S)e CcicbeSoii^aAtt Lissabon aanvaardt Europees leger Indonesisch kabinet afgetreden 25 jaar Apostolaat der Hereniging Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12519 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.47 p. w„ f 2p. mud., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 LISSABON T^E LISSABON is van de week de grote bijeenkomst van de Atlan tische Baad begonnen, een zitting, welke uitermate belangrijk is voor de toekomst van West-Europa. De veertien daar vertegenwoordigde landen hebben zojuist een besluit ge nomen, dat van werkelijk historische betekenis is, nl. de goedkeuring van het plan voor een Europese Defensie gemeenschap, ofwel een Europees leger. Dat wil niet zeggen, dat het Europese leger er nu is, want het desbetreffende nader uit te werken verdrag zal nog door de diverse par lementen moeten worden goedge keurd en men wget, dat dit niet zo vanzelfsprekend te achten is. Het zag er aan het eind van de vorige week niet bepaald gun- 0 tig uit voor de conferentie, omdat de kwestie van het Europese leger in de soep dreigde te vallen. Daar was de Westduitse Bondsdag met eisen aangekomen, welke speciaal in Frankrijk grote deining verwekt hadden. Bonn wil de zijn deelneming aan de West- Europese defensie zo duur mogelijk verkopen en drong aan op voorwaar den, welke het een zo groot moge lijke gelijkberechtiging zouden moe ten verzekeren. Men wenste evenals de anderen lidmaatschap van (en dus ook medezeggenschap in) de NAVO, een eigen generale staf enz. Voorts vond Bonn het ongerijmd, dat er nog zoveel Duitse generaals en officieren als oorlogsmisdadigers gevangen za ten, terwijl er reeds weer een beroep op de Duitse soldaat werd gedaan. Op al deze eisen vatte men in Pa rijs natuurlijk vlam. Toen danook de Franse regering de goedkeuring van het Europese leger-plan voor de Na tionale Vergadering moest verdedi gen, kreeg zij zodanig de wind van voren, dat premier Faure de ver trouwenskwestie moest stellen en daar bijna over gevallen was. Hij kreeg tenslotte de goedkeuring in principe, maar vergezeld van een he le waslijst van voorwaarden, waar van sommige lijnrecht indruisen te gen de voorwaarden, welke Bonn ge steld had. In Londen hebben Amerika en Engeland toen hals over kop de her rie weten te sussen door de Duitsers te beloven, dat zij de vergaderingen der NAVO-leden zouden mogen bij wonen als Duitsland erbij betrokken was en dat de vonnissen der gene- i raals en andere oorlogsmisdadigers j nog eens bekeken zouden worden, en I door de Fransen toe te zeggen, dat Amerika en Engeland garant zouden i zijn voor eventuele, door Frankrijk gevreesde, streken van de Duitsers. I"\E VRAAG is echter, of de parle- U menten van Bonn en Parijs daar- i mee tevreden zullen zijn. Dat zal af hangen van de vorm, welke de or ganisatie van het Europese leger in het kader van het Atlantische vei ligheidssysteem ten slotte krijgen zal. Of de politieke moeilijkheden nu alle te Lissabon opgelost zijn en hoe, is uit de berichtgeving nog niet op te maken, maar als alles verder goed gaat komt er nu een gezamen lijke landmacht van drie-en-veertig divisies van elk dertienduizend man, waarvan Frankrijk er twaalf zal le veren. Het aandeel van Duitsland is nog niet bekend. De divisies zullen nationaal van karakter zijn maar zullen worden verenigd tot leger corpsen van tachtigduizend man, die internationaal-Europees van samen stelling zullen zijn. De Europese strijdkrachten komen te staan onder een Europese defen sie-commissie, bestaand- uit negen leden, die o.a. verantwoordelijk