Van steenkool tot electriciteit door dr. ir. P. Fehmers besproken Maria Gijzensteeg krijgt nieuwe katholieke kleuterschool Enige willekeurige grepen uit de Leidse Memorie van Antwoord Hoofdcommissaris Valken neemt afscheid Ziekenkostenregeling van Gem. personeel wordt vergoeding zonder loonbelasting DONDERDAG 31 JANUARI 952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 KATH. WERKMEESTERS, KRING LEIDEN De Ned. Kath. Bond van Werk meesters, kring: Leiden, heeft een pri meur g-ehad in de vorm van een zeer interessante lezing door dr. ir. P. Fehmers: „Van steenkool tot electri citeit".Nu de heer Fehmers als ad junct-directeur van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden gepension- neerd is. wil hii ziin technische ken nis op dit gebied productief maken in de vorm van lezingen, waarvan wij gisteravond in de zaal van Jean van Zijp, Hooglandse Kerkgracht 40, de eerste met veel genoegen aan boord hebben. Het deed wel een beetje schril aan de heer Fehmers in een koude zaal over tonnen steenkool te horen spre ken Hij vertelde eerst iets over efficiency en over het product steen kool, om daarna uit te weiden over het proces, dat zich in stoomketels en turbines afspeelt, voordat men van steenkool electriciteit gemaakt heeft. Zeer interessant waren de passa ges, waarin- de heer Fehmers vertel de over de onmogelijkheid om elec triciteit in voorraad te maken (het kan wèl, maar de kosten zouden veel te hoog worden) waardoor moeilijk heden ontstaan tijdens de drukke uren. Vandaar, dat een zo groot mo gelijke samenwerking nodig is. Deze wordt allereerst gevonden tussen de zes electriciteitsbedrijven van Zuid- Holland, waardoor het ongerief bij storing in één van de centrales tot een minimum beperkt wordt. Boven dien is er samenwerking tussen alle Nederlandse centrales, die op hun beurt weer contact hebben met het buitenland: Frankrijk, België, Zwit serland, Italië, West-Duitsland. Ter wijl het Plan Schuman (internatio nale samenwerking op het gebied van steenkool en staal) nog in de kinder schoenen staat, is er op het gebied van electriciteit-uitwisseling reeds een goede samenwerking bereikt. Tijdens de piekuren levert Zwitser land stroom aan Nederland, welke in de nacht wordt teruggegeven, wan neer Zwitserland extra veel stroom nodig heeft om het water in de me ren (voor het aandrijven van de tur bines) op te pompen. Met kaarten e.d. verduidelijkte de heer Fehmers zijn interessante lezing, die na de pauze nog met het beant woorden van enige vragen werd aan gevuld. De heer H. van- Schaik, voor zitter, had alle reden om na afloop hartelijke dankwoorden te spreken. Bestuursleden herkozen. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat het ledental in 1951 constant gebleven is, waarme de het bestuur niet tevreden kan zijn, omdat er nog veel ongeorgani seerde collega's rondlopen, die wel de voordelen genieten, van hetgeen de organisaties bereiken, maar er niets voor over hebben. De heer F. A. van Hees, secretaris, bracht het jaarverslag uit en de heer G. W. Post, penningmeester, deelde mede. dat hij een batig saldo van 249.45 had. De heer A. de Kruiff had als kasnaziener alles in orde be vonden. Tot leden« van de kascommis- sie werden benoemd de heren L. Baks en A. Veen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren van Schaik, Post en W J Ouwerkerk bij acclamatie herkozen. De voorzitter dankte beide bestuurs leden voor het door hen verrichte H. Vormsel in de stad Leiden werk. waarop de heer van Hees dank woorden sprak tot voorzitter van Schaik, voor de uitstekende wijze, waarop hij z'n functie vervuld heeft De vergadering herkoos hem dan ook als voorzitter. Ook de verslagen van de bedrijfs groepen werden uitgebracht, hetgeen een der leden de opmerking ontlokte waarom de bedrijfsgenoten niet eerst bijeenkomen, alvorens iemand van