Koningin Elisabeth kwam in Engeland aan Jliin&eó komt aio JCaninyin texiiy Churchill herdacht de koning ■HiHiiiliiiÉHHHiÉ Adenauer in de arena van de Bondsdag Knal-Avond JCowteCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12506 Zij keerde terug als koningin Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONDERWIJZERS OPLEIDING MET de indiening van het wets ontwerp Kweekschoolwet heeft minister Rutten de eerste stap gezet naar de Onderwijsvernieuwing, welke hij in de zin heeft en waar over hij reeds een nota het licht heeft doen zien. Wij schreven over deze nota reeds in een vorig artikel. Dat de Tweede Kamer van alle zijden deze stap met luide instem ming heeft begroet stemt tot ver heugenis. Er is zelfs van de zijde van de Kamer hulde gebracht aan de minister van Onderwijs, die hier mede de vernieuwing, dat wil zeg gen, de verbetering van het onder wijs in de kern heeft aangepakt. Beter zou men kunnen zeggen, dat de minister met dit ontwerp begon nen is bij het begin, omdat de ver nieuwing van het onderwijs culmi neert in de vorming van de onder wijzers. De vernieuwing van het onderwijs op de scholen, zoals mi nister Rutten dit in zijn nota heeft uiteengezet en waarmee hij, zijn wij wel ingelicht, nog dit jaar een aan vang wil maken via een wetsontwerp betreffende het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs, zal toch alleen kunnen geschieden, indien daaraan voorafgaat een opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen die deze vernieuwing ook zullen kunnen doorvoeren. In dit wetsont werp worden aan de onderwijzers de hoogst mogelijke eisen van vak bekwaamheid, kundigheid en karak ter, kortom persoonlijkheid in het algemeen, gesteld. Men vraag zich daarom onwille keurig af of de huidige opleiding dan zo gebrekkig is. En dan moet men wel antwoorden, dat de orga nisatorische opzet der onderwijzers opleiding gebrekkig is. Dat de lera ren aan de Kweekscholen en de on derwijzers zelf ervan hebben ge maakt wat ervan gemaakt is, kan alleen maar een grotere hulde be tekenen aan dit uitgebreide corps. De opleiding zelf had een dubbel karakter, zij omvatte algemene vor ming en vakvorming tegelijk, waar door beide in het gedrang kwamen. De algemene vorming haalt niet het peil van H.B.S. of Gymnasium. De vakvorming is te eenzijdig theore tisch en te y/einig afgestemd op het vormen van inzicht. Zij belast al leen het geheugen. In dit wetsont werp nu zijn deze beide opleidingen gescheiden gehouden en onderge bracht in de leerkringen, waarin dit ontwerp de onderwijzersopleiding verdeelt. Deze instemming wil echter niet zeggen, dat nu in een slag aan alle wensen zou zijn voldaan en dat er met aanneming van dit wetsontwerp niets te wensen meer zou overblij ven. Daar is nog de kwestie van de «plitsing in twee bevoegdheden zo als tot nu toe in onderwijzersacte en hoofdacte, welke laatste acte al leen via een cursus kon worden ge haald. Daarin is tot zover verbete ring gekomen, dat de derde leer- kring de onderwijzersopleiding af sluit. Maar er is het practische bezwaar, dat men ook na de tweede leerkring zijn opleiding kan afslui ten dus zónder de hoofdafcte en dan zal het in de practijk wel grote moeilijkheden opleveren deze laatste leerkring nog eens in te gaan en daarvoor zijn ambt een jaar in de steek te laten. Daar is verder de kwestie der sub sidies voor bijzondere en algemene opleiding, maar daar is vooral de kwestie der opleiding van de onder wijzeressen, welke in dit wetsont werp zeer onvoldoende geregeld is. In het wetsontwerp wordt de oplei ding van