S)e &2i<i6e(Eowfcci/iit Duurder brood Bespreking der Duitse kwesties Sensatie rond Martin Bormann Frankrijks invoerbeperking uit Europa Drie doden bij verkeersongelukken te Utrecht Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 4 FEBRUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12502 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Uitnodiging aan dr. Adenauer nog onzeker De Westelijke mogendheden zullen deze week beslissen of de besprekingen over de verdragen, die het bezettings statuut met West-Duitsland zullen vervangen, zover gevorderd zijn, dat bondskanselier Adenauer de bespre kingen te Londen, voorafgaande aan die over het Atlantisch pact te Lissa bon, zal kunnen bijwonen, aldus heeft een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken Zaterdag te Londen verklaard. Hoge geallieerde ambtenaren te Bonn zijn van mening, dat de reeksen ver dragen op haar vroegst einde Maart voltooid kunnen zijn. Er moeten nog minstens vijftig punten worden geregeld. Er is echter reeds overeenstem ming bereikt over honderden andere vraagstukken. medegedeeld, dat zijn partij zal blij ven bij haar „duidelijk neen" op een Westduitse deelneming aan de Wes telijke verdediging. Tot dusver wa ren alle pogingen er op gericht, de macht over het Duitse potentieel in handen van andere volken te stellen, aldus Schumacher. Hij veronderstel de, dat deze week het debat in de Bondsdag het Duitse volk zou over tuigen, dat een wet op defensie maatregelen werkelijk een grond wetswijziging vereist en niet bij het parlement kan worden ingediend zonder voorafgaande verkiezingen. De Westduitsers hebben indertijd voorgesteld eerst een overeenkomst in algemene trekken te sluiten, waar van de bijzonderheden later, wan neer West-Duitsland politiek zelf standig zou zijn, zouden worden ge regeld. De geallieerde Hoge Commis sie heeft zich hier echter hardnek kig tegen verzet. De Westduitse minister Ludwig Erhard, Franz Blücher en Fritz Schaf f er, die in Parijs zijn aangeko men, hebben hun intrek genomen in het hotel Crillon, tussen de Ameri kaanse ambassade en 't hoofdkwar tier van de Amerikaanse MSA-hulp- verlening hetgeen door sommige Fransen als symbolisch wordt opge vat. De financiële bijdrage van West- Duitsland aan de Europese defensie komt vandaag voor „de drie wijzen", William H. Draper (V.S.), Sir Edwin Plowden, (Engeland) en Jean Mon- net (Frankrijk). Sinds de oorlog hebben de Duitsers slechts bezet- tingskosten betaald die verleden jaar ongeveer anderhalf milliard dollar beliepen. Thans zullen ze een leger op de been moeten brengen en on geveer het dubbele moeten uitgeven. Gezien het inkomen van Duitsland achten Amerikaanse, Engelse en Franse deskundigen dit in verhou ding met andere West-Europese lan den niet overdreven. Men verwacht dat de Duitsers daartegen zullen aanvoeren dat West-Duitsland in verband met oor logsschaden en een stroom van vluchtelingen van gene zijde van het ijzeren gordijn op hoge kosten zit. Zij zullen waarschijnlijk verlangen, dat de bezettingskosten worden op geheven. Dr. Kurt Schumacher, leider van de West-Duitse sociaal-democraten, heeft gisteren in een vraaggesprek met het Westduise persbureau DPA De handel in Tunis Dreigementen in de bus De Arabische winkels in Tunis zijn gesloten uit protest tegen de Franse veiligheidsmaatregelen. Volgens de politie wordt er echter zwarte handel aan de „achterdeuren" bedreven. De voedselprijzen zijn sterk gestegen. Groenten en eieren zijn meer dan tweemaal zo duur als veertien dagen geleden. Overigens is de toestand „vrijwel