S)e £eid*ie(Bou/ta/nt Een nieuwe koningskwestie in Belgie DE BELGISCHE REGERING, VERSLAGEN, WIL NIET AFTREDEN Waarom wil hij niet zelf naar Londen Londen neemt afscheid van zijn vorst Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12510 Critiek op Koning Boudewijn Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BOUDEWIJNS BESLUIT IJ ET overlijden van koning George van Engeland dreigt onvoorziene moeilijkheden op te leveren in een heel ander land, nl. in België, waar velen ontstemd zyn over het besluit van koning Boudewijn, niet zelf naar de begrafenisplechtigheden te Londen te gaan, maar zijn broer Albert als afgevaardigde te zenden. Het is met vorsten al hetzelfde als met andere mensen: bij hun dood ko men allerlei doodgewaande en half vergeten dingen weer naar voren, ge suste ruzies laaien op en onverkwik kelijke erfeniskwesties schieten 0 met ontstellende weelderigheid omhoog. De dood van koning George maakt hierop geen uitzondering. Reeds dadelijk maakten bijv. de Schotten er aanmerking op, dat de nieuwe koningin zich Elizabeth II van Engeland en Schotland noemde. Zij is niet de tweede Elizabeth, want de eerste Elizabeth was geen konin gin van Schotland, zeggen zij. Een eeuwenoud zeer doet zich nu nog ge voelen. Voorts gaan er stemmen op, die vragen of het nu niet tijd wordt om de vrouw van de hertog van Windsor de vrouw om wie 's koning broer Edward VIII de troon vaarwel moest zeggen in 1936 toe te laten tot de koninklijke familie. Een pijnlijke kwestie, nauw verbonden met andere gevoeligheden met betrekking tot de positie van de hertog van Windsor zelf. Maar het ergste is de deining in België, veroorzaakt door de weige ring van koning Boudewijn. De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren na een bewogen zitting een motie aangenomen, inge diend door de socialisten), waarin het besluit van de koning wordt be treurd. Omdat de Kamer de koning zelf niet kan becritiseren de per soon van de koning is nl. volgens de Grondwet onschendbaar heeft men de regering verantwoordelijk gesteld, doch het is duidelyk, dat men z'w misnoegen te kennen heeft willen geven tegenover de koning persoon lijk. Uit de motivering van de motie blijkt, dat de indieners heel goed be grepen hebben, waar de schoen wringt. Zij constateren nl. dat „het gehele leven van de overleden Engel se koning één belichaming is geweest van eerbied voor de grondwettelijke voorschriften en dal hij tijdens de oorlog het voorbeeld is geweest van koninklijke moed en waardigheid". Die verwijzing naar de koninklijke moed en waardigheid tijdens de oor log is de angel, waarin het venijn zit. De regering heeft de houding van de jonge vorst gemotiveerd met een ver wijzing naar de traditie van het Bel gische hof, welke niet zou toestaan, dat een Belgische koning zich naar een buitenlandse hoofdstad begeeft, indien hij daar niet van te voren een officieel bezoek heeft gebracht. Deze officiële verklaring gelooft niemand. Algemeen wordt aangenomen, dat koniing Boudewijn, die een grote ver ering koestert voor zijn vader, koning Leopold, weigert zich naar Londen te begeven, waar de regering geleid wordt door een man, die openlijk critiek heeft geleverd op de houding van koning Leopold tijdens de oor log. Churchill heeft nl. in zijn me moires de koning der Belgen herhaal delijk in- het ongelijk gesteld en heeft zijn beschuldigingen nooit ingetrok ken. Koning Boudewijn is zeer gevoe lig voor elke critiek op zijn vader; men herinnere zich zijn weigering om een door de Belgische regering gecensureerde rede uit te spreken bij gelegenheid van de troonsafstand. Vandaar ook deze revanche op pre mier Churchill. De Belgische socialisten hebben dit aangevoeld en een tegenwicht willen scheppen in hun motie. Omdat verscheidene Katholieken afwezig waren, kon de motie worden aangenomen, onda: