Aantal echtscheidingen wordt minder groene la Twee verrassingen: Sluitende begroting en belangrijk woningbouwplan RIJNSTREEK Kwakkelweer Wees zuinig met uw bril Vereenvoudiging in het maken van herenkleding DINSDAG 29 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Sedert 1946 is er een geleidelijke daling te bespeuren in het aantal echtscheidingen. Toch is het cijfer nog belangrijk hoger dan vóór de oorlog, al is het aantal echtscheidin gen van 7006 in 1949 gedaald tot 6362 in 1950. Dit deelt minister mr. H.Mulderye mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der bepa lingen betreffende de echtscheidin gen in het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. Verzoeningsprocedure. Het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen dient te geschieden door verbetering van de verzoe ningsprocedure. Het nieuwe ontwerp komt niet met maatregelen, die een einde willen maken aan de z.g. „grote leugen" (het valselijk stellen van overspel, gevolgd door een valse erkenning of althans niet-ont- kenning van de zijde der weder partij). De minister is van oordeel dat het euvel van de „grote leugen" een gering percentage van het aan tal echtscheidingen uitmaakt. Het wetsontwerp beoogt de ont bindingen van huwelijken te ver hinderen, zolang niet vaststaat, dat de gehuwden zelf dit onvermijdelijk achten. Een gespecialiseerde gezins- rechter (voorlopig de kinderrechter) Helgoland gaat herleven Op 1 Maart zal een bewogen na oorlogse periode voor het eiland Helgoland worden afgesloten. De Engelse bezetting zal dan de Rode Rots in do Duitse bocht aan de Duit se regering overdragen, nadat deze zes jaren lang als schietschijf voor gevechtsvliegtuigen heeft ge bruikt. De oorspronkelijke plannen der militaire experts waren er op gericht het rots-eiland in de golven der Noordzee te doen verdwijnen, doch medio 1947 is de natuur ster ker gebleken dan de theorie. Dc ont ploffing der duizenden kilo's bus kruit, die de Duitsers in de ingewan den van het eiland hadden achterge laten, heeft het profiel van het eiland slechts aan een hoekje veranderd en daar als machtige oorlogsherinne ring een krater van 300 meter wijdte doen ontstaan. Sindsdien hebben de raketten meedogenloos gebeukt op de verpulverde ruïnes van het oude dorpje op de rots. Zij beukten tege lijk ook op het insulaire gemoed van 1200 Helgolanders, die als vluchte lingen aan de vaste wal waren ge spoeld en geen andere illusie had den dan terug te keren, en niet min der op het Duitse nationale gevoel, dat de bommenregen niet meer ver droeg. Ettelijke protestdemonstraties en een jaar „bezettingen" van het eiland zijn vooraf gegaan aan het nuchtere Engelse besluit een nieuwe schietschijf te zoeken Hun vliegtui gen richten zich nu voortaan op een zandplaat en de Helgolanders kun nen naar hun eiland. Uiteraard wordt het op 1 Maart echter nog geen glorieuze intocht Nu verbieden namelijk niet de En gelsen de terugtocht, doch wel d< Duitse autoriteiten. Dat is nodig om dat een groot aantal blindgangers het verblijf op de rots niet zonder risico's maakt. Eerst wanneer die zijn oDgeruimd zal het land Slees wij k-Holstein met de herbouw gaan beginnen. Men heeft voor de eerste vijf jaren nog slechts 47 millioen mark beschikbaar, waarmee men binnen 5 jaar woongelegenheid voor 500 Helgolanders wil scheppen. Er komt een jeugdherberg, een strand- boulevard voor dc badgasten van straks, een