Engelands buitenlandse politiek Assemblee der Ver. Naties gesloten ABdTsTrooP Voorlopig geen vorst WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Labour ontstemd over Churchill's uitlating Het Britse Lagertiuis is gisteren met een tweedaags debat over de buiten landse politick begonnen en reods tijdens de rede van minister Eden kwam het tot een heftige woordenwisseling met de socialistische afgevaar digden over de voor de oppositie zo brandende vraag: Heeft Churchill tijdens zijn laatste bezoek aan Washington nieuwe verplichtingen op zich genomen in de Koreaanse oorlog? Verleden week heeft Churchill dat uit drukkelijk ontkend en die ontkenning werd thans door de minister Eden herhaald. NIET OVERTUIGD. De afgevaardigden van Labour waren echter niet bevredigd. Na Edens rede stond hun leider Cle ment Attlee dan ook op om te beto gen, dat de toespraak van Churchill tot het Amerikaanse Congres („wij zullen overgaan tot prompte, vast besloten en doeltreffende actie, in dien de communisten een wapen stilstand in Korea breken") in toon •wel zeer verschillend was van zijn verklaring in het Lagerhuis daarna („wij hebben geen nieuwe verplich tingen op ons genomen"). De heer Attlee vond: Dit is misschien goed koopmanschap maar zeker geen goed staatsmanschap. Hij wees er op, dat men in de Amerikaanse pers uit Church ills woorden de conclusie had getrokken, dat Engeland (bereid was gevonden deel te nemen aan bombardementen op Mandsjoerije en een blokkade van China. Daar Churchill zijn rede vandaag wil uitspreken gaf in zijn plaats mi- n'ster Eden nogmaals een uitleg van de besprekingen over de kwestie- Korca te Washington: De mogelijk heid, dat een wapenstilstand in Ko rea zou worden gevolgd door ver dere daden van agTessie zijn volle dig onderzooht. De enige verplich ting, die wij op ons hebben geno men, is dat wij in dat geval zullen deelnemen aan beraadslagingen van alle bij de Koreaanse campagne be trokken mogendheden. Het zag er echter niet naar uit, dat de oppositie er van overtuigd was geraakt, dat Churdhills toespraak tot het Congres geen diepere bete kenis had gehad en tegen het einde van de zitting diende de socialistische oppositie een motie in, waarin „wordt betreurd, dat de minister- pressent er niet in is geslaagd tij dens zijn recente bezoek aan de Ver enigde Staten oen voldoende duide lijke formulering te geven aan zijn politiek". De motie houdt geen af keuring van het regeringsbeleid in, maar bedoelt slechts een critiek te ziin on dc wijze, waarop de eerste- minister zijn besprekingen te Was hington heeft gevoerd, althans waar het de oorlog in Korea betreft. Tijdens de redevoeringen van mi nister Eden en Attlee waren de pu blieke tribunes geheel gevuld, het geen de belangstelling illustreert van de Britse publieke opinie de vraae, of de Koreaanse oorlog eventueel tot China zal worden uit gebreid. De wereldsituatie niet slechter. In zijn algemene uiteenzetting van wereldsituatie constateerde Eden: Hoewel de bezorgdheid blijft, is de vrees voor het onmiddellijk uitbre ken van een oorlog niet toegenomen, integendeel minder geworden. In West-Europa, zei hij. worden lange ingewikkelde beraadslagingen gehouden, die, als zij succes hebben, tot een nieuw Europa zullen leiden, een Europa, dat geheel verschillend zal zijn van het verleden tot de da gen van Karei de Grote toe. Vooral de samenwerking tussen de Noord- atlantische organisatie en het Euro pese leger, waarvan West-Duitsland een deel zal zijn zonder everuwel het lidmaatschap te bezitten van het At lantische pact, stelt de diplomatie voor een ingewikkelde taak. Daar om beleven wij zeer moeilijke we ken, waarin de Franse en Duitse parlementen historische beslissingen te nemen krijgen. Over Egypte sprekend, legde mi nister Eden de nadruk op zijn be reidwilligheid om met Kairo tot een accoord te komen, dat