Koning Faroek zet ministerie af Na de uitgebreide onlusten in Cairo NAHAS PASJA VERVANGEN DOOR ZIJN TEGENSTANDER Krijgswet voor heelEgypte afgekondigd DE VORMING VAN HET EUROPESE LEGER f'-- Eerst Saarkwestie regelen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 28 JANUARI t»5i 43ste JAARGANG No. 12496 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 IRONING FAROEK van Egypte heeft Zondagavond zijn minister president Moestafa el Nahas Pasja ontslagen en Ali Maher Pasja in diens plaats benoemd. Maher is 68 jaar oud en wordt als een „sterke man" beschouwd. Hij is indertijd doorNahas Pasja „om veiligheidsredenen" gearresteerd. Maher Pasja heeft onmiddellijk een nieuwe kabinet be kend gemaakt. Waarnemers geloven, dat de staat van beleg, die na bloe dige ongeregeldheden van Zaterdag door de 31-jarige koning Faroek is afgekondigd, zal voortduren totdat de toestand wat duidelijker is gewor den. Zij voorspellen, dat de koning het parlement zal ontbinden. Het par lement is juist twee jaar geleden gekozen en de nationalistische Wafdis- tische partij van Nahas Pasja heeft zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden de absolute meerderheid. Wat wordt genoemd „een re giem van terreur" heeft Zaterdag te Cairo geleid tot incidenten met meer dan twintig doden en 200 gewonden. Maher Pasja de sterke man Ali Maher Pasja wordt in politieke kringen als de voornaamste tegen stander van Nahas Pasja beschouwd. Tijdens de laatste oorlog werd hem door Nahas huisarrest opgelegd om dat hij de Asmogendheden gunstig gezind zou zijn geweest. Koning Faroek heeft Nahas ook in 1937 en 1944 al ontslagen. Hij kreeg ditmaal zijn ontslag nadat het Waf- distische kabinet gedurende vier uren de relletjes van Zaterdag had bespro ken. Maher Pasja was bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog voor het laatste premier. Daarvoor is hij ver scheidene malen hoofd van het kabi net des konings geweest. In een brief aan de koning heeft de nieuwe premier gezegd, dat hij zal streven naar vervulling van Egyp- teês nationale verlangens het ont ruimen van de Suez-kanaaklzöne door de Britse troepen en eenheid van de Nijldelta (Vereniging van Egypte met de Soedan). „Ik zal streven naar de eenheid van alle Egyptenaren door het sa menbrengen van alle partijen voor het welzijni van het land. Hoe moeilijk de toestand ook is, ik zal streven naar verbetering van de omstandigheden van alle klassen der bevolking in het bijzonder die van boeren en ar beiders", aldus premier Maher in zijn brief aan de koning. Maher Pasja is door de koning be noemd tot premier en militair gou verneur van Egypte. Behalve pre mier is hij ook minister van buiten landse zaken en minister van oorlog en marine. Vele politieke waarnemers geloven, dat Maher Pasja, met de steun van een belangrijk deel van het volk, in staat zal zijn uit de impasse te ko men, waarin de regering-Nahas was geraakt. Mogelijk zal hij in staat zijn de .nationale aspiraties" te verzoe nen met de vitale Westelijke defensie behoeften in het Midden-Oosten. Eerst zullen de politieke hartstoch ten van het volk. ontketend door de politiek van Nahas en de jongste incidenten in de kanaal-zóne, tot rust moeten worden gebracht, aldus deze waarnemers. Stabilisatie van de binnenlandse toestand zal echter niet gemakkelijk zijn, ook al niet omdat Maher, hoewel zeer gezien, geen meerderheid in het parlement achter zich heeft. De zitting van het parle ment is trouwens 30 dagen ge schorst. Volgens de grondwet heeft de regering hier het recht toe. KRIJGSWET AFGEKONDIGD. De Egyptische regering heeft Za terdagavond de krijgswet voor geheel Egypte afgekondigd. Met ingang van Zondag is de avondklok te Caïro af gekondigd; onbevoegden zullen zich tussen zes uur 's avonds en zes urn 's morgens niet buiten hun woningen mogen bevinden. Alle universiteiten en scholen te Caïro zijn« tot