onderwijzers en onderwij zeressen geheel indentiek gelaten. Minister Rutten heeft nu wel gezegd, dat differentiatie mogelijk zal zijn door de invoering van facultatieve vakken, maar wij kunnen hierin al leen maar een lapmiddeltje zien, dat aan de eigen geaardheid van vrou welijke onderwijzers geen recht doet wedervaren. Chesterton heeft het in zijn boek „Orthodoxy" aldus gezegd: „Men heeft mij vaak met een ern stig gezicht gevraagd, wat ik denk omtrent de nieuwe ideeën over meis- jesopvoed ng. Maar men heeft geen nieuwe ideeën over meisjesopvoe ding. Het enige, dat eventuele her vormers hebben gedaan, was zich afvragen, wat voor de jongensopvoe ding in zwang was. En dit hebben zij toegepast op meisjes. Deze materie is hoegenaamd niet doordacht, noch diepgaand onderzocht." En Perquin schreef hierover: „Ho pelijk zal de mensheid weer eens zoveel gezond verstand krijgen, dat zij zal begrijpen, dat het onderscheid der sexen zo groot is, dat het op voedkundig onjuist is, ze op de mid delbare scholen dezelfde weetkost voor te zetten. De tegenwoordige H.B.S. heeft de eer van de onder wijsvormen, die ook voor het meisje gebruikt worden, de ongeschiktste te zijn. Hebben de beide geslachten ieder een eigen betekenis in het le ven, dan behoeft men niet zo bui tengewoon scherpzinnig te zijn om te begrijpen, dat zij deze betekenis alleen kunnen verwezenlijken, wan neer zij de tijd hebben gehad vol wassen te worden naar eigen ge aardheid." Aan deze wijze wenken is in het ontwerp nog te weinig recht gedaan en dat valt te betreuren. Maar mis schien zal de minister straks bij Al gemene Maatregel van Bestuur deze lacune nog wat kunnen aanvullen. HAAR EERSTE DROEVE PLICHT Begrafenis vastgesteld op 15 Febr. GISTERNAMIDDAG om kwart voor zes arriveerde koningin Elizabeth de Tweede per vliegtuig op London Airport, terug uit het hart van Afri ka na een reis van 6500 kilometer. Haar eerste treurige plicht was de regeling van haar vaders begrafenis, die thans officieel is vastgesteld op Vrijdag 15 Februari in de kapel van het kasteel te Winti .or. Een kleine zwijgende groep Een klein groepje in het zwart ge klede mensen wachtte op het vlieg veld. Toen de reusachtige blauw-en- zilveren Atalanta was gedaald, kwa men Churchill en de hertog van Cloucester naar voren om de jon ge koningin met een diepe buiging en een handdruk te begroeten. De eerste minister had het publiek verzocht de smart van de vorstin te eerbiedigen en niet in groten getale naar het vliegveld te stromen. Zo was er slechts een handvol toeschou wers, toen de zwarte auto met de koningin en prins Philip de hekken uitreed. Langs de route door Londen stonden zwijgende mensen, die Eli zabeth groette met een langzaam op heffen van de hand. De prins-ge maal keek strak voor zich, nadat hij zich voorover had gebogen om de plaid dichter om de voeten van zijn echtgenote te schikken. Het koninklijk paar betrad de prinselijke woning Clarence House, die in de toekomst voor Bucking ham Palace zal worden verwisseld. Ongezien door de menigte was ko ningin-moeder Mary tevoren Cla rence House binnengekomen en zo kon zij haar kleindochter als eerste begroeten. Direct na haar aankomst telefoneerde koningin Elizabeth met haar moeder en zuster in San- dringham. Diep ontroerd nam Eliza beth als afsluiting van haar eerste dag als souverein over een volke- renfamilie van 580 millioen kennis van de bewijzen van deelneming uit alle delen der wereld. HOE DE KONING STIERF. Volgens het Franse persbureau AFP blijkt uit de wijze, waarop de koning gestorven is, dat de kroon- slagader