Is men verplicht radiozegels te plakken? Een sigaar naast een gouden tientje De administratie van sociale verzekeringen Tweede Kamer heeft nog geen beslissing genomen REGERING HANDHAAFT GRONDWETSVOORSTELLEN Geduld Rekenkamer ten einde Burgerzinlening heeft geen kans van slagen volgens B. en Wo DONDERDAG 31 JANUARI 1952 PE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 NOG GEEN UITSPRAAK Bij dc voortgezette behandeling voor de Schiedamse kantonrechter over dc strijdvraag of het plakken van radiozegels al dan niet ver plicht is. is nog steeds geen conclu sie bereikt. De verdediger van de Vlaardingsc ambtenaar W. H. bleef bij zijn standpunt, dat bij het be kendmaken van een wijziging op het „tijdelijk telefoon-, telegraaf- en radio-reglement'' van 1944 geen da tum van ingang voor het betalen van de radiobelasting was gesteld. Een deskundige van het ministerie van O. K. en W. bestreed deze me ning met dc mededeling, dat bij het publiceren van dc wijziging geen nieuwe editie van het reglement was verschenen maar dat in dc wij- giging was verwezen naar het T.T. R-reglement, waarin als datum van Ingang was genoemd twee maanden aa dc bevrijding. De zaak werd daarop niet eenvou diger, want nu werd door de Ambte naar O.M. de xraag gesteld, of men hier te maken heelt met een wijzi ging of met een geheel nieuwe be paling, waarvoor dan geen datum van ingang was genoemd. De amb tenaar meende, dat het slechts een wijziging was, weshalve hij bleef bij zijn eis van zes gulden boete subs, twee dagen hechtenis. Artisten beklagen zich De radio is een oneerlijke concurrent Dc Nederlandse Organisatie voor Musici en Artitisten, kortweg de Noma genoemd, voelt zich ernstig ibedreigd door de handelwijze van de Nederlandse radio-omroepvereni gingen. Deze verenigingen, aldus een naar de regering en radio-omroop gezonden motie, berokkenen de bc- roepsartisten nadeel door het veel- organiseren. Dc motie overweegt voorts, dat in thet begin door de radio-omroep be toogd werd, dat het laten optreden van amateurarfcisten geschiedde, om jonge krachten een kans te geven Uit de programma's van de laatste tijd meent zij echter tc moeten be sluiten, dat het zuiver een kwestie is, om goedkope krachten te enga geren. De Haarlemse gemeenteraad heeft gisteren gediscussieerd over de in Haarlem in te voeren melksane- ring, waarbij het raadslid van de WD, mevrouw ScheltemaConradi informeerde wat B. en W. er toe ge bracht heeft het belrijfschap voor de zuivel te adviseren deze melksa- nering voor Haarlem en omgeving een feit te doen worden. Tezamen met de fracties der KVP, CHU en AR, diende mevr. Schelte ma een motie in, waarin wordt ge steld dat de gemeenteraad de door de coöperatie van verenigingen van melkhandelaren ingestelde melksa- nering niet in het algemeen belang acht en deze derhalve verwerpt. Deze motie werd door de raad met 20 tegen 16 stemmen aangenomen. De verdediger, mr. Scheer, had echter nog meer pijlen op zijn boog. Hij voerde aan, dat het T.T.R.-regle ment opgesteld in 1944 door de re gering in Londen, alleen was gepu bliceerd in de Staatscourant en niet in het Staatsblad Deze in Londen gepubliceerde Staatscourant is in Nederland nooit herdrukt, waar door het reglement niet verbindend zou kunnen zijn. Gezien de ingewik keldheid van de materie be sloot de kantonrechter ten slotte op nieuw de zaak veertien dagen aan te houden Klaproos -collectanten Twee gelukkigen uit omgeving Bij het organiseren van de collecte op 10 November 1951 (klaproosdag) comité konden de organisatoren bc- van het Nederlandse Oorlogsgraven- ken maken, dat het British Legion acht collectanten in de gelegenheid zou stellen op kosten van het legion een vierdaagse reis te maken hetzij naar Londen hetzij naar Brussel. 