Grondwetswijzigingen vinden geen twee-derde meerderheid Van een man, die eens koning was 3»s-ati*. tapaasrs Gezanten in Moskou wordt het leven verzuurd ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 PE LE1PSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Grondwetskamer van de baan - Nieuwe rechtsorde gaat duikelen Gistermiddug heeft de Tweede Kamer de behandeling der voor stellen tot grondwetswijziging voort gezet. Er moest allereerst gestemd wor den over de amendementen, die zijn ingediend op het eerste voorstel, dat wijzigingen in de procedure der grondwetsherziening aanbrengt en o.a. de Grondwetskamer wilde in troduceren. De Grondwetkamer. Het amendement-Van der Goes van Naters (Arb.) om do bestaande wijze van grondwetsherziening (ont- ibinding der Kamers) en de voorge stelde wijze (Grondwetskamer) al ternatief te stellen werd verworpen met 67 tegen 22 stemmen. Alleen de P. v. d. A. stemde voor. Hot artikel van het voorstel vol gens hetwelk de wet kan bepalen dat over door haar aangewezen on derdelen van het voorstel tot ver andering in de grondwet door dc Kamer voor Grondwetsherziening afzonderlijk kan worden beslist werd verworpen met 49 tegen 40 stem men. Tegen stemden dc meerderheid der P. v. d. A.f SG, CH, AR en CPN. Voor KVP, VVD cn KNP, alsmede van de P. v. d. A., de heren Van der Goes van Naters en Goedhart. Hier mede is dus beslist, dat er geen Grondwetskamer komt. Vervolgens werd met 67 tegen 22 stemmen (die van dc P. v. d. A.) verworpen een amendement van de heer Van der Goes van Naters, waarin werd voorgesteld, dat na af kondiging van de wet tot grondwets herziening dc Tweede Kamer zal worden ontbonden. Dc nieuw geko zen Tweede Kamer zo wilde het amendement verder overweegt het voorstel tot Grondwetsherzie ning en kan niet dan met twee der den der uitgebrachte stemmen de voorgestelde verandering aannemen. Een amendement van de heer Tilanus (OH) om de nieuwe kamers tc doen beraadslagen en .besluiten in verenigde vergadering werd met 56 tegen 33 stemmen verworpen. Tegen verklaarden zich P. v. d. A., CH en SG. De eindstemming over het ontwerp werd aangehouden. Dc VOORZITTER meende, dat dc regering gelegenheid moet worden goboden te overwegen of zij na wij zigingen nog voldoende waarde hecht aan de ontwerpen om ze te hand haven. Minister BEEL stemde daar mede in De nieuwe rechtsorde in Nleuw-Guinea. Vervolgens zijn de algemene be raadslagingen over' het tweede ont werp inzake de overgang naar een nieuwe rechtsorde voortgezet. Dc heer TILANUS (CH) wilde in artikel 212, bepalende, dat een na dere regeling van de rechtstoestand van Nederlands Nieuw-Guinea en wijziging daarvan bij de wet wor den vastgesteld of goedgekeurd, de mogelijkheid van goedkeuring doen vervallen. De heer OUD (VVD) meende, dat het beter was te wachten op een algemene Grondwetsherziening met het opnemen van Nieuw-Guinea in de omschrijving van het grondgebied van het koninkrijk. Z.i. moet prin cipieel er aan worden vastgehouden, dat dc Ned.-Indoncsische Unie al leen in onderling overleg kan wor den veranderd. De voorschriften zo als die nu zijn moeten worden ge handhaafd. Als het veertiende hoofd stuk vervalt komt alles in de lucht te hangen. Zijn fractie voelt daar niets voor. Minister BEEL betoogde, dat het ontwerp alleen beoogt een redac tionele aanpassing van de Grond wetsbepalingen aan de gewijzigde rechtsorde. Wordt het ontwerp niet aanvaard, dan blyft een onbevredi gende toestand gehandhaafd. Nu de Grondwetskamer niet is aanvaard, aldus de minister, zal een Grond wetswijziging vermoedelijk moeten wachten tot de gewone verkiezin gen in 1956. Tegen een amendement om de mogelijkheid van goedkeu ring uit artikel 212 te schrappen zou de regering zich niet verzetten. Bij de replieken heeft de heer DE GRAAF (KVP) te