3)e CoidbeGoti/fco/nt Het overlijden George van van koning Engeland EEN TROON VIEL LEEG Kamerdienaar vond hem dood op bed liggen DE NIEUWE KONINGIN VANAVOND TERUG VERWACHT Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12505 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IN VERWACHTING |7 R is dezertijds enige schroom, een *-4 woordje na te geven aan het debat, dat in de Leidse gemeenteraad is gevoerd over het nog niet tot stand komen van een katholieke school in het Mors-kwartier. Deze schroom vindt niet daarin haar oorsprong, dat we hetgeen door de K.V.P.- raadsfractie, bij monde van de heer A. van Dijk, met klem en redenen is betoogd, onvolledig-juist zouden vin den, of dat we er een geheel an dere zienswijze op na zouden hou den. Het goed recht van het kath. onderwijs in deze Kwestie, is zeer duidelijk. De bezorgdheid, de wre vel van de ouders der bij de stich ting van deze school betrokken kin deren is begrijpelijk en gerecht vaardigd. De dringende noodzaak, dat er een katholieke school in het Mors-kwartier wordt gebouwd, wordt bewezen door de overbevol king en wanhopige uithuizigheid van de naast-liggende school. Dat er een katholieke school in het Mors-kwar tier dient te komen, is evident, is klaarblijkelijk en het is juist deze evidentie, welke schroom verwekt. Deze klaarblijkelijkheid is namelijk zo in 't oog springend, dat wij de verwachting mogen koesteren, dat er door overleg en goede wil een bruik bare weg gevonden kan worden, om recht te doen wedervaren aan de verlangens, waarvoor de K.V.P.-frac- tie met toewijding en vuur op de bies heeft gestaan. Niets is gemak kelijker dan bij het debat in de Leidse gemeenteraad enige scherpe kanttekeningen te maken, kantteke ningen, welke wel een journalistiek succesje zouden betekenen een vinnige beschouwing vindt altijd aftrek! doch wij hebben ons af gevraagd, of met een beschouwing in die geest, de zaak, waarvoor de K.V. P. het zo loffelijk heeft opgenomen, zou zijn gediend. Deze vraag menen wij by de stand van het ogen blik in deze kwestie ont kennend te moeten beantwoorden. Het overleg, door de wethouder van onderwijs toegezegd en door de wethouder van openbare werken niet geheel afgesneden, zou er al leen maar door bemoeilijkt kunnen worden, indien we zout gingen leg gen op enige vette slakken, welke tijdens het debat er zich aan vast kleefden. Er zijn ongetwijfeld bij de voorbereiding en behandeling van deze zaak op verscheidene manieren verzuimen ingetreden en tactische fouten gemaakt, doch het heeft wei nig zin daarop nog eens in detail de aandacht te vestigen, nu van weers zijden bereidheid tot overleg aan wezig geacht kan worden. De woord voerder van de Prot. Christelijke raadsfractie, mr. Woudstra, heeft uiting gegeven aan „een gevoel van onbehaaglijkheid door déze kwestie ontstaan" en gewaagd van de inspan ning, welke het sommige schoolbe sturen kost om tot de 'bouw van een school te geraken. Dit is ook deze keer gebleken en noopt de bijzon dere schoolbesturen er toe op hun qui vlve te blijven. Het zij echter verre van ons, de ernst en overtui ging, waarmede de wethouder van onderwijs zijn medewerking heeft toegezegd, om alsnog tot de stichting van een Kath. school in het Mors- kwartier te komen, ook maar eniger mate in twijfel te trekken. Mocht de wethouder bij zijn oprecht streven op autocratische of eigenzinnige wijze door anderen worden gedwars boomd, dan is altoos nog de tijd daar die boom te rammen. Wij heb ben er echter goede moed op, dat de onderhandelingen succes zullen hebben. Wij hebben er goede moed op, dat de Le:dse gemeenteraad nu de nieuwe openbare vervan- gingsschool er wel „door" is en de brood-nodige Kath. school nog niet in overgrote meerderheid het juiste inzicht zal hebben verworven, dat na deze teleurstellende gang van zaken van het Kath. Bijz. On derwijs, recht gezet moet worden, wat scheef getrokken is door de in greep van boven-af in het urgentie- gelyk in het begin van de volgende week, het Huis tot Dinsdag 19 Fe bruari zal worden verdaagd. DE BEGRAFENIS. De hertog van Windsor zal Don derdagavond