De Latijnse School te Leiden heeft een zeer merkwaardige geschiedenis SPAANS Enige grepen uit de Middeleeuwen en het verband met de Sint Pieterskerk Schoolkwestie in het Morskwartier Jaarvergadering van Leidse kath kleuteronderwijzeressen BIOSCOPEN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GEEN RESTAURATIE, MAAR REPARATIE In welk een slechte staat het gebouw van de voor- m a li ge Latijnse School aan de Lokhorststraat verkeert, is pas duidelijk geworden, toen de Dienst van Ge meentewerken verleden jaar het gebouw ring op meten, nadat de Vereni ging „Oud Leiden" het Gemeentebestuur drin gend om ingrijpen ver zocht had, aangezien de toestand «eer ernstig was. Bij het opmeten bleek, dat de kap, gemaakt volgens de oud-Hollandse kapcon structie slecht was; de sparren waren aan de voet verrot, doordat de goten, met zink bekleed, lek ge worden waren. De kap schudde bij wind en storm heen en weer, waardoor er beweging kwam in de voorgevel, die zowel een bult als een deuk vertoont, plus een verzakking cn een aantal scheuren. In grijpen was dringend nood zakelijk; wanneer men nog langer gewacht had, zou het gevaar van instorten niet denkbeeldig geweest zijn! Dank ztf de toegezegde van Monumentenzorg en Provincie kon begonnen worden het gevaar te keren. We spreken hier opzettelijk niet van restauratie, omdat dit begrip niet van restaureren, omdat dit begrip weer&eeit, die verricht worden. Be ter kan gesproken worden over re pareren, omdat de bestaande toe- s.anu, die en daar afwijkt van de oorspronkelijke, praclisch geheel ge handhaafd zal blijven. De historische toestand is niet geheel terug te leiden en bovendien is het de vraag in hoe verre vroeger aangebrachte verande ringen historisch geworden zijn. Men is begonnen aan de achterzij de, waar in de vorige eeuw een vjcu; ?i aangebouwd werd, waarvan vooral de kap sterk verzakt was. Regen en sneeuw hadden er vrij toe gang Verder zullen de schoorstenen, die tegen de zijgevel aan de School steeg gebouwd zijn, afgebroken wor den. In deze steeg vindt men o.a een raampartij van drie ramen, waarvan met zekerheid gezegd kan worden, dat het er vroeger twee geweest zijn Het zullen er weer twee worden. Monumentenzorg kon echter niet toe slaan, dat de ramen ook in de voorgevel weer aanmerkelijk klei ner en hoger zullen worden, zoals zij vermoedelijk vroeger ook geweest zijn, zoals een in het Gemeentearchief aanwezige tekening weergeeft. Toch zal de voorgevel wel een flinke beurt krijgen. De Raad heeft in totaal een bedrag van 48.000.— toegezegd Het gebouw is momenteel in ge bruik bij de avondschool „Mathesis" op de eerste verdieping vindt men enige lokalen en op de begane grond, een werkplaats, bergruimten^ e. d. Uit de geschiedenis. Deze werkzaamheden geven ons aanleiding de geschiedenis van de Latijnse School eens na te gaan. De „Grote School" vinden we in 1324 voor het eerst in de Leidse kronieken vermeld, ondergebracht in een deel van het oude huis Lookhorst aan de Pieterskerkgracht, dus ongeveer op de plaats, waar thans de Latijnse School nog staat. De stadsregering oefende namens het grafelijk gezag toezicht uit op r hooi. Grappig is in dit verband een bepaling uit 1384, waarin de Lei- denaars verboden wordt „gheruchte te maken doer die rectoors bi ghehin- dert of die kinder in der scole bi ghe- stoort magh worden" op straffe van 42 stuivers boete. Ook het werpen subsidies Een kijkje door de Schoolsteeg. Links ziet men een deel van de zijgevel, namelijk