S)e ftzidóeSou/tei/itt Faure vluchtte in nieuwe motie Faure is Zaterdag de dans ontsprongen DANK ZIJ NIEUWE CONCESSIES Dinsdag valt de beslissing Oostenrijk onder dik sneeuwpak Grote Drie vergaderden te Londen Het groot-grondbezit in Italië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 18 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12514 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementaprijs f 0.47 p. w., I 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontje» f 1.50 Spionnage in Zweden ^ieuut laadfuii* te Miiuwienêeek Communistisch vorraad Het Franse kabinet is Zaterdag niet gevallen, dank zij het feit, dat belang rijke concessies aan de tegenstanders zijn gedaan. Premier Faure heeft nl. Zaterdagavond de regeringsmotie over het Europese leger, ten aanzien waarvan de vertrouwenskwestie was gesteld, ingetrokken en vervangen door een nieuwe. In deze nieuwe motie is een hele reeks voorwaarden opge nomen, welke wellicht de aanvaarding van het idee van het Europese leger in de Franse Kamer'gemakkelijker zal maken, doch nieuwe verwikkelingen zal geven wat betreft de aanvaarding voor de andere deelnemers. DE VOORWAARDEN. Als voorwaarden voor Duitslands deelneming worden gesteld: 1. Geen recrutering van Duitse een heden voordat het verdrag betreffen de de Europese Defensiegemeenschap is geratificeerd door de parlementen der betrokken landen. 2 Geen discriminerende behande ling van Duitsland in de Europese Defensiegemeenschap, maar de con tractuele overeenkomsten waarover thans wordt onderhandeld, moeten de nodige garanties bevatten wat be treft wapenproductie en verdeling van de financiële lasten. 3. Het lidmaatschap van Duitsland van de Europese Defensiegemeen schap mag in geen enkel verband staan met zijn toetreding tot de NAVO. De NAVO is een zuiver defen sieve organisatie en de leden kunnen geen territoriale aanspraken hebben. 4. Er moei rekening worden gehou den met Frankrijks uitgaven in Indo- China als de kosten van het Europese leger worden omgeslagen 5. Aan Engeland en Amerika moet worden verzocht garanties te geven tegen schending van het verdrag in zake de Europese Defensiegemeen schap door een aangesloten land. De ze granties moeten worden ge schraagd door de handhaving van Britse en Amerikaanse troepen op het Europese vasteland zolang dit nodig blijkt. - 6. De Franse troepen in het Euro pese leger moeten steeds in aantal minstens gelijk zijn aan die van een ar.der lid. 7. Basiseenheden in het Europees leger moeten tot één geheel worden verenigd op een zo laag mogelijk niveau. 8 In dé bijlagen van het verdrag betreffende de Europese defensiege meenschap moeten regelingen opge nomen worden voor een geleidelijke opneming van nationale eenheden in het Europese leger, in overeenstem ming met de progressieve vorming van de defensiegemeenschap. Alle pogingen moeten worden gedaan om het leger ondergeschikt te mak'n aan een Europees boven-na- tionakl orgaan met reëele, zü het oi beperkte, bevoegdheden. De regu Vc»n Let nemen van besluiten met al gemene stemmen moet strikt worden beperkt en er moet een gemeenschap pelijke begroting worden opgesteld, zonder dat de leden het recht van veto hebben 10. Er mag geen nieuwe Duitse ge- nera.-e staf komen. 