uit de Verenigde Sta ten per schip naar Engeland vertrek ken om de begrafenis van zijn broe der bij te wonen. Uit Stockholm wordt gemeld dat van gezaghebbende zyde is verno men, dat koning Gustaaf Adolf van Zweden de teraardebestelling van koning George zal bijwonen. Men verwacht dat een millioen mensen een laatste blik zal willen De dood van koning George werd geconstateerd door een kamerdienaar, die 's ochtend om half negen het slaapvertrek binnenging om de koning te wek ken. Hij waarschuwde de secretaris van de koning, die het nieuws aan koningin Elizabeth meedeelde. De koningin ging onmiddellijk het slaapver trek binnen en boog zich over het bed heen. Zij bleef haar zelfbeheersing tot het uiterste behouden en weende niet. Zij kuste het voorhoofd van haar '"'"'In ""h'eT.WflZl""i"' echtgenoot, richtte zich op en zei: - V« Leien Elizabeth waarschuwen ^nin°g" Wij moeten haar zij aarzelde even de koningin waarschuwen. praalbed in Westminster Hall zal De koning was Dinsdag op jacht geweest; hij voelde zich zeer goed en had worden opgebaard zich zo geamuseerd, dat hij Donderdag opnieuw wilde gaan jagen. De staatsbegrafenis zal in de loop lip zijn Woensdagavond per vliegtuig' va." de volgende week plaats vinden, uit Nyeri (Kenya), waar zij vertoef-1 W1,lcn konme Georea zal. als pptyipIH den, naar Entebbe in Oeganda ver trokken. Vandaar zijn zij met twee uur vertraging tengevolge van een tropische orkaan vertrokken. Zij worden vanavond om 17.30 uur (Ned. tijd) op Londen Airport ver wacht. Koningin Elizabeth zal het besluit moeten nemen aangaande de tijd en plaats van de begrafenis van haar vader. Het is vrijwel zeker, dat het stof- De troonopvolging Hoewel prinses Elizabeth onmid dellijk na de dood van de koning koningin wordt, kan zij haar ko ninklijke functies niet uitoefenen, voordat zij door het kabinet, dat als raad des konings bijeenkomt, tot ko ningin uitgeroepen is. De raad des konings heeft Eliza beth inmiddels reeds formeel geac cepteerd als nieuwe koningin. Koningin Elizabeth en prins Phi- Op de verjaardag van zijn kleinzoon, prins Charles 14 November 1951, werd deze opname gemaakt van de gistermorgen overleden Koning van Engeland, de eerste foto na zijn ernstige longoperatie. Koning George VI van Engeland met zijn kleinzoo in Buckingham Palace. felyk overschot van de koning van schema. Het is met deze verwachting voor ons, dat we er geen behoefte aan gevoelen op het bij het debat te berde gebracht zelfs niet op de in menging van de raadsvoorzitter nader in te gaan. Wanneer deze on prettig geëindigde raadsdebatten het prettig resultaat hebben, dat er met spoed een Kath. school aan de Mors verrijst, kunnen alle partijen tevre den zijn. Wy de daad aan de £nq.etó,e Woning wijlen koning George zal, als gemeld, te Windsor in de koninklijke graf kelder worden bijgezet. PAUSELIJKE DEELNEMING. Dadelijk na het bekend worden van het onverwachte overlijden van Koning George VI, staatshoofd van Engeland en tevens hoofd van dc Church of Engeland heeft Paus Pius XII een telegram van deelneming gezonden aan de koninlijke familie. By het overlijden van Koning Geor ge VI trekt het do aandacht, dat de verhoudingen tussen Londen en Ro- me, tussen het Buckinghampalace en het Vaticaan, die drie eeuwen lang I uitgesproken vijandig zijn geweest en daarna nog geen aanspraak kon den maken op ae naam van vriend- schappelijkheid, juist tijdens de re gering van Koning George VI aan- merkelyk zyn verbeterd. De bewijzen van deze verbeterde verhouding liggen niet in de tele grammen, die de H. Vader aan het Koninklijk Huis heeft gezonden, zo wel enkele maanden geleden bij de ziekte van de Koning als nu bij diens overlijden. Deze telegrammen beho ren tot het gebruikelijke protocol tussen staatshoofden. Wat de konin gen van Engeland echter steeds van de Pausen van Rome gescheiden heeft gehouden, is het feit, dot zij hoofd zijn van de Kerk van Enge land die de banden met Rome heeft verbroken. Zowel Paus Pius XII als Koning George VI hebben bewezen deze verschillen te willen overbrug gen en toenadering te zoeken. Van