kennen gegeven, dat zijn fractie zich niet zal stellen achter het amendement van de heer Van der Goes van Naters om in ar tikel 1 na de Nederlandse Antillen instede van Nederlands Nieuw- Gu'nea te spreken van „elk zodanig niet zelfregerend gebied, waarover het koninkrijk de souvereniteit uit oefent". Hjj diende een amendement in om in artikel 212 de mogelijkheid van goedkeuring te doen vervallen De heer DE KADT (Ari>.) zeide o.a., dat zijn fractie bezwaren ge richt op het behoud in de Grondwet van alles wat bemoeilijkend kan op treden in de onderhandelingen, af wijst en hij verded gde het amende ment-Van der Goes van Naters. De heer WELTER (KNP) keerde zich tegen het Indonesische beleid der KVP' gedurende de laatste vyf jaren. De heer HOOGCARSPEL (CPN) handhaafde zijn bezwaren. De heer GERBRANDY (AR) meen de dat de regering dit stuk herzie ning maar moest terugnemen. De heer OUD (WD) handhaafde zijn standpunt, hij kon niet meegaan met de stelling, dat als de herziening niet wordt aanvaard de regering vry zou zy'n. Minister BEEL meende, dat met het amendement-Van der Goes van Naters niet bereikt wordt wat de P. v. d. A. beoogt. Hy merkte ver der op, dat de formele binding van de Grondwet is overgeheveld naar een formele binding in het Unie- tractaat en verdere overeenkomsten. Daarnaast is er een morele binding. De beraadslagingen zyn hierna gesloten. De stemming over de amen dementen en de artikelen wordt uit gesteld tot Dinsdag. Tegen vyf uur is de vergadering gesloten. Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en j stemmen U weer moedig en rustig. (Advertentie) I NOG GEEN GEZAMENLIJKE K. V JP.-C AND1D A AT VOOR HET NOORDEN. In Zwol'e heeft een bijeenkomst plaats gevonden van de gecombi neerde kieskringen Groningen, Fries land, Drente en Overijssel van de K.V.F. Men wilde proberen te trach ten overeenstemming te vinden over een gezamenlijke candtiaat voor het Noorden voor de Tweede Kamer. Dit is echter niet gelukt, zodat de verkiezingsraad van de K.V.P. de uiteindelijke beslissing zal moeten nemen. In Groningen werd de heer J Hulsman vrijwel algemeen can- didaat gesteld Hij heeft echter mee gedeeld op de jongste vergadering van het kringbestuur van de kies kring Groningen, geen candidatuur voor de Tweede Kamer te zullen aan vaarden in verband met zyn benoe ming tot wethouder van Groningen. In Drente is de heer J B. Hemel uit Coevorden candidaat. In Fries land treedt sterk op de voorgrond de heer Casparie uit Sneek. Zoals gister is gemeld heeft de Minister van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen, waarin een overzicht wordt gegeven van de vexatoire maatregelen, waaraan onze diploma ten te Moskou en in andere hoofd steden achter het IJzeren Gordijn bloot staan. Deze nota is thans ge publiceerd. Het volgende is er aan ontleend: Op 30 September 1948 werd in een nota van het Sow jet-Russische mini sterie van Buitenlandse Zaken aan de buitenlandse missies te Moskou medegedeeld, dat bepaalde gebieds delen in den vervolge voor diploma ten en personeel van buitenlandse missies verboden gebied zouden zijn. Dit verboden gebied omvat meer dan de helft van het territoir; in het bijzonder de grenzen en kustgebie den, (met uitzondering van de ste den Odessa en Leningrad) het gehe le gebied van Centraal Azië en een groot gedeelte van het gebied beho rende tot de gemeente Moskou, met dien verstande, dat het verblijf in het aangegeven gebied niet is toe gestaan, doch doorreis in doorgaande treinen veelal is toegestaan. Wegen, die van Moskou uitgaan. In de stad Moskou zelf is geen be perking van bewegingsvrijheid op gelegd. Van de 13 wegen, die van Moskou uitgaan, zyn er 3 buiten de grenzen van de gemeente geheel ver boden, 4 konden bereden of begaan worden tot een afstand van 50 km buiten