Echtpaar van Iterson-Wallaart Dinsdag vijftig jaar getrouwd CARILLON VOOR AMERIKA In Memoriam Chris v. d. Windt Gezellige jaarvergadering van Leidse kath. invaliden Aanstelling van sociale werksters kwam er deze keer toch door De Leidse Memorie van Antwoord groene talel ZATERDAG 9 FEBRUARI 1952 DE LE1LISE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA t Mars - en NutSemólacfen Uebben waarde! Bij inlevering van 6 grote M's of N's, geknipt uit deze omslagen, 1 stuk Mars/è. m In het bovenhuisje Waardkerkplein IA. waar men uitziet op de kale vlakte, waarop eens de Leidse Ka- toenfabriek eet taan heeft, hebben we gistermiddag een bezoek gebracht aan de familie J. van Iterson-J. Wal- laart, welk echtpaar a.s. Dinsdag 50 jaar getrouwd zal zijn. In, dat huisje hebben we iets gehoord over een le ven, dat vele zorgei. en moeilijkhe den gekend heeft. Twee oude men sen, gerimpeld en niet vrij van kwa len, die de oude dag meebrengt, slij ten daar hun levensavond en denken vooral in deze dagen terug aan wat achter hen ligt. Achttien kinderen werden uit dit huwelijk geboren, waarvan er nog tien in leven zijn. Er zijn 20 kleinkin deren en zelfs al een achterkleinkind. Het gezin heeft eerst op de Lange- gracht gewoond, daarna op de Oude Herengracht, de Waardgracht en de (Foto: „De Leidse Courant") Korte Langestraat, waarna het 20 jaar geleden verhuisde naar het Waardkerkplein. De gouden bruide gom werkte vele jaren op de katoen, fabriek, daarna zes jaar bij melkhan del van der Kloot en begaf zich toen in de lompenhandel, waaraan zeven jaar geleden een einde kwam, omdat zijn gezondheid niet langer toeliet, dat hij langs de straten ging. „Lo pen gaat moeilijk, maar fietsen kan ik nog wel" vertelde hij. Groot feest wordt e*- niet gevierd. „We moeten leven van Drees", zei de gouden bruid, „dan kan er niet veel af voor feestjes". Bovendien is er ziekte in de familie, zodat er ook geen stemming voor feestvieren is. Maar als de zoon weer beter is, komt er toch wel een gezellig avondje van. Dat, naar wij voor dit gouden echt paar hopen, nog gezelliger zal zijn dan de gezelligste bruiloft! Zaterdag 9 Februari. U heeft gisteren kunnen lezen, dat de Leidse Universiteit haar 377e verjaardag vierde. Da! was trou wens gisteravond op de Breestraat wel te merken aan de neren studen ten, die zich weer genoodzaakt zagen enige „heibel te schoppen" en daar mede de ergernis van het Leidse publiek op te wekken. Brandende toortsen vlogen heen en weer, trams ondervonden vrtrag'ng en auto's mochten de sociëteit niet passeren. Er stond een legertje ag< nten, niet om de studenten hun uitspattingen te verbieden, maar om het publiek op een afstand te houden. Auto's werden over de Langebuig gediri geerd. Toch we. prettig, dat Leiden een studentenstad is.... We heb ben het zinloze gebral van het stel brooddronken knapen, die nog nooit 'n schearmes over hun donzige wan gen gevoeld hebben, wetkelyk heel geestig gsvi.nden ..Een agent, die om assistentie ging beken in de soos, werd door de studenten in de tele fooncel opgesloten. Dat kunnen we waarderen! Er viel gisteren nog een tram ver traging te melden. Gistermorgen om half elf ontspoorde een blauwe tram op de oprit van de Blauwpoortsbrug, zijde Steenstraat, doordat de volgwa- gen uit de rails liep. Drie kwartier was het tramverkeer in de richting Breestraat gestremd Gisteravond heeft he. bestuur van de R.K. Gym.vcr. „Groen Wit" ver gaderd en is tot dc ontstellende con clusie gekomen, dat de vergadering met gezellig slot vóór de Vasten al leen nog a.s. Woensdagavond gehou den kan worden, zodat met spoed al dus bcrloten werd. Vandaar dat wy er de dames- en herenleden alvast op wijzen, dat zij dc avond van 13 Febr. moeten vrijhouden. De convocatie volgt nog. De vergadering begint om half acht in de zaal Hooglandse Kerkgracht 48 en is hopelijk om ne- gem uur afgelopen, want dan komt Evert Castelcin de leiding overnemen. Enfin, dan begrijpt U het wel! Gistermorgen was er weer eens een schoorsteenbrandje, nu op Lan gestraat 71. De Brandweer spoedde zich er heen cn veegde de vuile schoorsteen. Dc Brandweer had het gisteren druk, went ook gisteravond om tien uur moest uitgerukt worden naar de school Boom markt, waar brand in een bandwerklokaal van de Kath. V. G.L.O.