11. De pogingen om Groot-Brittan- nië in het Europese leger te brengen, moeten worden hernieuwd. DINSDAG STEMMING. Dc Franse Nationale Vergadering heeft Zondagochtend vroeg de stem ming over de nieuwe regeringsmof ie inzake het Europese leger tot Dins dag uitgesteld. Premier Faure heeft aan de stem ming de vertrouwenskwestie ver bonden. De leider der socialisten Guy Mollet heeft meegedeeld, dat zijn fractie vóór de regering zal stemmen. Waarnemers verwachten, dat pre mier Faure een behoorlijke meer derheid zal krijgen. Koningin-moeder van Engeland Liefde en steun voor jonge koningin Koningin Elizabeth, de weduwe van koning George VI van Engeland, heeft bekend laten maken, dat zij „koningin-moeder" genoemd wenst te worden. Zij heeft met haar dochter, prinses Margaret het weekeinde doorgebracht te Royal Lodge te Windsor in de nabijheid van het his torisch kasteel, waar koning George vorige week te ruste is gelegd. De koningin-moeder heeft giste ren een boodschap gericht tot de ve len in alle delen van de wereld, die hun medeleven hebben betuigd met het overlijden van haar „beminde echtgenoot, een groot en edel vorst". Zij verklaarde, dat haar lieve doch ter de nieuwe koningin „op de ho ge en eenzame post, waartoe zij ge roepen is, hun liefde en bescherming nodig zou hebben". „De koning hield oprecht van een ieder van u en zo als u weet heeft hy altijd getracht u dat duidelijk te maken in zijn jaar lijkse Kerstboodschap." „God zegene u allen en moge -Zijn wijsheid ons veilig geleiden naar onze waarach tige bestemming van vrede en goede wil", aldus de boodschap. Verkeer volkomen gestremd In Oostenrijk blyft het sneeuwen. Een krachtige wind jaagt daarbij de sneeuw huizenhoog op, zodat op de meeste plaatsen het verkeer volko men stil ligt. Een Karinthische boer, die de sneeuw van het dak van zijn woning verwijderde, gleed met de sneeuw naar beneden en werd levenloos uit gegraven. Een lid van een reddings ploeg wordt vermist op de Polster- berg. Berggendarmes op ski's hebben in het volslagen van de buitenwereld afgesloten Gailtal een houthakker ge red, die 48 uur begraven was geweest in zijn hut, die onder een lawine be dolven werd. Alle wegen en spoorwe gen in het Zuiden van Karinthië zyn onbegaanbaar. Sinds 1909 is in deze streken niet zoveel sneeuw gevallen. Ontelbare daken bezwijken onder de sneeuwlast, die een druk van 15 a 20 ton op een dak van gemiddelde groot te uitoefent. Het spoorwegverkeer in het Zuiden van Bergenland is gestaakt. De ster ke wind maakt het sneeuwruimen op de wegen in Neder-Oostenrijk nutte loos. De meeste wegen, de hoofdwe gen niet uitgezonderd, zijn ontoegan kelijk. Automobilisten krijgen de raad behalve sneeuwkettingen ook schoppen mee te nemen. In het Noorden van Stiermarken zijn talrijke lawines van de bergen gekomen. Het dodencijfer in Oosten rijk is inmiddels tot 38 gestegen. Hon derden auto's zijn gestrand en door de inzittenden verlaten. Kudden herten en gemzen komen Vliegramp op Sicilië Een „Viking"-transportvliegtuig, dat met gezinsleden van Britse mili tairen aan boord uit Zuid-Engeland naar Nairobi in Afrika, was vertrok ken, is Zaterdag ongeveer 50 kilome ter tén Zuiden van Palermo op Sici lië omlaag gestort. Het toestel is op een heuvel in het onherbergzame bergland terecht gekomen. Aan boord bevonden zich 31 personen, onder wie vier kinderen. Twaalf reddingsploegen zijn onder weg naar het wrak. Een schaapherder meldde, dat er geen overlevenden zijn. JVieume CLJClL-fafaaefi te Cmmen De A. K. U. heeft voor haar nieuwe nylonproducten Enkalon (garens en vezels voor de textiel-industrie) en Akulon (grondstofkorrels voor nylon producten in vaste vorm) te Emmen een nieuwe ultra-moderne fabriek ge bouwd naar ontwerp van dc architect .Masselink. Het hoogste gebouw dezer fabriek is de i.g. polymerisatie afdeling, waar grondstoffen der Staats mijnen tot