en de kroonaderen even zeer verhard en ingekrompen waren als de bloedvaten in het been, waar voor de koning reeds drie jaar ge leden geopereerd werd. In deze om standigheden kon gemakkelijk trom bose optreden en het hart tot stil stand brengen, hetgeen geschied is. DE BEGRAFENIS. De koning zal worden bijgezet in Windsor Castle. Het stoffelijk over schot zal Maandag uit Sandringham per trein naar Londen worden over gebracht en Dinsdag, Woensdag en Donderdag daaraanvolgend in West minster Hall opgebaard liggen. Het stoffelijk overschot van de koning is gebalsemd. De kist is ge maakt van eikenhout, dat op San- dringham is gekapt. Van Sandring ham naar het station zullen slechts de ingezetenen van het landgoed de 6toet begeleiden. De latere proces sies zullen met veel meer cerimo- nieel gepaard gaan. President Auriol van Frankrijk en de Franse minister van buitenlandse zaken zullen op de begrafenis aan wezig zyn. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, zal president Truman vertegenwoordi gen. KONINGIN EN PRINS NAAR DE BEGRAFENIS. Naar wij vernemen zullen H. M de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard aanwezig zijn bij de begrafenis van de Engelse koning. Zij zullen daartoe Donderdag 14 Februari naar Engeland vertrekken. Zoals bekend zal het Koninklijk Huis in verband met het overlijden van koning George VI van Engeland gedurende 14 dagen halve rouw aannemen. Omtrent de hofkledingen en hofrouwen zijn bepalingen ge maakt bij Kon. Besluit van 17 Maart 1815. Voor de hofrouwen zijn later bij Kon. Besluit van 12 Mei 1919 al- mene bepalingen vastgesteld. Gedu rende de halve rouw dragen de he ren in burgerkleding kledingstukken van zwarte stof, loodkleurige of zwarte handschoenen en om de hoge hoed een zwart lakense band tot op de helft der hoogte. In costuum of uniform wordt de krips om de lin kerbovenarm gedragen. Gerespecteerd als man en vorst Gisteravond om tien uur Nederlandse tijd heeft Winston Churchill de Britse natie toegesproken. Toen de dood van* de koning gistermorgen werd aangekondigd, zo sprak de ee rste-minister, bracht dot bericht het gehaaste twintigste-eeuwse leven in vele landen tot rust en millioenen pauzeerden even in verstilde aandacht De koning was diep geliefd by al zijn volken en ver buiten de gre nzen van zyn rijk werd hij gerespec teerd als man en als vorst VANDAAG OFFICIEEL KONINGIN Vandaag zal zy in een zitting van de Kroonraad officeel tot koningin Elizabeth de Tweede worden uitge roepen, waarna met middeleeuwse pracht koninklijke herauten, ge kleed in scharlaken en goud. door de straten van Londen en Edinburgh zullen rijden om den lande bekend te maken, dat het een nieuwe konin gin heeft. De proclamatie zal het eerst wor den afgekondigd op de binnenhof van het paleis van St James. De woorden van de Garter King of Arms, gelezen van een perkamen ten rol, zullen worden begeleid door tromgeroffel. Daarna zullen de he rauten zich naar de voornaamste punten van Londen begeven Temple Bar, Charing Cross en de Beurs om de aankondiging te her halen. Daarbij worden zy vergezeld door cavalerie van de koninklijke garde. Van de Tower zullen twee-en- zestig saluutschoten worden gelost. DE BEëDIGING VAN KONINGIN ELIZABETH VAN ENGELAND. Koningin Elizabeth II van Engeland heeft vandaag officieel haar verkla ring van troonsbestijging afgelegd, haar eerste daad als souvereine. De 25-jarige vorstin verklaarde zich trouw aan de beginselen van de constitutionele monarchie. Deze plechtigheid vond plaats by haar eerste verschijnen in de „Raad des Konings". EERBEWIJS