De uitvoering van sociale verzekeringen kome in handen van het bedrijfsleven De burgerlijke verdediging Voor Partij van de Arbeid is alle bekoring zoek Chefarine ,4 Geen vliegveld bij Rotterdam Geen gevaar voor natuurschoon 2000 ARBEIDERS MEER NAAR MIJNSTREEK Facturen en geen advertenties ABDIJSIROOP WOENSDAG 30 JANUARI 1052 DE LE1DSE COURANT TWEEDE EI.AD - PAGINA 1 Het Kerstreces der Tweede Kamer is ten einde. Gistermiddag is het col lege weer in openbare vergadering bijeen gekomen onder voorzitterschap van de heer Kortenhorst. Naar aan leiding van een vraag van de heer Wagenaar (CJP.N.) deelde de voor zitter mede, dat hij zeer spoedig me dedelingen hoopt te kunnen doen over de wijze, waarop de minister van buitenlandse zaken de Kamer denkt in te lichten over de kwestie van de vorming van een Europees leger. De heer STAPELKAMP (A.R.) vroeg verlof de regermg vragen te mogen stellen- over de stijgende werk loosheid, over de maatregelen, wel ke de regering heeft genomen om deze te bestrijden en over de maat regelen, welke de regering denkt te nemen. Op dit verzoek zal he den Woensdagmiddag worden be slist. Het grootste deel van de middag vergadering ging heen met de be handeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van- het protocol bij het Noord-Atlantisch Verdrag inzake de toetreding van Griekenland en Tur kije. Het wetsontwerp werd aan vaard met 58 tegen 7 stemmen. Vervolgens heelt de Kamer een aanvang gemaakt met de behande ling van de wetsontwerpen herziening van de uitvoeringsorganisatie der so ciale verzekering; wijziging van de ziektewet en wijziging van de Kin derbijslag wet. De heer STAPELKAMP (A.R.) was van oordeel, dat onder de uit voeringsorganisatie ook gebracht moeten worden de land- en tuin- bouwongevallenwet en de ongeval lenwet voor de zeelieden. Hij be toogde, dat de bedrijfsgenoten- meer invloed op de sociale verzekering moeten hebben. Het georganiseerde bedrijfsleven kan thans de sociale verzekering zelf behartigen. Spr. ver klaarde zich voorstander van net zelfdoen, maar dan moet de bedrijfs genoten de nodige ruimte worden ge laten. Hij ontwikkelde een aantal be zwaren tegen- het ontwerp, met name tegen de artikelen, die de positie van de bedrijfsverenigingen en de positie van het gemeenschappelijk admi nistratiekantoor bepalen. Uil kan toor moet z.i. de vorm van een be drijfsvereniging hebben en beheerd worden door een paritair samenge steld bestuur. De heer VAN THIEL (K.V.P.) oordeelde, dat het ontwerp tegemoet komt aan het verlangen van het be drijfsleven ten aanzien van de sociale wetgeving. Maar met unificatie der uitvoering van de sociale verzekering is men er nog niet. Men moet komen tot unificatie der verzekeringen zelf. Onbeslist is gebleven de strijdvraag of de administratie moet worden- op gedragen aan het centraal admini stratiekantoor of aan het gemeen schappelijk administratiekantoor, of de administratie moet geschieden door een semi-overheidsorgaan. of door een orgaan van het bedrijfsle ven. Een orgaan van het bedrijfsleven verdient naar het oordeel van spre kers fractie de voorkeur. Daarom heeft hij meile ondertekend een amendement-Stapelkamp, dat beoogt daartoe te geraken. Spr. wilde de grootst mogelijke zekerheid gescha pen zien voor het personeel van orga nen, dat door deze wet vrij komt. In de avondvergadering heeft me vrouw FORTANIERDE WIT (V.V. verklarende begrip te hebben voor 's ministers opvatting dat eerst de wijze van uitvoering moet worden vastgelegd, de bewindsman verzocht zij aandacht ook te besteden aan gro tere eenvoudigheid en aanpassing der aanspraken krachtens de ver schillende verzekeringswetten. Een gedecentraliseerde administratie achtte zij