Sneeuw en ijs bezorgen de deelnemers vele moeilijkheden Ned. schaatsenrijdersploeg voor Oslo UacLtUwten aan fBitn zijn reis om de wereld") wie wordt 0? DONDERDAG 24 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 XXHe RALLYE MONTE CARLO Nederland alweer achter de rug plaatsen binnen kwamen, spreken van koude en gladde wegen. Het zag er daarom naar uit, dat de deelne mers, van welke richting ook komend, een moeilijke nacht tegemoet zouden gaan. De Leidse equipe. Bij de equipes, welke uit München kwamen en Hamburg als contróle moesten aandoen, bevonden zich alle tien de Nederlandse ploegen: Huis- kesWitkampf met Volvo, Bianajaar van Lith met Hatra, Zwart—Met met Chevrolet, Heidendahlde Rooy met Volkswagen, Houtkoper Schipper met Hotchkiss, Reichmann met Bentley, TonDusseldorp met Citroen, van Lammerenvan Voor den met BorgwardHansa, van OoyDijksman met Fiat en Pels met Studebaker. Het echtpaar van Ooy, dat tussen Siegmaringen en Baden-Baden door een slippartij ernstige vertraging op liep, arriveerde 50 minuten te laat in Hamburg. De Leidse ploeg heeft thans 980 strafpunten. Twee equipes van de 32, welke uit München waren vei trokken, hebben de strijd inmiddels gestaakt. Het zijn de Duitse damesploeg mevr. Stock- hausenBaronesse van Hanstein met Volkswagen en de Engelse Austin- ploeg FranklinBurgess. Beide wa gens hadden» tussen Frankfort en Münster reeds strafpunten opgelopen. Bij de ongeveer tachtig equipes, die in de loop van Woensdagavond, komende uit München, Oslo en Stock holm, de contróle te Hamburg pas seerden, bevonden zich dertien Ne derlandse, hetgeen zeggen wilde, dat van de in genoemde drie plaatsen ge starte landgenoten geen enkele was uitgevallen. Als eersto van de Neder landers uit Stockholm verscheen de ploeg ZamanVeninga met Citroën in het licht der schijnwerpers voor het Shell-gebouw. Zij waren zeer te vreden over hun tocht en hadden geen moeilijkheden met hun wagen ondervonden. Dank zij de goede we gen en het niet al te drukke verkeer konden zij een uur voor de opening der controle in de Hanzestad arri veren. Zij rustten wat uit en meldden zich toen punctueel op tijd aan de controlepost. Kort na hen arriveer de als tweede Nederlandse ploeg Proos HoogendijkSeitz met Hill- man Minx, eveneens uit Stockholm. Te Hengelo. De rallyerijders uit Stockholm, Os lo en München werden Woensdag avond te Hengelo door een grote me nigte belangstellenden opgewacht. Het duurde langer dan verwacht was voordat de eerste wagen binnen kwam, en dit hield verband met een uiterst streng toezicht in Denemar ken op te vroeg binnenkomen in het zicht van de contróle. Om half elf precies reed de lichtblauwe Saab van mevr. G. Molander Hengelo binnen. Even later gevolgd door de Hillman» Minx van de ploeg Proos Hoogen dijk Seitz die nu reeds voor de derde maal als eerste Nederlandse equipe de eerste contróle op vaderlandse bodem naderde. De te Oslo gestarte mevr. A. B. Norling (Zweden), die met mevr. E. Bergland in een Volvo rijdt, arriveer de zeer verontwaardigd. Ze was op de pont van Koersoer (Denemarken) uitgegleden en met een hand op een paar flessen terecht gekomen. Hierbij verwondde ze zich, en men had haar meegedeeld, dat een dergelijk inci dent tijdens een rallye strafpunten meebrengt. Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat het hier een grap je gold van andere deelnemers. Uiteraard worden in zo'n geval geen strafpunten opgelegd. De Nederlandse ploeg A. van Ooy mevr. D. van Ooy-Dijksman, met Fiat te München gestart, arriveerde op tijd in Hengelo. Even 'n bad in Hilversum. Toen de eerste equipes binnen wa zen kwamen ook de andere uit Glas gow binnenstromen. Order hen was de bekende Engelsman Appleyard op Jaguar, een van de favorieten, die tot nog toe, evenals de meeste equipes, weinig moeilijkheden heeft onder vonden. Er kwamen ook drie broers: Cecil, Eric en Douglas Offley met Sunbeam Talbot, die voor de eerste keer de rallye meereden, maar het zo vlot doen, dat zij tijd over hadden om midden in de nacht bij hurj ge trouwde zuster, die in Hilversum woont, aan te gaan. „We komen an ders nooit bij haar", zo zeiden zij. Het oponthoud werd benut om een bad te nemen en zich te scheren en de drie broers waren dan ook zeer opgewekt bij hun aankomst in de Apollohal. Alle Britten waren» erg te spreken over de goede toestand van de Nederlandse wegen, nadat zij in Schotland en Wales veel moeilijk heden hadden ondervonden, h aar het valt te betwijfelen of zij deze mening bij hun vertrek uit Amsterdam nog hadden, want het was inmiddels gaan sneeuwen, kleffe natte sneeuw, waar door de wegen glad konden worden. Te Amsterdam. Er was aanmerkelijk minder be langstelling bij de controle van de rallye van Monte Carlo in Amster dam dan het vorig jaar, toen duizen den enthousiasten de aankomst van de eerste deelnemers afwachtten. Waarschijnlijk is het feit, dat nu de eersten eerst om circa half drie van nacht officieel de contróle moesten passeren, mede aanleiding tot de ver mindering van de belangstelling ge weest. Maar toch konden de toeschou wers, die sich in de Apollolaan ver- enige onwillige bougies had laten verwisselen. Om dezelfde tijd wer den nog drie Engelse equipes al deze equipes zijn in Glasgow ge start in» de hoofdstad gesignaleerd, maar zij lieten zich nog niet zien bij het Apollopaviljoen. Op de Bernard Zweerskade, te genover het paviljoen, waren de ser vice afdelingen geplaatst en het was daar een rumoer als op een kermis terrein. Dat duurde zolang er geen deelnemers waren, want toen die ar riveerden, werden pottenkijkers ge boycot en werd er hard gewerkt. Op de bovenzaal van het paviljoen zat intussen iedereen in spanning. De K.N.A.C.-officals, die deze contróle hebben georganiseerd op voortref felijke wijze de journalisten en operateurs van .de televisieafdeling van de A.V.R.O., die een filmpje ma ken voor de eerstvolgende uitzen ding. De weersomstandigheden in ons land zijn vooralsnog gunstig. De tem peratuur beweegt zich om het vries- punit en er is betrekkelijk weinig wind. Enige neerslag is er ook niet, al trachtte koning winter rond mid dernacht roet in het eten te gooien. Want toen begon het even te sneeu wen, maar het bleef bij een schuch tere poging. De Haagse Schouw gepasseerd. Van Amsterdam vertrokken de deelnemers weer verder via de Haag se Schouw naar Den Haag. De equipe-van Ooy was vol goede moed over het verder verloop van de rallye. Het was zwaar werk ge weest op de spiegelgladde wegen, waardoor de wagen niet meer naar drongen, reeds om tien over half een het stuur luisterde en het ongeval hun oewondering uiten. Want toen arriveerde de