de veiligheid van het Midden-Oosten en het Suez- kanaal zal verzekeren. De gedachte daarbij moet niet zijn: hoeveel kun nen wij van elkaar gedaan krijgen, maar hoe kunnen wij elkander het beste helpen. De Franse invoerbeperkingen De jongste beperkingen op de in voer van Frankrijk hebben betrek king op zestig procent van de invoer, die Frankrijk uit West-Europa ont vangt. De invoercontingenten zullen zo groot zijn als de Franse positie in de Europese betalingsunie maar toelaat. Aldus heeft de Franse minister van economische zaken, Buron, aan dc O.E.E.S. meegedeeld. Hij beloofde voorts, dat de beperkingen zo spoe dig mogelijk weer zouden worden opgeheven. Frankrijk heeft met ingang van gisteren o m. de volgende producten van de liberalisatielijsten geschrapt: visserij-producten (vis, mosselen, oesters, kreeften, garnalen enz.), bloembollen, vlaslint, zaailijnzaad, erwten en bonen. Aan de Franse grens zijn reeds Nederlandse goede ren, die gisteren verzonden waren, teruggestuurd. Reeds vóór Dinsdag uit Nederland verzonden goederen werden nog toegelaten. Het stopzetten van de invoer van garnalen betekent een zware tegen slag voor de Waddenzeevisserij, die de laatste tijd in hoofdzaak op de garnalenvisserij was georiënteerd. In 1951 werd via de Harlinger visafslag voor circa een half millioen geëxpor teerd waarvan 90 naar Frankrijk en de rest naar België. Doordat nage noeg de gehele Waddenzeevloot zich heeft omgeschakeld op de garnalen visserij, werd voor het komende jaar een belangrijk hogere besomming verwacht. Gehoopt wordt nor, dat de regering iets kan doen om bijv. door middel' van contingenteringsmaatre- gelen deze bestaansbron voor de Waddenzeevisserij te redden. En wat zijn de resultaten geweest? De zesde algemene vergadering van de Verenigde Naties te Parijs is giste ren gesloten. Een van de grootste resultaten is het doorbreken van de im passe over de ontwapening. Er is een ontwapeningscommissie in het leven geroepen, welke de belofte heeft ontvangen, dat zij zowel van Russische als van Amerikaanse zijde nieuwe voorstellen toegezonden zal krijgen. Zij zal in New York vergaderen en heeft vrij grote verwachtingen van haar werk. De krijgsgevangenen te Norg Aan de vooravond van de grote de batten in de Westduitse Bondsdag gewaagt men in Duitse parlementai re kringen en in Duitse kranten van het lot van de 57 zogenaamde Duitse krijgsgevangenen in Norg, die heb ben gemuit. Deze zaak heeft te Bonn veel op zien gebaard. De Nedersaksische mi nister Albertz heeft een bezoek aan Den Haag gebracht, om met de lei der van de Duitse afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. Kohnstamm die ook lid is van de UNO-commissie voor Duitsland, over het lot van de 57 Duitsers te spreken, die allen wegens misdrijven tegen de mensheid hun straf onder gaan. Niettemin, aldus zeide men zou 't een volkeren-verzoenende geste zijn van vér-reikende uitwerking, indien men de Duitse gevangenen vrijliet, nu zij tweederde van hun straf heb ben uitgezeten. Vlucht uit Russische ambassade Let bijna in de knel Dinsdag is een 25-jarige Let uit de Russische ambassade te Stockholm ontvlucht, nadat twee Russische di plomaten getracht hadden hem tegen te houden. De man rende onder het uitroepen van „Ik word vervolgd" de straat op. De Russen zetten on middellijk in een auto de achtervol ging in. De Let wist echter te ontko men in een werkplaats in de buurt. Toen de politie, die telefonisch ge waarschuwd was, verscheen, trok ken de Russen zich terug. De Let, wiens naam niet bekend werd gemaakt, deelde de Stockholm- se politie mee, dat hij een week ge leden in Stockholm was aangekomen. Daar had hij een landgenoot ontmoet, die hem aanbood voor onderdak tc zorgen. Dit bleek echter de Russi sche ambassade te zijn, hetgeen hij pas bemerkte, toen hij binnen was en, volgens zijn zeggen, werd aange