Enkalon en Akylon (beide nylon) worden verwerkt. Daarachter ligt de grote garenhall, die 90 bij 140 meter is, waar het nylongaren wordt getwijnd en gerekt. In andere gebouwen zijn magazijnen en werkplaatsen ondergebracht. De fabriek staat op 70 hectare grond en kan nog aanzienlijk worden uitgebreid. in Karinthië uit de bergwouden om voedsel en beschutting in de dorpen te zoeken. Amerikaanse vliegtuigen werpen balen hooi uit in de Beierse Alpen voor de hongerige beesten. Al leen in Unter-Amrrergau verkeren 16.000 herten in nood. De Simplon-Orient-express is Za terdag bij Klagenfurt blijven steken. De Tsjechoslowaakse regering heeft de bevolking aangespoord tot sneeuw ruimen, omdat de arbeiders hun werkplaatsen niet kunnen bereiken en de bevoorrading met levensmidde len in gevaar komt. In Slovenië (Joe goslavië) is in 100 jaar niet zoveel sneeuw gevallen. „Lissabon wordt niet gemakkelijk" Aldus min. Stikker Kort na elkander zyn gisteroch tend de ministers Stikker en Staf naar Lissabon vertrokken, waar zij de NATO-conf eren tie zuilen byv. V nen. Op Schiphol deelde minster Stik ker mode, van mening te zyn, dat de bijeenkomst in Lissabon geen ge makkelijke vergadering zal worden. Hij motiveerde dit door te zeggen, dat het feit, dat van Amerikaanse zijde de wens bestaat om cp bepaal de data zekere resultaten te b ebben bereikt, veel problemen met zich meebrengt. Op een desbetreffende vraag zeide de minister er aan te twijfelen óf het huidige Franse kabinet zal val len door de bu-tenlandse poiitte*. Overigens zeide hij, wel te me nen, dat iedere beperking, die Let Franse parlement zyn regering op legt ten aanzien van de Europe"»» defensie er toe zal leiden, dat ook de handen van ons en van onze partners 'gebonden worden. Onze problemen worden hierdoor van zelfsprekend ingewikkelder. Indonesisch kabinet in gevaar De positie van het Indonesische ka binet is sinds Zaterdag zeer précair geworden, nu na de Masjoemi ook dc tweede grootste aprtij in het parle ment, de Partai Nasional Indonesia (P.N.I.) besloten heeft zich tegen het aanvaarden van Amerikaanse hulp te verzetten. Zij zal tegen de reeds door minister Soebardjo met de Ame rikanen gesloten overeenkomst stem men. De P.N.I. verklaart zelf, dat de eni ge uitweg uit de moeilijkheden be staat in het heengaan van het kabi- net-Soekiman. Politieke waarnemers menen, dat na de val van het kabinet aan een figuur uit de P.N.I. zal worden opge dragen een nieuw kabinet te vormen. In het huidige kabinet hebben vier ministers van de Masjoemi en vier van de P.N.I. zitting. Engelands eerste atoombom Het bureau van premier Churchill heeft bekendgemaakt, dat Engeland dit jaar zijn eerste atoombom in Australië tot ontploffing zal brengen. Een datum voor deze proefneming werd niet meegedeeld. De proef zal worden gehouden „in nauwe samenwerking met dc rege ring van het Gemenebest van Austra lië' aldus het communiqué, doch de bom zelf wordt in Engeland gemaakt. De proef zal worden genomen onder omstandigheden, die elk gevaar van radio-activiteit voor de gezondheid van mens en dier in het Gemenebest uitsluiten. Australië beschikt voor de proefne ming over zijn centrale woestynen- gebied, waar sinds jaren proeven met bestuurde projectielen worden gehou den. Een van de grootste en gevaarlijk ste spionnage-organisatiea, die ooit in Scandinavië hebben gewerkt, is Zaterdag door de Zweedse veilig heidspolitie opgerold. Naar is komen vast te staan heeft de groep bijna volledige gegevens aan de Russen verstrekt over het Zweed se defensie-systeem, dat in het