Middenstandspolitiek van de Regering tegen achtergrond van algemeen beleid Ofotne taltij En nog vele andere ontdekkingen in het voorbije jaar C. F. Meerpoel: „we glijden af' Missiezusters krijgen ook schaar en jas van Leidse afdeling WOENSDAG 30 JANUARI 1052 OE LEfDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Onderzeese bergen en ondergrondse Kathedralen Uit recente publicaties van het Amerikaanse Aardrijkskundig Ge nootschap blijkt, dat er in het afge lopen jaar door een groot aantal we tenschappelijke expedities in alle delen van de wereld verrassende ont beenderen opgegraven van een drie tal mensen uit het Stenen Tijdperk die ongeveer 7500 jaar geleden door het neerstorten van een overhellend rotsblok om het leven kwamen. Vol gens de deskundigen heeft men hier te doen met de oudste menselijke resten die er tot nu toe zijn gevon den. In Irak legden archaeologen bij opgravingen de fundamenten bloot van een dorp, Jarmo geheten, dat circa 7000 jaar oud moet zijn en het oudste is dat ooit ontdekt werd Bij het vaststellen van de periode, waar uit bepaalde plantaardige en dierlij ke resten stammen bepalen de on derzoekers tegenwoordig de disinte gratie van radio-actieve koolstof. Deze nieuwe methode heeft reeds be langrijke resultaten opgeleverd. In de Poolzee en de Stille Oceaan ontdekten onderzoekers onderzeese bergen waarvan somimige niet minder dan 3300 meter hoog waren. Een Deense expeditie in de Philippijnen trof op bijna tien kilometer onder water nog levende organismen aan. Een aantal Franse onderzoekers brak alle wereldrecords door meer dan 450 meter af te dalen in een on langs ontdekte grot in de Pyreneeën Op de bodem van de grot trof men een enorme hal aan die gemakkelijk twee kathedralen zou kunnen bevat ten. Waar ligt Cleopatra? De ontdekking van de ..Laan der nfinxen" nabij Luxor op de Oostelij ke oever van de Nijl heeft de archaeo. DRAADBREUK VEROORZAAKT TREINVERTRAGING. Een draadbreuk onder Haarlem heeft gisteravond het verkeer van electrische treinen tussen Amsterdam en Haarlem enige vertraging gege ven. Enkele doorgaande treinen naar Zandvoort moesten hierdoor uitval len, maar de half uur dienst tussen beide steden kon, zij het met ver traging, gehandhaafd blijven. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Haarlem was van half vijf tot ze ven uur onregelmatig, daarna was al les weer normaal. LODEWIJK VAN DEYSSEL TEN GRAVE GEDRAGEN. Met het verscheiden van Lodewijk van Deyssel is een historisch tijd perk in de Nederlandse letterkunde afgesloten. Hierop wees prof. Anton van Duin kerken in zijn toespraak bij de baar, waarop het stoffelijk overschot van dr. K. J. L. Alberdingk Thijm in de aula van Westerveld stond opge baard. Spreker noemde Van Deyssel een mens, wiens levenskracht naar lichaam en ziel onvermoeibaar was tot het uiterste. In de glorie van de Beweging van Tachtig is de overle dene de meest glorieuze geweest. Deze glorie blijft gefixeerd ook na de dag, waarop de laatste tachtiger de onsterfelijkheid ingaat, aldus spreker. Nadat de organist het koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" uit de Mattheus-passion van Bach ten gehore had gebracht, werd de kist naar het graf in de duinen gedra gen, waar de zoon van de overlede ne voor de belangstelling dank zegde. logen versterkt in het geloof dat zij binnenkort de grafkamer zullen vin den van koningin Cleopatra, de min nares van Caesar en Marcus Anto- nius, die na de dood van dc laatste in het jaar 30 voor Christus zelf moord pleegde. Het Amerikaanse museum voor na tuurlijke historie heeft bekend ge