vallen door vijf mannen, die hem vertelden, dat hij naar het vliegveld zou worden gebracht voor transport naar Rusland. Toen hij een mes had getrokken, hadden de Russen hem dit afhandig gemaakt en hiermee de voering van zijn kleding stukgesne den, op zoek naar „geheime bood schappen". Dc Let had zich echter weten los te rukken en de straat kunnen be reiken. De Russische persattachée Otemof zei desgevraagd: „Het is weer het ge wone verhaaltje en het zijn weer de zelfde leugens". Op de Russische am bassade beweerde men niets van het geval af te weten. Wat bedoelde Malik? Helaas heeft Malik het optimisme enigszins verstoord door in een van de laatste vergaderingen van de As- semblée te zeggen dat de derde we reldoorlog in feite al is begonnen. Men bestudeert nu zijn woorden en hoopt tot de gevolgtrekking te kun nen komen, dat hij het zo erg niet bedoelde. Maar het is ook heel goed mogelijk, dat hij per ongeluk iets heeft gezegd, dat een belangrijke ka raktertrek van de Russische politiek aan het licht brengt. Het is een feit dat Malik nogal van zijn stuk ge bracht scheen, toen men hem na de zitting vroeg, wat hij precies had bedoeld. Wat is er verder bereikt? 1. De weg is geëffend voor een eventuele samenkomst van de Gro te Vier waarop de wereldproblemen behandeld kunnen worden. 2. De staat Libye heeft nu de sanc tie van de Uno en vele landen zijn bereid dit jongste kind in zijn eerste jaren te steunen. 3. Bijna een millioen Palestijnse vluchtelingen hebben de belofte ont vangen dat zij voor ten minste nog een jaar geholpen zullen worden. 4. De Verenigde Naties hebben voor het eerst aandacht besteed aan het Duitse vraagstuk door een commissie De besprekingen in Korea De bestandscommissies van Ver bondenen en communisten hebben Woensdag, voor de eerste maal in twee maanden, een voltallige zitting gehouden om voorbereidingen te treffen voor de bespreking van het laatste agendapunt, namelijk de aan bevelingen aan de wederzijdse rege ringen. Er is, in twee bijeenkomsten, in totaal een half uur vergaderd. De Noord-Koreaanse generaal Nam II heeft voorgesteld, binnen drie maanden na het tot stand komen van een wapenstilstand een bijeenkomst van politieke leiden bijeen te roe pen, waarop zou moeten worden ge sproken over het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea en het bereiken van een vreedzame regeling van het Koreaanse vraag stuk. De leider van» de geallieerde onder handelaars, vice-admiraal Joy heeft het Noordelijke voorstel gedurende een schorsing van de vergadering voor de duur van 20 minuten bestu deerd en vervolgens om meer tijd verzocht voor verdere bestudering. Voor het eerst sind„ het begin der onderhandelingen is door de Noor delijken de uitdrukking „Volksrege ring van de Chinese Republiek" ge bezigd. Tot dusver hebben de Noor delijken in hun stukken slechts ge sproken van „vrijwilligers uit het Chinese volk". Zij hebben het masker dus laten vallen. Verdere ontspanning in Egypte Het Britse leger in de zóne van het Suezkanaal heeft bekend gemaakt, dat enkele van de restricties in de zóne zullen worden opgeheven, om dat de toestand er wat is verbeterd. Egyptenaren zullen niet meer wor den gefouilleerd door de Britse pos ten. Wanneer de Egyptenaren van hun kant geen last meer veroorza ken. zullen er nog meer beperkende bepalingen worden opgeheven. Uit Londen wordt gemeld dat Noe- ri Said Pasja, de premier van Irak. de regeringen van Groot-Britannië en Egypte „bepaalde ideeën voor een in te stellen die Duitse verkiezingen (in geheel het land) moet contro leren. 