CéidóeSoti/to/nt Laatste tocht van Engelse koning Plannen voor een agrarische gemeenschap Faure's kabinet wankelt JCaweCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 16 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12513 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WAT DOET FRANKRIJK IJET WACHTEN is thans op Frank- rijk. Vanmiddag wordt in het Franse parlement beslist of het Euro pese leger er al of niet komen zal en het hangt thans van Frankrijk af, of er een modus gevonden kan wor den voor West-Duitslands deelname aan de Europese Verdedigirjgsge- meenschap of niet. Het is een dubbeltje op z'n kant; te voorspellen» valt er niets. Deze week heeft de Franse Natio nale Vergadering drie dagen lang ge debatteerd over dit oorspronkelijk Franse plan; er zijn felle tegenstan ders aan het woord geweest en niet bepaald enthousiaste voorstanders en het einde van het liedje is geweest, dat premier Faure de kwestie van vertrouwen heeft moeten stellen, waarover nu Zaterdagmiddag ge stemd wordt. De tegenstanders hadden het 0' gemakkelijk, zij konden specu leren op de altijd latent aanwe zige anti-Duitse gevoelens van de Fransen. Een optreden zoals bijv. van de oud-ondergrondse strijder, de radicaal-socialistische afgevaardigde Heuillard, maakt altijd indruk. Deze afgevaardigde is nia twee jaren har de Duitse gevangenschap zwaar ziek als gevolg van de doorgestane ellen de en hij riep uit: „Zjj, die overbleven nadat de mees ten van onze groep waren gestorven, hebben de gelofte afgelegd steeds te gen een herleving van het Duitse mi litarisme te zullen strijden. Elke keer, dat Frankrijk vertrouwen heeft ge steld in een Duitsland, dat het vrede lievend waande, is het bedrogen uit gekomen. Ik ben ten dode opgeschre ven en wil niet dat mijn zoon zal die nen naast de zoons van onze beulen". Ja, zoiets slaat in; de Kamer was er een ogenblik stil van. Daartegen over konden de voorstanders weinig anders stellen dan dat het nu een maal noodzakelijk was om de Duit sers in te schakelen. Willen de Fran sen soms hun eigen soldaten opoffe ren om de levens en het goed der ge- interesseerd toekijkende Duitsers te verdedigen? Of willen zij de -Duitse bodem prijs geven en een eventuele oorlog uitvechten langs hun eigen grenzen, met al de narigheden daar aan verbonden, nu de moderne oor logvoering middelen gebruikt, die schadelijker zijn achter de frontlinie dan ervoor? Waarschijnlijk willen de Fransen geen van beide mogelijkheden, maar is er aan te ontkomen zonder dat zij de Duitsers mee laten doen? Het plan van een Europees leger is waarlijk niet geboren uit liefde voor de Duit sers; in tegendeel, als men hen ver trouwde zou men hen rechtstreeks toelaten tot de NAVO, de Noord-At lantische Verdrags Organisatie, en hen gelijke rechten geven, met daar op corresponderende gelijke plichten. Dat wil met name Frankrijk niet en daarom is de constructie van het Europese leger uitgevonden. Een ANDER ARGUMENT voor de aanvaarding van het Europese le- ger-plan vindt de Franse regering in de overweging, dat er nu gelegenheid is om het Duitse leger binnen bepaal de perken te houden. Straks is die gelegenheid er niet meer, warvt op de duur is een Duitse herbewape ning niet tegen te houden en breekt zij zich baan zonder controle en zon der beperkingen. Dan zou Frankrijk slechter af zijn dan nu. Dat is een argument, waarvoor enige helder ziendheid vereist wordt; vele Fransen echter zien meer naar het onmiddel lijke gevaar van» Duitse soldaten, die een nieuw geweer in handen krijgen dan naar het zoveel verder liggende gevaar van een ongecontroleerde her bewapening. Het is daarom bij de huidige ver deelde stemming in het Franse parle ment niet te zeggen, naar welke kant Millioenen volgden de plechtigheden Een stoet van koningen en staatshoofden De plechtige uittocht van de overleden Engelse koning uit zijn hoofdstad Londen is gisteren geheel volgens het programma verlopen. Duizenden toeschouwers langs de route, welke de stoet volgde van Westminster Hall na~r het Paddington Station, hebben het voorbijtrekken