hen wordt afgevaardigd voor de ver gadering. Het bestuur zal deze kwes tie onder ogen zien. Er kwam ook een voorstel om voorzitter, secretaris en penningmees ter een kleine vergoeding te geven voor de kosten, die hun functies mee brengen. Daartegen werd door an dere leden bezwaar gemaakt, waarbij voorzitter en secretaris zich aanslo ten. De penningmeester kan regle mentair wel een vergoeding krijgen, omdat hijzelf het risico van kaste korten moet dragen. Bij de rondvraag werden de leden aangespoord deel te nemen aan de werkmeestersretraite; het bestuur zal alle leden nog persoonlijk bezoeken. De voorzitter sloot het hetgeen hij in zijn openingswoord reeds gememo reerd had: meer leden! De collega's werden aangespoord hieraan mee te werken, waarna deze goed bezochte vergadering, waarop ook de geeste- lyk adviseur, rector L. Vugt, aanwe zig was, gesloten werd. Dezer dagen heeft de Raad van Bestuur van het Leids Jeugdparle- ment zich bezonnen op de werkwijze van dit instituut. Tot dusver was het gewoonte alle onderwerpen te be handelen aan de hand van een rap port van een Commissie van Voor bereiding, waarin alle politieke groe peringen waren vertegenwoordigd. Aangezien deze wakrmethode niet steeds bevredigde, heeft men beslo ten meer differentiatie in de werk wijze aan te brengen. Voortaan zal voor elk onderwerp worden nage gaan welke methode hiervoor de meest geschikte is. Op 13 Maart 1952 zal het onlangs verschenen plan van de Partij van de Arbeid „De Weg naar Vrijheid" worden besproken aan de hand van de uitgave van M. Sluyer. Hiervoor is een werkmetho de gekozen, welke analoog is aan die van de vertegenwoordigende licha men. Een College van Gedelegeerden met onderlinge taakverdeling van de Jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid zal het plan toelichten en verdedigen naar aan leiding van vooraf ontvangen nota's met opmerkingen van de vijf frac ties. Nadat het College zijn stand punt heeft uiteengezet, krijgen de leden van het Jeugdparlement ge legenheid tot repliceren, terwijl, zo nodig, de discussie in tweede ronde wordt voortgezet. De Raad van Be stuur verwacht van deze nieuwe werkmethode niet slechts een gede gen behandeling, doch is tevens over tuigd, dat zij de belangstelling der leden zal intensiveren. De Raad heeft tenslotte de hoop uitgesproken op de spoedige terugkeer van een V.V. D.-fractie. AANMELDING: ZO SPOEDIG MOGELIJK Aanvang Dinsdag 5 Februari Over het gebrek aan schoolruimte nieuwe Kleuterschool reeds geopend voor onze Katholieke jeugd heeft worden. De aanmelding van kinderen men gisteren in onze courant weer (niet beneden de 4 jaar) moet dus zo een noodkreet kunnen horen, maar spoedig mogelijk, liefst reeds mor- het gebrek aan ruimte voor de Ka- gen geschieden aan de bestaande tholieke kleuters is al even nijpend. Kleuterscholen in de verschillende Toch kunnen we daarover 'n an- parochies. Het schoolbestuur zal dan der geluid laten horen, want dank ziJn maatregelen kunnen treffen om zij krachtig initiatief van het R.K. i een cn ander zo vlot mogelijk te Schoolbestuur en de hulp van de! d°en verlopen. Opgemerkt zy nog, eerw. zusters van de Pelikaanstraat dat bet schoolgeld hetzelfde is als staat een oplossing voor de deur voor dc bestaande Kleuterscholen en zij het een nood-oplossing welkedat v°or het vervoer per autobus voor de ouders van kleuters, voor al in het Haagweg- en Morskwartier en aan *de Herensingel dankbaar zal wprden aangegrepen. De nood-oplossing, welke gevonden werd, bestaat hierin, dat de zaal in de Maria Gijzensteeg tot kleuter school zal worden ingericht. Men is daarom druk bezig met de nodige restauraties en men hoopt daar aan 'n tachtig kleuters, verdeeld in twee klassen, onderdak te kunnen bezor gen. Maar.zullen velen zich afvra gen: wat hebben wy, die zover van de Maria Gijzensteeg wonen, daar aan? Toch wel! Want de kinderen zullen, zo nodig, per autobus naar schorl gebracht en vandaan gehaald worden. De ouders behoeven de kinderen slechts naar de reeds bestaande kleu terscholen te zenden, waar zij onder leiding van een zuster of leerkracht bijeen zullen blijven totdat de auto bus hen komt ophalen. Wederom on- geen extra kosten verschuldigd zyn. VAN ONZE ADVERTEERDERS. CORSETIèRE. Met ingang van heden zal mevr. J. van Egmond-van Strien, Oude Vest 27 A, Leiden, corsetten enz. aanmeten voor een bekende Ned. Corsettenfirma. Donderdag 31 Januari. 