normaal". Hier en daar hebben mensen brie ven van de „Zwart Hand" ontvangen, waarin een ieder, die zich tegen de Tunesische nationalisten verzet, met de dood wordt bedreigd. Een van de pamfletten vertoont een zwarte hand, die een witte rat op een grafsteen wurgt. Het bijschrift houdt bedrei gingen in van wraak voor de doden die gevallen zijn. „Lees en geef door aan uw vrienden", zo luidt het slot. Franse burgers haddeni al eerder dreigbrieven in hun bussen gevon den, maar zonder illustraties. De tekst luidde: „De zwarte hand is overal. Uw leven is in gevaar. De dood loert om de hoek en volgt u op de voet, want de dood van een Tunesiër, zal de dood van tien Fran sen tot gevolg hebben". Het besluit was: „Oog om oog, tand om tand". Geweervuur in Zuidpoolgebied Mannen van het Britse onderzoe kingsschip „John Biscoe" zyn vorige week, toen zij in de Hope Bay op Grahamland in het Zuidpoolgebied voet aan land zetten door Argentij nen met machiniegeweervuur begroet. De schoten gingen over hun hoofden heen. Toen zij aan wal gingen werden ze omsingeld en kregen ze bevel naar hun schip terug te keren. De Argen tijnse commandant waarschuwde, dat hij opdracht had zich tegen him lan ding te verzetten. Naar verluidt heeft de Britse am bassadeur ini Buenos Aires een krach tig protest ingediend en heeft de Ar gentijnse regering haar commandant te kennen gegeven, dat hij zijn last geving niet al te letterlijk moest op vatten. De Argentijnen waren eerder geko men met een transportvaartuig en een tankschip. De Britten verlieten Hope Bay in 1949. De man in de monnikspij Martin Bormann, Hitler's rechterhand, die bij verstek ter dood is veroor deeld wegens oorlogsmisdaden, zou volgens een West-Berlijnse leider van de neo-nazi's Stern, Franciscaan zijn geworden en wonen 'n een klooster te Rome. Bormann is vermist sedert 1 Mei 1945, toen hij na Hitler's dood probeerde weg te vluchten uit de Rijkskanselarij in de Duitse hoofdstad. Stern beweert, dat hij drie weken geleden een onderhoud heeft gehad met „pater Martini Bormagione" (alias Martin Bormann) in het kloos ter San Antonio, Viale Manzoni te Rome. ,Ik wil niet gestoord worden", zou Bormann gezegd hebben toen Stern, die hem sinds lang kende, hem ontmoette. S^ern zou deze pater Martini in het geheim hebben gefo tografeerd en ingewijden zeggen, dat zij Bormann herkennen aan een wrat op zijn neus, zijn onregelmatige tanden en een litteken in de vorm van een V op zijn wang. Op de foto draagt hij een Franciscaans habijt met een kap. Volgens Stern zou Bormann ver teld hebben, dat hij het bewustzijn had verloren toen een tank, waar achter hij zich bij de Rijkskanselarij had verborgen, ontplofte. Later vluchtte hij naar Spanje, trad in een klooster en werd achttien maanden geleden naar Rome „overgeplaatst" Stern, die beweert dat hij een so- Niet welkom op Ceylon De regering van Ceylon heeft be sloten de officiële ontvangst van Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh te Colombo op 14 Febr. niet te laten doorgaan, omdat de ge meenteraad de plechtigheid heeft afgelast. „Het officiële programma van het koninklijke bezoek is een belediging voor de belastingbetalers", aldus de raad. Er werd gezegd dat de kosten van het bezoek zullen leiden tot prijsstijgingen. De raad telt een meerderheid van communisten en Trotskisten. Te Nairobi in Kenya heeft prinses Elizabeth voor het eerst leeuwen in de wildernis gezien en gefotogra feerd. Zij maakte opnamen van een leeuw met zijn prooi en van een leeuwin met vier welpen in het na tionale wildpark. Toen de Prinses