S)e £okl6e(Boti4a/nt Koning George VI van Engeland overleden sKonings levensloop Bondskanselier Adenauer krabbelt terug ADENAUER schrok ervan Duitse eisen niet zo scherp gesteld Parijs sprak reeds van chantage Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 6 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12504 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 WANKELE KASTELEN pvE communisten hebben gisteren in de Tweede Kamer weer eens een grote mond opgezet bij de af handeling van hun motie over het verbod voor ambtenaren, lid te zijn van de C.P.N.. Zij heoben zichzelven niet wijsgemaakt, dat deze motie enig parlementair succes zou binnen-ha- len, evenmin als zij zich dat wijs niaKen van gestadige regen van andere interpellaties en moties, mo ties en interpellaties, waarmee zij plegen voor de dag te komen. Men kan zich afvragen, wat voor nut het heeft er dan toch maar jaar-in, jaar- uit mee door te gaan. Men kan zich ook afvragen of de communisten nu werkelijk zo onnozel zijn, om zich tot holle agitaties op te win den, welke bij het Nederlandse volk geen voet aan de grond krygen. Het zou echter gevaarlijk zijn, de communistische woelwaters voor on- nozelen aan te zien, evenals het ge vaarlijk is in de verzekerdheid te leven, dat het zogenaamd nuchte re Nederlandse volk niet door al die holle agitaties op een dwaal spoor kan worden gebracht. Men kan de communisten niet de beden kelijke lof ontzeggen, uitstekende volksmenners te zijn, die verdraaid goed weten, dat er van een leugen ook al is het bedrog zo klaar als de zon altijd nog wel wat blijft hangen. Als men veel leugens ver koopt, blijft er heel wat van han gen, in ieder geval zo veel, dat bij het Nederlandse volk, nog voor een groot deel in de heils-leer van de ldassen-strijd opgevoed, osn stem ming van wrok in stand gehouden en een gedachten-verwarring wordt ge wekt, welke de scheidslijn doet ver vagen. Het is ons reeds meermalen in besprekingen gebleken, dat b.v. de vredes-acties onder communisti sche dekmantel, zelfs in geesten, die er geheel niet ontvankelijk voor konden worden geacht, hun dwaal sporen hebben achtergelaten. Zulke mensen zijn er zich in 't geheel niet van bewust stellingen te verkondi gen, die op communistische influis teringen berusten. Zij zijn er in ge lopen, omdat zij ook al menen zij ontwikkeld te zijn geen klaar on derscheidingsvermogen hebben en geen helder inzicht in de communis-, tische bedoelingen. De bedoelingen, welke achter de lopende band van moties, interpel laties, acties en agitaties schuilen, zijn geen andere dan de Nederlan ders los te weken van hun anti-com munistisch voetstuk, zo ze te be- invloeden, dat zij in het onzekere met zichzelf geraken en net als de landman in de Pickwick-papers ge neigd zijn te beamen „dat er wel iets goeds in steekt" en „Ook in wat u daar zegt, meneer, zit veel waars!" Zo blijven de communisten stijf en strak beweren dat de Verenigde Staten een tot oorlog aanhitsende mogendheid is, en al bereiken zy niet, dai een nuchtere Nederlander aan deze bewering geloof hecht, zy veroorzaken toch in vele „achter hoofden' enxg wantrouwen. Daar is het hun om te deen. Enig succes van dergelijke acties hoe dol zij ook zijn is bijna altij verzekerd. Men zal, om een steile voorbeeld te ge ven, nauwelijks kunnen aannemen, dat het walgelijk proces nu 3 jaar geleden tegen kardinaal Mindszenty gevoerd, goede katholieken aan het wankelen zou brengen. Toch hebben we er in die dage' ontmoet (mis schien zijn zij intussen van deze dwaalweg teruggekeerd), die 't nu niet zo heel precies wisten, of de kardinaal-martelaar wel goed gehan deld had. Ir dien men onder alle schedels van levende Nederlanders kon kijken, zou men, bij personen van wie men hot niet verwachtte, toch wel enige sympathie en bewon dering vinden voor het communis tisch paradijs en voor het ideaal van een klasseloze, gelijkgeschakelde