V P9N. AKKERTJES LADY LETCHfORO? Meer dan 200 faillissementen in één maand Uitslaande brand woedde hedennacht in den Haag Minister Albregts over Middenstandsproblemen MAANDAG 11 FEBRUARI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het aantal faillissementen in ons land heeft in de eerste maand van het nieuwe jaar een sedert de bevrijding nog niet voorgekomen niveau bereikt. Uitgesproken werden nl. niet minder dan 202 faiilisscmenten, tegen 120 in December en 141 in Januari 1951. De meeste faillissementen in één maand werden tot dusverre uitgespro ken in J-uni 1950 en wel 190. Volgens een opgave van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel bedroeg het aantal faillissementen in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) 22 (v. j. 24), Amsterdam 25 (23), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam 23 (13), Den Haag 22 (5), Rotterdam 12 (10). Utrecht 16 (7), Gelderland 14 (13), Noord-Brabant 22 (22), Limburg 11 (5), Zeeland 4 (1), Friesland 11 (4), Groningen 11 (Z), Drente 4 (0) en Overijssel 5 (12) Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Rector te Alkmaar (Pius-Gesticht), de Welcerw. heer J. J. A. van der Zalm; tot Kapelaan te Haarlem (H. Joan, de Doper), de Weleerw. heer E. A. S. M. Duym, die Kapelaan was te Alphen a. d. Rijn. MGR. H. J. VAN DEURSEN. De toestand van de praeses van het Groot-Seminarie, mgr. H. J. van Deurscn, wie drie weken geleden op de Leidsc Vaart een ongeluk over kwam is van dien aard, dat mgr. het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden voorlopig nog niet zal kunnen verla ten. MINISTER STIKKER MET KONINGIN EN PRINS NAAR ENGELAND. Naar wij vernemen zal minister Stikker zich in het gevolg van H. M. koningin Juliana en prins Bernhard naar Engeland begeven, om de be grafenis van koning George VI bij te wonen. Kappersbedrijf C.A.O. niet bindend? B(j het College van Rijksbemidde laars leeft de gedachte om de in Oc tober 1951 afgesloten collectieve ar beidsovereenkomst voor het kappers- bedrijf niet verbindend te verklaren. Een beslissing in dezen is echter nog niet gevallen, want waarschijn lijk zal pas in de komende week de Vakraad voor het Kappersbedrijf door het College worden gehoord. Berichten, als zou de beslissing in dezen reeds zijn gevallen zijn dan ook op zijn minst voorbarig te be schouwen. Wèl is bekend, dat het College van mening is dat de bonden van kap perspatroons en -bedienden niet re presentatief tc achten zijn, gezien dc getalsterkte van de georganiseer - den en ongeorganiseerden in het kappersbedrijf. De Vakraad voor het Kappersbe drijf hoeft overwogen om bij een nict- verbindendverklaring een enquête te houdeni onder alle Nederlandse kap pers om op deze manier na te gaan welke patroons bedienden in hun zaak hebben werken. Zou dan blijken, dal de georgani seerde patroons méér dan de helft van de werkzame bedienden in dienst hebben en méér dan de helft van de georganiseerde bedienden in de zaak van een ongeorganiseerde patroon werken, dan zou op deze wijze toch nog een verbindendverklaring kun nen worden verkregen. In het bankbedrijf is op deze grond n.l. ook tot de verbindendverklaring overgegaan. (Vrije Volk). DUITS SCIIIP IN NOOD Volgens binnengekomen berichten bevond het Duitse m.s. „Hans Hoth" zich Zondagavond op 12 mijl van Tynemouth (Noord-oost-Engeland) in zinkende toestand. De bemanning van de „Hans Hoth" is aan boord van de sleepboot „Hen don" gegaan, die in do nabijheid van de slagzij makende .Hans Hoth" bleef ,tocn deze trachtte Tynemouth te bereiken. Dc reddingboot van Tynemouth is na een tocht van 30 uur in Tyne mouth teruggekeerd. Zij raakte bui tengaats in de mist verdwaald en moest wegens brandstofgebrek te rugkeren. BEDIENINGSGELD ALS PRIJS. De vraag of de exploitanten van hotels, café's cn restaurants omzetbe lasting betalen moeten over het me de inrekening gebrachte bedienings- ;eld, welke na de op 19 Maart in wer- ;ing getreden bindende regeling van lonen cn andere arbeidsvoorwaarden voor de werknemers in het Horeca bedrijf, is thans door de minister van Financiën beantwoord. Dc minister van Financiën heeft nl. bepaald, dat le wanneer in de prijzen ook bedieningsgeld is bere kend (dus inclusief), de exploitant over het totaal ontvangen bedrag om zetbelasting moet betalen. 