de vlengel, die in de vorige eeuw werd aangebouwd. Geheet op de achtergrond is een deel van de Pieterskerk zichtbaar. van vuilnis „bi der scole voir der scole noch in die plaetse voir die Vier. schaer" was vertxxlen op 12 stuivers! De school is oorspronkelijk opge richt om knapen in zang en Latijn te onderwijzen, opdat zij door hun ge zang de credienslen in de St. Pieters kerk en tijdens de processies zonden kunnen opluisteren. Nadien werd be paald, dat de jongens alleen de Hoog mis zouden opluisteren met hun ge zang. aangezien hun assistentie op alle heiligendagen en bij de Metten nadelig werkte op het onderwijs. Het schoolgeld bedroeg 3 a 4 stui vers (een dagloon) per kwartaal dat met de inkomsten voor het zingen in de kerk en het salaris van de rector uitmaakte. De laatste had vrijstelling van belasting voor tien vaten bier per jaar. Hij moest echter zelf z'n helpers betalen, maar mocht ook leer. lingen in huis nemen, wat hem enig kostgeld opleverde. De totale inkomsten van de rector bleken niet groot te zijn, want her haaldelijk moest een opvolger be noemd worden, welke benoemingen de sradsregeering veel zorgen baar den. In 1399 werd de stadsdokter mr. Jan van Haarlem, tot rector benoemd. De stadsbestuurders stelden blijk baar veel prijs op de combinatie van deze twee functies, want men besloot ,Jan de scoelmeester" jaarlijks laken voor een goede tabbaard te vers'.rek- ken. Hü ontving ook de boeten, die aan ouders werd opgelegd, wanneer zy hun kinderen naar andere scholen zonden Boeten en vrijstellingen. Hoewel deze boeten telkens ver hoogd werden, bleven vele ouders hun kinderen toch naar de z. g n bijscholen" sturen, reden waarom er in 1518 een nieuw besluit van de stadsregering kwam, waarin gezegd werd, dat niet alleen de knapen die geestelijken wilden worden, naar de Latijnse School gestuurd moesten worden, maar ook zij, die eenvoudig willen leren schrijven „uytgesondert die choralcn van de Hogelande, die aldair dagelix ten chore gaen, ten WAT LEZERS SCHRIJVEN: Indien de rollen omgekeerd waren.... Leiden, 2 Februari 1952. dig heeft. Mijnheer de redacteur, de gang Wij stellen ons voor in gedachten van zaken laat veel te wensen over, de rollen nu eens om te keren en en wij zien met belangstelling uit getalle van vijf of zes en niet daaren boven". De koorzangertjes van de Hooglandse kerk hadden dus verlof een andere school te bezoeken. Vrij gesteld van de boeten waren ook de ouders, die „arm ende miserabel" waren. De rector was en bleef vóór al les kerkdienaar. Hij moest „den choere in de Sinte Pieterskerek te waren ende sulcke ioesicht daarop hebben, dat goodes d sten in aire reverencie, devocie ende eerwairdicheyt gedaen mach worden". Hij moest persoonlijk tegenwoordig zijn op de vier hoogtijdagen, tijdens de proces sies en op alle Zondagen. Ondanks alle maatregelen bleef de school een povere indruk maken, die geen florisant beeld geeft van het onderwijs in de 16e eeuw. De stads regering had bovendien herhaaldelijk te kampen met moeilijkheden ten aanzien van de gezindheid van de rector, daar sommigen van hen tot de hervorming overhelden en ter. ge volge daarvan werden afgezet. In 1561 werden drie priesters benoemd om les te geven maar ook dit kon de school niet redden. Bij de onlusten voor en tijdens het beleg ging de school ten onder, om na 1574 weer te herrijzen. Toen echter als opleiding voor de Universiteit en in handen van de hervormden. wel, dat wy katholieken beschikken