-school ontstaan was. Enige houtkrullen ,die vermoedelijk te dicht bij de kachel gelegen hadden, waren in brand geraakt en staken een bank, een gordijn en de vloer in de brand. Doktersdienst. A.s. Zondag 10 Februari zal de dienst worden waar genomen door de doktoren: de Haan. Korimann, de Jager, Jasperse en Stoffers. Apotheken: De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 9 Febr. 13 uur tot Zaterdag 16 Febr. 8 uur waar genomen door: dc Apotheek Kok. Ra penburg 9, Tel. 24307; en de Apotneek Tot Hulp der Menschheid" Hooi- racht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelniinapark no. 8, Tel. 26274. Gelukkig zag een bewoner van de Boommarkt, dat het er niet pluis was, zodat hij tijdig kon waarschuwen, waarna de brandweer het vuur be dwong. De schade wordt op 250. geschat. Morgen vertoeven wij de gehele dag (in gedachte) in Tilburg met onze vriendinnen van dc R.K. Gym. ver. „Vic'orie*waarvan de rhy'.hmi. scho afdeling uitkomt in de nationale wedstrijden rhylhmische gymnastiek. Do bus vertrekt om half negen van af dc Alcxanderrtraat, naast de kerk. Stadskok raadt de dames daarom aan naar de H. Mis van half acht te gaan (dek. kerk) en daarna direct naar de bus. Er is nog ruimte voor enige supporters. Haast u om een plaats naar Van Hogendorpstraat 1. En we besluiten vandaag met de modedeling, dat bet Ned. Madrigaal koor onder leiding van Willem Mi- zée op 15 Febr. a.s. een concert geeft in de Zuiderkerk, met medewerking van Jo Vincent, sopraan, en Abr. Martyn, orgel. Er worden werken uitgevoerd van Palestrina, Diepen- brock, Strategicr en Kodaly, alsme de Byzantijnse gezangen. STADSKOK. Oproep aan Leidse Burgerij Zaterdag, 16 Februari a.s. zal in Leiden aan de Burgerij gele genheid worden gegeven haar bijdrage te leveren voor het bij eenbrengen van gelden ten be hoeve van het geschenk, dat Nederland aan de Verenigde Staten van Noord-Amerika zal aanbieden als dank voor de gro te offers aan goed en bloed, welke dit land heeft gebracht voor het herwinnen van onze vrijheid. Het is zeer zeker niet nodig een beroep op de burgerij te doen om in ruime mate van de gelegenheid gebruik te maken en metterdaad te tonen, dat zij weet, hoeveel zij aan „Amerika" te danken heeft. De wonden, de vern dering, het leed, de angst en de ontbe ring van vijf jaren bezetting zijn nauwelijks geheeld. En hoe allesoverheersend was niet de vreugde, toen in de al lerzwaarste tijd, die wij door maakten, de Amerikaanse Lan casters hun goede gaven over ons uitstortten en daarbij tevens de aankondiging waren van een spoedige vrijheid. Neen. de Leidse Bui-gerij zal niet vergeten en kan ook niet vergeten, wat „Amerika" ook voor haar gedaan heeft en zij zal zeker met gretige handen de ge legenheid aangrijpen, welke haar thans geboden wordt om uiting aan haar dankbaarheid te geven. De collectebussen zullen op Za- tedag 16 Februari as. worden ingeleverd, gevuld, zowel met het bescheiden penningske van de minder bedeelden als met de bijdrage van hen, die meer te missen hebben. Want, arm of rijk, in de ellende van de bezet ting waren wij één, in de uiting van onze dankbaarheid zijn wij dit eveneens. Moge Leiden dit Zaterdag gul tonen! Jhr. Mr. F. H. v. KINSCHOT, Burgemeester van Leiden. Schilder van Hollands wijdte en klaarheid In het Sint Elisabethziekenhuis,rellen vervaardigde Chris van der waar hij de laatste dagen werd ver- i Windt ook een groot aantal etsen, pleegd, overleed in de nacht van waarmee hij experimenteerde. Donderdag op Vrijdag op 74-jarige leeftijd de Leidse kunstschilder Chris