RIJNSTREEK Jaarvergadering van de K.A.B. Zoeterwoude besprak woning vraagstuktijdens KVP-vergadering Aan weerszij van de Rijn boterde het niet K01EN Raad van Zwammerdam gaat zich uitspreken over grenswijziging ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN Gisteravond kwam de pl. afd. van de KAB in de St. Josephzaal te Al phen a. d. Rijn in jaarvergadering bijeen. In een uitvoerige toespraak gaf de voorz., de heer A. F. Ruijssenaars een overzicht van het afgelopen jaar, waarin de luisterrijke Ency cliekherdenking te Rotterdam een hoogtepunt vormde. In dit verband vond spr. het ook verheugend te kunnen vaststellen, dat de KAB sinds 1945 nog steeds groeiende is. Zich tot de plaatselijke aangele genheden bepalend sprak de heer Ruijssenaars er zijn spijt over uit, dat de burgcrzinlening ondanks de inspanning van het gemeentebe stuur nog zo weinig resultaat heeft opgeleverd. Jonge mensen zijn niet in de gelegenheid een gezin te stichten en grote gezinnen zijn vaak heel slecht behuisd. Over een plaat selijke R.K. Woningbouwver., zo kondigde spr. aan, zal men binnen kort nader vernemen. Deze tijd vraagt voorts de grootste aandacht voor het onderwijs. In vele gevallen laat de belangstelling nog veel te wensen over. De ouders moe ten belangstelling, maar ook zeg gingschap hebben in aangelegen heden van de school, omdat het hier gaat om de toekomst van htm kin deren. Na een beroep te hebben gedaan op zijn gehoor om meer bemoeienis in politieke aangelegenheden, sprak de heer Ruijssenaars als zijn ver wachting uit, dat in 1952 de instel ling van de bedrijfschappen een feit zal worden, evenals de onderne mingsraden. Na de behandeling der ingekomen stukken, verslagen van de bondsver gadering en, na enikele mededelin gen van interne aard, werden de verslagen verzorgd door secr. en penn. voorgelezen. Deze laatste kon een optimistisch geluid laten horen •want er is een batig saldo van ruim 700,—. Namens de kascontrole commissie verzocht de heer M. W. v. d. Linden om de penningmeester, de heer C. Th. v. Holstein te decharge ren voor zijn accuraat beheer. De nieuwe contr.-comm. werd gevormd door de heren C. Zonderop en J. Odijk. De heer A. W. G. van Leeuwen vertelde het een en ander over de door hem en zijn gezin meegemaakte KAB-vacantieweek in de Volks hogeschool Drakenburg. Hiervoor had spr. alle lof. Minder waardering toonde men voor de regelingen op „Nieuwenoord". Er werd aangedron gen op wederinstelling van gezins- vacantieweken. Dit moet ook kun nen, nu de KAB een eigen gebouw 'bezit. Het verlangen naar een week markt blijft onder de KAB-ers vendig. Deze moet er nu maar spoe dig komen en verzorgd worden door de Ned. Ver. van marktkooplieden, aldus luidden de stemmen. De heer J. J. v. Gapel deed een beroep op grotere deelname van KAB-ers aan de Stichting Kath. Ge zinszorg. Voor slechts ƒ0,35 per m. kan men by ziekte van de huismoe der een beroep doen op hulp. Men kan zidh wenden tot mej. M. Pon- sioen en de heren J. P. Liefhebber, Breukel en J. J. v. Capel. De voorz. gaf nog enkele tips ter behartiging opdat deze stichting haar plaats moge innemen op dit terrein. De heer A. W. G. v. Leeuwen bracht de Credo Pugno onder aandacht. De Thermometers van het Kanunnik van Schaikfonds worden binnenkort geledigd. De periodiek aftredende bestuurs leden C. Th. van Holstein en A. Hoogduijn (secr.) werden by accla matie herkozen. Medegedeeld