zouden over twee scholen, die beide voor de helft leegstaan; wy stellen ons voor, dat de Open bare School in diezelfde wijk zoda nig met ruimte te kampen heeft, dat enkele klassen elders zijn onderge bracht, op ruim 20 minuten afstand; naar de vergadering van de gemeen teraad van a.s. Maandag, om te zien op welke wijze de vroede vaderen van onze goede stad een schreeu wend onrecht ten goede gaan keren. Al degenen, die het recht en de gerechtigheid liefhebben (en daar boren toch zeker ook de 28000 ka ENKELE OUDERS VAN GEDUPEERDE LEERLINGEN STILLE OMGANG. (dus zoals op 't ogenblik de toestand tholieken onder) zien belangstellend is voor ons katholieken, al zeven uit naar de dingen die komen gaan. jaar lang); Want het is nog niet te laat en het Wij stellen ons voor, dat wij via onrecht kan misschien zelfs nog ten onze sterke positie in de gemeente- j goede keren, raad komen tot de oprichting van een derde school; wy stellen ons voor de buitenge woon felle reacties, die de andere prrtij in dat geval tegen de bouw van onze derde school zou doen losbranden, en wij zoijden zeker wegens onze onchristelijke houding aan de schandpaal worden gesteld. Ons fatsoen en onze Christelijke plicht zouden het teveel aan ruim te spontaan aan de andere party doen afstaan. Ja zelfs, wij zouden door onze sterke positie in de ge meenteraad doen bevorderen, dat wij onze derde school niet voor onszelf zouden doen bouwen, maar ze ter beschikking zouden doen stellen van de andere partij, die ze zo broodno- Leiden, 1 Februari, De inzenders van ingezonden stukken, kunnen op de a.s. leden vergadering hun belangen en grie ven bespreken. Het belang van een grote organisatie als de Stille Om gang laat niet toe, deze door inge zonden stukken te behandelen. Namens het bestuur: L. C. SCHRIJVERS, Voorzitter. D. BERGSMA, Secretaris. Latere geschiedenis. Op de plaats van de oude Vier schaar van Rijnland werd in het jaar 1600 een nieuwe school gebohwd, die thans nog aan de Lokhorststraat Staat Herhaaldelijk onderging de school veranderingen, totdat zij in 1838 in een Stedelijk Gymnasium werd omgezet, dat in 1863 een nieuw gebouw kreeg aan de Doezastraat gebouw aan de Fruinlaan Het zou te ver voeren om ook over deze periode uit te weiden Het zij voldoende te vertellen, dat de leerlingen niet in banken, maar op bossen stro in de klas zaten In 1864 werd de toen opgerichte Gemeentelijke H.B.S., in het uitge leefde pand gevestigd, totdat het nieuwe gebouw (thans „Mathesis") gereed was. Nu doet het nog dienst als avondschool. De vraag is echter gewettigd, of er voor dit historische gebouw met zijn fraaie Rcnaissance-gevel en z'n prachtig poortje in Toscaanse stijl geen waardiger bestemming te vin den is. Vooral de beneden-verdieping heeft als werkplaats en bergruimte een onwaardige bestemming. Is het niet mogelijk benetien een expositie ruimte in te richten, die centraler en beter gelegen zal zijn dan de onbe kende Boerhaavezalen? Of is het -iet mogelijk er een klein museum i i te vestigen? Het Brandweermu«eum zoekt nog steeds naar onderdak! HYPOTHEKEN en voor alle andere saken op bet gebied ran on roerende goederen Bouw- en Makelaarsbadrijf v.d. Drift Oude Vest 29 Leiden Telet. 