S)e £eidóe(Botvfca/nt Toenadering in Egypte Wederzijdse toenadering in Egypte Duitse oorlogsmisdadigers wilden niet eten DONDERDAG 31 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12499 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN EEN ONGELUKKIGE STAP DE VORMING van een Europees leger, of zoals men de laatste tijd zegt: van een Europese Defensie Gemeenschap, is een ernstige zaak, maar als men de jongste ontwikke ling der gebeurtenissen beziet, zou men er haast toe komen om te me nen, dat de landen er een potje van maken. De Russen kunnen hun vre desoffensieven gerust op stal zetten, want het heeft er alle schijn van, dat h^t Westen zelf een veel beter mid- cm) produceert om zichzelf kapot te maken, n.l. de splijtzwam, de onder linge onenigheid. Wij hebben er al eens meer op ge wezen, dat het Westen gemakkelijk plannen kan maken om Duitsland wederom in te schakelen en het te laten deelnemen aan de opbouw der gemeenschappelijke defen- 0 sie, maai dat het nog altijd een grote vraag is, of de Duitsers zelf wel mee willen doen. Tijdens de jongste conferentie te Parijs heeft de Duitse vertegen woordiger prof. Hallstein de eis ge steld, dat West-Duitsland zou wor den toegelaten tot het Noord-Atlan tisch Pact Op zichzelf geen onrede lijke eis, maar gezien het wantrou wen, dat de Fransen nog altijd koes teren tegen een mogelijke herleving van het Duitse militairisme, een eis, welke roet in het eten moest gooien op deze conferentie De Fransen hebben nl. juist het plan van een Europees leger naar voren gescho ven, om te verhinderen dat West- Duitsland rechtsieeks als een apar te mogendheid zou moeten meedoen. In het Europees leger, dat in opzet onttrokken zou moetèn zijn aan de zeggenschap der nationale regerin gen, zouden de Duitsers kunnen meedoen zonder dat de Duitse rege ring de beschikking zou hebben over een eigen Wehrmacht. Het roet kon ecMer nog bijtijds worden weg geveegd door prof. Hallstein over te halen deze eis niet als een urgentie in te stellen, doch als een waar, over later wel eens nader gepraat zal worden. Maar nauwelijks was dit gevaar bezworen of Frankrijk haalde een stunt uit, welke ernstiger gevolgen dreigt te hebben. Het benoemde nl. een Franse amoassadeur in het Saargebied. Om de draagwijdte van deze stap te begrijpen, moet men zich realiseren dat het Saargebied een twistappel is tussen Frankrijk en Duitsland. Frankrijk heeft na de oorlog gedaan weten te krijgen, dat het Saargebied voorlopig autonoom zou zijn, maar West-Duitsland maakt er aanspraak op, omdat het Duits grondgebied is Door er een ambassadeur te benoemen loopt Frankrijk vooruit op de vaststelling van de definitieve status van de Saar. Nu heeft ae Franse regering wel ontkend, dat dit een vooruit lo pen zou zijn op t ?n definitieve rege ling en er op gewezen, dat tot deze stap reeds maanden geleden beslo ten was, maar op het ogenblik heeft deze benoeming een zeer ongeluk kige uitwerking. Bonn wenst dat niet te accepteren en wil deze kwes tie eerst geregeld zien, voordat het een besluit ne mt ten aanzien van de Duitse deelneming aan het Euro pese leger. Nu heeft Adenauer wel ontkend, dat hij de deelneming van Duitsland afhankelijk heeft willen stellen van de regeling der Saar- kwestie, maar het is duidelijk, dat de bondskanselier die toch al moeite genoeg zal hebben om de Westduit sers mee te krijgen, voor een hope loze taak staat, als hij in de Bonds dag deelneming ;an de Westerse de fensie gaat bepleiten zonder dat de Saarkwestie van de baan is. De Franse stap is een diplomatie ke blunder, tenzij de Fransen met opzet een spaak in het wiel hebben willen steken. Het is nl. een publiek geheim, dat de Fransen niet zo heel erg enthousiast meer zijn over het plan dat oorspronkelijk van één hunner eigen ministers is uitgegaan, en dat het Europese leger veel van zijn aantrekkelijkheid heeft verloren na de wijzigingen, welke er in de loop der diverse besprekingen in zijn aangebracht. Maher bereid accoord te overwegen De Egyptische premier Maher Pasja verklaarde zich