10.202 collectanten (trices) gaven zich voor de collecte op Gistermid dag is in Amsterdam de trekking ge schied waardoor de acht gelukkige prijswinnaars werden aangewezen. De dames, die naar Londen zullen gaan zijn: mej. C. Tange uit Bergen op Zoom; mej B. Kniest uit Oegst- geest; mevr. Bontebal-Hogenes uit Woubrugge en mevr. A. Dood-De <ie hele inboedel verkocht en gister Boer uit Oostzaan. morgen weggehaald. Eli man perso- Naar Brussel gaan: mej. H de i neel komen nu op straat te staan. Kruvf uit Montfoort: mej. G. Dorhout De zaak, eigenoom van de erven uit Grouw; iwej. H. Wijnen uit Budel van de schilder Kan van Meegeren, en mei. T. Dirckx uit Prinsenbeek zal binnenkort worden verkocht.. (Noord-Brabant). I „Alg. Dgbl." Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen (Advertentie) HOTEL HIELD OP TE BESTAAN AAN VOORAVOND VAN JUBILEUM. Een van de oudste hotel-café's van Amsterdam, dat dit jaar zijn 120 jarig bestaan zoi vieren, heeft gis teren opgehouden tc bestaan. Het is „De Roemer" aan de Hei- ligeweg niet mogelijk geweest, de /250.000 belastingschuld op tijd te betalen en ten bate van de fiscus is Dankbaarheid van een troep inbrekers Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO. 76.00 VARA, 19.30 VPRO 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gra- mofoonmuzick. (9.309.35 Water standen). 9.50 Voor de huisvrouw. VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 School radio. 10.50 Voor de zieken. 11.20 Voordracht. 11.40 Jiddische liede ren. AVR.O: 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gra- mofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Gramofoonmuziek. (Om 14.50 Boekbespreking). VARA: 16.00 Muzikale causerie met illustra ties. 16.30 Zeudersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Pr ij zenpraatje. VPRO: 19.30 Berichten. 19.40 „Feestgetijden", causerie. 20.00 Boekbespreking. 20.10 Gramofoonmuziek. 20.30 „Benelux", causerie. 20.40 „Leven op de aarde", causerie. VARA: 21.00 Gramofoon muziek. 21.45 Buitenlands weekover zicht. 22.00 Theaterorkest., -koor en solisten. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nieuws. 23.15 ,,In huwe lijk en gezin", causerie. 23.3024.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Morgen gebed en Liturgische kalender. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw 9.35 Schoolradio. 9.45 Idem. 10.05 Kamermuziek. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Pianorecital. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.2»' Nieuws van dc lucht macht. 13.25 Metropole Orkest. 13.45 Voor de huisvrouw 14.00 Schoolra dio. 14.20 Gramoioonmuziek. 14.45 Cello en piano 15.15 Gramofoon muziek. 15..0 Franse chansons. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zenderslui ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Gramofoon muziek. 18.35 Regeringsuitzending: Hendrik de Wit: „Cultureel leven in de Nederlandse Antillen". 18.45 De uitkijkpost". 18.55 Gramofoonmuziek 9.05 Marirtenieuws. 19.15 Regerings uitzending: „Verklaring en toelich ting". 19.35 Pianoduo. 19.52 Actuali teiten. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Strijkorkest en list. 21.00 „Opbouw in Liefde", cau serie. 21.15 Pianomuziek voor vier handen. 21.40 „Om de toekomst van Nederland" klankbeeld. 22.00 Amu sementsmuziek. 22.25 Gramofoonmu ziek. 22.45 „Ik geloof in ene. heiliee Katholieke Kerk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.40 24.00 Amusementsmuziek. Experimenteel televisieprogramma van de N.CJt.V. 20.1521.45: 1. Journaal. 2. „Der tigduizend". 3. Film. Pauze. 4. Hongaars programma. 