S)e £ddóe6oti/fca/nt Droeve stoet ten Eaat&te gnoet aan fum cvedeckn honing Duitse officieren in dienst van Egypte Vandaag is koning Georgj LANGE ROUWSTOET DOOR LONDENS STRATEN uitgedragen Gevecht op Midden-Java JCamettje WindaaK Castte waat haning Qeotge zat Kusten Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1952 43sU JAARGANG No. 12512 trok door Londen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprija f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE LAATSTE EER /"VNZE GEDACHTEN blijven van- daag verwijlen by de begrafenis van koning George van Engeland. De hele wereld byna is vertegen woordigd te Londen om de laatste eer te bewijzen aan de man, die met zoveel waardigheid en plichtsbesef de zware last van deze kroon heeft gedragen. Verscheidene vorstelijke personen hebben luister bijgezet aan zijn plechtige uittocht, om voor het laatst met grootheid en praal hem te omgeven, die tijdens zijn leven el ke uiterlijke praal schuwde. Indien hij in leven ware geweest, zou zulk een toevloed van hoge gasten voor hem een kwelling zyn ge- 0 weest wegens de vele plicht plegingen, welke daaraan verbonden zijn. De dood heeft hem daarboven verheven. In die toevloed van hoge gasten weerspiegelt zich overigens behalve de genegenheid, welke de bescheiden koning tijdens zijn leven mocht op wekken bij allen die hem kenden, ook de grootheid van de Engelse volkengemeenschap, de Common wealth. Deze op basis van vrijwil ligheid en onderlinge gelijkheid ge baseerde unie van zo uiteenlopende volken, is nog altijd een macht van betekenis in de wereld Dit Gemene best strekt zich uit over alle vyf de werelddelen en alle Dominions (be halve India, dat een republiek is) erkennen in de Britse koning hun souverein. Hij is de drager van de Kroon en de Kroon is zoals Chur chill zeide :n zijn afscheidsrede na de dood van de koning, die „geheim- nisvollo ik zou wi'len zeggen die ma gische band, welke onze slechts los georganiseeide, doch nauw verbon den volkengemeenschap samen houdt." Of de drage van die Kroon nj een man is als viijjen koning George of een vrouw als de nieuwe jonge koningin Elizabeth is van min der belang; van groot belang is, dat de drager of de draagster beant woordt aan de persoonlijke en natio nale idealen, welke de onderdanen in al die werelddelen hebben; dat hy of zy een man of vrouw naar hun hart is. Zy vragen niet om een idool, een afgodsbeeld, dat zij kun nen vereren zij willen een mens, zo als zij zelf zijn een eenvoudig en goed mens, die zy kunnen hoogach ten en van wie zij kunnen houden. Zo is het koningschap van de twin tigste eeuw en koning George was inderdaad een man, zoals de Com monwealth graag har koning zag. George VI heeft de tradities van het Engelse koningsohap, zoals zij verankerd lag-n in het leven van de volken van het Gemenebest, weten te handhaven en hoog te houden en omgekeero neeft het volk er toe meegewerkt om het ideaal van het koningschap hieg te houden Tot vooTdeel trouwens van beide par tijen. In dit opzicht mag het Belgi sche volk wel eens te rade gaan bij het Britse, want met zulke voorval len als dezer dagen geschied zyn naar aanleiding van de weigering var, koring Boudewyn om zelf naar Londen te gaan is noch het Belgi sche koningschap noch het land ge diend. BONN VINDT DIT ZEER ONAANGENAAM De Wcstduitse regering heeft bevestigd, dat een groep gewezen Duitse opperofficieren onder leiding van generaal Farmbachcr in dienst van Egypte is getreden, om te helpen bij de opleiding en organisatie van do Egyptischo strijdkrachten. „Wü vinden dit heel onaangenaam", aldus de Wcstduitse woordvoerder, „vooral ook met het oog op de gespannen toe stand tussen Egypte en Groot-Brittannië, maar wij kunnen niets onder nemen om te beletten, dat lieden als Farmbacher emigreren". Duizenden mensen zijn de laatste dagen in eerbiedige stilte langs de katafalk in Westminster Hall getrokken, waar het stoffelijk overschot van Koning George VI van Engeland lag opgebaard. Slechts de tik, waarmede d- officier elke 20 minuten het signaal geeft ter aflossing van de wacht, verbrak met terugkomende regelmaat de