doeltreffend. Een ge meenschappelijk administratiekantoor vond zij juister, omdat daarin de vrij willige samenwerking tot uitdruk king komt. De heer VAN DEN BORN (Arb.) gaf te kennen, dat voor zijn fractie alle bekoring aan het oorspronkelijk ontwerp door de wijzigingen is ont vallen. De fractie zal ernstig moeten overwegen aan het overschot haar stem te onthouden. Wordt het amen dement-Stapelkamp aanvaard dan zal sprekers fractie haar stem niet aan het ontwerp kunnen geven. Hij ver dedigde de oorspronkelijke opzet met als uitgangspunt een centraal admini stratiekantoor. Spr. zeide ook voor stander te zijn- van het zelfdoen. maar het verschil zit in de wijze waarop dit geschiedt. Onder zelfdoen verstaat hij het beleid door het bestuur te doen bepalen. De heer KIKKERT (C.H.) was dankbaar voor de aangebrachte wij zigingen. Veel van zijn critiek is daardoor vervallen. Hrj zeide het van groot belang te achten, dat het per soneel der bestaande organen een plaats zal krijgen in de nieuwe appa ratuur. De vakbedrijfsverenigingen zijn z.i. de eerst aangewezenen om de administratie te voeren. Van het centraal administratiekantoor vreesde hij een bureaucratische behandeling en unificatie vond hij een belangrijke stap op de weg naar een juiste uit voeringsorganisatie. De heer GORTZAK (C.P.N.) vroeg zich af hoe de verdere herziening cr uit zal zien. Hij was principieel tegen I het ontwerp, omdat z.i. het uitvoe- j ringsorgaan moet zijn in handen der overheid. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer JOEKES. merkte op, dat een goede, sluitende organisatie voor de uitvoering der sociale verzekeringswetten uiterma- te belangrijk en thans urgent is. De organisatie, zoals die gegroeid is vatte hij samen, daarbij drie typen onderscheidend; arpbtelijke uitvoe ring, ten dele niet-ambtelijke uitvoe ring en uitvoering door vakbedrijfs verenigingen. Tegen deze verschei denheid bestaat een aantal bezwaren en men heeft in de loop der jaren getracht daarin verandering te bren gen. Tenslotte is het onderhavige wets ontwerp aan de orde gekomen, waar bij gepoogd is te komen tot een al thans aannemelijke oplossing. De door de heer Stapelkamp gewenste eenheid in uitvoeringsorganisatie is gezocht door de uitvoering te leggen in handen der vakbedrijfsverenigin gen. Het ontwerp gaat duidelijk in de richting van het zoveel mogelijk zelf doen door de organen van het bedrijfsleven, zoals de heer Stapel kamp wenst. Wil men het bedrijfsle ven zoveel mogelijk zelf laten doen dan moet men de vakbedrijfsvereni- gingen niet miskennen. Dat de gehele structuur veranderd zou zijn door de aangebrachte wijzigingen ontkehde de minister, die het overigens ge wenst achtte zovefl mogelijk te ko men tot gelijkvormigheid der mate riële bepalingen. Te ruim elf uur is de vergadering verdaagd tot heden middag een uur; dan komt staatsse cretaris Van Rhijn aan het woord. GLAZENWASSER MISGESTAPT. De 39-jarige glazenwasser G. P. uit de Lyonnctstraat te Den Haag, die gisteren ter hoogte van de 2e etage van een gebouw op het Willem Wit- senplein de vensters aan het reinigen was, stapte op 9 meter hoogte mis. Hij viel zo ongelukkig, dat hy met een ernstige kneuzing aan de rug en linkerenkel naar het ziekenhuis Bro- novo vervoerd moest worden. Zijn toestand is redelijk. Vier bondgenoten tegen pijnen en griep De 4 bestanddelen van Chefarine „4" tezamen in één tablet ver* enigd vormen bet beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen falen. DE REGERING HEEFT BESLIST: De regering heeft besloten op de.tairc vliegvelden geen aantrckkelyk- aanvrage van de gemeente Rotterdam heid hebben. om machtiging tc verlenen voor het Ook uit industrialisatie-oogpunt