eerste equipe, die van de 69-jarige Engelse mevrouw Vaughan met Jowett, de oudste deel neemster aan de rallye. Zij was eni ge uren to vroeg en reed met snelle vaart naar een hotel, nadat zij eerst was natuurlijk zeer te bejammeren, want de opgelopen strafpunten scha kelden de Leidenaars uit van de klassementsproef. Er staat de equipe thans slechts één ding voor ogen: „de tocht te vol brengen!" Bergmann, 's werelds beste tafeltennisser in Den Haag Vraaggesprek met Bergmann (Van een speciale verslaggever). Dat tafeltennis een sport is, wara- voor een geweldige concentratie en lichaamsbeheersing nodig is was ons reeds bekend, maar als men dan een demonstratie gaat zien van de vier voudige wereldkampioen en zijn partner, dat staat men werkelijk versteld wat deze mensen kunnen presteren met zo een klein wit bal letje op een betrekkelijk kleine ta fel. Juist deze demonstratie, die ons geen tafeltennis van de hoogste klasje liet zien, maar die bedoeld was om tot uiting te laten komen welke vaardigheid een topspeler moet bezitten, was een staaltje van tech nisch kunnen, dat de gehele zaal in verrukking bracht. Een bijna feil loze berekening om de bal op tafel tc houden in een fantastisch hoog tempo, afgewisseld met een paar series oerharde aanvalsslagen van Stephan Boros, die door Richard Bergmann op virtuose wijze uit een hoek van de zaal toch weer op de tafel werden teruggeslagen, verenigd met enige komische momenten, dat was een waardig besluit van deze in alle opzichten prima geslaagde avond. De voorzitter van de NTTB afd. Den Haag, de lieer A. Worm, open de deze avond, waarna wjj allereerst te zien kregen een partij tussen de twee spelers van de afd. Den Haag, Wout Heemskerk van Treffers en Bert van der Spek van Wibo. Een goed gespeelde partij, waar de ze nuwen wel een woordje in mee spraken. Wout Heemskerk won ver diend, maar ternauwernood, 2117, 21—23, 22—24. Hjerna kwamen Will van Zoelen en Richard Bergmann achter de ta fel. Van Zoelen vocht als een leeuw om toch een game van Bergamnn te winnen en dat lukte ook wel, maar het was toch wel duidelijk, dat deze Nederlandse topspeler royaal een klasse onder de wereldkampioen bleef, 21—19, 17—21, 21—17. De partij Cor d»u BuyStephan Boros werd een overwinning voor de Nederlander, 1821, 2112, 21 13. Een prachtige partij tafelten nis, waarmee Cor du Buy bewees op het hoogste niveau zijn mannetje te staan. Het hierna volgende dubbel Bergmann-Boros contra Du Buy-Van Zoelen was eveneens een overwin ning voor de Nederlanders en waar lijk een verdiende overwinning. Hun spel was dermate goed opgebouwd, dat de Engelsen er niet tegen op konden 21—17, 19—21, 11—21. Na de pauze zagen wij dan de de monstratie en de partij Bergmann Du Buy, die uiteraard door Berg mann werd gewonnen, maar ons ta feltennis liet zien van hoog gehalte. De rustig en beheerst spelende Du Buy probeerde keer op keer door de verdediging van Bergmann door te breken, en verscheidene malen wel met succes maar uiteindelijk was deze verdediging toch solider dan de aanval van Du Buy, 2110, 2116. Na het einde van deze zeer ge slaagde avond waren wij nog even in staat een vraaggesprek te hou den met Richard Bergmann, dat we onze lezers niet willen onthouden. Natuurlijk waren wij gebrand op zijn oordeel over onze Nederlandse spelers en