Zuid-Afrika in 1947 bezocht kreeg zij tot haar grote teleurstelling geen leeuw in het vizier. £en gxaet en een ytuntacfo Een olijke glimlach van de kleine prinses Anne en een kordate groet van prins Charles, die op weg zijn naar King's Cross Station, vanwaar ze met de Britse Koning en Koningin en hun tante Prinses Margaret, teriig zullen reizen naar Sandringham. Twee verpleegsters zullen onderweg voor de kinderen zorgen: Helen Lightbody (links) en Mabel Anderson. Met de rest van de Koninklijke Familie zijn ze naar Londen gekomen om hun ouders uitgeleide te doen bij hun vertrek naar de landen van het Gemenebest. Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh genieten nu reeds van de stralende zon in Nairobi (in Kanya). cialist is, nadat zijn kantoren in Ber lijn in Augustus waren doorzocht, omdat hjj verdacht werd een der lei ders der nieuwe nazi's te zijn zegt dat hij Bormann heeft ontdekt door zijn contacten met de Italiaanse neo- fascistische partij, de M.S.I. Op verzoek van 'n ontsnapte Duitie oorlogsmisdadiger, Lauterbacher ging hij naar Rome. Daar ontmoette hij een oud-S S -er die nu een restaurant in de Italiaanse hoofdstad heeft D£- ze vertelde hem waar Bormann wis en op 16 Januari zou Stern een on derhoud met hem hebben gehad. De berichten van Stern worden door de paters van het San Antonio- klooster ten stelligste ontkend. Er woont een Duitse pater Martino Bo dewig in het klooster, die jaren jon ger is dan Bormann zou moeten zijn, niet op hem lijkt, al sinds 1938 in het klooster verblijft en een deskundi ge is in de middeleeuwse philosophie Hij bevestigde onlangs een aangete kende brief van Stern te hebben ge had waarin deze hem dankte voor het onderhoud. Hij heeft echter nooit met Stern gesproken en hij heeft de brief alleen ontvangen omdat zijn naam het meest op die van de ge adresseerde pater „Martini Borma gione" geleek. Overleg met Djakarta Mr. Mohammed Yamin, lid van de Indonesische delegatie in Den Haag, zal naar Indonesië gaan om zijn re gering in te lichten omtrent de stand van zaken bij de informele Neder lands-Indonesische besprekingen. De delegaties verklaren in een gezamen lijk communiqué, dat voor een op lossing van het geschil Nieuw-Gui- nea consultatie met regeringen en verantwoordelijke politieke partijen in beide landen nodig is. Zoals gemeld hebben Australische vertegenwoordigers in Den Haag het hoofd van de Indonesische delegatie, prof. Soepomo, te kennen gegeven, dat Australië tegen opneming van Westelijk Nieuw-Guinea in het ge bied van Indonesië is. Verscheidene leden van het Australische kabinet zouden er op hebben aangedrongen het aantal militaire patrouilles in Nieuw-Guinea te verhogen, teneinde te voorkomen, dat pogingen tot in filtratie van Indonesische zijde wor den ondernomen. Dr. Soegiarto, ambtenaar van het Indonesische ministerie van financiën, is op 2 Februari naar Nederland ver trokken ter versterking van de Indo nesische delegatie in Den Haag. Later zullen nog de directeur van de Bank Negara, Margono Djojohadikoesoemo, en de directeur van de Javasche Bank dr. Loekman Hakim, naar Nederland reizen. Indonesië schaft deviezen-certificaten af De Indonesische regering heeft het stelsel der deviezen-certificaten met ingang van Maandag opgeheven. Om de gevolgen hiervan op te vangen zijn een aantal besluiten afgekondigd, die het handelsverkeer met het bui tenland voortaan zullen beheersen. In de eerste plaats zijn nieuwe wis selkoersen vastgesteld. Voor de Nederlandse gulden zal 3 roepiah worden betaald voor de Ame rikaanse dollar 11,40 roepiah, voor