maakt dat men in het Seistan-bek- ken op dc grens tussen Perzië en Af ghanistan de ruines van een oude stad gevonden heeft. Zij omsloot een oppervlak van ongeveer 78 vierkan te kilometer en 6chijnt reeds vijfdui zend jaar geleden door haar inwo ners verlaten te zijn. Op aardewerk dat in het naburige Pakistan werd opgegraven trof men tekens aan die tezamen een soort alphabet schijnen te vormen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zouden het hier de oudste tekens zijn die tot nu toe op het Indisch schiereiland werden aan getroffen. Dat er ook in Afrika reeds zeer vroeg dierlijk leven bestond blijkt tenslotte nog uit de vondst van een tweetal fossiele eieren van een Dino- saures in Zuid-West Tanganyika. Dergelijke eieren zijn in Afrika nog niet eerder gevonden. OUDE MAN SLOEG MET SCHOP DE RUITEN IN. Een bewoner van het oudelieden- huis „St. Joseph" te Achterveld heeft in overspannen toestand met een schop van vrijwel alle kamers aan de Noordzijde van het gebouw de ruiten stukgeslagen. Hierbij waren grote spiegelruiten en vijf en twintig andere grote rui ten. Ook veel vitrage werd vernield. De caféhouder van Ruitenbeek wist de man te overmeesteren. Voorlopig heeft men de vensteropeningen met planken dicht gemaakt. SLECHT VOORBEELD. Maandag heeft de politierechter te 's-Hertogenbosch de adviseur var. het Bureau Rijvaardigheidsbewijzen te 's-Gravenhage, Y. D. C. Q. van U. te Vught wegens het besturen van een auto onder invloed zijnde van sterke drank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand, met een proeftijd van twee jaar, intrekking van het rijbe wijs voor een maand, eveneens voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete vani 150. LOU BANDY IN EEN TONEELSTUK. De 61-jarige Lou Bandy gaat, zoals hjjzelf zegt: „zijn strohoed voorlopig aan de kapstok hangen". Niet dat hij gaat rentenieren na 35 jaar als va- riété-artist op dc planken te hebben gestaan. Lou acht nu de tijd geko men om het publiek te bewijzen, dat hij ook kunst met een grote K kan bedrijven. Dat is hij van plan in het toneel stuk „Elias weet het beter". TH. HOOY VOOR DE LEIDSE K.V.P. OVER: foot de Zuid-Afrikaanse goudreserves Als steun voor Engeland Zuid-Afrika zal misschien zijn goudreserves aanspreken, ten einde aldus de noodzakelijke steun te ge ven aan Engeland, in de pogingen van laatstgenoemd land om de ster- lingcrisis het hoofd te bieden. Ha- venga, Zuid-Afrikaans minister van Financiën, heeft met betrekking tot dc jongste conferentie van het Brit se Gemenebest verklaard, dat eind December van het vorig jaar de goudreserves van de Unie ca. 67 millioen beliepen. Het is mogelijk deze reserves aan te spreken, zon der dat de „gevaarlijn" wordt over schreden. De Zuid-Afrikaanse regering is tot de conclusie gekomen, dat het in het belang van het land is zich enige op offeringen te getroosten om het ster- linggebied te helpen. De aard van een dergelijke opoffering moet even wel worden vastgelegd in het licht van de andere internationale ver plichtingen. welke Zuid-Afrika heeft. De verklaring van minister Ha- venga, welke vermoedelijk inhoudt, dat Zuid-Afrika aan Engeland zal lenen tegen ponden, heeft mogelijk heden geopend voor een aflossing van het restant van de lening ad 80 millioen, welke Zuid-Afrika in Februari 1948 aan Engeland ver strekte. BEPERKING AMERIKAANS ZUIVELPRODUCTENINVOER. De Amerikaanse Senaat heeft be sloten dat vandaag gestemd zal worden over het wetsontwerp tot intrekking van de beperkingen op de invoer van zuivelproducten. HAAGSE POLITIERECHTER. Groenteman bedroog zijn klanten De 