vroegen hem wie hij de beste vond? Beiden, Van Zoelen en Du Buy geven elkaar niet veel toe, Du Buy is echter all-rounder. Wat denkt U van onze jeugdspe lers Van der Spek en Heemskerk? Ook deze twee geven elkaar niet veel toe, zij zijn echter te stijf in hun bewegingen, Van der Spek is een mooie speler, die in verband met zijn jeugdige leeftijd nog veel zal kunnen gaan presteren. U spreekt af en toe een aardig mondje Nederlands, was U al eerder in Holland? Inderdaad, in 1944 ben ik 6 maan den in Veghel geweest als vlieger bij de R.A.F. Daarom heb ik ook de beste herinneringen aan Nederland en kom er graag. In welke vereniging speelt U in Engeland? Boros en ik spelen niet in een vereniging, wel brengen wij regel matig een uitgebreide demonstratie, zoals U daarnet gezien heeft in va- rieté's en dan met commenaar er bij Wij zijn vorig jaar samen 6 maanden in Parijs geweest en zijn daar op getreden in ABC-variété en Mobino in Mont Parnasse. U gaat nu naar de wereldkam pioenschappen. Wie acht U de groot ste kanspaarden? Er valt weinig van te zeggen, want er kunnen zich altijd verrassingen voordoen; ik verwacht echter, dat het zal gaan tussen Andreadis, Leach, ja dat is wel niet zo aLs het hoort maar ik zelf hoor daar toch ook wel bij. Hoe vüidt U het verblijf in Ne derland tot nu toe? Er is overal prima voor gezorgd. Het eten is best en er is hier prima appelsap te krygen. Is dit dan zo een goed drinken? Inderdaad, ik zal er nog maar een nemen. En binnen weinige ogen blikken zat Bergmann weer achter zijn appelsap en namen wij hartelijk afscheid. Naar het ANP verneemt heeft het Nederlandsch Olympisch Comité op voorstel van het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond de volgende rijders inge schreven voor de wedstrijden in het hardrijd/en op de schaats, welke in het kader van de Olympische Win terspelen in het Bislettstadion te Oslo worden gehouden: Zaterdag 16 Februari 500 meter: W. van der Voort, G. Maarsc, K. Broekman, C. P. J. van der Eist. Reserves: A. dc Koning, J. W. P. Charisius, A. Huiskes en E. van 't Oever. Zondag 17 Februari 5000 meter: W. van der Voort, K. Broekman, A. Huiskes, E. van 't Oever. Reserves: J. W. P. Charisius, C. P. J. van der Eist, G. Maarse en A. de Koning. Maandag 18 Februari 1500 meter: W. van der Voort, K. Broekman, C. P. J. van der Eist, A. Huiskes. Reserves: G. Maarse, J. W. P. VOLLEYBAL DE COMPETITIE Heren: SixZuidwijck 2 30. De 'Veren van Zuidwijck en Six speelden een zeer goede en sportieve wed strijd, welk een welverdiende over winning voor Six opleverde. Hoewel het er bij de aanvang uitzag, dat Six deze wedstrijd wel niet tot een goed einde zou brengen, aangezien zij maar met 5 man speelden, is dit ech ter niet het geval geweest.doch zij hebben daarentegen een schitterende prestatie geleverd, door met 30 van het technisch goede Zuidwijck te winnen. De gehele wedstrijd door werd er aan beide zijden zeer goed spel ver toond en er werden over en weer zo nu en dan rake smashes gegeven. Ock het samenspel was heel goed, waardoor zowel bij Zuidwijck als bij Six mooie safes werden verricht. Het herenteam van Six heeft haar over winning dan ook grotendeels te dan ken aan haar feilloos en krachtig serveren, dat de tepenpartij zo nu en dan in verlegenheid bracht. De uit slagen wijzen er echter