zijn voor uitrusting, oefehin0 en het con tact met de grotere organisatie van het Atlantische pact. Boven dat „Eu ropese ministerie" komt een politiek gezagsorgaan van zes leden (elk land één), dat alle belangrijke beslui ten slechts met algemene stemmen zal kunnen nemen. Verder zal er een assemblée wor den gekozen door de parlementen van de deelnemende staten, die rap porten van de defensiecommissie moet beoordelen. Er zal een gemeen schappelijke begroting zijn, maar de parlementen van de deelnemende landen zullen hun souvereir.e recht behouden om uit te maken, hoeveel zij in die begroting individueel zul len bijdragen. Dat de financiële kwestie zo'n grote rol speelt behoeft niet te verwonde ren als men bedenkt, dat vrijwel alle deelnemers aan het Noord-Atlanti sche Pact op zwart zaad zitten en zich ernstig moeten afvragen of zij hun hele economie niet in de war la ten lopen door de geweldige uitga ven, welke de herbewapening kost. Iedereen is ervan overtuigd dat er offers gebracht moeten worden, om de grondslag van ons bestaan, de vrijheid, te behouden. Maar men is er ook van overtuigd, dat zonder geld geen leger op de been kan wor den gehouden en dat het geld zal gaan ontbreken als het economische stelsel in elkaar zakt. Vandaar dat het een hele puzzle is om de eisen en wensen van de gene raals, die met millioenen goochelen, in overeenstemming te brengen met de mogelijkheden van de geldbeurs. De besprekingen te Lissabon zijn niet openbaar, maar men kan er staat op maken dat de ministers van defensie met hun collega's van finan ciën stevig aan het touw trekken zijn. „EEN NIEUWE DAGERAAD BREEKT AAN" Stap van grote historische betekenis „Wij hebben een historische en veelbetekendende stap genomen", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, gisteravond te Lissabon. De Atlantische Raad heeft nl. de plannen voor de Europese Verdedigingsgemeenschap goedgekeurd, welke onder mear voorzien in West-Duitse deelneming. Aangenomen is het zesmogendheden- plan (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg), dat voorziet in het samenstellen van een Europees leger uit militaire een heden dezer staten. De Raad, waarin veertien landen zijn vertegenwoor digd, gaf zijn goedkeuring aan het plan, nadat de Franse minister van bui tenlandse zaken Robert Schuman er een gedetailleerde uiteenzetting van had gegeven. standers van het Europese legerplan, zal misschien voor het Congres ver schijnen. KRIJGT DE NAVO EEN VLAG? Naar verluidt zal de Canadese voorzitter van de Noord-Atlantische Raad, Lester Pearson, in de huidige zitting van de Raad voorstellen in dienen tot het invoeren van een vlag, welke het doel van de NAVO, t.w. het bereiken van de vrede door kracht, symboliseert. De voorgestel de vlag vertoont een schild tegen een blauwe achtergrond van golven. Een zwaard en een olijftak beelden Ratificatie door parlementen vereist De Europese Verdedigingsgemeen schap kan echter niet in werking treden alvorens alle deelgenoten Frankrijk, Duitsland, Italië, Neder land, België en Luxemburg het verdrag hebben geratificeerd, waar bij de nieuwe defensiegemeenschap wordt ingesteld. Er moeten 43 divisies komen in vredestijd ter sterkte van 13.000 en in oorlogstijd van 15.000 man, waar onder 12 Westduitse divisies, als mede een luchtmacht van 1000 toe stellen. Lester Pearson, de Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken, die voorzitter van de ministerraad is verklaarde op een persconferentie, dat deze bijeenkomst van historisch belang was en van grote betekenis voor de NAVO, waarmee