S)e £eid6eSoii4cmt Atlantische Raad te Lissabon bijeen Met z'n veertienen in Lissabon POLITIEK SPEL Plannen voor Europa's defensie Dit jaar 25 divisies voor Europa Cla&i£^eng.ing. aan zaliye 9Uua X De geachte afgevaardigde van ander een Besprekingen Truman-Churchill daiCayöManiunent te Vlhóinyen JCavceCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12517 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ÏJET weinige succes, dat de nieu- **we minister van Binnenlandse Zaken heeft behaald met de voor stellen der regering tot Grondwets herziening wij hebben het in ons vorig artikel reeds terloops te ken nen gegeven is niet alleen een ge volg geweest van bepaalde tegen standen tegen bepaalde voorstellen, maar veel meer een gevolg van de politieke schaduwen, welke de ko mende verkiezingen als alle belang rijke gebeurtenissen nu eenmaal vooruit werpen. Het verwerpen van het eerste voorstel tot verandering van de pro cedure der Grondwetswijziging door middel van een Grondwetskamer was een gevolg van bepaalde tegen standen bij de P. v. d. A., die voor deze vorm nu eenmaal niets voelde en via een amendement had ge poogd deze tegenstand weg te ne men. Anders stond het echter met het tegenstemmen van de heer Oud en diens WD-fractie tegen het tweede voorstel tot wijziging van de Grond wet. XXX RilEN dient de situatie goed te be- zien. Na de dood van minister van Maarseveen, die men bij de be handeling van deze ontwerpen maar node mist, heeft men professor Beel naar Den Haag gehaald. De reden daartoe was niet moeilijk te raden. Professor Beel was lid van de Grondwetscommissie geweest, hij kende dus de materie. Maar het overlijden van Van Maarseveen wierp ook reeds zijn schaduwen vooruit op de komende verkiezin gen. Stel immers 't geval, dat Prof. Romme na de verkiezingen opnieuw een kabinet zou moeten formeren en zelfs minister-president zou wor den, dan zou er tevens in de per soon van dr. Beel een waardige op volger van professor Romme als fractievoorzitter zijn gevonden. Pro fessor Beel had de politiek echter reeds vaarwel gezegd en was zelfs reeds van Wassenaar naar Nijmegen verhuisd om zich geheel "aan de we tenschap te wijden. Kon men hem nu bewegen voor de Grondwetsherziening het ambt van minister van Binnenlandse Zaken opnieuw te aanvaarden dan zou te vens straks de tweede moeilijkheid hoogstwaarschijnlijk zijn opgelost. Dat wist de heer Oud natuurlijk ook en nu kwam onmiddellijk bij de behandeling van het tweede voor stel tot Grondwetswijziging de poli tiek om de hoek kijken. Dit voorstel ging over de overgang naar de nieu we rechtsorde in verband met de ge wijzigde toestand in betrekking tot Indonesië. Ook dit voorstel was voor af in de Staatscourant behandeld, waarvan ook de heer -Oud deel uit maakte. Men weet, dat bij ver schillende andere ontwerpen min derheidsrapporten van een aantal leden dier commissie waren inge diend. Dat was bij dit ontwerp niet het geval geweest en nu begon de heer Oud in de Tweede Kamer op eens bezwaren tegen dit voorstel te formuleren. Bezwaren,, welke hem noopten zijn stem aan dii voorstel te onthouden. Minister Beel verweet hem daarop, dat hij in de Staats commissie een andere houding had aangenomen en zelfs geen minder- neidsnota had ingediend. De heer Oud had hierop niets anders dan het zwakker argument, dat hij niet bij alle zittingen aanwezig was geweest en dat ook de beste Homerus wel eens slaapt. XXX C*EN zwakke verdediging, die wel duielijk aantoont, dat hier ande re motieven achter schuil gingen dan louter juridische en met de Grond wet verweven motieven Men kan van de heer Ooud, een zo gerouti neerd en doorgewinterd politicus, toch moeilijk aannemen, dat hij een belangrijk stuk zou tekenen met zijn naam, indien hij het met de inhoud daarvan, niet geheel eens zou zijn. Waarom, toonde de heer Oud zich dan nu opeens