2e. Berekent de exploitant het be dieningsgeld afzonderlijk (dus exclu sief), maar verantwoordt hij het ont vangen bedieningsgeld in zijn admi nistratie dan is hij eveneens omzet belasting verschuldigd over het bedie ningsgeld. 3e. Blijft de verantwoording ach terwege in zijn administratie, dan blijft het bedieningsgeld buiten de heffing van omzetbelasting. „Opslag een deel van verkoops prijs". De minister heeft zich ten aanzien van zijn beslissing ad 2e genoemd op het standpunt gesteld (reeds eer der door de Tariefcommissie ingeno men), dat het publiek de opslag voor bediening betaalt „ter zake van de leveringen van spijs en drank, zodat deze opslag deel uitmaakt van de verkoopprijs in de zin van het Be sluit op de Omzetbelasting". De omstandigheid, dat de exploi tant veelal het ontvangen bedienings geld stort in een bedieningskas (waarna verdeling onder het perso neel later volgt) acht de minister geen grond om de omzetbelasting achterwege te laten. PRIJSREGELING VOOR STUCADOORS WERKZAAMHEDEN VERVALLEN. Met ingang van 12 Februari 1952 is de prijsregeling voor de stuca- doorswerkzaamheden vervallen. Evenals voor alle andere bouwam bachten, waarvoor reeds lang geen speciale prijsregeling meer bestaat, blijft de mogelijkheid open zich met eventuele klachten te wenden tot dc plaatselijke prijzencommissies. DE 20.000 ER UIT Op nr. 15299 van dc 515c Staats loterij (2e klasse, lc lijst) is een prijs van 20.000 gevallen. BABY GEBOREN IN K.L.M.- VLIEGTUIG. In dc K.L.M. Constellation Pontia- nak, van Amsterdam naar Sydney, is gisteren 30 minuten voor de lan ding te Manilla (21.30 uur plaatse lijke tijd) een baby geboren. De moe der, mevrouw Barakat, was met haar man en een kind in Bangkok inge stapt, nadat zij daags tevoren met de K.L.M. van Bagdad naar Bangkok was gereisd. Moeder cn kind maken het uitstekend. De familie Barakat zal vermoedelijk een week in Ma nilla overblijven en met het volgen de K. L. M.-vliegtuig haar onderbro ken reis naar Sydney voortzetten. KUNSTZIJDE INDUSTRIE ONTSLAAT 300 MAN. In verband met het feit dat zich sinds enige tijd in binnen- en bui tenland een sterke vermindering van de vraag naar rayon-garen doet ge voelen, is bij dc Hollandse Kunstzij de-Industrie te Breda aan 300 abei- ders ontslag aangezegd. Inkrimping van dc arbeidsduur voor het overig personeel maakt nog een kwestie van overweging uit. Een vrachtje van 45 ton Een bijzonder transport rolde Zon dag door de Betuwe en over de Vc- luwc naar Eerbeek. Het betrof hier een grote cylinder voor de nieuwe papierfabriek N.V. Schut. Het reus achtige gevaarte woog 45.000 kg., de oplegger met 32 banden had een ge wicht van 17.000 kg. Zondagmorgen om half negen vertrok men uit Beek bij Nijmegen. Het gehele transport stond onder leiding van de verkeers politie. Overal had het gevaarte zeer veel bekyks, vooral in de steden Nij megen cn Arnhem. De politie moest verschillende malen het verkeer stil leggen. In beide steden verleenden de gemeentediensten hulp. Lastige ob stakels waren de leidingen van de trolleybussen in Arnhem, die opge tild moesten worden. Omstreeks zes uur arriveerde men zonder ongeluk ken in Eerbeek. De moord te Laren Rijles-recherche grijpt in Om meer objectiviteit te verzeke ren is de Rijksrecherche belast met het onderzoek ini de moordzaak op de gebroeders H. te Laren. Waarschijnlijk om een erfeniskwes tie werden zij gedurende de bezet ting vermoord en