48-jarige groentenverkopei te •Hazerswoude J. v. S. stond bedeesd voor de groene tafel bij de Haagse Politierechter omdat hy appelen, to maten, snijbonen etc listiglijk af woog op een schaal die ondeugdelijk was en bovendien nog met lood aan één kant verzwaard was. Hierdoor kwamen de klanten nooit aan hun trek. De man zei dat hij de schaal met het lood had willen herstellen, maai de rechter vond dit verhaaltje niet erg geloofwaardig „Het scheelt maar een hall appeltje" merkte ver dachte op. De officier van justitie eiste 14 dagen gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de schaal. De politierechter veroordeelde de groentenman tot 100boete, een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk en verklaarde de schaal ver beurd. HAAGS GERECHTSHOF. Uitspraken. De 32-jarige boekhouder B uit Lei den, die een vals boekhouddipioma had ingediend bij de Doelenkazeme waar hü werkte, zag zijn straf 3 het Haags Gerechtshof omgezet in een geheel voorwaardelijke. 'In eer ste instantie had hü drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voor- waardelük gekregen. Er was bevesti ging tegen nem geëist. De los-arbeider de Rdie te Voor schoten 102.verduisterde welke hy voor een juffrouw moest innen, kreeg bevestiging van zün straf van drie maanden De procureur-generaal had zes maanden geëist. Voor verduistering van de op brengst van een coupon stof had de 48-jarige B. uit Leiden in eerste in stantie een maand gevangenisstraf gekregen. In hoger beroep weixl deze straf thans bevestigd. Eveneens werden de gevangenis straffen van 14 dagen voor de broers H. bevestigd. Zü hadden te Leiden wederspanningheid tegen een agent gepleegd. „Ik ben geen vertegenwoordiger van de Middenstand, maar van het gehele volk, die een politiek moet voeren in het raam van algemeen be lang. De maatregelen van de Rege ring moeten we daarom zien tegen de achtergrond van een algemeen beleid". Aldus de heer Th. Hooy, lid van de Tweede Kamer, toen hij gis teravond in de Kleine Burcht sprak voor de Leidse afdeling van de Kath. Volkspartij, waarvan 50 leden (5 pet....) aanwezig waren om te luisteren naar een uiteenzetting over de Regeringspolitiek ten aanzien van de middenstandsvraagstukken. De heer Hooy gaf eerst een'over zicht van de .Nederlandse economie na 1945 en wees er op, hoe het land langzaam van een na-oorlogce naar een vredes-economie streexde, met als gevolg, dat in 1949 enige stabilisa tie was oereikt, die echter verstoord werd door de devaluatie en nog meer door Korea. De internationale spanningen legde grote lasten op het staatsbudget, 3u pet. van de uit gaven op de oegroting 1952 zijn be stemd voor de defensie. Spr. gaf een inurukwekkend overzicht van de millioenen en milliarden van onze staatshuishouding en kwam tenslotte tot de conclusie, dat alleen consump tiebeperking en productieverhoging uitikomst kunnen bieden. Middenstandspolitiek. Tegen deze achtergrond moet men de middenstandspolitiek van de Re gering zien, aldus spr., die zeven punten aanvoerde om aan te geven, dat er inderdaad rekening wordt gehouden met de middenstand. Voor bundeling van alle midden- standsbelangen is een interdeparte mentaal orgaan nodig; sedert de ka binetswijziging is minister Albregts, zonder portefeuille, speciaal belast met middenstandsaangêlegenheden. Er zijn verschillende nieuwe vor men van middenslandscredieten ge vonden, zoals het bijzonder crediet tot 30.000, het werktuigen- en be- 'drijfsuitrustingcrediet tot 15.000 of soms 25.000, het vestigingscrediet voor jonge middenstanders, dat in voorbereiding is, en het