Moskou (thans 40 km)', ter wijl 5 wegen begaan of bereden kun nen worden tot een afstand van 16 tot 34 km buiten Moskou. Wil men buiten deze limits in de niet verboden gebieden reizen, dan moet men, zonder dat een uitdruk kelijke toestemming nodig is, hier van evenwel het ministerie van Bui tenlandse Zaken 48 uur van tevoren in kennis stellen en kan men slechts reizen door tussenkomst van het reisbureau „Intourist". Het is thans niet mogelijk een reis Paas-nacht ook in Bisdom Haarlem Naar het K. N. P. verneemt zullen de Paasnachtwake en Middernachtmis in de nacht van Paaszaterdag op Paaszondag dit jaar ook in de Nederlandse Kerkprovincie op tal van plaatsen kunnen worden gevierd. De Nederlandse bisschoppen hebben besloten het aan het oordeel van de pastoors over te laten of in hun parochies de mogelijkheid bestaat om tot deze viering over te gaan. Uitvoerige mededelingen hierover zijn echter tot dusverre nog niet vet- strekt, omdat eerst de officiële publicatie van de Ritencongregatie in de Acta Apostolicae Sedis dient te worden afgewacht. Voor de velen, die de liturgie in haar wezenlijke schoonheid en luister hersteld willen zien, vormt de beslissing van Rome, om het verlof tot viering van de Paasvigille met drie jaar te verlengen, een grond voor grote dankbaarheid. De Paaszater dag, de dag, waarop Christus rustte in het graf, wordt daarmede wederom tot de stilste dag van het jaar. De liturgische beweging in de verschillende landen heeft er steeds naar gestreefd om de Katholieke wereld de Paas nachtviering terug te geven, die door de H Augustinus reeds als de „moe der en oudste van alle nachtwaken"werd geroemd De on-liturgische geest der vier laatste eeuwen heeft de Christenheid de heiligste aller nacnten ontnomen. Thans zal deze nacht, waarin het licht van de Verrezen Christus de duisternis overwint, weer de glorie en luister krijgen der eerste Chris tentijden. In grote trekken stemt het nieuwe decreet, behoudens geringe afwijkingen, overeen met de bepalingen van het vorige jaar. Het streven moet bliiven, dat de viering van de nachtwake in de avond van Paaszaterdag begint op een tijdstip, dat de viering van het H. Misoffer te middernacht zal plaats hebben. Alleen op grond van „ernstige en openbare redenen'' kunnen de bisschoppen bepalen, dat de viering 's Zaterdagsavonds vroeger begint, doch in geen geval mag dan het H. Misoffer vóór acht uur 's avonds worden opgedragen. gedaan heeft voor het geluk en de lijkheid van een botsing met de re- welvaart van alle klassen mijner gering wegens mijn voornemens ten onderdanen. In dezelfde koningin gesproken. opzichte van Wallis. Het stilzwijgen geest heeft nu ook van de pers, zo waarschuwde hij, kon niet gehandhaafd blijven: „Het Vervolg van pag 1. mijn belangstelling. In oude tijden zou do liefde van een Prins verheer lijkt zijn door de dichters. Het mo derne sprookje is evenwel heel wat harder; het hart van een prins moet, net als zijn politiek, blijven binnen do constitutionele perken. Maar mijn hart weigerde zich zo te laten opslui ten en onmerkbaar vormde zich in mij de hoop, dot ik eens rrüjn leven met haar zou kunnen delen, alleen wist ik niet hoe. Dat dc vervulling van die hoop zware moeilijkheden zou meebren- TeW™ !n^de*°erate*piaa!» had "ik Court. Op het laatste moment vroeg brief eindigde met de volgende pas direct tc maken met een moeilijk- lk "JJgJJf. JJJk.F23? I zou schuilen, als ik mijn eigen pro- >)Als Uwe Majesteit het my toe- clamatie tot koning zou gadeslaan? gtaat te zeggen, is er slechts één Ik holde daarom door het Ambassa- stap welke enig uitzicht inhoudt om dor's Court en voegde mij bij hen. Deze inval werd wel beloond, „Mijn troonsopvolging" zo gaat is waarschijnlijk slechts een kwestie de hertog van Windsor voort, „moest van dagen voordat