de daad kwam aan het licht, doordat in de tuin van de dame, bij wie beide vluchtelingen een onderdak hadden gevonden, stoffelij ke resten werden aangetroffen. De be treffende dame is al enigt tijd gele den overleden. Het is intussen wel komen vast te staan, dat beide mannen op geweld dadige wijze de dood hebben gevon den. Aangezien verscheidene plaatselijke politiemensen vervolgt het Alg. Dgbl. herhaaldelijk contact heb ben gehad met dc Larense dame en een oud-politieman betrokken was bij het verstrekken van foutieve gege vens, is het onderzoek nu in handen gegeven vani dé Rijksrecherche. Dichte drommen zagen beklemmend schouwspel Hedennacht een paar minuten over half een klonk het „groot alarm" bij de Haagse brandweer cn weinig mi nuten nadieni was men met groot ma terieel op weg naar de Prins Hen drikstraat, waar op de hoek van de Roggeveenstraat een uitslaande brand gemeld was. Dc eigenaar van de aldaar gevestig de viswinkel, die boveni zijn zaak woont, was omstreeks kwart over twaalf door zijn echtgenote gewekt, omdat deze meende een eigenaardige gloed te zien. Dc man ging op onder zoek uit en ontdekte in de naast de slaapkamer gelegen huiskamer brand. Onmiddellijk rende hij naar de keu ken, om een emmer water te halen, maar door dc hitte sprongen een paar ruiten cn aangewakkerd door dc straffe wind, stond de kamer spoedig in lichterlaaie. De brand had nu zeer spoedig een dergelijke omvang aangenomen, dat het op de bovenste etage wonende gezin zich slechts met veel moeite in veiligheid kon brengen. c brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met 4 stralen, maar dit kon niet verhinde ren, dat de eerste etage in twinitig minuten tijd volledig uitgebrand was. Zodra de wakkere brandweerlieden echter even de kans zagen, drongen zij met gasmaskers voor het huis bin nen cn wisten zodoende de boven verdieping te behouden. Alhoewel de felle Westerstorm met felle regenvlagen nu niet direct een aanmoediging konden betekenen, stonden dichte drommen mensen bui ten op de trottoirs het fascinerende schouwspel gade te slaan. Omtrent de oorzaak van dc brand heeft men nog geen zekerheid. Daar de brand ontstaan is in de hoek van de kamer, waar het radiotoestel stond, stelt men een onderzoek in naar de mogelijkheid van kortsluiting. Goedkope huizen Bouwrevolulie in Friesland Be laatste weken is in Friesland een complete revolutie in de woning bouw ontstaan. Tien dagen geleden kwam een aannemer te Haulerwijk met het opzienbarende plan een flin ke burgerwoning voor 5 a 6 perso nen voor 5500.te bouwen en de afgelopen week werd een project goedgekeurd van Bouwbedrijf De Eik te Wolvega. Deze onderneming ziet kans prac- tisch eenzelfde soort woning tc bou wen voor een bedrag van vijfduizend gulden. Het huis zou twee verdiepin gen hebben, met beneden een woon kamer, keuken, bijkeuken, W.C. en hal, terwijl onder de keuken een flinke kelder is: boven twee slaapka mers, een douche-cel en enige berg ruimte, die eventueel voor slaapge legenheid kan worden ingericht. To tale inhoud varj het huis 179 kubieke meter. Maar het blijkt nog goedkoper te kunnen schrijft het Alg. Dgbl. Het bouwbedrijf van de firma De Jong te Grouw verschijnt ten tonele met een aanbieding van ƒ4600. Het plan is goedgekeurd door de directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting. Architect Stiensma te Leeuwarden ontwierp dit plan voor dubbele wo ningen', die slechts f 9200.kosten, dat is per woning 4600.—, compleet met schilderwerk, telectrisch licht en waterleiding. Het is geen noodwoning, doch een flink huis voor zes personen, met een grote woonkamer, ruime keuken, bij keuken, kelder, W.C. en hal, terwijl boven drie tweepersoons-slaapka mers en een douche-cel komen. Ook kan een vrijstaande woning worden gebouwd voor slechts weinig meer dan ƒ4600.