industriali- BEURSOVERZICHT WEDEROM TELEURSTELLENDE MARKT. Evenals Maandag stelde het koers verloop ter beurze gisteren enigszins teleur. De meeste hoeken gaven we derom kleine verliezen te zien, ter- wyl de animo om zaken te doen zo goed als geheel ontbrak. Een uitzondering vormde de beleg- gingsmarkt, die voor de guldenslenin gen goed prijshoudend tot een klei nigheid beter was. Investeringscerti ficaten byv. golden 89Yi tegen Maan dag 8815/16. Daar ook het dollar- agio iets hoger getaxeerd werd op 7 3/4 pet. trokken ook de dollarobli gaties een fractie aan. Olies en Unilever, die bü de voor beurs nog iets boven de noteringen van Maandag geadviseerd werden, bleven- hier gistermiddag beneden. Tegen slot trokken Olies wederom aan tot 288, dank zij enkele orders van de beroepshandel. Unilever slo ten op 189] i (191). Op de Scheep vaartafdeling waren verliezen van twee punten geen zeldzaamheid. Aan delen K.N.S.M., die na de dividend verhoging vrij vast waren, en Maan dag bijna twee punten verloren, za gen zich gisteren ruim drie punten ontgaan. „Wanneer er eenmaal ge ruchten over een emissie in omloop zijn, kan je er toch niets meer aan doen", zo meende hoekman dit verlies te kunnen verklaren. De Indonesische markt wist zich aanvankelük vrijwel te handhaven, doch later was het o^k hier onmoge- lük zich tegen de markttendens te verzetten. H.V.A. belandde weer be neden pari en ook de meeste Rub ber- en Tabakswaarden verloren een a twee punten. Prolongatie 3)4 pet. satiecrediet voor het middenbedrijf tot 100.000, waarvoor de plannen eveneens gemaakt zijn. De belastingwetgeving is het „zere been", vooral wat de omzetbelasting betreft, omdat de middenstander be schouwd wordt als onbezoldigd rüksontvanger van indirecte be lastingen. De heffing bij de bron is ir voorbereiding, in samenwerking met de Benelux. Ten aanzien van de inkomstenbelasting van de onder nemer met een risicodragend be drijf, wordt gezocht naar een mo gelijkheid var. voorlopige aanslagen, die later verrekend kunnen worden. Vooral op aandringen van de K.V.P. is de ondernemingsbelasting afge schaft, waarvoor in de plaats geko men is een extra-heffing op de winst. Ten aanzien van het prijsbeleid mag de intrekking van de marge beschikking genoemd worden, waar voor de K V.P. steeds gepleit heeft. Voor de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen heeft de K.V.P. een eenzame strijd moeten voeren, zelfs zonder steun van de andere christe- lüke partijen. Er is nu een schamele noodregeling, die na twee jaar ver vangen moet worden door een defi nitieve. Bij de komende kabinetsfor matie zou de gezinspolitiek door de K.V.P. als een conditio sine qua non kunnen worden vooropgesteld. De K.V.P. heeft zich ook uitgespro ken voor een ouderdomsvoorziening kleine zelfstandigen, evenals voor een ziekenfonds. Dit alles bij elkaar mag er op wij- zen, aldus de heer Hooy, dat de mid denstandsvraagstukken de aandacht van Regering en K.V.P. hebben. Afglijden naar de ondergang. De heer St. Menken, voorzitter, had in zijn openingswoord de heer C. F. Meerpoel als tweede inleider aangekondigd, zonder te willen spre ken van twee uitersten, omdat hier eerder sprake was van een loyale op positie. Zo zag ook de heer Meerpoel zijn taak, toen hij aanving met dank woorden voor de geboden gelegen heid als niet-K.V.P.