20513 (Advertentie). De fraaie Renaissance-voorgevel van de school aan de Lokhorststraat. De school in sociaal opzicht .,In de opvoeding van „zijn" jon gens liet Don Bosco zich vóór alles leifen door de Goddelijke voorzienig heid. Hij was geen man van afgeron de systemen: de omstandigheden, waarin te voorzienigheid hem plaat ste, maakten hem tot opvoeder, r ie alleen de liefde tot het kind, dat hij naar Christus ever. beeld moest vor men, tot richtlijn had. Ook wij moe ten bij ce opvoeding bezield zijn van een groot Godsvertrouwen. Alleen zijn we niets, slechts een instrument in Gods handen. Helaas in ons geloof, ons Godsver+rouwen vaak zo klein. Laat ons er toch diep van doordror- gen zijn, dat Gods voorzienigheid ook ons helpt in onze grootse taak in de „kunst der kunster.": de vorming van de kinderziel," Aldus pastoor Max. van der Schoot, O F.M., toen hij als geestelijk advi seur van de R.K Diosesane Bond van Onderwijzeressen bij het Voorberei dend Onderwijs „St Theresia van Avila", afd Leiden, een korte toe spraak hield tijdens het lof. dat in de kapel van de „Voorzienigheid,, de jaarvergadering voorafging. Nadien verwelkomde de voorzitster, mej. A. Righart van Gelder de vele leden en voor zijn bereidwilligheid steeds met raad en daad klaar te staan. Ranken in de wijrgaard De geestelijk adviseur van de lan delijke bond, rector H. Mans Roermond, sprak hierna over functionele betekenis van de school in sociaal opzicht" en wees er op, dat de onderwijzeres met levend materi aal werkt, met kinderen, die een eigen wil en verstand hebben en die zy als een goed opvoedster, een gewillig instrument, gaaf, edel, fijn en evenwichtig van karakter moet vormen. Het kind leeft in drie milieux: ge zin, Kerk en school; de laatste is de schakel tussen eerste en tweede, waarvan de sociale inslag (het wer ken en leven in de gemeenschap) be palend is voor het kinderkarakter. Het kind leert op 9chool gezag ken nen, afgeleid van het ouderlijk gezag dat gehandhaafd dient te worden, e^dat het van God komt en omdat de kinderen ook in het latere leven L-zag boven zich zullen hebben. De soc'nle insla? van het kind kan o.a. ook ontwikkeld worden door het de -H v»n Gods natuur by te brengen. Daarnaast leren de kinderen op school zich aanpassen, iets voor anderen over hebben en daardoor lie'de aan elkaar over dragen. Spr., die begonnen was het kind te vergelijken met een rank in de wijn gaard. besloot: ..Moge u deze ranken tot volle bloei brengen, om ze een- iwaal als rijpe vruchten over te dra gen aan de Wijngaardenier". Bestuursverkiezing Bij de hieropvolgende bestuursver kiezing was de secretaresse, mej. R. Nieuwenhoven aan de beurt van af treden. Aangezien zij zich niet her- kiebaar stelde, zuster Clara heenge gaan was en het bestuur uitgebreid moest worden, dienden de leden drie bestuursleden te kiezen. Gekozen werden zuster Victima, zuster Alma en mej. A. van der Fluit. Zij werden door de voorzitster die eerst rector Mans had dankgezegd voor zijn boei ende inleiding hartelijk verwel komd. waarna dankwoorden gespro ken werden tot de scheidende secre taresse, die ter herinnering een artis tiek Mariabeeld kreeg aangeboden. Zaterdag 2 Februari Vandaag richten we ons eerst tot de kath. ouden van dagen in de de kenale parochie. Het bestuur van de Gemma-sociëteit voor bejaarden ves tigt er de aandacht op, dat de bij eenkomsten in de Maria Gijzcnsteeg niet langer op Donderdagmiddag ge houden zullen worden, maar op Woensdagmiddag van half drie tot 5 uur. Dit natuurlijk in verband met de kath. bewaarschool, die hier dezer dagen gevestigd wordt. En vervolgens verheugt het ons meer dan wy kunnen zeggen, dat er vreugdevol nieuws is voor het Kath. Vrouwengilde van Leiden! Maan denlang heeft