—. Autobus uitgegleden Twintig inzittenden gewond Ten gevolge van de gladheid van de weg is gistermorgen omstreeks tien uur in een scherpe bocht op een smal weggedeelte tussen Doetinchem en Varsseveld een bus van dc N.V» Gel derse Tramwegen geslipt. Zij schoof over de weg en botste tegen een uit de richting Doetinchem komende bus van de sneldicnst van dezelfde maatschappij. De botsing was zo hevig, dat beide bussen ernstig werden beschadigd en vrijwel alle zitplaatsen werden ont zet. De chauffeur van de slippende bus, G. A. II. uit Loerbeek, zat bekneld tussen stuur en zitplaats en moest worden bevrijd, 's Mans beide knie schijven zijn gebroken. De conductrice, mej. J. T. de R, uit Borculo, en een 72-jarige dame M. A. hadden een hersenschudding opgelopen. Zij waren er het ernstigst van alle inzittenden aan toe. In totaal hebben circa twir.lig per sonen min of meer ernstige kwetsuren opgelopen. Veertien van hen zijn ter plaatse verbonden en daarna per ambulance wagen en met twee auto's naar het ziekenhuis te Doetinchem overge bracht. Verscheidenen van hen, die verwondingen aan hoofd, kaak of handen hadden opgelopen, konden in de loop van de dag huiswaarts keren. Ergerlijke dieren kwelling Kalf mei afgezaagde poten Bij een exportslagerij te Barneveld werd dezer dagen een levend nuchter kalf ten verkoop aangeboden, waar van beide achterpoten waren afge zaagd. De politie stelde vast, dat het kalf afkomstig was van de landbouwer H. te Lunteren. Bij deze veehouder was een koe op niet normale wijze van twee kalveren verlost. Het ene kalf moest bij de geboorte door de vee- verloskundige in stukken gesneden wordcni, terwijl van het tweede de achterpoten moesten worden doorge zaagd. Daar het kalf nog leefde aldus „Trouw" en de veehouder zo wei nig mogelijk schade wilde leiden, werd het kalf niet afgemaakt, maar in een zak gestopt cn zo naar Bar neveld vervoerd. Gelukkig werd dit geval door de politie achterhaald, zo- Bij jubileum Bossche Middenstandsbond Op de heden (Maandag) te 's Hertogenbosch gehouden vergadering ter vie ring van het vijftigjarig bestaan van de Bossche Diocesane Middenstands bond heeft de minister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts een rede uitgesproken. Daarin zeide hij, dat de oprichting van de Diocesane Bond in het bisdom Den Bosch de eerste belangrijke stap vormde naar het tot stand brengen van een het gehele land omvattende standsorganisatie. Op merkend, dat de regering grote betekenis hecht aan het bestaan van krach tige organisaties, verklaarde hij, dat door een echt zelfstandige middenstand te behouden het gezonde evenwicht in de opbouw der economische maat schappij wordt bewaard. Een klaar besef van de verhouding tussen uw eigen taak en de rol der overheid betekent het vermijden van tweeërlei uitersten. Zowel een ongemotiveerd aanleunen tegen de overheid en het koesteren van ongerechtvaardigde verwachtingen ten aanzien van hulp van buiten enerzijds, als een te ver gaande overheidsbemoeiing anderzijds die nen te worden vermeden. Qp de verhouding tussen midden stand en overheid ging de minister vervolgens nader in. De verheffing van de middenstand door het stellen van bekwaamheids eisen en andere maatregelen, vindt allereerst zijn grondslag in de Ves tigingswet Kleinbedrijf. Door het tot stand komen van steeds meer vestigingsbesluiten ondergaat de wer kingssfeer van de wet nog regel matig uitbreiding. Een ontwerp voor een nieuwe Ves tigingswet zal waarschijnlijk nog in dit zittingsjaar de Staten-Generaal bereiken. De minister kondigde ook nieuwe maatregelen aan betreffende het cadeaustelsel en een herziening van de Wet op het Uitverkopen. Naar sprekers inzicht zijn minimumprijs afspraken alleen acceptabel, wan neer z(j onvermijdelijk zijn om des astreuze concurrentie te voorkomen en zij de prikkel tot het bereiken en handhaven van een efficiënte be drijfsvoering niet wegnemen. een