een tegenstander na in de Staatscommissie geen bezwa ren hiertegen te hebben gehad? Men kan dit moeilijk anders zien dan met het gezicht op de komende ver kiezingen. Men kan nu immers reeds veilig aannemen, dat de gehele Grondwetsherziening op een échèc voor de regering i.e. voor minister Beel zal uitlopen nu de beide be langrijkste wijzigingen niet zullen doorgaan. Want het voorstel betref fende de overgang naar de nieuwe rechtsorde behaalde in eerste lezing v/el de vereiste meerderheid van de helft, maar het staat nu reeds wel vast, dat zonder de steun van de WD de vereiste meerdereid van tweederden in tweede lezing niet zal worden bereikt. Dat dit de po litieke positie van minister Beel, zo oppervlakkig gezien, niet heeft ver sterkt kan men wel aannemen. Was dat soms de bedoeling van de heer Oud? Bovendien heeft de heer Oud tegenover zijn partij iets goed te ma ken inzake de gevoerde Indonesi sche politiek der laatste jaren en hjj zal in de verkiezingscampagne ar gumenten nodig hebben om te kun nen aantonen, dat de WD inzake In donesië heeft gedaan wat zij kon. Dan kan ook dit argument voor niet ter zake kundige kiezers dienen. Hier is dus een niet objectieve be oordeling van de Grondwetswyzi- Ministers van .veertien West-Europese landen, die bij de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie zijn aangesloten, zijn gisteren in de Portugese hoofdstad samengekomen om nieuwe plannen te smeden voor de opbouw van de Westerse defensie en voor de rol, welke West-Duitsland daarin zal vei vul len. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, ver tolkte als voorzitter van de Atlantische ministerraad de gevoelens van de conferentie door in zijn openingsrede te waarschuwen, dat de deelnemers tegenover een politieke, militaire en geestelijke bedreiging stonden, die geen ven hen alleen zou kunnen weerstaan. De ministers van Buitenlandse Za ken, Financiën en Defensie van de veertien landen Griekenland en Turkije waren voor de eerste maal vertegenwoordigd kwamen sa men in het gebouw van de Portuge se Nationale Vergadering te Lissa bon voor de negende zitting van de ministerraad der NAVO. Na de open bare vergadering trokken de minis ters zich terug in commissi es om achter gesloten deuren het Atlanti sche beleid tegenover het commu nisme in ogenschouw te nemen, nieu we militaire plannen voor de komen de drie jaar te bespreken en de be slissingen te vernemen, welke de besprekingen van de „Grote Drie" met bondskanselier dr. Adenauer de ze week te Londen opgeleverd heb ben. In Londense diplomatieke kringen overheerst de mening, dat het over leg ten aanzien van de deelneming van West-Duitsland aan de Europese Defensie Gemeenschap een zeer be perkt resultaat heeft geboekt. Het verluidt, dat de ministers het belang rijkste politieke vraagstuk van het Duitse verlangen om lid van de NA VO te worden en het Franse verzet daartegen, niet hebben aangeroerd. Ondanks de gedeeltelijke resultaten waren de ministers echter opgelucht, dat het denkbeeld van het Europese leger geen schipbreuk had geleden. De afgevaardigden in Lissabon zijn volgens Reuter bevangen door de gedachte, dat hun beslissingen de ge hele toekomst van de NAVO zullen raken. Zij menen, dat een misluk king om de Frans-Duitse geschillen over het Europese leger en de nieuwe internationale positie van West- Duitsland te regelen, een ramp kan betekenen voor de defensieplannen voor West-Europa. De Portugese minister van Buiten landse Zaken, Paulo Cunba, die de zitting opende, stelde een ander vraagstuk op de achtergrond in het licht: het aandeel van Spanje in de Westerse defensie. Hij noemde het Atoomexplosies boven Argentinië? Volgens het te Santiago verschij nende blad „Ultimas Noticias" heeft de bemanning van een toestel der Chileense luchtmacht bij de Argen tijnse grens twee ontploffingen waargenomen, „die