Vader zag zijn dochter weer na dertienjarige scheiding RIJNSTREEK Wat er in pastoors kistje zat MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 DE LEID3E. COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Koningin voor de radio Morgenavond om 20.05 uur zal HJVL de Koningin via de beide Hil- versumse zenders het woord richten tot het Nederlandse volk naar aan leiding van de uitgifte van de natio nale leningen voor de woningbouw. Op bezoek bij Prinses Armgard Prins Bomhard heeft gisteren met Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan zijn moeder, Prinss Armgard, die voor haar gezondheid in Bad Dri- burg in Duitsland vertoeft. Gister middag zijn de Prins en Prinses Bea trix per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. Ontslag-Valken De regering heeft bij het ambtena rengerecht de contra-memorie inge diend in zake het door de heer G W. Valken ingestelde beroep, tegen zijn •ontslag, dat hem op 1 Februari jl. eervol werd verleend. Deze contra-memorie is het ant woord van de minister op het ver weerschrift van de heer Valken. Het is nog steeds niet bekend, wan neer het ambtenaren gerecht deze zaak in het openbaar zal behandelen. In- en uitvoer In Januari Dekking bleef gehandhaafd Het hoge dekkingspercentage, dat de Nederlandse handelsbalans in de laatste maanden van 1951 te zien gaf, wist zich ook in de eerste maand van het nieuwe jaar te handhaven (93 pet.) en was zelfs nog iets gun stiger dan het definitieve cijfer van December (91 pet.). Het invoersaldo bedroeg in Januari slechts 20 procent van de overeen komstige maand van 1951, ondanks het feit, dat de invoer op hetzelfde niveau bleef. Daaruit volgt, dat de gunstige situatie van de handelsba lans in Januari in hoofdzaak aan de toeneming van de waarde van de uitvoer moet worden toegeschreven. De stijging van de invoerwaarde in Januari tegenover December met ƒ118 millioen wordt voornamelijk veroorzaakt door een vermeerderde invoer van granen, oliehoudende za- Aetherklanken DINSDAG. Experimenteel televisie-programma van de KRO. 20.1521.45 1. ,,Voor oog en oor'* a. „Kampvuren langs de Evenaar"; b. Actualiteit of film; c. Weeroverzicht. Pauze. 2. „Blok Q 52", detectivespel. HILVERSUM H, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws cn weerberichten. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.40 „Lichtbaken", cause rie. 10.00 Voor d«.t kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en luinbouwmededelingen). 12.55Zónncwijzer. 13.00 Nieuws cn Katholiek nieuws. 13 20 Actualiteiten. 13.25 Promenade orkest. 14.00 Geva rieerd programma. 14.55 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 „Ben jc zestig?" 16.00 Voor dezieken. 16.30 ZiekenTof. 17.00 Voor dc jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.30 Olympische Spe len 1952. 17.45 Regcringsuitzcnding: P. J. Merkelijn: „Hoe wordt Nieuw- Guinea bestuurd?" 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sportpraat- jc. 18.30 Lichtemuziek. 18.45 Olympi sche Spelen 1952. „Hier is vrij Euro pa". vaudeville-programma. 19.30 Gram. 19.40 „Dti i.s leven", causerie. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws en weerbe richten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Die Schöpfung", ortorium. (In de pauze: De Radiodok ter, gaam. en actualiteiten). 22.30 Grum. 22.45 Avondgebed en Liturgi sche Kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 „Gezond gezin", causerie. 23.25—24.00 Maastrichts stedelijk orkest. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor dc kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt cn piano. 12.00 Or gel, piano cn viool. 12.30 Land- cn tuinbouwmcdedclingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Lichte muziek. 