ks het feit, dat de regering in de Kamer over de absolute meerderheid beschikt. Welke consequenties de Belgische regering hieruit zal trekken, is nog niet dui delijk. Maar het begin van een nieu we koningskwestie is gelegd. Haast bij de belastingen IJ ET ziet er wel naar uit dat minis- ter Lieftinck de door de oor log ontstane achterstand bij de be lastingdienst nog dit jaar wegge werkt wil zien. Aan alle daarvoor in aanmerking komende personen wordt reeds vóór 1 Augustus een voorlopi ge aanslag over hun inkomen van dit jaar opgelegd. Voor zover de definitief te betalen, bedragen over het inkomen 1948 en 1949 nog niet zijn ontvangen, en dat blijken er nog heel wat te zijn, zul len ze wel heel spoedig te verwach ten zijn. Verder ligt het in de bedoe ling de definitieve aanslag over het inkomen van 1950 nog vóór het ein de van November a.s. vast te stellen. Daarna wordt direct met het jaar 1951 begonnen. De nieuwe aangifteformulieren waarin aangifte moet geschieden van het inkomen over 1951 en het vermo gen per 1 Januari 1952, worden reeds vóór 15 Maart a.s. aan de belasting - plichtigen voor invulling toegezon den. Deze formulieren en de daar bij gevoegde aanwijzingen, zijn op de zelfde wijze ingericht als die van het Kamer is het niet eens met koning Boudewijn J^E BELGISCHE KAMER heeft zich gistermiddag met 91 stemmen (Soc., Lib. en Comm.) tegen 84 stemmen (C.V.P.), bij 1 onthouding, een mo tie van de heer Bohy (Soc.) goedgekeurd, waarin de samenstelling wordt betreurd van de Belgische afvaardiging naar de begrafenis van dc Engelse koning. Zoals bekend, heeft koning Boudewijn besloten niet zelf aan de plechtigheden deel te nemen doch zijn broer, prins Albert, te zenden. De stemming in de Kamer, waar de C.V.P. de meerderheid heeft, viel in het voordeel van de oppositie uit, doordat een aantal C.VJ\-leden niet aan wezig was. Eerste minister Jean van Houtte verklaarde, nadat het resultaat der stemming bekend was, dat de regering hieruit niet de consequentie zou trekken, aangezien de stemming bij verrassing- was geschied. Spaak (Soc.) en Deveze (Lib.) betoogden echter met nadruk, dat de stemming geheel regelmatig was geschied en de regering ontslag moest aanbieden. De voor zitter van de Kamer, Frans van Cauwelaert, zei van mening te zijn, dat de regering zich over haar beslissing moest beraden. Toen hierop de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken werd voortgezet, verliet de oppositie luid protesterend de zaal. plechtigheid te Londen en verklaarde, dat België het besluit om prins Al- bert naar Engeland te zenden als een grove fout beschouwt. Tenslotte verzocht hij de regering de koning te bewegen zijn houding te herzien. Indien de beslissing echter definitief is, zo zeide hij, dan raad ik de rege ring aan, hieruit de logische conse quentie te trekken en af te treden. Eerste minister van Houtte her haalde de argumenten, die ook reeds in de dagbladen zijn verschenen. Hij wees erop, dat het gebruik niet toe staat, dat de vorst zich naar een plechtigheid in een ander land be geeft, waaraan nog geen officieel be zoek werd gebracht. Koning Boude wijn zelf zal a.s. Vrijdag een rouw dienst te Brussel bijwonen. Dat gelooft u zelf niet. De heer Huysmans verklaarde, dat deze argumenten reeds bekend wa ren. „Niemand, ook u zelf niet, gelooft ze echter", zo riep hy de eerste mi nister toe. Devèze (Lib.) zeide, dat ook de koning van Zweden nog nimmer een officieel bezoek aan Engeland heeft Een interpellatie bij verrassing Tijdens de gistermiddag gehouden vergadering van de Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft Ka- miel Huysmans (Soc.) de regering in de vorm van een interpellatie ver zocht haar houding te herzien met betrekking tot de samenstelling van de Belgische afvaardiging naar de be grafenis van koniing