johan Heesters en Johan El- - -h i „Eleke Bef' is een echt i volksstuk, dat zowel op het toneel j als op het witte doek z'n sporen ver diend heeft. Velen zullen het pret tig vinden, deze amusante film van een lacht en een traan weer eens te- i rug te zien. AUe leeftijden. Lido. De RKO Radiofilm geeft deze week een filmwerk van Ida Lupino met twee jonge filmsterren, nl Mala Powers en Tod Andrews, twee jeugdige hoofdvertolkers, die hun weg wel zullen vinden. In deze film speelt Mala Powers de rol van het meisje, dat een shock krijgt, wanneer zij door een bruut wordt aangerand en dit voorval beheerst voorlopig geheel haar verder leven. Zij is angstig, loopt weg van huis na haar verloofde te hebben afge wezen en woi'dt tenslotte door een jonge dominee gevonden, die er voor zorgt, dat zij werk krijgt en tot rust komt, to.dat de crisis in haar inner lijk opnieuw tot hevige uitbarsting komt. Een gecompliceerd gegeven, dat door de jeugdige Powers tot 'n begrijpelijk einde wordt gevoerd. Een beeld tevens van het zware le ven, waarbij niet genoeg gedaan kan worden om de jeugd te beschermen. Door de KFC voor 18 jaar gekeurd. Luxor. „De ondergang van de Red Witch" is niet het hoogtepunt van de film, hoewel de titel dat doet vermoeden. De spanning begint pas goed als kapitein Rails, die het schip opzettelijk in de golven liet verdwij nen, de eigenaar ontmoet, een zeke re mijnheer Sidney, die tegelijk met zijn schip een flinke goudlading verloor. De twee heren mogen el kaar niet en dat komt wel heel sterk tot uiting als de bemanning wil trachten de goudlading te lichten. Er ontstaat dan een strijd op leven en dood tussen de kapitein en de pi-tgnrar. Af en toe ve/dwiint He kapitein naar de zeebodem, waar hij gevechten levert met allerlei mon sters, die hem met hun lange vang armen trachten te kraken. De kapi- trin weet deze avonturc wonderwel te overleven en het einde van het l'edje 's Ha! manheer SiH^ev c-> zeer spectaculaire wijze in de bodemloze diepte van de Oceaan verdwijnt. Liefhebbers van een avonturenfilm kunnen hun hart ophalen. Boven 18 jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2