12.50 Olympische Winterspelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Licht muziek. K.00 Voor dc vrouw. 14.30 Gram. 14.40 Schoolra dio. 15.00 Gram. 15.30 „Onze Ameri kaanse Buren". 16.00 Gram. 16.30 Voor dc kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Pianospel. 19.15 „Paris vous parle". 19.20 Klein okor en solisten. 19.45 Gram. 19.50 „De inspectie van het schriftelijk on derwijs", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Olympische Winterspelen. 20.15 Geva rieerd programma. 21.25 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 21.40 AVRO- Allerlei. 21.45 Orkestconcert. 22.45 „Discogram". 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuziek. 23.45—24.00 Gram. Doodgewaanden ontmoetten elkaar De afstand Borne-Nijmegen scheidde hen De afstand tussen het Twentse plaatsje Bornc en het Gelderse NIJ megen mag dan niet zo heel erg groot zijn, zij is toch groot genoeg geweest, om een vader en dochter jarenlang gescheiden tc houden, zon der dat de een van de ander wist, dat deze nog in leven was. Dc heer Jan Gijtenibeek, oud-com missaris van politie in Indonesië, keerde vlak voor de oorlog met pen sioen uit de tropen terug, terwijl zijn dochter achterbleef, daar zij met een KNIL-militair getrouwd was. Na de oorlog kreeg de vader het droeve bericht, dat zijn dochter in een Japans concentratiekamp om het leven was gekomen, terwijl de doch ter van ambtelijke zijde dc mede deling ontving, dat haar vader bij he t bombardement van Nijmegen gedood was. Twcemacl van naam veranderd. Na de bevrijding van Indonesië bleek de echtgenoot van de vrouw den, ertsen, slakken cn assen en pa rels, edelstenen en edele metalen. De toeneming van de uitvoerwaarde met 129 millioen in deze maand is on der meer het gevolg van de ver meerderde uitvoer van vlees, vetten en oliën, vlees- en visproducten, mi nerale brandstoffen, meststoffen, ka toen, ijzer, gietijzer en staal en tin en werken daarvan. CRITIEK OP ONTWERP ZIEKENFONDSWET. De federatie Verenigde Maatschap pij Ziekenfondsen, waarbij 58 zieken fondsen zijn aangesloten, die tezamen 45% van het totaal aantal van 7,3 mil lioen ziekenfondsenverzekerden ver tegenwoordigen, heeft in een nota cri- tiek op het onlangs gepubliceerde ont werp ziekenfondsen tot uiting ge bracht. MINISTER METSELDE Bil VRIESWEER. Zaterdagmorgen heeft de Minister van Wederopbouw, mr. dr. J. in 't Veld, ondanks het verbod om by vriesweer te metselen! een ge denksteen geplaatst in een van de 162 woningen, welke gebouwd wor den in 't Caberfgs veld (Z. L.) door de bouwvereniging „Beter Wonen" DE VERHOGING VAN DE GARANTIEPRIJS VOOR BACONVARKENS. De persdienst van de Stichting voor de Landbouw meldt: „Door dc over heid is bekend gemaakt, dat de ga rantieprijs voor baconvarkens met ingang van 18 Februari verhoogd is van 2.38 tot 2.54 per kg. geslacht gewicht. Dit heeft plaats gehad op grond van de sterke prijsverhoging van de voergranen sedert 4 Februari j.l. Het landbouw-Economisch Insti tuut heeft voor dit onderdeel van de kostprijs een directe kostprijsverho ging van 0.16 per kg. geslacht ge wicht berekend. De minister heeft dus ingevolge zijn toezegging in de Tweede Kamer op dit punt een spoedige beslissing genomen. Dc stichting rekent er ech ter op, dat het overle» met de over heid over de definitieve verhoging van de garantieprijs spoedig zal plaats hebben Uit de berekening van het L. E. I. blijkt n.l. duidelijk dat verschillende andere kostenfactoren sinds begin 1951 eveneens beduidend hoger zijn geworden. DESKUNDIGEN ONTVANDEN TE VEEL HONORARIUM. Het Tweede Kamerlid Vonk (V.V. D.) heeft aan de minister van Justitie gevraagd of het juist is dat deskun digen in» onteigeningszaken bij de Amsterdamse rechtbank al verschil lende jaren zeer hoge honoraria ont vangen. Het honorarium zou bepaald worden in evenredigheid met de scha deloosstelling, die de door onteige ning getroffenen ontvangen. Een van hen zou in veertien zaker. 