de bom barst", op vier verschilelnde plaatsen in Lon En het aftreden van de regering was, den in het openbaar worden gepro- aldus constateerde hij, een mogelijk- clameerd. Ik trof maatregelen, dat heid welke geenszins uitgesloten was een paar persoonlijke vrienden, j een mogelijkheid, welke evenwel waaronder Wallis, de plechtigheid voor mij geen oplossing zou kunnen konden meemaken vanuit een ver- betekenen, waar hij reden had om trek in het St. James Paleis, van- te veronderstellen, dat ik mij in de waar zij een goed uitzicht zouden onmogelijkheid geplaatst zou zien om hebben op het gebeuren in Friary een nieuwe regering te vormen. De te ondernemen, zij het per trein of per vliegtuig, zonder dat dj Intou rist hiertoe instructies ontvangt van het minLsterie van Buitenlandse Za ken. Hieraan kan worden toege voegd, dat de afgifte van reisbiljet ten dikwijls wordt te niet gedaan door het weigeren of afzeggen van botel-accomodatie in een bepaalde plaats en door beperking van de be wegingsvrijheid in die plaatsen zelf. Het over de weg reizen buiten de 40 km radius om Moskou, wordt slechts toegestaan voor reizen naar een paar plaatsen. Het is voorgekomen, dat buiten landse diplomaten soms 4 k 5 en zelfs eenmaal 9 maanden op hun visa voor binnenkomst in de Sowjet-Unie heb ben moeten wachten. De laatste tijd is dc situatie met betrekking tot de afgifte van visa evenwel min of meer genormaliseerd; mede ten ge volge van tegenmaatregelen op dit punt door de betreffende Westerse landen. Het importeren van goederen en voedingsmiddelen voor diplomaten is in dier voege gelimiteerd, dat een attaché per jaar tot een waarde van 20.000 roebel mag invoeren, een raad tot 40.000 roebel en een ambassadeur tot 60.000 roebel. De Sowj et-autori teiten schatten evenwel zelf de waar de van de goederen en berekenen transportkosten naar eigen goed dunken. Rij-examens nogal moeilijk. Het is gebleken, dat de Sowjet- autoriteiten voornemens zijn inter nationale rijbewijzen, die door diplo maten worden gebezigd, niet te er kennen. Diplomaten zullen zich in den vervolge moeten onderwerpen aan een rij-examen, teneinde een Sowj et-rij bewijs te verkrijgen. Tot nu toe is het slechts weinige diplo maten gelukt dit examen met goed gevolg af te leggen. In theorie zyn de restricties be doeld voor alle diplomatieke missies te Moskou, alhoewel in de practijk bij de uitvoering enige discriminatie wel plaats heeft. Overdreven prijzen. De missies zijn geheel afhankelijk van officiële Sowjet-instanties voor wat betreft accomodatie, brandstof fen, reparaties, huisbedienden etc. Het bureau voor het verrichten van diensten voor buitenlanders „Burobin", eist exorbitante prijzen voor huren, reparaties en benodigd heden voor het onderhoud enz. aer missies. Soortgelijke bepalingen gelden in meerdere of mindere mate ook voor ROUWDIENST R. GRAAF DE MAR CHANT D'ANSEMBOURG. Gistermorgen is te Gulpen het stoffelijk overschot van R. L. J. H. M. graaf de Marchant d'Ansembourg, heer van kasteel Neuburg, kamer heer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, geheim kamerheer di cappa e spada van Paus Pius XII, ere-ridder van de Souvereine en Mi- Verdeling opbrengst Zomerzegels Vijf-en-twlntig procent van de netto opbrengst van de zomerzegels zal in het vervolg aan de provincies worden uitgekeerd ter besteding naar eigen inzicht. litaire Orde van Malta, ter aarde be- Het ligt in het voornemen aan de commissarissen der Koningin advies 1 te vragen omtrent deze besteding. De bedoeling is, dat ook in de provin cies in principe vastgehouden wordt aan een gelijke verdeling tussen so ciale en culturele deoleinden. De verdeling van het geld over de provincies zal voor de helft ge schieden op basis van de bereikte resultaten en voor de andere helft op basis van het