internationaal jeugdhuis, een standbeeld voor Hoffmann von Fallersleben, de dichter van het Duitslandlied, en meteorologische en zoölog sche instituten. Het ligt niet. in de Duitse bedoe ling het eiland nog tolvrij te maken, zoals het was sedert de Duitsers het in I860 van de Britten kregen in ruil voor Zanzibar aan de kust van Oost-Afrika. ADENAUER NAAR CANADA UITGENODIGD. De Canadese minister van Finan ciën, Douglas Abbott, heeft Maan dag te Hannover medegedeeld, dat hy bondskanselier dr. Adenauer tot een bezoek aan Canada heeft uitge nodigd. De minister, die op het ogenblik in Hannover Canadese troepen be zoekt, heeft in het afgelopen week einde te Bonn een onderhoud met dr. Adenauer gehad. ZIJ ZEI „JA" ÉN WERD WEDUWE. Te Laiguillon-sur-Mur (West- Frankrijk), fluisterde Yolene Bardin (24) „ja" op het stadhuis en daarmee werd zy weduwe Want op dat ogenblik werd dit kantoormeisje de vrouw van ser geant Jacques Guineau, die zeven maanden eerder in Juni j.l. door een bom van terrioristen in een bioscoop in Cochin-China gedood werd. Yolene ontmoette haar sergeant in 1950, toen hij met verlof uit Indo- China in Frankrijk verbleef. Na het verlof zette het tweetal de corres pondentie voort en tenslotte verloof den zij zich. Kort voor de bom hem doodde, zette sergeant Guineau ten over staan van zyn sergeant-majoor zyn handtekening onder een acte voor een „huwelijk bij volmacht". En toen deze acte tegen Kerstmis in Laiguil- lon aankwam, stapte Yolene er mee naar de burgemeester om vervolgens op 17 Jan. haar „ja" uit te spreken. een gezinsraad (aanvankelijk geko zen uit de voogdijraden) alsmede kerkelijke en particuliere organisa ties zullen die verzoeningspogingen doen, wanneer het ontwerp wet wordt. De minister koestert geen overdreven verwachtingen van de uitslag dier verzoeningspogingen. De kosten van de gezinsraden kunnen globaal geraamd worden op 300.000,per jaar. Jan van Riebeeck-tulp De algemene vereniging voor Bloembollencultuur te Haarlem neeft het Jan van Riebeeckcomité bericht, dat een nieuwe Nederlandse tulpen variëteit de naam héef' gekregen van „Jan van Riebeeck" Het is een variëteit, behorende tot de groep der Triumph uilpen, langstelige in April buiten bloeiende tulpen, die zich on derscheidt door een purper-rose kleur en die gewonnen is door krui sing. De officiële registratie van deze naam is op 14 Januari 1952 ge schied. Vaoï de HAAGSE POLITIERECHTER. Vijftig pilsjes. Een 28-jarige los-arbeider uit Leiden verklaarde voor de Haagse politierechter zelf, dat hij op 21 Juni een kleine vijftig pilsjes had gedronken en toen op de fiets was gesprongen. In de Haarlem merstraat was hij aangehouden, maar hij ontkende, dat hij dronken wvas. „De caféhouder heeft een goede klant aan U", zei de politierechter, „maar het is wel stotend dat U des ondanks vaak steun trekt. U kunt dunkt me het geld beter besteden." De verdachte wist op een desbe ■betreffende vraag niet te verteller hoe vaak hij al voor diefstal en? was veroordeeld. Hij schatte vijf maal. „Doe er nog maar één bij", vulde de politierechter aan. Gezien de antecedenten vond de officier dat het verdachte allerminst paste om zoveel te drinken. Hij eiste een week gevangenisstraf. Con form de eis werd verdachte tot een week veroordeeld. De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft de groslijst opge maakt van de candidaten, die door de P. v. d. A. voor de Tweede Ka mer