maatschappij, hoe weinig op de Rus sische practyk eer dergelijke be wondering ook zou zijn gegrond. Er zijn vele Nederlanders, die er wel voor zouden passen communistisch te stemmen, die in zichzelf commu nistische beinvloeding weigeren te onderkennen en toch niet stevig in hun schoenen staan Zulk een inner lijke zwakheid, zulk een gemis aan hou-vast, is datgene, wat de C.P.N. voorshands streeft te bewerken en aan te moedigen, en al die goedkope moties, al die felle interpellaties en toespraken moeter aan deze langza me ondermijning een handje mee helpen. Het kan daarom nut hebben zichzelf eerlijk te onderzoeken, in hoeverre men trouw is aan de Chris telijke idealen, hoever men is ge vorderd met een stevig bouwwerk op te trekken uit de grondstoffen van de Christelijke leer en vooral: of men dit bouwwerk heeft opge trokken op de enige juiste en ware Hoeksteen. „Deze Hoeksteen nu is Christus". Maar vele bouwers aan het kasteel hunner levensbeschou wing verwerpen deze hoeksteen, of leggen hem op een verkeerde en on belangrijke plaats, met gevolg dat hun gehele innerlijke bouwsel wan kelt en slechts staande blijft, zo lang er niet tegen gestoten wordt. Een klein stootje is dan al voldoende om deze verzwakte burchten in puin te laten storten. 9f> Koning George VI van Engeland is hedenmorgen overleden. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat de Koning vroeg in de ochtend vreedzaam ontslapen is. Toen hij zich gisteravond ter ruste begaf, scheen hij zich in normale gezondheid te bevinden. De Koning had op 23 September1951 een ernstige longoperatie ondergaan. Hij verscheen de vorige week voor het laatst in het openbaar, toen hij afscheid nam van zijn dochter. Kroonprinses Elisabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh. Het prinselijk paar vertrok voor een reis door gebieden van het Gemenebest. De Prinses en Prins bevinden zich thans in Kenya. De Koning zal worden opgevolgd door de 26-jarige Prinses Elisabeth. De Koning heeft de leeftijd van 56 jaar bereikt. Albert, Frederik, Arthur, George, koning van Engeland en van de Erit- se Overzeese Gebiedsdelen zag het levenslicht in het kasteel York Cot tage in Sandringham op 14 Decem ber 1895. Hij was de tweede zoon van Ko ning George V, die in 1936 overleed, en van Koningin Mary. Zoals in het Engelse koningshuis gewoonte is, nam hij evenals zijn oudere broer Edward, de latere Prins van Wales reeds op jeugdige leeftijd dienst bij de Koninklijke Engelse Marine na de marineschool te Darmouth te hebben bezocht. Hij was toen 14 jaar oud en reeds spoedig verwierf hij de rang van adelborst der eerste klasse. Tijdens de eerste wereldoorlog, in 1916, bevond hij zich aan boord van de „Collingwood", welk schip deel nam aan de slag bij Jutland. Zijn gezondheidstoestand liet even wel niet toe, dat hij in actieve zee dienst bleef en hij werd toen verbon den aan de marinestaf te Portsmouth waarna hij bij het vliegkamp te Cranndell geplaatst werd. Hier volg de reeds spoedig zijn bevordering tot kapitein bij de luchtstrijdkrachten in Frankrijk. Na de eerste wereldoorlog in 1918 Prinses Elisabeth troonopvolgster DE BRITSE TROONOPVOLGING. De Britse orde van troonopvolging is op het ogenblik als volgt: 1. Prinses Elizabeth. 2. haar zoon, Prins Charles. 3 haar dochter Prinses Anne. 4. haar zuster Prinses Margaret. 5. de hertog van Gloucester, broe der van wijlen Koning George. 6. Prins William, oudste zoon van de Hertog van Gloucester. 7. Prins Richard, tweede zoon van de Hertog van Gloucester. 8. Prins Edward, Hertog van Kent, oudste zoon van de jongste broer van wijlen Koning George die in 1942 bij een vliegtuig-ongeluk om het leven kwam. 9 Prins Michael (negen jaar oud) broer van de jonge Hertog van Kent. 10. Prinses Alexandra (veertien jaar oud) zuster van de Hertog van Kent. 11. De Prinses Royal Mary (54 jaar) zuster van wylen Kon'ng George. 