werd, dat de eerste contactavond Woensdag 6 Febr. in de St. Josephzaal wordt gehouden. KOUDEKERK Ledenvergadering „Helpt Elkan der". Gisteravond werd in het ho tel de Bruin een alg. ledenvergade ring gehouden van de vereniging „Helpt Elkander", welke vergade ring onder leiding stond van de heer Slegtenhorst. In zyn openings woord gaf de voorz. een overzicht van de gang van zaken in het afgelopen jaar. De vereniging telt thans 262 le den. Door overlijden ontvielen twee leden aan de vereniging, w.o. het be stuurslid, de heer B. P. Boers, die vorige week tengevolge van de glad heid van de weg jammerlijk ver dronk. De penn., de heer H. v. Driel, deed mededeling dat ruim f 900.in kas was. De secr., de heer G. P. de Jong, bracht het jaarverslag uit, waarna het periodiek aftredende bestuurslid, de heer P. Brommers, bij acclamatie werd herkozen. Bij de rondvraag kwam ter sprake verhoging van de te betalen premie, alsmede verhoging van de uitkerin gen. Het bestuur zal dit in overwe ging nemen en zo nodig zal het een enquête instellen of in het algemeen hiertoe de bereidheid bestaat. Nadat dr. H. A. Blauwendraat, die niet ter vergadering aanwezig was, voor zyn vele arbeid dank was ge bracht, sloot de voorz. de vergadering. LEIDERDORP Stierenkeuringen 1952. De aan dacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de verplichte stie renkeuringen, voor zover de gemeen te Leiderdorp betreft, dit jaar zullen 1952 des v.m. 8 uur op de boerderij plaats vinden op Donderdag 10 April van de heer H. Braat, Hoofdstraat 62. Afscheid bij Nat. Reserve. Vrij dagavond vond een dubbel afscheid plaats bij het Oefenverband kring Alphen a. d. Rijn van de Nat. Res. De serg. majoor instructeur G. J. Kers gaat korte tijd naar Wezep. Daarna neemt hij een plaats in bij de Staf van de Nat. Reserve. Kor poraal J. van Egmond heeft om bij' zondere redenen zijn soldatenpakje verwisseld voor burgerkleding,* doch hoopt op andere wijze zijn beste krachten aan dit onderdeel van het leger te kunnen blijven geven. S.m.i. Kers sprak een kort af scheidswoord tot korporaal Van Egmond, die hij een der beste man nen noemde van het kader. Spr. stelde diens voorbeeld ter navolging. Namens het Oefenverband werd hij ten afscheid toegesproken door sol daat le kl. J. Oltvoort. Hem werd een boekwerk ter herinnering aan geboden. Korporaal Van Egmond sprak woorden van dank, mede aan het adres van de sergeants Baren- dregt en Roos. S.m.i. Kers nam hierna afscheid van het Oefenverband. Hij gewaag de van de prettige jaren die hij te Alphen a. d. Rijn had doorgebracht. Hij spoorde de mannen aan de oefe ningen stipt te blijven volgen o.l.v. de sergeant-instructeurs Rarendregt en Roos. De inspectie van de Nat. Res. bereidt de mogelijkheid voor, dat er uit elk district (10) een groep van 50 man deelneemt aan de Vier daagse te Nijmegen. De hiervoor no dige training aanvangende met 8 km. wandelmars en oplopend tot 60 km. wordt gehouden buiten het Oefenverband. Soldaat le kl. Th. W. Polet, sprak de scheidende instructeur namens het Oefenverband toe en dankte maj. Kers in het bijzonder voor diens toewijding waarmede hij de kring Alphen a. d. Rijn heeft weten op te 'bouwen. Namens de leden bood spr. een boek aan. Hierna werden in het oude raad-, huis aan de Raadhuisstraat de films de huren direct na de oorlog te ver- vertoond: „E.H.B.O. aan het front", I hogen. Nu zijn de bestaande