-lid te mogen spreken, hetgeen hij niet wilde doen door alle grieven te gaan „herkau wen", temeer niet, omdat twee groe pen in de K.V.P. thans overeenstem ming bereikt hebben, die vruchtbaar verder overleg mogelijk maakt. De algemene klacht van de heer Meerpoel was, dat het Regeringsbe leid niet de indruk geeft van „we zullen er wel komen". Er worden enorme bedragen geofferd, maar ko men we er daarmee? De hele midden groep wordt op een lager niveau ge drukt; een soort defaitisme maakt zich van hen meester; men voelt zich afglüden naar de ondergang. Deze groep zou geen bezwaar maken te gen dezelfde belastingen, indien men maar overtuigd was, dat het hielp. Dit defaitisme ontdekt men ook bij de meer ontwikkelde arbeiders, die slechts zoveel mogen verdienen als hun leeftüd toestaat, zonder dat er noemenswaardig rekening wordt ge houden met vakbekwaamheid. Het industriële indexcüfer 4e kwar taal 1950 stond op 150; het daalde in 1951 tot 139. Het indexcijfer van de werknemer daalde van 98 tot 90. een capaciteitsinzinking dus van büna 10 pet. Men voelt, dat er iets scheef gaat. Spr. twüfelde bovendien aan het recht, dat voor de individuen on derling anders zou zün dan voor de Staat t.o.v. het individu, en vond het een bedenkelüke mentaliteit, dat 51 pet. de macht in handen heeft, zodat politiek een kwestie van neuzen-tel- len geworden is. We kiezen geen mensen, maar een blok, zonder te weten wie we kiezen, aldus de heer Meerpoel, die er voorts op wees, dat Nederland wel uitnemende staatslie den bezit, maar dat zij niet in de Re gering zitten. Spr. waarschuwde tenslotte voor buitenlandse concurrentie en voor het waardeloos worden van sociale voorzieningen-op-papier, en kwam tenslotte tot de conclusie, dat slechts een bezielende gedachte het volk moed kan geven om verder te strü- den, gevonden in een samenbunde ling van alle krachten, die de chris- telüke groeperingen in We6t Europa kunnen opbrengen. Intellectuelen in dc politiek. Het zou ons te ver voeren het we derwoord van de heer Hooy die ook een aantal vragenstellers beant woorden moest hier weer te geven. Spr. vond een bezielende gedachte in bet gezamenlijk streven de opwaartse lün, die in ons land na 1945 te be speuren» was en die door Korea een daling gemaakt heeft, weer op te voe ren naar het ideaal, dat katholieken zich in de politiek mogen stellen, grotere vrijheid, hogere cultuur en meer stoffelüke welvaart. In zijn slotwoord dankte de voor zitter beide sprekers, herinnerde de leden aan de K.V.P.-bijeenkomst van 7 Febr. a.s., waarop de voorlopige candidaatstelling voor de Tweede Ka mer zal plaatsvinden, en betreurde het, dat de kath. intellectuelen in Leiden zo weinig belangstelling tonen voor de politiek. Ook de kath. stu denten houden zich er afzijdig van, in tegenstelling tot 1 un collega's van andere richtingen. Met name vond spr. het een ernstig tekort, dat de kath. raadsfractie geen jurist onder haar leden telt. Het middernachtelijk uur had reeds geslagen, toen de ver gadering gesloten werd. GESCHENK VOOR RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN, LEIDEN Prof. di\ L. Keimer, 17 Schari Jous- sef el Guindi, Cairo, heeft aan de Staat der Nederlanden ten geschen ke aangeboden, ter plaatsing in het Rijksmuseum vah Oudheden te Lei den, twee Egyptische sarcophaagjes van beschilderd sycomorenhout, da terend uit de Grieks-Romeinse tijd en gevonden te Toenan-al-Gebel bij Hermopolis in midden-Egypte. De Staatssecretaris von Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en de schenker deswege zijn bijzondere dank betuigd. GAAT EEN BIJBEL VAN 1477 LEIDEN VERLATEN? De fa. Burgersdük Niermans (Templum Salomon is) deelt ons mede, naar aanleiding van het ar tikel in de editie van Zaterdag 26 Januari betreffende de Bijbelten toonstelling in de Leidse Universi teitsbibliotheek, dat behalve talrü'ke