George te Lon den. Dat koning Boudewijn de plech tigheden te Londen niet zelf zal bij wonen heeft in brede kringen der be volking ontsteltenis gewekt. Als men de kranten mag geloven, zou eerste minister van Houtte zelfs gedreigd hebben het ontslag van zijn regering aan te bieden, doch het paleis zou hebben doen weten dat de beslissing van de koning onherroepelijk was. Huysmans onderstreepte in zijn uit eenzetting, dat alle landen door het staatshoofd te Londen vertegenwoor digd zullen zijn en slechts de Belgi sche koning niet aanwezig zal zijn. Hij noemde dit beschamend voor de Belgen en een belediging voor het Engelse volk. Hij zeide niet over de houding van de koning te willen dis cussiëren, aangezien deze volgens de Grondwet onschendbaar is en nog geen grote ervaring heeft. De verant woordelijkheid in deze pijnlijke aan gelegenheid, zo betoogde hij, berust echter volledig bij de regering. Hij vroeg zich af wat wel de motieven mogen zijn dat de koning zich heeft onthouden van deelneming aan de vorig jaar. Ze moeten al binnen een maand na ontvangst ingevuld en wel bij de belastinginspecteur terug zijm. De belastingadministratie heeft nu een doeltreffend middel gekregen om aan een tijdige inzending de hand te kunnen houden. Enige tijd geleden is er een aanvulling van de wettelij ke strafbepalingen van> kracht gewor den, waarin een sanctie op het niet op tijd inleveren van de aangifte wordt gesteld. Het zal dus wel niet meer blijven bij één of meermalen herhaalde kosteloze (de enige) waar schuwing om het biljet alsnog binnen zoveel dagen op te zenden. War.-t als het aangiftebiljet daarna niet is in geleverd, wordt het te betalen belas tingbedrag met vijf procent ver hoogd. Vooraf dient echter nog weer per aangetekende brief een laatste aanmaning te worden verzonden om binnen een gestelde termijn van min- stens 10 dagen aan d inleverings plicht te voldoen. Als grondslag voor deze boete geldt de netto-aanslag, dus na aftrek van de verschillende voor heffingen, zoals reeds betaalde voor lopige aanslag, loonbelasting of divi dendbelasting. Wordt het bedrag van de aanslag later verlaagd, dan zal ook de ver hoging van 5 percent overeenkomstig verlaagd dienen te worden. De belastingdeskundigen, die zo veel biljetten hebben te verzorgen, dat ze onmogelijk alle aangifteformu lieren binnen de gestelde termyn kunnen inzenden, kunnen met de be lastinginspecteur oen regeling treffen voor een geleidelijke inlevering. Zij die tevens aangifte van hun vermogen moeten doen (z.g. formu lier B), kunnen automatisch uitstel krijgen tot 15 Juli 1952. Er moet dan echter tijdig een voorlopige aangifte gedaan worden op een daarvoor bij gevoegd formulier. Wij kunnen al met al wel verwach ten dat de aanslagbiljetten in een nog sneller tempo in onze brievenbus te recht komen. In een tijd, waarin tal rijken zeer verlegen zitten om liquide middelen, zal er toch terdege rekening mee moeten worden gehou den, dat de fiscus ook in de naaste toekomst nog, een wel zeer belang rijke crediteur zal olyken te zijn. F. D. afgelegd en niettemin thans naar Londen gaat. ,,Wij hebben echter het sterke vermoeden, zo verklaarde hij, dat de eerste minister deze zaak te gen zijn zin verdedigt. Wij nemen aani, dat hy alles gedaan heeft om deze beslissing van dr- koning onge daan te maken". Bohy diende hierop zyn motie in. Bij handopsteken dc C.V.P. be vond zich door het grote absenteïsme in de minderheid werd besloten deze motie als spoedeisend te be schouwen. Bij de hierop volgende stemming deed zich het merkwaar dige geval voor, dat de Kamer, waar de C.V.P. eigenlijk de absolute meer derheid heeft, de socialistische motie goedkeurde. Geen politieke betekenis. Eerste minister Jean van Houtte verklaarde hierop, dat aan deze stem ming geen politieke betekenis ge hecht mocht worden, omdat