DER ZOELOE'S. De hoofden van de machtige stam der Zoeloe's hebben aan koningin Elizabeth H de titel van „Ndhlovo- kazi" (olifant) verleend. Ook ko ningin Victoria is destijds deze eer te beurt gevallen. Koning George VI verkreeg by zyn troonsbestijging de titel van „Leeuw". In de Zuidafrikaanse Unie is Eli zabeth vandaag uitgeroopen tot ko ningin van Zuid-Afrika. De dag van morgen zal daarom in de Unie een nationale feestdag zyn. 1- Churchill beschreef koning George's regering als „een lichtend voorbeeld voor constitutionele vorsten over de gehele wereld, thans en in de ko mende geslachten". ALS KONINGIN JULIANA DE V.S. BEZOEKT. President Truman heeft Donder dag op zijn persconferentie medege deeld te hopen begin April a.s., wan neer Koningin Juliana Washington bezoekt, weer op het Witte Huis te rug te zullen zijn. De president verblijft nu ruim twee jaar geleden een begin werd gemaakt met de verbouwing van het Witte Huis in air House". Het is vandaag drie jaar geleden, dat kardinaal Mindszenty door het communistisch gerechtshof te Boe dapest veroordeeld werd tot levens lange gevangenisstraf. „Hy werd gesteund door een ern stig Christelijk geloof. Tijdens de laatste maanden heeft hy met de dood geleefd als metgezel en als een goede bekende, die hij niet vreesde. Aan het eind kwam de dood als een vriend." Churchill zei, hoe hy zyn koning gedurende de gehele oorlog volledig op de hoogte had gehouden en een diope indruk had overgehouden van de zorg en grondigheid, waarmee hij de stortvloed van dagelijks binnen komende officiële sukken beheerste. Een incident is de eerste-minister nog vast in het geheugen gebleven: op een dag werd Buckingham Pa lace gebombardeerd, juist na de te rugkeer van de koninklijke familie uit Windsor. Er viel een bom op de binnenplaats en indien de vensters niet toevallig open waren geweest, dan had het versplinterde glas de ko ning en koningih, die naar buiten keken, zeer zeker van de ogen be roofd. Geen van beiden had er ooit gewag van gemaakt en de premier had het van derden moeten ver nemen. Onze harten gaan uit naar die dappere vrouw met het bloed van een beroemd Schots geslacht in de aderen, die de koning ter zyde heeft gestaan bij al zijn zwoegen en pro- i blemen. i Koningin Elizabeth de Tweede heeft het enige deel van het Ge menebest, dat zij tot dusver heeft kunnen bezoeken, door haar gaven tot geestdrift gebracht. Ik, zo besloot Winston Churchill, die mijn jeugd hob doorgebracht in de rijke en vreedzame glorie van het Victoriaanse tijdperk, voel mij geroerd, wanneer ik wederom kan aanheffen de bede: God save the Queen. 0E REGERINGSPERIODEN DER BRITSE WRSTEN VAM U85 AF Dynast» r»*dTu<Jor»| i Mi i I if 1 4 if 5 I i u 1 rSfuarf» 1 I 4 a I l 1 s§!l|li f if llss-f f- l|ï|| 1 - Dynast» »d Windsors (Htnnairr) li Met hetzelfde vliegtuig, waarmede zij als Prinses naar Afrika was gevlogen is Koningin Elizabeth de Tweede Donderdagavond op het vliegveld bij Londen teruggekeerd. Koningin Elizabeth verlaat het vliegtuig na de aan komst in Londen, ANP-Telefoto Soc'alisten blijven tegen herbewapening Kanselier Adenauer heeft gisteren het zeer belangrijke tweedaagse de bat over het deelnemen van West- Duitsland aan de defensie van Euro pa, In de West-Duitse Bondsdag geopend met het afleggen van een brede verklaring. Adenauer noemde als twee voorname punten, welke in aan merking genomen dienden te worden de toezeggingen der geallieerden om ten eerste er naar te streven We st-Duitsland in te schakelen in de zich voortdurend uitbreidende Atlantische gemeenschap en