stilte. Een opname in Westminster Hall, tijdens het overnemen van erewacht door leden van de Gre nadier Guards. m Bijzetting in grafkelder van Windsor Staatshoofden, ministers en opperofficieren uit alle delen van de wereld zijn door de lucht en over zee naar Londen gekomen om vandaag de be grafenis van koning George VI bij te wonen. Vyf koningen, drie presiden ten en negen prinsen liepen in de stoet, die het stoffelijk overschot van dc koning van Westminster Hall, waar de overleden vorst lag opgebaard, overbracht naar het Paddington station. Vandaar ging de reis per trein naar Windsor, waar zich de koninklijke grafkelders bevinden. BELGISCHE KAMER OVER KOETJES EN KALFJES. Gisteren is in de Belgische kamer een debat over mond- en klauwzeer gehouden. Zoals gemeld hebben de liberalen en de socialisten besloten de debatten niet bij te wonen tot na de begrafenis van koning George. De katholieke afgevaardigden wa ren in grote getale aanwezig om het quorum te verzekeren. Westelijke Drie wachten af De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Wes telijke Drie over Duitsland is van Zaterdag tot Zondag uitgesteld. Minister Schuman moet namelijk vandaag, na de begrafenis van de Britse koning, naar Frankrijk terug keren om Zaterdag aanwezig te zijn bij de stemming over de motie van vertrouwen in de Franse Nationale Vergadering. Zou de Franse regering vallen, dan zullen de besprekingen voor onbepaalde tyd worden uitgesteld. De Iraakse olie Het Iraakse parlement heeft met 89 tegen 7 stemmen het accoord be krachtigd, dat in Augustus van het vorig jaar is bereikt met de Iraakse Petroleum Maatschappij betreffende een gelijk aandeel in de winst van de maatschappij. De maatschappij vertegenwoordigt in hoofdzaak Brit se, Nederlandse, Franse en Ameri kaanse belangen. Irak krygt de helft van de winst, die de maatschappij in Irak maakt, vóór aftrek van buitenlandse belas tingen. Vijf nationalistische parlements leden zyn drie dagen geleden als protest tegen het accoord afgetre den. De leden van de socialistische volkspartij, die de overeenkomst -echtvaardig" voor Irak hebben g -^md, verlieten voor de stera- jw,g de zaal. DE SAMENSTELLING VAN DE STOET. Het programma van de stoet is als volgt: Onmiddellijk achter de kist vol gen de koningin, de koningin-wedu we en prinses Margaret in een rij tuig, te voet gevolgd door de vier koninklijke hertogen de prins-ge maal, de hertog van Edinburgh, de hertog van Windsor, de hertog van Gloucester, broeders van de overle den koning en de 16-jarige hertog van Kent. Achter hen volgen de bui tenlandse staatshoofden. Men verwachtte dat het bijna drie uur zou duren voor de lange stoet het eerste gedeelte van de weg de mars van 8 kilometer door de stra ten van Londen met een tempo van 65 passen per minuut zou hebben af gelegd. Elke minuut slaat de grote ok van de parlementstoren en gaat op een baar, die aan de voet van het altaar staat. De kroon, de rijksappel en de schepter, de symbolen van de koninklijke waardigheid worden van de kist genomen. Koningin Elizabeth II, de konin gin-weduwe en de prins-gemaal, zul len zich a chter de baar opstellen als de aarstbisschoppen van Canterbury en York in zwart met gouden gewa den de dienst opdragen van de trap pen van het altaar. Het koor zal de lievelingsliederen van de overleden vorst „De Heer is mijn herder" en „Blijf by my Heer" zingen. Terwijl de kist langzaam onder de vloer in de grafkelder zinkt, spreekt de aartsbisschop de woorden: „Aar de tot aarde, as tot as, stof tot stof". Op dat ogenblik komt de jeugdige koningin naar voren om een hand vol aarde op de uit het gezicht ver dwijnende kist te werpen. Dan wor den de gebeden voor de overledenen De Daily Mail" had gisterochtend bericht, dat de Britse regering stap pen bij West-Duitsland zou hebben ondernomen en tegelijkertijd een eigen onderzoek heeft ingesteld naar het toenemende aantal Duitsers in Egyptische militaire dienst Zo zou den, volgens dit Londenee blad, Duit se technici bezig zijn met de oprich ting van een vliegtuigfabriek in Egypte. Generaal Farmbacher, die als voor naamste adviseur optreedt, heeft