de stem ming bij verrassing was geschied. Spraak (Soc.) verklaarde, dat dit absurd was. „Waarom trekt u niet de consequenties uit deze stemming", zo riep hy uit, „en stelt u de koning er niet van op de hoogte, dat u in de minderheid bent gesteld en uw ont slag aanbiedt?" Toen voorzitter /an Cauwelaert hierop verzocht de debatten over de begroting van buitenlandse zaken voort te zetten, verklaarde de socia listische fractievoorzitter Bohy: „On der deze omstandigheden wensen wij niet langer aan de besprekingen deel te nemen". De oppositie verliet toen de Kamer. Nader wordt vernomen, dat de le den der regering na afloop dar Ka mervergadering in spoedvergadering zijn bijeengekomen). Tienduizenden defileerden langs de baar Ongeveer 76.000 mensen zijn Dinsdag in de loop van de dag langs de baar van koning George in Westminster Hall te Londen getrokken. Toen er te 22.00 uur gisteravond nog bijna 20 000 mensen builen In de rij stonden te wachten hebben de autoriteiten besloten de deuren niet te sluiten. Zij zou den open blijven indien er te 23.00 nog mensen bulten zouden wachten. Ondtr de late bezoekers bevonden zich mevrouw Churchill en de minister van financiën, Butler. Te middernacht heeft de politie de rij van wachten den afgesloten. De Hall bleef Intussen nog open om de wachtenden In de afgesloten rij toe te laten. Ondertussen had zich op de berijpte Urottoirs reeds een nieuwe rij gevormd. Toen om 3 uur vanmorgen de Hall gesloten werd, waren in totaal 76.400 personen langs de baai getrokken. Vanmorgen om 9 uur begon het defileren opnieuw. MGR GIOBBE NAAR LONDEN Mgr Giobbe, de Pauselijke inter nuntius in Nederland, zal als bijzon der afgezant van Z. H. de Paus naar £aatAte dutde aan dun dwing. Londen gaan, om bij de begrafenis van koning George VI aanwezig te zijn. Prins Albert dc vertegenwoordi ger van de Belgische koning Boude wijn, zal Donderdagmiddag per ko ninklijke trein Brussel verloten. De groot-hertogin van Luxemburg en prins Felix hebben de uitnodi ging ontvangen eveneens met deze trein te reizen. Dinsdagavond is de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, per vlicguig uit Washing ton naar Londen vertrokken. De Westduitse Bondsregering j heeft, naar Dinsdag van bevoegde i zijde in Bonn verluidde, niet het voornemen, een officiële waarnc- I mer naar de conferentie van de Noord-Atlantische Raad te Lissa bon te zenden. In Lissabon zou ook over de mogelijkheid van een Duit se bydrage en over de vorming van een Europese verdedigingsgemeen schap gesproken worden. Mislukte staking Frankrijk Toen gistermorgen de deuren open gingen van Westminster Hall, waar het stoffelijk overschot van Koning George VI is opgebaard, dromde een lange rij van stille wachtende mensen naar binnen om hun Koning de laatste eer te bewijzen. Duizenden Engelsen trokken langs de katefalk, sommigen na een hele nacht wachten in de bittere koude. De begrafenis geschiedt Vrij dag. Tot dan blijft het stoffelijk overschot van Koning George VI nog in Westminster Hall. Boven: 's morgens om acht uur openden zich de deuren van Westminster Hall. Onder: ook nonnen wachten In de rij hun beurt af om de Koning hun laatste eer te bewijzen. m Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond CGT had voor gisteren een proteststaking uitgeschreven, omdat de regering een politieke demonstratie had ver boden, waarmede de communisten de relletjes, die op 12 Fobr. 1934 plaats hadden, wilden herdenken. Verreweg het grootste gedeelte der Franse arbeiders heeft echter niet gestaakt. In de buurt van de Renault-fabrie- ken te Parys wierpen de stakers barricaden op. De politic en repu blikeinse garde werden bij het op ruimen daarvan met zware voorwer pen bekogeld. Twaalf politieagen ten werden daarbij ernstig gewond. Het aantal gewonde stakers is on bekend. Lawine begraaft