12. De Graaf van Harewood (28 jaar), oudste zoon van Prinses Mary 13 Gerald David Lascelles (27 jaar), tweede zoon van Prinses Mary. kwam de jonge prins bij het Mini sterie van Luchtvaart. Reeds voor dat hij zijn studiën aan de universi teit van Cambridge aanving, behaal de hij het vliegerbrevet. Intussen had hy bij geleidelijke bevorderingen de rang van luitenant kolonel verkregen. In 1920, toen prins Albert de 25-jarige leeftijd be reikt had werd hij tot Hertog van York verheven, bij welke gelegen heid hem ook de titel van baron Kil- larney en die van graaf van Inver ness werden verleend. Met grote vreugde vernam de En gelse bevolking het bericht van de verloving van Prins Albert met Lady Elisabeth Bowes-Lyon. Met het bij het Engelse koningshuis gebruikelij ke groot-ceremonieel werd het hu welijk op 26 April 1923 door de Aartsbisschop van Canterbury in de Westminster Abbey ingezeg°nd. Elisabeth was de 22-jarige doch'er van de graaf van Strathmore en Kinghorne, een zeer aanzienlijk edel man. Uit dit huwelijk werd op 21 April 1926 een prinses geboren, Eli sabeth, Alexandra, Mary de tegen woordige kroonprinses en hertogin van Fdinburgh. Op 21 Augustus 1930 werd het prinselijk gezin verblijd met de ge boorte van prinses Margaret Rose Koning Edward VIII, die zijn va der George V was opgevolgd, deed op 10 December 1936 afstand. Twee dagen later, op 12 December 1936 werd prins Albert In het St. Jamespalace tot koning geprocla meerd. Hij aanvaardde toen de re gering onder de naam van Georg' VL ZACHT EN KALM INGESLAPEN. Het bericht van het overlijden van de koning op Sandringham in Nor folk, het koninklijk buitenverblijf, werd kwart voor twaalf Nederland se tijd bekend gemaakt. De koning is zacht en kalm in zijn slaap overleden. Koningin Elisabeth en prinses Margaret, de jongste dochter van de Koning waren op Sandringham. Koning George was gisteren, Woensdag, naar Sandringham ver trokken. Hij scheen toen nog in nor male gezondheid te verkeren. Het bericht is inmiddels doorge zonden naar de nieuwe Koningin, die met haar echtgenoot in haar jachthuis te Nyeri (Kenya) vertoeft. Het prinselijk paar vertrok de vo rige Donderdag voor een reis door Kenya, Ceylon Aus.ralië en Nieuw- Zeeland, welke vijf maanden zou duren. Men verwacht, dat de nieuwe Ko ningin onmiddellijk naar Londen zal terugkeren. De nieuwe vorst hield daarbij een toespraak, waarin hij o.m. zeide zich bewust te zijn van de plichten, die zijn nieuwe taak meebrachten, waarbij hij beloofde zich strikt aan de principes van een constitutionele regering te zullen houden. Zijn eer ste regeringsdaad was het verlenen van de hertogstitel van Windsor aan de afgetreden koning. Vijf maanden verliepen eer de plechtige kroning van de nieuwe souverein plaats had. Deze ge schiedde op 12 Mei 1937 onder de be langstelling en het gejuich van mil- lioenen. Onder de vorstelijke perso nen die de kroningsplechtigheid in de Westminster Abbey bijwoonden bevonden zich ook Prinses Juliana en Prins Bernhard. De kroning en zalving geschied de door de Aartsbisschop van Can terbury. Diezelfde avond richtte de nieuwe vorst zich met een radiotoe spraak tot alle onderdanen van het Britse Rijk. In Mei 1939 maakte hij een reis door Canada en de Verenigde Sta ten, waarbij hij wijlen president Roosevelt ontmoette. Op 3 September 1939 klonken de eerste schoten, die de wereldoorlog, welke vijf jaren zou duren, inluid den. Slechts drie jaren had George VI in vrede mogen regeren. De Engelse troepen landden spoe dig in Frankrijk, waar Koning Geor ge zyn leger in December van dat jaar bezocht. In deze tragische ja ren hield de Koning nauw contact met zijn raadgevers de legerleiding en zijn volk tot wie hij verscheidene malen een boodschap richtte. Op 6 Juni 1944 drongen de geallieerde legers opnieuw na hevige strijd aan de Franse kust het vasteland van Europa binnen, waar zij een zeer belangryk