5. Dagsluiting. De politie te Enschede i moeizaam speurderswerk in vijf jonge mannen te arresteren, die verantwoordelijk worden gesteld voor ruim twintig inbraken, welke deze en de vorige maand zijn ge pleegd en die een golf van onrust te Enschede hebben veroorzaakt. De vijf jongemannen waren allen werkloos, hadden het in hoofdzaak voorzien op alleenstaande woningen aan de rand van de stad. In totaal hebben zij meer dan twintig inbraken gepleegd, doch zij slaagden er slechts in om ongeveer 2.000 gulden buit te maken. Het was hun alleen om geld te doen. andere kostbaarheden lieten zij onaange roerd, terwijl zy nimmer tot moed willige vernieling overgingen. Meestal gingen zij ir/et z'n drieën of vieren een huis binnen nadat zij zich toegang hadden verschaft door een verbroken keukenraam of tuindeur. Overeenkomstig het voorstel vaneen centralistisch systeem. De ty- na Het was opvallend, dat zij meestal hun slag sloegen wanneer de bewo ners afwezig waren. Gewoonlijk kon den de thuisgekomen bewoners on middellijk zien, dat er iem'and thuis \Vas geweest, want de dieven legden munten of andere voorwerpen keurig op een rijtje op tafel neer. Bij een inwoner legde zij een sigaar naast een gouden tientje. De jeugdige dieven hebben nage noeg het gehele bedrag in café's op- j trale administratie besprekend, zeide gemaakt. Het enige wat er nog is de heer Van Rhijn, dat de naam overgebleven is een biljet van tien centraal administratiekantoor niet is Het Bankgeheim Het Amsterdamse Gerechtshof acht onvoorwaardelijke geheimhouding te genover politie en justitie van iedere bankrekening zeker niet gewenst. Wel heeft de directie van een bank de plicht om met de haar bekende gegevens de vereiste vertrouwelijk heid en discretie te betrachten. Dit overwoog het Amsterdamse hof bij de bevestiging van het vonnis van de economische politierechter, waar bij de directeur van de Incassobank. bijkantoor Nieuwmarkt te Amster dam. werd veroordeeld tot f 100 boe te. De directeur had aan een ambte naar der invoerrechten inzage van bankrekening van een zijner cliënten geweigerd. Moeilijk geval Haskerland In de gemeenteraad van Hasker land (Fr.), die door burgemeester Hoekstra in spoedzitting bijeen was geroepen, ontstond Dinsdagavond nogal enige opschudding, toen de bur gervader met.... een mililoen voor de dag kwam. De burgerzinlening van de gemeente hau geen resultaat opgeleverd, maar de burgemeester zeide de lening in één keer volgete kend te krijgen. Er bleek een geld schieter in Den Haag te zijn, die de benodigde som wilde lenen, onder voorwaarde, dat de 84 woningen wer den gebouwd door aannemer Martens uit Leeuwarden. Daar wilde de raads leden meer van weten, voor zij op het voorstel konden ingaan. In besloten zitting werd de verga dering voortgezet. E.ikele leden wil den hun stem niet aan het plan ge ven. Zij verklaarden dat dit tegen hun geweten zou indruisen. Uit naam van de voorstemmers sprak wethouder Modderman (C.H.). Hij moest toegeven, dat hij het in grote lynen met de tegenstanders eens was, doch durfde zijn stem niet te onthouden. Er bestaat immers thans een prachtige kans, dat het wo. ningbouwprobleem enigszins wordt verlicht door deze lening. 1000 brandweerwagens besteld de voorzitter heeft de Tweede Ka mer gistermiddag de heer STAPEL KAMP (AR) verlof verleend tot het richten van vragen tot de regering met betrekning tot de stijgende werkloosheid, de maatregelen, welke de regering ter bestrijding daarvan heeft genomen en welke zij nog denkt te nemen. De interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. heer NDDERHORST (Arb.) had tevoren opgemerkt, dat zijn in terpellatie-aanvraag over hetzelfde onderwerp nog hangende is. De voorzitter zeide daarop: dan kan worden nagegaan of beide interpel laties zijn te combineren. Daarna is de behandeling van de wetsontwerpen tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering, wijziging van de ziekte wet en wijziging van de kinderbij slagwet voortgezet. De Staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer VAN RHIJN zeide, dat de grootste moeilijkheden over de uitvoering der sociale verzeke ringswetten gelegen waren in het feit, dat er een streven was de organisa ties van werkgevers