gisteravond bereid, elk accoord, dat door minister Eden zou worden aangeboden, in overweging te nemen. Deze verzoenende woorden volgden op een bezoek van de Britse ambassadeur aan koning Faroek, de eerste audiëntie die de vorst hem toe stond sedert October. Gistermorgen was de ambassadeur met zijn ambtge noten van de drie andere landen, die het defensiecommando voor het Mid den-Oosten hebben voorgesteld, reeds bij premier Maher geweest. Deze laatste had zich in een interview met de „News Chronicle" bereid getoond, liet overleg over dit commando te heropenen, hetgeen voor een woordvoer der der Britse ambassade aanleiding was om te verklaren, dat de nieuwe regering een verzoenende weg schijnt te hebben ingeslagen. Reuter brengt deze wending in verband met de reeks bezoeken, die de Amerikaanse am bassadeur Jefferson de laatste weken aan koning Faroek heeft gebracht door de vernielingen werkloos zijn geworden. De schade werd geschat op tussen de yK en y. milliard gulden. Nagenoeg alle bioscopen, cabarets, restaurants, bars en wijnhuizen in het centrum van de stad zijn ver nield Alle belangrijke gebouwen worden nog door het leger bewaakt Tegenovei- de buitenlandse eisen tot schadevergoeding heeft het Egyp tische ministerie van Financiën ver klaard, dat het n:et voor de verliezen verantwoordelijk kan worden gesteld, „tenzij nalatigheid van haar kant kan worden bewezen.'' De Britse ambassade was gister avond optimistisch gestemd. „Indien de nieuwe regering ernstig poogt de orde te herstellen.'' zo zei eerder ge noemde woordvoerder, dan twijfelen wij er niet aan, dat de spanning zal verminderen Hjj zag ook geen moeilijkheden in de voorwaarde, die premier Maher Pasja in zijn interview voor de op richting van een defensie-commando had gesteld, nl. dat het binnen het kader der UNO moest vallen. Daar naast vroeg de Egyptische premier om een vriendschappelijk gebaar van Engeland. Het onmiddellijk op het interview gevolgde bezoek van de vier ambas sadeurs van Engeland Frankrijk, Amerika en Turkije werd naderhand slechts als een „beleefdheidsbezoek" aangeduid, maar korte tijd later over handigde Stevensons secretaris cao- tain Peachy, aan de Egyptische pre mier een enveloppe met documenten, die de Britse ambassadeur tijdens het onderhoud had toegezegd Men kent dan ook aan het bezoek grote waar de toe. Ook het verzoenende gebaar van Britse zijde bleef niet uit. Driehon derd van de achthonderd politieman nen die vorige week in Ismailia werden gevangengenomen, werden vrijgelaten en kregen toestemming hun werk te hervatten. DE RUÏNES BLEVEN ACHTER. In een Brits rapport over de on lusten te Caïro wordt gezegd, dat tussen de 10 000 en 15 000 mensen McCormick opperbevelhebber Over Atlantische Oceaan De Amerikaanse admiraal Lynde McCormick is, op voorstel van presi dent Truman, door de Organisatie van het Atlantisch Pact eenstemmig benoemd tot opperbevelhebber van het gebied van de Atlantische Oceaan. Kort daarop maakte McCorminck be kend, dat hij de Britse vice-admiraal Sir Wililam Andrewes had aange steld tot z!jn plaatsvervanger. McCormick heeft reeds verklaard, dat zijn staf internationaal zal zijn, samengesteld uit alle landen, die er bij betrokken zijn. Zijn twee regio nale onderbevelhebbers zijn een Brit en een Amerikaan, resp. voor de Oos telijke en Westelijke Atlantic. Eerstgenoemde is de opperbevel hebber van de Britse „thuisvloot", adiraal Sir George Creasy. Zelf blijft McCormick ook de functie vervullen van opperbevelhebber van de Ame rikaanse vloot te zameni een twee tal verschrikkelijk lastige taken", zo als hij zelf zei. fZ).c anuiót Ut Egypte Australië beperkt immigratie De Australische minister van Im migratie, Holt, heeft de Camberre medegedeeld, dal Australië dit jaar niet meer dan 150.00» nieuwe bur gers zal opnemen. De minister deel de in het parlement mede dat dit aantal 25.000 Nederlanders, 63.0000 Engelsen, 20.000 Italianen en 12.000 andere West-Europeanen, on der wie enige duizenden Duitsers zal omvatten. „Economische moeilijk heden" dwongen Australië