getal inwoners en de (land) oppervlakte van elke provincie. Het geld, dat na aftrek van deze 25 pet. overblijft komt evenals voor heen, ten goede van instellingen van sociaal, sociaal-hygiënisch en cultu reel nut. Wat de sociale en sociaal-hygiëni sche helft betreft, hiervan ontvangen de Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose 35 pet. (het geld wordt geheel gestort in het verpleegfonds en in het z.g. postzegel verpleegfonds voor kinde ren beneden veertien jaar; het Ire- refonds 15 pet.; de Nederlandse-fe deratie van instellingen tot steun aan de ongehuwde moeder en haar kind 10 pet.; het nationaal fonds voor bij zondere naden 10 pet.; voor actie voor het asthmatische kird (A.V.A.K.) 10 pet.; de Nederlandse vereniging A.V. O 10 pet. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zullen de zomerzegels dit jaar verkrijgbaar zyn van 1 Mei tot 25 Juni. Op de binnenplaats van het kasteel Neuburg verzamelden zich de deel nemers aan de begrafenisstoet. De pachters van de overledene droegen de kist met het stoffelijk overschot uit het kasteel naar de gereedstaan de lijkwagen. Daarna fungeerden zij als slippen dragers. De vertegenwoor diger van H. M. de koningin, jbr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen van Ec- kart, kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Konmgin liep voorop in de lijkstoet. Achter hem volgden de familieleden. De broers van de overledene, de graven Oscar, Casimir en Leooold, alsmede een groot aantal familieleden uit Duits land, Luxemburg en Belg;ë vormden een stoet, welke vooraf ging aan een grote groep van autoriteiten, onder wie de Commissaris der Koningin, in Limburg, dr F. Houben, het Eer ste Kamerlid, jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, het gemeentebestuur van Gulpen tal van vrienden en be kenden uit alle kringen van de sa menleving in Zuid-Limburg. H. M. de Koningin had een grote krans van witte tulpen en aronskelken als laatste hulde aan haar kamerheer ge zonden. Vlak voor de lijkbaar werden op een kussen de onderscheidingste kenen van de overledene meege voerd. De plaatselijke harmonie, waarvan de overledene erepresident was, luis terde de plechtigheid op met rouw marsen. Door 't besneeuwde met een milde winterzon overgoten land schap, arriveerde de stoet in de met zware rouw gehulde parochiekerk, waar deken J. Schneiders een plech tige Requiemmis opdroeg. Het stof felijk overschot van de overledene bleef tot 's middags 16 uur ir de pa rochiekerk, waarna het werd over gebracht naar het familiekasteel in Amstenrade, waar in intieme kring van de familie de voorlopig bijzet ting van het stoffelijk overschot ge schiedt in de aldaar gelegen familie grafkelder. Graaf Rudolf zal later zijn definitieve rustplaats vinden in een familiegrafkelder te Gulpen, die thans in gereedheid wordt gebracht. Bouwprijzen dalen in Friesland Het blijkt nog goedkoper te kun- de. andere landen achter het IJzeren BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR nen dan de prijs van ƒ4600 waar- BECRUFSPFNSIOEfFONDS Deelneming verplich in textielindustrie Op verzoek van de in de vakraad voor de textielindustrie samenwer kende werkgevers- en werknemers organisaties heeft de staatssecretaris van sociale zaken met ingang van 18 Februari de deelneming in een vrij pensioenfonds verplicht gesteld voor de mannelijke werknemers in de text elindustrie, met uitzondering van de thuiswerkers, het administra tieve- en het stafpersoneel. held in dc vorm van de wet van 1772 op de Koninklijke Huwelijken. Volgens dc bepalingen van deze wet stonden de huwelijken van de prin sen van den bloede onder toezicht van dc souverein cn in laatste in stantie van het parlement. Aldus be rustte het veto-recht over mijn keu ze van een vrouw bij mijn vader. En om verschillende