zullen worden gesteld. Besloten is dr. W. Drees in alle kieskringen als nummer een van de lijst te plaatsen. De groslijst wordt aan het referendum van de partij onderwor pen. NOORWEGEN KAN GEEN INVOER VAN NEDERL GROENTE TOESTAAN. De Noorse groothandelaren groente hebbr-n verzocht wortelen, uien en andere groenten te mogen invoeren uit Nederland, Denemar ken en Spanje Een Nooise veteri naire autoriteit heeft naar aanlei ding daarvan echter verklaard dat, -ezi:n het gevaar voor mond- en klauwzeerbesmetting, op het ogen blik nog geen algemene toestemming kan worden gegeven voor de im port van deze producten. RING IN BLIK VLEES TE LIVERPOOL HOORDE IN VORDEN THUI£. Op 8 Jan. vond een dame in Liver pool in een blik met vleesconserven, afkomstig uit Nederland, een gouden ring. De recherche te Deventer heeft thans de verliezer ontdekt. Het was een slagersknecht W. te Vorden in Gelderland die enige maanden gele den toen hy werkzaam was in de vleesconservenfabriek A. van der Heyden te Deventer, bij het inpakken van vlees in bussen de gouden ring had verloren. Deze ring had de initia len van W.'s echtgenote, A. T. B. 7-8- 49. De man had het verlies van de ring wel opgemerkt, doch kon haar niei meer terug vinden. Hij had er ook niet veel ruchtbaarheid aan gege ven, daar hij wist dat aan het perso neel der fabriek het dragen van rin gen tfjdens het werk verboden was. \V zal de verloren ring thans door bemiddeling van de Engelse en de Nederlandse 'politie terug krijgen. Thuis hebben nog geen borrel Over een poosje, da's Moet het slot op de 1 ~"nn moet Pappie de TIP gaa bcwakei VAN BOOTZ GEMEENTERAAD NIEUWVEEN H De gemeenteraad van Nieuwveen kwam in vergadering bijeen. Na de nieuwjaarstoespraak van dc burge meester, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen er in het afgelopen jaar tot stand was gekomen, volgde de mededeling, dat de op voorstel van de raad ingestelde poging voor het verkrijgen van een burgerzinlening ondanks dc uitvoerige oproep aan alle ingezetenen jammerlijk was mislukt. Aan de vereniging van Ned. Ge meenten werd op haar verzoek een halve cent per inwoner beschikboar gesteld als bijdrage voor de aanschaf fing en aankleding van de vergader zaal! Aan de Stichting voor Maatschap pelijk werk werd op voorstel van B en Wz.h.s., de gevraagde subsidie van ƒ15.per jaar toegezegd in de hoop, dat dit voor een jaar gevraag" zal worden. Aan het bestuur van de St. Jozef stichting werd een voorschot ver leend op de subsidie voor buitenge woon lager onderwijs t.b.v., Huize „St. Ursula", hetgeen werd vastge steld op 240 maal 40.totaal ƒ9.640.-—, welk bedrag wordt terug ontvangen van eemeenten waarin de kinderen wettelijk woonplaats heb ben. De raad bespaarde de voorz. graag de moeite om de breedvoerige toe lichting van de Minister van B.Z., inzake het verbod van ambtenaren tegen het lidmaatschap van bepaalde organisaties voor te lezen, doch gingen z.h.shiermede accoord. Nadat tot het uitkeren van ƒ5. loontoc-^g aan gemeenteoersoneel en die van de lagere publiekrechter lijke lichamen was be«Wen en ook aan deze weni van de Minister van B..7 was voldaan, ging de raad in cc-"'*" reneraal. Na herooenin? deelde de voorz mede dat zo spoedig mogelijk zeven en misskien wel tien nieuwe wonin gen zullen worden gebouwd. Op de Inz. Hr. C. v. W. Den Haag c ALPHEN AAN DEN RUN In het goud. Op 3 Febr. hoopt de heer H. Verschuur zijn> 50-j. jubi leum