L UT TÏ DUINSTREEK Wanneer de parochianen meewerken kan hopenlijk dit jaar begonnen worden 8 8 Tentoonstelling van bijna vijf eeuwen Bijbel in het Nederlands BIOSCOPEN ZATERDAG 26 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Si. fPetvuópcvtacfiie wacht op, een ue>cetii£in&yeBauiu Op de kille pastoriezolder hing een twee zichtbare huizenblokken in, een voorgebouw met daarachter, ver bonden door een hal, de grote zaal. Voorlopig zal volstaan worden met het voorgebouw, waarin op de be gane grond twee kleine zaaltjes ge projecteerd zijn van resp. 9,20 bij 9,50 meter en 4,30 bij 9,30 meter. Daartusen ligt een hal met toegangs deur buffet en toiletten. Boven dit alles komt een grotere zaal, waarin voor ongeveer 200 personen plaats zal zijn. Deze zaal maar dat is toekomst muziek wordt later omgebouwd tot congierge-woning, wanneer de echte grote zaal achter het voorge bouw klaar zal zijn. Dit wordt een zaal van 21,60 bij 11,10 meter, plaats biedend aan 320 personen, voorzien van een podium, met opzij kleedka mers en bergruimte. Tussen het voor gebouw en de grote zaal is een grote hal geprojecteerd, waarin een trap naar boven voert en waarin zich ruime garderobes, een buffet en toi letten zullen bevinden. Wanneer de eerste steen gelegd wordt, zal afhangen van de St. Pe trus-parochianen, voor wie een eigen parochiehuis geen overbodige luxe, maar dringende noodzaak is. Moge het dringen van deze noodzaak ook een rol spelen in het enthousiasme, waarmede de parochianen hun pas toor van middelen voorzien om deze mooie plannen ontworpen door het architectenbureau ir. Hugo van Oerle en J. J. Schrama ten uitvoer te brengen! gewijde stilte, toen pastoor Beukers naar een hoek liep en voorzichtig als onthulddc hij een monument een doek wegtrok, die tot op dat ogenblik iets geheimzinnigs voor ons verborgen had gehouden: de ma quette van het komende parochie huis! 't Staat er za eenvoudig geschre ven: het komende parochiehuis. Maar dat „komen" houdt nog een berg van moeilijkheden in, vooral fi nanciële. Want het moge dan zijn, dat de parochianen hun gouden her der verleden jaar 11.000 gulden aan geboden een geschenk waarvoor pastoor Beukers uitemate dankbaar was het is slechts een begin van de ruim 80.000 gulden die nodig zijn voor de verwerkelijking van dit prachtige plan. Om de bouw moge lijk te maken, moet een lening van 70.000 gulden gesloten worden, een stap, waartoe het Kerkbestuur pas overgaat, wanneer rente en aflossing door de parochianen verzekerd zijn. Vandaal de oproep, die pastoor Beu kers in zijn Nieuwjaars-predicatie deed. Wanneer de parochianen met be kwame spoed hieraan gevolg geven, bestaat de kans, dat nog dit jaar met de bouw begonnen wordt, tenminste wat de eerste helft van het plan be treft. Zoals bovenstaande foto van genoemde maquette laat zien, be staat het parochiehuis uit twee delen: aan de Zeemanlaan-zijde, tussen de Zaterdag 26 Februari. Vandaag geen gelukkiger mens in Leiden dan de heer A. F. van Re- mundt! Stel U voor, hij werd van nacht om twaalf uur door kennissen uit z'n bed gebonsd met de mede deling, dat hy de hoofdprijs gewon terrein gezin, school en maat schappij te gaan bestrijken. Van daar de bijeenkomst, die a.s. Woens dagavond om 8 uur in Het Gulden Vlies gehouden wordt, waarop dr. W. F. Prins, Gem. Inspecteur van het Onderwijs in Amsterdam, zal spreken over „Wat mogen de ouders nen had van een rebus ten bate van j van de school en wat de