het Engelse pond 31,72 roepiah en voor de Straits dollar 3,71 roepiah. Deze koersverandering betekent eigenlijk geen verandering van de toef land die onder het stelsel der de viezen-certificaten bestond. Op zogenaamde sterke en midden- sterke uitvoeVproducten wordt een nieuw uitvoerrecht geheven. Voor zwakke producten als thee en tabak wordt geen uitvoerrecht geheven. Het uitvoerrecht voor rubber en, copra zal 25 percent bedragen, dat voor palmpitten, palmolie, tin en tinerts, aardolie, peper en koffie 15 percent. De import uit landen met harde va luta zal door middel van dollar-ex- portbewijzen afhankelijk gesteld wor den van de export naar die landen. In het bijzonder bepaalde soorten kleding, cosmetica parfumerieën, grote personenauto s, drank, sigaren en sigaretten zullen hieronder vallen. Liberaiisatiemaatregelen ongedaan gemaakt Frankrijk heeft besloten de maatregelen tot vrijmaking van de handel met de landen van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O. E. E. S.) tijdelijk ongedaan te maken, met uitzondering van grondstof fen en levensmiddelen. De regering heeft eveneens besloten de campagne voor de export te intensiveren. Robert Buron, minister van Eco- perkingen van de invoer uit d* dol- nomische Zaken, gaf het volgende communiqué uit: „De ongunstige ontwikkeling van onze overeenkomsten met de leden van de Europese Betalingsunie heeft zich voortgezet en is in de laatste maanden nog scherper uitgekomen. Hieruit komen voor Frankrijk zwaar drukkende verplichtingen tot beta ling voort, waartegen onze uitgeput rakende reserves geen stand kunnen bieden, indien de toestand niet spoe dig verbetert. Om deze verbetering te bewerk stelligen en vooral om hervatting van onze onmisbare export te stimuleren heeft de regering een reeks maat regelen getroffen, die Maandag be kend gemaakt zullen worden. Dergelijke maatregelen kunnen met anders dan een geleidelijke vooruitgang met zioh brengen. In af wachting van de verdere ontwikke ling en in het kader van een nood- program van de regering voor drie maanden, is het nodig ons tekort on middellijk te verminderen door een nieuwe beperking van de invoer te voegen bij de reeds ingevoerde be- PROF. PICCARD GAAT DUIKEN. De befaamde Belgische professor Auguste Piccard is Zaterdag voor wetenschappelijke doeleinden" uit Rome in Triëst aangekomen. Pro fessor Piccard, die door zijn zoon Jacques vergezeld werd, weigerde bij zijn aankomst iets over zijn plannen te zeggen. Van andere zijde werd vernomen, dat de Belgische geleerde van plan is op een van de scheepswerven inWest-Duitsland deel Triëst een scheepje te doen bouwen men. Men eiste in een aantal" toe- largcbieden. Hoewel de regering voorstander blijft van de politiek van de vrijma king van de handel, omschreven door de O.E.E.S., ziet zij zich voor het ogeniblik gedwongen af te zien van de toepassing van deze politiek". Wat willen de Saarlanders zelf De premier van het Saargébied, Hoffmann, heeft in een toespraak voor de Landdag van het Saargebied verklaard, dat het benoemen van een Franse diplomatieke vertegen woordiger geheel in overeenstem ming is met de overeenkomst van Februari en Maart 1950 met Frank rijk. Hij zeide slechts te betreuren, dat de desbetreffende bepaling niet eerder ten uitvoer was gelegd. Nie mand behoefde er aan te twijfelen, dat de bevolking niet een „werkelijk Europese oplossing van de Saar- kwestie" wenste. Emil Strauss, de diplomatieke ver tegenwoordiger van het Saargebied in Parijs, heeft verklaard, dat het Saargebied politiek onafhankelijk van Frankrijk