56.000 ont vangen hebben. De heer Vonk vraagt in het bijzon der of het juist is dat de jurist-des kundige in een onteigeningszaak in de reconte reeks „Slotermeer" meer dan 10.000 gulden ontving. Vier an dere deskundigen zouden uit zeven tien zaken 35.000 gulden ontvangen hebben. Een jurist-deskundige zou roede namens de vier anderen 18.000 gulden hebben gedeclareerd zonder dat daarvoor een specificatie werd overlegd. Voorts vraagt de heer Vonk of het juist is dat een deskundige ook honorarium geniet, als hij niet in een bepaalde procedure als deskun dige is aangewezen. RADIOPRIJSVRAAG N. O. C. De trekking van de radio-prijs vraag van het Nederlands Olym pisch Comité gesahiedde op 15 Fe bruari j.l. in het gebouw van de Ne- derlondsche Handel Mij te Amster dam. De prijswinners zyn allen in gelicht. De uitreiking van de prijzen zal plaats vir.dcn op Dinsdag 26 Fe bruari a.s. om 8 uur, in de Haagse H. O. K. Y. op een hiervoor gearran geerde feestelijke byeenkomst met demonstraties kunstryden en ysdan- om het leven te zijn gekomen jen de vrouw trouwde opnieuw, doch ook haar tweede man kwam om het le ven, waarna zij voor de derde maal in het huwelijk trad cn in 1949 naar Nederland repatrieerde. Het weerzien. Haar derde echtgenoot, een uit Borne afkomstige K.N.I.L.-militair, kreeg op zekere dag het idee, om by de pensioenraad te informeren naar zijn schoonvader, die volgens zijn vrouw gestorven was. Daar bleek dat deze enige kilometers van hen van daan in blakende welstand leefde. Enkele uren na deze ontdekking be leefde Borne een wederzien, waar romanschrijvers jaloers op zouden worden. KOSTBAARHEDEN AAN BOORD VAN FLIYING ENTERPRISE. Zoals indertijd werd medegedeeld, behoorden ook kunstvoorwerpen tot de lading van de Fliying Enterprise Het Alg. Dgbl. verneemt nu. dat hier toe behoorden gedreven zilveren vaatwerk uit de Renaissance, antieke meubelen, Hollandse en Franse schil derijen uit de Romantiek, Meissner porcelein, antiek Duits plateel en zes violen, voorzien van de namen van de grootste Italiaanse meesters, waaron der twee van Stradivarius. Het lichaam van de 28-jarige Duit se keeper Hans Ludwig, die na het «pelen van een wedstrijd, een week geleden, vermist werd, is gevonden in de sneeuw even buiten zijn woon plaats Bad Steben, by de West Duit se grens. De politie neemt aan dat Ludwig de weg is kwyt geraakt toen hij na de wedstryd huiswaarts ging. Door vermoeidheid overvallen is hij doodgevroren in de sneeuw. Kart*GOLF BINNENLAND. De 47-jarige motorrijder J. M. uit Delft is op de Loosduinsekade in Den Haag tegen de achterste wagen van een passerende tram van lijn 11 aan gereden. Hij is overleden. Op het Stationsplein te Amster dam is een 50-jarige constructieschil der onwel geworden en gevallen. Met een diepe wond boven het linkeroog is hij door de G. G. D. naar het Wil- helmina Gasthuis gebracht, waar hij later is overleden. Dokter M. Jacobs te Voorburg slaagde vijftig jaar geleden aan de rijksuniversiteit te Groningen voor het artsenexamep. Donderdag zou het feest kunnen zyn, maar dokter zal zich door afwezigheid aan elke huldiging onttrekken. Mr. dr. Claudius Prinsen, bur gemeester van Breda, zal drie maan den volkomen rtfst moeten houden. Loco-burgemeester Mens zal voor hem waarnemen. Het internaat voor schippers kinderen te Vreeswijk wordt 23 Fe bruari heroDend, na geheel naar de eisen des tyds te zijn verbouwd. ALPHEN AAN DEN RIJN DIRECTEUR P.T.T. BENOEMD. Met ingang van 1 Mei a.s. is tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Alphen aan den Rijn benoemd de heer A. Klein ir dezelfde