tot een beperking van de immigratie, aldus Holt. ZELFS DE ARGENTIJNEN OP VLEESRANTSOEN. Argentinië, een van de grootste vleesexporteurs in de wereld, heeft Woensdag voor het eerst een rantsoe nering van vlees ingevoerd. Krach tens een besluit van het ministerie van handel en industrie zullen hotels en restaurants in het gehele land een vleesloze dag in de week instellen. De oogst is dit jaar door de droog te grotendeels mislukt en Argentinië wil zoveel mogelijk vlees uitvoeren om de invoer van noodzakelijke kolen en petroleum te dekken. Australia's standpunt inzake N. Guinea Van officiële Australische zijde in Nederland is te kennen gegeven, dat Australië het gebied van West Nieuw Guinea niet opgenomen wenst te zien in het territorium van de Repu bliek Indonesia. Deze houding van Australië is aan de leider van de In donesische delegatie in Den Haag, prof Supoir/o ter kennis gebracht'. Aldus bericht het dagblad „Merde ka!" van heden, Donderdag, in een bericht in grote opmaak op de front pagina. Het blad schrijft, dat de Indone sische delegatie in Den Haag zich hierdoor voor een nieuwe ontwikke ling ziet geplaatst, welke echter niet rechtstreeks betrekkng heeft op de onderhandelingen met de Nederland se regering. Naar „Merdeka" voorts vernam, hebben Australische vertegenwoordi gers besprekingen gevoerd met Fran se en Britse functionarissen, waarbij door Australië een plan is voorgelegd met betrekking tot de verdediging van Zuid Oost Azië. In dit plan, ver volgd „Merdeka", wordt West Nieuw Guinea genoemd als een gebied, dat een belangrijk bruggenhoofd vormd voor de verdediging van Australië. Naar verluidt is dit plan acht maan den geleden opgesteld. In verband met een en ander heeft volgens „Merdeka" de delegatie Supomo contact opgenomen met Indonesische regering en volgens de zegslieden van het blad heeft deze inmiddels haar diplomatieke verte genwoordiger in Australië opdracht gegeven, nadere inlichtingen winnen, omtrent de Australische houding inzake het vraagstuk West Nieuw Guinea. GEEN NIEUWE BRITSE TROEPEN. In goedingelichte kringen in Nico- cia, cyprus, is verklaard dat de Brit se autoriteiten hun plan om Zondag te beginnen met overbrenging van nieuwe Britse troepen naar de Ka naal-zóne,* hebben opgegeven. Het opgeven van het plan zou zijn. inge geven door de regeringswisseling in Caïro en de daaron gevolgde ontspan ning van de toestand. Een krans voor Kard. Mindszenty Het Comité der Hongaarse emi granten in de Verenigde Staten deelt mede. dat od 26 September, de dag dat Jozef Kardinaal M ndszenty nu drie jaren geleden werd gevangen p.enomen, voor de Kathedraal van Esztergom in Hongarije een grote krans is neergelegd met het oo- s-ohrift: „Nog slechts korte tijd zult ge afwezig zijn. Uw gelovigen wachten op U". De krans was in alle vroegte voor de kathedrale kerk neergelegd. De voorbijgangers, die hem za?en, kniel den een moment zwijgend neer en verspreidden daarna het nieuws. Steeds meer volk kwam naar de ka thedraal, zodat het een stille beto ging werd. Een communist waar- sohuwde de politie, die er een agent op afstuurde. Deze, niets bemerkend van ordeverstoring, liet de zaken aanvankelijk voor wat zij waren, doch besloot tenslotte een einde aan de demonstratie te maken. Hij nam de krans op en bracht die naar de sacristie om hem daqr te laten be waren. De agent is op last van ho gerhand later gearresteerd, naar Boedaoest overgebracht en daar op gesloten. Door Britse troepen gevangengenomen leden van de Hulppolitie van Ismailia staan met de handen op het hoofd, als bewijs van hun overgave. De Egyp tische politie die van af de daken de Britse soldaten belaagde, had opdracht gekregen zich over te geven, doch weigerde. Ccnturion-tanks bezet met leden van de Royal Lancashire Fusiliers, zijn er toen op in gereden. Bi; het treflen zijn meer dan 800 leden van de Egyptische politiemacht ontwapend en 41 gedood. In de richting hebben 57 daar ondergebrachte Duit se oorlogmisdadigers, naar eerst thans bekend is geworden, vorige week Donderdagmorgen