Noord- j oosten is opgericht tegen een invasie via Finland. Hiertoe behoren o.a. de fortificaties van Boden, die gedeeltelijk onder de grond liggen en door de Zweedse mi litairen worden beschouwd als het krachtigste stelsel van permanente fortificaties ter wereld. Ook heeft zij inlichtingen verschaft over de strate gisch belangrijke ijzerspoorlyn van Zweden naar Narvik. De politie kwam en sloeg toe na een tip van de minister van Defensie, Torsten Nils- n. De bekentenis van de hoofddader, de communist Froitof Enbom (van Poolse afkomst, overschaduwde in de pers al het andere nieuws, zelfs dat van de Olympische Spelen. Het schijnt vast te staan, dat Enbom tus sen 1940 en 1951 geregeld rapporten aan de Russen heeft gezonden. Ge ruchten, dat hij ook geholpen zou hebben atoomgeheimen van Amerika naar Rusland over te brengen, zijn niet bevestigd. Volgens „Stockholm's Tidndngen" kreeg Enbom zijn eerste contact met de Russische ambassade te Stockholm via een hoge functiona ris van de Zweede communistische party. De situatie in Egypte Radiorede van Maher Pasja Egyptische legertreinen rijden weer door de Sueskanaalzone naar het schiereiland Sinai, nadat de Engelse opperbevelhebber, generaal Erskine, na 48 uur de verkeersbeperkingen had opgeheven. De Engelse troepen kregen evenwel bevel zich gereed te houden ingeval opnieuw aanslagen gepleegd zouden worden. Het verkeersverbod was opgelegd nadat Egyptische terroristen vorige week een Engelse legertrein hadden opgeblazen. De Engalse autoriteiten vermoe den, dat het toenemende aantal aax>- slagen te wijten is aan de terugkeer van verscheidene terroristen-leiders, die kleine groepjes fanatieke elemen ten om zich heen verzamelen. De En gelsen zoeken nu naar een geheime weg door de woestijn, waarlangs de terroristen zich met wapens en uit rustingen begeven. Premier Ali Ma- her Pasja heeft gisteren in een ra diorede het Amerikaans volk de ver zekering gegeven, dat zijn land „be reid is volledig en van ganser harte samen te werken voor het behoud van de wereldvrede door middel van een sterke en herziene regionale defensie organisatie, waarvan de doelstellin gen met het Handvest der Verenigde Naties stroken". Hij deed een beroep op het begrip der Amerikanen met een verwijzing naar hun eigen vrijheidsstrijd tegen Engeland in 1776. Zaterdagmiddag heeft de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord- Brabant het nieuwe Gemeentehuis te IHIvarenbeek officieel geopend. Tijdens de openingsrede van de Commissaris der Koningin, Prof. Dr. J. E. de Quay (links). Verder naar rechts de Burgemeester, de heer J. P. Meuwae, de pianist Willem Andriessen, die zijn muzikale medewerking verleende en Pastoor dr. E. Kocke, die het nienwe gebouw inzegende. VANDAAG BESPREKING MET ADENAUER De minister» van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten Groot-Erit- tannië en Frankrijk hebben Zondaghun meningsverschillen over het stelsel van verdragen met West-Duitsland, dat het bezettingsstatuut moet vervan- genA grotendeels uit de weg geruimd, zo verneemt Reuter in Londen. De drie ministers, die gisteren byna zes uur in de Engelse hoofdstad hebben verga derd, zullen min of meer dezelfde gedragslijn volgen, als zy vandaag hun besprekingen voortzetten in het bijzijn van de West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer. WAAROVER MET HET EENS IS. De „Grote Drie" zijn het in grote trekken eens over het beleid jegens de overgebleven 1000 oorlogsmisdadi gers in West-Duitsland en over dc financiële bijdrage van West-Duits land tot de Westelijke