wel op, dat deze twee ploe*?en aardig tegen el kaar zijn opgewassen. Uitslagen der sets; 1512; 1614; 15—11 Dames Six 4Zuidwijck 3; 30. Eerder op de avond vond er een wedstrijd plaats tussen de dames van Zuiwijck 3 en Six 4, welke eveneens een overwinning voor Six opleverde. Deze wedstrijd stond echter niet op zulk hoog peil, als die van de heren, maar we kunnen toch met genoegen constateren, dat ook de meisjes het spel wat beter gaan beheersen en de competitiekoorts een beetje te boven koir/an. Het team van Zuidwijck bleef beneden haar kunnen, hetgeen jammer was, aangezien het spel aan beide zijden van 't veld er nogal wat rommelig door werd. Over het alge meen genomen was het toch een aar dige wedstrijd en een met ere ver diende overwinning voor de Six- meisies. De uitslag was 30 in het voordeel van Six. SCHERMEN. Voor de internationale scherm- wedstrijden, welke Zondag a.s. te Gent worden gehouden, hebben 193 schermers ingeschreven (55 floret, 82 degen en 56 sabel), onder wie 27 Fransen, 3 Italianen, 12 Hongaren, Charisius, A. de Koning, E. van 't Oever. Dinsdag 19 Februari 10.000 meter: W. van der Voort, K. Broekman, A. Huiskes, E. van 't Oever. Reserves: J. W. P. Charisius, C. P. J. van der Eist, G. Maarse, A. de Koning. 15 Engelsen, 3 Zwitsers, 21 Neder landers, 6 Luxemburgers, 4 Zweden en 102 Belgen. Aan de sabelwedstrijden zal de Hongaarse olympische ploeg deel- Van de Pol zal deelnemen aan het Europees kampioenschap 71,2, dat van 14 tot 17 Februari te Mulhouse wordt gehouden. De mogelijkheid be staat, dat nog een tweede Nederlan der aan dit tornooi deelneemt. De beslissing daaromtrent berust bij de internntionole billartfederatie. Mocht een tweede Nederlandse speler aan 't tournooi deelnemen, dan zal nader worden bes'1st of dit Van Oosterhout zal zijn of Sweering. LEIDSE BILJARTBOND. De uitslagen van de competitie wedstrijden in de Leidse Biljart Bond zijn: le klas: Spljkerbak 1TOP 1 6-2; 't Spoortje 1—De Carambole 2 44; I TOG 1De Carambole 1 26; Royal 1—EDO 1 5—3. 2e klas: Morschpoort 1De Vriend schap 1 44; DVH 1Rijnegom 1 5—3; TOP 2—'t Zuid 1 6—2; TOG 2 —Royal 2 4—4. 3e klas: De Heul 1—UVS 2 fr—3; TOD 3—TOG 3 6—2: De Spijkerbak 3Sport 1 6—2: Vierkantje 1— Spoortje 2 44. 4e kias: De Hoek 1't Zuid 2 80: SDO 2—De Valk 1 6—2; Carambole 3Sport 2 62: Morschpoort 2 Drei Pottekens 1 26 5e klas: De Vriendschap 2Drei Pottekens 2 geen uitslag; 't Centrum —Morschpoort 3 geen uitslag: SDO 3 Rijneoom 3 80; Spijkerbak 4 TOG 4 2—6 6e klas: Morschpoort 4De Heul 2 6—2: De Valk 2--TOP 4 0—8; Vier kantje 2Royal 3 26; 't Zuid 3 UVS 3 4—4. 7e klas; 't Spoortje 4De Valk 3 4—4: MEB 1—'t Zuid 4 0—8; Morsch poort 5Soiiker^ak 5 62; Sport 3 Royal 4 62. 8e klas: De Valk 4Vriendschap 4 44; Carambole 4Morschpoort 6 80; Vierkantje 3—MEB 2 6—2; DVH 3UVS 4 8—0 ZWEMMEN. ONDFRLINGE WEDSTRIJDEN L.Z.C. De resultaten van de onderlinge wedstrijden van LZC (le gedeelte) gisteravond gehouden, zijn: 100 m. vrije slag dames: 1. C. Bij voet (B.M.) 1.16; 2. W. v. Staveren 1.16.3; 3. L. Binsbergen 1.17.2. 100 m. vrije slag heren: 1. F. Thijs- sen (B.M.) 1.3.6 (snelste tijd in Lei den); 2. J. Visser 1.8.6; 3. L. Stok- huyzcn (B.M.) 1.10.2. 50 m. rugslag dames: 1. L. Bins- bergen 38.5: 2. W. v. Staveren 40; 3. C. Bijvoet 42. 50 m. rugslag heren: 1. F. Thijsscn (B.M.) 37.6; 2. J. Visser 39.5; 3. R. Keuls 40. 