gadegeslagen en een laatste groet gebracht aan de overleden vorst. Millioenen hebben via de radio en de televisie het verloop van de ontroerende plechtigheden kunnen volgen. DE STOET DOOR LONDEN. Het eerste deel van de stoet werd gevormd door verschillende eenhe den van de gewapende macht van het Gemenebest. Daarachter, geflankeerd door hoge militaire ambtsdragers, volgde de affuit met de lijkkist. On middellijk achter de kist liep de dra ger van de koninklijke standaard. Het tweede gedeelte van de stoet werd geopend door het rijtuig, waar in de jonge koningin was gezeten, het bleke gelaat zwartgesluierd, alsmede de koningin-moeder, prinses Marga ret en de „princess royal" Mary, de enige zuster van de overleden koning. Te voet volgden de vier hertogen en achter hen de buitenlandse staats hoofden en koninklijke gasten. Prins Bernhard liep in dit gedeelte van de stoet tezamen met prins Al- bert, de broeder van koning Boude- wijn van België, prins-gemaal Felix van Luxemburg en prins Ali Reza van Perzië. Hierop volgde de stoet van andere regeringsvertegenwoordigers, onder wie de Sowjet-ambassadeur te Lon den, Zaroebin, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, de Westduitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, en de Pauselijke vertegenwoordiger, mgr. Paolo Giob- be, internuntius te Den Haag. In» het eerste van de daarop vol gende zes rijtuigen was koningin Ju liana gezeten, met koning Haakon van Noorwegen, de hertogin van Gloucester en de hertogin van Kent. In de andere rijtuigen zaten de an dere vrouwelijke koninklijke en adel lijke gasten en leden van het ge volg. In het laatste gedeelte van de stoet, na de leden van de Britse konink lijke huishouding, liepen de overige leden van de buitenlandse delegaties, de naald van de balans zal doorslaan. Nederland heeft, zoals men weet, de gedachte van een Europees leger aanvaard, zij het na langdurige aar zeling en zonder veel enthousiasme. Maar de gedachte dat de defensie van West-Europa bij een eventuele niet deelneming van de Duitsers zich zou moeten terugtrekken achter de Rijn, is voor ons niet bepaald aange naam. Rusland geeft ons in dit opzicht een voorbeeld; dat land heeft zich door middel van zijn satellietstaten voor zien van stevige stootkussens langs de grenzen. Het is beter in West- Duitsland een stootkussen te hebben dan de stoot rechtstreeks te willen opvangen». Intussen is dr. Adenauer reeds in Londen, waar hij gisteren de begrafe nis van koning George heeft bijge woond. Hij is daar tevens om bij de hand te zijn als hij soms wordt uit- genodfgd door de Grote Drie, die Zon dag a.s. te Londen zullen confereren over de verschillende Duitse kwes ties, een soort vóór-conferentie van die van Lissabon over de West-Euro- pese verdediging. Het is echter moge lijk, dat deze Londense conferentie in 't geheel niet doorgaat, n.l. wan neer het Franse kabinet Zaterdag middag ten val zou komen. De Franse afgevaardigden hebben wel een zware beslissing te nemen. onder wie de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, zijn» Franse ambtgenoot, Ro bert Schuman, en de Belgische pre mier, van Houtte. De stoet werd afgesloten door mi litaire afvaardigingen der verschil lende landen, waaronder Nederland. De buitenlandse vorsten waren voor het merendeel in het zwart ge kleed en droegen hoge hoeden. De koningin-weduwe Mary, die vanwege de gevreesde te grote ver moeienis niiet aan de begrafenis deel nam, sloeg vanachter een venster van Marlborough House, waarlangs de route ging, de voorbijtrekkende stoet gade. Toen de affuit met het stoffe lijk overschot van haar zoon voorbij reed, stond zij langzaam op en maak te een gebaar van afscheid. NAAR WINDSOR. Om 13.20 vertrok de koninklijke trein naar Windsor, waar de overle dene werd bijgezet in de grafkelder van het kasteel. In de kapel werd de kist voor het altaar geplaatst. De symbolen van het koningschap de imperiale kroon, de scepter en de gouden rijksappel werden van de kist genomen en op een klein podium ter linkerzijde van de altaartreden gelegd. Een massa bloemen werd in