't Is feest vandaag, al merken we er weinig van. De verjaardag van onze kroonprinses heeft slechts wei nig Leidenaars kunnen bewegen de vlag uit te steken, omdat het weer zo slecht is. Geen feestelijke vlag- genstad dus, maar een modderstad, waarvan de meeste straten gisteren juist sneeuwvrij waren en nu weer opnieuw een modderlaag gekregen hebben. Hier en daar een eenzame vlag in de sneeuw-regen. Een triest gezicht stemd en zou toen ook geplaatst zyn, ware het niet, dat er op het laatste ogenblik ruimte-gebruik was. Daar om werd het tot gisteren bewaard, hetgeen Stadskok zich niet meer herinnerde, zodat hij gisteren een aanvulling op het bericht gaf, er niet aan denkend, dat het eerste bericht Dinsdag niet gepubliceerd was. Snapt U? En nu we toch bezig zijn fouten recht te zetten, moet u ook weten, dat „De Ebbenhouten Olifant" op Vrijdag 15 Februari in het St. Anto- nius Clubhuis niet door de zeever- Op ons goede oude Rapenburg j kcnncrs van de Harlebrug wordt op kreeg een gemeente-werkman gis. gcvocrd maar door ccn toneeigezel- teren de schnk van rijn leven toen Het uit hct ons gisstercn hy by het baggeren een kist met gra- „gronden bericht niet duidelijk naten naar boven haalde. Hoe de kist - J daar gekomen is, zal wel een raadsel blyven. Ger de Roos weet van niets! De granaten zyn bij de politie afge geven. En gisteravond werd de tweede buurtvergadering gehouden door be woners van het Levendaal en omlig gende straten over de slechte wo ningtoestanden waarin een aantal van deze bewoners verkeert. De ver gadering werd gehouden in de „Dui ventil", Gortestraat, o.a. in aanwe zigheid van pater Evers. Besloten werd zich aaneen te sluiten en een bestuur te vormen, waarvan de heer A. van Haarlem, St. Jorissteeg 8, secretaris is. Gegronde klagen kunnen bij hem ingeidend worden. Besloten werd ook een adres te rich ten tot Burgemeester en Wethou ders van Leiden. Toen gisteren een melkboer aan de Schelpenkade bezig was z'n klan ten te bedienen, hoorde hij plotse ling z'n naam roepen door een col lega, die aan de overkant van het water, aan de Jan van Goyenkade, z'n klanten afliep. Of hy soms een pakje boter kon missen, want hij kwam er een tekort Wel, dat kon. De Schelpenkade-melkboer pakte een pakje boter en gooide het over het water naar z'n collega. Alleen was het jammer dat die melkboer zo goed kon gooien Zó goed, dat het pakje boter door een ruit van het huis van de heer B. ging. De ruit aan diggelen, scherven op het brood. De botergooiende melkboer heeft beloofd de schade te zullen betalen. Misschien *vas het beter geweest, als hij even omgelopen was om het pakje boter can z'n collega te ge ven Enige lezers hebben niets begre pen van de twee berichten in ons blad van gisterei. en over ie kath. Bouwvakarbeiders. Welnu, het laat ste bericht was voor Dinsdag be- WOONRUIMTi. MAKEN VAN BERGPLAATSEN. verkregen, indien verschillende wo der leiding zullen zij dan naar school1 ningen, welke nu voor andere doel- gebracht worden. De autobus maakteinden worden gebruikt b.v. als een rondrit door de stad ;n welke bergplaats, weer voor bewoning ge volgorde is nog niet bekend en i schikt gemaakt zouden worden. In zal b.v. aar. de Herensingel, Caeci-het algemeen is het bezwaarlijk, liastraat, Potgieterlaan en op een na- antwoordden B. en W., om percelen, De bisschop van Haarlem zal het JJfJ" "J;,?? Morskwartier aan te dui- die vroeger als woonruimte in ge- H. Vormsel toedienen in il* stad Lei- ir' M ïref bruik waren, doch sinds geruime tyd den op Zondag 18 Mei des avonds! f- t.