van der Windt. Het huisje in de Pioenstraat, waar hij bijna zijn hele leven heeft gewoond en waarin hij zich do laatste jaren als een kluize naar had teruggetrokken, zal door vreemde voeten worden betreden en vreemde handen zullen de laatste werkstukken van deze eenzaam ge worden kunstenaar wegdragen. Chris van der Windt was een van de weinig overgebleven volgelingen van de late Haagse school. Hij werd op 22 Augustus 1877 geboren te Mo lenbeek St. Jan (Brussel). Maar het gezin vertrok al spoedig (na de dood van de vader, die kunstdraaier was) naar Leiden, waar de moeder fami lie had wonen. Chris was toen 5 jaar cud. De voorspelling van de vader, dat uit deze zoon een kunstenaar zou worden, scheen op de lagere school bevestiging te vinden in de tekenlust van de kleine Chris, die zijn producten voor een griffel of een cent aan de meester of aan klasge nootjes verkocht. Maar zijn opleiding was op de practische kant van het leven gericht: Chris ging naar de ambachtschool om huisschilder te worden en leerde wat ornamentteke nen op Mathesis. Op zijn 16e'jaar kwam hij bij een baas en van de ene ging hij naar de ander. De decoratie schilder Niesten, die o.m. de décors van de Schouwburg en de Stadsge hoorzaal verzorgde, was daaronder wel de belangrijkste. De drang naar tekenen en schil deren werd echter steeds sterker. Met kunstenaarsvrienden zwierf hij door de toen nog zeer landelijke omgeving van Leiden, met Van Driesten en Van der Nat en met zijn broer Loran, die een voortreffelijk landschapsschilder was. De laatste stierf echter reeds op jeugdige leef tijd in 1916. Omstreeks 1900 wijdde Chris van der Windt zich definitief aan de kunst. Hij kwam in contact met de jonge kunstcriticus Karei de Boer en de kunsthandelaar Tersteeg. In 1911 organiseerden de kunsthande laars Sala te Leiden een tentoonstel ling van zijn werk. Naast schilderijen, pastels en aqua- Dezer dagen hield de RK. Invali-1 Na de rondvraag werd om half elf denbond „St. Liduina", afd. Leiden de vergadering gesloten, waarna de leden, geholpen door behulpzame autobezitters, weer huiswaarts togen, voldaan over het gezellige verloop van deze vergadering, die met een tractatie was opgeluisterd. Het bestuur vraagt nogmaals de aandacht van alle kath. invaliden voor de Bond die meer kan doen voor de leden naarmate het ledental groter is. Omstreken, jaarvergadering in dc zaal Jean van Zijp. De voorzitter, de heer Lub mocht tot zijn grote vreugde een flink aantal leden ver welkomen, uit welk aantal bleek, dat de belangstelling voor dc Bonden groeiend is. Dit bleek trouwens ook uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. R. Vergalen, die memoreerde, dat er in het afgelopen jaar weer veel ge beurd was en dat het ledental steeg tot ruim 80. Er is nu zelfs ook een lid in Roelofarcndsveen! Het aantal donateurs steeg eveneens bevredi gend. Verschillende leden konden geholpen worden met invalidenwa gentjes of andere hulpmiddelen. In samenwerking met charitatieve in stellingen kon aan verschillende mensen kleding of schoeisel gegeven worden. De zieke leden werden allen bezocht en ontvingen fruit of versna peringen. De penningmeester, de heer C. werden sommige etsen slechts en kele malen afgedrukt en vern etig- de hij vele zinkplaten. In navolgin" van Leonardo da Vinei hield hij zich zelfs met zuiver technische proble men bezig en sleep lenzen voor een door hemzelf gebouwde sterrekyker. Maar als de schilder van Holland* wijdte en zachtheid, van de klaar heid en de harmonie van ons noHer- land. zal hij in onze herinnering en in zijn nagelaten werken bliiven le ven. Zijn landschappen en zijn bloe men zullen een nageslacht, drt in hardere werkelijkheden werd groot gebracht, nog lang, héél lang spre ken van de schoonheid, die rondom ons toch altijd nog voor het rrijnen ligt. Zijn werk zal een vingerwijzing blijyen naar het simpele probleem loze, dichtbije geluk. B. v. L. Qemeenteraad