te vieren in dienst bij N. Sam- som N.V. Door architect W. Brouwer is de bouw van een woonhuis op het ter rein van de fa. C. Goedhart Zn., Hoorn, ondershands gegund aan de fa. v. Beijeren en Snel. In de sloot. Het paard, gespan nen voor een arretikker van de heer V., schrok op de Gaslaan voor een auto en begon te steigeren. De inzit tenden 3 dames en de bestuurder, de heer V. konden bijtijds van het voer- tuing springen. Met veel moeite kon het paard op het droge gehaald wor den, nadat de heer V. zich in het wa ter had begeven, om het tuig door te snijden. ALKEMADE Geboren: Joanna C. M., d. van Th. E AkerboQm en A. M. Zaal: Maria J. J., d. van L. J. v. d. Hoorn en J. J. Witteman; Johanna P. M., d. van C. Th. Hillebrand en J. van der Hoorn; Robertus. M. J, z. van L. H. v. d. Hoorn en A. Zoetemelk; Petrus J. A., z. van A. v. d. Aart en A. van der Aar; Krijn, z. van L. Pakvis en N. van der Meer; Petrus L. N., z. van N. M. Bouwmeester en Th. M. Dongelmans; Johannes M., z. van Th. H. Witteman en H. M. J. Hogenboom; Abraham J., z. van J. A. Schakenibos en M. W. van Haaster. Ondertrouwd: A. H. Disseldorp en W. C. Hogenboom; A. H. van Emme rik en E. A. M. Otto; N. Nieuwland en Th. J. M. Pouw; H. Th. Bakker en C. C. W. van Klink. Gehuwd: J. Plasmeijer en M. van der Meer; J. J. Lunenburg en M. J. van Egmond. Overleden: J. M. van der Geest (Wed. J. Bakker) 82 j.; J. Cozijn 85 j.; P. C. van Berkel 37 j.; E. M. Hertsworm (e. v. J. H. Vesseur) 70 j.; A. van der Meer 84 j. BODEGRAVEN INBRAAK BIJ LANDBOUWER. Door insluiping via een raam aan de achterzijde van de woning is in- gebroken bij de landbouwer v. d. K. gloeiende naalden en gloeien- aan de Parallelweg. Kasten en laden e koppen is door meer dan hon- waren opengebroken, zodat eenderd kleermakers gewerkt en geke- flinke chaos was aangericht. Een j ken tijdens een demonstratie van betrekkelijk laag bedrag aan geld ®en nieuw systeem voor het maken wordt vermist. Waarschijnlijk waren van herenmaatkleding. De heer M. hier andere bedoelingen in het spel. J Hulsman uit Amsterdam, die dit geen pluimvee-tentoonstellingen kun nen worden gehouden, heeft de Pluimvee- en konijnenfokvereniging „Nut en Sport" het bevorderlijk ge oordeeld, om een hokkenkeuring te houden teneinde van het sortiment en de kwal. op de hoogte te blijven. In totaal zijn 98 dieren aan een keuring onderworpen. De hoofdiprijzen vielen ten deel aan: M. Kersibergen voor hoogst aantal punten alle rassen. A. Doe len, voor mooiste haan. Kees Ko ning voor mooiste hen. H. M. Bosman, voor hoogst aantal punten één ras één kleur. A. de Greef voor mooiste Goudipel. HAZERSWOUDE Mond- en klauwzeer. Het mond en klauwzeer heerst in deze ge meente. Een 29-tal veehouders heb ben tot dusverre aangifte gedaan. Dagelijks komen weer nieuwe ge vallen voor. Verschillende veehou ders doen voor de tweede maal aangifte, dat onder hun vee de ge vreesde ziekte is u'tgebroken. Ge lukkig is zij niet kwaadaardig. Er vallen niet veel slachtoffers. HAZERSWOUDE (H. R.) St. Bernardus. Voor de junio ren en adspiranten zal Zaterdag avond een spelregelavond gehou den worden in het Parochiehuis. Al de adspiranten en junioren worden verwacht. Zorgt er voor op tijd te zijn. Ook belangstellenden zijn van harte welkom. ZWAMMERDAM Geboren: Jan, z. van J. Verduyn en P. de Kleer; Petronella Hendrina, d. van P. v. Rijsdam en J. Zaal. Gehuwd: A. C. Mes 28 j. te Nieuw- Lekkerland en