het bestuur zonder presidente moeten werken, maar nu er onlangs een nieuw bestuur geko zen is, kon dezer dagen de functie van presidente toegewezen worden. Het bestuur verheugt zich Stadskok te kunnen berichten, dat mevr. C. van der Klugt bereid gevonden is het presidentschap op zich te nemen. De overige functies zijn als volgt verdeeld:: mevr. A. M. van Zijp Zonneveld, secretaresse; mej. R. van Beukering, 2e secr.; mevr Barend- se, penningmeesteresse, en mevr. van Cleef, 2e penn. De leden wor den herinnerd aan de 2e conferen tie op Vrydag 8 Febr. a.s. om kwart voor acht in de kapel van het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse- ^ingel, welke conferentie gegeven wordt door de overste van de paters Capucijnen uit Voorschoten. De Hartebrug-parochianen, die morgen vol goede voornemens uit de kerk stappen, zullen bij de deur lo ten aangeboden krijgen van de na tionale verloting voor Meisjesstad. Moeten we over het prachtige werk van de zusters Augustinessen van Sint Monica nog iets vertellen? Het is u bekend. Welnu, neem een lot en win een van de duizend prijzen. Heus, duizend prijzen; de eerste; een auto of iets anders van 5.000. de laatste: een prachtig ontbytlaken! Ook de parochianen van St. Leo- nardus krygen morgen gelegenheid hun goede voornemens in daden om te zeiten. Want pater Leicher, O.F.M zal onder alle H. Missen een.liefda- digheidspredicatie houden, ten bate van de parochiële conferentie van de St. Vincentius-vereniging. Als er één vereniging is, waarvoor we geen aanbeveling behoeven te schrijven, is het de Vincentius! Laten de paro chianen morgen tonen, dat zy dit prachtige werk op de juiste waarde weten te schatten! Van de liefdadigheid naar de ju bilea. Eerst naar de heer N. H. van Leeuwen, technisch ambtenaar bij de afdeling kabelnet van de Stedelij ke lichtfabrieken, die zijn zilveren feest vierde en deswege door de di recteur, ir. Y. Ykema, hartelijk werd toegesproken Spr. vond deze dag een uitnemende gelegenheid om eens haarfijn te vertellen hoezeer het werk van de heer van Leeuwen op prijs gesteld wordt. Hetgeen tot uiting kwam in de aanbieding van gratificatie en oorkonde. De adj.-dir. ir F. Stokhuijzen, sloot zich bij deze woorden aan, waarna de heer W. van Rij kom, chef van de jubilaris, de hoop uitsprak, dat de prettige sa- wenwerking nog vele jaren zal mo gen voortduren. Namens het perso neel bood de heer J. J. C. Snel een geschenk aan, evenals de heer P. De- vilee dit deed namens de collega's, van het kabelnet. Voor dit alles dankte de jubilaris met een brok in z'n keel. Ook de heer J. Verwijs vierde zijn zilveren jubileum, maar dan bij de Inspectie Invoerrechten en Accijn zen, waarvan hij controleur A is. In het gebouw aan de Langebrug werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, toegesproken door het hoofd van de inspectie, de heer Bodde Bouman, die de heer Verwijs schetste als een verdienstelijk amb tenaar. Hoofdcontroleur Warnar bood namens het personeel een ba rometer aan en de heer Haak sprak waarderende woorden namens de actieve dienst. De heer Luyendijk zei het een en ander namens de con trolerende ambtenaren van de om zetbelasting en de heer Vlaardinger- broek deed er een schepje bovenop namens het personeel van het ont vangstkantoor. De jongste bediende Lagerberg kwam met een declama tie op de proppen en de heer van Driel sloot de ry, waarna de jubi laris eindelijk gelegenheid kreeg iets terug te zeggen. Dat ging niet goed, gisteravond