College aan het woord na Het 15 sprekers op de tweede dag Leidse Gemeenteraad vier dagen bijeen Werkloosheid en industrie op Veel critiek op centralisatie de voorgrond Politie neemt een proef met stoplichten aan Steenschuur Weth. Menkencommissie werkt al aan werkloosheidsprobleem Voorzitter berust op de sociëteitstoep historische rechten Weth. van Schaik: college wil de gelijkstelling nog in 1952 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De Gemeenteraad van Leiden zette gistermiddag om twee uur de behan deling van de begroting 1952 voort. De heer van Wclzen (C.P.N.) die Donderdagmiddag toen de fractie voorzitters spraken afwezig was, kreeg als eerste het woord van de voorzitter, burgemeester jhr. mr. F. II. van Kinschot. Spr. sprak otfer de financiële toe- tjnd van de gemeente. Wil dc ge meente op den duur weer enigermate een eigen koers varen, dan zal de regering haar gemeente-politiek ra- dieaal moeten wijzigen. Er is verband tussen de gemeentelijke toestand en de internationale verhoudingen, al dus de heer van Weizen, die ook sprak over de huidige werkloosheid, welke ten dele door politieke span ningen wordt beïnvloed. Industrie vestiging moet soepeler mogelijk zyn. In de Leidse texticl-industrie was er reeds werkloosheid voordat de wet toezicht op het Crcdietwezen van toepassing werd, zodat deze niet de enige oorzaak kan zijn. Spr. wilde van het terrein aan de Harengracht een speeltuin maken, waaraan in de binnenstad grote be hoefte is. GEZINSTARIEVEN. De heer van Oyen (K.V.P.) wees op dc steeds hogere prijzen, in» welk verband spr. vreesde niet te kun nen voortgaan met vóór te stemmen bij verhogingen van gas- en electrici- teitstarieven, wanneer cr geen wijzi ging in dc tarieven komt, met gezins tarieven, die grote gezinnen niet zwaarder belasten dan de draag kracht is. Ten aanzien van het Financierings instituut Rijnland merkte spr. op, dat cr credieten worden verstrekt voor aankopen, die niet noodzakelijk zijn. Wanneer de koper later in moeilijk heden komt, loopt het mis met dc afbetaling. De heer van Oyen betreurde, dat cr nog geen voortgang gemaakt is met het oprichten van een kinderbe waarplaats, en verzocht B. cn W. in contact te treden met de schoolbestu ren, om althans te bereiken, dat kin deren op kleuter- cn lagere scholen tussen dc middag kunnen overblij ven, hetgeen in ieder geval een ver lichting betekent. Spr. pleitte voor rek vergoeding aan arbeiders, die ver buiten de stad hun werk hebben. De gemeente zou zelf iets kunnen doen, dat altijd be ter is dan steun betalen. De badhuizen zijn in het begin van de week practisch ongebruikt. Kun nen ze in het begin van de week niet gesloten worden, om op andere dagen» 's avonds open te blijven? Ten aanzien van de door de heer Goslings genoemde objecten voor werkverruiming vreesde spr., dat er een gevaarlijke kant aan zit wanneer het normale objecten zijn, die anders toch ook zouden worden uitgevoerd. INDUSTRIE ACHTERUIT. De heer Knetsch (Prot. Chr.) wil de promotie-voorstellen eerder in de commissie zien. In de omgeving vestigen» zich wel industrieën. Waarom niet in Leiden? De Leidse industrie loopt zelfs ach teruit. Daar moet iets op gevonden worden. Steeds meer Leidenaars gaan buiten de stad werken, waar door zij kwetsbaarder worden, omdat veraf wonende arbeiders het eerst ontslagen worden. Spr. dankte weth. Menken voor zijn leiding in» de Commissie van Ge organiseerd Overleg, waarin de amb tenaren-bonden samenwerken. WERKLOOSHEID. Dc heer Knol (Prot. Chr.) sprak eveneens over de werkloosheid. Wordt er nu al iets gedaan? De be strijding van dit probleem moet zo krachtig mogelijk aangepakt worden. Wordt er al gewerkt aan de plan nen om