des- tijds onder Rommel als legerkorps- commandant in Normandië gediend. Later werd htf door de Fransen krijgsgevangen gemaakt. Hij koestert sterke anti-Westelijke gevoelens, aan gezien de Fransen- hem eerst in 1950 hebben vrijgelaten. Na een aanbod der Egyptische re gering te hebben aanvaard, heeft hij Duitsland via Zwiserland verlaten. De officiële woordvoerder van dc Westduitse regering deelde ten slotte mede, dat Duitse ex-officicren ook in Nieuwe onrust in Tunis De hoop dat dc rust in Tunis Lc- zig is terug te keren, heeft plaats gemaakt voor hernieuwd pessimis me. Gisteren hebben Tunesische heethoofden twee Franse- gendar mes en een vooraanstaande oro Franse Tunesiër vermoord. Beide gendarmes werden in dc rug geschoten, toen zy gebogen stonden over de motor van hun auto. vrouw van een van hen werd ge wond. De vermoorde Tunesiër is kot "f Slima ben Hamouda; hij vertegen woordigde het gezag van de Bey van Tunis in het mijnwerkersdorp l'ldilla. Hij stond bekend om zijn pro-Franse gevoelens. In het station van Gabes zijn gis tcrnncht twee bommen ontploft. richtten weinig schade aan cn ver oorzaakten geen letsel. een kanonschot af in het koninklijk gezegd. De dienst eindigt met koor park. De ereplaatsen vóór de kist nemen de beide kamerdien ars van de over leden vorst in. Het enige bloemstuk, dat de kist dekt, is afkomstig van de koningin-weduwe. Men verwachtte dat een millioen Engelsen de stoet zou gadeslaan in de hoofdstar en dat drie millioen anderen de plechtigheid voor de televisie zouden volgen. Langs de route staan 10!000 man troepen en 60.000 mar» politie opge steld. De kist maakt van het Pad- dingtonstation de reis naar Windsor aan de Theems in 35 minuten. Daar bevinden zich de koninklijke graf kelders onder het oude vorstelijke slot. Te Windsor verwachtte men 150.000 toeschouwers. Volgens het tijdschema moet het stoffelijk over schot tegen 3 uur op het kasteel Windsor arriveren. SOBERE PLECHTIGHEID. De plechtigheid in het kasteel Windsor zal zeer sober zijn. De rid ders in de Orde van de Kouseband, waarvan de overleden vorst het hoofd was, bezetten de ereplaatsen in het koor onder hun vaandels en wapen schilden. De enige lege zetel zal die van de overleden koning zijn. De ridders en de koninklijke be zoekers, de vertegenwoordigers van het gemenebest, de buitenlandse staatshoofden, de rechters met prui ken en toga's en een groot gezelschap van bevoorrechte militaire en bur gerlijke autoriteiten in ceremoniële dracht, tezamen 1200 man sterk, zul len zich van hun zetels verheffen als de opperste geestelijkheid de proces sie binnenleidt. De dragers torsen de kist over een zwaar blauw tapijt, en plaatsen haar gezang en het uitspreken van de ze gen. Bij het verlaten van de kapel buigen alle aanwezigen het hoofd op de plaats waar de kist heeft gestaan. Het tijdschema van de plechtig heid van vandaag is (Nederlandse tijd): 10.30 Vertrek Westminster; 13.10 uur aankomst Paddington. 13.35 ver trek van de trein naar Winsor. 14.10 Aankomst van de trein in Windsor. 14.55 Aankomst bij St. George Kapel van het kasteel Windsor. 15.00 De kist wordt in de kapel geplaatst en er wordt twee minuten stilte in acht genomen, alvorens de rouwdienst een aanvang neemt. DE KONINKLIJKE GASTEN. Gisteravond te 23.00 uur reden Koningin Juliana en de Prins naar Westminster Hall waar zij ongeveer vijf minuten zyn gebleven en het voorbijtrekken van mensen langs de katafalk gadesloegen. Daarna verlie ten zij onopvallend de hall. Koningin-weduwe Elizabeth heeft Donderdagavond in Buckingham Pa lace gedineerd met koningin Juliana en prins Bernhard. Het koninklijk paar werd in d:» loop van de dag ook ontvangen door de koningin-moeder Mary. H. M. en Z. K. H. hebben het noen maal gebruikt in „Clarence House" dat tot nu toe de Londen^e woning van koningin Elizabeth was. Behal ve koningin Elizabeth zaten mede aan koning Gustaaf Adolf en konin gin Louise van Zweden, de hertog van Edinburgh en lord en lady Mountbatten. Koningin Elizabeth IT van Groot- Brittannië heeft besloten te breken met de gewoonte van het aanbieden van een stautsdiner aan de hoofden