G. van Buren, 27 j. KOUDEKERK Geboren: Catharina M. H. d. v. J. M. Kraan en G. M. Bontekoe: Leo- nardus J. M. z v. C, J. N. Slinger land en G. S. M. Lieverse. DE KWAKEL Geboren: Roelefina Elisabeth, d. van J. Verkerk en E. P. Roodselaar; IJsbrand Gerrit, z. van F. J. Buis en J. Houwaard; Petronella Henrica Ma ria, d. van J. E. Mathijsse en G. M. Verbeeten; Johannes Bote Maria, z. van P. J. Schijff enL. M. van Balen; Maria Johanna Gezina, d. van J. Woerden en N. C. Schalkwijk; Theo- dorus Wilhelmus Antonius, z. van C. J J. v. d. Burg en M. H. van Rijn; Petrus Kornelis Joannes, z. van J. van Kessel en M. W. Westerbos: Cor nells, z. Van C. Koolmoes en J. Goud kuil; Martinus Jacobus Wilhelmus, z. van J. J. Winter en C. J. Zaal. Ondertrouwd: P. N. Bakker 29 j. en A. A. de Groot 21 j.; J. H. Otten 30 j. en W. C. v. d. Sluis 28 j.; H. Kool moes 43 j. en R. Bruinenberg 31 j. Overleden: J. W. Mayenburg 39 j. NIEUWKOOP K.V.P. Gisteravond vergaderde de K.V.P. afd. Nieuwkoop in de zaal van de heer G. van Koert. Voorz. Markman opende deze bijeenkomst en wees op de belangrijkheid van het jaar 1952, met het oog op de verkie zingen. Medegedeeld werd dat de contribu tie moet worden verhoogd. In dit ver band bracht de heer E. J. Pouw ver slag uit van de onlangs gehouden kringvergadering te Leiden, alwaar ook dat punt aan de orde werd ge steld. Voor onze afdeling houdt de verhoging in dat voortaan de contri butie zal bedragen ƒ3.50 voor een echtpaar en 2.voor alleenstaan den. Het verkiezingsprogram 1952 werd hierna behandeld. Als spreker was uitgenodigd het lid van de Tweede Kamer, de heer M. P. v. d. Weijden uit Zevenhoven. De heer van der Weijden behandel de het onderwerp: „Sociale Economi sche vraagstukken, door de K.V.P.- bril gezien". Op een voor allen be vattelijke wijze gaf spr. het werk van de K.V.P.-fractie weer. Hierna werden de candidaten ge- burgerzinlening werd maar inge schreven tot een totaal bedrag van 9.700.wat nog niet voldoende is voor de financiëring van één woning. Van de gelegenheid voor het particu lier bouwen met Rijkspremie wat ongetwijfeld vele ingezetenen niet duidelijk was zullen drie inwoners gebruik maken. De gem. secr., de heer J. J. Roovers wist echter een pb instelling en par ticulieren te interesseren voor het verstrekken van het benodigde geld, zodat de gemeente ineens in staat is dit zeer belangrijke en urgente bouw plan uit te voeren. De voorz. bracht dank aan de gem. secr. voor 't vele werk, dat hij heeft gedaan. Op het hoofd van de tech nische dienst, deed de voorz. een be roep om de voorbereidende maatreg. 'O vlug mogelijk te treffen opdat zo spoedig mogelijk met de bouw kan worden begonnen. De raad verleende z.h.s. machtiging aan B. en W. om 'n geldlening te sluiten a 4% en een aflossing na vijftien jaar ineens even als tot het nemen van maatregelen voor de aanbesteding en gunning aan de laagste inschrijver. Er was nog meer wat de voorz. en de raad verheugde, want ook de ge meentebegroting 1952 kon met een blij gezicht worden aangeboden, wsnt de inkomsten en uitgaven die sluiten met een bedrag van 146.277,79 ge ven 'n batig saldo aan van 78,694.03. De cijfers der kapitaaldienst vermel den een inkomsten van 163.447,93 en een uitgaven van 282.409,16. Het Hot'" saldo ƒ96.580 22. Nadelig saldo ƒ215 541,44, zodat het nadelig saldo totaal bedraagt 118 961 22. De com missie welke de begroting heeft be studeerd, kon met