25 m. vrije slag jongeren: 1. J. Beverwij-k 15.3; 2. G. Kramer 15.6; 3. D. Timmermans 15.6. Onrustig, gejaagd? COMPETITIE L.S.B. Voof de competitie van de Leidse Schaakbond speelde Boskoop tegen Hazerswoudc. Boskoop won met 3J4. Den partij werd afgebro ken. Alpheuse Schaakclub. Alphen 4 speelde tegen Boskoop 2. Het was voor Alphen en sterke tegenstander. Alleen v. Noort wist de winst te be halen, terwijl Wijnbeek en v. d. Ploeg remise behaalden, wat een fraaie prestatie is. Uitslag dus 28. De uitslagen van de voorronde om het kampioenschap van Alphen zijn: C. Bruntv. Heusden 10; BruntKoppe 10; Verhagenv. Heusden 1—0; Post—de Bruin 10; W. de RuiterColijn 01; de Haan H. Koole 0I; C. v. d. Wijngaard L. Kleyweg 10; Hooyervan Noort 10; de BruinHooyer 01; v VlietVerboom 01; Posthuma Wijnbeek 10; PosthumaP. de Ruiter 1—0; Bruggemanv .d. Roest 1—0; KnookP. de Ruiter 10; N. HeusdenKoppe yy; WijnbeekKnook 01; J. v. d. Wijn gaardKnook 10; J. v. d. Wijn gaard—P. de Ruiter yy. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O. O.'* Uitslag van de viertallenwedstrijd van Woensdag 23 Jan.: Team Mossel wint van team Abswoude met 19 m.p.; team Cuppen van team v. d. Post met 7 m.p team Smit van team Werter met 7 m.p.; team Genang van team Winkelmolen met 6 m.p.; team Hinnen van team v. Gent met 27 m.p.; team Jeuster van team Mul der met 17 m.p.; team Lut van team Stuifzand met 14 m.p. BRIDGECLUB „NOORDWIJK" De uitslag van de onderlinge pa renwedstrijd (3e ronde) is als volgt: 1 Beugelsdijk—Hoogervorst rr.'et 40 1/2 m.p. (4-; 2 HiepHoogendam met 39 1/2 m.p. (3): 3 van Knmpen de Winter mot 39 (9); 4 v. d. Voort Koelewijn met 34 1/2 m.p. (1); 5 v. Egmond—v. d. Voor* 40 m.p f5); 6 Holstv, d. Berg met 27 m p. (2); 7 VinkHolst met 23 m.p (7); v. d. BergCaspers met 18 1/2 m.p. (8). De cijfers tussen haakjes geven dc stand aan na de derde ronde. Het juiste bod (N'hout). De com petitiestand van 23 Januari luidt: Groep A: W. van den Octelaar P. Kaptein 56.1; J. van NoortC. v. Noorf 51.1; 3. Th. van Aken—W. Schelvis 50.6; 4. Echtpaar Zoetondaal 50.5; 5 Mej. Koster/Nic. dc Winter 50.5; 6. C. de WinterTh de Lintei 50.4; 7. Jac. van KampenM van den Octelaar 40.5: 8. J. van den Burg J. Koele wijn 49.?; 9. T. Schr. urs— Jac van Wieringen 48 9; 10 J van den OeteJaarP. Brama 48.9; 11. A. de GrootR. Duivenvoorde 48 8: 12. P. de Haas/C. Koster 47 9: 13. J. Soy- sener— M. Heen-skerk 46.2. Groep B: 1. R BnkkcrG. Kei'er 58 3; 2 W BroekhofN. van Nes 5'.6 3. M. de WinterP Meyer 52 7: 4. C. BekeR. van der Vee'c 50.1: 5. *>ht- paar Wcdreest 49 8: 6 Th. Vrolijk— J. Sm»t 49 4; 7 mndber"on-T. Bror'-- hof 47.7; 8. Echtnaar Kroon *6.4: Mei. Kroon—A Langeveld 44 4; 10. Echtpaar Turk 32.4. 48. Het Russische toestel dat onze vrienden naar Siberië zou brengen, was even mooi ingericht als alle an dere vliegtuigen waarin men grote reizen kan maken Voor het eerste raam van het toestel zat een maar schalk van het Rode Legei'. Voor het tweede raam zat een heertje dat pre cies op iedere beweging van de maarschalk lette. Daarachter zat een heel klein mannetje, dat zijn ogen voortdurend op de bewaker van de maarschalk gevestigd hield. Voor het vierde raam zat iemand, die als enige van het gezelschap de kleren van een arbeider droeg. „Dit is een