en van werk nemers te belasten met de uitvoe ring, maar dat ze niet krachtig ge noeg waren om die taak op zich te nemen Nu is dat anders geworden en thans staat men voor d>:t wets ontwerp, dat beoogt te komen tot opheffing van het dualisme: uitvoe ring door de overheid of door het bedrijfsleven. Het wil de uitvoering doen geschieden door de vakbedrijfs verenigingen. Over de algemene ge- dachtengang van het ontwerp be staat wel overeenstemming, maar verschil van mening is er over de toepassing van de gedachte, waar van het ontwerp uitgaat. Waarom nu nog zo ver gaande overheids bemoeiing is bij de critiek gevraagd Gezien het grote algemene belang meende spr„ dat de overheid zich niet mag distanciëren. Bijzonder be zwaarlijk zeide hij schrapping van de kinderbijslagverzekering uit het ontwerp te achten. Hij merkte op dat 70 procent der verzekering wordt uitgevoerd door de bedrijfsvereni gingen. Uitvoering door de raad van ar beid zou een stap terug zijn. De pos'tie der eigen en der cen- pische beleidskwesties behoren ook naar zijn mening te vallen onder het zelfdoen, maar de papieren be slommeringen kunnen gerust cen traal geschieden. Men moet het C.A.K. zien als een dienend orgaan van de bedrijfsverenigingen. Opmerkend, dat de oorspronke lijke beginselen van het ontwerp volkomen zijn gehandhaafd, zeide spr„ dat de door de heer Stapelkamp aangekondigde amendementen be ogen het ontwerp van zijn basis af te halen. De centrale administratie zal z.i. beter en voordeliger kunnen werken dan 26 bedrijfsverenigingen. Komt er nu een gemeenschappe lijk administratiekantoor, 'zoals de heer Stapelkamp wil, dan krijgt men twee kapiteins op een schip, met de mogelijkheid van conflicten en doublures. Er moet naar spre kers mening zeker gezorgd worden voor maatregelen ter waarborging van de rechten der ambtenaren en voor hun overgang naar de nieuwe organen. Tenslotte zeide de staats secretaris de uit de Kamer voorge stelde wijzigingen ernstig te ont raden. Bij de replieken sprak de heer STAPELKAMP (AR) o.a. de vrees uit, dat het CAK te groot van om vang zou worden. Z.i. stelt d( staatssecretaris zich nog te veel op de basis van het oorspronkelijke De heer VAN THIEL (KVP) meende, dat de opvattingen niet zo zeer uiteenliepen. De heer Stapel Mevrouw FORTANIBRDE WIT (WD) betoogde, dat het niet is uit gemaakt, dat een centraal kantoor efficiënter kan werken. Zij vond het echter aantrekkelijk, dat beide soor ten van administratie een kans krij gen. Vrees voor doublures had zij niet. De heer VAN DEN BORN (Arb.) zou de kinderbijslagverzekering voor lopig bij de raden van arbeid willen laten. Spr. zeide, dat als men in de commissie van voorbereiding zou kunnen komen tot een gemeenschap pelijk administratiekantoor, opge richt door de bedrijfsverenigingen, doch onder toezicht van de SVR, hij bereid zou zijn opnieuw aan tafel te gaan zitten. De heer KIKKERT (CH) zeide de taak van de SVR het toezicht hou den op de admihistratie niet te willen uitstrekken tot het instellen en beheren van het uitvoeringsappa raat. De heer GORTZAK (CPN) diende een motie in, ten bate van de amb tenaren van de Rijksverzekerings bank en de Raden van Arbeid. Minister JOEKES zeide aanwijzin gen te constateren, dat erkend wordt dat de centrale overheid een taak heeft bij de uitvoering der verzeke ringen. Met de belangen der ambte naren zal rekening worden gehou den. Staatssecretaris VAN RHIJN zeide, dat behoorlijk overheids-toezicht, -leiding en -coördinatie onmogelijk gemist kunnen worden. Dat centra lisatie duur zou zijn en zou leiden kamp beschouwd de administratie een log apparaat is een mening, als een taak, welke aan het bedryfs- nie.