grote vreugde me dedelen. dat zij de raad wil voorstel len de begroting onveranderd vast te stellen, wat z.h s. werd aangenomen. De commissie verzoekt hierbij wel, dat B. en W. met een voorstel komen tot 't invoeren van nlaats- en straat namen, hetgeen onder de aandjieht van het Hoofd van de technische dienst zal worden gebracht. ZOETERWOUDE Regelmatig lopen er meer dan 100 aanvragen voor een woning; slechts spaarzaam komt er een huis vrij. On danks deze woningnood wordt er in de gemeente op het ogenblik nergens een steen op de andere gemetseld, daarom heeft de Kath. Volkspartij (Dorp) het raadzaam gevonden dit vraagstuk in haar jaarvergadering te bespreken In samenwerking met de'R.K. Prop. club „St. Paulus" heeft zij een „avond over het woningvraagstuk" georganiseerd te houden op Vrijdag a.s. om 7.30 uur in het parochiehuis aan de Schenkelweg. Voor deze ver gadering zijn speciaal alle woning zoekenden uitgenodigd. Ir W. Hol uit Amstelveen zal ko men spreken over woningbouw door particulieren met rykspremie, bouw van woningwetwoningen, bouwen met een burgerzinlening enz. Na deze inleiding zal het vraagstuk in brede kring besproken kunnen wor den. Het voor en tegen van bouwen zal van alle. kanten kunnen worden WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OM HET VRIESPUNT. Vannacht en morgenochtend weinig bewolking en weinig wind. Op de meeste plaatsen lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag toenemende be wolking en later in het Zuiden kans op enige lichte neerslag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi. 30 Jan. zon op 8.25 en onder 17.22; maan op 9.47 en onder 22.36 uur.- Het K.N.M.I. deelt mede: De eerste aanval, die op het win terweer in West-Europa is ingezet, heeft al dadelijk succes gehad. Van een lagedrukgebied, dat zich van IJsland naar Schotland uitstrekte, splitste zich een deel af, hetwelk over Midden-Engeland naar de Noordzee trok. Voorafgegaan door krachtige Zuidelijke winden en jachtsneeuw passeerde gisteravond het front van deze afsplitsing ons land. De temperatuur liep geleidelijk op en was vanochtend in bijna het gehele land boven het vriespunt ge komen. Toch is het waarschijnlijk, dat het de komende nacht weer en kele graden gaat vriezen. De sneeuw laag wordt namelijk vandaag niet geheel opgeruimd en aangezien een zwakke rug van hoge luchtdruk over Nederland gaat trekken, is er een flinke nachtelijke uitstraling te ver wachten, waarbij plaatselijk mist kan ontstaan. Op ongeveer 600 kilo meter ten Westen van Ierland be vindt zich een nieuwe drepressie, die een tamelijk Zuidelijke koers volgt ir. de richting van het Engelse Ka naal. Deze depressie zal er hoogst waarschijnlijk niet in slagen veel warmte naar West-Europa te stu ren. De temperatuur zal daarom de eerstkomende dagen in de buurt Van het vriespunt blijven. belicht. Misverstand op sommige pun ten zal kunnen worden weggenomen. Woningbouw is blijkbaar een onder werp, waarover niet alle gasten een stemmig denken. Ter omlijsting van deze avond zal muziek worden gege ven. ROELOFARENDSVEEN A.s. Donderdag Voorlichtingsdag. Naar men ons verzoekt mede te delen heeft hét Rijkstuinbouwconsulent- schap te Amstelveen, waaronder Roelofarendsveen ressorteert, beslo ten, om vanwege het plotseling inge- treen winterweer, waardoor de tuin der gemakkelijker een dagje uit zijn werk kan breken, op Donderdag 31 Januari a.s. in de Pancratiuszaal