nader order gesloten. NEDERLANDERS IN CAÏRO VEILIG. Bij navraag deelde men ons op het ministerie van buitenlandse zaken tc Den Haag mede, dat volgens de eer ste berichten die daar zijn ontvangen, de Nederlandse kolonie in Caïro vei lig is. De wanordelijkheden te Cairo De DFKANAALZONC terwijl ook uit de menigte werd ge schoten. De politie beantwoordde het vuur met grove hagel, waardoor ver scheidene raddraaiers werden ge wond. In het gebouw van de renbaan- club bevond zich, op het tijdstip dat de ordeverstoorders binnendrongen, de welbekende 83-jarige Schotse eco noom James Ireland Craig; hij werd ter plaatse vermoord. (Later werd gemeld, dat hij vermist werd). Onder de ordeverstoorders bevon den zich duizenden studenten, die werden aangehitst door leden der Egyptische „bevrijdingsbataljons". De wanordelijkheden vonden plaats na het bekend worden te Caïro van de gevechten te Ismailia. Zij be gonnen Zaterdagochtend vroeg met demonstraties, waarbij volksmenig ten zich verzamelden in de omgeving vam de wijk, waar de buitenlandse ambassades zijn gevostigd. Leuzen werden geroepen als „Zendt het Egptische leger naar de kanaal- zóne!", „Churchill de hond, Erskine de slager!". Omstreeks het middaguur waren er reeds tienduizenden demonstran ten, die zich langzaam verplaatsten en op een gegeven ogenblik vele stra ten van Caïro beheersten. Daarop be gon het in brand steken van gebou wen. De etalageruiten van een Fnans kledingmagazijn werden ingeslagen. De inhoud werd op straat geworpen, aan stukken gereten en verbrand, met uitzondering van de dassen, die de betogers in hun zakken staken. Het hoofdkantoor van een Britse bank en het pand, waarin een Britse winkel was ondergebracht, gingen in vlammen op. De Ritz-bar in de Kasr el Nil-straat werd bestormd; flessen likeur en de inventaris werden de straat op geworpen. Een winkel, waar rijwielen en jachtgeweren werden verkocht, werd leeggehaald. De rij wielen werden totaal vernield, de jachtgeweren meegenomen. Er is aanzienlijke schade aangericht aan eigendommen van buitenlanders en Egyptenaren. Dikke rookwolken tekenden zich Zaterdag, in de namiddag, boven Caïro af. Een ooggetuige verklaarde, dat de autoriteiten op een gegeven ogenblik de toestand niet meer in handen hadden. Brandweerauto's en motorvoertuigen van ziekenhuizen reden af en aan. Een afgevaardigde van de „Wafd' (de regeringspartij) sprak de me nigte toe. Hij werd luide toegejuicht bij de opmerking: „Wij zullen de Sowjet-Unde om materiële hulp moe ten verzoeken; dat is de enige ma nier om het hoofd te kunnen bieden aan de Britse aanval in de Suez- kanaalzöne". Vele betogers riepen: „Wij willen in de kanaalzone gaan vechten!" OP HET NIPPERTJE ON1 SNAPT. Een Brits lijnvliegtuig, dat op weg was naar Australië, heeft Zondag op het vliegveld van Lydda, in Israël, een noodlanding gemaakt. Het toestel, dat bijna geen benzine meer had, wist op het vliegveld „Faroek" van Caïro nog juist aan een Egyptische menig te van ordeverstoorders te ontkomen. Het vliegveld was door kameelruiters afgezet Egyptenaren wisten evenwel de afzetting te verbreken en renden op het vliegtuig, een „Constellation", af. Het vliegtuig steeg op, waarbij het zijn afdalingstrap verloor. Passa giers zagen hoe de Egyptenaren zich toen op een beambte van de B.O.A.C. wierpen en hem afranselden. Nog drie andere B.O.A.C.