school van het Labré-huis in Nijmegen, groot! de ouders verwachten?" Alle be- 7500 gulden! De man kon het maar i langstellenden zijn welkom, nauwelijks geloven, doch toen in het En het St. Melaniawerk (de vrou- holst van de nacht, om twee uur, welijke Missieactie) dat zich ten doel enige studenten uit Nijmegen aan- j stelt klinieken en kleine scholen te belden om het berifcht te bevestigen, bouwen in Indonesië, bestaat dertig drong het tot hem door, dat dit j jaar. Ter gelegenheid daarvan wordtning op het witte doek gesproken zeldzame buitenkansje hem inder- a.s. Dinsdagavond in de aula van mag worden van cultuurfilms, dan (Foto: „De Leidse Courant") PLANNEN VOOR EEN ST. LIDUINAKAPEL Terloops deelde pastoor Beukers ons ook nog mede, dat hij hopenlijk dit jaar nog zal beginnen aan de bouw van een St. Lidwinakapel, terzyde van de kerk, waar vanaf de Zeemanlaan nog een witte plek van de kalksteen-muur te zien is. Aanvankelijk lag het in de be doeling op deze plaats een kas te bouwen voor het bewaren van pal men, maar toen tijdens de bouw van de kerk op de plannen bezuinigd moest worden, ging de eerste streep door deze kas. Thans heeft pastoor Beukers dit plan laten varen omdat de kerk dringend behoefte heeft aan een vierde altaar, aangezien het aantal H. Missen groter is dan bij de bouw van drie altaren voorzien was. De fundering ligt er reeds. Vanzelf sprekend zal voor dit plan de zijmuur van de kerk doorbroken moeten wor den. G.A. BENOEMD VOOR KRAAMCENTRUM LEIDEN E.O. Z.H.E. de Bisschop van Haarlem ^eeft kap. L. Sluys te Leiden (deke nale parochie) benoemd tot geeste lijk adviseur van het R.K. Centrum voor Kraamhulp „Leiden en Omstre ken." BESCHULDIGING TEGEN MR. KRUIZINGA VERVALLEN. De kantonrechter-plaatsvervanger in Den Haag, mr; van Bisselick, die op verzoek van mr. H. Kruizinga door de minister belast was met de behandeling van de politieke zaak, die tegen mr. Kr. liep, heeft na een zeer uitvoerig onderzoek, dat maan den geduurd heeft en waarin ruim 40 getuigen gehoord zijn, de beschul diging vervallen verklaard. De heer Kruizinga was in de oorlogsjaren in specteur van politie te Leiden. Als verdediger trad op mr. A. J. Sormani. CROC-BAR mei Hazelnoot en Melkchocolade (Advertentie) Woensdagmorgen te 9 uur zal in de Hartebrug-kerk een plechtige gezon. gen Zielerust-Mis worden opgedragen voor pater Paduanus Bouters O.F.M. Deze plechtigheid gaat uit van de Centrale van de Zitavereniging, waar uit de R.K. Vakschool, de Cortona- stichting en de Meisjesbescherming zijn ontstaan en waarvan p. Bouters de oprichter was. Verwacht mag worden, dat ook de parochianen van de Hartebrug, on der wie p. Bouters 22 jaar heeft ge werkt, in groot getal aanwezig zullen zijn. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand. examen Indologie (taalk.) de heer R. M. Muchlis Leiden; voor het doctoraal examen Indonesisch rocht mej. E. Korff Doetinchem, idem de heren J. U. M. Grevenstein Voorburg, R. C. Jahn Leiden, E. R. Haighton den Haag; voor het doctoraal examen Ne derlands recht C. C. Twijsel den Haag, mej. C. J. L. van den Berg Amster dam en de heer H. W. Spoor Wasse naar^, voor het doctoraal examen ge neeskunde mej. C. M. L. Scheffers Schiedam, idem de heren W. J. Bal- vert Zoetermeer, Th. Geven. Voor burg, J. P. Kuyvenhoven Naaldwijk, J. Meel Leiden, W. H. V. Peutz Heer len, en J. M. Reinink Noord wijk aan Zee, W. Vos 's-Gravenhage; voor het artsexamen le gedeelte mej. L. Wit- tebol Voorburg, idem de heren J. A. F. Backer Haarlem, H. E. Beernink 's-Gravenhage, en H. Cornelius 's-Gravenhage; voor het artsexamen 2e gedeelte de heren P. Bult 's-Gra venhage, H. C. D. den Hertog Lei den, J. A. Taselaar Vlaardingen en D. F. Timmermans Oegstgeest. Dcktersdienst. De Zondags dienst wordt morgen waargenomen door de dokters Jansen, Lamgezaal, v. Leeuwen, Nieuwzwaag en Postel. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Jan. 13 uur' tot Zaterdag 2 Febr 8 uur LEIDSCHENDAM Vader van vier kinderen verdronken Gisteravond ongeveer 12 uur keer de de heer A. G. J. Gyben langs de Vliet huiswaarts. Ter hoogte van Park Leeuwenbergh raakte hij, waar schijnlijk door de duisternis misleid, de weg kwijt met gevolg dat hij met de fiets in de Vliet terecht kwam. Op zijn hulpgeroep is de brugwachter van de Tolbrug ter hulp geschoten en heeft al het mogelijke gedaan de drenkeling te redden Wegens de ho. ge kant mochten deze pogingen niet slagen, zodat de heer Gijben de ver drinkingsdood is gestorven. De heer Gijben, een bekende fi guur in de groothandel in groenten, laat een gezin met 4 kinderen achter. OEGSTGEEST MEVR. CLARENBEEK—VAN KLAVEREN SPRAK VOOR DE VROUWENBEWEGING Het bestuur van de Vrouwenbe weging bleek een goede keus gedaan te hebben, toen zij mevr. M. Claren- beekvan Klaveren uit Haarlem uitnodigde voor het houden van een causerie. De aankondiging op de convocatie van „Moeders wil is wet thuis" onder welke rubriek van de K.R.O. mevr. Clarenbeek reeds vele radio-praatjes verzorgde bleek voor de dames een aansporing te zijn zich naar het Parochiehuis St. Willibrord te begeven. De spreek ster opende haar causerie: „De vrouw als leken-apostel", met verschillende voorbeelden van moederliefde in Korea, China, Afrika, Amerika. der-Apotheek, Lammenschansweg 5, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgeester waargenomen door: 'de Apotheek van Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zui- 26274. LEIDSE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK Hedenmiddag werd in de Leidse Daartegenover staat de evenzeer be- Universiteitsbibliotheek een tentoon-kende z.g. Leuvens Bijbel, uitgege- stelljng geopend door prof. dr. G. Se- ven door de katholieken tegen de venster, getiteld „De Bijbel in het stroom van reformatorische oijbels, Nederlands door de Eeuwen heen", volgens de Nederlandse vertaling Uit het eigen bezit van de bibliotheek van de herziene en authentiek ver zijn ongeveer 100 bijbels tentoonge- klaarde Vulgaat (Nicolaas van Win- steld, die niet alleen, zoals de di- ghe, 1548. Leuven) Ook de minder recteur van de biliotheek in zijn in leidend woord opmerkte, een preg nante illustratie van de vaak zo be wogen en soms ontroerende geschie denis der Nederlandse Bijbelverta lingen en Bijbeldrukken is, maar te kende z.g. Keulse Bijbel was een katholieke uitgave. Zorgvuldige keuze. Uit de veelheid van materiaal hebben de samenstellers van deze vens een interessant beeld van detentoonstelling, v/aaronder vooral de typografische evolutie in de loop der j conservator van de theologische stu eeuwen. Men vindt er zowel kost bare handschriften als moderne dun- drukken. In chronologische volgorde liggen de bijbels onder glas uitgestald, be ginnend bij het Latijns-Nederlands Psalterium, met vers voor vers ver taalde en gecommentarieerde psal men, daterend uit het begin van de 15e eeuw. De bewerking hiervan wordt toegeschreven aan Geert Groote. Een