de jaarlijkse voorlichtingsdag te organi seren. De opening vindt plaats des morgens te 10 uur met als sprekers A. J. Verkleij over bemestingspro blemen, ir. G. W. van der Helm, rijkstuinbouwconsulent en ir. M. Loo- mans over resp. Algemene- en Be drijfseconomische aspecten in de tuinbouw. De Voorlichtingsdag is gratis en voor een ieder toegankelijk. Krassen op het gias In de bijdragen die de zieken fondsen verstrekken voor kleine kunstmiddelen zijn enige wijzi gingen gekomen. Dat brengt o.a. mee dat we in het vervolg onze hele bril zelf zullen moeten be talen. Het is niet te hopen dat er nu mensen uit zuinigheid blinde mannetje zullen gaan spelen, want het is natuurlijk niet be vorderlijk voor de ogen, zich zo'n ding eenvoudigweg niet aan te schaffen, wanneer de dokter het dragen van een bril noodza kelijk acht. Het aantal brillendragers in Ne derland is zeer groot. Er zijn tal van redenen waarom er een bril wordt voorgeschreven. De bijziende kan op afstand minder goed zien. Bijziend heid blijkt dikwijls op de schoolleef- steld voor de Tweede Kamer, n.l. de tijd 0mdat de kinderen de letters en heren M. P. v. d. Weijden uit Zeven- dc cijfers op het schoolbord niet hoven, mr. dr. J. J. M. Veraart uit hunnen lezen. Bijzienden die in de de heer Th. Hooy uit klas toevallig steeds op de voorste banken hebben mogen zitten, onder vinden later vaak op andere manier last van hun oogafwijking. Deze mensen kunnen in de bioscoop, voor al wanneer zij op de duurste plaatsen zitten, de onder het beeld geprojec teerde tekst niet ontcijferen. Bijzienden hebben een te lange De politie heeft de zaak in handen, Dr. Euwe komt. Op de jaarver gadering van de schaakclub „Bode graven" deelde de voorz., de heer T. Scheer, mede, dat op 20 Februari a.s. onze nationale schaakkampioen, dr. Euwe, naar Bodegraven zal ko men om simultaan te spelen onder auspiciën van genoemde schaakclub. Waar deze stryd gehouden zal wor den, wordt nog nader bekend ge maakt. Geb.: Baan, z. v. J. MullerVan Ingen; Dina, d. v. H. den Hertog v. d. Heuvel; Neeltje, d. v. A. Boot Kastelein; Abraham, z. v. A. Streef- landv. d. Ham. BOSKOOP Hoenderkeuring „Nut en Sport" In verband met de heersende vogel ziekte, waardoor althans voorlopig systeem uitdacht, gaf hiermee Maan dagavond een voorstelling voor zijn vakbroeders in restaurant „Den Hout" in Den Haag. Vijf uur lang heeft men in span ning over de resultaten verkeerd. De voorzitter van de Bond van Kleer makerspatroons te Den Haag, die een moeilijk figuur heeft, diende tot mo del. De heer Hulsman baseert zyn systeem op een speciale meetmetho de, die van de taille uit iedere vorm van het lichaam registreert, alsook afwijkingen daarvan. Deze legt hij neer in een patroon, waardoor hy doorgaans in staat is een costuum zonder verder passen af te leveren. De stof wordt met hulpnaden aan de vorm aangepast. De stof wordt door hem nergens geforceerd of ge perst. Bij oudere methoden wordt namelyk vaak gerekt om de goede coupe te krijgen. Door de nieuwe hf,' bedd valt ets vóórhet techniek behoeft men nergens ge-netvbea' Hun fbrek w°r' weid te gebruiken. Dit werd aan een 1 £££,1»™ ncgatleve' dat z,)n h°"e geruite jas gedemonstreerd. Ook de broek werd volgens dezelfde metho de „opgebouwd". Eerst na middernachct konden de •sultaten v Eerst na De verzienden hebben een te kor te oogbol, het beeld valt hen een weinig achter het netvlies. Zij heb ben moeite