aanleggen van de verharde startbaan komt de aanvrage niet voor inwilli- in de Zestienhovense polder. afwty-1 ging in aanmerking, omdLt Aviolan- zend te beschikken. De overwegingen, die hiertoe heb ben geleid, waren o.a. dat het ge- meentcbestnnr van Rotterdam de aanleg van bedoelde startbaan niet alleen ziet als noodzakelijk voor de vestiging van het bedrijf van Avio- landa in Rotterdam, doch ook als een begin van een commercieel vliegveld. Thans zal op korte termijn worden bevorderd de totstandkoming van een verharde startbaan op Ypenburg, waar naast het noodzakelijke militai re luchtverkeer voorlopig ook onge regeld commercieel verkeer kan wor den toegelaten. Het aanleggen van de verharde startbaan in de Zestienhovense pol der zal volgens de regering niet al leen grote investeringen en extra- verlies van cultuurgrond meebrengen, doch ook in het kader van de miïi- 200.000 personen nodig voor noodwachten Bij de Tweede Kamer zijn ingeko- j vallen zal ook de commissaris der men de vier wetsontwerpen voor de I Koningin of de burgemeester deze or/apisatie van de burgerlijke ver- last kunnen geven. De ministers ge dediging. De bescherming van de be- ven aan naar welke gebieden de be volking wordt georganiseerd op ba-volkira? moet worden overeebrach sis van een indeling van het grond gebied in twee categorieën, zg A- en B-gebiedcn. In de A-gebieden, in het algemeen grote en belangrijke ste den, wordt het gevaar voor lucht aanvallen het grootst geacht. Daar dienen extra beveiligingsmaatrege len te worden genomen. De rest van rechtstoestand van het personeel volking moet worden overgebracht en wie tot gaan of achterblijven zijn verplicht. Noodwachten. De wet op de noodwachten bevat hoofdzaak een regeling het grondgebied is B-gebied. Verantwoordelijk in elke gemeen te voor de bescherming van de be volking is dc burgemeester, bijge staan door het hoofd bescherming dat bij de overheidsorganisatie van de bescherming der bevolking zal worden ingeschakeld. Voor de be manning van de noodwachten zal zoveel mogelijk worden volstaan met bevolking. Voor dat doel kan hij j de aantrekking van vrijwillig per Voorloper van de Koningin Gisteren heeft zich op de Nieuw Amsterdam ingescheept mr. J. Vis-1 ser, chef van het kabinet van de mi nister van buitenlandse zaken en van de directie van het protocol van bui tenlandse zaken, die een reis naar de Verenigde Staten en Canada onder neemt om voorbereidingen te treffen voor het bezoek van de Koningin aan die landen. Mr. Visser zal vermoede lijk ook naar Detroit gaan, wat niet inhoudt, aldus mr. Visser, dat Konin gin Juliana deze stad zal bezoeken. Wel liggen bezoeken in het voorne men aan het midden-Westen, maar de Westkust en het Zuiden zijn niet in het schema opgenomen. Vervolgens reist mr. Visser o.a. naar Ottawa, To ronto en Montreal voor overleg met de Canadese autoriteiten, maar ook dit houdt niet in, dat de reis van de Koningin zich tot dez^ plaatsen zal uitstrekken. oefeningen doen houden en gedrags lijnen en bevelen aan de burgerij ge ven. Bepaalde A-gebieden of delen van het B-gebied kunnen worden aange wezen tot kringen. De burgemees ters van tot deze kringen behoren de gemeenten treffen gezamenlijk een regeling, krachtens welke deze bevoegdheid toekomt aan het lering- bestuur, bijgestaan door een kring- hoofd bescherming bevolking. Ook de minister van binnenlandse zaken kan gedragslijnen en bevelen 1 aan de bevolking geven. Vitale be drijven kan de minister verplichten speciale maatregelen te nemen. Ieder der ministers kan ter ver zekering van het beschikbaar blij ven van goederen, in geval van oorlog, oorlogsgevaar, daaraan ver wante of daarmee verband hou dende buitengewone