en Duitsland wenste te zijn. Het kon economische banden met Frankrijk hebben, evenals Lu xemburg economische banden met België had. De regering van het Saargébied zou „Europeanisatie" toejuichen. Zij zou gaarne zien, dat het gezagsor gaan voor het plan-Schuman, op haar gebied gevestigd zou worden. In Waldmonr, bij Trier, is een bij eenkomst gehouden, waaraan 700 Saarlanders uit het Saargebied en hebben geno- dat moet dienen om een duikerklok in zee neer te laten, die weldra te Napels gebouw zal worden. Naar verluidt is professor Piccard voornemens bij Sicilië de zeebodem op 3000 meter diepte te onderzoe ken. spraken „vrijheid van meningsuiting in het Saargebied". Een spreker zeide, dat premier Hoffman zich te rug diende te trekken „teneinde Frankrijk en West-Duitsland in staat te stellen tot een vergelijk te ko men". De foto geeft een overzicht van de situatie. Zaterdagavond zijn in Utrecht twee auto-ongevallen gebeurd, die in totaal drie doden eisten. Om ongeveer half acht reed een Chevrolet Fleet- master met een vaart van 80 kilo meter op de ter plaatse zeer gladde rondweg om Utrecht, komende uit de richting Jutfaas op het viaduct bij de Lunetten tegen de afscheiding tussen de rijweg en het voetpad. Door de geweldige klap schoof de auto over de brugleuning, waarvan een balk van links in de auto drong tot aan de rechterzijde. De inzittende, de 26-jarige mej. G. M. uit Amersfoort werd uit de wa gen geslingerd en overleed ter plaat se. De 57-jarige bestuurder H. G., een bedrijfsleider uit Baarn, zat zodanig beklemd, dat de kraanwagen der brandweer er aan te pas moest ko men om hem uit de wrakstukken van de geheel vernielde Chevrolet te be- Langs de regenpijp naar de vrijheid Een 35-jarigc koerier van de Tsejcho-Slowaakse legatie, M. Rosa, heeft politiek asyl in Engeland ge vraagd, na uit het legatiegebouw te Londen te zijn ontsnapt. Engelse bladen berichten dat Rosa de vorige week op het dak van de legatie is geklommen en daarna langs een regenpijp naar beneden geklauterd. Volgens zijn zeggen zat hij in een kamertje op de bovenste verdieping opgesloten om te worden verhoord, alvorens hij naar Praag werd teruggestuurd. Terugkeer naar Praag zou zijn dood betekenen. Thans is hem „ergens in het land geheim asyl verleend". Naar ver luidt bevinden zijn vrouw en kind zich bij hem. De Tsjedhoslowaken hebben zijn uitlevering verzocht. Scotland Yard heeft geweigerd een verklaring af te leggen. De „British Press Association" meldt, dat nog een employé van de Tsjechische le gatie asyl heeft verzocht. Zaterdagavond hebben speciaal uit de Sowjet-Unie gekomen veilig heidsambtenaren post gevat buiten de Sowjet-ambassade. Zulks naar aanleiding van inbraken in ambas sades in Londen en woningen van buitenlandse diplomaten. Onder meer is ingebroken in het huis van de Sowjetrussische militaire attadhé, Razin. FRESCO'S TE VERONA ONTDEKT. In de oude kerk van de H.H. Apos telen te Verona zijn fragmenten van uitstekend bewaarde fresco's uit de 14de eeuw aan het licht gekomen. De ontdekking werd gedaan, toen werklieden de gepleisterde muren van de sacristie aan het schoon maken waren. De fresco's, die nu met grote voor zichtigheid worden blootgelegd, wa ren eeuwenlang verborgen geweest onder gepleisterde lagen, waardoor zij niet werden aangetast door erosie van licht en lucht. Voor zover zichtbara, beelden de fresco's, afkomstig uit de school van Verona, de Madonna af, op de troon gezeten temidden van engelen en •heiligen. De kerk van de H.H. Apostelen werd gebouwd in de twaalfde eeuw. FABRIEKSONGELUK BU