-,° btesllsainëvoor bedrijfsdoeleinden worden ge- 7 uur in de dekenale kerk voor a!!e meuwe Kleuterschoo.bezigd, weer voor bewoning ge- volwassenen van Leiden en oma*re- j nmo1jj 'S| even spoedig moet de schikt te maken. Hiermede zouden ken m in de vier parochiekerken wanf m i trouwens hoge kosten gemoeid rijn, waartegen door de resp. eigenaren j inhoudt zijn evenwel nog niet tot oplossing gebracht. Wel kunnen B. en W. omtrent deze aangelegenheid Verschillende leden vroegen of reeds mededelen, dat uit inlichtin- niet meer woonruimte zou worden gen uit andere gemeenten hebben ontvangen, is gebleken, dat de ex ploitatie in het algemeen vry hoge Nadere berichten zullen volgen DEKEN A. HOMULT. Burgerlijke Stand j bezwaar zou worden gemaakt. I aanmerking moet voort worden ge- i nomen, dat er ook een ernstig tekort 1 aan bedrijfsruimte bestaat. Toestan- Dr. Baver vandaag Geboren: Johannes Henricus z. van den op dit gebied kunnen, indien zy i J. H. Kerkvliet en M. C. Laterveer. j reecis vóó 1940 bestonden, niet ge- j Karei z. van P. Crama en M. Eikc- wijzigd worden zonder medewerking ienboom. Fred z van J. Jasper en j van de eigenaren, j A G. Lourense. Johanna Maria Jo- sephina d. van H. A. A. Vinkestein I B. EN W. GEPRIKKELD? en L. J. de Groot. 65 iaar geworden Hij blijft voorlopig nog Vandaag is dr. C. G. F. II. Bayer, conservator van de afdeling Mollusca (weekdieren) van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg te Leiden 65 jaar gewor den. Het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd betekent voor dr. Bayer echter nog niet het af scheid van zijn werkkring; hij wil zijn wetenschanpelijke arbeid in het Overleden- D. Mulder man 72 j. H. M. Quak wed. van Ruigendijk 73 j. J. Kruit wed. van Plantfeber 80 j M. de Mooij zoon 7 weken. A. S. M. van der Kaal vrouw 83 j. Gehuwd: Th. J Reinierse en G. de Best. N. van Dyk en C. M. van dei- Wereld. W. A. Verhoogt en H. A. van Noort. J. Schild en C. H. Mittendorf. G Uljé en P. Streefland. N. A. van museum nog enige tijd voortzetten. Zijp en E. G. Philips. V Haarsma en H. C. Voituron. W. van Oorde en M. Charles Gustave Francois Hubert Sanders. D. O. Weima en S. van de Bayer werd op 31 Jan. 1887 in Den Wijngaard. Haag geboren. Hij studeerde plant en dierkunde aan de Leidse Univer siteit en was daarna enige jaren as sistent van prof. dr. P. N. van Kam pen in het Zoölogisch Laboratorium. Bij deze hoogleraar promoveerde hij in 1929 op een proefschrift over de biologie van de schildluis Pseudo- coccus Adonidum. In hetzelfde jaar werd dr. Bayer conservator in het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie, speciaal belast met het beheer over de afdeling weekdieren. H\j legde zich bijzonder toe op de we tenschappelijke bewerking van deze verzamelingen, welke arbeid hij ba seerde op onderzoek van het mate- r aal en op een grondige studie van dc litteratuur. Op 1 Jan. 1949 volgde do benoeming van dr. Bayer tot we tenschappelijk hoofdambtenaar. Dr. Bayer heeft ook speciale be langstelling voor de galvorming van planten door vreemde organismen. Over dit onderwerp en over de mol lusca heeft dr. Bayer veel gepubli ceerd, veelal in samenwerking met wijlen mevr. BayerClumper. Leidse Universiteit Gepromoveerd (cum laude) tot doctor in dc Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld ..A Revision of the Genus Dillenia" de heer R. D. Hoogland te Leiden. Stagnatie treinenloop Bovenleiding gebroken tussen Leiden-Voorschoten Om half twaalf hedenmorgen is boven een der sporen tussen Leiden en Voorschoten de draad gebroken De