omstandighe den, aan rechthebbenden bevelen om aan lichamelijke of onlichame lijke, roerende of onroerende za ken o.aal of niet veranderingen aax. te brengen, of ze niet te ver- soneel. In totaal zullen tweehonderd duizend personen nodig zijn Ruim 37.000 personen zullen een volledige dagtaak krijgen voor de bezett;ng van de mobiele rijkseolonnes en be paalde posten in de A-gemeenten. Voor het geval zich niet een vol doend aantal vrijwilligers meldt, zul len door middel van een dienstver plichting ter aanvulling personen worden opgeroepen. LEGERVOORL1CHT1NG MELDT: Veluwe wordt gebruikt, niet vernield Naar aanleiding van de berichten trekking heeft, 2jjn in beheer bij het van het Departement van Oorlog I staatsbosbeheer. Het Ministerie van omtrent de oprichting en uitbreiding I Oorlog, verkrijgt thans lei recht van militair oefenterrein op de Ve- van medegebruik. Slechts één wo- luwc, zijn verschillende bewonde-1 ning, welke tijdens gevechtsschiet- raars van natuurschoon en ij veraars oefeningen in de onveilige strook zou voor goede recreatie centra bezorgd liggen, zal bly vend worden ont geworden voor het vele natuurhisto rische terrein, dat door deze maat regelen vernietigd dreigt te worden. Voornamelijk was dit het geval na de bekendmaking van de uitbreiding van het militaire oefenterrein de „Harskamp", welke uitbreiding ten koste van het „Kootwijkse Zand" zou gaan. Alhoewel de leger-voorlrchtings- dienst reeds diregt bekendmaakte, dat de uitbreiding niet ten koste van het zich aldaar bevindende natuur schoon zou geschieden, dat het ge bied zelfs nog op bepaalde tijden voor het ontspanning zoekend pu bliek geopend zou zijn was men schijnbaar in voornoemde kringen nog niet geheel gerustgesteld, zodat de ïegervoorlichtmgsdienst, in een meer uitgebreid rapport de motie ven uiteenzet, die de regering noop ten tot het uitbreiden V3n het oefen terrein van de „Harskamp", en waarin zij nogmaals beklemtoont, dat er van vernielingen geen sprake zal zijn. De twee voornaamste motieven zjjn, dat de moderne wapens een groter oefenterrein eisen, dan hun voorgangers, terwijl de terreinlrai- ning voor de militair ook slechts groot gebied kan geschieden. Wat be treft de aantasting van het natuur schoon, meldt de leger voorlichtings dienst: Het gebruik van het „Koot- wykse Zand" behoeft geen schade te betekenen voor de aldaar uitgevoerde bebossing en vastlegging van stuif zanden. Het aangrenzende terrein, het Harskampse zand, is namelijk se dert ruim vijftig jaren in eebruik als oefenterrein, terwijl onder het toezicht van het staatsbosbeheer niet alleen de verstuiving op dit gebied met succes is bestreden, maar de be bossing zich zelfs door natuurlijke bezaaiing heeft uitgebreid. Bijna alle gronden, waarop deze uitbreiding be- Plan tot opvoering van kolen-productie ruimd. Overigens is de overeenkomst zodanig gesloten, dat de plaatselijke belangen van huisvesting, verkeer en toerisme zorgvuldig worden ge spaard. Hoofdinspecteur op half salaris De raad van Velsen kon zich Dins dagavond niet verenigen met de be grotingspost van 9.054, uitgetrokken als salaris voor dc hoofdinspecteur van politie P. Ytsma, die niet meer in dienst van de gemeente is. De P.v.d.A., de K.VJ>. en de A.R. hadden hierover vragen gesteld, die burgemeester mr. M. M. Kwint ech ter niet in openbare vergadering wil de beantwoorden. Na een langdurige besloten zitting verklaarde dr. A. J. van Leusen (P.v.d.A.) het ongewenst te vinden, dat iemand door de ge meente betaald wordt voor arbeid, welke hy niet verricht. Zijn voorstel om de salarispost tot de helft te verminderen, wat dus in houdt. dat de hoofdinspecteur slechts voor een half jaar zal worden uitbe