-toestellen wisten, op hetzelfde tijdstip te ont komen. ZAT DE MOEFTI ER WEER ACHTER? De Egyptische politie heeft de lei dei van de „Groene Hemden", Ah med Hoessein, gearresteerd. Hij zal worden vervo-gd als voornaamste /erant woordelijke aanstichter van de ongeregeldheden, die zich Zater dag in Cairo hebben afgespeeld. Volgens het Britse Zondagsblad „Sunday Chronicle" heeft de Britse Intelligence Service ondekt, dat de groot-moefti van Jeruzalem, Ahmid el Hoesseini, in Cairo verblijft, waar hij zijn intrek heeft genomen in de luxueuze Villa Aida. Ahmed Hoessein en Ahmid Hoesseini zijn twee bekende onrust stokers. Vooral de groot-moefti heeft een bewogen verleden achter zich. Hij stond achter alle opstanden, die zich tussen de eerste en de tweede wereldoorlog in het Nabije Oosten hebben afgespeeld en die gericht waren tegen de overheersing der Engelsen. Ahmed Hoessein heeft evenals de groot-moefti destijds in nauwe be trekking gestaan met de Europese fascisten en Nazi's. In Egypte heeft hij eigen „bevrijdingsbataljons" ge vormd, die een guerilla-oorlog voe ren tegen de Britse troepen. Waarover men het te Parijs eens werd Zondagavond kort voor middernacht is een communiqué uitgegeven over de tweedaagse conferentie inzake het Europese leger welke -te Parijs is ge houden door de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België Nederland en Luxemburg De punten, waarover de ministers van buitenlandse zaken het eens zijn en die thans aan de respectieve regeringen zullen worden voorgelegd, zijn de volgende: 1. Het uitvoerende orgaan van de gemeenschap zal „Commissariaat van de Europese Verdedigingsgemeen schap" worden genoemd. 2. Het commissariaat zal uit negen leden bestaan, die voor zes jaren worden benoemd en wegens hun al gemene competentie worden geko zen uit de burgers van de deelne mende staten. 3. De raad van ministers, de As- semblée, het commissariaat en het gerechtshof zullen in functie blijven in de huidige vorm tot de vestiging van een federale of confederale structuur van Europa. 4. De Assemblée van de Verdedi gingsgemeenschap zal dezelfde zijn als die, waarin het verdrag voor de kolen- en staalgemeenschap voor ziet, maar wanneer zij zitting heeft als defensie-assemblée, zullen Frank rijk, Duitsland en Italië recht heb ben op drie extra afgevaardigden. 5. De stembepalingen in de raad van ministers van de gemeenschap zijn vastgesteld. Het gerechtshof van de Verdedi gingsgemeenschap zal hetzelfde zijn als dat van de kolen- en staalge meenschap. 7. Besloten is dat het niet nodig is ïRaade Jiiuió antuing weigering Hate wintei facacht óneeuwpiacfit Sneeuw op een der Amsterdamse grachten op Zaterdagavond. wanordelijkheden welke zich Zaterdag te Cairo hebben voorgedaan en de oorzaak zijn geworden van de val van Nahas Pasja zijn zeer uitge breid geweest. Duizenden anti-Britse betogers renden door de straten van Twee leden van het Zwitserse Roode Kruis, dr. Otlo Lehner (met rug naar camera), hoofdgedelegeerde van het Internationaal Roode Kruis Comité en Albert de Cocatrix, afgevaardigde, wachten aan de ingang van het conferen tiekamp te Panmoenjon op antwoord betreffende hun tweede verzoek om - persoonlijk aan de Noord-Koreaanse premier Kim II Soeng een brief te £2? e b/nz!'ne" taUowinkeIs Pvan I ™°gCn overhandigen, waarin het Roode Kruis om toestemming vraagt de Europeanen en het gebouw der Brit- krijgsgevangenkampen te mogen inspecteren. Hun verzoek werd geweigerd, se renbaanclub in brand. In de wijk De in?ang van het conferentiekamp wordt bewaakt door twee in gewatleer- Kaar el Nil plunderden de betogers,de winteruniformen gestoken communistische schildwachten. de zetels van de instellingen der ge meenschap te bepalen voordat het verdrag getekend is. De ministers hebben uitvoerig gedachten gewisseld over de wijze, waarop de verplichtingen uit hoofde van het huidige verdrag in harmo nie kunnen worden gebracht met die, welke zijn vervat in het Noord- Atlant'sch Verdrag. Zij hebben ook van gedachten ge wisseld over de te vestigen betrek kingen tussen de toekomstige Euro pese Verdedigingsgemeenschap er de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie. De Duitse staatssecretaris voor buitenlandse zaken (prof. Walter Hallstein) heeft gezegd, dat de op neming van Duitsland in de Verde digingsgemeenschap niet kon wor den uitgelegd als een afstand doen door Duitsland van een latere asso ciatie met het Noord-Atlantisch Verdrag. 