* d?.or ieder wordt gedeeld, leven toekomt en de regering meent, dat het een taak is, welke het be drijfsleven niet zo efficiënt zou kun nen uitvoeren. betoogde hij. Te kwart voor zes is de vergade ring verdaagd tot Donderdagmiddag een uur. gulden. I gekozen om daardoor te komen tot Als een zeer belangrijk winstpunt ziet de regering in de voorgestelde uitbreiding van het ledental van de Tweede Kamer tot 150 leden, dat de individuele Kamerleden meer gele genheid zullen krijgen het contact met hun kiezers te onderhouden. Dit blijkt uit de memorie van ant- Gisteren heeft de firma Geesink te Weesp mede ten behoeve van de drie andere Nederlandse fabrikan ECONOMISCHE POLITIERECHTER Anthraciet. Een branustoffen- handel uit Hillegom moest voor de Haagse Economische Politierechter verschijnen omdat hij anthraciet te gen een niet toegestane prijs had verkocht. Ter zitting beweerde ver dachte dat het anthraciet III was en dat hij hiervoor wel de bepaalde prijs mocht besteden. De man had pas examen gedaan en de officier was van mhning dat wanneer verdachte zo weinig kennis van sporten had, dat hij niet eens het verschil tussen I, II en III wist, zijn carrière wel zeer kortstondig zou zijn. Bovendien had hij geen administratie. Terzake van het eerste feit riste de officier 300— boete subs 60 dagen en voorwaardelijke sluiting van het be drijf voor zes maanden met een proeftijd van twee jaar en voor het ontbreken van de administratie 100 subs 25 dagen. De economische po litierechter handhaafde de voorwaar delijke sluitin y, doch legde wat klei nere boeten op n.l. 200 en 50. Bloemist beboet. Een bloemist uit Lisse had meer tulpenbollen ge teeld dan waarvoor hij vergunning had. Hij had op een teeltbewijs van een ander geteeld, zo beweerde hy, maar de rechter zei in ieder geval de vergunning dan overgeschreven zou moeten zijn op zijn naam. „Het was wel het plan, maar het is verlaat", betoogde verdachte voor de Haagse Economische politierechter. Inder daad was dus de teelt wel door een vergunning gedekt, maar omdat de formaliteiten niet in orde waren eiste de officier 80 boeten subs 40 dagen. Conform de eis werd verdachte ver oordeeld. Is tafeltennis een sport? Een Leidse handelaar had zijn bedrijf in houtwaren uitgebreid met de ver koop van tafeltennis-artikelen zonder dat hij hiervoor vergunning had. De man betoogde voor de Haagse Eco nomische politierechter dat het hier geen sportartikel betrof, maa. speel goed. De rechter vond tafeltennis echter wel degelijk sport. De hande laar had als service bij de tafelten nistafels, die hij mocht leveren, ook bats en ballen verkocht, maar hield vol dat hij geen erkenning nodig had. Van de Kamer van Koophandel had woord aan de Tweede Kamer op het derde wetsontwerp tot wijziging der grondwet. De regering wijst invoering van een stelsel van stemoverdracht af. Zij acht dit wel toelaatbaar in aan deelhoudersvergadering, maar niet in een volksvertegenwoordiging, omdat de mogelijkheid van overtuiging door andere leden een wezenlijk element der democratie is en door stemover dracht daarvan principieel afstand worden gedaan. e regering handhaaft eveneens haar voorstel in het vierde wetsont werp tot grondwetswijziging vervat, om het aantal leden der Eerste Ka- er uit te breiden van 50 tot 75. Naar men zich zal herinneren, be staan hiertegen vele bezwaren in verschillende Kamerfracties. Dit wetsontwerp zal evenwel wor den ingetrokken, wanneer dat tot uit breiding der Tweede Kamer niet mocht worden aangenomen. Onderzoek od bureau Beheersinstituut Het vlot nog steeds niet met de af wikkeling van het Beheersinstituut en de Algemene Rekenkamer zal zich thans door eigen onderzoek op de hoogte stellen in hoeverre by drie kantoren van het B. I. nog ernstige administratieve achterstand bestaat. Slechts indien deze niet van te gro te betekenis zou zijn, zou de Reken kamer geen beletsel zien, de reke ning over het jaar 1950 van het B. I. goed te keuren zonder accountants verklaring. Als voorwaarde stelt zij tevens in uitzicht, dat bij de