getracht door het uitlokken van een honger- en werk staking de aandacht van de buiten wereld op zich te vestigen. Dank zij het beleidvolle optreden van de directeur, de heer H. Stouten, CHURCHILL SPRAK OVER ZIJN REIS Geen bindende afspraken inzake China 1I7INSTON CHURCHILL verklaarde gisteren in het Lagerhuis, Engeland in- Washington niet gebonden te hebben tot het bombarderen van Chi nese bases, indien een wapenstilstand in Korea zou worden geschonden. Maar hij liet er onmiddellijk op volgen: „Het is niet verstandig tijdens een oorlog altijd alles aan iedereen te vertellen, inclusief aan de vijand. Er zou eens iets bij kunnen zijn, waarover hij zou gaan nadenken". voormalige Rijkswerkin- verhaalt „Trouw" en de mede- e Veenhuizen (bij Norg) werking die hij kreeg van zijn per soneel en de Rijkspolitie, liep het geval met een sisser af. De direc teur onderzoekt nog wie de rad draaiers waren. Voorlopig heeft hij negen Duitsers naar de strafgevan genis in Groningen doen overbren gen. Omdat een van de gevangenen ge straft was wegens werkweigering, deelden de oorlogsmisdadigers Don derdagochtend op het appèl mede, dat zij niet meer zouden werken en eten. „Ik was hier al enigszins op voor bereid, omdat er al lang wat broei de", vertelde de heer Stouten ons „en toen de Duitsers zich in een zaal terugtrokken en daar een soort eed genootschap vormden, begreep ik, dat het er vooral om zou gaan om die gemeenschap te verbreken". Al dan niet vrijwillig zij oefe nen onderling nog steedj. terreur uit hadden zij een eed afgelegd. Eén voor één werden zij in de directeurs kamer gebracht. „En toen zij daar zo heel alleen voor mij stonden, heb Ik ze stuk voor stuk slechts gevraagd of zij alsnog wensten te werken te eten. De eerste weigerde, doch de volgende zei al ja". In totaal bleven er slechts negen weigeren, die met de overvalwagen van de Rijkspolitie naar Groningen werden overgebracht Het is niet onmogelijk, dat thans door de verwijdering van deze ele menten ook een einde kan worden gemaakt aan de terreur, die de „goe de nazi's" nog immer uitoefenen over de „slechte" volgelingen van Hitler. In elk geval is de opzet, om de aandacht van de wereld te trek ken op een belachelijke vertoning van deze 57 oorlogsmisdadigers uit gelopen. De kolenschaarste in Europa Volgens een besluit van de raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking is een commissie ingesteld, welke de mid delen zal moeten bestuderen, die ver betering kunnen brengen in de ko lenschaarste in Europa Deze commis si e staat onder leiding van minister Stikker, terwijl er ook de ministers voor de productie van Frankrijk. En geland en West-Duitsland zitting in hebben. Op verzoek van minister Stikker zou ook een commissie var. plaatsvervangers worden gevormd voor het verrichten van voorberei dende werkzaamheden. Deze laatste commissie is nog niet gevormd, maar dit zal binnenkort geschieden Men verwacht, dat zij tegen 11 Februari te Londen bijeen zal kunnen komen. De Britse premier begon zijn met spanning verbeide verklaring met de opmerking, dat zijn woorden „onmid dellijke, resolute en doelmatige actie bij het schenden van een wapenstil stand in Korea" (in de rede voor het Amerikaanse Congres) niet doelden op nieuwe beslissingen tijdens het overleg met Truman. Zij gaven ech ter openhartig en volledig de geest weer, waarin Amerika en Engeland gemeenschappelijk hun moeilijkhe den onder ogen zouden zien. Belgische radio kort zendtijd in Als gevolg van een geschil met enkele buitenlandse verenigingen voor auteurs- en reproductierechten heeft de Belgische radio-omroep zich genoodzaakt gezien haar uitzendingen met 2Yi uur per dag in te krimpen. Het B.I.E.M. (Bureau International des Editions Mecaniques) te Parijs had door zijn vertegenwoordiging te Brussel het N.I.R. een proces aange daan met het doel buiten de gewone auteursrechten om in de vorm van zogenaamde rechten voor mechani sche reproductie een extra toeslag te verkrijgen. De Belgische Radio Omroep, die thans per jaar ongeveer fr. 10 millioen uitgeeft