9. De duur van het verdrag en de budgetaire bevoegdheden van de Assemblée zijn besproken door de ministers, die hun deskundigen in structies hebben gegeven voor een definitief ontwerp. De ministers waren van mening, zo besluit het communiqué, dat de finitieve overeenstemming in de naaste toekomst tot stand zal ko men over de problemen van het ge meenschappelijk budget, het gemeen schappelijke program van bewape ning cn uitrusting, kwesties aan bande de betrekkingen tuksen het jmmissariaat, de raad van minis- :rs en de Assemblée, en de voor- ïaamste problemen van militair ka ak ter. Gevechten bij Solo Een concentratie van gewapende erroristen van de Daroel Islam is ussen Solo en Semarang op Java loor regeringstroepen uiteengeslagen, Mus meldt A.P. Aan de operatie werd deelgenomen door 2000 man, die werden onder steun door vliegtuigen van de Indo nesische luchtmacht. Moskou is boos op Italië Daarom geen herziening vredesverdrag De Sowjet-Unie heeft Italië er van beschuldigd een voorname rol te wil len spelen in het „agressieve Atlanti sche blok". Radio-Moskou heeft Za terdag de tekst omgeroepen van een antwoordnota op een Italiaanse nota, waarin de Sowjet-regering werd ver zocht haar medewerking te verlenen aan een wijziging van het met Italië gesloten vredesverdrag. Het Kremlin zegt, dat het Italiaan se- streven alleen wordt ingegeven daar de wens actiever deel te kunnen nemen aan» het Noordatlantische ver-1 drag. Enige vordering te Panmoendjon Wij hebben de laatste weken wei nig melding gemaakt van de bespre kingen te Panmoendjon, omdat er niets ander te melden was dan: geen vorderingen. Thans schijnt men in het afgelopen weekeind toch iets opge schoten te zijn. Men is nl. overeen gekomen de kwestie van de aanleg varn vliegvelden in Noord-Korea, waarover de besprekingen geduren de een maand waren vastgelopen, voorlopig ter zijde te leggen en de kwestie van het toezicht op het na leven der wapenstilstand aan een commissie van stafofficieren over te dragen, opdat de hoofdpunten van de wapenstilstandsovereenkomst ver der afgehandeld kunnen worden. Verder hebben de geallieerden de communisten een onwerp-wapenstil- standsovereenkomst overhandigd, waarin alle punten, waarover reeds overeenstemming was bereikt, zijn verwerkt. Voorgesteld wordt, dat de Noord-Koreanien enkele gespecificeer de vliegvelden met beperkte start banen zullen mogen aanleggen. Aan het front was de geallieerde artillerie actief, maar verder bleef het bij patrouille-acties. De viering van het Chinese Nieuwjaar op Zondag verliep voor de geallieerde onopge merkt. De bom van Bonn West-Duitslands Bondskanselier Adenauer heeft Zondag te kennen ge geven, dat hij zich zou verzetten te gen Duitse deelneming aan de defen sie van West-Europa zolang de Saar kwestie niet is geregeld. Dit volgde op de benoeming van Gilbert Granval als Frans ambassa deur te Saarbrücken. Granval was te voren Hoge Commissaris in de Saar, De woordvoerder van de Duitse rege ring, die deze uitspraak van Ade nauer wereldkundig maakte, voegde h:eraan toe, dat het twijeflachtig was, of het debat dat op 7 en 8 Februari was gesteld gehouden zou kunnen worden. In Parijs werd dit nieuws heden be sluit om de diplomatieke status van vandaag uit Bonn". Een Franse woordvoerder merkte op, dat het be sluit om de diplomatike status van Granval te veranderen, reeds Maart van het afgelopen jaar was ge nomen. Daar de Saar een autonome regering heeft aldus de woordvoer der is de noodzaak van het hand haven van een Hoge Commissaris in het Saargebied geëindigd en was het volkomen normaal dat er een am bassadeur zou komen. Dit hield geen verandering in de Franse politiek in cn Frankrijk blijft van mening, dat de definitieve sta tus van- het gebied slechts bepaald kan worden in het vredesverdrag met Duitsland. De Franse