afsluiting van de jaarrekening 1951 ook op de drie bedoelde kantoren de administratie gezuiverd zal zijn van gebreken. In verband met de onbevredigende De Verenigde Staten zullen voor lopig de beperkingen op de invoer van kaas en andere zuivelproducten niet intrekken. De tegenstanders van het voorstel om de beperkingen weg te nemen behaalden gisteren in de Senaat een flinke overwinning. Met 47 tegen 39 stemmen aanvaardden de senaat een motie van Homer Cape- hart om het voorstel terug te verwij zen naar de commissie voor het bank en geldwezen. Pas op 3 Maart hoeft deze commissie verslag uit te bren gen. Het gevolg is, dat het voorstel tijdens de lopende zitting waarschijn lijk helemaal niet meer aan de orde zal komen. Behalve alle republikei nen stemden ook enkele democraten voor Capehart's motie. GEMEENTERAAD OEGSTGEEST Gisteravond kwam de raad van van voorschotten op onder wij sver- Oegstgeest in openbare vergadering goedingen werden vastgesteld, ter- bijeen. Ook wethouder De Neef, die wyl de raad ook zijn medewerking verleende voor de aanschaffing van 4 stoelen en 4 tafels voor de Montes sorischool, gymnastiek materiaal en tien banken voor de Chr. School aan de Mors. Onteigeningsprocedure. enige maanden wegens ziekte de ver gadering niet kon bijwonen, was weer present. Afwezig de heer v. Vugt met ken nisgeving. Burgemeester du Boeuff opende de vergadering met de gebruikelijke nieuwjaarsrede, waarin hij de zich opstapelende probl men, waarvoor de raad gesteld zal worden, de revue liet passeren en gewaagde hierbij Procedure voor onteigening van van de onmogelijkheid om gelden I gronden toebehorende aan de heer aan te trekken voor kapitaalcwerken. Spr. noemde in dat verband de 611 ,Een minnelyke schikking bleek woningen voor „Buitenlust" die niet gerealiseerd konden worden, het rioolzuiveringsplan, de bouw van een R.K. Meisjesschool en Montessori school, de bouw van woningen voor het personeel van het Marine Elec- tronisch Bedrijf en vooral de bouw woningen voor de ingezetenen, Bij de rondvraag merkte de heer Blomsma op dat hij in de rede van de burgemeester iets had gemist, n.l. plannen om tot een burgerzinlening te komen. Spr. zou dit zeer toe jui chen. De voorz. deelde mede, dat B. en W. zich daar op wel hadden be- gen en hierop was hij afgegaan. De officier van justitie meende dat elke ten van brandweermaterieel, nl. de sport als spel gespeeld kan worden. zijn mening te kenne.i, dat de woningbouw de meeste aandacht moet hebben. Enige onbelangrijke agenda pun- hij ook een dergelijk advies gekre- ten gingen hierna zonder bespreking r onder de hamer door. De subsidieverzoeken van de Bond die reeds jarenlang op een woning raden, doch tot het inzicht waren ge- waohten. In 1951 zyn 202 woningen k?™eP' de 8 ton d*e nodig was gebouwd kunnen worden en het aan-1 kereikt zou worden. B. en W. tal inwoners steeg tot 11.523. hadden een prognose gemaakt van De heer Oosterom beantwoordde I de kapitaalkrachtigheid van de ge- als oudste raadslid deze rede en gaf moente, doch die was zeer tegen ge- - vallen. Spr. hoopte nu nog op het verdelingsplan der regering inzake contitutionele beleggers. Weth. Dijsselbloem was van me ning. dat de 52 millioen wel ver firma Bikkers te Rotterdam, Kra nenburg te Culemborg en Van Ber gen in Heiligerlee met het Rijksin- koopbureau een contract gesloten voor de levering van bijna 1000 brandweerwagens voor de burger lijke verdediging. Het brandweer- technische gedeelte van deze millioe- ncnorder is aan de Nederlandse fa brikanten gegund. Hier is wel degelijk een goede lichaamsoefening nodig om het goed te doen. Hij wilde voor deze keer ech ter een kleine boete vragen en eiste 10.of 5 dagen. Het vonnis luid de: 1.of 1 dag, terwijl verdachte werd aangeraden om in cassatie te gaan teneinde eens de zaak xe laten uitzoeken. De handelaar zegde toe dit te