de zelfde ver schijnselen vertoonden als atoom ontploffingen". De bemanning zag eerst een rook zuil van ongeveer twintig meter omtrek, waarop zich de kenmerken de gekleurde paddestoel vormde. Onmiddellijk daarna zag de beman ning even verder hetzelfde ver schijnsel. De ontploffingen werden waargenomen op een afstand van ongeveer tien kilometer van het toe stel, dat zich op een hoogte van on geveer drieduizend meter bevond. DE GEBROKEN TANKBOOT Woensdag is een sleepboot er in geslaagd een lijn over te brengen naar het achterstuk van de Ameri kaanse tankboot „Fort Mercer", die Maandag ter hoogte van kaap Cod (Massachusetts) in tweeën is ge broken. Er zijn geneesmiddelen voor twee leden der bemanning overge bracht, die ziek zijn. Eén van hen heeft longontsteking. Men poogt thans het achterstuk naar Block Island te slepen. Ons zenuwstelsel Na meer dan drie jaar werken is men er in de afdeling voor cellen- onderzoek van „Det Karolinska In- stitutet" te Stockholm in geslaagd de allerkleinste details te ontdekken en af te beelden van het zenuwstelsel in het ruggemerg. Een belangrijk aandeel in dit werk heeft de Vene zolaanse culturele attaché in Stock holm, de 28-jarige profesor Fernan- des Moran gehad. Sinds 1949 heeft Mo ran in Zweden wetenschappelij ke arbeid verricht. Alleen al de voorlopige resultaten, zo schrijft „Svenska Dagbladet", zullen naar het zich laat aanzien, een belangrijke grondslag leggen voor voortgezette onderzoeking naar vi rus-ziekten, die het zenuwstelstel aantasten, wellicht in de eerste plaats naar kinderverlamming. Dank zij de geraffineerde hulpmid delen van de moderne techniek is professor Moran er als eerste in ge slaagd aan te tonen, dat het rugge merg zulke fijne vezeltjes bevat, dat ze zelfs met een licht-microscoop niet zichtbaar zijn te maken. Vijfduizend van de allerfijnste vezeltjes zouden op een speldekop kunnen. Van het sneeuwfront De Joegoslavische autoriteiten ihebben in het gebied van Tolmin de ontruiming bevolen van twintig dor pen, daar het gevaar van lawines toeneemt. Ten Noorden van Tolmin heerst in sommige dorpen voedseltekort. Ziek ten dreigen, omdat de bevolking de verrotte lijken van door de sneeuw omgekomen vee verorbert Bij Gorica is de electriciteitslei- ding, die geheel Istrië van stroom voorziet, op twee plaatsen gebroken. In sommige delen van Oostenrijk zet de sneeuwval voort. Weer deskun digen verwachten, dat het gevaar van lawines bij het stijgen van de temperatuur groter wordt. Op som mige plaatsen in Tirol ligt de sneeuw 2.75 meter hoog, doch de ir/eeste we gen zijn begaanbaar gemaakt. Neder-Oostenrijk heeft nog het meeste van de sneeuw te lijden. De meeste wegen zijn onbegaanbaar en vele dorpen zijn reeds dagenlang niet meer bevoorraad. In Kaernten is de noodtoestand opgeheven. Het weg- en spoorweg verkeer is weer normaal. Te Wenen dooit het en de straten zijn modderig. In België ligt de sneeuw op som mige plaatsen zestig tot tachtig cen timeter hoog. Aan het vee is veel schade berokkend. Veel dode herten worden aangetroffen. een „strategische dwaasheid", dat Spanje niet in het Westerse defen siestelsel was opgenomen. DIT JAAR 25 DIVISIES. Nauwelijks was de zitting begon nen of de minsters kregen het drin gende verzoek militaire plannen goed te keuren, die naar Reuter ver neemt, dit jaar voorzien in 25 divi sies landstrijdkrachten voor Europa. Averell Harriman, die een rapport over de militaire doelen indiende, drong tevens aan op een grotere pro ductie van kolen en staal, hogere productiviteit en voller gebruik van de beschikbare werkkracht. Expeditie moest de vlucht nemen Een Amerikaanse acheologische ex peditie onder leiding van Wendell Philips, die op onderzoek was uitge togen naar Mareb, de oude hoofdstad van de koningin van Saba, heeft haar plannen in duigen zien vallen door dat zij hals over de