taald, werd aangenomen, met alleen de vijf stemmen van de A.R. en C.H., behalve de wethouder, tegen. De heer J. Groot (P.v.d.A.) wilde weten waarom de inspecteur buiten het corps wordt gehouden. Rechts herstel, dat aan de inspecteur is ver leend. brengt mee terugplaatsing in dezelfde functie. VcUen betaalt thar* twee hoofdinspecteurs, terwijl er maar één werk verricht. Waarom is de hoofdinspecteur, die I in dc bezettingstijd werd overge plaatst, toch in dienst van Velsen ge bleven, vroeg mr. H. J. M. Tonino waarom is er geen plaats voor hem in de gemeente? Toen cr politiepersoneel moest worden afgevoerd, heeft de burge meester verklaard, dat het corps te zwak werd en nu wordt er een hoofdinspecteur betaald, die geen dienst doet. da op reeds bestaande vliegvelden vestigin^smogelijkheid zal kunnen vinden. De beslissing is voorts in overeen stemming met de conclusies van de meerderheid van de commissie-Rin- gers blijkens haar rapport van 13 Juli 1950, aldus de regering. HET „LICHTBAKEN" UIZENDING DOOR RADIO VAT1CANA Met ingang van 1 Maart zullen de Nederlanders over de gehele wereld naar de radiorubriek van dc Bond zonder Naam, het „Lichtbaken", kun nen hitsteren. Sedert enige maanden zijn er namelijk besprekingen ge voerd tassen pater Loop en de Vati caanse autoriteiten, teneinde te ko men tot een geregelde uitzending van het „Lichtbaken" over de kortegolf- zendcr van Radio Vaticana. Thans is men tot overeenstemming gekomen. De toespraken van pater Loop zul len in Nederland op gramofoonplaten worden opgenomen en per K.L.M. naar Rome vervoerd. De uitzendingen door Radio Vaticana zullen tweemaal per maand geschieden. Vooral voor emigranten wil het „Lichtbaken" een morele steun zijn. Bovendien hoopt pater Loop via de Vaticaanse Radio de ideeën van de Bond zonder Naam over de gehele wereld te verspreiden. Binnenkort zal waarschijnlijk ook in België een vast radio-rubriek van de Bond zonder Naam worden uit gezonden, welke eveneens door pa ter Loop zal worden verzorgd. Arb 'der» onder platen ijzer 1 DODE EN 1 GEWONDE Bij een Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij in de Noorder IJ-polder te A'dam is gister middag een 46-jarige schilder dode lijk verongelukt. Een 31-jarige schil der werd verwond en moest in het Wilhelminagasthuis ter verpleging worden opgenomen. Beide mannen schilderden ijzeren schotten, die met een tussenruimte van een meter naast elkaar stonden opgesteld. Bij het ophijsen van een dezer schotten sloeg dit tegen een tweede op. Dit viel om en als bij een kaartenhuis vielen daarna alle schotten om. De slachtoffers schijnen er onder te zyn geraakt. De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. R. M. van den Brink heeft gisteren in de Mijnraad een plan medegedeeld, om de kolenpro- w (luetic op te voeren, namelijk door bruiken of te verwerken of ookjoQOO arbeider meer naar het kolen- ze eventueel naar behoren te on- derhouden. Een bevel om iels te fron« lr*kk,n- versnelde mecham- verbruiken of te verwerken zal dus sering van de kolenwinning, woning- krachtens deze wet niet kunnen bouw in de mijnstreek met geld dat worden gegeven. In het belang van de veiligheid der bevolking of in het belang van de uitoefening van de taak van de krijgsmacht zal op last van de mi nisters van binnenlandse zaken en van oorlog de bevolking verplaatst kunnen worden. In uitzonderingsge- Verschillende firma's opgelicht Een vrij originele manier om met de minste inspanning tot een zo goed mogelijk resultaat te komen, vonden enige Amsterdammers uit, toer, zij onder de dekmantel van een advertentiebureau facturen gingen uitschrijven en verzenden voor geplaatste advertenties in een of ander technisch- of