huizen Het bestuur van de K.V.P. had wel de trom geroerd voor de bespre king van het woningvraagstuk. Een inleiding door Ir W. H. J. Hol uit Amstelveen, ontspanningsmuziek, een geurige kop koffie en een spe ciale uitnodiging tot alle woningzoe kenden. De opkomst was dan ook groot. De aanwezigheid van vele jon ge meisjes en vrouwen was een de monstratie, welke de urgentie van het vraagstuk bewees. Burgemeester Smeets, weth. G. P. v. Leeuwen en vele raadsleden waren aanwezig. De voorz. van de K.V.P., de heer A J. van der Poel, hield een inlei ding. Tot ieders verbazing werd de jaarvergadering ingeleid, terwijl slechts een bijeenkomst ter bespre king van het woningvraagstuk was geconvoceerd. De voorz. deelde me de, dat de heer A. H. J. Paardekoo- per Pz tot secretaris van de afdeling was benoemd; blijkbaar eerst heden avond, want de voorzitter gaf als oud-secretaris het jaarverslag in zijn openingsrede en deelde mede dat het ledental nu tot 575 was gestegen. De groslijststemming voor de Tweede Kamerverkiezing zal plaats hebben op 30 April. Leden boven 21 jaar kunnen deelnemen aan deze stem ming. Nu de afdracht aan de kring tot 7 1.45 is verhoogd wordt de con tributie tot 2.verhoogd. Het saldo van de kas is van 383.93 tot 261.42 gedaald. De candidaatstelling voor de Twee de Kamer kon niet afgehandeld wor den, omdat deze ook niet was aange kondigd. Voor de agrarische vertegenwoor diging werden echter aangewezen de heren M. P. v. d. Weijden, P. van Leeuwen en L. Duyvestein. Voor de middenstand de heer Th. S. Hoog en voor de werknemers de heer C. J. v. d. Ploeg. Er wordt nog tot 8 Februari gelegenheid gegeven schriftelijk can didaten in te dienen. De wens werd ook te kennen gegeven, dat een ver gadering zal gehouden worden, waarop de huidige stromingen van de K.V.P. op populaire wijze zullen besproken worden door een neutrale inleider en als zulks niet mogelijk is door meerdere sprekers. Het bestuur zal hieraan gevolg geven. Burgerzinlening de oplossing. Toen de vergadering ten einde was ving de heer ir. W. H. J. Mo! zijn in leiding aan. Spr. behandelde de vraag welke problemen er zijn, hoe deze ontstaan zijn en hoe landelijk en plaatselijk de moeilijkheden over wonnen moeten worden. Spr. begon de ontwikkeling van de zorg voor volkshuisvestir. in ons land na te gaan. In het jaar 1901 werd voor het eerst door het rijk de woningbouw gesteund door woning bouwverenigingen te helpen aan het geld voor de bouw van arbeiderswo ningen. Na de oorzaken van de wo ningnood door de oorlog ontstaan aangetoond te hebben betoogde spr., dat het wellicht beter was geweest „De schildwacht", „Het geven van instructie" en „De behandeling van krijgsgevangenen". Geb.: Emil C. W., z. v. C. Veriboom en C. M'ijs; Johanna M., d. v. M. v. Egmond en J. A. Keijzer; Lamber- tus J., z. v. L. W. v. d. Laan en H. Spaan; Jan, z. v. D. van Zijtveld en M. C. den Hertog; Rudi J., z. v. J. van Kreuningen en H. J. Janszen; Pieter, z. v. D. de Graaf en J. E. Kool; Gerhard, z. v. P. J. Boot en G. van den Akker; Joanna M., d. v. M. Kempen en J. van der Geest; Gijsbertus, z. v. C. Hoogeveen en G. Vergunst. Ondertr.: Pieter Verburg, 29 j., en Hendrika G. Verduijn, 24 j.; Geert de Vries, 25 j., en Lijntje van den Dool, 23 j.; Leon H. F. Voet, 33 j., en Wilhelmina B. M. Kortmann, 28 j.; Marinus J. van Beok, 23 j., en Elizabeth de Wit, 21 j. Getr.: Otto de Jong, 40 