kop op de vlucht moest slaan voor een aanval van Je- menietische stammen. Een uitrusting ter waarde van ongeveer twintigdui zend dollar heeft men daarbij achter moeten laten. Philips heeft koning Hamed van Jemen, met wiens toestemming de expeditie ondernomen was, in een schrijven medegedeeld, dat de ruïnes van Mareb tot de prachtigste archeo logische schatten gerekend moeten worden. De „tempel van- Bilkis" met name zou zijns gelijke niet hebben in de wereld. Men was reeds goed deels met de opgraving gevorderd, toen men het werk in de steek moest laten. „Indien uwe majesteit niet tus senbeide komt, aldus schrijft Phi lips, zal dit meesterwerk van de be schaving van Saba aan algehele ver woesting ten prooi vallen". Zo stemt men in Libye Deze week zijn in Libye de eerste verkiezingen gehouden in de pas op gerichte staat\ waarbij 400.000, veelal ongeletterde kiezers, hun stem moes ten uitbrengen op 141 candidaten voor 55 zetels van de eerste Kamer van Afgevaardigden van het konink rijk. Door de ongeletterdheid van het merendeel der kiezers was het in de meeste stemmingscentra noodzakelijk de stemming in het openbaar en niet in het geheim te houden. De kiezers verklaarden met luide stem, aan wel ke candidaat zij de voorkeur gaven, hetgeen door het stembureau werd geregistreerd., Ook leiden deze eerste verkiezin gen tot gewelddadigheden, waarbij gisteren één Libyer om het leven kwam. Zestig anderen moesten na de vechtpartijen naar het ziekenhuis worden vervoerd met min of meer ernstige verwondingen. De uitslagen der verkiezingen zul len eerst over verscheidene dagen be kend worden gemaakt. In de processie, waarmee het stoffelijk overschot van de zalige Pius X naar zijn definitieve rustplaats is overgebracht, droeg kardinaal Tedeschini een schrijn met relieken van de gezaligde Paus. Getrouwd met zijn eigen „weduwe" De uiterst rechtse afgevaardigde in de Westduitse Bondsdag, die tot dusver opgetreden is onder de naam dr. Franz Richter is Woensdag ge arresteerd. Dr. Ehlers, voorzitter van de Bondsdag, heeft de plenaire vergadering medegedeeld, dat Rich ter" waarschijnlijk een valse naam is en dat de titel doctor eveneens ten onrechte gevoerd schijnt te zijn. De ware naam van „Richter" zou zijn Fritz Roesier. Hij zou vroeger „Gauhauptstellenleiter" van de N. S.D.A.P. in Saksen geweest zijn. De parlementaire onschendbaar heid van Roesier was tevoren door de betrokken commissie opgeheven. De arrestant werd door een kelder raam uit het parlementsgebouw naar buiten gewerkt en aan de buiten wachtende politie overgeleverd. Geen bindende afspraken Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft het Huis van Afgevaardigden Woensdag ver zekerd, dat bij de in Januari j.l. tus sen president Truman en premier Churchill gevoerde besprekingen „geen geheime overeenkomsten zijn gesloten, terwijl evenmin bindende beslissingen werden genomen". ging in het geding geweest, maar een brok verkiezingspropaganda ten kos te nog wel van de regering en haar minister van Binnenlandse Zaken. En dit valt maar moeilijk als be hoorlijk te kwalificeren. Op de langdingsplaats van het Britse Commando no. 4 aan de Oranjedijl te Vlissingen komt een' oorlogsmonument te staan, voorstellende een aan vallende commando-soldaat, dat 31 Mei a.s. onthuld zal worden. De ontwer per van het monument, de beeldhouwer Titus Leeser, uit Ommen, werkt in zijn atelier aan de voltooiing van het beeld. H^t Huis van Afgevaardigden heeft daar echter geen genoegen mee genomen en een motie aange nomen, waarin de minister van bui tenlandse zaken Acheson wordt op gedragen „het Huis volledig in te lichten over alle overeenkomsten, verbintenissen of afspraken, welke mogelijk tussen president Truman en minister-president Churchill zijn ge maakt en eventueel hetzij het lege ren van nog meer Amerikaanse troe pen in het buitenland