5. De landen met koloniën zijn in het defensief gedrongen wat betreft het besturen van gebieden die aan hun hoede zijn toevertrouwd. Menig diplomaat heeft de indruk gekregen dat de Russische tactiek aan het verslappen is. Voor het eerst in» de geschiedenis van de Uno heeft Wisjinski een grote fout feemaakt, n.l. door te zeggen dat hij een ge heel nacht had zitten lachen over het Westelijke ontwapeningsplan. Wisjin ski schijnt lang niet meer zo vurig te zijn als vroeger. Nu al de vertrouwenskwestie De Franse minister-president Fau- re heeft Dinsdagavond in de Natio nale Vergadering de vertrouwens kwestie gesteld over het verzoek om met spoed het wetsontwerp in be spreking te brengen betreffende de invoering van een glijdende loon schaal. De stemming zal Donderdag middag om 3 uur worden gehouden. De zitting van de Nationale Verga dering werd hierna onmiddellijk ver- Dinsdag zijn de Russische, Britse en Amerikaanse culturele instellin gen te Meched, de hoofdstad van de Perzische provincie Khorassan aan de Russische grens, gesloten. BELGISCHE SENAAT AANVAARDT HET PLAN-SCHUIVIAN. De Belgische Senaat heeft het plan-Schuman» goedgekeurd met 102 tegen 4 stemmen. Er waren 58 ont houdingen van de socialisten. De tegenstemmers waren communisten. TRUMAN BLIJFT CANDIDAAT. President Truman heeft goed ge vonden, dat zijn naam blijft staan op de groslijst van de candidaten, die in Juli van dit jaar aan de nationale conventie van de democratische par tij zal worden voorgelegd. Een der candidaten zal worden aangewezen als candidaat van de democratische partij voor de presidentsverkiezingen van November. Hevige sneeuwval in Zwitserland De sneeuwval in Zwitserland is de afgelopen 72 uur zeer groot geweest In diverse districten van Noordoost- Zwitserland ligt de sneeuw ruim een meter hoog. In Zürich is een halve meter sneeuw gemeten. In de Alpen is bijna twee voet sneeuw toegevoegd aan de reeds be staande sneeuwlaag. Het instituut voor lawine-onderzoek in Davos heeft gisteren de waarschuwing uitgege ven, dat het gevaar voor lawines thans groot is en dat zelfs verwacht kan worden dat lawines tot onder in de valleien kunnen komen. Het treinverkeer ondervindt grote vertraging en het wegverkeer ls bui ten de steden uiterst moeilijk gewor den. Op de Zugspitze, de hoogste berg van Duitsland, ligt de sneeuw na een onafgebroken val van 80 uur. bijna 4 meter dik. In de laatste 50 jaar heeft Verdwaalde hoogspanning Aloi* klom in de mast Alois Eichinger, een electricien in het Oostenrijkse plaatsje Neukirchen bij Braunau, is de held van de om geving. Met groot gevaar voor eigen leven redde hij dezer dager.' het dorpje van totale verwoesting. Een hoogspanningskabel van 100.000 Volt was verward geraakt met kabels van het net, dat de woon huizen van electriciteit voorziet. Ge- weldige blauwe en gele vlammen knetterden de lucht in en uit de net- kabels sloegen overal de vonken. De muren van huizen en stdller.' werden heet. Mensen sprongen uit hun bed den en brandden hun voeten aan de vloer. Spoedig begonnen ook de daken te gloeien. De draden van te lefoon en telegraaf waren onbruik baar ten gevolge van» inductie door de verdwaalde hoogspanningsstroom. Eichinger heeft toen een houten stok genomen, is in de mast van de hoogspanningsleiding geklommen en heeft kans gezien de zware kabel los te maken van het dorpsnet. Zeven koeien en drie varkens wer den» gedood en kostbaar electrisch materiaal werd vernietigd door de stroom van 100.000 Volt, die uit de centrale te Ering am Inn kwam en bestemd was voor een aluminiumfa- briek te Ranshofen. Maar dank zij Eichinger's moed bleven de bewo ners en hun huizen gespaard. KNAL-METEOOR Inwoners van het Noorse dorp Lom hebben vorige week Woensdag avond in de lucht een sterk licht verschijnsel waargenomen. Het bleef vyf minuten zichtbaar en een halve minuut nadat het uit het gezicht was verdwenen volgde zo'n hevige knal, dat de deuren in sommige huizen openvlogen. Een Noorse professor heeft nu als zijn vermoeden uitge sproken, dat men een meteoor heeft waargenomen, die uit elkaar is ge sprongen, en wel aanmerkelijk dich ter bij de aarde dan op de voor