om half negen op de Hoge Rijndijk. Twee wielrijders botsten tegen el kaar op, met het gevolg dat een hun ner, de 40-jarige A. v d. B., wonend in de Van Bemmelenstraat, kwam te vallen en een hersenschudd:ng plus een gescheurde bovenlip opliep. Hij werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De Leidse Dahliavereniging „Jo- han Mater" begint a.s. Woensdag avond om kwart voor acht in de school Medusastraat een cursus bloe menteelt Behandeld worden grond bewerking, bemesting, vermenig vuldiging, soortkeus, enz., alles on der leiding van de heer C. Gerritsen, hoofdassistent van de Voorlichtings dienst. Reeds 35 leden hebben zich opgegeven. De uitvoering van het Jongens- gilde (dek. par.) in de Maria Gijzen- steeg, wordt niet Zondagavond gege ven, zoals gisteren gemeld, maar Maandagavond. STADSKOK. STADHUIS DONDERDAGAVOND WEER GESLOTEN Donderdag j.l. werd voor het laatst tijdens de avonduren op het Stadhuis gewerkt. Weliswaar blijft de vrije Zaterdagmorgen voor de ambtenaren gehandhaafd, in verband met de ko- lenschaarste. maar de aldus verzuim de uren zullen met ingang van a.s. Maandag ingehaald worden, door op andere dagen iets langer te werken. Het stadhuis zal op Donderdagavond dus niet meer voor het publiek ge opend zjjn. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia, d. van D. Slin gerland en A. Monfils; Maria Jacoba, d van D. van den Burg en J. van Eek; Carla Maria, d. van J. van Dam en J. Romanowa; Cornelis, z. van P. van Klaveren en T. van der Vijver; Maaike, d. van A. van Dam en F. M. Otte; Dirk Ronald Freerk, z. van R. Jilderda en C. Hermsen; Jacob, z. van J. Duiker en M. van Dommelen; Ma. rinus Adriaant, z. van A. M. van der Klein en A. Beyland. Overleden: W. Kruit man 89 j.; W. Ie Maitre wedn. 74 j.; J. de Graaf zoon 3 weken; W. G. van Leeuwen man 45 j. Corresp convers., literature- Dirijase Ud. a: P. H. ULDIN Intérprete-Traductor official diplomado Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) DE LEIDSE Trianon- Op de Mississippi that Ol'Man River! vaart een dry- vend theater, een „Show Boat". Het is omstreeks de negentiger jaren van de vorige eeuw en rondom dat vlot tende zang- en danspaleisje speelt zich de geschiedenis af van Magnolia Hawks, de dochter van de kapitein en directeur, met de verlopen ac teur Ravenal. Het verhaal doet er weinig toe: ze vinden elkaar, zij gaan uit elkaar en vinden elkaar weer terug. Happy end, uit. Maar daartus sen door wordt gedanst, gespeeld en vooral gezongen. Iedereen aan boord schynt beslist te moeten zingen als hy of zij iets te zeggen hebben. Lief desverklaringen worden hier niet ge stotterd maar in verzen gegoten uit gezongen, met een orkest ergens in de verborgen achtergrond. Allemaal show en nog eens show, maar daar is het tenslotte een Show-boat voor. En dat er technicolor aan te pas komt is eveneens begrijpelijk. Het beste van dit alles is de zang; het stern- materiaal is inderdaad verbluffend goed, vooral van de neger-zanger. Op de Show Boat kan jong en oud zyn hart ophalen aan al de kleurige romantiek van de Zuidelijke staten van Amerika in de laatste decennia der vorige eeuw. Alle leeftijden. Luxor draait deze week „Gun Cra zy", een film, die vervaardigd werd naar een verhaal van MacKinlay Kantor, de schryvei van „De beste jaren van ons leven". Wij vermelden deze naam er niet bij om te sugge reren, dat er tusse beide ^verken een zekere overeenkomst bestaat. Verre van dat. „Gun Crazy" is de geschiedenis