de Dienst voor Sociale Za ken te huisvesten» in het Nutsgebouw aan de Steenschuur? Een kwestie van bittere noodzaak! DE STADSGEHOORZAAL. De heer Geertaema (V.V.D.) juichte toe dat de wethouder voorstander is van onderwijs-vernieuwing, maar drong er op aan toe te zien, dat bij het experimenteren de leerstof niet in gevaar komt. Sprekend over de Stadsgehoorzaal- prijzen, wees de heer Geertsema er op, dat verschillende verenigingen de zaal niet meer huren. Voorstellen tot verandering kunnen nog niet ge daan worden. Vandaar dat spr. voor stelde de culturele commissie een rapport te laten uitbrengen over de gevolgen voor het culturele leven van deze verhoogde prijzen. Ten aanzien van de gelijkstelling openbaar en bijzonder kleuteronder wijs merkte spr. op, dat hier sprake is van een dwingende eis van recht vaardigheid, zodat B. en W. niet te licht met financiële bezwaren mogen komen. SOCIALE RAAD. De heer Questroo (Prot. Chr.) laak te de overheidspolitiek ten» aanzien van de gemeentelijke autonomie, te meer daar aan deze politiek de be doeling ten grondslag ligt steeds meer bemoeienissen aan ac Staat te trek ken. Ten aanzien van de Stadsgehoor zaal merkte spr. op, dat in 1951 de zaal 33 avonden minder is verhuurd dan in 1950. Heeft de Sociale Raad nog reden van bestaan? Het werk kan evengoed bij een andere tak van dienst tot z'n recht komen, temeer daar de uitgaven zeer hoog zyn (ruim 41.000 gulden voor 1952). KRUISVERENIGINGEN. De heer Elstgeest (Prot. Chr.) sprak over de activiteiten van de Kruisvei-enigingcn, bij welke reorga nisatie door wethouder Menken een grote ijver aan de dag is gelegd. Toch moet er nog veel gedaan worden; de meeste centra zijn ondoelmatig en niet centraal gelegen. Kan de wet houder niet alles in het werk stellen om het Ministerie van dc grote ur gentie te overtuigen en de bouw van wijkgebouwen te bespoedigen? Spr. beval het sterk uitbreidende Haag- wegkwartier hierbij in de aandacht aan. Kan het Israëlitisch Weeshuis in de Prof.wyk gedeeltelijk hiervoor bestemd worden? Spr. deed de sug- re bouwnijverheid moet evenals vóór de oorlog weer op volle toeren gaan draaien. Spr. verzocht het college er by de regering op aan te dringen moge lijkheden te scheppen voor parti culiere bouw. WERKVERRUIMING De heer Piona (P. v. d. A.) wees op de sterk stygende werkloosheid, die in Leiden eind Jan. '52 niet min der dan 2214 mannen en 194 vrou wen bedroeg. Wat kan er i?» Leiden gedaan worden? Het Industrieterrein ZuidWest zal ontsloten moe'en worden door bouw van de Trokvliet- brug. B. en W. hebben in de M. v. A. een opsomming van openbare werken gegeven, waarvan echter niet gezegd kon worden v/e'ke dit jaar tot uitvoering zullen komen. Kunnen B. en W. bij de regering geen finantiële pogingen doen de?e werken tot uitvoering te brengen, in verband met de werkloosheid» ONDERWIJS-VERNIEUWING De heer van Stralen (P. v. d A meende, dat het onderwijs niet vol- dende is aangepast aan de vertech- niseerde maatschappij. Vernieuwing moet planmatig gebeuren. Wat wil het college doen ten aanzien van de Mytylschool? Spr. sloot zbh aan bij de suggestie-van Dyk tot het stich ten van een streekschool voor deze vorm van onderwijs. Spr. deed de suggestie leerlingen van de Ambachtschool, rite uit een werkloos gezin komen, te stimuleren, resp. financieel te steunen tot en bij het volgen van uitgebreid technisch onderwijs. De heer van Stralen benadrukte, dat de P. v. d. A. zich principieel op het standpunt stelt van de gelijk stelling van onderwijs. Spr. zag practische en finar- moeilijkheden betreffende het plan- Woud? tra tot het oprichten van een vereniging voor bijzonder neutraal onderwijs. Tenslotte wees spr met nadruk