de zijde van de Engelse Ko ning hebben wy opmerkelijke be wijzen van toenadering gezien. Hij heeft niet verhinderd, integendeel, dat zijn beide dochters een bezoek brachten aan het Vaticaan en door dj H. Vader in particuliere audiën tie werden ontvangen. Het bezoek van Prinses Margaret Rose op 10 Mei 1949 heeft tot felle protesten on der de Protestanten aanleiding gege ven. Het is te betreuren, dat deze ver zoenende houding van de Koning nog niet zijn beslag heeft gekregen in het ambtelijke staatsappi raat van Engeland, hetgeen thans bij de plech tigheden van de begrafenis van George VI en de kroning van Ko ningin Elisabeth naar alle waar schijnlijkheid weer met schrijnende duidelijkheid zal blyken. Dc Katho lieke bisschoppen van Engeland wor den als zodanig door de staat niet erkend en zullen dus de vier millioen Katholieken van Engeland die, zij DE OORZAAK VAN DE DOOD. Naar verluidt is de dood van ko ning George VI veroorzaakt door thrombose in de kroonslagader. 5)e nieuwe Waningin aan £ngeCand Prinses Elizabeth zal haar Woensdagmorgen overleden vader, de Koning van Engeland, als Koningin opvolgen op de Britse troon. Dit staatsiepor tret van de jonge Prinses is genomen voor haar vertrek naar Canada Op dit ogenblik was Koning George VI reeds zeer ernstig ziek. Ontvoering van Eva Peron? Volgens betrouwbare bronnen heeft de Argentijnse politic de laat ste drie dagen meer dan 100 arres taties verricht en daarmee een com plot vernietigd, dat bedoeld was om Eva Peron, echtgenote en politieke rechterarm van de Argentijnse dic tator, te ontvoeren. De opstand had Zondag 3 Februari moeten uitbreken met de bozMting van een aantal re geringsgebouwen in Buenos Aires. Volgens een communiqué van de radicale opporitie-partij is een deel van haar leiders gearresteerd, onder wie de voorzitter van de gemeente raad van Buenos Aires, luitenant kolonel Gregorio Pomar. Nieuw Guinea weer in de ijskast De Australische minister van bui tenlandse zaken, Richard G. Casey, heeft te Canberra medegedeeld, dat de kwestie van het beheer over Nederlands-Nieuw Guinea in de „ijskast" moet worden bewaard, tot dat dringender vraagstukken >n het gebied in beschouwing zouden wor den genomen. Hij had de Indone siërs doen weten, dat dit de vaste mening van de Australische rege ring was, zo voegde hij hieraan toe. „Wij kunnen dc herhaalde aanspraak van Indonesië op de souvereiniteit over Nederlands-Nieuw Guinea moei lijk begrijpen, vooral, omdat duide lijk is, dat de Indonesische regering een grote reeks ernstige vraagstuk ken op het terrein van de economie en do veiligheid heeft op te lossen in zijn huidig grondgebied", aldus de min'ster. WaweCtje Een mens die niet werkt, ls als een stilstaande klok. Clnze Waningin en Waning. Qeaige Te menigte die na het bekendmaken van het overlijden van de Britse Kc ng samenstroomde voor het Koninklijk Paleis te Londen, Buckingham J lace. Koning George VI van Engeland is Woensdagmorgen ontslapen op candringham, het buitenverblijf van de Koninklijke Britse Familie. TELE FOTO NAP. Sandnngham in East Anglia naar j hel niet mel een el portlj dan Westminster Hall bu Westminster ,ooh mel meer dan twlntjg geloof5. Abbey zal worden overgebracht, genoten in het parlement vertegen- waar het op een praalbed zal liggen woordiRd zijni by deze nationale Men bevestigt officieel, dat do ti-1 plechtigheden niet officieel kunnen tel van de nieuwe Britse vorstin zalvertegenwoordigen, zijn: koningin Elizabeth de Tweede. Er is nog geen besluit genomen met betrekking tot de volledige titel van prins Charles. Dit zal geschieden, wanneer zijn moeder in Londen is teruggekeerd. De troonopvolger krijgt automatisch de titel hertog Cornwall. De officiële afkondiging van de troonsbestijging van koningin Eliza beth zal Vrijdagmiddag om twaalf uur in het openbaar geschieden. De kroningsplechtigheid zal, als de normale procedure wordt gevolgd, pas verscheidene maanden na de troonsbestijging wordeiT gehouden. DE EED VAN TROUW. De leden van het Lagerhuis heb ben gisteravond de eed van trouw aan de nieuwe koningin afgelegd. De eed