defensie, zo verneemt Reuter verder. Men ver moedt, dat er echter nog geen vol komen overeenstemming is bereikt over het vraagstuk van net toezicht op de Duitse industriële voortbren ging ter wille van de veiligheid. Dit probleem vormt de kern» van de toe komstige verhouding van West- Duitsland en de Westelijke bondge noten. In een motie waarover dc Franse Nationale Vergadering morgenoch tend zal stemmen en waaraan pre mier Faure de vertrouwenskwestie heeft verbonden, wordt met nadruk vastgesteld, dat deze controle moet blijven gehandhaafd. Dc Westduitse Bondsdag heeft evenwel geëist, dat het toezicht moet verdwijnen. Men neemt aan, dat de „Grote Drie" het eens zijn geworden over een gezamenlijk Hof van Appèl, waarin West-Duitsland zal zijn verte genwoordigd om de vonnissen van de laatste oorlogsmisdadigers te herzien. Het verluidt verder, dat de minis ters een aanbeveling van de plaats- HERVORMINGSPLAN KÓST MILLIARDEN MEER DAN DRIEKWART VAN H ET IN ITALIë TE ONTEIGENEN groot-grondbezit is thans dank zij het doortastend optreden van de Katholiek-georiënteerde regering De Gasperi, overgegaan in handen van kleine dagloners. Voor het jaar ten einde is zullen de kleine, bezitloze boeren van Italië eigenaars geworden zijn van cultuurgronden, die een derde van de oppervlakte van Nederland bedragen. Hiermede worden de grote sociale eisen der Christen-Democraten in Italië in daden omgezet. Zij keiten de staat 4 milliard gulden. geestelijke en sanitaire bystand, dat alles moet in het leven worden ge roepen. De onkosten van dc hervor ming, aanvankelijk geraamd op 182 milliard lire, stegen tot het drievou dige, d.i. ongeveer 4 milliard gulden. De afzonderlijke decreten van ont eigening van 697.704 h a. een vijf de van Nederland bevonden zich op 31 December in de brievenbussen van de respectievelijke ox-grondbc- zitters. Van deze onteigende massa bouwgrond zijn tot nu toe 43.141 h.a. aan nieuwe grondbezitters toegewe zen. Het verschil tussen 697,000 en 43,000 zou weder tot pessimisme aan leiding kunnen geven. Bij gelegenheid van het verschei den van 1951, in welk jaar de Ka tholieke Italiaanse regering een prac- tisch begin heeft gemaakt met de uit voering van de landbouwhervor ming. heeft de Minister van Land bouw dit medegedeeld, toen hy een overzicht gaf van hetgeen in het vorig jaar op dit gebied tot stand is gebracht. Tegelijkertijd kondigde hij een program af voor het pas begon nen jaar. Dit program bevat volgens de jon ge, voortvarende minister Fanfani de publicatie van de overige regerings decreten tot onteigening van gron den, de voortzetting van toewijzing van de onteigende landerijen en van financiële, technische en sociale bij stand van de nieuwe eigenaars en de liquidatie van de bedragen, waar op de oud-grondeigenaars wegens onteigening recht hebben. In 1946 reeds hadden de Christen- Democraten aan de landbouwdaggcl- ders deze inwilliging van sociale eisen beloofd. De eerste wetsvoor stellen van deze landbouwhervorming zagen na de algemene verkiezingen van April 1948, waarbij de Katholie ke democraten de absolute meerder heid in de Tweede Kamer behaalden, het licht. Het gaat hier niet om de blote onteigening van uitgestrekte eigendommen, waarvan de bebou wing sedert jaren verwaarloosd was geweest: neen, op deze uitgestrekt heden. in kleinere eigendommen te verdelen, moeten honderden fami lies van kleine luiden behuizing krijgen, voorzien worden van wat vee en van moderne landbouwwerk tuigen. Openbare werken, als wegen, afwatering, riolering, gas en elee triciteit, openbare