de beschuldiging van de hand, d de socialisten alleen maar materia listisch zijn ingesteld en geen be langstelling hebben voor geestelijke zaken. REDELIJKE VERDELING De heer Stolp (Prot. Chr.) wees er op, dat de gemeentelijke accoun tantsdienst ccn zekere goodwill heeft gekweekt en vroeg of er bij iedere vacature terdege wordt na gegaan of in de betrokken post wel voorzien moet worden. Spr. viel de heer Goslings aan, waar de laatste gesproken heeft over een redelijke verdeling van het na tionaal inkomen, en beweerde, dat de grens van het toelaatbare reeds is oversohreden, zolang er op hard werken, zuinig leven en sparen niet een premie, doch een boete wordt gesteld. Spr. had desnoods liever een niet sluitende begroting gezien met een reëler opzet van enige uitgaafpos ten, die nu practisch zeker verhoogd moeten worden. Ten aanzien van de gaslevering aan Alphen vroeg spr. zich af, of Leiden wel in staat is in de Alphen- sa behoeften te voorzien. Of kan Leiden binnen niet al te lange tijd kraakgas betrekken? Spr. wilde gaarne vernemen wel ke bedragen nog nodig zijn voor reeds goedgekeurde plannen, zoals spoorwegen, woningbouw, enz. Kun- ren dce middelen binnen afzien bare tijd verkregen worden? Het was inmiddels kwart voor zes go- worden, zodat de voorzitter de zit ting schorste tot 's avonds 8 uur. In de avondvergadering kwamen nog vier raadsleden aan het woord. JUIST GROTE OFFERS De hegr Zunderman (P. v d A.) drong er bij B. en W. op aan d^ Overheid te overtuigen van de nood zaak verschillende objecten te kun nen financieren. Is het echter we' nodig te investeren in de Lichtfa brieken, aangezien de uitbreiding hoofdzakelijk toch geschiedt ten be hoeve van het Zuid-Hollands ver band? Kunnen de betrokken ge meenten niets doen? Ten aanzien van de defensie vroef spr. de heer Stolp, of hij soms ver geet, dat juist de arbeiders grote of fers brengen. Spr. drong aan op nieuwe sport terreinen en wekte op tot eendrach tig samengaan. ETAPPE-RESTAURATIE De heer v. d. Burg (P. v. d. A.) wees er ten aanzien van de restau ratie van de St. Lodewijkskerk cn de Hooglandse kerk op. dat in stand houding van deze kerken van alge meen belang is, reden waarom B. en W. bij de minister dienen te verzoe ken medewerking bij de restauratie, die in etappes kan geschieden, te verlenen. KLEINE HUIZEN URGENTER De heer Schüller (P. v. d. A.) her innerde aan het bedrag van 10.000 gulden voor verfraaiing van het Stadhuis cn vond het onjuist, dat B. en W. niet vermeld hebben wat hiermee gedaan zal worden. Spr. wenste het podium van B. en W. cmhoog gebracht te zien. Ook spr. had erinstige critiek op de promoties, die aanmerkelijk eer der bekend moeten zijn, en hand haafde zijn uitdrukking, dat B. en W. de salarissen van de ambtenaren tot sluitpost dreigen te maken. Spr vroeg ook nadere inlichtin gen over de voortgang van de be stratingen en wees op het voorstel tot bebouwing van de Herengracht, wat hij reeds eerder voorstelde. Toen echter waren de huidige voorstel lers er tegen. Geschikt voor kinder speelplaats achtte hy het terrein niet, omdat het aan een drukke straat gelegen is. Ten aanzien van de vraag-Kort- mann, om woningen voor grote ge zinnen, ontkende spr. niet, dat ge zinnen met 812 kinderen moeilijk een woning kunnen vinden, maar vond de bouw van woningen voor gezinnen met 2 kinderen toch ur genter. VOLKSCREDIETBANK. De heer de Hosson (K.VP.) con stateerde een tendenz naar centra lisatie cn had lof voor de Kamerle den, die hiertegen waren ingegaan, alhoewel spr. begrip had voor de moeilijkheden van minister Lieftinck. Op het financieel beleid van de gemeente is gelukkig weinig critiek geleverd. Hiervoor is een woord van lof op z'n