luidt: Ik zweer by de Al machtige God, dat ik volgens de wet trouw zal zijn aan Hare Majesteit koningin Elizabeth, haar erfgenamen en opvolgers. Zo helpe my God." De spieaker (voorzitter) van het Huis, William Morrison, legde als eerste de eed af. Churchill volgde, daarop Eden en de leden van het Huis. Hoewel het kabinet niet in feite aftreedt, zullen alle ministers offi cieel hun ambt opnieuw moeten aan vaarden en bij hun herbenoeming de hand van de nieuwe vorstin kussen. Door de dood van de koning is het debat over buitenlandse zaken in het Lagerhuis opgeschort. Men weet nog niet wat pr verdér met dit debat zal gebeuren. Men Tijdens haar bezoek aan Engeland In November 1950 reed Koningin Juliana acht het waarschijnlijk, dat na eer- met de gistermorgen overleden Koning van Engeland in een open koets van betoon aan de overleden vorst, mo-1 het Victoria-station naar Buckingham Palace. TROON- WISSELING CNGELAND heeft in koning Gcor- ge VI een vorst verloren, wiens dood het oprecht betreuren kan. Hij had zich niet omgeven met uiterlij ke praul noch vertoon van hoogheid, hij was integendeel een eenvoudig, bescheiden, zelfs verlegen man, maar hij toonde karaktereigenschappen welke de Engelsman in cpn vorst weet te waarderen. Het Ls niet meer dan een speling van het lot, dat hij stierf in hetzelfde kasteel als waarin hij geboren was een toevalligheid, welke in 't ge heel niet vanzelfsprekend ls, omdat de koninklijke familie van Engeland in de loop van het seizoen nogal eens van woning verwisselt en 0 dat typeert de huiselijkheid, de honkvastheid van de ko- ning, die in dit op/icht het evenbeeld was van zyn vader. Toen hij nog prins Albert was, had hij niet gedacht ooit koning van Engeland te zullen worden; hij had er ook geen verlangen naar en zich er nooit op voorbereid. Maar toen in 1936 zijn oudere broer Ed ward VIII dc troon moest opgeven omdat hij het bezit van een vrouw hoger stelde dan het dragen van de kroon vun Engeland, deed de thans overleden koning George wat zijn plicht was en aanvaardde een last, welke hem vooral tijdens dc oorlogs jaren zwaar op de schouders zou drukken. De last van de kroon heeft deze man zwaar gedrukt. Hij hield er niet van, in het openbaar te ver schijnen en redevoeringen te houden, omdat hij een spraakgebrek had en liever thuis was in de veilige schoot van zijn huisgezin. Bovendien droeg hij een broos lichaam met zich mee, dat vaak gekweld is door smartelij ke kwalen. En toch heeft koning George de oprechte liefde van zijn onderdanen verworven door het hoge besef van zijn plicht, door zijn eenvoud en zijn menselijkheid, waardoor hij voor de Engelsen het symbool was van hun eigen tradities Zij zullen hem in dankbare herinnering houden, zoals zij eveneens doen met de nagedach tenis van zijn vader en van koningin Victoria. Het leven gaat echter door en stelt zijn eisen; ook het leven van een koninkrijk. De continuiteit van het gezag eist, dat de nieuwe konin: middel" wordt. dellijk opvolgt grh ng on- uldigd Zo volgt koningin Elizabeth haar vader op en het Engelse volk richt het oog op haar in de verwachting, dat zij de traditie van het vorsten huis zal voortzetten. Misschien heeft Engeland hogere verwachtlgen van haar dan van haar vader, omdat de geschiedenis heeft geleerd, dat het Engeland steeds goed gegaan is, wanneer er een koningin aan het be wind was. Men herinnert zich nog zeer goed de regering van koningin Victoria, die zeer lang regeerde en onder wier bewind het koninkrijk op het toppunt kwam te «♦aan van zijn macht en aanzien. Het zijn ech ter niet altijd de koningen, die de geschiedenis maken, maar de om standigheden in de wereld, welke een koningschap tot een roemrijke dan vd tot MO dui t. re perlodq be stempelen. Maar in alle omstandig heden kan de vorst of vorstin zich j een man of vrouw van karakter to- I ncn, hetgeen onze eigen geschiedenis duidelijk aantoont. Moge het konin gin Elisabeth II gegeven zijn onder voorspoediger omstandigheden haar hoge taak te vervullen dan haar va der beschoren was.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1