redenen, waaronder het element van niet de geringste was, was ik er van overtuigd, dat hij zeer waarschijn lyk zijn toestemming niet zou ge- '•en." Dat had de prins wel zeer goed 1 deze gevaarlijke situatie te vermij- den en dat is, dat mevrouw Simp- want het schouwspel was schilder- son zoncjer verwijl het land verlaat, achtig en kleurrijk, met stafdragers en ik zou Uwe Majejstelt met aan- cn trompetters in vol ornaat Toen de drang wjnen verzoeken aan dit plechtige woorden werden uitge- voorstei ernstig aandacht te schen- ueueiLWMiuuu,. galmd, dc uitgelacanceerde welge- ken voordat de toestand onoverko- de echtscheiding kozen woorden van soevereiniteit meiyk wordt. Tengevolge van de en heerschappy, werd ik meege- rich wy2igende houding van de pers sleept door tegenstrijdige emoties. is de kwestie hoogst urgent gewor- Ik voelde een vlaag van trots, dat ik den koning-kéizer was geworden van koning het uitgestrekte en vryheidhevende ondergoud met mr Baldwin, de bekeken; maar toch wilde hij er op SiikJni d Xl deze toenmalige premier, op Buckingham ccn goede dag met zijn vader over Maar t»geUjkerttjd^ schenen deze pftlace_ Palace. 3-l=s«?5j±! ST. "ilSSHi ..h«r «..I.» I. want vóór het zover kwam. komen. IN EEN ANDER STADIUM. Bij dc dood van koning George V werd dc prins van Wales krachtens dc regels der erfelijke troonopvol ging koning van Engeland en had hij dezelfde ceremoniën mee te ma ken, waaraan nu ook koningin Eli zabeth onderworpen is. Toen hij zich voorstelde aan het illustre college van de Privy Council sprak hy: „Toen mijn vader hier stond zes-en- twintig jaar geleden verklaarde hij, dat een van dc doelstellingen van ijn leven zou zijn het constitutionele bewind hoog te houden. Ik ben be sloten om in dit opzicht mijn va ders voetstappen te volgen en te werken zoals hij zijn hele leven lang DE BOM BARST. Het was duidelijk, niet lang kon uitblijven. In de eerste maanden bleef alles nog onder de oppervlakte; het optreden van de jonge koning was nog te nieuw en men wachtte af. In November echter barstte de bom. Op dc avond van de 13e No lende leden van het kabinet be- rreesd zijn, dat er zich een constitu tionele crisis zal ontwikkelen we gens mijn vriendschap met mevrouw dat de crisis Simpson". „Ja, sir, dat is jpist „Ik ben van plan mevrouw Simp son te trouwen zodra zij vry is om te trouwen, zei ik. Als ik haar zou kunnen trouwen als koning, zoveel te beter; ik zou gelukkig zijn en als gevolg daarvan waarschijnlijk een vember ontving de koning een brief betere koning. Maar als in tegendeel de regering zich zou verzetten tegen dit huwelyk en de premier gaf mij reden te geloven, dat zij dat doen zou dan was ik bereid te gaan.' En zo gebeurde Op de tiende De van zyn privé-secretaris, majoor Hardinge, die hem er van in kennis stelde, dat dc eerste minister en de oudere leden van het ministerie die dag in Londen bijeen waren ge weest om de mogelijke houding van het ministerie te bespreken in het licht van „de ernstige situatie, welke zich ontwikkelde", d.w.z. dc moge- Gordijn. Raad gaf toestemming voor 50 militaire woningen en kreeg taptoe als dank Onder de 19 voorstellen, die de- Raad van Laren gisteravond te be handelen kreeg, was er een, om over te gaan tot het bouwen van 50 wo ningen voor de beroepsmilitairen van de legerplaats Kamp Laren. Zo dra de hamer van de voorzitter, burgemeester Naud van der Ven, viel, waarbij dit voorstel met alge mene stemmen was aanvaard, klonk plotseling vlak voor de raadszaal militaire muziek. Het was de drum band van het Kamp Laren, die met het blazen van een taptoe dan!; kwam betuigen voor het zojuist ge nomen besluit. Dc raadsvergadering werd hierna voortgezet, nadat dc voorzitter zijn dank voor dit muzi kale intermezzo aan overste ven Driem, die op de publieke