plaats voor weth. van der Kwaak en z'n ambtenaren. Ten aanzien van de Volkscrediet- bank wilde spr. niet de directeur per soonlijk becritiseren, maar was het toch niet. eens met de wijze waarop crediet wordt verstrekt. Over-credi- tering is een groter kwaad dan woe keren. Is het niet beter een sociaal werkster aan te stellen, om eerst op onderzoek uit te gaan, in plaats van op gevoel af te gaan bij de verstrek king van credieten? Spr. hoopte op spoedige subsidie voor het Kath. Paed. Beroepskeuze- bureau, nu provincie en rijk reeds voorgegaan zijn. De Langebrug kan nog niet ge dempt wordeni, wegens geldgebrek, I ALPHEN AAN DEN RIJN CLANDESTIEN EEN WONING BETROKKEN Politie zette huisgezin eruit Dezer dagen is het gezin van de heer M. v. d. Z. inwonend in de Willemstraat, dat heimelijk vorige week Vrijdagavond zonder toestem ming van B. en W. een leegstaande woning in de Hedastraat had be trokken door de politie op straat ge zet. De inboedel is tijdelijk door de gemeente opgeslagen. Het echtpaar, dat 3 kinderen heeft, vertoefde en kele nachten op het politiebureau. Daarna is het weer naar het inwo- ningsadres gegaan. Zowel tegen v. d. Z. als de eigenaresse van de be trokken woning is procesverbaal opgemaakt. zodat het zware verkeer er niet meer over mag rijden. Er is een lofwaar dige uitzondering gemaakt voor de daar gevestigde bedrijven. Spr. hoop te dat de bepaling, die zegt dat de eigenaars eventuele schade aan het wegdek zelf moeten betalen, spoedig geschrapt zal worden. Spr. vond het onjuist, dat de win kels in de nieuwe wijken niet ver deeld worden door de bedrijfsruimte- commissie van de Kamer van Koop handel en meende, dat ook midden standers hier een kans moeten heb ben, niet alleen de coöperaties. Tenslotte maakte de heer de Hos son een opmerking over de geheel overbodige stoep voor de Studenten sociëteit „Minerva", die voor het ver keer groot gevaar oplevert. De bui tentrap kan ook binnen het gebouw gemaakt worden, zodat het trottoir z'n normale breedte krijgt. Nadat geen der raadsleden meer het woord verlangde, kwam het colle ge van B. en W. aan bod met de be antwoording, die men elders op deze pagina aantreft. VLASVËLD's BEDDENREPARATIES N I DAG GTREED. Vraagt Trjjbljjvend prijsopgave LAQE RIJNDIJK 28 B - TEL. 22293 (Advertentie) Na lange aarzeling Zoals wij Donderdag reeds meld den, heeft de Leidse Verkeerspolitie, na overleg met de Verkeerscommis- sie en het Gemeentebestuur, beslo ten proeven te nemen met stoplich ten op het drukke kruispunt Bree- straat-Gangetje, Hogewoerd, Kore- vaerstraat, Levendaal De tijdelijke installatie is reeds aangebracht en Men kan dus het kruispunt slechts hoogstwaarschijnlijk zullen de lich-naderen aan de zijde van he' Loge- ten a.s. Dinsdag in werking gesteld! gebouw,terwijl men de Steenschuur worden. Breestraat-Korevaerstraat de hoofd ader van het verkeer is met de groot ste drukte. Opgemerkt dient te worden, dat het noodzalfelijk is gebleken op de Steenschuur aan beide zijden het éénrichting-verkeer door te voeren. Dit besluit is genomen na lange aarzeling, omdat de Verkeerspolitie wel besefte, dat iedere regeling van het verkeer oponthoud veroorzaakt, terwijl een vlot verkeer 't meest ge baat is met een soepele regeling. De situatie op dit punt eiste echter een regeling, welke na proeven niet ge vonden bleek te kunnen worden in bij het kruispunt slechts mag oprij den aan de zijde van de St. Lode wijkskerk. Het verkeer uit de rich ting Rapenburg moet dus tegenover de St. Lodewijkskerk de Groene- brug opdraaien en langs het Loge- gebouw naar het kruispunt rijden, ook wanneer men naar de Breestraat wil. Bovendien is bepaald, dat tussen ucobcauu nuiutll, w, uttu Wethouder