me teoren gebruikelijke hoogte van twintig a dertigduizend meter. Na de ontploffing was de m enige tijd rood zo vertelden oogge tuigen. Zij vermoedden dat dit kwam door gasontwikkeling bij de ontplof fing. Juliana-park in Ottawa De gemeentelijke autoriteiten van Ottawa overwegen volgens een be richt in de „Volkskrant" ter gelegen heid van het aanstaande bezoek van koningin Juliana aan Ottawa een park naar haar te noemen. Als meest waarschijnlijke keuze wordt een deel van de prachtige rijweg tussen de Mackenzie King- en de Laurier- bruggen over de Ottawa genoemd. De Belgische luchtvaartmaatschap pen Sabena deelt mede, dat het vlieg tuig, dat de geregelde verbinding CostermansstadLeopoldstad ver zorgde op 4 Februari op 20 km. van Kikwit is verongelukt. Het toestel vervoerde 12 passagiers, en een driekoppige bemanning, die allen bij het ongeval om het leven zijn gekomen. Elf nassagiers waren Belgen, de twaalfde was een Australiër. Een Belgische dienstweigeraar is, nadat hij een gevangenisstraf van 15 maanden had uitgezeten, van» zijn mi litaire verplichtingen ontslagen op voorwaarde, dat hij gedurende een periode van drie jaar ondergrondse arbeid in een mijn verricht. Ook voor andere gevallen van dienstweigering op grond van gewetensbezwaren zou men de dienstweigeraars in de toe komst voor de keuze willen» stellen, drie jaar in de mijnen te werken. Qü snakt J-*>rADEM! luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los gevaarlijke slijm op met de krach tig werkende (Advertentie.) oplossing van het geschil over het I de sneeuw hier nog niet zo hoog ge- Suezkanaal" heeft voorgelegd. I legen. Méér dan 150 Kamerleden Technische fout in wetsontwerp De Tweede Kamerleden Oud, Kort hals en Hartog hebbe een amende ment ingediend op het in overweging nemen van een voorstel tot verande ring in de Grondwet, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. In het voorgestelde artikel komt n.l. een technische fout voor, zo zeg gen zij. Het wil alleen voorzien in de benoeming van vijftig nieuwe leden, doch laat er in werkelijkheid hon derdvijftig benoemen. Daardoor in de mogelijkheid niet uitg^loten, dat tot de honderdvijftig benoemden niet alle honderd reeds zittende leden behoren. Aangezien nergens is bepaald, dat een zittend lid, dat onder deze hon derdvijftig niet voorkomt, zijn lid maatschap verliest, zou de Kamer uit meer dan honderdvijftig leden kun nen komen te bestaan. Dit geval zal zich o.m. voordoen, indien een aanvankelijk bij de ver kiezing der honderd leden benoemde zijn benoeming niet heeft aangeno men. Dit lid zal onder de te benoe men honderdvijftig leden stellig voor komen, zonder dat de zekerheid be staat, dat de in zijn plaats benoemde in dezelfde omstandigheid zal ver keren. Bij de in het amendement aangege ven redactie worden dergelijke on houdbare consequenties vermeden. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Het Tweede Kamerlid de heer Schmal (C.H.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister reeds in staat eni ge mededeling te doen nopens het re sultaat van zijn onderzoek naar de vraag, in hoeverre een collectief op treden in internationaal verband te gen de geloofsvervolgingen in» Co lumbia mogelijk en verantwoord zou zijn? Zo neen, tegen welk tijdstip mogen zodanige mededelingen te gemoet worden gezien? 2. Is de minister bereid in zijn on derzoek ter zake ook de desbetref fende, blijkens persberichten door de Verenigde Staten van- Noord-Ameri- ka tot Columbia gerichte nota te be trekken? Het Tweede Kamerlid Dussen heeft aan de minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen, wel ke toch wel speciale overwegingen hebben gegolden voor het nemen van de beschikking, vermeld in dc Nederlandse Staatscourant van 21 Januari jl., waarbij een aantal amb tenaren, voorheen werkzaam op ar beidsovereenkomst. in vaste dienst worden benoemd bij de Raad voor het Rechtsherstel? 