de plaats er van op de kist gelegd. De aartsbisschop van Canterbury dr. Geoffrey Fisher, ptimaat van de Engelse Kerk, leidde de eenvoudige dienst. Aan het einde van de dienst reci teerde de heraut van» de Kouseband, sir George Bellew, de titels van de overleden koning: bij de Gratie Gods, van Groot- Brittannië, Ierland, de Britse Domi nions overzee, koning, verdediger des gbloofs. Langzaam daalde de kist in het die pe gewelf. Op dat ogenblik strooide koningin Elizabeth een handje aarde op de kist, die nog met de konink lijke kleuren was gedrapeerd. Tezelf dertijd intoneerde de aartsbisschop: „Aarde keert weer tot aarde, as tot as. stof tot stof. Tenslotte werd de zegen uitgespro ken. LANGS DE KANT. De ziekendragers langs de route van de begrafenisstoet hadden een 450-tal flauwgevallenen te verzorgen. Tien hunner moesten naar het zie kenhuis,enkelen met een gebroken arm. In Fleetstreet zijn- twee mannen ge arresteerd, de ene omdat hij de twee minuten stilte niet in acht nam, de andere wegens verzet tegen de poli tie. De eerste werd na afloop van de stilte door een menigte van 500 men. sen bedreigd. KONINKLIJK PAAR NAAR HUIS. Koningin Juliana en prins Bern hard zouden vanmorgen om half- twaalf van het Londense vliegveld naar Soestdijk terugkeren. Tijdens de plechtige uitvaartdienst in de St. George's kapel in Windsor zat koningin Juliana aan de Noord zijde van het altaar met de kondngin van Denemarken en de groothertogin van Luxemburg. Koningin Juliana en prins Bern hard, alsmede koning Frederik en ko ningin Ingrid van Denemarken, di neerden Vrijdagavond met de hertog en hertogin van Gloucester in St. Ja mes' palace. Vincent Auriol, de president van Frankrijk, is Vrijdagavond reeds per vliegtuig te Parijs teruggekeerd. Toen koning Boudewijn van België gistermorgen naar de Engelse kerk in Brussel ging om een dienst ter na gedachtenis van koning George van Engeland bij te wonen, werd hij door een groep van ongeveer 200 Brusse laars voor de ingang opgewacht. De meesten van hen ontvingen de ko ning met: „Vive le roi Leve de ko ning". Er was echter ook een aan tak dat begon te jouwen. Dit incident is het vervolg op het besluit van de koning niet persoon lijk naar Londen te gaan voor de be grafenis van koning George. De op winding. die hierover in politieke kringen is ontstaan, zet zich thans op straat voort. RADIO EN TELEVISIE. Volgens waarnemers heeft de B.B. C. de begrafenis van koning George in woord of beeld tot meer dan 36.000.000 Britten gebracht. Onge veer zes millioen konden de plech tigheden op het televiescherm vol gen. Schotland kon ook gebruik ma ken van de televisie-uitzendingen, doordat het versterkingsstation, dat pas over een maand gereed zou zijn geweest, met grote spoed bruikbaar was gemaakt. Van vyftig punten langs de route werden ooggetuigenverslagen uitge zonden. Luisteraars over zee, konden tot in Tokio, Buenos Aires en Moskou de plechtigheden horen beschrijven. De uitzending geschiedde in 45 talen, Prinses Maria, Christina, de Jongste dochter van Koningin Juliana en Prlna Bernhard, die Maandag, 18 Februari haar vijfde verjaardag viert. Prlnsea Marijke met haar auto in de tuin van het Paleis Soestdijk. Opname W. Schurman N. F. K. waaronder vier Voor-Indische en twee Chinese. De B.B.C. was met rechtstreekse lijnen met Europese netten verbon den. De Amerikaanse commentators gaven hun verslag voor Amerika ech ter via de aether. De B.B.C. heeft verklaard, dat de Sowjet-stoorzenders hun activiteit ge durende de begrafenis tot de helft verminderd hebben. De Britse Omroep had aangekon digd, dat tot kwart voor vier (Ne derlandse tyd) de gewone program ma's in het Pools en Russisch zouden vervallen voor uitzendingen van be schrijvingen van de begrafenis. On geveer de helft van het aantal golf lengten» werd niet gestoord. Nieuw Frans initiatief voorbereid In gewoonlijk betrouwbate kringen, die in nauw contact staan met hel Franse ministerie van landbouw, werd Vrijdag medegedeeld, dat Fran!.rijk half Maart te Parijs een Agrarische Conferentie bijeen zal roepen, waaraan door 18 