Menken antwoordde de wet willen afwachten, alvorens tot gestie aan de hand contributie voor i heer Goslings over de exploitatie reorganisatie over te gaan de Kruisverenigingen te voegen bij v^n het Acad. Ziekenhuis, dat dit Het is verblijdend, dat de Kruis- de ondersteuning van ouden van da- ecn zeer moeilijke kwestie is, waar- verenigingen goed gereorganiseerddraaiborden. Vandaar nu de proef de Nieuwsteegbrug (verbinding tus- gen en armlastigen, omdat deze men- over onderhandelingen geopend zijn, zijn (zij hebben samen 6.000 leden) I met stoplichten. j sen Nieuwsteeg en Doezastraat) cn sen dc Kruisverenigingen hard nodig I reden waarom spr. er niet diep op al gaf spr. de heer Elsgeest toe, dat Aangezien het verkeer hier uit vijf hebben. j wilde ingaan. Wat 't maatschappe- er nog vele wensen zijn. Spr. hoopt richtingen komt, is besloten de stop- In de functie van hoofd economi- lijk werü betreft onder de bewoners nog dit jaar een Kruis-gebouw te I lichten in twee fasen in te delen en schc dienst der gestichten Endegeest van zeer slechte huizen, antwoord-kunnen bouwen (beneden de prijs wel zó, dat het verkeer uit de rich- dient zo spoedig mogeiijk te worden j de spr. de heer Frohwein, dat de van /50.00<) zodat de gemeente zelf- j tingen Breestraat, Hogewoerd en voorzien. J Dienst voor Sociale Zaken een by- j standig mag optreden). Het is zo Korevaerstraat tegelijk wordt vry- zonc ere gezinszorg heeft, die mis- goed als zeker dat beidé Kruisver- gegeven, terwijl het verkeer uit de PARTICULIERE BOUW schien over bedoelde gezinnen kanenigingen binnenkort gebruik mogen i richtingen Gangetje en Steenschuur woraen uitgestrekt. maken van het voorm. Isr. Weeshuis. m°et wachten. En omgekeerd. Deze De huisvesting van oude van da- Gemeentelijke vergoeding van con-1 verdeling 15 zo gemaakt, omdat De heer Ten Broek (K.V.P.) wees de schryncnde woningnood, die j als kanker aan vreet. Dc particuliere bouwers hob ben reeds voor de bevrijding dc handen ineen geslagen. De regering sloot echter contracten af voor nion- tage-bouw en de particuliere plan de samenleving8en baart veel zorg. Spr. hoopte tributic voor ondersteunden is in s spoedig van de commissie gegevens j overweging, al zullen de mensen te mogen ontvangen. Mevr. Brag- toch zelf ook een kleine bijdrage I loosheid zoveeI mogeUjk te voorko- paardn Doei? snrak nok over de mnotnn imurnn om gaarde Does sprak ook over de moeten leveren, kinderbewaarplaats. Spr. noemde het plan van de commissie helaas nen bleken voor niets gemaakt te ountvoerbaar. B. en W. wachten op zijn. Pas in 1960 kregen do particu liere bouwers een toewijzing, zodat er in Leiden pas 113 part. woningen gebouwd zijn. Spr. laakte de huurpolitiek van de regering, die de huren zal moe ten optrekken tot het peil van een sluitende exploitatie. Dc particulie- ere voorstellen. Ten aanzien van het ziekenhuis probleem, waarover de heer Kort- mann sprak, merkte spr. op, dat dit de volle belangstelling van het col lege heeft. Wat men (3). Wat de werkloosheid-bestrijding B. en W. zijn er op bedacht, dat I betreft, merkte spr. op, dat de com- j zowel op sociale als het medische missie de kwestie in drie delen bc- terrein een verschuiving van curatief ziet; er zijn reeds enige tientallen naar preventief moe4 plaats vinden, werklozen geplaatst in kleine objec- De nazorg heeft speciale aandacht, ten (1). Wat de grote objecten be- j Bij sanering van krot-wijken zal niet treft, zal spoedig begonnen worden volstaan wordefi met andere huizen V I met werkverruiming op grote 1 beschikbaar te stellen; samen metmoeten uitwijzen of het beter is op schaal (2). Zeer bijzondere aandacht andere, ook kerkelijke, instatneis zal