aan auteurs rechten voor het ten gehore brengen van Franse gramofoonplaten, zou bij inwilliging van deze eis van het B.I. E.M. verplicht zijn geweest nog eens extra fr. 20 millioen aan reproductie rechten te betalen. De Belgische Radio-Omroep moet thans een groot gedeelte van haar Franstalig programma schrappeh, waardoor zij zich verplicht ziet haar uitzendingen zowel over de Vlaamse als de Waalse zender in te korten. De gehele hypothetische kwestie van wat er gedaan zou moeten wor den, indien een wapenstilstand ir. Ko rea geschonden werd, was al door de landen, die troepen op Korea hebben, besproken vóór Churchill en Eden naar Washington vertrokken. Men was het er over eens, dat in zulk een geval een ernstige situatie zou ont staan. Verschillende mogelijkheden om haar het hoofd te bieden waren onderzocht, maar bepaalde bindende besluiten waren niet genomen. Churchill kon over de kansen op een wapenstilstand in Korea niets zeggen, maar hij meende, dat Enge land en Amerika zich een betere kans op een overeenkomst in Korea ver zekerd hebben door het duidelijk te maken, dat zij in nauwe verbonden heid samenwecken. Het gebruik van Chinese nationalis tische troepen op het vasteland van China was in Washington ook niet ter sprake gekomen. „Ik heb gezegd en herhaal", aldus Churchill, „dat Tsjang Kai-tsjek en degenen die met hem een toevlucht op Formosa hebben ge zocht, daar niet moeten worden aan gevallen". De Britse premier onthulde, dat de geallieerden in het Verre Oosten, Zuidoost-Azië en 't Midden-Oosten over ongeveer 26 divisies beschikken. Zouden in deze gebieden de huidige druk en spanningen niet bestaan, dan zouden deze divisies in Europa ge- stationneerd kunnen worden, tegen over de (naar schatting) 176 Russi sche divises aldaar. JCavteCtje Tweemaal overwinnaar is hij, die bij een overwinning zichzelf over wint Bedelende negers mishandelden pater Met het Raptim-vliegtuig uit Ta- bora (Oost-Afrika) is Dinsdag op Schiphol gearriveerd father P. Paycns uit Edam van de St. Jozef Congre gatie van Mill-Hill. Father Paycns werkte in de missie van de Soedan; bédelende negers hebben met stok ken zijn schedel ingeslagen. Om zijn verwondingen beter te laten behan delen, is de missionaris tijdelijk naar ons land teruggekeerd. Op het einde van het schooljaar sloot Father Paycns zijn school en nam graag het aanbod van zijn over ste aan om een week op missiereis te gaan. Met zijn buitenboord-motor bootje voer hij de Bahr-elGhazal op naar het Ambadimeer. Op Woensdag 12 December gingen zij voorbij Wang Kai aan wal. Zijn boy ging enkele vrienden bezoeken, terwijl Father Payens hoogstwaarschijnlijk een ge sprek heeft aangeknoopt met een paar inlanders, die hem om een „baksheesh", een aalmoes, vroegen, een verzoek, dat alle inboorlingen tot blanken richten en waaraan slechts zelden gevolg wordt gegeven. Het zou trouwens onmogelijk zijn al len, die om „baksheesh" vragen, te gerieven. Deze twee inboorlingen schijnen de vriendelijke weigering niet te hebben geaccepteerd en sloe gen Fathre Payens derhalve her haaldelijk met hun knuppels op het hoofd. De jongen, die kwam toege lopen, vond Father Payens op de grond liggen. Hij hielp hem op en bracht hem naar de boot. Father Payens slaagde erin de motor aan te zetten en voer terug naar Wang Kai, waar* hij door een medisch assistent werd verbonden. Op Vrijdag 14 De cember kwam hij terug in zijn mis sie. Daar zijn toestand verergerde, besloot men hem naar het ziekenhuis te Malakal te vervoeren. De 160 km lange tocht per boot begon. Toeval ligerwijze ontmoetten zij te Tonga de grote missieboot, de „St. Marti- nus die Father Payens nog diezelf de avond naar Malakals ziekenhuis bracht. Later werd Father Payens vermoe delijk per vliegtuig door Mgr. Hart naar Karthoem gebracht, waar op 20 December na constatering van sche delbreuk operatief werd ingegrepen. Voorbespreking der Westelijke Drie De ministers van Buitcnlar.dsc Za ken van Engeland, Frankrijk en Ame rika zullen tezamen met de West Duitse bondskanselier dr. Adenauer, op 