j., en Maria J H. Bosland, 42 j.Cornelis van den Berg, 26 j., en Johanna G. Blom, 27 j.; Cornelis Roos, 24 j., en Willemien van 't Wout, 23 j. Overl.: Gerardus Koteres, 88 j. met 15 pet en de nieuwe huizen met 45 pet in huur verhoogd. De nood is thans zo hoog gestegen, dat de volks huisvesting de allereerste gemeen schapzaak genoemd kan worden. Zeer duidelijk toonde spr. aan, dat de regering alles heeft gedaan, maar thans in enkele opzichten niet ver der meer gaan kan. De bewapenings uitgaven hebben het financieel plan van de woningbouw zodanig ver stoord, dat de gemeenten nu mee moeten zorgen voor de financiering. Spr. gaf een beeld van de financieële toestand, de stijging van de rente gamma's die door de regering nood zakelijk moet worden tegengegaan. Het werd daardoor steeds moeilijker leningen te plaatsen tegen de voor geschreven rente-typen, zodat stad en land nu alle hoop gevestigd heb ben op de burgerzinleningen. Spr. achtte Zoeterwoude een plaats te zijn waar gemeenschapszin bestaat, waar lief en leed gedeeld wordt. Spr. gaf een duidelijk overzicht van de solidi teit van deze lening. De rente is 4 en zeker veel hoger dan menigeen zyn gelden belegt op de banken. De stukken zyn verhandelbaar. Aan het einde van de Inleiding concludeerde spr. dat ieder die kan verplicht Is op deze lening in te schrijven. De gedachtenwisseling ging in hoofdzaak over de plannen voor wo- nignzoekenden, die geld kunnen overleggen voorrang te geven, sug gesties die in de bladen zijn gemeld. Spr. achtte dit geen goede oplossing en drong er op aan, dat ieder die maar enigzins kan zelf zal bouwen. Ook de woningsplitsing kwam ter sprake en spr. achtte de bemoeienis sen van het Instituut Stad en Land schap niet zo, dat deze hinderlijk zijn; er moet evenwel gewaakt wor den tegen verkeerde bouw. Bij de gemaakte bezwaren omtrent inwoning gaf spr. voorbeelden, dat de gemeentebesturen vaak niet an ders handelen kunnen en wees er op dat toch altijd nog het eigendoms recht erkend moet blijven. Burgemeester Smeets sprak een warme aanbeveling voor de burger zinlening, die volkomen door de ge meente gewaarborgd wordt. De stuk ken zullen op de beurs verhandeld kunnen worden middels 'n overeen komst met de Bank van Ned. Ge meenten, zodat iemand die het geld weer nodig mocht krijgen in het be zit van de contanten kan komen. De voorz. stelde aan de ordof het nodig zal zijn een commissie ter pro- pagandering te benoemen, waarop de burgemeester de mededeling deed, dat de raadsleden deze taak reeds op zich hebben genomen. Op de sugge- tie om ook aandelen van 100.uit te geven zal het gemeentebestuur ze ker ingaan. Het bestuur van de K.V. P. zal zich beraden wat nog gedaan kan worden om de lening geplaatst te krijgen. Het was bijna middernacht toen de vergadering uiteen ging. BODEGRAVEN KAJ-toneel. In het Parochie huis gaven de Kajotters weer eens een toneelavond. De weersomstan digheden waren blijkbaar oorzaak, dat de zaal niet zo vol was, als wel licht verwacht werd. Het stuk was een kluchtig verhaal van een kleer maker die meende de honderddui zend te hebben gewonnen, maar be drogen uitkwam. De onwaarschijn lijke meevaller van een millioen, die een adellijk heer hem vermaakte, deed hem de teleurstelling vergeten. Als man in bonus kwam de ridder van de naald tot allerlei daden, die een vermakelijk gevolg hadden. En natuurlijk kwam alles weer op z'n pootjes