drukke ogenblikken geen twee of de Groenebrug geen zwaar verkeer mag rijden. Tractors met aanhang wagens zouden trouwens de Groen- brug niet kunnen oprijden. Zelfs voor het normale verkeer is deze brug vrij smal en hoog. Of hierin verbetering kan worden aangebracht, valt nog met te zeggen. De nieuwe regeling vraagt van de weggebruikers veel medewerking. Wie uit de richting Korevaerstraat komt en de Steenschuur (langs de St. Lodewijkskerk) op wil rijden, zal het hem tegemoet komende verkeer uit de richting Breestraat moeten kruisen en heeft daarbij nooit voor rang. Moeilijkheden kunnen ook ont staan wanneer tegelijkertijd verkeer van de Steenschuur (Loge-zijde!) naar de Breestraat en verkeer van het Gangetje naar de Korevaerstraat wordt doorgelaten. De practijk zal j „cm Wnrl- scuiuu v&J. heel uij^unueie ttdiiudum miucii, uuiv ivenveiijive, ïuaidiueia ctu c>"~- «ntwnorddP^nr m£~ besteedt de commissie aan de indus-het hele complex van zorgen be- drie richtingen tegelijk op groen te Dc voorzitter beantwoordde de sprekers, beginnend bij de heer Woudstra. Autonomie is ecn levend element. Men moet zich cr niet te veel op vast leggen, als men op be paalde punten succes wil hebben. Wat de Annakliniek betreft, deelde spr. de heer van Dyk mede, dat eni ge leden van het college vergeefs getracht hebben te bemiddelen. Ook spr. betreurde het, dat Ko ninginnedag niet zo spontaan gevierd wordt, al moet gezegd worden, dat op 3 October ook de band met het oude huis van Oranje sterk blijkt. Dc meeste beschadigingen worden aangericht door kinderen van 78 jaar, zodat jeugdbewegingen en ouders meer succes bij de bestrijding kunnen hebben dan de politie. Dit als antwoord aan de heer Kortmann. Het speet spr., dat de heer Lombert namen van ambtenaren genoemd heeft, tegen het goede gebruik in. Verder wilde spr. niet ingaan op het reeds genomen raadsbesluit betref fende „De Goede Woning". Mevr. Goudswaard beantwoordend, e rkende spr., dat er een nieuw re glement moet komen. Overigens mo gen raadsleden in de afdelingen over alle raadszaken spreken. De voorzitter achtte het ook wen selijk nog een jurist in gemeente dienst te nemen, alhoewel een gewo ne ambtenaar meestal beter voldoet. Spr. zag niet in waarom er speciaal een vrouwelijke jurist gevraagd moest worden. Ten aanzien van het sneeuwballen gooien wees spr. er dc heer Aalders op, dat het onmogelijk was de juiste schuldigen uit te zoeken. De heer Elsgeest kan gerust zijn; de voordracht voor een nieuwe chef economische dienst van „Endegeest" is juist binnen. Spr. kon de heer Stolp nog geen nadere mededelingen doen over de burgerlijke verdediging. Binnenkort zal het hoofd van de B.V. Leiden dc raadsleden» een uiteenzetting geven. De sociëteitsstoep is niet eenvou dig te verwijderen. Er liggen histo rische rechten aan ten grondslag, het geen afbraak zeer kostbaar zou ma ken. Spr. was het met dc heer de Hosson wel eens, dat de situatie ge vaarlijk is, maar niet, dat er in net gebouw gemakkelijk een trap te ma. ken is. «n Nien^dat^tec°htedldie Validen trie-vertlging, om da ramp van werk streken moeten'worden, er komen, die in het vrije bedrijf niet plaatsbaar zijn, dus ten laste van de steun zouden komen. Voor hen is de werkplaats opgericht De factor van 't behoefte-element moet j niv-^areken, omdat een algemeen grond-loon tot grote moeilijkheden zat leiden. De gehuwden verdienen nu 36 en kinderbijslag; de onge- huwden 26, waarin de kosthuis-fac tor begrepen is. De kwestie van de reisvergoeding houdt B. en W. reeds bezig. Spr. wees er de heer van Oyen op, dat er hopelijk bij het departement succes geboekt zal worden, mogelijk in de vorm van verhuizing. Dc badhuizen aan het einde van de