functie werkzaam te Ommen. Ongeval. De heer H. W. J. Sch. boekhouder-tekenaar, viel Zaterdag me zijn rijwiel tegen een plo s lin opengedraaid portier van een auto aan met het gevolg, dat hij zijn arm kneusde. BOSKOOP Buurtvcr. „Het Zuiden". Onder voorzitterschap van de heer J. van Wijk kwam de buurtver. „Het Zui den" in jaarvergadering bijeen. Deze avond was, zoals gewoonlijk, feeste lijk getint, wat er tob bijdroeg dat „Het Jeugdhuis" tot de laatste plaats was bezet. In een tweetal vacatures in het be stuur werd voorzien door de verkie zing van de heren A. Kromhout cn W. Verwey. Vervolgens werd beslo ten, dat alleen met toerrywielen mag worden deelgenomen aan de ronde van ,,'t Zuiden". Het tweede gedeelte van deze ver gadering werd doorgebracht in een gezellig samenzijn, waarbij onderlin ge wedstrijden in sjoelen, vogelprik en ringwerpen elkaar afwisselden en waaraan mooie prijzen waren ver bonden. Carnaval. Dat men ook in het koude Noorden Carnaval kan vieren, heeft de door het jeugdcomité geor ganiseerde Carnavalsavond in het R.K. Verenigingsgebouw bewezen. Hoewel de Zaterdagavond niet be paald gunstig was gekozen en in Bos koop nog nimmer een dergelijke avond was georganiseerd, was de be langstelling dermate, dat van een volledig succes kan worden gespro ken. Het was een ongekend schouw spel de vele enthousiasten) in de meest uiteenlopende costuums door de zaal te zien zwieren. Er was zeer veel werk gemaakt van de costuums, waarvan de meeste eigen ontwer pen waren. Het was voor de jury een zware taak te beslissen aan wie de prijzen moesten worden toegekend. Uiteindelijk vielen deze ten deel in deze volgorde: aan De voddenboer op zijn Zondags, De Appeltjes van Oran je, welke wel zeer flatteus waren, een Clown-duo, Steek eens op Heren, en de Dyonne vyfling. Het batig sal do van deze avond is bestemd voor de stichting van een nieuwe R.K. kleuterschool, zodat hier wel het nuttige met het aangename werd verenigd. HAZERSWOUDE (H. R.) Toneelavond. Gisteravond bracht de toneelvereniging „St. Miohaël" het blijspel „Zand of Klei" van Henri 't Sas ten tonele. Pastoor Koene herdacht in zijn openingswoord de heer B. P. Boers, die vele jaren voorz. van de toneel vereniging is geweest. Het stuk werd op zeer goede en vlotte wijze opgevoerd. De rollen werden stuk voor stuk op de juiste manier vertolkt. Een extra woord van lof voor de vertolkingen van Floris van Bels en zijn vrouw Car- lieneke is zeker op zijn plaats. De toneelvereniging „St. Michaël" en bijzonder de regisseur, de heer D. de Rooij, kunnen zoals alle jaren terugzien op een geslaagde toneel avond. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de band „The Old Rhine Players". Zondag a.s. zal een heropvoering van het stuk plaats hebben. jury. Gerard Verbage, 14 jaar, piston in de 3e afd. een 2e prijs met 126 p. P. van Leeuwen Cz. bugle in de 3e afd. een 2e prijs met 124 p. De dochter van directeur B. H. v. Veen, mevr. Poldermanvan Veen verkreeg voor het keurig accom pagnement op piano van de jury een eervolle vermelding. LEIMUIDEN Veilig Verkeer. Veilig Verkeer hield in dc zaal van mevr. Sneeboer een avond De voorz., de heer D. Broere, heette de vele aanwezigen in het bijzonder burgemeester Bak huizen en de heer J. W. Middelink hartelijk welkom. Dc heer J. W. Middelink, inspecteur van politie te Amsterdam, hield ter afwisseling van enkele verkeersfilms enige al gemene praatjes waaraan zowel ouderen als jongeren iets hadden. Volgens spreker is het verkeers- monster dc laatste jaren ontzettend opgeblazen, het gevolg hiervan is het grote tegenwoordige verkeers probleem Hij ging in het bijzonder in op dit probleem in onze hoofd stad. Im Amsterdam zijn slechts ze ven toevoerwegen, die naar het cen trum leiden. Het verkeer kan zich nauwelijks over deze wegen voort bewegen. Hierin zal spoedig veran dering moeten komen. Per etmaa1 passeren bijv. 100.000 vervoermidde len alleen de Vijzelstraat. Het aan tal doden tengevolge van verkeers ongevallen alleen in Amsterdam was in 1948: 70, in 1949: 57, in 1950: WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZACHTER. Zwaar bewolkt met op vele plaatsen emge lichte regen of motregen. Zwakke tot matige Noord-Westelijke wind. Zachter. 