andere zeldzame werken in haar a.s. veiling voorkomt een compleet exem plaar van de eerste in het Neder- lands gedrukte Bijbel van 1477. Dit exemplaar ral zeer waarschijnlijk niet in Leiden blijven en het valt zeer te betwüfelen of zich een her haling van het feit, dat thans 2 exem plaren van dit zeldzame stuk in onze stad zün, zal voordoen. VERBETERING ELECTRISCHE INSTALLATIE VAN DE STADSGEHOORZAAL. In het voorstel in zake uitvoering van het restauratieplan (le gedeel te) van de stadsgehoorzaal deelden B. en W. de Raad mede, dat het grootste gedeelte van de electrische installatie van de stadsgehoorzaal, welke nog uit 1907 dateert, volgens het advies van de directeur der Ste delijke Fabrieken van Gas en Elec- triciteit diende te worden afgekeurd en vernieuwd, zulks in overeen stemming met de geldende voor schriften. De kosten hiervan werden geraamd op 17.000. De vernieu wing der installatie werd voor een gedeelte uitgevoerd tegelük met de restauratie van het gebouw, waar mede een bedi*ag van ongeveer 2500 is gemoeid geweest. Het was de bedoeling tot vernieuwing van het overige gedeelte der installatie over te gaan, wanneer de verder restaura tie van de stadsgehoorzaal in uitvoe ring zou komen. Daar het zich laat aanzien, dat tot een verdere restauratie der stadsge hoorzaal voorshands nog niet kan worden overgegaan en de bestaande installatie brandgevaar oplevert en storingen reeds regelmatig optreden, menen B. en W., dat gevolg gegeven moet worden aan een nader advies van de directeur der Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit, om urgente verbeteringen der installatie thans onder handen te nemen. Hier voor komt in aanmerking de instal latie in de koffiekamer, de stemka mer, de kleine zaal, dc receptieka mer-, de gangen, de regelkamer, de omloop van het podium in de grote zaal en die in de kelderruimten. De nieuwe leidingen zullen naar de be staande lichtpunten worden gelegd, zodat de ornamenten niet door nieu we zullen worden vei-vangen. Met de bedoelde werkzaamheden, waar van de kosten, met inbegrip van de bouwkundige werken, op 8500 wor den geraamd, wordt dus niet op.een verdere restauratie van de stadsge hoorzaal vooruit gelopen. Genoemd bedrag zal in drie jaren ten laste van de gewone dienst worden afgeschre* ven. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Letteren en Wsbegeerte (Psy chologie) mej. H! H. de Groot, Den Haag; doctoraal examen Wis. en Na tuurkunde (scheikunde) de heren W. Kwestro, Leiden, J. W. van Spronsen, Den Haag. Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (Geologie) de heer A. M. Winkelmolen Leiden, idem Biologie (cum laude) P. Dullemeüer Leiden; candidaats-examen Wis- en Natuurkunde (C.) de heer L. Woltjex; Leiden. 3C.CCC ACedetiandeiA kazen de „&paitman 1951 Blijft thuis. Als u de verkeersregels niet kent! Verbond voor Veilig Verkeer De foto toont het moment van de overhandiging van de beker aan Abe Lenstra. Naast deze staat Wim van Est. „ST. COSMAS" VIERDE FEEST Aftredende bestuursleden herkozen goede 140 aan achterstallige con tributie geind moet worden. De kas- commissie, bestaande uit de heren G Timmermans en P. Leeflang, gaf de penningmeester een pluimpje voor zün accuratesse, waarna de voorz. zowel de secr als de penning meester bedankte voor het vele werk, dat deze heren voor „St. Cosmas" in het afgelopen jaar heb ben verricht De hierop volgende bestuursver kiezing leverde ook geen moeilükhe- den op. Er waren geen nieuwe can- didaten gesteld en met een forse ha merslag werden mej C Turk en de heren J. v. Tongeren, H. Slegten- horst en