electrische treinen van Amster dam rjjden thans niet verder dan Leiden en die van Rotterdam niet verder dan Den Haag. Tussen Leiden en Den Haag wordt nu een pendel dienst onderhouden. .Enige leden zijn van mening dat, hoewel in het algemeen genomen van een goede en prettige verstand houding tussen het College en de Raad kan worden gesproken, niet kan worden ontkend, dat bepaalde leden van het College zich meerdere malen zeer geprikkeld tonen, indien door leden van de Raad critiek op het beleid van het College wordt uitgeoefend. Zij verzoeken die be paalde leden van het College zo enigszins mogelijk de geprikkeldheid in te tomen. De leden, die deze opmerking hebben gemaakt, antwoordde B. en W., mogen zich afvragen, of van de kant van de Raad niet somstijds cri tiek wordt uitgeoefend op een wijze of in een vorm, welke het de leden van ons College die, het zij gaarne erkend, slechts mensen zyn moei lijk maakt bij de beantwoording geen geprikkeldheid te tonen. KORENBEURS-TOILETTEN. Enige leden vroegen in welk sta dium de plannen voor de toiletten voor dames en heren bij de Koren- beursbrug verkeren. Verdient het geen aanbeveling daaraan ter bespa ring op de kosten van toezicht en onderhoud een kiosk voor kranten, tijdschriften en reissouvenirs te ver binden? B. en W. antwoordde, dat de plan nen terzake reeds by het College zijn ingediend. De moeilijkheden, die verband houden met de exploi tatie van de onderhavige inrichting ten aanzien van welke exploita tie het slot der vraag een suggestie bleek. Vandaar onze vergissing. Morgen zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer F. van den Wijn gaard, thans procuratiehouder van de firma BurKerriijL Niermans, zyn intrede als jongste administra tieve kracht by deze firma deed. In de afgelopen kwart eeuw heeft hy zich opgewerkt tot de tegenwoordige vertrouwensfunctie; wel een bewys, dat zijn werkkracht en ijver door de beide firmanten in het oog viel en geapprecieerd werd. Toen in 1945 de Universitaire Pers Leiden werd. opgericht en de directie opgedragen werd aan een van de directeuren van Burgersdijk Sc Niermans, was dc heer Van den Wijngaard wel de aangewezen persoon om de admini stratieve leiding van deze uitgeverij te voerei. Hij zal zich morgenoch tend door de firma een kleine hul diging moeten laten welgevallen. STADSKOK. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond opgemaakt te 10 uur). ENKELE OPKLARINGEN Wisselende bewolking met enke le buien. Matige to? krachtige Westelijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 31 Jan. zon op 8.23 en onder 17.24; maan op 9.59 en onder 23.59 uur. BIOSCOPEN. De films van de komende week zyn door de Kath^ Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Lilli Mariene", alle leef tijden. Lido: „Dc stad der verschrik king, 14 jaar. Luxor: „Gun Crazy", 18 jaar. Trianon: Show boat", alle leeftij den. Rex: „De race met de dood", 18 ja .r. Donderdagavondcyclus: „The whi te cliffs of Dover", 14 jaar. KATWIJK AAN ZEE DODELIJKE VAL. Dc heer B. Vis uit de Zuidstraat, een zoon van de koster vara de Oude Kerk. viel Maandagmorgen op het erf van de fa. Boonekamp aan de Ad miraal de Ruyterweg zo ongelukkig, dat hij kort daarna overleed. HILLEGOM Aan dc Universiteit te Amster dam werd bevorderd tot arts dc heer G. C. Ph. Freriks. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer A. L. J. M. Heirman voor het apothekersexamen. Hoofdcommissaris G. W. Valken, als mijn levenstaak zag, neerleggen, aan wie per 1 Februari 1952 onge- Tenslotte bracht spr dank voor de offers van de gemeente vergt. TRAMS UIT DE STAD? Een lid vroeg of Burgemeester en Wethouders wel eens krachtige po gingen ondernomen hebben dus niet zijn blyven stilstaan voor be paalde verkregen rechten om de trams uit de stad te verwijderen, vooral daar, waar deze een ernstige verkeersbelemmering vormen. B. en W. antwoordden dat er se dert geruime tijd door hen bespre kingen zijn gevoerd met de desbe treffende vervoersondernemingen no pens het reizigersvervoer in de ^tad, waarbij in het bijzonder ook het vraagstuk van de trams in de bin nenstad aan de orde is gesteld. Uit zicht, dat op korte termyn de tram uit de stad zal kunnen verdwijnen, bestaat er vooralsnog helaas niet. B. en W. zijn echter niet voornemens laatste drie maanden mijn weg ver- de pogingen in deze te staken, doch volgd en in dezelfde houding ben ik ziullen verdere stappen overwegen, i hier voor u getreden en zal ik nu Het lijkt hen niet gewenst hierop het corps, dat mij dierbaar is gewor- thans nader in te gaan. den, verlaten en het werk, dat ik vraagd eervol ontslag is verleend uit de politiedienst, heeft hedenmorgen afscheid genomen van het Haagse politiecorps. In de cantine van het hoofdbureau van politie sprak de scheidende hoofdcommissaris, die vergezeld werd door mevrouw Val ken haar werd bij binnenkomst een bouquet anjers aangeboden vertegenwoordigers van diensten, af delingen en bureaux toe alsmede be stuursleden van politie-bonden. „Dit afscheid draagt een byzonder karak ter", zo zei de heer Valken. Dc wijze, waarop het ontslagbe sluit is voorbereid, tot stand geko men en mij op het laatste ogenblik, is bekendgemaakt, heeft mij ertoe gebracht niet te berusten en dc weg van de openbaarheid en van het recht te kiezen; dit in tegenstelling met de methode, die door anderen ge volgd is. Lang heb ik gezwegen. Ofschoon velen niet begrepen en mij ophel dering vroegen, waarom ik zweeg, heb ik myn standpunt gehandhaafd. Maar nu meen ik, dat ik tegenover het corps niet langer zwygen mag. Ik meen, dat de zeven jaren gedu rende welke ik de leiding over het Haagse politiecorps Leb gehad, ook de verplichting meebrengen, dat ik tenslotte tegenover dit corps ver antwoording afleg van deze laatste stap, waardoor de Haagse politie en feitelijk de Nederlandse politie als geheel, weer het onderwerp is ge weest van de gesprekken van de dag, Ik had dit graag anders gezien en ik heb daarom niet alleen gewacht met het indienen van 'n klaagschrift tot op dc- laatste dag van de beroeps- termijn, maar ik heb my ook volko- Venlo. De indringers vonden de men afzijdig gehouden van contact i geldla leeg; zij namen daarom maai met de pors. een portie eieren en worstjes, die zij Maar ik kan u verzekeren, ver- j onderweg naar huis oppeuzelden. De volgde spr., dat ik er geen spijt van eierenschalen lieten zijn op dc weg heb dit standpunt te hebben gekozen j achter. De politie kon met behulp en dat ik hiertoe in staat ben ge- j van een politiehond de inbrekers, weest omdat ik mij bewust ben naar drie Velonarcn, gemakkelijk vin eer en geweten myn plicht te hebben den. gedaan, geen willoos werktuig te bewijzen van sympathie en medele ven. De wnd. hoofdcommissaris, de heer D. J. G. Vrijdag, verklaarde vervolgens, dat het ontslag van dc heer Valken „eenbuitengewoon zware slag" is voor diens naaste me dewerkers. Dc heer Vrijdag herin nerde aan de vooruitgang van het Haagse politiecorps sinds 1945 en bracht daarvoor dank aan de schei dende hoofdcommissaris. „Met een brok in dc keel nemen wij afscheid van u", zo besloot hij. Namens het Haagse politiecorps cn alle politie bonden in ons land bood de heer Vrijdag als aandenken een radio aan. Commissar s C. Abbenbroek, wnd. hoofd van de centrale recherche, ver klaarde, dat de wijze, waarop dc hoofdcommissaris na zijn ontslagaan- zegging heeft doorgewerkt, hem er van had overtuigd, dat de heer Val ken niet wegens zijn gezondheid is ontslagen. „Ik heb zeven hoofdcom missarissen meegemaakt bij het Haag se politiecorps", zo zei de heer Abben broek. „Het heeft er veel van weg, dat een hoofdcommissaris in den Haag een vara de meest gevaarlijke functies