ten tweede te streven naar een volledig vrij en herenigd Duitsland. Terwijl Adenauer sprak, zorgden d e communisten zowel In als buiten de zittingzaal voor de nodige tumult. Socialisten bulten situatie uit. De woordvoerder der sociaal-de mocraten, Erich Ollcnhaue., heeft met zijn antwoord aan Adenauer ge toond, dat zijn partij de huidige moei lijkheden der regering wil uitbuiten om zelf aan de mach HULP ALLEN UIT HET WESTEN TE VERWACHTEN. Dr. Adenauer vertelde de feonds- dag, dat dit debat niet alleen Duite land en Frankryk, maar geheel de wereld aanging. In Frankrijk en West-Duiteland beide, zeide de kan selier, trachtten bepaalde elementen de hartstóchten op te zwepen ten einde het volk blind te maken voor de ware bedoelingen der regeringen. „Ik kan deze pogingen allen BWU als onverantwoordelijk bestempelen", zeide Adenauer, verwijzende naar Hitler, die hetzelfde deed met zo schrikkelijke gevolgen. De eerste minister beschuldigde Sowjet-Rusland te pogen West-Duits- land te onderwerpen als een eerste stap voor het verkrijgen van geheel West-Europa. De communistische partij was belast met de taak van in filtratie en ondermijning van het mo reel der bevolking. Onder applaus verklaarde Ade nauer: „Ik geloof, dat de hereniging van Duitsland alleen tot stand kan komen met de hulp van de drie Wes terse geallieerden, maar nooit met de hulp van Sowjet-Rusland". Vervolgens ging Adenauer over tot het bespreken van de .plotselinge moeilijkheden, welke waren gerezen tussen Frankrijk en Duitsland", waarover hy „met algehele vrijmoe digheid en rust" wenste te spreken. Hy had de indruk, dat deze moeilijk heden in de buitenlandse pers uit een bepaalde bron waren beïnvloed. ia het gezellig ingerichte Café-Reslaurant „LIBERTY" Statloniwefl 2 op ZATERDAG 9 FEBRUARI m.t Ven 17.80 tot 24 uur optreden Tan ongeirennsrde conferencier-pianist WIEBE STUUROP en ZONDAG 10 FEBRUARI a.s. ran 17.80 tot 24 uur. Aan de vleugelBOB PEETERS en DOLF DhltSStN Napolitaan* zanger (Advertentie.) M macht te komen. Vastbesloten klonk het socialistische „Neen". Het werd verbonden met een cis tot ontbinding van de Bondsdag en het houdbn van nieuwe verkiezin gen. Het was overigens niet de eer ste maal, dat de socialisten deze eisen in het parlement stelden. Een woordvoerder van de christen democraten. professor Eduard Wahl, zeide, dat 86 Duitsers nog steeds ge vangen werden gehouden in een Ne derlands kamp. „Het is onmogelijk voor ons in te stemmen met een West-Duitse herbewapening, zolang dergelijke gevangenen nog niet naar huis zijn gekeerd." Reuter tekent hierbij aan dat in de West-Duitse pers berichten zijn verschenen, volgens welke Heinrich Albertz, sociaal-democratisch minis ter voor vluchtelingenzaken in Ne- dcr-Saksen, verklaard heeft, dat bin nenkort oen Nederlands-Duitse com missie zal worden ingesteld om de gevallen van de eerder genoemde Duitsers te herzien. Van de zijde van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft het A.N.P. echter de medede ling ontvangen, dat van het Instellen der genoemde commissie geenszins sprake is. Het betreft hier Duitsers, die voor oorlogsmisdaden in een kamp te Norg zitten. Het debat in de Wcstduitse Bonds dag wordt vandaag voortgezet. ZEVENTIG PHILIPPIJN8E ATHLETKN VERDRONKEN Een Philippijns vaartuig, aan boord waarvan zich tachtig athleton be vonden, die terugkeerden van een bijeenkomst van sportelicdcn, is ver gaan; zeventig athlctcn zijn vcr- o'ronken. Laten wij hopen, wat wij willen, maar dragen, wat wy krijgen. Cicero.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1