ander onderdeel van de door de regering gevoerde middenstandspo- litiek: de versterking van de finan ciële weerstandskracht van de on dernemer. Het middenstandscrediet moet aan vullend werken waar de eigen mid delen der ondernemers ontoereikend zijn, het leverancierscrediet geen uitweg kan bieden en de algemene banken zich onthouden van het ver lenen van credieten aan midden standers. Het is de bedoeling in de eerste plaats credietverlening mo gelijk te maken in gevallen, waarin het bestaande werktuigencrediet geen hulp kan bieden, namelijk bij aan schaffing van niet-technische be- drijfsuitrusting, zoals winkelinrich ting, betimmering, verbetering van de winkelpui, enz. De tweede ont worpen credietvoorziening Iheeft be vordering van de economische samen werking op het terrein van de mid denstand ten doel. Verder acht spr. het verlenen van credieten aan jonge nrddenstanders, die zich zelfstandig willen vestigen, noodzakelijk. Bij het tot stand brengen van deze laatste credietvoorziening zullen de over heid en het georganiseerde bedrijfs leven de handen ineen moeten slaan, ten einde gezamenlijk waarborg fondsen in het leven te roeipen. De voorbereiding van de uitvoe ringsbepalingen en instructies, die bij de toepassing van de nieuwe cre- dietvormen zullen worden gehan teerd, is reeds zover gevorderd, dat naar zich laat aanzien met de behan deling van credietaanvragen zal kunnen worden begonnen zodra de begroting van economische zaken kracht van wet heeft gekregen. Voorts besprak de minister nog het vraagstuk betreffende de verle ning van de voor rekening en risico van het rijk door de Nederlandse Middenstandsbank verstrekte credie ten in verband met de credietres- trictiemaatregelen. Thans kon minister Albregts zeg gen, dat zijn ambtgenoot van finan ciën zich in principe heeft bereid verklaard mede te werken aan een regeling waardoor met behulp van dat tegen de wrede veehouder pro ces-verbaal kon worden opgemaakt. Deze handeling kan bij de bestaan de wetgeving niet onder het misdrijf „dierenmishandeling" gerangschikt worden, doch slechts als „dierenkwel ling", een overtreding, welke maxi maal met 8 dagen hechtenis of 150 boete kan worden gestraft. Op die renmishandeling staat een maximum straf van zes maanden gevangenis straf. door het rijk verschafte middelen kan worden voorkomen, dat de Ne derlandse Middenstandsbank van wege bedoelde middenstandscredie- ten beperkt wordt in haar crediet- capaciteit. De critiek op de trage ontwikke ling van de publiekrechterlijke be drijfsorganisatie kan spr. begrijpen maar niet billijken, omdat de verant woordelijkheid primair ligt bij de organisaties van het bedrijfsleven. Het verheugt hem, dat op initiatief van de middenstandsbonden in het vrije organisatielevcn overeenstem ming is bereikt over de grote lijnen voor de organisatie aan de top van de verschillende sectoren van mid den- en kleinbedrijf. De weg, die de middenstand heeft gevolgd, het eerste onderling streven naar overeenstemming over de hoofd lijnen van wat men wenst en het daarna in samenwerking met dc Sociaal-Economische Raad concreet uitwerken van de hoofdlijnen, kan hier als voorbeeld worden gesteld, oordeelde de minister. BEROUWVOLLE DIEVEN. Zondagmorgen werd op de Van Heijlerhoflaan te Maastricht een rij wiel ontvreemd. Enige uren later meldde de dief, de 24-jarige P. H. K. zich persoonlijk met de fiets bij de eigenaar aan en verzocht tevens de politie te waarschuwen. Na opge maakt proces-verbaal werd de be rouwvolle zondaar op vrije voeten gesteld. In de nacht van Zaterdag op Zon dag werden uit de auto van dokter Th. J. M. Lebesque, arts te Maas tricht, twee koffertjes met medi sche instrumenten en verbandstoffen gestolen. Ook een rubber kussen bleek te zijn verdwenen. Het ver moeden van de politie, dat de in strumenten wel zouden worden te ruggebracht, werd