gezin Bij Leutasch heeft een lawine van de helling van de Gehrenspitze een boerderij met al haar zeven inwo ners. kinderen incluis, bedolven. Reddingsploegen hebben dc bedol- venen nog niet gevonden. In andere delen van Tirol werden eigendom men vernield doch niemand gedood. Bijna alle wegen in de provincie Salzburg zijn geblokkeerd. Sedert Januari zijn in Oostenrijk door lawines 28 personen om het le ven gekomen, .'olgens de weerkun dige dienst blijft het lawinegevaar in Tirol en het gebied van de Vorarl- berg aanhouden. Nederland en de Benelux Zeer binnenkort zal Nederland in nota's aan België en Luxemburg enkele wensen kenbaar maken, welke naar zijn oordeel zouden kun nen worden overwogen, voordat tot sluiting van de economische unit wordt overgegaan. Dit vernam de Bclga-correspondent te Den Haag na de Maandag gehouden ministerraad. Het Europese leger Hal debat In Frant parlement De socialistische fractie van de Franso Nationale Vergadering n voornemens aan het slot van het de - l>n4 over dc Europese Verdcdigings- Remeenschap een motie in te dienen, die de Franse regering verzoekt vóór de torste Juni 1952 geen besluit te nemen in de kwestie van de D liUo herbewapening (Vóór deze datum zou de Ontwapeningscommissie der V N n.l. hmr eerste rapport 'ngc- dicnc' moeten hebben). De motio is Dinsdag door de fractie besproken. De regering zou bovendien uitgeno digd worden, nogmaals een beroep op Engeland te doen, deel tc nomen aan het streven naar een Eurjpeee Dcfcnsiogcmeenschap. Parlementsontbinding in Egypte mogelijk Premier AU Maher van Egypte heeft gisteren na een spoedzitting van zijn kabinet laten doorscheme ren, dat de mogelijkheid van een parlementsontbinding niet uitgeslo ten Is. Er zijn aanwijzingen, dat de wapenstilstand tusnen dc regering en de WafdpartU, die een meerderheid In het parlement heeft, onverwacht kan eindigen. De Wafd is van plan de regering te blijven steunen totdat zij bekend maakt hoe zij het Engels-Egyptisch gesehil denkt op te lossen. Het Egyptische blad „Akhbor el Yom" beweert dat de premier en dc minister van Binnenlandse Zaken van het Wafd-kabinct op de ge denkwaardige zwarte Zaterdag van het oproer in de hoofdstnd, particu liere belangen vóór staatszaken lie ten gaan. Premier Nnhas Pasja liet dc verzorgers van zijn handen en voeten met politiewagens halen en minister Scrag cl Din kocht een landhuis voor 80.000 Egyptische pon den, terwijl de binnenHtnd in brand Btond, aldus het blad. De Engelse commandant in dc Suezkanaalzono heeft do mililtaire beperkingen in dc zone verzacht en bewilligd in het bewapenen vnn een :i;int;i 1 I'Vypti 11'11itii'.u'M11'ii Alle wegversperringen op dc hoofd weg tussen Port Said, Ismail ia en Suez zijn tijdens het weekeinde op geruimd. Het Britse hoofdkwartier te Is- mailia heeft Dinsdag medegedeeld, dat Egyptische arbeiders voor de eerste maal sinds het opzeggen door Egypte van zijn verdragen met En geland tc Port Said een (Italiaans) vrachtschip hebben gemeerd en ge laden. Hieraan werd toegevoegd, dat nog slechts een gering aantal Egyp tische havcnarbe ders het werk te Port Said heeft hervat. OaAtieri teqt k'icuU bij, •i~iAie.Wmanume.nt Kurt Carrlsen, kapitein van het tra gisch ondergegane schip „The Flying Enterprise", brengt een stille hulde bij het vissersmonument In het Ame rikaanse havenplaatsje Gloucester, na een ankervormige krans gelegd te hebben bij het beeld ter nagedachte nis van gevallen zeelieden. Het histo rische vissersplaatsje Gloucester In de staat Massachusetts heeft Carlsen de „Zeelieden-onderscheiding" toege kend, de eerste die ooit in de drie honderd-jarige geschiedenis van het havenplaatsje is uitgereikt. JCavceCtje „Vrij zijn" is een wens van de mees ten, een kunst voor allen, een ramp voor velen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1