J. v .d Linden herkozen verklaard. Voordat het officiële gedeelte van de avond gesloten zou worden licht te de voorz. nog de te houden ver loting toe. Een gedeelte van de op brengst zal opgestuurd worden naar het Centrale Bestuur te Utrecht ommissiezusters kappersbeno digdheden mee te geven, wanneer zü naar haar arbeidsterreinene vertrek ken. Zoals door ons reeds Zaterdag gemeld weid, heeft de Nümeegse af deling van „St. Cosmas" het origine le initiatief genomen, om aan toe komstige kloosterzusters een kap persopleiding te geven, zodat ook deze bezigheid geen probleem meer voor haar is. Wanneer de zusters naar haar arbeidsveld vertrekken, wordt haar een kappersuitrusting meegegeven. De aanwezigen vonden dit plan zo aantrekkelijk, dat de lo ten even later met boekjes tegelijk verkocht werden. De g. a., kap. J. A. Adrichem, die verhinderd was de gehele avond bij te wonen, kwam juist op tijd bin nen, om de laatste hamerslag van de voorz. te horen, waarmede het vro lijke gedeelte van de avond een aan vang nam. De heer Th. v. Wissen, die reeds aan het begin van de avond aan de piano met vrolüke melodie tjes de aanwezigen vermaakt had, „draaide" het rijk gevarieerde pro gramma van de momenteel populai re wüsjes af: van de „Speeltuin' tot „Oh, zeeman" en alles wat daar tus sen ligt Hierna nam de conferencier en humorist de heer J. v. Züp, de touw tjes in handen en met een praatje en een liedje, afgewisseld met een dansje, vond deze geslaagde jaarver gadering een einde. Zoals op praclisch iedere feest avond van een vak- of standsorgani satie, moest ook gisteravond de voorzitter van de R.K. bond voor Kappersbedienden „St. Cosmas". afd. Leiden en Omstreken, uiting geven aan zijn verbazing, dat hij op deze bijeenkomst zoveel gezichten zag, die hij tijdens de gewone vergaderin gen nooit tussen de aanwezigen op merkte. ,St. Cosmas" vierde gisteravond in de zaal van de heer v. Zijp aan de Hooglandse Kerkgracht haar feeste- lüke jaarvergadering, die een be sluit was van haar jaarlükse feest dag, in de morgen begonnen met een H. Mis in de kerk van O.L.V. Hemelvaart en St. Jozef aan de He rensingel. Na de opening door de voorzitter, de heer J. v. Tongeren, kwamen eerst de gewone agenda-punten, die op het programam van een jaarver gadering plegen voor te komen, aan de beurt. De secretaris, de heer L. Hakkaart, las zonder dat dit aan- of opmerkin gen ontketende, de notulen van de vorige vergadering voor, toen een lid van het hoofdbestuur voor een zeer gering aantal leden de C.A.O. ir. het kappersbedrüf besproken en toegelicht had. Aansluitend hierop maakte de voorzitter bekend, dat de C.A.O. tussen kapperspatroons en -bedienden nog steeds niet van kracht is. Wel wordt iedere dag de accoordverklaring van het college van Rüksbemiddelaars verwacht. Voordat de secr. overging tot het voorlezen van het jaarverslag, her dacht de voorz. het sinds de laatste bü eenkomst overleden lid, de heer J. Link uit Wassenaar. Tevens maak te de voorz. de oprichting van een 1-cents-fonds bekend, waaruit uit gaven bü feesten en ziekte der le den bekostigd kunnen worden. De secr. las hierna het jaarverslag voor, dat een stüging van twee leden ver meldde, doordat 17 leden bedankt hadden en 19 nieuwe leden gewon nen waren. Het financieel overzicht, door de penningm., de heer J. A. Peters, op gemaakt gal een optimistisch beeld van de economische toestand van „St. Cosmas". Was het jaar begon nen met een kasaldo van 4.82, thans kon de secr. een eindbedrag van ƒ25.19 noemen, terwü'l er nog een

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2