bezienswaardigheid op zichzelf zijn de sierletters, vaak uit gegroeid tot juweeltjes van minia tuur-schilderkunst Men krijgt die pe bewondering voor het ongelofe lijke geduld, waarmede men de tekst letter voor letter met meesterhand getekend heeft. De Nederlandse Bijbelgeschiede nis vervolgt met de z.g. Delftse Bij- diezaal, mej. dr. van Hattum, een zeer zorgvuldige keuze gemaakt, zonder enige overdadigheid. Zo springen we dan over naar de Deuxaes-bijbel, de z.g. Delftse Bij bel, die verscheen met privilege van de Staten van Holland, het eerste be wijs van belangstelling van de Sta ten voor de bijbelvertaling. Daarop volgt dan de eerste uitgave van de officiële Statenbijbel (1637) waarop 18 jaar later een register van fou ten verscheen, vijf jaar daarna door een geheel herziene uitgave van de Statenbijbel achterhaald. Men ziet nog een herziening van de kath. Leuvens Bijbel. Vervolgens, daterend uit 1680, een eigen vertaling met aantekeningen vooi de Romonstran- ten. Interessant is ook de Ned. Lu- therbijbel van 1702 in de bewerking bel uit 1477, de oudste Bijbel die in van Adolph Visscher. gedrukt werd, en j Nadat in 1614 (dus tijdens het in Nederland ge- Twaalfjarig Bestand) door de Je- druk e Psalmboek uit 1487. Het tweede deel van de tentoon- zuiet Fr. Costerus een vertaling van het Nieuwe Testament naar de Vul- stelling laat de voorgeschiedenis j gaat, met uitleggingen, verschenen van de Reformatie zien, o.a. met de was, tot bestrijding van de Protes- eerste vertaling van het Nieuwe, tantse uitgaven wacht de tentoon- Testament door Luther (1524) en de i stelling tot 1894 voordat er een nieu- bekende Liesvelt-bijbel van 1526.1 we Nederlandse vertaling van de Hierna ging spr. over op de bestaan de angst voor een eventuele nieuwe oorlog. Dit gaf weer aanleiding te kunnen spreken over de vrede en het zo vaak ontbreken van de vrede in eigen kring. Door het Christendom is de vrouw van niets tot iets geko- -r-sio* vrouw. In haar persoonlyke waardigheid is zij man, ook als kind van God. Z. H. de Paus heeft gezegd, dat de taak der gehuwde vrouw is moe der te zijn. Voor de vrouw zonder kinderen en voor de ongehuwde vrouw is het geestelijk moederschap weggelegd. Geen enkele vrouw is gedoemd tot een nutteloos leven. Velen komen in het leven liefde te kort: onder de jeugd^ ouden van da gen; in de gevangenissen. Overal kan de vrouw zich met haar warm voelend hart nuttig maken. Het ge- l"k ligt in de plichtsvervulling. Na de pauze wijdde spr. uit over het prachtige werk in de Medische Mis- •c''" A "tie. Mi de rexdasserine, maar ook in eigen omgeving, b.v. hulp aan kraamvrouwen; het vermaken van «*edr»«en kleding tot bruikbare kle dingstukken voor minder goed be deelden; helpen verstellen, enz. Spr. deed vele^ei ideeën aan de hand, die een begin kunnen zijn voor ver schillende hulp-acties, tot het bren gen van wat vreugde aan anderen. Met grote belangstelling werd deze vlotte causerie gevolgd; de aandacht was tot het einde toe gespannen. Mej. Homan bedankte spreekster voor haar leerzame causerie en pas- T,ovo=>rd voedde hier aan toe, dat de afd Oegstgeest in haar so- /- --i.