Europese landen zal worden deelgenomen. Op deze conferentie zal gesproken worden over een agrarische gemeenschap welke ontworpen is volgens dezelfde richtlijnen, maar met wijdere strekking, als do gemeen schap voor kolen en staal. Verwacht wordt, dat Frankrijk het I verder, dat Frankrijk zal aandringen initiatief zal nemen en zal voorstel- om onmiddellijk de invocrbelemme- len om tussen de deelnemende lan- ringen voor die producten af te den voor een groot aantal produc-1 schaffen. Men acht het waarschijn- ten als graan suiker, oliezaden, le-1 lijk, dat Frankrijk zal voorstellen om door een hoog gezangsorgaan, van dezelfde aard als dat voor het plan-Schuman. binnenlandse stabili satieheffingen in bepaalde landen te laten vaststellen. vende dieren, vlees, gevogelte, eieren, zuivelproducten, reucel, vet ten, en wijn, vrij handelsverkeer toe te staan en de tolmuren te slechten. In het eerste Franse memorandum, dat via de Raad van Europa werd ingediend, bleef de voorgestelde ge meenschap beperkt tot zuivelproduc ten, wijn en suiker. Verwacht wordt Amerika en de Satellieten De V.V. overwegen de betrekkin gen met Hongarije en de andere Oost- Europese staten te verbreken, aldus heeft de woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken, McDcrmott, verklaard. Hij voegde er echter aan toe, dat nog geen definitieve beslissing is geno men: WEER SPANNING IN TUNIS Demonstranten wierpen gisteren na een te Tunis gehouden bijeen komst vier handgranaten voor het gebouw van de Franse resident-ge neraal. Een politieman werd gewond en een politicjcep is ernstig bcscha- died. Na de incidenten van Vrijdag pa trouilleerden Vrijdagavond groepen militairen door de Europese wijk van Tunis. Cafó's, nachtclubs en biosco pen waren al vroeg door de bezoe kers verlaten. In de stad hing weer de gespannen atmosfeer van een crisis. Wat zullen de socialisten doen? De Franse socialistische partijsecre taris Guy Mollet, heeft bij zijn partij gangers er op aangedrongen zich van daag, Zaterdag, van stemming te ont houden, teneinde een regeringscrisis aan de vooravond van de conferentie te LLssabon te voorkomen. Premier Faure's positie Ls afhankelijk van de stemmen der socialisten. Gaullisten en communisten zullen tegen de re gering stemmen. Als ook de socialis ten zich tegen de regering richten, zullen 326 stemmen van de 626 tegen de regering-Faure zijn. Mollct's advies wordt tegengewerkt door Moch, een vroegere minister van dofcnr.ie, en andere vooraanstaande socialisten. Zaterdagochtend zouden de socialisten vergaderen over de te volgen lijn. Parlementaire waarne mers zijn van mening dat Fuuru slechts een meerderheid van onge veer 20 stemmen bijeen kan brengen als de socialisten zich onthouden en zelfs al weet Faure stand te houden, dan zal het denkbeeld van een Euro pees leger slechts de steun hebben van 250 van de 626 afgevaardigden. Volgens onbevestigde berichten zal de minister van buitenlandse zaken, Schuman, zich in ieder geval terug trekken, ongeacht de uitslug van de stemming. Naar verluidt voelt de regering zich uit het veld geslagen» door de sterke tegenstand tegen een Europees leger zoals voorgesteld en de vele poidooion om „de Sowjet-Unic een laatste kans te geven van haar hui dige houding terug te komon". Waarnemers zijn var mening, dat de door de Westduitse Bondsdag ge stelde voorwaarden de parlementaire oppositie in Frankrijk versterkt heb ben. Een zaaiei kan niet zapien zonder zaad, en wij kunnen geen vrede bren gen, zo die niet in ons is Or ■'er belangstelling van honderdduizenden Engelsen, die de koude trotseerden om het schouwspel gade te tl: i is de anderhalve kilometer lange begrafenisstoet van Westminster Hall door Londens straten naar het itaaon getrokken, vanwaar het stoffelijk overschot per trein naar Windsor Castle wordt overgebracht. Langzaam rijdt de stoet, die koning George van Engeland op de laatste tocht begeleidt, de Kapel van Windsor Castle binnen, waar de overleden Vorst na een korte dienst ter zijner ere, zal worden bijgezet.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1