bewaarheid. Zondagavond werd er plotseling aan de dokterswoning gebeld. Plet 9-ja rig dochtertje opende de deur en zag nog juist een manspersoon hard wegfietsen. De twee koffertjes ston den erg bemodderd op de stoep en de inhoud bleek nog intact te zijn. Het rubber kussen is echter nog steeds zoek. De politic stelt een on derzoek in. Wie pijn lijdt leeft maar half. 4 Bestrijdt Uw pijnen met (Advertentie) Das deed jager de das om De jagers te Well ondervinden in hun jachtgebied veel schade van das sen. De jagers vonden dezer dagen niet minder dan achttien konijnennes ten, die kennelijk door dassen waren leeggeroofd. De das graaft een hol met wijdvertakte gangen, die eerst afwaarts gaan en dan opwaarts. De poging om door het impompen van water in de gangen de dassen uit hun schuilplaats te jagen had dan ook geen effect. Toen besloot men de dassen uit te graven. Men was hier mee doende en had reeds een exem- plaats onschadelijk gemaakt, toen een politieagent verscheen, proces verbaal opmaakte en alle schoppen en geweren in beslag nam. De das is n.l. bij de wet beschermd.... WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 18) Dit was een plan naar May's hart, en ze stemde er dan ook gretig mee in op voorwaarde, dat Carrie do tekcnspullen bij elkaar zoeken en voor haar dragon zou. Gearmd sta ken zc het weiland over cn liepen langzaam naar dc rivier. „Wat ben je stil, May," zei Carrie, haar van terzijde aanziend. „Ben je moe van gisteren? Je zei toch van niet. Maar ik geloof, dat je hele maal aan je eind bent." „Zo," zei May, „denk jij dat? Nu, ik ben in elk geval niet te moe om ?en wedren met je te houden tot dc Dever van dc rivier. Jij mag tien passen voor hebben en daar bij die eik beginnen. En ik zal de teken- doos dragen op dc koop toe." Carrie liet 't zich geen tweemaal roggen en stoof vooruit naar de eik. r.Jij en rennen!" riep ze uitda gend over haar schouder. „Je hebt 1 natuurlijk allang verleerd. Ik mocht jou liever een voorsprong ge ven. En ik houd lekker de teken- doos! een, twee, drie daar gaat ie!" Ze had de eik bereikt en vloog weg in volle vaart'; heur blond haar fladderde achter haar aan en dc penselen rammelden in de houten doos. May begon onverwijld dc vervolging. Het was een opwindende wedloop; Carrie's lange dunne benen deden trouw hun plicht, maar May was haar vlegeljaren nog niet vergeten, en vóór Carrie het gras van dc oover had kunnen bereiken, was ze haar vóór; lachend en buiten adem ploften ze allebei neer op de stronk van een afgezaagde boom. .Ik had nooit kunnen denken dat jij nog zó kon hollen!" hijgde Carrie. ,,0 lieve help! Ik kom nooit van mijn leven meer op adem! Is 't hier niet prachtig?" besloot zc, met een gebaar naar de goudgele en rossig-bruine herfstbomen aan de andere zijde van de rivier. „Heerlijk hè? Maar in do zomer, als er zoveel bootjes op 't water zyn, zou je 't bepaald nog mooier vinden. „Dat kan ik me haast niet voor stellen," zei May peinzend. „Kunnen we niet aan die overkant komen?" „O ja," zei Carrie, ,Aom maar mee. „Als we een eindje verder lopen, zijn we juist tegenover het huisje van de veerm'an en kunnen we hem roepen. Het zal heerlijk zijn ginder in dc bossen." „Vooruit dan maar," zei May levendig; en ze liepen naar de aan geduide plaats, vanwaar ze het houten huisje en het vastgemeerde bootje konden zien liggen. „Zet jij maar eens een keel op, May," noodde Carrie. „Ik heb heus geen adem meer over. Nee, wacht, ik zal 't toch eens proberen! O-ver!" schalde haar jonge stem. „Ben je wijs, dat reikt niet half over de rivier. Laat mij maar eens loeien. Wacht, allebei tegelijk. Vooruit!" Hun heldere stemmen wekten alle echo's langs de rivier met een langgerekt „Ovèèr!" „Nou, als hij daar doorheen slaapt, dan kunnen we het wel opgeven, zei Carrie. „Hij doet van eind September tot half Mei altijd zo'n soort winterslaap, zie