13 Februari in Londen bijeenko men, teneinde de rol van West-Duits- land in de Westelijke defensie te be spreken, zo verneemt Reuter uit gezaghebbende bron te Washington. De bijeenkomst wordt gehouden drie dagen voor de drie Westelijke ministers naar Lissabon zullen gaan voor de conferentie van de Atlantische Raad (op 16 Febr.) Ook het voorge- stelae Europese leger en het Brits- Egyotisch geschil zouden voorkomen op de agenda van belangrijke wereld problemen", die in Londen besproken zouden worden, Perzië verkoopt olie aan Hongarije Kom het maar halen De Perzische ministerraad heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan een ruilovereenkomst van Perzië met Hongarije, cp grond waarvan Perzië 500.000 ton olie met een kortirg van 50 procent naar laatst ge noemd land zal uitvoeren. Behalve olie-producten zal Perzië verder ijzererts, zwavel en fosvaten leveren, waarvoor Hongerije zware machines, suiker en andere industri ële producten zal leveren. Volgens A.P zou de 500.000 ton olie bestemd zijn voor Hongarije en Polen. In de officiële aankondiging wordt niet gesproken over de wijze, waarop de olie naar de plaats van bestem ming zal worden gebracht. En Perzië noch Hongerije beschikt nl. over tan kers. terwijl Engeland heeft aange kondigd iedere fading Perzische olie te zullen confisqueren zolang het oliegeschil met Perzië niet op bevre digende wijze is opgelost. Mistsluier sloot Schiphol De mist, die in de loop van gister middag als een ondoordringbare sluier het Nederlandse landschap be dekte, heeft grote moeilijkheden op Schiphol veroorzaakt, waar omstreeks vier uur geen vliegtuig meer landen kon. De lijnvliegtuigen uit Londen en Hamburg vlogen niet, terwijl de vliegtuigen op de grote lijnen naar „uitwljkhavens" gedirigeerd werden. Zo werd de piloot van het toestel uit Djakarta, die omstreeks half vier bo ven Schiphol verscheen, opdracht ge geven door te vliegen naar Brussel. Toen hij op het punt stond op het Brusselse vliegveld te landen, trok dc mist boven- Schiphol iets op en hij kreeg opdracht weer terug te vlie gen naar Amsterdam. De opklaring bleek echter van zeer tijdelijke aard te zijn, met het gevolg, dat het vlieg tuig, wéér boven Schiphol zijnde, toch niet kon landen. De piloot keer de maar weer terug naar Brussel, waar taxi's klaar stonden, om de pas sagiers, die dezelfde avond nog door moesten vliegen naar New York, op tijd by het vertrekkende vliegtuig te brengen. De passagiers kwamen een half uur te laat, maar het vliegtuig had op hen* gewacht. Credieten voor zwakke middenstanders Binnenkort zal begonnen worden met de verstrekking van credieten aan middenstanders, die hun winkel hoogst noodzakelijk moeten moderni seren of verbeteren, maar hiervoor zelf geen financiële middelen bezit ten. Op deze verruiming van de credict- verlening aan de winkeldrijvendc middenstand was in het bijzonder aan gedrongen van de zijde der kruide- miersorganisaties .omdat in allerlei branches, maar vooral in de kruide niersbranche, herhaaldelijk gevallen voorkomen, waarin de zaak met meer rendabel is, omdat er geen geld was voor hoogst noodzakelijke verbete ringen in de outillage. De vertegenwoordigers van de ver schillende kruideniersorganisatics zullen zich vóór 1 Maart tot de So ciaal-Economische Raad wenden met betrekking tot de instelling van een bedrijfschap voor hun branche, dit in verband met de opheffing van de vakgroepen. Voorts werd besloten tot het instel len van een permanent contactorgaan tussen de handel in k'ruidervierswaren en de fabrikantenvereniging „Het Merkartikel". Door gezamenlijk over leg hoopt met ook in dit verband tot betere verhoudingen te komen. Op een gemeenschappelijke bij eenkomst van de plaatselijke A.R. en C.H.-kiesverenigingen heeft prof. dr. L. W. Scholten, bijzonder hoog leraar te Leiden gezegd, dat hij het uitkomen met een gemeenschappe lijke lijst door de prot. chr. partijen bij de aanstaande iSveede Kamerver kiezingen practisch niet tc verwr zenlijken acht.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1