^H-ntotieve commicsie reeds veel goed werk verrichtte. Stapels kleren werden reeds omgetoverd „van oud in nieuw" en werden met een afgeleverd. De dames waren er zp1*c door been, 7odat eraag nieuwe zendingen gedragen kleren wn^pn mgewacht b'i de bestuursleden. Moge deze aansporing voor vel° dames de aanleiding zijn meteen „daadwerke lijk" hulp te bieden. Huldeblijk K. Veen. Nu de heer K. Veen, op zijn verzoek, eervol ont slag is verleend als ambtenaar ter secretarie, heeft zich in de gemeente een comité gevormd met het doel hem een huldeblijk aan te bieden uit dankbaarheid voor zijn aange name omgang met de burgerij en als herinnering aan zijn, zo gewaardeer de, arbeid voor de inwoners. Door middel van een, huis-aan-huis te verspreiden circulaire zal de bur gerij op dit feit worden gewezen en in de gelegenheid worden gesteld financiële medewerking te verlenen. Bijdragen voor dit doel kunnen worden overgemaakt op gironum mer 348054 t. n. v. mevr. W. Groot Balfoort of afgeven bij een der co mitéleden. Het huldigingscomité is als volgt samengesteld: Zr. I. M. S v. d. Abeelen, W. de Zwijgerlaan 25; G. Blansjaar, Javastraat 16; Prof. dr. H. P. Blok, W. de Zwygerlaan 18; mevr. M. C. BriërVerhaven. Spaargarenstraat 26; mevr. J J. Broek—Treur, Toorenveltstrat 3; G. F Callenbach, Terweeweg 39; T. van Egmond, Hoge Morsweg 136; mevr. W. GrootBalfoort, Rhijngeester- straatweg 153; J. A. Heidsma, Nas- saulaan 8; mevr. E. P. de Josselin de Jongv. d. Hoek, Dorpsstraat 67; J. F. van Veen, Endegeester-traat- weg 2; N. Zandbergen Wzn., Rijsjes; J J. v. d. Poel, Prins Hendriklaan 24; A. P. de Rooy, Geversstraat 33. De zanger Henri Welbooren zal Zondag a.s. als solist meewerken aan het programma van de K.R.O. Hij zal hierin de concertaria „Mentre ti lascio, o figlia" van W. A. Mozart vertolken met het Omroepkameror- kest onder leiding van Roelof Krol. Vulgaat komt, gevolgd dor de thans bij katholieken in gebruik zijnde Ca- nisius-bijbel, waarvan helaas de af zonderlijke delen tentoongesteld zijn, niet de prachtige uitgave, die Het Spectrum in 1948 het licht deed zien. De slot-apotheose van de tentoon stelling wordt gevormd door de uit gave van de nieuwe vertaling door het Nederlands Bijbelgenootschap, ter gelegenheid waarvan deze expo sitie werd ingericht. DE LEIDSE Lido. Wanneer bij een verto- daad in de schoot geworpen was. het Kath. Lyceum, Mariënpoelstr. 4, We hebben dc heer Van Remundt, j een bijeenkomst gehouden voor de Leidse afdeling. Er zal een korte in leiding worden gehouden, waarna enige films van het Tropische Insti tuut te Amsterdam vertoond zullen worden. Deze zeer sympathieke ver eniging verdient veler belangstel- ,.W I die boven slagerij Visser op Haar lemmerstraat 71 woont, hedenmor gen gevraagd naar zijn plannen. Nu moet u weten, dat de gelukkige winnaar, die kleur-fotograaf is bij een Rijksinstelling in Den Haag, echtgenoot en vader van twee kin deren (meisje van 8, jongen van 4 jaar) al lange tijd uitziet naar eeh aparte woning. Wat hij met het geld gaat doen, weet hij nog niet zeker, maar hij hoopt binnen afzienbare tijd een woning toegewezen te krij gen. Dan komt hem het geld uitste kend van pas voor de inrichting daarvan. Er waren maar liefst 272.000 inzendingen en toen om tien uur gisteravond de uitslag bekend was, vertrokken de twee studenten on middellijk naar Leiden, om als toe komstige psychologen eens te zien hoe de reactie zou zijn van iemand, die zomaar 7500 gulden krijgt. Toen zij vanmorgen om half zes wilden vertrekken, bleek hun auto, die op konden gaan. Dat vinden wij Haarlemmerstraat geparkeerd compliment waard. Bij deze! vindt men in „Ivoorjagers" alle ele menten, die aanspraak op dit prae- dicaat kunnen maken. Deze film van de Eagle-Lion btu- dio-productie onder bekwame regie van Harry Watt geeft ons een beeld van het ongerepte natuurschoon van Zuid-Afrika, de weelderige planten- ling.