tribune de raadsvergadering had bijge woond, had betuigd. Nieuwe garantieprijs in baconvarkens De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening heeft thans ook de nieuwe garantieprijs voor de baconvarkens vastgesteld. De oude garantieprijs voor de varkenshouderij van 2.38 per kg. geslacht gewicht is met ingang van 18 Februari met ƒ0.16 verhoogd tot ƒ2.54 per kg. geslacht gewicht, ver meerderd met kwaliteitstoeslagen van resp. 0.03 en ƒ0 06 voor twee- DE BAKKERIJ IN WORDING. voor een firma te Grouw een huis kan bouwen en waarvan het „Alg. De werkgevers- en werknemersor- j Dgbl." dezer dagen melding maak- „anisaties in het bakkersbedrijf heb-1 te Thans komt de firma Van Zui- ben, gezien de toezegging van minis- len en De Jong te Stiens met een ter Mansholt om eventuele verbete- plan voor een huis van 4000. Ten- ringen van arbeidsvoorwaarden op minste als de huizen worden ge- de door hem te beslissen wijze voor bouwd in een blok van vier. ondernemers te compenseren, medé in aanmerking genomen de De woning is berekend op zes per- J A I n Wvprtepènwoördi sonen en bevat een kamer, keuken, üSFÏ? sang. W.C., kelder en bükeuken.je ging, ten aanzien van de broodprijs zetting in het algemeen D ,Radmar' opgegeven Oe .Marjory' maakt nog een kans Het tot een wrak geslagen Engelse s.s. „Radmar", dat 5 weken geleden op dc beruchte Maasvlakte aan de grond liep, zal als wrak een baken vormen voor andere schepen, want het zal niet geborgen worden. Na een onderzoek is komen vast tc staan, dat de waarde, die het schip momenteel nog heeft, niet meer op weegt tegen de kosten van berging gang, beneden, terwyl boven drie slaapka mers, een portaal en een douchecel zijn. De bouwkosterf bedragen ƒ7.800 maar met de rijkspremie wordt de koopsom op 4000 ge bracht. De plannen hebben een voorlopig fiat gekregene doch alleen dat van initiatiefnemer Offringa te Hauler- v/ijk is definitief goedgekerd. De kosten van dit plan bedragen 5.500. Als geesten spreken Splrltlste pleegde meineed In zyn requisitoir tegen een spi- ritiste heeft de officier van Justitie en reparatie. De Engelse redery, die 1 by de Amsterdamse rechtbank zich eigenares van het schip is, heeft dan 1 gisteren beperkt tot een verroek ook bevolen, de bergingspogingen te aan de rechtbank, een cember 1936 tekende Edward VIII de en eerste kwaliteit bacon, zijn abdicatie en in de duisternis van Deze maatregel volgt nu op de de nacht verliet hij op 12 December verhoging van de prijs van gedistri- Engeland. 1 bueerde voedergranen. staken. Gisteren zijn alle persoon lijke eigendommen van boord ge haald. Het enige dagen geleden gestrande Panamese stoomschip „Marjory" ver keert nog niet in een dergelijke toe stand cn men doet al het mogelijke, om het zover niet te laten komen. Grote pompen zijn aangebracht, om het water uit de ruimen te zuigen, terwyl de laatste dagen de weers omstandigheden van dien aard zijn, dat er vrij geregeld aan de berging gewerkt kan worden. Practisch de gehele bemanning bevindt zich aan boord, om de slepers behulpzaam te zijn. De kapitein alleen moet aan wal blijven, want sinds enige heeft hij griep. naar de geestelijke vermogens van verdachte te laten instellen. Deze, de 39-jarige mevrouw G. W. P.—v. d. H., stond terecht wegens mein eed, maar zei, dat zij haar meinedige verklaring had afgelegd in trance. „Een intelligentie van gene zijde" had haar zulks bevolen, beweerde zij. Zij had de meineed gepleegd toen zij de vorige zomer getuigde in een civiele procedure, waarin het ging om een bedrag dat een winkelier had geleend aan een smid. Hoewel de vrouw wist, dat de laatste J 4000 had geleend, verklaarde zij onder ede dat het bedrag slechts 1500 beliep. De rechtbank zal 28 Februari uit spraak doen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8