commercieel tijdschrift. Tientallen firma's, die de facturen ontvingen ken den het daarin vermelde tijdschrift niet eens en konden zich niets van een advertentie-opdracht herinneren. Zij schreven dus een beleefd briefje, waar in zij mededeelden, dat zij zich niet bewust waren, deze onkosten gemaakt te hebben en meestal kregen zij dan na verloop van tijd een beleefd b? efje terug, waarin het „advertentie-bureau" zijn excuses aanbood en de factuur toeschreef aan een administratief abuis. Maar naast de firmanten, 'die hun boeken opensloegen om te zien ot zij opdracht tot plaatsing gegeven hadden, waren qg verschillenden, die niet over een dergelijke overzichtelijke administratie beschikten en na de tweede of derde aanmaning betaalden zij dan maar. Zo kreeg „het advertentie bureau in korte tijd ongeveer 20.000.bij elkaar. Ten slotte zijn er enkelen met de facturen naar de politie gegaan, dez ging eens eer, kijkje nemen op het „advertentiebureau" en het resultaat van deze politiële belangstelling is, dat beide „adverteerders' momenteel in een klein vertrekje zitten te piekeren, hoe zy het hele geval strakjes zo gunstig mogelijk aan de rechter kunnen uitleggen. De diverse bescheiden, die tijdens huiszoeking zijn aangetroffen zullen deze verdediging niet verecnvoud;gen, want o. m. bleek hieruit, dat de heren ook nog „zaken" met Belgische firma's deden. o. m. op de kolen-invoer uit Amerika wordt bespaard. De minister zei de indruk te heb ben, dat de productie daardoor met 400.0G0 ton per jaar zal kunnen wor den opgevoerd, waardoor dertig mil- lioen gulden aan dollar deviezen zal kannen worden bespaard. Het blijkt mogelyk zei de mi nister om onder de gewijzigde om standigheden op de Nederlandse ar beidsmarkt duizend ondergrondse en dartend bovengrondse arbeiders aan te werven. Buitenlanders zullen niet nodig zijn. Door de besparingen op kolen-im porten en het overdragen van de hef fing op extra geproduceerde steen- koo1 in ons land door het Brandstof fen-egalisatiefonds verwacht minis ter prof Van den Brink, dat na de aanlooptijd per jaar 10 millioen vooi extra woningbouw in de mijn streek beschikbaar zal komen. Aan de rr.ynen zal ongeveer 7 millioen per jaar toevallen ter financiering van technische uitbreiding en nieuwe risico's. De binnenlandse kolenprijzen wor den hierdoor niet belast, zomin als de schatkist. Daarentegen leidt deze regeling tot een directe besparing op de dollaruitgaven en derhalve tot een verlichting van de betalingsba lans. Door bouw en beschikbaar komen van woningen zal grotere werkgele genheid ontsiaan, zowel in de bouw als in de mijnindustrie. In wezen betekent bet plan, dat het geld, dat wij thans met handen vol uitgeven voor de invoer van dure kolen, in het vervolg ten dele wordt gebruikt om een zodanige situatie te scheppen, dat de productie van de veel goedkopere Nederlandse kolen kan worden uitgebreid. Huisbrandpositie. De minister verwacht, dat naast dc betalingsbalans ook de huisbrand positie hierdoor niet onbelangrijk zal verbeteren. Berekend is, dat bij effec tuering der plannen tien procent op de tegenwoordige totale kolen invoer kan worden bespaard. ,Ik acht het voor het aanzien van ons land internationaal van groot be lang. dat Nederland het eerste land is, dat op hef appèl van de achttien O.E.E.C.