week 's avonds open houden, is een kwestie die het bestuderen waard is. Slechts wanneer een speciaal daar voor bestemde commissie toestem ming geeft, kan een bepaald werk als werkverruiming uitgevoerd wor den. Het is onmogelijk de promoties in gedeelten te behandelen. Er wordt echter alles op gezet, dit jaar eerder met de voorstellen te komen. Hope lijk zullen binnen twee jaar deze voorstellen vóór 1 Jan. aan de orde komen. Ten aanzien van de hoge onkos ten van de Sociale Raad, waarover de heer Questroo sprak, wees spr. er op, dat B. en W. de nieuwe armen- Wethouder Van Schaik antwoord de heer Goslings, dat de onderwijs vernieuwing reeds is ingezet. Er komt een cursus voor onderwijzers over de vernieuwing. Het experi ment-Ha verstraat loopt reeds bijna drie jaar en gaat boven verwachting goed. Het schoolverzuim is aanmer kelijk afgenomen. Na de symbiose is 90 van de VGLO-leerlingen naar de Ambachtsschool gegaan. Bijzon dere aandacht zal besteed worden aan de opvoeding der kinderen, voor zover deze door de werkloosheid in gevaar komt. Zeer belangrijk noemde spr. de gelijkstelling van het kleuter-onder wijs. Er wordt een definitieve minis teriële regeling verwacht. De voor stellen Woudstra-Van Dijk liggen in de lijn van B. en W. die deze gelijk stelling nog dit jaar hopen te ver wezenlijken, eventueel op eigen ge legenheid, dus zonder te wachten op de wet. Wat de pensionnering be treft, zal dan per jaar 23.000 gulden in het fonds gestort moeten worden, waarvan 10.000 door het personeel. De sociale lasten vragen 25.000 gul den. Wat de gelijkstelling der scho len betreft, waarvoor 66.000 gulden per jaar nodig zal zijn, merkte spr. op, dat de voorstellen in praead-vies genomen worden, waarna B. en W. nog in 1952 met voorstellen zullen komen. Ten aanzien van de vrije tijdsbe steding zegde spr. toe, dat dit de bij zondere aandacht van B. en W. zal hebben. De Stichting „De Mens in z'n Vrije Ty'd" zal dit waarschijnlijk samen met „K. en O." ter hand nemen. Het College zal trachten kun stenaars in te schakelen bij ver fraaiing van de stad. Wat de schoolgeldregeling betreft, waarover de heer Van Dijk sprak, deeld spr. mede, dat de gemeente niets kan doen aan verlaging van het vermenigvuldigingscijfer. Er zijn in Leiden en omgeving slechts 10 12 kinderen, die in aan merking komen voor een Mytyl school. Het zal een Streekschool moeten worden, Leiden alleen kan het niet doen. Om kwart voor elf werd de zit ting geschorst tot Maandagmiddag 2 uur. zetten, maar even na elkaar, hetgeen vooral by grote tramstellen nodig kan zijn. De stoplichten zullen bediend v/orden uit een houten hokje, dat aan de Steenschuurzijde op het trottoir is geplaats. Er was helaas geen an dere plaats te vinden. Wanneer dit systeem blijkt te voldoen en de stop lichten gehandhaafd zullen worden, kan een definitief schakelhokje ge bouwd worden op de vluchtheuvel, die midden in dit kruispunt ligt. De lichten zullen alleen tijdens de spitsuren in werking zijn. van 8 tot 9, van 12 tot 2 en van 4 tot 6 uur. Hopelijk zal deze regeling o.a. voor de 2.000 auto's, die per dag de Bree straat passeren, een goede verbete ring blijken te zijn. ST. LEONARDUS-PAROCHIE. Nogmaals wordt herinnerd aan de nieuwe regeling der Missen op Zon dag, die morgen ingaat. De Mis-uren zijn als volgt. Ie Mis 6.15; 2de Mis 7.15; 3de Mis 8.30; 4de Mis (de Hoogmis) 9.45; de laatste Mis om 11.30 uur. In verband met de centrale ver warming. die deze week nóg niet ge reed kwam, zal er morgen onder de H. Missen niet worden gepreekt, Men gelieve daarmee rekening te zodat men de gehele H. Mis kan bij houden om op tyd aanwezig te zijn, wonen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2