aandeel hadden in de be vrijding van Europa van het Hit1er- regime. Op 17 Juni bracht de Ko ning een bezoek aan zijn strijdende troepen. Toen de wapenstilstand in Mei 1945 een feit geworden was, stroom- 'Q een enorme menigte naar het Buckingham Palase om de Koning en de Koningin op ondubbelzinnige wijze de vreugde daarover kenbaai te maken en dit werd wel een van de grootste manifestaties van aan hankelijkheid van het Engelse volk aan zijn koningshuis. Koningin Wilhelmina bracht in Juli 1946 een bezoek aan het land dat haar gedurende de oorlog gast vrijheid verleende. Bij die gelegen heid overhandigde de Koningin aan Koning George de versierselen van het Grootkruis der Militaire Wil lemsorde als hoogste der Nederland se orden. Van 1 Februari tot 11 Mei 1947 maakte de Engelse koninklijke fami lie een reis naar Zuid-Afrika, wel ke gepaard ging met tal van ptech- tiffhHen in dit deel van het Britse Riik. Groot was ook de deelneming ln de vreugde van het koningshuls toen kroonprinses Elisabeth op 20 Novem ber met de hertog van Edinburgh in het huwelijk trad. Van Neder landse zijde waren 't wederom prin ses Juliana en prins Bernhard, die ons volk bij deze plechtigheid ver tegenwoordigden. Het Engelse ko ningspaar heeft in April 1948 op luisterrijke wijze zijn zilveren huwe lijksfeest mogen vieren. KABINETS-VBRGADERING. Koning George was blootshoofds, toen hij in een gure wind op London Airport afscheid van zyn dochter nam. Premier Churchill heeft onmiddel lijk een kabinetsvergadering gehou den Het Lagerhuis, dat hedenmid dag bijeen zou komen voor het debat over buitenlandse zaken, zal, naar men verwacht onmiddellijk uiteen gaan. DE B.B.C. ROUWT. Nadat te kwart voor twaalf Neder landse tijd hedenmorgen op het re dactiebureau van hel A.N.P. het overlijdensbericht van Koning George de zesde was binnengekomen, zette Bondskanselier dr. Adenauer schijnt geschrokken te zijn Van zijn eigen stoutmoedigheid en is bezig terug te krabbelen. Hij heeit ten s.enigste ont kend, dat hij gedreigd zou hebben, het verdrag voor een Europees leger niet te ondertekenen alvorens de Dui.se eisen inzake het Saargebied en het lid maatschap der N.A.T.O. zijn ingewilligd. De tegenspraak werd gisteren verspreid door het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken, niet door de parlementaire fractie der C.D.U., waarin de BondskanseMer zijn op hefmakende rede hield. Het regeringscommunique werd gepubliceerd kort nadat de geallieerde Hoge Commissarissen hadden laten weten, dat zij Adenauer om opheldering zouden vragen. Voor binnenlands gebruik? Buitenlandse waarnemers in Bonn beschouwen de ontkenning van het Westduitse ministerie als een poging, om voor de buitenwacht het effect te verzachten van Adenauer's woorden, die voor intern gebruik besterad wa ren. Een woordvoerder der kanselarij gaf de volgende verklaring van het geval: „Dr. Adenauer hield een lange redevoering waarin hi" de bijdrage van Duitsland tot het Europese leger koppelde aan de Saarkwestie. De kan selier zorgde er echter wel voor, dat zyn woorden niet de vorm kregen van een ultimatum. Later, toen partij genoten van de kanselier Adenauer's verklaring citeerden kreeg de uit spraak van de leider der C.D.U. een te scherp karakter. Dr. Adenauer wil een snelle oplossing van de twee hinderlijke problemen, maar hy stelt die oplosisng niet als voorwaarde voor Duitslands deelneming aan» de verdediging van Europa". PARIJS ONTSTEMD. De eisen van Adenauer zijn in Pa rijs hoog opgenomen. Het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken gaf ronduit te verstaan, dat de steeds groeiende eisen van Bonn de Fran sen huiverig maken om met West- Duitsland één front te vormen ter verdediging van Europa. De reactie der Franse pers was zelfs vijandig Het onafhankelijke blad „Combat" schreef: „Met een brutaliteit, waar van hij tot dusver nog geen blijk heeft gegeven, heeft