Voorschoten Het nieuwe voorstel voor de aan- stelling van sociale werksters heeft ook ditmaal niet de gehele raad van Voorschoten, die gisteren bijeen kwam, achter zich kunnen krijgen. Mevr. Romein en de heren Viveen cn Korthals bleven tegen terwijl de heren v. Oosten en Griffioen ver klaarden slechts voor te stemmen, omdat het om een proef voor een jaar ging. Het was de neer Viv'een die de zaak aan het rollen bracht door te verklaren, dat hij met he' voorstel niet kon tns.enimen, omdat hij de opzpt nigt juist achtte. Hij* wenste voor de behandeling vm gemeente lij kc zaken een door de gemeente «iai.gesteldc ambtenares, en r.iet een een of meer personen, die ook voor de gemeente werk zouden verrich ten. Het zou zo worden dat iedere groepering met een eigen figuur zou kunnen aankomen en volgens de heer Viveen is «'echts het katholieke volksdeel homogeen en de andere 62 pet. van de bevolking zou nooit een groep kunnen vormen Spreker weer er op, dat de besprekingen tus sen Herv. en Geref diaconieën ook nog geen resultaat hadden opgele- Kon. Wilh. Veren, te Voorschoten besprak de leestplannen voor dit jaar Gisteravond kwam de Koningin ten uiten in de vorm van een kistje Wilhelmina Vereniging bijeen voor sigaren. de jaarlijkse bijeenkomst, waarop de feestplannen voor het nieuwe jaar werden besproken. De vergadering was dit keer in „Het Wapen van Voorschoten". Na het voorlezen van de notulen en het jaarverslag hekelde de heer H. v. d. Burg Sr. de algemene gang van zaken bij de Voorschotense feesten. Spr. stelde de festiviteiten van vroe ger ten voorbeeld. Hij vond de fees ten van de laatste jaren weinig ge slaagd met veel te weindg attracties. De voorzitter repliceerde hierop, dat de critiek doorgaans wordt geuit door de niet-leden of door leden, die nim mer op de vergadering komen, waar de plannen worden besproken. Ook meende spr. te weten, dat een heel grote groep van de bevolking de laat ste feesten wel geslaagd noemde. De heer Barmentloo meende dit te moe ten bevestigen. Het saldo van de vereniging is iets teruggelopen, zo deelde de penning meester, de heer J. G. van Gent, me de, nl. tot 1535.20. Ook het leden aantal is teruggelopen met 80 leden. 67 leden hadden bedankt, 9 waren vertrokken naar elders, 3 leden wa ren geëmigreerd en 1 lid overleden. De vereniging telt momenteel nog 612 leden. Tot leden van de kascom- missie werden benoemd de heren Scheepmaker, Barmeivtloo en Wes- selo. De heer D. J. van Cuilenburg stelde zich niet meer als bestuurslid herkiesbaar. 32 Jaar onafgebroken is de heer v. Cuilenburg lid geweest van de K.W.V., waarvan 9 jaar voorz. Na mens de vereniging werd de heer Cuilenburg een vaas met bloemen laangeboden. Het bestuur betoonde veel waardering voor het scherpe oor- In de vacature van de heer Cuilen burg werd gekozen de heer S. H. Kui pers. De beide aftr. bestuursleden, de heren J. de Bres en J. van Gent werden beiden herkozen. Het bestuur had zich het feest dit jaar als volgt voorgesteld. Carillonbespeling met gramofoonplaten vanaf de gemeente toren. Kinderfeest met optocht event, postduiven oplaten en kinderzang op de Voorstraat, waarn- tractatie van de kinderen met event, poppenkast in het M.O.C. en R.K. Verenigings gebouw. Puzzlerit voor fietsers en een knobbelrit voor bromfietsers, 's Middags touwtrekken om een wis selbeker. Ringsteken dit keer niet met tilbury's, maar met bromfietsen. Kin derfeesten, handbal wedstrijd en zo mogelijk een wielerwedstrijd, 's Avonds muziek op de Voorstraat, zo mogelijk met illuminatie v. d. Voorstraat en van d- gemeentetoren. De vergadering had ook haar wen sen en maakte die kenbaar, o.a. ta- feltenniswedstrijden en kuipje steken. Ook dit jaar .had er op deze verga- derimg weer een gratis verlotingi plaats en het toeval wilde, dat de heer Alkvmade ook *u. dit jaar weer met de eerste prijs ging strijken. Zelf verklaarde hij dat dit voor de derde