-landen om de steenkoolpvo. ductie op te voeren, met constructie ve voorstellen reageert aldus ver klaarde minister Van de Brink- Nederland dat zich accoord heeft verklaard me« het plan-Schuman be hoeft zijn eigen plannen n:et meer te bespreken met de Hoge Autoriteit van het plan-Schuman. Volgens dit plan moet de Hoge Autoriteit wel in grijpen in geval van crisisomstandig. heden Nu Ï3 echter de situatie pre cies andersom. Er is een kolen- schaarste en ieder plan om die schaarste te verminderen is dus wel kom Iets anders wordt het, als wij bijv overgaan tot exploitatie van nieuwe kolenvelden zoals bij Vlodrop in Mid den-Limburg. Hierover zou dan wel overleg gepleegd moeten worden. Binnenkort hoop ik de minister raad aldus de minister concrete voorstellen te doen over de ontgin ning van de mijnen in Midden-Lim burg. Ik ben overtuigd, dat onze plannen iedere toets van critiek bij de instanties van het plan-Schuman zullen kunnen doorstaan. Het ministerie van Economische Zaken» ontkent, dat de Nederlandse uitvoer van vruchtenpulp wordt be dreigd enkel en alleen omdat er geen dollars ter beschikking worden ge steld voor de aankoop van gebruik te whisky-vaten in de V.S. liet zou gebleken zijn. dat niet be slist vaten uit dc V.S. (die zoals wij gisteren meldden ideaal zijn voor ver pakking van fruitpulp) behoeven te worden gebruikt, mnar ook andere gelijksoortige vaten die in verschei dene Europese landen kunnen wor den aangekocht. Vorig jaar is ook vrijwel niet in de V.S. gekocht, maar op de Eirrope- markt. Fr is geen enkele reden om veronderstellen, dat de situatie slechter zou zijn geworden. Nagemaakte overval De politie in Rotterdam heeft de 44-jarige mevrouw P. de J.-V. aange houden, die dezer dagen In haar wo ning aan de Sophiakade werd „over vallen", neergeslagen en van haar geld beroofd. Deze zaak is uitgezocht en nu kwam de ware toedracht aan het licht. Van haar echtgenoot had ze 180.bestemd voor een nieuwe fiets, gekregen om te bewaren, doch het geld maakte ze in haar huishou ding op. Ze durfde het echter riet aan haar man te vertellen en toen zette ze een „overval" in scène. In de woonkamer richtte ze een ra vage aan en ging vervolgens in de gang liggen met de voordeur op een kier. Na drie kwartier ontdekten de bu ren haar en na haar verhaal gehoord te hebben waarschuwden ze de politie. Verwondingen had ze echter niet en tenslotte bekende ze dat ze de „overval" op touw had gezet. Er is proces-verbaal tegen haar op gemaakt wegens het doen van een valse aangifte. dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKERS -'j Werelds beste hoestsiroop - (Advertentie.) Brand verwoest huis en kolenopslagplaats Oude man met moeite gered Een woonhuis en een brandstofop- slagplaats te Zuidhom (Gr.) zyn gis teravond tijdens een felle brand to taal afgebrand. De brund, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. woedde in het woonhuis en opslagplaats van de heer K. Boersma, brandstofhanrie- laar te Zuidhorn. Op het tijdstip, dat de brand ontstond, wa de echtgenote van de heer B. even in het dorp. Toen de heer B. thuis kwam zag hij een laaiend vuur. Zijn kinderen wa ren reeds het huis uitgerend, doch zijn bepaarde vader was nog in het brandende perceel. Deze kon met grote moeite worden gered. Hij liep crn6tige brandwonden op. Aan red den viel niet meer te denken. Het vuur greep snel om zich heen en vond gretig voedsel in do ongeveer 1000 mud opslag anthraciet en an dere kolen. De brandweer van Zuid horn bestreed het vuur met groot ma terieel en riep assistentie in van de Groninger brandweer. Beide corpsen konden echter niet verhinderen, dat het perceel afbrandde. Men wierp zich daarom op dc preventieve blus- singswerkzaamheden. Die bestonden in het nathouden van de belendende percelen. Door de vrij sterke wind vlogen brandende hoytdelen over naar de nabijgelegen woonhuizen, waarvan enkele in allerijl werden ontruimd. De brandweer zag evenwel kans hier ieder begin van brand de kop in te drukken. De heer Bocrscma was laag verze kerd. Dc politie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5