terecht. De hoofdrollen werden goed ver tolkt. De droge humor van de knecht viel zeer in de smaak. Als vasten avondspel was de keuze van „Het Legaat" goed. Kap. Harding sprak als geest. adv. een dank- en slot woordje, waarna een gezellig dansje deze feestavond besloot. Feestavond LTJ. De jonge (boe ren en boerinnen hebben Donder dagavond de bloemetjes buiten ge zet. Met vele genodigden uit de om trek vulden zij de bovenzaal van het Parochiehuis. De geest, adv., kap. de Greef, was wegens ziekte afwezig. De voorz., de heer A. Droogh, heette allen welkom, in 't bijzonder de Meijenaren en de LTJ-ers uit Aar- landerveen, die met hun „Brio's" het eerste deel van het programma ver zorgden. In vlot tempo werden en kele humoristische schetsjes opge voerd, terwijl de tussenpauzes wer den opgevuld met muziek door de fleurige „Brio's", waarin de dames het vocale gedeelte voor haar reke ning namen. De vastenavondstem ming in de zaal deed soms wel iets van het gezongene verloren gaan, maar al me al werd het gebodene blijkens 't verdiende applaus ten volle gewaardeerd. De eigenlijke pret begon pas goed, toen muziek en publiek de danszaal opzochten. BOSKOOP JAARVERGADERING „BOOiM- EN PLANTENBEURS". HAZERSOU IN VREUGD EN ROUW PASTOOR VAN HAZERSWOUDE MET KOUDEKERK EN GROENEN DIJK WERD nu Ernest Schdae, stammende uit een aanzienlijk Utrechts geslacht. In tegenstelling met zijn voorgangers, die te Koudekerk woonden en vandaar uit ook de bijkapel aan de Groenendijk bediende, woonde pastoor Schade aan de Groenendijk, waar hij dan ook op 1 Augustus 1678 stierf. Zijn jongere broer Antoon, die al een tijdlang bij hem als kape laan had gewerkt, trad op als waarnemend pastoor en het duurde vry lang voordat de Apost. Vicaris eindelijk een opvolger benoemde in de persoon van Gerardus de Bruijn, die 28 October zijn benoeming ontving. Vicaris Neercassel schreef aan de katholieken, dat het „geensints uyt zorgeloos heid", maar in tegendeel „uyt een sonderlinge genegen heit'' zo lang had geduurd, voordat hij een nieuwe pastoor er benoemde. En de kathol .eken van de Rijnstreek mogen wel blij zijn dat hij er Antoon Schade niet tot op volger van zijn broe? benoemd had; later ging hij mee met het schisma, dat de vaderlandse Kerk teisterde door het Jansenisme. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tol 20114 ZOETERWOUDE (H. R.) VERGADERING K. V. P. Gisteravond vergaderde de K.V.P. afd. Hoge Rijndyk in het parochie huis o.Lv. de heer v. Mil. De voorz. besprak in zijn openingswoord de ac tie van de z.g. groep Steenberghe, welke groep door de moeilijkheden van de Kath. fractie, na het begin van de oorlog in Korea, dankbare on derwerpen had. Het partijbestuur heeft getracht tot overleg te komen, wat blijkbaar gelukt is, door de op stelling van een communiquie. Men meende voorlopig klaar te zijn Onder leiding van de heer D. van Gelderem kwam de ver. „Boom- en Plantenbeurs" in jaarvergadering bij een. De heer van Gelderen gaf een overzicht van de boomkwekerij in het afgelopen jaar. Hierbij werd gecon stateerd, dat over het algemeen dit jaar niet ongunstig is geweest. Spre kend over de prijsregeling voor boomkwekerij-producten waarschuw de de voorzitter, deze niet in gevaar te brengen door z.g. schaarse artike len, boven de toegestane maximum prijzen te verkopen, een euvel waar aan vele kwekers zich bezondigen. Hij achtte de prijsregeling van veel