^zodat^ het pestuur van de^Lekl- groei de uitgestrekte steppen, het was (op slot) verdwenen te zijn. Men dacht direct aan diefstal, maar even latei* werd de wagen gevonden in de Van der Werffstraat. De politie had de auto weggesleept, omdat het verboden is op de tramrails te par keren! Het bestuur van de plaatselijke crenbing voor Paedagogiek is van plan de afdeling Leiden tot nieuwe bloei te brengen, door een breder wonderlijke leven van de dierenwe- reld, ja, wat al niet? Er wordt na- Dat het gisteravond iets gesneeuwd tuurlyk nog veel meer te zien ge en vannacht iets gevroren heeft, is en dat £s juist het grondmotief geen nieuws. Dat behoeven wij u v00r deze bijzondere film: de strijd niet te vertellen. Maar wel moet u tegen de uitroeiers van het rijke weten, dat terwyl u en Stadskok dierenleven in Afrika's wildernissen, heerlyk onder de wol lagen, in het( strijd wordt gevoerd door Ro- holst van de nacht om precies te ^ert Payton (Anthony Steel), een zijn: om drie uur niet minder dan jachtopziener in Oost-Afr ka. Hij is 25 man personeel van Gemeente- jn opstand komt tegen het werken er op uitgetrokken is om uitmoorden van wilde dieren en wil overal in de stad zand te strooien. een dierenpark oprichten in de Honderd kubieke meter zand heb-jungie. In dit gebied bevinden zich ben zy op hoeken, bruggen, enz. ge- griste kudden olifanten van strooid, zodat de Leidenaars heden-1 geheel Afrika en ivoorstropers, blank en bruin, maken er voortdu rend jacht op. Mannering, die zich uitgeeft voor een fotograaf, blijkt in werkelijkheid het hoofd van deze stropers te zijn en doet al het mo gelijke om Payton's plannen te dwarsbomen. Payton's moeilijkheden worden nog vergroot door het feit, dat hy zijn vrouw en kind practisch onbe schermd in de jungle moet laten en zijn zoontje bijna gedood wordt door een leeuwin. Als Mannering een primitieve morgen zonder gevaar over straat I De Ned. Bond van Kappersperso- neel „St. Cosmas", afd. Leiden, viert a.s. Dinsdag het jaarfeest. Om' zeven uur 's-morgens wordt voor de leven de en overleden leden een H. Mis opgedragen in de dekenale kerk. 's-Avonds is er feest in de zaal Jean van Zijp, Hooglandse Kerkgracht 40, vooraf gegaan door een korte verga dering. STADSKOK. Afrikaanse nomadenstam in het park brengt, wier vee de zogenaam de runderpest heeft, besluiten 'de autoriteiten, dat alle w-lde dieren uit Payton's park afgemaakt moeten worden. Payton doet wanhopige pogingen om zijn levenswerk te redden en wil Mannering ontmaskeren. Mannering loopt in de val, die Payton voor hem opstelt, maar by een gevecht wordt Payton zo erg verwond door een speer, dat men hem voor dood ach terlaat. Hy komt echter weer tot bewustzijn en tracht zich kruipend in veiligheid te brengen. Hij wordt aangevallen door een luipaard, deze staat op het punt hem te bespringen als een Afrikaan hem komt redden en de luipaard doodt. Mannering, met een truck vol met ivoor, is op weg naar de grens. Pay ton, met behulp van een dierenjager, zet de achtervolging in. Juist als het er naar uitziet, dat Mannering hen zal ontsnappen, valt een rhinoceros de truck aan en Mannering, die het gevaar tracht te ontwijken, stort met wagen en al de rotsen af. Terug in Payton's kamp, beslissen de ryks- veeartsen, dat het toch niet nodig is de dieren af te maken. Payton's