met zich zou den kunnen brengen, of de Verenig de Staten in een buitenlandse oor log zouden kunnen verwikkelen". VERKLARING VAN TRUMAN. President Truman heeft naar aan leiding van een vraag op zijn pers conferentie gedaan, later verklaard, dat hij zich tegenover Engeland niet had verplicht Amerikaanse troepen naar welke plaats ter wereld ook te zenden. De toekomstige status van Saarland De Frans-Westduitse besprekingen over het Saarland, welke deze week te Londen zijn gevoerd, vormden slechts een uitwisseling van gedach ten, er werden geen besluiten geno men, aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken. Frankrijk is bereid suggesties te bestuderen, dat Saar land federaal Europees grondgebied wordt, wanneer eenmaal supranatio nale Europese instellingen zjjn opge richt, aldus de woordvoerder. Saar- bruecken zou bijvoorbeeld het hoofd kwartier van de staal- en steenkool gemeenschap kunnen worden. De woordvoerder voegde er echter aan toe, dat Saarland economisch met Frankrijk verbonden zou moeten blijven en politiek gescheiden van Duitsland, wélke zijn toekomstige status zou zijn. In de Duitse „Who's Who" staat „Richter" vermeld als voormalig onderwijzer in Tsjechoslo waaks Su- detenland. Volgens de openbare aanklager Franz Druegh berusten deze gegevens evenwel niet op waarheid. Heinrich Ritzel, voorzitter van de immuniteitscommissie van de Bonds dag, heeft de beschuldigingen tegen „Richter" voorgelezen. Hem wordt o.m. het zich verschuilen onder een valse naam, meineed en het onwet tig uitoefenen van een functie ten laste gelegd. „Richter" zou voorts in 1946 te Luthe. bij Hannover, met zijn eigen vrouw in het huwelijk getreden zijn. Zij zouden in hetzelf de jaar reeds in Bad Gottleuba in Saksen in de echt verbonden zijn. „Richter" had 'onder ede getuigd, dat hij vrijgezel was en geen kinde ren had en getuige geweest was van het sneuvelen van kapitein Fritz Roesier, wiens „weduwe" hij wilde huwen. Hij zou zijn eigen kin deren als stiefkinderen aangeno men hebben. Ritzel verklaarde ver der, dat „Richter" onder ede had verklaard zijn loopbaan als leraar op een middelbare school in Neder- Saksen begonnen zijn. Tijdens het nazibewind was hij „Gauhauptstel lenleiter", belast met propaganda- zaken en „Oostelijke aangelegenhe den' in Saksen. Aanvankelijk hoorde de Bondsdag de verklaring van Ritzel geamuseerd toe. Later werd de stemming ernstig. Met algemene stemmen is een mo tie aangenomen, welke verzoekt om opheffing van Richters of Roesiers immuniteit en toestemming geeft tot arrestatie, vervolging en even tuele veroordeling van de betrok kene tot gevangenisstraf. Slechts twee uiterst rechtse afgevaardigden onthielden zich. „Richter' voerde niet dikwijls het woord in de Bondsdag. Wanneer hij echter een rede hield, waren er ge woonlijk enige incidenten. Hij werd vaak tot de orde geroepen en eens voor drie dagen geschorst. Eens ver oorzaakte hij een storm van veront waardiging in het parlement door een scherpe aanval op Israel en de Joden, die hij beschuldigde van het beroven van de Arabieren. In zijn jongste rede bij de debatten over de oprichting van een Europees leger stelde hij voor, dat de Bondsdag zich als eerste bataljon voor dit le ger zou aanmelden. „Richter" heeft tegenover de officier van justitie te Bonn een volledige bekentenis af gelegd. NOG STEEDS KOFFIESMOKKEL. Gisteren werd door douane-ambte naren bij Neeritter (L.) een luxe auto aangehouden. Bij nader onderzoek bleek de wagen een dubbele koffer ruimte te hebben, waarin 65 kilogram koffie werd aangetroffen. De 49- jarige bestuurder, afkomstig uit Brussel, werd naar het huis van be waring te Roermond overgebracht. Koffie en auto werden in beslag ge nomen. Het geweten heeft altijd recht, om dat het niet spreekt, als het geen recht heeft

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1