de EDG nauw zal samenwerken. Schuman verklaarde, dat de res terende moeilijkheden niet onover komelijk waren en zijn Engelse ambtgenoot Anthony Eden zeide: Wij hebben hun het grootste struikelblok, dat onze nieuwe betrekkingen met West-Duitsland in de weg stond, uit de weggeruimd. Wat de meeste in druk maakt, is dat Franrijk en Diutsland nu kunnen samenwerken voor de wereldvrede. Mijn hoop voor de dagen die komen is gesterkt; hoe spannend zij ook mogen zijn. Door dit besluit, aldus Aohesori, „breekt een nieuwe dageraad in Europa aan". Verwacht wordt, dat de goedkeu ring van de EDG door de NAVO on middellijk weerklank zal vinden in Washington, waar het Congres toe bereidselen treft voor een debat over een toewijzing van 7.900.000.000 dollar voar de Amerikaanse hulp aan West-Europa in het volgende begro tingsjaar W. Averell Harriman, de directeur dollar voor de Amerikaanse hulp aan Europa, kan het wetsontwerp op de hulpverlening nu verdedigen voor weifelende leden van het Congres, die vragen „wat Europa zelf doet". Ook generaal Eisenhower, een van de voornaamste Amerikaanse voor- De onrust ifi Tunesië De Franse militaire autoriteiten hebben Vrijdag in Le Kef in Noord west Tunesië de alarmtoestand afge kondigd, nadat een lid van het vreemdelingenlegioen hier was dood geschoten. Men vermoedt, dat Tune sische verzetslieden het speciaal op leden van dit legioen hebben voor zien, omdat zij van mening zijn, dat het vreemdelingenlegioen zich bij de onlangs gehouden operaties in het ge bied vara kaap Bon aan gewelddaden heeft schuldig gemaakt. Verzetslieden wierpen een fles ben zine in een hotel in de buitenwijken van Tunis. De politie wist het vuur te blussen. Een aanzienlijke politiemacht ver ijdelde in Tunis een demonstratie voor de woning van de Franse resi dent-generaal de Hauteclocque, die zojuist uit Parijs terugkeerde. de gedachte van vrede door kracht uit. De oorspronkelijke idee wordt toegechreven aan de Amerikaanse afgevaardigde Charles Spofford. Duitslands financiële bijdrage Nog geen accoord met Adenauer Bondskanselier Adenauer en de drie geallieerde Hoge Commissaris sen zijn er gisteren tijdens een be spreking, die vijf uur duurde, niet in geslaagd, overeenstemming te bereiken over de financiële bijdrage van West-Duitsland tot de defensie van Europa. Vandaag zal een nieu we bespreking worden gehouden. De geallieerden achten een West duitse bijdrage van 11.250 millioen mark gerechtvaardigd en de Duit sers vinden een dergelijk bedrag te hoog. Inmiddels heeft de Westduitse mi nister voor de buitenlandse betrek kingen Walter Hallstein, in een ra diorede gezegd, dat Duitsland niet bereid is atoomwapens te vervaar digen al zou het daartoe toestem ming krijgen. Het Ruhrgebied is vol gens de ministei veel te kwetsbaar voor bombardementen uit de lucht. 71 -/f /rr/nfttf/sr) f' ,7 f /f/nr/t f *rf. //vr> art/t/i n/t /f/lputrr/tnat n>iue O W. >iI1 Oi&clc fuf7. fyZoottxj. <0 SuWU:» iö,nu.o..o Gevallen over Amerikaanse hulpverlening Hei Indonesische kabinet van Soekiman Soewirjo heeft Zaterdagochend be sloten zijn mandaat aan de president terug te geven. De directe oorzaak van deze kabinetscrisis was het aftreden van de minister van Buitenlandse Za ken, mr. Soebardjo, nadat het kabinet zijn afkeuring had uitgesproken over zijn beleid in zake de Amerikaanse hulpverlening aan Indonesië. De voor zitter van de executieve raad van de Masjoemi, Moh. Natsir (de vorige mi nister-president), vond hierin aanleiding zich geheel van het kabinet te distanciëren. Kardinaal Tisserant komt naar Nederland