van een jongeman, die een revolvercomplex heeft. Reeds als kind toonde hy ziel een buitenge woon schutter en liet zich, toen hjj genoeg had van de windbuks, verlei den om een revolver te stelen. Dit kostte hem een jaar o' vijftien op voedingsgesticht. Na zijn straftijd komt de jongeman aanraking met een meisje, dat op kermissen optreedt als vrouwelijke scherpschutter. Nadat zij getrouwd zyn, komt de jongeman, die wel van schieten houdt, maar geen moordenaar wil zijn, in de macht van zyn vrouw. Zy wil een rijk leventje leiden en daartoe zyn overvallen noodzakelijk. Van het een komt het ander en het eind van de geschiedenis is, dat het misdadige echtpaar tydens een klopjacht van de politie de dood vindt. Voor de liefhebbers van sensatie biedt deze film heel veel, maar daar komt nog by, dat deze crime story zich van z'n soortgenoten onderscheidt door een vaak boeiende karakterteke ning. De film kom hierdoor ondanks allerlei wilde schietpartijen toch iets boven de middelmaat uit. Boven 18 jaar. Casino. Het is nooit precies na te gaan, waarom een bepaald lied succes heeft. Het kan de melodie zyn, het kan de tekst zijn, die indruk maakt, het kan de manier zyn waarop het wordt voorgedragen. De reden van het succes van „Lilli Mariene" zal ook wel altijd verborgen blijven. Het is door de hele wereld gezongen. In de laatste oorlog was 't „het" lied van elke soldaat Er is een soldaten- film om het lied gemaakt. In Cairo blijkt het meisje te wonen, dat de componist inspireerde. Lilly Mariene speelt schijnbaar een duistere rol. Tydens de Duitse bezetting zingt zy Duits en als de Engelsen komen is het Eingels wat de klok slaat. Men weet niet meer aan welke kant zy staat, men beschuldigt haar van spionnage en collaboratie, totdat het einde de oplossing brengt. De film is met veel vaart gemaakt en biedt een aardig amusement. Voor alle leeftijden. Lido. De Warner Bros film „De Stad der Verschrikking" geeft niet het beeld van een door aardbevingen geteisterde stad, doch van een plaats, die geterroriseerd wordt door gewe tenloze bandieten, doortrapte schur ken, die voor niets terugdeinzen. Blayde Hollister, een gewezen kolo nel van het Zuidelijke leger, voerde in zijn eentje een guerillastryd tegen de gebroeders Marlow. Deswege was hij vogelvrij verklaard door de Fe derale regering. Hollister heeft ech ter gezworen in de eerste plaats wraak te zullen nemen op Bryant Marlow, die zyn huis in» Georgia in brand heeft gestoken, waarbij Hol- lister's vader en zuster omkwamen. Hoe die wraakneming geschiedt, vormt de inhoud van deze markante kleurenfilm, welke van begin tot ein de boeiend is, zowel door de roman tische sfeer, die het geheel omgeeft als wel door de schilderachtige om geving, waarin de film zich afspeelt. Filmhelden zijn overigens bijzondere wezens, want zij komen door allerlei gevaren heen, schietpartijen door staan zij als geen ander en tenslotte weten zy nog een mooie vrouw als de hunne te verwerven ook. Gary Cooper in de hoofdrol waarborgt reeds bij voorbaat een interessante film en de toeschouwers komen ook ditmaal niet bedrogen met hem uit. De regie in handen van Stuart Heisier is uitstekend verzorgd. Gekeurd voor 14 jaar. Rcx laat de „Race met de dood" zien, een verhaal van auto-races met al de sensatie van zulke opwindende rennen, met daartussen door een lief deshistorie, waarin Clack Gable en Barbara Stanwyck de hoofdrollen spelen. Boven 18 jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2