19 Febr.: zon op 7.49 onder 18.00; maan op 3.29 en onder 10.26 uur. 44 en in 1951: 65. Bovendien zijn er elke dag nog 2 of 3 zwaar gewon den. Door verkeersongevallen is per jaar in Nederland 88 millioen gul den schade. De wetgever gaf in 1951 aan de weggebruiker meer verant woordelijkheid. helaas wordt dit niet genoeg gewaardeerd Spreker gaf de raad niet op uw oren maar op uw ogen te vertrouwen. Let als weggebruiker vooral op kinderen cn ouden van dagen. Nog altijd ko men V/2 tot 2 der verkeersonge vallen voor tengevolge van gebruik van sterke drank. De heer Midds- link hield tenslotte een hersengym nastiek op verkeersgebied tussen 5 jongens en 5 meisjes. De jongens behaalden 8!4 punt, de meisjes brachten het slechts tot 2}^ punt. Voorz. Broere dankte allen, die tot het slagen van deze verkeersavond hadden meegewerkt. Meer wellevendheid, grotere verkeersveiligheid Verbond voor Veilig Verkeer LANGERAAR E.H.B.O. Do pl. afd. van de R K. E.H.B.O. organiseerde tegen de afd. Aarlanderveen een onderlinge wedstryd. Er werd geestdriftig ge werkt door beide afdelingen om het hoogste aantal punten tc behalen Het was Aarlanderveen, dat de ere palm behaalde. De uitslag luidde als volgt: Aar landerveen I 38 punten; Aarlander veen II 30 pnt.; Langeraar I 27 pun ten; LanPcraar II 25 punten. Het totaal aantal te behalen punten wac 70. De jury bestond uit de doktoren v. d. Bijl uit Oude-Wetering, v. d. Wind uit Aarlanderveen, Post Uiterweer uit Langeraar alsmede de heer C. Lok, Ter Aar. Al met al was deze avond zeer leerzaam cn voor de EHBO'ers een nuttige oefening. Feestavond L.T.B. Het streven van het L T B -bestuur om tussen de leden een steeds hechtere band te leggen, en om de boeren en tuinders sterker te binden aan hun organi satie heeft een succes geboekt met deze feestavond. In café Hoogen- dijk waren vele L.T.B/ers met hun dames bijeen om n,j een ietwat ern stig begin een gezellige avond mede te maken Toen de voorz. de heer J. Th. Volgering de bijeenkomst opende, had men zich in gezellige groepjes rondom de tafels en tafel tjes geschaard. In het verleden htH de L.T.B. een paar malen een feest avond gehouden maar toen was het doel om de L.T.B. leden eens samen to breneen in een andere sfeer dar dc koud zakelijke mislukt. En nu zijn de leden zelf gekomen en ook jongeren, wat juist de bedoeling is Hierover was het bestuur verheugd Hierna ging de voorz. in op dr- vraag: ..Waarom verenigd in de L.T.B?" De belangstelling voor deze avond was zo groot, dat men voor één avond plaats te kort kwam. Woens dagavond a.s, zal in café Verhoef aan het Papenveer een herhaling plaats vinden. Daarna was het woord aan dr heer Th. van Son die sprak over „bezinning". Als uitgangsount nam spr. de ernstige woorden Zondag 10 Febr. door de Paus gesproken. Daarna was de tijd gekomen voor het vroliike gedeelte. Dit gedeelte stond onder leiding van de heer A Westgeest. Het ging er geze'lig te en op allerlei wijze wist deze er de stemming in te houden Met gees tige rijmelarii en humoristische con ferences ging de tijd snel voorbij en voor men er aan dacht sloeg het Hokie van gehoorzaamheid het ein de vrn deze geslaagde avond Dc heer F. Sassen sprak het slotwoord. ROELOFARENDSVFEN E.H.B.O. Op 21 Februari a.s. zal. naar wij vernemen, de Kath. Nat. Bond