In Washington vraagt men zich af, of Amerika niet al te haastig te werk is gegaan by de pogingen Indonesië in het Westerse kamp te halen, al dus A.P. Men acht het zelfs niet uitgesloten, dat de kwestie-Soebard- jo een einde kan betekenen van. de min of meer vriendschappelijke be- De kroning van Koningin Elisabeth Engelse hofdignitarissen houden 7 Augustus aan als streefdatum voor de kroning van koningin Elizabeth H, zo werd gisteren door gewoonlijk betrouwbare bronnen onthuld. Indien de koningin met deze da tum accoord gaat, zal het voor het eerst sedert 225 jaar zijn, dat een Britse souverein(e) gekroond wordt in hetzelfde jaar, dat hij of zij de troon heeft bestegen. De zevende Augustus valt dit jaar op een Donderdag, een dag, die in het verleden zeer in trek is geweest voor de kroning van Britse monar chen. Koningin Victoria, Willem TV en George IV kozen ook de Donder dag, en Edward VII zou ook op een Donderdag zijn gekroond, ware het niet, dat de plechtigheid wegens ziekte moest worden uitgesteld. In byna alle bergachtige gebieden van Oostenrijk is gewaarschuwd voor lawinegevaar als gevolg van inge treden dooi. Verscheidene wegen zijn versperd. Gisteren is men er voor het eerst sinds vele dagen in geslaagd een aantal kleine plaatsen in Mühlvier- tel (Opper-Oostenrijk) te bereiken. Het voedsel was in sommige dorpen al schaars geworden. {De {Boekenweek geopend De traditionele boekenweek werd gisteravond, dit jaar voor de zeventiende keer, geopend in de Stadsschouwburg te Amsterdam, met een cabaretprogramma van Wim Sonneveld, getiteld Van Parnassus tot Mont- parnasse. Deze avond werd ojl. bijgewoond door H. M. de Koningin. Koningin Juliana in haar loge. trekkingen tussen de Ver. Staten en Indonesië. Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken te Washington vera klaarde gisteren aan Aneta, dat wanneer Indonesië de „Mutual Se curity Act" niet wenst te aanvaar den, er voor de Amerikaanse rege ring geen keuze is, in dat geval zal de Amerikaanse steun aan Indonesië moeten worden stopgezet. Het aftreden van het Indonesische kabinet heeft echter inmiddels de situatie weer geheel gewijzigd. Frankrijks financiële moeilijkheden De Franse regering heeft verschil lende maatregelen ten aanzien van het internationale betalingsverkeer genomen. Onder meer is het beta lingsverkeer met Denemarken op de zelfde basis geplaatst als dat met de Verenigde Staten, Canada en België. Het doel hiervan is de moeilijkheden in de financiële betrekkingen met De nemarken te verlichten. Verder zijn de Franse autoriteitera er toe over gegaan een gedeelte van de sterling- tegoeden van Franse financiële in stellingen op te vragen teneinde Frankrijks positie in de Europese Be talingsunie te versterken. Deze trans, actie zal in de loop van deze maand voltooid zyn en er zal ongeveer een bedrag van 10 millioen pond ster ling mee gemoeid zijn. Op de goudmarkt U Parijs bereikte de notering van de gouden Napoleon met 5.070 francs (tegen 3.730 francs op 21 Februari en 4.640 francs op 20 Februari) gisteren haar hoogste stand sedert drie jaar. Het financiële blad „La Vie Fran- gaise" schreef gisteren dat de schat kist op het einde van deze maand moeilijkheden zal ondervinden bij het nakomen van de betalingsver plichtingen van de staat. „Voor het eerst ira de geschiedenis zal de staat wellicht genoodzaakt zyn de beta lingen te staken en zullen de ambte naren, gepensionneerden en anderen misschien vergeefs op hun salarissen en uitkeringen wachten". In verband met de militaire be sprekingen, welke reeds twee weken