doen. tegen het vloeken, de Kath. Paeda gogische Beroepskeuzebureaux en de Prinses Marijkeschool werden allen afgewezen. Een voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan ten aanzien van: a. terrein nabij de Drie Witte Palen, b. terrein omgeving Celebesstraat, c. terrein ten Westen Dorpstraat werd aangenomen. deeld zullen worden, doch dat de gemeenten, die naar industrialisatie hebben gestreefd, zullen voorgaan De heer Oosterom wees nog op de administratieve gang van zaken bij het Beheersinstituut heeft een Ka mercommissie de regering ernstig in gebreke gesteld. Op de betrokken departementen van algemeen bestuur staat men aldus deze door mr. P. J. Oud gepre sideerde commissie onwelwillend tegenover een vlotte afwikkeling van deze aangelegenheid, welke de mi nister van Justitie beoogde, vóór Sep tember 1951 af te handelen. VOORSCHOTEN Jaarvergadering Vrouwenbeweging Gisteravond kwam de pl. afd. van R.K. Vrouwenbeweging bijeen voor de jaarvergadering onder lei ding van mevr. E. van GentZon neveld. Uit de diverse verslagen van penn. en de secr. noteerden wij het volgende. De kas heeft een nadelig saldo van f 6,18 en de afd. telt 250 leden en is nog steeds groeiende. e presidente vestigde de aan dacht van de leden op de viering van Maria Lichtmis op Zaterdag a.s. Verder kon zij meedelen, dat de jaarlijkse feestavond was vastgesteld op 17 Februari a.s. Hierna kreeg de pastoor J. Th. van Bemmelen het woord, die besprak het kenmerk van deze tyd, de grote gehechtheid van de mensen aan het materiële, waardoor het geestelijke op de ach tergrond wordt geschoven. Spr. stipte hierbij aan de grote waarde van de retraite. Na de pauze had de bestuursver kiezing plaats. Aftredend waren mevr. Van Gent (herkiesbaar) en mevrouw Van Gastel (niet herkies baar). Daarnaast waren twee nieuwe candidaten gesteld t.w. mevr. Val kenburg en mevr. Van der Valk. Bij de stemming kreeg mevr. Van Gent 76 stemmen, mevr. Valkenburg 46 stemmen en mevr. Van der Valk 33 stemmen. Herkozen werd dus mevr. Van Gent en gekozen mevr. Valken burg. Daarna volgde de verkiezing van de presidente. Mevr. Van Gent stelde zich niet meer herkiesbaar voor het presidentschap. Met 57 stemmen werd door de leden mevr. Van Dongen aangewezen. De g. adv. dankte mevr. Van Gent voor het vele werk, dat zij voor de Vrouwen beweging gedaan had. Voor de leden was er daarna nog gelegenheid om zich op te geven voor de excursie naar de Zeepfabriek van Sanders te Leiden, welke plaats vindt op 6 Februari a.s. Met éen lo terij om vele nutige prijzen werd de jaarvergadering besloten. Parochieloterij. Vrijdagmiddag a.s. zal de trekking plaats hebben van de paroohieloterij. De uitslag zal bekend gemaakt worden op lijs ten, welke worden gepubliceerd by de pastorie en in de etalage van de heer Oosterlaan. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer Oos terlaan. woord om afscheid te nemen i.v.m. zyn a.s. vertrek naar Irak. De voorz. zeide. dat het vertrek van de heer de Gruyter zeer wordt betreurd. Trouw, ijver en nauwge zetheid waren de kenmerken van zijn arbeid; anderzijds kan men zich verheugen nu ir de Gruyter i: geroe pen om belangrijke waterbouwkun dige werken te gaan verrichten, waaruit blijkt, dat Nederland in het buitenland hoog staat aangeschreven. gedeeltelijke deblokkering van de Spr. achtte het een eer voor ons va post te goeden uit et gemeente fonds, doch die mocht volgens weth. Dijsselbloem niet voor woningbouw worden gebruikt. Ir de Gruyter naar Irak. Tot slot van deze openbare verga- Enige voorstellen tot vaststelling dering voerde ir de Gruyter nog het deiland. De racd ging daarna in comité- generaal. Na een geheime zitting van ruim twee uur heeft de raad met onmid- delijke ingang de heer A. Hoekstra als directeur van gemeente niet ee' vol ontslag gegeven.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2