kanselier Adenauer zijn vuist op de tafels der internationale conferenties doen neer komen". De linkse „Franc-Tireur": „De wensen, suggesties en verklarin gen van West-Duitsland zyn sinds HetSaargebied Ovltêlond M,"# |SAARG€8IEQ| ^53335 gisteren voorwaarden, om niet te zeggen chantage geworden. Wij moe ten de kanselier dank weten voor zyn openhartigheid". „Duitsland speelt zeker een gevaar lijk spel", aldus de onafhankelijke Figaro. „Als het zijn politiek gaat voeren op de basis, die gisteren in Bonn werd uitgestippeld, zal dit aan de overzijde van de Atlantische Oceaan zowel als in Frankryk juiit degenen afschrikken, die het meest geneigd waren om in oprechte sa menwerking met Duitsland de toe komst van West-Europa op te bou wen". de Home Service van de B.B.C. haar uitzending (schoolradio), voort tot 12.15 uur. Daarna deed zy medede ling van het droeve nieuws, waarop de aankondiging volgde dat voor do rest van de dag de zender zou zwij gen. Behalve voor nadere mededelin gen, berichten en stormwaarschu- wingsdienst. H. M. de Koningin ©n Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben deze middag terstond, nadat het overlij den van Koning George van Enge land hun werd medtfMMïd* MD te legram van deelneming naar Bucking ham Palace gezonden. Na een extra-uitzending van de radio-nieuwsdienst hedenmiddag om tien minuten voor half één werd over beide zenders in een uitzending van de Nederlandse Radio Unie me degedeeld, dat het Nederlandse volk in de smartelijke ontroering deelt mei de volkeren van het Britse ge menebest door het plotselinge over lijden van Koning George. De Nederlandse radio-programma's ondergaan heden een wijzMng ln overeenstemming met de ernst van dit ogenblik. De overstromingen in Z.-Frankrijk Bij de overstromingen, die de af gelopen dagen het Zuidwesten vun Frankryk hebben geteisterd, zijn tot dusver zeven personen om het leven gekomen. De rivier dc Garonne had gisteren een record-hoogte bereikt. Volgens enkele berichten begon het water in het getrofh n gchi. I gister avond langzaaqj te dalen. Op vele plaatsen staat het land drie meter onder een grauwe mod derbrij, waarin keukengorij, ramen, schoolbanken en meubelen drijven. Honderden boerderijen zijn over stroomd. Het stadje Agen aan de voet van de Pyreneeën heeft de grootste schade geleden. Het staat voor tweederde blunk. De spoorlijn tussen Bordeaux en Toulouse is te Langdon afgesneden. In het stadjb Marmande staat 40 centimeter water. Colayrac, een dorpje van 500 inwo ners in het departement Lot-et-Ga- ronne, is reeds 48 uur van de buiten wereld afgesneden. De totale schade wordt geschat op honderden millioe- nen francs. Kwarteeuw Apostolaat der Hereniging Kardinaal Tisserant naar Nederland Zondag 24 Februari viert het Apos tolaat der Hereniging in Nederland zijn 25-Jarig bestaan. Dit Apostolaat, dat 24 Fcbruarfi 1927 door pater H. van Keulen C.S.S.R. in het Piuscon- vict te Nijmegen werd gesticht, ver vult in het bijzonder voor het werk der hereniging onder dc afgeschei den Oosterse Kerken eenzelfde taak als de Pauselijke Missiegenootschnp- pen voor het bekeringswerk onder de heidenen. Hoewel het bestuur van het Apostolaat het gehele jaar 1952 als een jubeljaar beschouwt, zal het hoogtepunt der viering in Juli vallen. Dan zal dc Deken van het H. College van Kardinalen, Eugène Kardinaal Tisserant, secre taris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, speciaal hiervoor naar Nederland komen en op Zon dag 6 Juli aanwezig zijn bij een plechtig gecelebreerde H. Mis in de Oosterse ritus, welke zal worden ppgedragen in de kathedraal van Utrecht. Tevens neemt het Apostolaat zich \joor Katholiek Nederland in dc leop van dit jaar op bijzondere wij ze voor te lichten over het zo be langrijke werk der hereniging. JlaweEtje Wie meent alles te kunnen najagen, achterhaalt niets.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1