voor E.H.B O. een byeenkomst beleggen in de Pancratiuszaal voor de oprichting van een afdeling E.H.B.O. De propapanda-avond is toeganke lijk voor R.K. dames en heren vanaf de 17 jaar en vangt te 7.30 uur aan. ZOETERWOUDE Knutsel-wedstrijd. Dc Raad van Overleg heeft een knutsel-wed strijd uitgeschreven, waaraan de leerlingen van de lagere en V.G.L.O. school deelnemen. Hieraan is ook een opstel en tekenwedstrijd ver bonden. De beoordeling zal Zater dagavond plaats hebben en de werk stukken enz. moeten Zaterdagmid dag in het parochiehuis Schenkel- weg ingeleverd worden, waarna ze a.s. Zondag van 2 tot 4 uur te bezich tigen zyn. Solistenconcours. Op het gis teren te Haarlem gehouden Natio naal Solistenconcours namen vier leden van de Sint Jansfanfare deel. De heer D. Blokland, alt-saxophone behaalde met 150 p. in de ere-afde- ling een le prys met lof van de jury. Piet de Boer, 13 jaar oud, piston met 146 p. in de afdeling uitmuntend heid een le prys met lof van de HAZERSOU IN VREUGD EN ROUW x. T\E STATEN VAN HOLLAND EN WESTFRIESLAND STELDEN DE ONGERUST GEWORDEN predikanten gerust en bepaalden, dat de boekverkopers er voortaan voor moesten zorgen, flat op de catalogi van te verkopen bibliotheken van overleden priesters nauwkeurig hun kwaliteiten vermeld zouden staan. En daarmee was deze kwestie afgelopen, de katho lieken van de statie aan de Rijndijk genoten weer een betrekkelijke rust, dank zij de jaarlijkse recognitie van 200 gulden, die zij aan de baljuw trouw betaalden. Op 16 Juni 1738 werd Joannes Her- manus Stappers benoemd tot pas toor van de statie. In 1705 te Am sterdam geboren, was hij kapelaan te Wateringen en sinds 1733 in dc statie in de Heintje Hoeksteeg in zyn geboortestad. Tot 1748 bleef hij aan de Ryndijk; ging toen naar Medem- blik en werd later Jesuiet. Maar weer later zien wij hem weer als pastoor van de statie „agter de pau- wentuin" in Amsterdam, totdat hij in 1776 emeritus werd en in Bra bant ging wonen. Pastoor Stappers was een wat driftig mens met een beetje wonderlijk karakter. Van daar kon hij het nergens zo best vin den en vooral in de eerste tijd ver vreemde hij dc mensen van zich. Hij stierf op 2 Februari 1789 in de abdij van Nazareth te Lier. Een paar jaar voor zijn dood had hij bij testament zijn collectie zilve ren kleinodiën vermaakt aan de kerk van Medemblik met de uit drukkelijke voorwaarde er bij, dat al die sieraden bij elkander moesten blijven en nooi' verkocht of ver vreemd mochten worden. Blijkbaar hechtte hij veel waarde aan zijn verzameling en nog bij zijn leven stelde hij het kistje ter hand aan het kerkbestuur van Medemblik. Uit het testament weten we nog pre cies wat er in het kistje zat en dat kan ons een aardige kijk geven op het leven van een pastoor van die tijd. Er was in de collectie onder meer een zilver Salvatorbeeldje op een voetstuk van zilverdraad met zilve ren bloempotjes, vaasjes en kande laartjes. Dan nog een beeldje van de Moeder Gods in een zilver kastje met juwelen kroontje met pareltjes versierd. Deze sieraden mocht zijn halfzus, Maria Moens, vrouwe van Sluypwijk en Ravensberg, tijdens haar leven behouden cn eerst na haar dood kreeg de Medemblikse kerk haar. In het kistje was ook nog een gou den kuis .met een reliek van het H. Kruis en verder verschillende zil veren beeldjes. Ondanks de zorg van pastoor Stap pers dat zijn zorgvuldig bijeen ge gaarde schat nooit vervreemd zou worden, vroeg het kerkbestuur van Medemblik nog geen 25 jaar na zijn dood aan de toenmalige aartspriester verlof om al dat kleingoed te mogen verkopen en het kreeg helaas die toestemming. Het dorp verlangde een eigen kerkje. Bij zijn vertrek naar Medemblik was aan de Ryndijk pastoor gewor den Cornelis Jacobus Mulder, te Rot terdam geboren