met het zien in de nabij moeten zij het oog bij voortduring enthousiasten beloonde het harde cvermatig inspann!n, hetgeen zich werk van de heer Hulsman en zijn herhaaldelijk uit in klachten over vier assistenten. Het grootste deel hoofdpijn Door een bril met posl- der aanwezige deskundigen achtte tieve, dat zijn dus bolle glazen, is er het nieuwe systeem revolutionnair ^an 00k aj heel wat hoofdpijn van en uitstekend voor de middelklasse deze wereld verdwenen, maatkleding. Niet alleen kan een besparing aan arbeid tyd en stof verkregen worden, doch ook de kwaliteit van het costuum zelf, dat zonder rekken en persen minder zal slijten, wordt verhoogd, aldus deze kleermakers. Zij huldigden de uit vinder voor diens systeem, dat in Frankryk reeds toepassing vindt en veld wint. Aan deze vaktechnische avond was een kleine expositie van de nieuw ste Engelse wollen stoffen verbon den. Wanneer het hoornvlies niet in alle richtingen gelijk gekromd is, moeten er weer andere voorzienin gen worden getroffen. Dan moeten er cylinderglazen, die deze afwij king weer opheffen, aan te pas ko men om de betreffenden behoorlyk zicht te verschaffen. Ook ijdelheid is voor veel mensen nog steeds een reden hun bril niet te dragen. Vooral onder de 40- tot 50-jarigen, die behoefte aan een lees bril gaan krijgen, treft men maar al domsverschijnsel moeilijk neer kun nen leggen. Zij moeten alle drukwerk op steeds groter afstand gaan bekijken en zij vergen bij het lezen zonder bril tel kens teveel van hun ogen. Op het laatst moeten zij het papier zo ver van zich afhouden dat de letters te klein worden om er nog iets van te zien. Soms hoort men zo iemand zeggen dat zijn armen tekort zijn om hetgeen er gelezen moet worden op een voldoende grote afstand te hou den. Het is beslist geen goede zuinig heid nu maar geen bril te kopen. Het is heel wat beter een keuze te doen uit het waarlijk grote aanbod aar dige en moderne monturen, die aan niemands schoonheid bijzonder veel afbreuk behoeven te doen. Maar dan ook zorgen dat de bril niet breekt. Een solide étui voor de tijden dat hij niet in gebruik is, is' geen luxe. Moeten we de bril de ge hele dag dragen, dan is zoiets na tuurlijk overbodig, maar dan moet er voor de nacht toch een veilig plaatsje voor worden gevonden. En tot slot: leg een bril nooit met de glazen op tafel of kastje. Er ko men dan steeds meer kleine krasjes op, hetgeen de doorzichtigheid niet ten goede komt. SPORT SCHAKEN INTERNATIONAAL TOURNOOl TE BAZEL In het internationaal schaakiour- nooi te Bazel heeft dr. Euwe in de derde ronde tegen de Zwitser Schu- del remise gespeeld. In deze partij werd de Catalonische opening toege past, hetgeen tot sterk aanvallend spel leidde. Onze landgenoot trachtte door een kwaliteitsoffer zijn positie te verster ken, doch zijn tegenstander offerde eveneens om de stelling in evenwicht te brengen. Na een pionnen-einaspel eindigde de partij in remise. De overige uitslagen van de derde ronde luiden: VidmarChristoffel 10; LeepinMüller H:Techner Müller 10. De hangpartij tussen Müller en Schudel werd zonder verder spelen door Müller gewonnen gegeven. De stand na de derde ronde luidt: 1 en 2 Vidmar en Schudel ieder 2 y3 punl; 3 en 4 Techner en Euwe ieder 2 punten: 5 Leepin 1% punt; 6 Chris toffel 1 punt; 7 Müller Vi punt en te vaak lieden, die zich bij dit ouder- 8 Müller 0 punten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2