belang, wijl deze in tijden van tegen slag op z'n minst een remmende wer king heeft. Het jaarverslag van de Boskoopse Beurs dat hierna volgde, gaf aan, dat de beurs in 1951 een winstsaldo van 403.21 geboekt heeft, hetgeen is overgebracht waar de reserve, die hiermede thans bedraagt 2279. Penn. van Soest had een batig sal do van 56.Na de bestuursverkie zing nam de heer J. Heemrood de plaats van de heer J. Edelman in en de heer J. van Tol zette zich op de zeteL van de heer H. van Tol, terwijl penn. van Soest zijn mandaat met 4 jaar zag verlengd. Op een binnenge komen verzoek van de afd. Boskoop van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde om subsidie voor de Tuinbouwcursus 1952, werd gunstig beschikt, terwijl de subsidies aan de Rozencommissie en het Scheidsge»- recht eveneens zullen worden ver strekt. Tenslotte hield de voorz. een be schouwing over het grote nut van de onpersoonlijke reclame en constateer de, dat het hiermede voor wat de boomkwekerij betrof meer dan droe- Dat Jansenisme was hier binnen gekomen onder het bestuur van de Apost. Vicaris Neercassel, die erg be vriend was met de Kopstukken er van in Frankrijk. Toen Neercassel was gestorven werd Petrus Codde tot zijn opvolger benoemd (1688). Hier had men eigenlijk de Leidse pastoor Hugo van Heussen benoemd willen zien; Neercassel had al enke le jaren tevoren hem als coadjutor gewenst. Maar daar wilde men in Rome niet aan, omdat enkele ge schriften van hem op de Index ge plaatst waren. De pastoor van de andere Leidse statie, Theodoras de Cock, die te Ro me had gestudeerd, werd toen afge vaardigd om voor de candidatuur van Van Heussen te werken. Maar weldra bleek, dat men er in Rome niet aan dacht hem te benoemen; Petrus Codde werd Apost. Vicaris van de Hollandse missie en door de aartsbisschop van Mechelen tot bis schop gewijd. Weldra kwamen er klachten, dat hij het Jansennisme zou begunstigen en ten slotte nodigde men hem uit zich in Rome te komen verantwoor den. In December 1700 kwam Codde in Rome aan en toen hij weigerde zich openlijk tegen het Jansennisme te verklaren, werd hij in 1702 in zijn ambt geschorst en twee jaar later er uit ontzet. Maar een aantal geestelijken bleef hem trouw en toonden zich ongehoor zaam aan de paus. Ten slotte liep het op een schisma uit, toen in 1723 Cor nelis Steenoven, pastoor van Amers foort, door deze weerspannige pries ters tot aartsbisschop van Utrecht werd herkozen. Deze weerspannige groep had vrij veel invloed bij de regering, maar toch konden zij het niet zover berei ken, dat de Staten alleen Jansennis- tisch gezinde priesters tot pastoor in de staties toeliet; wel lieten zij, waar deze groep het sterkste was, de weer spannige .pastoor in het bezit van de kerk en pastorie. Onverkwikkelijke toestanden. Vaak had deze heilloze twist ten gevolge, dat vele katholieken, die aanvankelijk weinig of niets van de kwestie begrepen, hun Jansenistisch gezinde pastoor in de steek lieten en elders toevlucht zochten. vig gesteld is. Hij vroeg aan het eind van zijn betoog of de vergadering niet van mening was, dat op het goede pad de eerste schrede moest worden gezet, waarop de aanwezige leden zich unaniem achter het bestuur stel den, zodat deze vergadering met een gewichtig besluit eindigde, n.l. dat door „Boom- en Plantenbeurs" voor verdere behandeling aan de Federatie van Boomkwekers zal worden voor gelegd een voorstel