je. Goed wak ker wordt hij pas. als de eerste pleizicrbootjes weer komen. Ja, wa rempel. daar komt hij aansloffen. May. ik weet zeker, dat-ie in z'n eigen loopt te vloeken, ik kan 't aan zijn gericht zien. En o. May!" onderbrak ze zichzelf, „wie is dat?" Want op dat ogenbik verscheen er om de bocht van de rivier een ranke vlet, voortbewogen door oen lange donkere man,.die overeind in het lichte vaartuigje stond, de mou wen van zijn sporthemd tot boven de ellebogen opgerold. Met krach tige stoten van de lange schuitboom stuurde hij snel op de oever aan. May keek om, maar voor ze een woord kon zeggen, had de man in de boot met een laatste stoot dc graskant bereikt, zich opgericht en groetend zijn pet afgenomen. „May. het is Sir Heron," fluisterde Carrie haastig. „Zullen we weg gaan?" Voor May kon antwoorden, was Sir Heron ook al aan land gespron gen en stak zijn hand uit. „Goeden morgen. Was u het, die ik hoorde roepen?" vroeg hij, met May's hand in de zijne. „Ja, hè; u wilt naar de overkant. Mag ik u er heen brengen?" Zonder op een toe stemmend antwoord te wachten, draaide hij zich om en riep hij hoefde zijn diepe, sterke stem bijna ni*t in te zetten „In orde Rogers." Rogers tikte aan zijn pet cn slofte zijn huisje weer binnen. „Wat een heerlijke middag. U had groot gelijk, dat u er eens op uit bent getrokken groot gelijk. Bent u niet vermoeid van gisteravond?" „Neen," zei May, van wier gezichtje de snelle blos alweer geweken was, .neen, helemaal niet. En u hoef ik die vraag niet te stellen!" Hij lachte, toen keek hij naar Car rie, vragend cn met iets als bewon dering in zijn blik. „Dit is mijn zusje. Carrie, dit is Sir Heron Letohford." Carrie maakte ernstig een klein, stijf buiginkje, maar met een glim lach stak Sir Heron de hand uit er. omsloot het bruine knuistje. „Ik kom juist op tijd om een eer lijke penny te verdienen," zei hij, „nee twee, want het overzetveer kost een penny per persoon, als ik me niet vergis. Dat zal ik treffen, na een hele ochtend vergeefs gevist te hebben. Kom maar!" Hij stak zijn hand uit en hielp May in het bootje; maar toen Carrie op haar beurt naar voren kwam, tilde hij haar onder de armen op, „net of ik een kind was," zoals ze later lachend zei, en zette haar neer naast May. Toen duwde hij de lange boom in het water en het vaartuigje schoot vooruit, dwars de rivier over. Sir Heron hield de voorsteven op de tegenovergestelde oever gericht, en vast op het punt om te landen, toen hij plotseling inhield en vroeg: „Wat gaat u doen schetsen?" „Ja," antwoordde May. „U hebt helemaal geen aardige plekjes aan die kant niets, dat de moeite waard is om op papier te brengen," zei hij, op een toon die hij zo zakelijk mogelijk trachtte tc doen klinken. „O, het komt er niet zo erg op aan," zei May vlug. „Dat hele schet sen is maar een excuus voor een zwerftocht van een paar uur." „Het gras daar onder die 'bomen is erg nat om doorheen te lopen," ging hij ernstig voort. „Het is Oc tober, weet u, niettegenstaande de heerlijke zonneschijn. Neen, als u een mooi puntje wilt hebben om te tekenen, dan -kan ik u dc omgeving van de waterkering aanbevelen!" „Juist, dank u," zei May. Dan zul len we het pad nemen, dat daarheen leidt!" „Hm!" zei hij peinzend, „ik ben bang, dat u er van die kant niet het juiste gezicht op krijgt. Wat zoudt u ervan denken om erheen te va ren? Het is niet ver, u kunt van hier het water horen bruisen. Luis ter maar." ,,'t Is heel vriendelijk van u, maar we kunnen onmogelijk zolang beslag op u leggen. Wc zullen wandelen zover als we komen kunnen." ,,'t Is anders volstrekt geen moeite voor me," zei hij. Toen viel zijn blik toevallig op Carrie's gezichtje, dat een mengeling was van verlangen en teleurstelling. „U zoudt het wel aardig vinden, niet juffrouw Carrie?" (Wordt vervolgd i

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2