2. Kan uit het verlenen van deze vaste aanstellingen bij een instituut, waarvan vaststaat, dat dit naar het oordeel van de Kamer zo spoedig mogelijk moet worden geliquideerd, de conclusie getrokken worden, dat effectuering dezer liquidatie binnen afzienbare tijd niet in het voornemen van de regering ligt? 3. Is de minister voornemens nog meer ambtenaren in vaste dienst te benoemen bij genoemde raad en gel den voor de vaste aanstellingen bij deze raad overigens dezelfde normen als bij de departementen en andere rijksdiensten? WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VANNACHT IETS ZACHTER. Zwaar bewolkt met hoofdza kelijk in de Noordelijke helft van het land enige regen of mot regen. Later echter enkele op klaringen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Westelijke wind. Vannacht iets zachter. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 7 Febr.: zon op 8.12 onder 17.37; maan op 13.35 en onder 6.51 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: De winter trekt zich op het ogen blik verder naar het Oosten terug. Vorst van betekenis komt alleen nog voor in Noord-Scandinavië, in Mid den- en Noord-Rusland en in het Al pengebied. Boven West-Europa heeft zich in tussen een belangrijke wijziging in de luchtdrukverdeling voltrokken. Boven West-Frankrijk ligt nu het centrum van een omvangrijk hoge- drukgebied, aan de flaruk waarvan een brede Zuidwestelijke luchtstroom lucht van de Azoren via Schotland in de richting van Scandinavië trans porteert. Deze zachtere luchtstroom wordt begrensd door een brede zóne met bewolking, waaruit plaatselijk wat regen valt. In de afgelopen nacht dreef de bewolking ook ons land bin nen, waardoor de nachtelijke afkoe ling werd getemperd. Alleen in het binnenland nog beneden het vries punt. Vanmorgen kwam echter ner gens vorst meer voor. Een terugkeer van deze „nacht vorsten" is in de eerstkomende dagen niet waarschijnlijk, omdat het bin nendringen van de zachtere Oceaan- lucht de temperatuur vooral in de nacht belangrijk zal doen stijgen. De huidige ontwikkeling van de weerstoestand betekent dus het ein de van een periode met grillig win terweer. BEURSOVERZICHT AANMERKELIJK RUSTIGER. Van de Maandag ter beurze-waar genomen grotere activiteit was gis teren niet veel meer te bespeuren. De factoren, die het koerspeil heb ben beinvlced, bleken verdwenen te zijn en bij gebrek aan nieuwe stimu lansen was de stemming lusteloos. Bij opening werden de vorige slot- koersen merendeels overgenomen. Hier en daaai opende de markt zelfs goed prijshoudend, maar wel dra bleek, dat de kopers zich had den teruggetroken en er een lichte reactie optrad Vooral was dit te merke.n bij Ko ninklijke, waarvan de opmars naar de 300 werd gestuit en de koers van Maandag ongeveer behouden bleef. Het was opmerkelijk rustig gewor den in de Oliehoek en ook van de arbitrage ging weinig activiteit uit. De Tabaksaandelen, gisteren de .Topic" van de markt wegens de Indonesische financile maatregelen, deden nog maar weinig van zich spreken. Prijshoudend tot zwak was hier de tendenz. 1 aandag is behoor lijk wat omgezet in Tabaksfondsen en was trouwens, de gehele omzet van de markt met een totaalbedrag van 1.8 millioen, een stuk hoger dan de vorige dagen. Overige Cultures bleven vrijwel cp prijs, maar ITVA kon de parikoers niet handhaven. Het begin der pro ductie van nyion ir. de nieuwe fa briek van de AKU te Emmen liet de kors der aandelen volkomen onbe roerd. Unile\er liep van 189 tot 187 y3 achteruit Philipsaandelen wa ren 2 pet. in herstel van het Maan dag geleden verlies. De Scheepvaart was aan de vaste kant Indonesische banken nauwe- lijksprüshoi.dend. evenals de locale bankaandelen. Met belangstelling werd uitgekeken naar de eerste no tering van de 4 pet. leningen der gemeenten Emmen