gebouwen, onder- wijsgelegenheid voor de kinderen, Bijzetting Pius: X In een processie van kardinalen en andere geestelijke ambtsdragers is Zondag het stoffelijk overschot van Paus Pius X overgebracht van de voorlopige rustplaats In de crypten van de Sint Pleter naar het defini tieve graf onder het altaar in de kapel van de „opdracht'* in de basi liek self. Het stoffelijk overschot, in dc witte pauselijke kleding, met het krul» op de borst en de pauselijke ring aan dc rechterhand, rustte in een kist met glazen zijwanden. Tijdens een plech tigheid, welke drie uren duurde, werd het nieuwe altaar in de kapel gewijd door kardinaal Tedeschini aartspriester van de Sint Pieter, die ook de H. Mis opdroeg. vervangende ministerraad van dc NAVO om dc lcdenstatcn van de Europese Defensie Gemeenschap zelf standig de beslissingen te laten goed keuren, die hen raken, hebben aan vaard. West-Duitsland, dat lid zal zijn van da E.D.G., maar voorlopig niet van dc NAVO, verkrijgt zodoende zeggenschap in het beleid van dc NAVO, voor zover haar besluiten de E.D.G. raken. Acheson, Eden en Schuman hebben verder een Frans verzoek om Amcri- kauns-Engelse waarborgen aan het verdrag voor het Europese leger be sproken. Robert Schuman, uie nn een mucht- zitting van het Frunse parlement naar Londen was gevlogen, zette de draag wijdte uiteen van de geamendeerde resolutie, waarover dc Nationale Ver. güderir.y. m«»rg«-noi-litcnd /al .•■.tem men cn waarin zekere vereisten zijn p11i al. Veelwaarden veer de Franse deelneming aan het Europese leger. Men neemt aan, dat Schuman zijn umbtgenoten heeft medegedeeld, dat dc resolutie dc verlangens van het Franse beleid weergeeft, maar on derhandelingen niet uitsluit. Morgen naar Limabon. Morgen moeten de ministers naur Lissabon vliegen om de vergadering van de ministerraad van de NAVO bij tc wonen, die Woensdag begint. Onderwijl is de „tijdelijke commissie" van de NAVO daar bezig haar ver slag tc voltooien over dc militaire draagkracht der bondgenoten. De be sprekingen zullen in hoofdzaak over dit verdrag en de Duitse deelneming aan de Westerse defensie gaan. Griekse cn Turkse afgevaardigden zullen voor het eerst zitting nemen met de vertegenwoordigers van twaalf andere landen, nu Grieken land cn Turkije officieel als leden der NAVO zijn toegelaten. Arsenicum en oude kant.... Woensdag begint te Poitiers het proces tegen de 56 jarige weduwe Marie Besnard, die verzot is op grote hoeden cn kanten kragen en ervan wordt verdacht twee echtgenoten, een achoonmocdcr, een schoonvader, twee schoonzusters, twee nichten, een tante, haar beide ouders cn ccn vriend van dc familie door arsenicum om het leven tc hebben gebracht. Al deze personen waren in de loop van vijftien jaar een onverwachte dood gestorven. Men begon tegen Ma rie Besnard, die in haar familie be kend stond als „een moeder voor ieder, die vriendelijkheid om zich verspreidt", verdenking tc koesteren, toen haar tweede echtgenoot overleed na het eten van door haar bereide soep. Men vond in haar boerderij fles sen vergif, een samenstelling van ar senicum, die bestemd was voor het doden van coloradokevers. Stuk voor stuk werden de lijken van hanr ver wanten opgegraven en deze bleken alle arscruicuni te bevatten. Marie Besnard werd in Juli 1945 gearresteerd. Zij is nog steeds een en al vriendelijkheid cn vertelt aan de bezoekers: „Iedere nacht bid ik voor mjjn geliefde afgestorvenen". JCowteCtje Volharding moet bij al ons stre ven voorzitten, wie iets ten halve doet, doet niets.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1