te Mexico met Amerikaanse verte genwoordigers worden gevoerd, heeft het Mexicaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat de Amerikaanse voorstellen ter verster king van de Mexicaanse defensieve kracht verworpen zyn. In een officieel communique wordt gezegd, dat de besprekingen in vriendschappelijke geest verlopen zijn doch, dat de Mexicaanse dele gatie niet de voorwaarden kon aan vaarden, verbonden aan een Ameri kaanse hulp. Er zijn geen vorderin gen gemaakt noch voorstellen ge daan. Beide regeringen behouden zich echter het recht voor de thans afgebroken besprekingen te hervat ten, mocht zulks nodig geacht wor den. Zondag 25 Februari as. zal het Apostolaat der Hereniging in ons land een kwart eeuw bestaan. Het werd gesticht door pater H. van Keu len C.S.S.R. bij gelegenheid van een samenkomst in het Piusconvict te Nijmegen en vervult voortreffelijk werk ten bate van de hereniging on der de afgescheiden Oosterse Kerken. Evenwel zal de plechtige viering worden uitgesteld tot 6 Juli a.s. ten einde de vele te verwachten buiten landse gasten te gerieven. Dat de studieclubs, die aanvanke lijk in Den Haag, Nijmegen en Breda voorbereidend werk verrichtten, heb ben geleid tot een landelijke organi satie met 185.000 leden, verdeeld over 1312 parochies en met 20.000 aange sloten kloosterlingen, stemt verheu gend en rechtvaardigt een brede her denking. Teneinde de katholieken van Nederland tot aansluiting op te wekken, zal binnenkort in alle ge zinnen een foldertje worden ver spreid, waaruit zal blijken, dat het Herenigingswerk even levendig is als het Missiewerk. Het landelijk be stuur hoopt, dat deze brochure in een oplaag vara een half millioen exem plaren een zodanige meerdere aan sluiting tot gevolg zal hebben, dat het resultaat kan worden aangeboden aan kardinaal Tisserant, secretaris van de K. Congregatie voor de Oos terse kerk, die de feestelijkheden in Juli persoonlijk za'. komen bijwonen. Z.Eminentie zal assistentie verle nen bij een pontificale Hoogmis vol gens Oosterse liturgie, op te dragen door Mgr. I. Bucko, apostolisch visi tator va nde Oekrainsche emigranten in West-Europa en met concelebratie van enige priesters uit het Oosten. Bij die gelegenheid zal het Utrechts By zantijns kerkkoor onder leiding van dr. M. Antonowitzj de gezangen uit voeren. Men hoopt bovendien een of ficiële bijeenkomst te houden met de Oriëntalist C. Bouman als spreker, een pontificaal Lof en een uitzending Aan de burgemeester van Venlo mr. B. M. Berger, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart, eervol ont slag verleend. Het proces tegen Marie Besnard Vrijdag is te Poitiers het proces te gen Marie Besnard voortgezet met het horen van getuigen. De publieke tribune vara het Hof van Assizen#te Poitiers was overvol, toen drie dood gravers met rode neuzen, als le den van de groep in Frankrijk, die het meeste drinkt verslag uitbrach ten over het opgraven van de stoffe lijke resten van de elf personen, die volgens de aanklacht door. de 56-ja- rige weduwe uit Loudun met behulp van arsenicum om het leven zouden zijn gebracht. Zij deelden mee, dat zij in het familiegraf van de Bes- nard's de stoffelijke resten van der tien personen hadden aangetroffen, n.l. de elf in de tenlastelegging ge noemden en de grootmoeder en de eerste echtgenoot van beklaagde. Vol gens de doodgravers was het graf zo vol, dat het moeilijk was geweest om plaats te vinden voor de later ge storvenen. De volgende getuige, een vergift- kundige, verklaarde, dat alle door hem onderzochte lijkera ongewoon goed geconserveerd