en utphen, die, zoals bekend, beneden pari nl. tegen 94 3/4 procent zijn aangeboden. De koers stelde zich op 95 procent. De kleine cpupures premielening Amsterdam noteerden 106. Staats fondsen zowel voor de guldens als voor de dollarleningen weinig veran derd. Van de b innenlandse indus trieën waren aandelen van Wi'k, Leiden, 1^ punt lager onder in vloed van het bericht der sluiting van een deel van het bedrijf. Ame rikaanse fondsen traden nauwelijks op de voorgrond. Het dollar aeioper- cen'age bedroeg 8J^ pet. Prolonga tie 3 y, pet. van een „hele lelijke streek". De rechter memoreerde hoe zij reeds menig proces verbaal wegens openbare dronkenschap had gekre gen en vroeg of zij toen soms ook on der invloed was. De verd. ontkende heftig. Conform de eis werd ze tot een week gevangenisstraf veroor deeld. HAAGSE POLITIERECHTER. Geen grap meer. Een brug wachter bij Alkemade vond op de 12e Augustus jl. in het water een zeiljopper. Dc 36-jarige mevr. S. A. V uit Den Haag, die er langs kwam fietsen, beweerde dat dit kleding stuk van haar man was. Zij vertel de met een boot tc hebben gevaren en dat bij een windvlaag de zeiljop per over boord was gewaaid. De brugwachter geloofde dit verhaal en I gaf haar het kledingstuk mee. j N ustond mevr. V. voor de Haag se politierechter, want het verhaal was van A tot Z onwaar. „Ik wist niet eens wat het was en wilde een grap uithalen", zo vertelde ze. De rechter kon er niets grappigs in zien 1 en de officier van justitie sprak zelfs Wat lezers schrijven DE LEIDSE KAASMARKT. Leiden biedt weinig voor toeristen. Maar het zou prachtig wezen wan neer de Kaasmarkt naar de Waag en omtrek verhuisde. Misschien is er tot een oplossing te komen met de boeren, door enkel de zomermaan den hun kaas te laten wegen aan de Wa'ag. Het zou dan ongetwijfeld meer toeristen trekken. Er kunnen dan op de Korenbeurs kramen komen met souvenirs, ansichtkaarten, enz. Laten wij een voorbeeld nemen aan Alk maar; daar gaat het toch ook goed. Waarom Leiden niet? Want Leiden ligt veel achter met andere steden, terwijl het toch meer gelegenheid biedt met oudheden enz. Uw abonné G. A. J. (We willen hierop voorlopig slechts antwoorden, dat Alkmaar geen ge lukkig voorbeeld is, omdat de kaas markt daar kunstmatig in stand ge houden wordt ten behoeve van het tourisme. De Gemeente geeft een flinke subsidie, zodat het mogelijk is op marktdagen een hoeveelheid kaas uit een fabriek naar de markt te voe ren, waar de in wit geklede mannen met hun bonte hoeden klaar staan om de kaas op burries te vervoeren, hetgeen een bijzonder aardig schouw spel oplevert op het historische Marktplein bij het prachtige Waag gebouw. Enige uren later wordt de kaas weer naar dezelfde fabriek te ruggebracht en is er niets gebeurd. De kaashandel speelt zich helemaal achter de coulissen af op d- beurs. Red). SPORT BILJARTEN. LEIDSE BILJARTBOND. De uitslagen der competitiewed strijden van de Leidse Biljartbond zyn: le klas: SDO 1—TOG 1, 6—2; Spij- kerbak 1Royal 1, 44; 't Spoortje 1Spijkerbak 2, 26; TOP 1Ca- rambolle 2, 62. 2e klas: Morspoort 1TOG 2, 44: 't Zuid 1DVH 1. 26; Rijnegom 1 Vriendschap 1~ 62; TOP 2Royal 3e klas: DVH 2—TOG 3, uitg.; TOP 3't Spoortje 80; Spijker- bak 3't Vierkantje 1, 44. 4e klas: Rijnegom 2—SDO 2, 44; 't Zuid 2Carabole 3, 44; De Valk 1Morschpoort 2, 26; Sport 2 Drei Pottekens 44. 5e klas: 't Spoortje 3Morschpoort 3, 08; Rijnegom 3Vriendschap 2, 44; Spijkerbak 4't Centrum 1, 0—8; SDO 3—TOG 4, 7—1. 6e klas: De Valk 2—UVS 3, 8—0; 't Vierkantje 2't Zuid 3, 53; TOP 4Morschpoort 4, 44. 7e klas: Morschpoort 5Royal 4, 44; 't Spoortje 4MEB 1, 62; Sport 3't Zuid 4, 6—2; Spijkerbak 5—De Valk 3, 8—0. 8e klas: UVS 4Carambole 4, 44; Vriendschap 4—'t Spoortje 5. 44; Morschpoort 6MEB 2, 44; De Valk 4—DVH 3, 8-0; DVH 3—Ca rambole 4, 62.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2