om te komen tot fondsvorming voor onpersoonlijke re clame voor de boomkwekerij. De gemeenteraad van Zwammer-1 toe te voegen is er voor een zelf- dam komt Woensdag a.s. in vergade- standig Zwammerdam met een toe ring bijeen om na de vaststelling komst reden van bestaan, van de begroting 1952 te behandelen Indien de zelfstandigheid van het voorstel van Ged. Staten inzake Zwammerdam niet gehandhaafd kan grenswyziging. B en W. stellen voor ter kennis van Ged. Staten te brengen, dat de raad betreurt het blijvend voorne men van Ged. Staten om, door grenswijziging ten gunste van aan liggende gemeenten, Zwammerdam zodanig te verzwakken, dat tot op- dooh al spoedig begon de reactie en j nieuwe spanningen zijn geschapen, heffing van de zelfstandigheid dezer welke door de K.V.P. overwonnen gemeente ral moeten worden over- vandhê; bestuur werd I J^de toelichting op dit voorstel we/ens de verhoogde afdracht de contributie gesteld op 2.— per jaar met de mogelijkheid deze zo nodig in termijnen te voldoen. Door de voorz. werd de aandacht.ge vestigd op de nodige propaganda voor de Opmars en het Staatkundig maandschrift. Bij de voorlopige candidaatstelling voor de Tweede Kamer der Staten Generaal gaf de voorz. een uiteenzet ting over de verkiezings procedure, voornamelijk over de samenvoeging van de kringen Leiden, Dordrecht en Middelburg en over het aantal ver wachte zetels, waarbij gewezen werd op het verlangen van de Zeeuwen om nu ook eens met een Zeeuwse candidaat op een verkiesbare plaats te kunnen uitkomen. Als voorlopige candidaten werden gesteld Mej. Nol te te Amsterdam, en de heren M. P. van der Weijden te Zevenhoven, C. van der Ploeg te Haarlem, mr. dr. Veraart jr. te Was senaar. Als candidaten voor de afvaardi ging naar de Kringadviescommissie werden benoemd de heren S- Menken te Leiden, P. Oosterveer te Lisse en H. J. van Mil te Zoeterwoude. De secr., de heer v. Zaal, zal voor deze candidaatstelling contact zoeken met 2 andere afdelingen. Verminking van de gemeente door het afnemen van Oud Bodegraven, Tempel en Overtocht brengt een zelfstandig bestaan dermate in ge vaar, dat zelfs na toevoeging van het grootst denkbare gebied, beho rende tct andere gemeenten, geen uitkomst kan brengen. Het gemeen tebestuur zal zich daarom ten sterk ste tegen grenswijziging verzetten. Indien onverhoopt Hoewel B. en W., indien aan grens wijziging (Overtocht, Oud-Bodegra ven en Tempel) niet te ontkomen is, toch een zelfstandig zij het arm Zwammerdam voorstaat, hebben zij hun gedachten laten gaan over de vraag, welke de'en van aangrenzen de gemeenten door Zwammerdam te claimen zouden zijn. Zij zyn tot de overtuiging gekomen dat het mo gelijk inwonertal in een te recon strueren gemeente Zwammerdam zodanig uit elkaar loopt, dat een compromis hier niet mogelijk is. Een zelfstandig bestaan van de nieu we gemeenschap toch moet gegaran deerd zijn. Alleen indien Ged. Staten bereid zijn grote delen aan beide zijden van de Rijn, thans behorende tot an dere gemeenten aan Zwammerdam worden hebben de leden van de raad de gelegenheid zich uit tc spreken voor verschillende moge lijkheden o.a. aansluiting bij Bode graven, aansluiting bij Alphen a. d. Rijn e.a., welke mogelijkheden wij reeds eerder uitvoerig hebben be sproken. Ook ontstonden er hier en daar onverkwikkelijke toestanden, wan neer de bevolking een tot het schis ma behorende priester niet wilde