woordvoerder weigerde zich uit te laten over de verklaring van Adenauer. SCHUMACHER MET ZIEKENVERLOF. In Westduitse socialistische krin gen neemt de overtuiging toe, dat de leider der sociaal-democratische partij dr. Kurt Schumacher, om ge zondheidsredenen nooit in staat zal zijn aan het hoofd van een regering te staan, in geval zijn partij een kabinet zou moeten vormen. Schu macher, die langzamerhand herstelt van een storing in de bloedsomloop, gaat deze week twee maanden met ziekteverlof. Eerst naar het Zwarte Woud en later misschien, op uitno diging van de Amerikaanse hoge commissaris, naar de Franse of Ita liaanse Rivièra. De vice-voorzitter van de SPD, Encb Ollen'hauer, neeft evenwel op een partij vergadei ing te Mühlhelm meegedeeld, dat Schumacher binnen afzienbare tijd weer actief aan bet politieke leven zal kunnen deelne men, daar zijn gezondheidstoestand verbeterd is. Het wintert in Europa Een dikke vracht sneeuw Londen beleefde in de nacht van Zaterdag op Zondag zijn koudste nacht sinds vier jaar. De tempera tuur kwam ruim drie graden bene den het nulpunt. Vele delen van En geland liggen onder een dikke sneeuwvacht. De temperatuur va rieerde van 7 tot 15 graden onder nul. Spiegelgladde wegen hinderen het verkeer op hoofdwegen en in de heuvelachtige gebieden. In Wales is een bergbeklimmer tij dens een sneeuwstorm om het leven gekomen. Zijn metgezel, die in uit geputte toestand werd aangetroffen, herstelt langzaam. In Parijs viel tijdens het week einde de eerste sneeuw van het sei zoen. In Midden-Frankrijk en Alge- rië viel veel sneeuw. In Le Havre woedde een sneeuwjacht cn landin waarts ontlastten zich donder en hagelbuien. De wegen in België zijn spiegelglad. In tien jaar was in de kuststreken niet zo veel sneeuw ge vallen. De Shetlandeilandcn, ten Noorden van Schotand, hebben in geen jaren zoveel sneeuw gezien. Ook in Noord-Italië ligt een dik pak. In de Apennijnen ligt de sneeuw op sommige plaatsen twee meter hoog. Mossadeq doet beroep op Engeland De Perzische premier Mossadeq heeft, aldus AFP, door tussenkomst van de scheidende Britse ambassa deur Sir Francis Shephard, een boodschap aan dc Britse regering gericht, waarin hij deze verzoekt haar politiek ten aanzien van Perzië tc wijzigen, opdat het geschil tussen beide landen voorgoed beëindigd kan worden. In deze boodschap zegt Mossadeq: „Bevolking en regering van Perzië willen met ieder tot overeenstem- ming komen Zij willen geen on enigheden. De Britse regering, die een netelige kwestie had kunnen op lossen, heeft dit niet gedaan cn het meningsverschil is niet verdwenen. Indien Engeland van oordeel is, dat de weg, die het in Perzië in het verleden heeft gevolgd, een voor En geland gunstige was, laat het dan hierop voortgaan. Zo niet, laat En geland dan een andere weg inslaan om een eind te maken aan de hui dige toestand". Geen grid De Perzische ambtenaren hebben nog geen salaris ontvangen, hoewel het volgens de Perzische tijdrekening reeds de zesde van de meand is. Er bestaan nog steeds dezelfde moei lijkheden als vorige maand om de voor de salarisuitbetaling benodigde gelden te voteren. Zondagmorgen zouden de in Te heran aanwezige afgevaardigden van de Kamer in besloten zitting bijeen komen om te bespreken, hoe men het quorum bijeen kan krijgen om het voorlopig twaalfde deel der be groting goed te keuren. BOSBRANDEN IN AUSTRALIë. In de omgeving van Sydney, de hoofdstad van de Australische staat Nieuw-Guinea, woeden hevige bos branden, waardoor Vrijdagmiddag reeds 45 huizen, waarvan sommige in de buitenste wijken van Sydney, zyn verbrand. In het Westen van de staat tracht de brandweer te voorkomen, dat het vuur de munitie-opslagplaats van Marrangaroo bereikt, die reeds in rookwolken is gehuld. Jiaweitje Afhankelijkheid is hees en mag niet hardop praten. Shakespeare.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1