droom, om een dierenpark op te richten, is werkelijkheid geworden. Ieder, die deze film gaat zien zij is gekeurd voor 14 jaar zal onder de indruk komen van hetgeen hier te zien wordt gegeven, zodat we „Ivoorjagers" een aanbeveling mo gen meegeven. Trianon. „Dc zoon van de ka lief' is een romantische geschiede nis. wélke zich afspeelt in Tanger in een tijd welke niet bepaald precies is aangegeven doch in elk geval reeds lang achter de rug moet zijn. Het is een soort Amerikaanse versie van een sprookje uit „Duizend-en-één nacht". Om aan de macht te komen laat de tijdelijke heerser in Tanger de erfgenaam, prins Hoessein, die nog in de luiers ligt, doden door één van de vele dieven, waaraan Tan ger blijkbaar zeer rijk is. Doch deze dief, Joessef geheten, kan het niet over zich verkrijgen het kind te do den, neemt het rnee en voedt het op als zijn eigen kind. Zo wordt de op gloeiende prins een succesvolle dief. hetgeen in Tanger wel een plei- zierig baantje schijnt te zyn, maar niet zó eervol, dat hij kan trouwen met de schone prinses, die eigenlijk zijn nicht is Dat huwelijk gaat trou wens toch niet door want de prin ses is een -erradelijke jongedame en bijna had het de prins zijn kop gekost. Wanneer hij aan de soldaten van het paleis zijn ware identiteit onthult, is het gedaan met de we derrechtelijke macht van zijn oom en van zijn niclPrins Hoessein gaat trouwen met een meisje, dat hem geholpen heeft bij een inbraak- je in de schatkamer van het paleis. En alles is koek en ei. De Amerika nen hebben er heel wat geld aan ge spendeerd en het geheel in een kleurrijk pakje gestoken. Voor 18 j. Luxor. Het feit, dat 25 jaar ge leden de geliefde filmster Valentino stierf, is voor de Amerikanen aan leiding geworden een film over deze figuur te vervaardigen. Weliswaar zijn de gegevens van het scenario niet aan het leven van de filmheld ontleend, maar dat is niet zo erg. Want in „Valentino" wordt een beeld gegeven van de magische persoonlijk heid, die door zijn optreden in di verse films de helft van de vrouwe lijke bevolking der aarde slapeloze nachten bezorgd schijnt te hebben. Het verhaal is een aaneenschake ling van liefdesgeschiedenissen, waartussen door de carrière van Va lentino wordt uitgestippeld. Er zijn veel onderhoudende passages, maar het geheel maakt toch de indruk, dat het erg moeilijk is om een rol te spelen, waarin nier magisch moet zijn. Misschien denken de vrouwen er anders ovr en raken zij na 25 jaar opnieuw onde: de indruk van de herziene uitgave van Valentino, deze keer in kleurendruk" of zoals dat bij de film h «et „technicolor". Strikt volwassenen. Casino. De gezond-geestige film- comedie „Morgen ben ik rijk" blijft nog een week op het programma, 't Blijkt dus, dat fyne humor, die zich werkelijk niet behoeft te uiten in gooi- en smijtpartijen, nog ge waardeerd wordt. „Morgen ben ik rijk" is een film. die men voortdu rend met een glimlach van genoegen beziet. En het zou geen Engelse film zijn, wanneer niet met zelfspot ge persifleerd werd op toestanden en mensen. En dit is misschien wel een der beste vormen van humor. Voor alle leeftijden. Rex biedt ons deze week „Chinees goud", een verhaal over stryd tegen een despotische Chinese generaal, die moordend en plunderend door Chi na trekt. Zijn dochter speelt er ook een geduchte rol in. Het is een avon tuurlijk verhaal met de nodige span ning. Voor 18 jaar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2