waren gebleven. Hij voegde hieraan toe, dat arseni cum als een goed conserveringsmid del wordt beschouwd en o.m. ge bruikt wordt bij het opzetten van vo gels. Volgens hem had men belang rijke hoeveelheden arsenicum in de stoffelijke resten gevonden. Op een vraag van een lid van de jury, antwoordde ee i andere getui ge, een arts, dat bepaalde ziekten met arsenicum worden behandeld, zo ook soms bij longaandoeningen. Eén van de argumenten van de verdediging is, dat alle in de tenlastelegging ge noemde personen medisch behandeld zijn, voordat zy overleden. voor de K.R.O. Ook is gedacht aan de mogelijkheid van een academische zitting in de aula van de R.K. Univer siteit te Nijmegen en een feestelijke bijeenkomst voor de Oosterse emi granten, die in Nederland wonen. Vier belangrijke doelstellingen. Pastoor A. C. Smit te Soestdijk, voorzitter en pater F. Wijnhoven A.A. te Boxtel secretaris vara het jubile rende Apostolaat der Hereniging, hebben ons enige belangrijke doel stellingen genoemd. Jaarlijks in Ja nuari is er een internationale bid week, waarvoor dit jaar twee mil lioen gebedsformulieren zijn ver spreid. Een meer directe activiteit is de zorg voor 2000 emigranten in ons land, die door de paters Capucijnen worden verzorgd en die hun kapel hebben aan de Raamweg 42 in Den Haag. Verder wil men grotere belangstel ling voor het herenigingswerk wek ken door verspreiding van lectuur en door bevordering der studie van oor- terse vraagstukken. Slechts één achterschip keerde terug Ondanks een sneeuwstorm zijn twee sleepboten er in geslaagd, Vrijdag het achterschip van dc „Fort Mercer" de haven van Newport (Rhode Island) binnen te slepen. Aan boord bevonden zich 13 opva renden, die er Donderdag in waren geslaagd de machines weer op gang te brengen. Zoals gemeld was dc „Fort Mer cer" Maandagavond bij Kaap Cod in tweeën gebroken. Het voorschip is Donderdag door de kustwacht in de grond geboord, omdat het gevaar opleverde voor de scheepvaart. De beide delen van het eveneens Maan dag gebroken tankschip „Pendle ton" zijn op de rotsen aan stukken geslagen. Bij deze scheepsrampen zijn zes personen om het leven ge komen. Acht personen worden ver mist, men neemt aan, dat ook zij het leven verloren hebben. In tegenstelling tot kapitein Karl- sen op de „Enterprise" hebben de dertien zeelieden op het achterschip van de „Fort Mercer" sedert Maan dagavond „als koningen" geleefd. Hun verblijven waren verwarmd en verlicht en zij hebben zich te goed gedaan aan de voorraden biefstuk, kalkoen en eieren. Van het binnengebrachte achter schip waren de ruimen en de lading olie ondanks de sleepreis door zwa re zee nog intact. TAALSTRIJD IN PAKISTAN Drie personen, onder wie een achtjarige schooljongen, zijn le Dacca om het leven gekomen, door dat de politie het vuur opende op een stoet betogende studenten. 17 Personen hebben verwondingen op gelopen. Donderdag werden even eens drie personen gedood toen de politie met vuurwapenen optrad te gen studenten, die het Bengaals mede als voertaal in Pakistan inge voerd wensen. De drukkerij van het blad „Mor ning News", de enige in het Engels verschijnende krant te Dacca, is door een menigte in brand gestoken. Het blad wordt uitgegeven door een zwager van de Pakistaanse premier. In de „Morning News" waren be richten verschenen, welker strek king als „niet sympathiek" tegen over de taalbeweging werd be schouwd. 3iemeitje Getrouwheid in die kleinste werk, Maak voor die grootste taak jou sterk. (Zuid Afrikaans gezegde).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1