en sedert 1746 pas toor te Rhoon. Hij bleef tot zyn dood, 24 November 1783, pastoor van de statie aan de Rijndijk, die in 1763, volgens het missieverslag van dc nuntius 767 communicanten telde. Dat was wel een groot getal, maar dc statie was uitgestrekt; nog altijd immers vormden Hazerswoude en Koudekerk met de buurtschap Groe nendijk één geheel en er stonden voor die statie twee schuilkerkies; het eigenlijke statiekerkje te Rijn dijk en een bijkerkje aan de Groe nendijk. Geen wonder, dat er onder de katholieken van Hazerswoude een verlangen leefde naar een eigen kerkje in het dorp zelf en onder de opvolger van pastoor Mulder werd de splitsing een feit. Andere tijden zijn dan voor de katholieken aangebroken; het oude stadhouderlijke bewind wordt weg gevaagd en de ideeën van de Fran se revolutie winnen. Ons land wordt de Bataafse republiek met vrijheid en gelijkheid voor alle godsdiensten in plaats" van de hervormde kerk als staatskerk. Niet langer was het de katholieken verboden een nieuwe statie te stichten en de aartspries ter had alle moeite de door de roes van vrijheid in beweging gebrachte katholieken wat te kalmeren. Zij meenden soms, na al die tijd van onderdrukking, dat alles hen vrij stond te doen, zelfs kerkhees- ters afzetten en nieuwe kiezen en er waren er, die ook dc pastoor zelf wilden gaan kiezen en die zich in alles met het bestuur van de staties wilden bemoeien. Geen wonder, dat aartspriester ten Hul- scher, die pastoor was in Amster dam, steen en been klaagt over de hier en daar volkomen uit het lood geslagen gelovigen. In Hazerswoude was na de dood van Cornelis Mulder, Franciscus Fase pastoor geworden. Ook hij was uit Rotterdam geboortig en in 1756 werd hij priester gewijd. Hij was pastoor geweest in Tuittehorn en Kudelstaart en de 20ste November 1783 olgde zijn benoeming voor de Rijndijk, waar hij, ruim 80 jaar oud, op 23 Januari 1814 overleden is. Na veel spartclens. In 1795 was Alphen een zelfstan dige statie geworden, „cyndelijk na veel spartelens", volgens de aarts priester. Toen waren de katholieken, die in het dorp Hazerswoude woon den. ook niet meer te houden; zij wilden een eigen statie en een eigen pastoor en schreven dat op 24 April 1796 aan de aartspriester. Natuurlijk probeerde pastoor Fa se te behouden wat hij had, maar de Hazerswoudse katholieken wa ren niet meer tegen te houden; twee hunner. Laurentius dc Zwart en Cornelis Boskoper kochten alvast de leegstaande kerk van de doopsge zinden cn omdat zij het huis van do predikant ongeschikt achtten voor woning van de toekomstige pastoor, zorgden zij ook vooi een passende pastorie. De aartspriester kon al niet veel meer doen, dan verklaren, dat zij een eigen pastoor verdienden te hebben en hij benoemde tot eerste pastoor van de nieuwe statie Ha zerswoude, Antonius Franciscus van den Yver, die kapelaan in Den Haag was geweest, maar toen al een paar jaar, wegens ziekte buiten de bedie ning was geweest. Van den Yver, Amsterdammer van geboorte, was niet onbemiddeld en legde uit eigen zak heel wat aan de statie ten koste. Daarenboven was hy een ijverig priester, die met veel tact door de eerste moeilijkhe den wist te zeilen, moeilijkheden, die natuurlijk ontstonden met dc buurtpastoors over de grenzen van de nieuwe statie. In 1802 werd Van den Yver pas toor van Zoetermeer, waar hij aan de Voorweg een oud en vervallen kerkje vond, met een schuld van 2800 gulden. Hij wist het oude ge bouwtje wat op te knappen en te ver fraaien. In 1808 werd er een moment aan gedacht Van den Yver aalmoe zenier te maken van koning Lode- wyk Napoleon; in 1809, op 14 Maart stierf hy, bijna 48 jaar oud. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER A

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2