buitengewoon belang wekkend gezelschap", zei Basli tegen Bim. „Wat zou je ervan dtnken als we eens een boek gingen s.hrijv n over onze ervaringen in dc Sovjet- Unie?" antwoordde Bim. „Begin jij dan maar vast al deze heren te interv cwen", zei Basli. „Wat is dat?" vroeg Bint. „Da? weet ik niet," zei Basli. fk bun tenslotte speurder en geen kranten man' DOOR CHARLES GARVICE 3) Zowat zes maanden nadat je weg was gegaan, begon ik te merken, dat er met pa met papa bedoel ik iets aan de hand was. Elke avond, als hij thuiskwam, zag hij er bleek en bezorgd uit, alsof hij over iets tobde. Maar hij was toch weer heel anders dan eens indertijd nvet Ja ja. viel May m'et gedempte stem in de rede. Ik weet wat je be doelt. Maar ditmaal was het iets an ders? O ja. heel anders. Hij zag er juist uit of hij elke dag slecht nieuws verwachtte, en hij kon uren in het vuur zitten staren zonder iets te zeg gen. Arme Carrie! Ja, 't was nogal taai, May, en ik erd tenslotte bang en er was nie mand om eens mee te praten. Jij was weg, en Sidney Stil, zei May, terwijl ze wat bleker werd. Nü en toen? Nu, op een goede dag kwam hij thuis o. heel vroeg in de middag en hij liep de kamer door en bekeek alle dingen aandachtig stuk voor stuk en toen gooide hij zijn hoed op tafel en begon te schateren van het lachen. ■May, ik dacht dat hü gek geworden wag, ik sprong op om de kamer uit te vliegen maar hü kreeg me te pakken en hield me op een armlengte van zich af en maakte een buiging voor me juist alsof ik een prinses was en toen zei hij met een heel vreemde stem en met 'n rood gezicht en tril lende lippen. Juffrouw Dalton, uw équipage wacht. Sta me toe, u erheen te bege leiden. Toen begon ik te huilen, en hij duwde me op een stoel en ging voor me staan met zijn handen in z'n zakken en zijn hoofd In de nek. Car rie, zei hij. eindelijk heb ik 't klaar gespeeld! Ik geloof, dat ik op het ogenblik een van de rijkste mensen in de stad Londen ben! O, May! Ik dacht werkelijk dat hü niet in orde was. Maar het duurde niet lang of ik begreep dat het allemaal waar was. want de volgende avond kwam hü thuis in een rütuig en hij tiet me een geweldig pak bankpapier zien! Hij haalde alle rekeningen te voorschijn en we gingen samen uit om ze te be talen, en hij gaf een briefje van 10 pond om kleren te kopen en we had den een souper met champagne. Dag aan dag ging dat toen maar zo door. Er Scheen geen eind aan te komen, en op een goede keer vertel de hij me, dat hij een buiten in Berk shire had gekocht en nam me mee hierheen. En. o May! Ik had nog nooit van m'n leven een echt land goed gezien! Jij hebt het ook nog niet goed bekeken natuurlijk je hebt er geen flauw idee van. hoe groot en prachtig het is! Er stond een oud huis op, zo alleraardigst vond ik dat! Maar de heer die met ons mee was gegaan, een architect, die schudde zün hoofd en zei dat het niets voor ons was en dat het moest worden afgebroken. Dat gebeurde dan ook en toen bouwden ze dit en heb je ook nog niet gezien. Het was zó schitterend, dat ik gewoon niet durfde rondlopen toen we het oai betrokken hadden, maar nu ben ik er aan gewend. Dat zie ik, zei May, terwül ze geamuseerd in het opgewonden ge zichtje keek. Papa leek een heel ander mens geworden heel. heel anders dan vroeger, toen hij elke rr/orgen naar zijn kantoor in de