I achtereenvolgende, maal was! Del rondvraag bracht allerlei wensen naar voren: Meer bekendheid aan de vergadering, aandacht voor de kin- deren, die niet te Voorschoten school- j gaan, een andere datum voor het feest. Op al deze wensen werd breed voerig ingegaan. Het bestuur zal trachten met de geuite wensen reke ning te houden. Medische Zondagsdienst De me- RESTAURATIE HOOGLANDSE EN ST. LODEWIJKSKERK. In de memorie van antwoord op de begroting 1952 van de Gemeente Leiden blijkt, dat vele leden ge vraag hebben wanneer begonnen kan worden met de restauratie van de Lodewijkskerk en de Hooglandse Kerk. Hoe is het in dit verband ge- Duivenvoorde meldde een gunstig teldmet andere waardCTolle objec. jaar en een batig saldo, waarna de]ten_ ook die waarv00r de gemeente voorzitter een uiteenzetting gaf over t d,rect verantwoordelijk is, maar het revahdatie-fonds, dat hopelijk d, van algemeen belang zijn? veel bijdragen zal mogen ontvangen Kan de gcm^nte bv. ten De heer Duivenvoorde en mej. G. Verplancken waren aan de beurt van aftreden; zij werden bij acclamatie herkozen. Als nieuw bestuurslid werd de heer De Mul gekozen, ter wijl de heer Lub als voorzitter her kozen werd. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd de he ren Goozen en Mathot. De geestelijk adviseur, kapelaan C. Thomas, sprak hartelijke woor den tot de herkozen voorzitter, die tot aan zijn verkiezing deze functie slechts voorlopig vervulde, en sprak de hoop uit prettig samen te mogen werken. aanzien van de Hooglandse Kerk in dezelfde sitatie komen als Amster dam met de Oude Kerk? De in deze vragen aan de orde ge stelde verbeteringen behoren niet in de eerste plaats tot de taak van de gemeente, maar tot die van de eige naren, aldus B. en W. De gemeente kan volstaan met het op verzoek toekennen van subsidie, indien al thans de mogelijkheid daartoe uit financieel oogipunt bestaat en ook overigens voldaan wordt aan de voorwaarden, die gewoonlijk aan 't toekennen van dergelijke subsidies worden vertoonden. Aangezien de deel van het scheidende bestuurslid dische Zondagsdienst wordt waarge- 1 en meende deze waardering te moe- nomen door dr. Th. J. Thiess, Leid- 1 seweg 51, tel. 520. WASSENAAR Dodelijk ongeluk Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is te Wassenaar op de Rijks straatweg Den HaagAmsterdam na bij Den Deyl de 42-jarige motorrijder J. J. Cramer uit Scheveningen dode- lyk verongelukt. Hij kwam uit de richting Leiden en slipte voorbij de Lange Kerkdam, vermoedelijk ten gevolge van een oneffenheid in het i v/egdek Hij viel met het hoofd op de 1 straat rti kreeg de motor op zich. Hij werd vrijwel op slag gedood. i ZOETERWOUDE LEIDERDORP Kath. Vrouwenbeweging. De Kath. Vrouwenbew. hield haar jaar vergadering. Het eerste gedeelte werd verzorgd door de Riwa's onder leiding van mevr. Wand. Na de pauze §ing men over tot het zakelijke ge- eelte. De penn. had een batig saldo. Bij de verkiezing waren aftredend mej. v. Mil en mevr. v. d. Poel. Ge kozen werden mevr. Zandbergen-Co- lijn en mevr. Wand. Als presidente werd gekozen mevr. Zandbergen-Co- lijn. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. toren van de Lodewijks-kerk eigen dom is van de gemeente Leiden, zul len B. en W. doen nagaan, in hoe verre deze restauratie behoeft. LEIDSE BEGROTING MET TWEE PAUZES. De Gemeenteraad van Leiden zal a.s. Donderdagmiddag om 2 uur in openbare zitting bijeenkomen, om een begin te maken met de behande ling van de begroting 1952. De ver gadering zal s avonds om 8 uur wor den voortgezet en zo nodig ook op Vrijdagmiddag en -avond. Maandag middag en -avond en Woensdag avond. Er zijn dus twee pauzes :n de behandeling van de begroting. Opge merkt dient te worden, dat op de laatste dag (Woensdag) alleen des avonds vergaderd wordt. Aan de behandeling op Donderdag middag gaat een voorstel vooraf om het Instituut Jeugd en Film te Den Haag een bijdrage van 50.te