JEMAPPE. Zondagnamiddag is de 75 meter hoge schoorsteen van een reeks co kesovens te Jema-ppe (Henegouwen in België) ingestort. Tien arbeiders waren op dat ogenblik nabij dt schoorsteen aan het werk. Drie hun ner werden gewond. Door het instorten van de schoor steen brak een gasleiding, waardoor brand ontstond. De brand woedde verscheidene uren. De ovens, in totaal 48, die in 1950 werden gebouwd, zijn zwaar bescha digd. De schade zou verscheidene millioenen belopen. vrijden. Toen men S. tenslotte be vrijd had bleek ook hij te zijn over leden. Aan de andere kant van de stad, op de Amsterdamsestraatweg ter hoogte van het spoorwegviaduct werd door de 33-jarige Utrechtse autobestuur der T. V. Z. een voetganger doodge reden. Twee auto's reden daar ach ter elkaar in de richting Zuilen. De 73-jarige Utrechter J. C. B. die de drukke weg overstak, liet de eerste auto voorby gaan. Alhoewel de be stuurder van de tweede auto een zeer matige snelheid reed, kon hij de man niet meer ontwijken, die als gevolg hiervan dodelijk verongelukte. Vooruitgang op Korea De communistLsche onderhande laars op Korea hebben gisteren bewil ligd in twee voorstellen om de wa penstilstandsbesprekingen weer op gang te helpen. Zij hebben toegestemd in het openen van de besprekingen over het vijfde en laatste punt op de agenda, dat handelt over aanbevelin gen aan de wederzijdse regeringen over de toekomst van het Koreaanse schiereiland. Verder stemden zij er mee in, dat in vrijheid gestelde ge vangenen niet opnieuw in de strijd geworpen zouden worden. In 52 dagen was dit het eerste te ken van vooruitgang in de sub-com missie, die het vraagstuk der gevan genen behandelt. Alle gevangenen zouden binmen 30 dagen na het tot stand komen van een bestand uit gewisseld worden. De communisten hebben een vol tallige zitting der delegaties voorge steld om het eens te worden over de onderwerpen, die bij de aanbevelin gen voor de regeringen ter sprake zullen komen. In de sub-commissie die beraad slaagt over het toezicht op de wapen, stilstand hebben de communisten voor de kustwateren een grens van 12 mijl voorgesteld, terwijl de verte genwoordigers der Verenigde Naties zich aan het internationale gebruik willen houden, dat 3 mijl aangeeft. De Sowjet-Unie houdt zich eveneens aan de gTens van 12 mijl. Van het front viol niets te melden. Rode successen in India Verontrustende tekenen De communisten hebben bij de al gemene verkiezingen in India op verontrustende wijze winst geboekt, aldus blijkt reeds nu, ofschoon nog niet alle uitslagen bekend zijn. In twee staten, Travancorc-Cochin en Hyderabad, bezetten zij de tweede plaats na de congrespartij. Vooral onder de katholieken be staat bezorgdheid, want in gebieden, die het grootste percentage katholie ken tellen (Travancore-Cochin en Madras) hebben de communisten de grootste overwinningen behaald. De communisten van Travancore hebben volgens de laatste uitslagen 35 zetels tegen de congrespartij 44, ondanks het feit, dat de communistische partij daar illegaal is en de leiders in de gevangenis zitten of ondergedoken zijn. In de overige 24 staten zijn de successen der communisten niet zo verrassend, maar overal hébben zij toch aanzienlijke winsten geboekt. De successen der communisten wordt toegeschreven aan de honger en het gebrek, die in India heersen. De am bassadeur der Verenigde Staten ver klaarde: „Er is maar één antwoord op de communistische winsten: beter gevulde magen." Sloweitje Het geluk, dat zich niet intoomt vernietigt zichzélf.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1