binnenstad ging.' En op een goede dag wilde hij een gouvernante voor mij nemen en toen huilde ik en zei, dat ik van niemand iets leren wilde dan van jou en hij keek boos en snoot zijn neus O, snuit hij nog steeds zijn neus mompelde May sarcastisch. Is dat niet beneden zijn stand?. Ik durfde er toen niet meer op door te gaan: maar o, May, ik ver langde toch zo naar je. en ik heb nergens helemaal echt plezier in kun nen hebben zolang jij er niet bij was. Anne kleine Carrie. En toen begonnen de mensen visites bü ons te maken; en o. dat was gewoon miserabel, want ze staarden maar rond met ogen als theekopjes en één oude dame hield zo'n bril op een steeltje voor haar ogen en bekeek papa van onder tot boven alsof hij een wonderdier was. Toen begonnen ze van alles te vragen Was ik de enige dochter? En papa zei van niet. en dat jij er nog was. Ze vroegen waar je zat en hij zei: op het vasteland! Maar hü kikte nooit over die arme Sidney! Haar stem trilde. Ga door. liefje, zei May rustig, hoewel er een blos op haar gezicht was gekomen, 't Is een kostelijke comed'e. Ga door. Comedie? Wat bedoel je May? Nu, ze bleven maar vragen wanneer ie dan toch wel thuiskwam, ik kon zien, dat papa zich niet op zijn ep- mak voelde. En op een keer had ik zó erg het land en verlangde zo naar je, dat ik zei, dat ik hier niet langer wou blüven als jij niet terugkwam; en na oen ogenblikje nadenken zei hü, dat je terug kon komen, als je er lust in had en beloven wilde, dat je nooit Sidney's naam zou noemen, en toen schreef ik je en hij schreef en dat is alles. Hier eindigt de eerste acte, zei May, terwijl ze achterover in haar stoel leunde; en een erg opwindende acte op de koop toe, Carrie! Ik zal tenminste de hele nacht nodig heb ben om ze te verwerken! En morgen, zei Carrie gretig, zal ik je alles en alles laten zien. 't Is allemaal toch zo prachtig. Me vrouw Turner zegt. dat er maar één mooier landgoed in het hele graaf schap is, en dat is het buiten van Sir Heron Letch ford. En wie is die Sir Letchford, en waar heeft hij ergens z'n onvergclü- kclijk landgoed? Sir Heron? O May. je moest hem z'en! Heel groot en slank, en zo knap! Precies een van de portretten in de hall. Bedoel je die portretten van on ze voorouders? vroeg May met een boosaardig lachje. Arme papa- Maar hij zegt, dat alle mensen dat doen als ze rijk wor den. Als ze geen familieportretten hebben, dan laten ze ze schilderen, en niemand weet dan. dat 't niet echt hun overgrootvaders en grootmoeder:; zün. May keek grimmig: maar plotseling trof haar 't bespottelijke van het ge val en ze liet zich achterover in heat- stoel vallen en lachte. Zeg, herinner jij grootvader niet. Carrie? vroeg zij, terwijl ze naar lucht hapte en haar ogen af droogde. Hü was zo'n bei te, goeie, grappige oude baas. met een vuurro de neus. die altijd glom of hij haar met rode was had bowerkt. Ik kan me nog herinneren, hoe hij op dc bank achter het huis zat. m"t z'n potje bier en zijn aarden piin. Hanet zijn portret hier in de hall? Nee hé ik zou het niet denken. Ga door kindlief. Em is die Sir Heron een oude heer? Och nee, niet w;»t je nou precies oud kunt noemen. Hü is zowat zowat nou. dertig! Maar dat is toch wel tamelijk oud niet? Geweldig antiek, stemde May glimlachend toe Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5