ge ven en het voorstel om de heer A. Carton, Kastanjekade 30, te benoe men in de vacature van dr. M. Key, in de Verkeerscommissie. verd. Hij kon respecteren dat de R.K. fractie een soc. werkster van o.gen richting in de Kath gezinnen wilde hebben. Wanneer de verschil lende groeperingen een eigen soc. werkster wilden hebben, dan zou den zij da' zelf moeten oetalen. Spr. wees ook nog op de taak van wo- nir.g-inspectrice. De heer Korthals verklaarde het voorstel minder onjuist te vinden aan het vonge Maar de punten in hit voorstel, aangevende de taak van de soc werkster, lagen vrijwel alle op materieel gehied, zodar. spr. cok voor bei aanhollen van een ge meentelijk ambtrnaies was, zo no- d g konden daarna de mensen in dienst van armbes'uur en diaconie nog gesubsideerc' worden Wethoudei Mcoy achtte devoor gestelde wijze van werken, soc. werkster in dienst van armbestuur en diaconie uir ook voor de ge meente werk verrienten, de meest vruchtbare De opgebelde instructie in het voorstel opgenomen geeft dan ook alleen het te verrichten werk voor de gemeente weer. Er werd daarr.a nog stevig over en weer geredeneerd, en het enige resultaat was, dat de heer Viveen wenste terug te komen op zijn op- meiking dat we een eigen soc. wekster wilde hebben dit dan ook ztl' moe. betalen. Tenslotte kwam het voorstPl in stemming en werd aangenomen. Rioolwaterzuiverings installatie. Het voorstel om 17000 beschik baar te ste. len om tot de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie over tp gaan, airhars vooi de voor bereiding daarvan, was een moeilijk te verteren pil voot de raad De in stallatie zelf zal een halt millioen gaan kosten en de eerste jaren zeer zware lasten op dc gemeente leggen, die moeilijk opgebracht kunnen wor- nen. De heer v d Hulst keerde zich er dan ook tegen er. meende dat de gemeente niet te veel onder de in druk muf'. komen van Rijnlands eisen. Investeringen voor onproduc tieve doeleinden moeten zo mogelijk voorkomen worden. Daarin kreeg hij dc raad wei mee er van alle kan ten werden mogelijkheden onder zocht om onder de verplichting t.o.v. Rijnland aoor te Komen B. en W. oleven eenter bi het voorstel, de uitgewerkte plannen hadden al per 1 Januari klaar moeten zijn, de kwestie loopt al tientallen jaren en Rijnland wil gten uitstej meer ge- een Boven lien is de kans groot dat de uil gave door de commissie voor de investeringen niet goedgekeurd zou worden. Toen k'eeg de raad het te kwaad met de uitgave van 17000 omdat wanneer dc plannen b.v. 10 jaar zouden bliiven liggen wel eens nodig zou kunnen zi.in nieuwe plan nen te lahen maker- Er was echter volgens B. en W. onderuit te komen. Er werd gestemd en de heren Schrama, Fortanier, v. d. Hulst en Lamboo bleken tegen te zijn. Vckoï de ECONOMISCHE RECHTER. Geen vergunning. Zonder dat hij daartoe vergunning had was een rijwielhandelaar uit Leiden er toe overgegaan radio's te verkopen. Nu moest hij terecht staan voor de Eco nomische Politierechter in Den Haag. Gewapend met papieren be gon hij zijn verv/eer Op één van de papieren stond~ dat de radiofabriek op zou draaien ais hij last met de verkoop zou kragen. „Dat is een te ken, dat u van tevoren reeds nat tigheid voelde", meende de rechter. Conform de eis werd de winkelier veroordeeld tot ƒ40 boete of 20 da gen. Sportbladen. Een kantoorboek handelaar uit Leiden was in de nes ten geraakt, doordat hij 's Maan dagsmorgen sport- en ochtendbladen verkocht. Hiervoor had hij in strijd met de winkelsluitingswet zyn zaak onen. Tegen de Hi agse Econ. Politie rechter vertelde hij te menen dat wanneer hij uitsluitend die bladen verkocht er van geen overtreding sprake was. „Als il: 's middags de sportbladen kan verkopen heeft het geen zin meer zei hij. „Het is de vraag of het helemaal wel zin heeft", merkte de rechter ironisch op en veroordeelde de winkelier tot 6. boete.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2