aanvaarden en deze met geweld en onder bescherming van de burgerly- ke overheid slechts bezit van zijn kerk en huis kon nemen, soms om er weer door de bevolking-uitgedre ven te worden. Aan de Rijn ontstond er kwestie onder het pastoraat van de Bruyil. Want in Koudekerk was een Rotter dammer, Petrus Ignatius Pelt gaan zitten. Hij was, na de dood van zijn vrouw, nog priester geworden en be hoorde tot de partij van Codde in te genstelling met pastoor de Bruijn. Omdat de voorganger van de Bruyn evenals hij in plaats van te Koude kerk bij de Groenendijkse bijkerk was gaan wonen, stond de eigenlijke pastorie in Koudekerk leeg en Pelt ging er eigenmachtig wonen zonder tot pastoor van Koudekerk benoemd te zijn. Een jaar later stond Codde hem toe, tegen de wil van pastoor de Bruijn in, dat Pelt de zielzorg mocht waarnemen in Koudekerk, voorlopig totdat wij elkander eens mondeling spreken", aldus schreef de Apost. Vicaris hem. Maar deze vertrok kort daarop naar Rome en zo bleef Pelt in Kou dekerk, waar hij 8 October 1704 stierf. De pastoor van de statie, Ge rardus de Bruijn overleed het jaar daarna op 8 Juni. De Bruyn wat te Utrecht geboren en had in Oldenzaal en later in Ren- kum en omgeving gewerkt als rond trekkend missionaris. Uiterst trouw aan de paus, behoorde hij tot de 23 priesters van de Hollandse missie, die in 1701 hun klachten tegen Codde inbrachten. Toen kwamen de moeilijkheden. Toen hij gestorven was kwamen de moeilijkheden; in Koudekerk had een aanhanger van Codde gezeten, door deze er stilzwijgend gelaten en in Groenendijk de eigenlijke pastoor van de statie, een fel tegenstander van Codde. Geen wonder, dat de weerspannige partij zijn uiterste best deed tot opvolger van pastoor de Bruijn een Jansenistisch gezinde priester benoemd te krijgen. Maar eindelijk gelukte het de nuntius een de Kerk getrouw priester aan de Rijndijk te benoemen, Gerardus Rot te, de zoon van Frangois Rotte, schout van Haastrecht. Hij werd in 1678 te Goude geboren en op 7 Maart 1705 priester gewijd. Het feit dat Ge rardus Franciscus de Rotte tot een zeer aanzienlijk geslacht behoorde en heer van Malsenburg en van Arc- kele was, zal er wel toe bijgedragen hebben, dat de nuntius hem tot pas toor van de betwiste statie kon be noemen. De Rotte was kapelaan geweest te Aarlanderveen, maar werd nog in 1705 benoemd tot pastoor van de statie aan de Rijndijk, waar hy tot zijn dood, 26 Mei 1738 gebleven is. De hele statie telde onder zijn pas toraat 570 communicanten. Na zijn dood werd zijn biblio theek publiek verkocht en de pre dikanten vonden in wat op de ca talogus stond een aanleiding om weer eens aan de Staten te schrij ven. Men had er op vermeld, dat De Rotte pastoor van Koudekerk was geweest en volgens hen was dat gebeurd om de katholieken, aan wie het bij plakkaat van 1730 verboden was nieuwe staties op te richten, de gelegenheid te geven zich op deze catalogus te beroepen om te beweren, dat er altijd een statie te Koudekerk was geweest, terwijl er officieel alleen maar een statie aan de Rijndijk had bestaan, Koudekerk, zowel als Hazerswou- de omvattende. Stiaf. Mi. Cl. Cinema 80 jaai Prof. Mr. A. Anema, de nestor van de Eerste Kamer en voorzitter van de A. R.-fractie, hoopt 10 Februari as. sijn tachtigste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan sal prof. Anema gehnldigd worden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8