stalen, die Londen aan de voor avond van de teraardebestelling van een vorst bezoeken. Een dergelijk diner werd vromer op het Bucking ham Palace aangeboden. De konin gin en haar moeder zullen de thans te Londen vertoevende vorstelijke personen op verschillende data ten noenmaal nodigen of een diner aan bieden. OP HET TELEVISIESCHERM. Het zal voor een groot deel van de weersomstandigheden afhangen of men vanavond de begrafenis van ko ning George VI reeds op het tel vi- siescherm kan zien schrijft het Alg. Dagblad. De N.C.R.V., die vandaag het pro gramma verzorgt, heeft haar verslag gever Dick Simons naar Loi den ge stuurd. Hij werkt daar samen met de B.B.C., die van de begrafenis een kinescoop-film opneemt. Het is de bedoeling, dat Simons met een zo groot mogelijk deel van deze film opnamen vanavond naar Nederland komt. Zit het weer mee, dan zal hijHJHHHPH om tien voor negen op Schiphol aan-j mag hier blijven, zo lang als je wilt, komen en vandaar onmiddellijk per om de poort voor mij te openen als auto naar Bussum vertrekken. Rond :k er door wil". Newton herinnert tien uur kunnen de televickijkcrs de zich deze woorden wel heel bijzon- begrafenis dan op hun scherm zien.der op deze dag. VOOR DE LAATSTE MAAL. Dc zware metalen poort van het kasteel van Windsor wordt vanmid dag voor de stoet geopend door Jack Newton, die in de Boerenoor log bij de Grenadier Guards heeft gediend. Toen Newton enkele jaren geleden met pensioen moest gaan, verzocht hij in funct'e te -mogen blijven als portier. Koning George kwam op een goede dag met hem hierover praten cn zeide toen: „Newton, Je de legers van Jordanië en Syrië die nen. CAIRO BETUIGT SPIJT. Het Egyptischo ministerie van bui tenlandse zaken heeft in gelijkluiden de nota's aan 15 landen, waaronder Nederland, zijn leedwezen betuigd over de onlusten van 26 Januari in Cairo. Gezegd wordt dat „meedogen loos" zal worden opgetreden tegen de aanstichters van dc incidenten. By een gevecht op Midden-Java tussen Indonesische regeringstroe pen en guerilla's van de Daroel Is lam zijn 39 personen om het leven gekomen. Volgens een Indonesisch legercommuniqué sneuvelden 38 ex tremisten en één Indonesische sol daat. Drie bren-guns en 19 lichte automatische wapens werden op de extremisten buit gemaakt. Alarm in Siam De regering van Siam heeft mee gedeeld dnt voor nlle Siamese gar nizoenen de alnrmtocstnnd Is afge kondigd. Deze maatregel is genomen in verband met He toenemende span ning langs de Noordelijke grenzen van het land. In een serie uitzendingen vor» ra dio Peking worden dc Verenigde Staten er van beschuldigd Chinese nationalistische troepen in het Chi- nces-Birmc«o grensgebied hulp te verlenen. De Verenigde Staten zou den de nntionalisti-che guerilla's oorlogsmateriaal en twee g-neri.tls, zeven kolonels, 27 maioors en vele andere officieren a's Instructeurs hebben gezonden. In Wn.ihington zijn deze beschuldigingen inmiddels tj gengM proken. VESUVIUS BROKKELT AF Honderden tonnen rot* on gestol de lava braken gisteravond los van de top van de Vesuvius on «torttcn neer in de gapende krater. De boe ren, die de hellingen van de vul kaan bewonen, vntten iets dergel'jk* op als een aanwijzing, dat er wel licht een uitbarsting op komst is De Ve-uvius, dc enige vuiknan op het vasteland van Eurona, barstte voor het laatst uit In 1915 Er werd toen enige schade aangericht aan da oogst In 1931 werden cr bij een uit barsting vierduizend mensen ge dood. Een traan te dragen is eervoller aon stromen bloeds te vergieten. MBMB De koninklijke grafkelder van de SL George Kapel van het kasteel Windsor, waar sinds koning George UI alle Britse vorsten, behalve koningin Victoria, begra Ven zijn, is ook de laatste rustplaats van koning George VI. Het kasteel Windsor dateert nog uit de tijd van Wil Icm de Veroveraar, die het bouwde als onderdeel van een verdedigingsstelsel In het Zuiden van Engeland. De kapel werd aan het einde van dc 15e eeuw gebouwd als geestelijk tehuis voor de oudste Britse orde, de Or de van de Kouseband, welke in 1348 door Ednard III werd ingesteld.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1