bekleedt in de politiedienst". Namens de recherche dankte spr. de heer Valken voor al hetgeen deze in het belang van het Haagse politie corps heeft gedaan. IN HET SPOOR VAN KLEIN DUIMPJE. Dezer dagen is 's nachts ingebro ken in een café aan de Vcldenseweg zyn geweest, maar steeds gestreden te hebben voor eerlijkheid en recht vaardigheid, al zal ik ook wel eens hebben gefaald. GASKACHEL UITGEWAAID. De harde zuidenwind heeft van morgen in het klasselokaal van dc Voorstel aan de Leidse Raad Naar aanleiding van het in de Raad van 17 December j.l. om prae- advies in handen van B. en W. ge stelde voorstel van de heer J. H. Schüller tot het belastingvrij uit keren van de tegemoetkoming aan het gemeentepcrsoneel in de kosten van geneeskundige verzorging, op welke tegemoetkoming dat personeel aanspraak is toegekend bij verorde ning van 17 December 1961, delen B. en W. het volgende mede. Op grond van het Besluit op de loonbelasting 1940 is de gemeente als werkgeefster verplicht van de van 1 Januari 1951 af toegekende tegemoetkoming aan het gemeente- personeel in de kosten van genees kundige verzorging loonbelasting in te houden. Ingevolge de ter zake voor het rijkspersoneel getroffen regeling, welke is vastgesteld by Koninklyk besluit van 13 December 1951, en aan welke regeling, evenals aan die van deze gemeente, terugwerkende kracht is verleend tot 1 Januari 1951, wordt de vergoeding aan dat per- ruueu ttriadiu. Met opgeheven hoofd heb ik deze iageKrc. 001 Koed'Jk K™ - kachel uitgewaaid. De onderwijzeres, die wel een ge ringe gaslucht had bespeurd, doch daar verder geen aandacht aan had geschonken, heett nog circa drie kwartier met 28 leerlingen in het lo kaal vertoeft, toen collega's een on derzoek kwamen instellen. Zij ble ken nog juist op tijd te zijn geko men, want de onderwijzeres en tien kinderen werden reeds buiten ken nis aangetroffen. De plaatselijke arts heeft met hulp van terstond uit Alkmaar opgeroepen artsen en vcr- j pleegsters bijstand verleend. Met behulp van zuurstofapparaten is men er tegen twaalf uur in geslaagd bij de kinderen het bewustzijn te doen terugkeren. Dc voorraad zuurstof was niet toereikend om daarmee ook de onderwijzeres te helpen. Deze is naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Haar toestand was zo danig, dat men vertrouwde, dat zy in de loop van de middag het zieken huis zou kunnen erlaten: soneel op een zodanig bedrag be paald, dat daarin de in te houden loonbelasting is begrepen, zodat de netto-tegemoetkoming max. 50, bedraagt. De loonbelasting van de tegemoetkoming aan het rijksperso neel wordt derhalve practisch voor rekening van het Rijk genomen. Gelet op deze omstandigheid, zyn B. en W. van mening, dat de gemeente eveneens de op de tegemdetkoming drukkende loonbelasting voor haar rekening dient te nemen. De hieraan verbonden kosten zullen, globaal ge raamd 4000,per jaar belopen. B. en W. stelleen daarom de Raad voor te bepalen, dat de loonbelas ting, verschuldigd door het personeel ter zake van dc tegemoetkoming in gevolge de verordening van 17 De cember 1951, houdende tydelijke regeling voor de toekenning van een tegemoetkoming aan het personeel der gemeente in de kosten van ge neeskundige verzorging, voor reke ning van de gemeente wordt geno men MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Jan. Groente. Per 100 kg.: rode kool 13.70—15.20, gele kool 11—12.20, groene kool 12— 16.20. boerenkool 8—13, prei 11 23, kroten gekookt 17—34. uien 1837, peen 1325, spruiten 16 —47, andyvie 40—07 witlof 12— 46, winterpeen 11—18, per 100 stuks salade f 1214, knolselderic 1.20— 10.60 per 100 bos: peterselie 5.50— 6.20 selderie 2.507 40. GOUDA, 3i Jan. Kaas. Aanvoer 23 partijen. Prijzen- le sooit 2 32— 2.38, 2de soort f 2.80—2.31, extra kwaliteit S 2.40 per kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3