De Amerikaanse reis van dr Drees iVilf'H'IH „Diepvries ledematen" in voorraad Culturele avond met opvoering van het spel „40 jaren strijd" Zonnepitten-meel ging broeien in scheepsruim ZS6'. iaVDNVr K ovqhhqnoq de le1dse courant eerste blad - pagina 2 Ere-doctor van Maryland Dr. W. Drees heeft Woensdag het eredoctoraat in de rechten van de Maryland-universiteit ontvangen. Bij deze gelegenheid legde de Neder landse eerste-minister in een rede de nadruk op de noodzakelijkheid van het verlenen van technische steun aan onvoldoende ontwikkelde gebieden. Nederland wil aan de grote taak van het tot ontwikkeling bren gen van de wereld deelnemen op basis van gelijkheid met andere lan den. Nederland heeft grote ervaring op dit gebied en wil deze ter be schikking van de wereld als geheel stellen. Kom nog eens terug. Acheson heeft gisteren over de bespreking die hij heeft gehad met dr. Drees. gezegd, dat deze zeer in teressant was geweest. Minister Drees had hem verteld, zeer tevre den te zijn naar hiuis te kunnen gaan met een levendige indruk van het Amerikaanse volk. Acheson had de hoop uitgesproken, dat minister Drees terug zou keren en dan lan ger zou kunnen blijven. „Het bezoek van minister Drees heeft ons een diep gevoel van genegenheid voor hem doen opvatten". Bakkers blijven in actie Op de bakkersprotestvergadering, die gistermiddag voor de tweede maal in Alkmaar werd gehouden, werd bekend gemaakt dat besloten is de aanvankelijk gewestelijk opgezet te actie, die de sympathie had van bakkers uit andere delen van het land van een Noord-Holandse actie tot een landelijke actie te maken. Dit is besloten in een bijeenkomst van het Noord-Hollandse actie-comi té en de besturen van de drie bak kersbonden. Op de Alkmaarse vergadering kwam eerst de prijs van het volks brood ter sprake, die te laag wordt geacht en vervolgens het z.g. com pensatiestelsel, dat door de regering zou worden voorgestaan en waarbij men uitgaat van het idee, dat de verkoop van bepaalde luxe artikelen als luxe broodjes en gebak de ver koop van volksbrood wel goed zou maken. Door de vergadering werd deze zienswijze veroordeeld. Men wil nu een actie beginnen bij de politieke partijen. enigde Staten. In het Woensdag avond verschenen Voorlopig Verslag over de begroting van het departe ment van Algemene Zaken wordt daarover een reeks vragen gesteld. Allereerst wenst men te weten in welke constitutionele hoedanigheid dr. Drees zijn bezoek aflegt; als mi nister-president of als minister van Algemene Zaken? Zijn, zo vragen enkele Kamerleden verder, de be sproken aangelegenheden van bin nenlandse of van buitenlandse aard? Heeft de minister zich doen verge zellen en zo ja, door wie? Geschiedt het bezoek op eigen gezag? Zo ja, als minister van Alg. Zaken of als minister-president? Berust het op een opdracht of geschiedt het na machtiging van het opperbestuur der buitenlandse betrekkingen? Zo ja, in welke hoedanigheid? Ten slotte vragen deze leden, of het be zoek volgens opdracht van het ka binet geschiedt en zo ja, in welke hoedanigheid? Alle Ged. Staten Vrijdag bijeen In de vergadering van de Provin ciale Staten van Overijssel heeft ge deputeerde Sfeggink meegedeeld, dat Vrijdag in de Overijsselse Sta tenzaal alle elf Nederlandse colle ges van Gedeputeerde Staten bijeen zullen komen om na te gaan hoe de provinciale autonomie vooral op fi nancieel gebied zoveel mogelijk be vorderd kan worden Men hoort in deze donkere dagen Herhaaldelijk naar „Tip van Bootz" vragen In Café, Restaurant, Waar men komt In ous land: Voor „Tip'' kan men overal slagen. Inz. Hr. H. v. E. Lcium CHIRURG EN ROODE KRUIS GEVEN NEDERLAND EEN PRIMEUR Aetherklanken Wanneer iemand tijdens een on geluk een gedeelte van zijn been of arm verbrijzelt bestaat de mogelijk heid, dat het verblijzelde deel ver vangen wordt door een ander stuk been. Men gebruikte hiervoor been uit het lichaam van de patiënt zelf, delen van geamputeerde ledematen en ook wel beenderen van dieren. Dit systeem, dat vooral tijdens de laatste oorlog tot ontwikkeling kwam, wordt vrij veelvuldig toege past; de moeilijkheid tot nu toe was, op het juiste moment „been in voor raad" te hebben. Daar dit nogal eens niet het geval was, ging men er meestal toe over, been uit 't lichaam van de patiënt zelf te nemen, waar voor dan tw._e operaties nodig wa ren: een om het been weg te nemen en een tweede om het been op de plaats, waar het nodig was, aan te brengen. De Haagse chirurg, dr. W. C. Meiss bevredigde dit systeem niet en hij zon op een andere methode. Ten slot te wist hij na veel geëxperimenteer kalfsbeenderen te prepareren en j dergaan. deze in een ijskast te bewaren, totdat hij ze nodig had. Toen collega-chirurgen van deze „prae-fabricage" hoorden belden zij, wanneer het geval zich voordeed, even dr. .Meiss op, om hem een been te vragen. In de beginne zag dr. Meiss hier geen been in, maar geleidelijk aan kreeg hij zoveel bestellingen, dat hij aan de aanvraag niet meer kon voldoen. In samenwerking en met toestemming van het d nartement van Sociale Zaken en Volksgezond heid, werd de hulp van het Neder landse Rode Kruis ingeroepen en verkregen. Het resultaat van een en ander is, dat in Amsterdam momen teel „diepvries-beenderen" in voor raad liggen, om aan iedere aanvraag onmiddellijk te kunnen voldoen. Te vens is in voorbereiding een opera tiekamer, waar de beenderen van kalveren in grote hoeveelheden ge prepareerd zullen worden. Geschat wordt, dat men momen teel aan 2.000 aanvragen per jaar zal moeten voldoen, maar rekening wordt er mee gehouden, dat dit cij fer een aanzienlijke stijging zal on- Experimenteel televisie-programma van de A.V.R.O. 20.1521.45: 1. Opening; 2. Televi- zier; 3. De Olympische Spelen 1952; 4. Pauze. 5. Marktplein-vertier en -plezier. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22 40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws en weerberichten. 9.12 Gramofoon- muziek. (9.309.35 Waterstanden). 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 „Kin deren en Mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding 10.20 Schoolradio. 10.50 Voor de zieken. 11.20 Voor dracht. 11.40 Bariton en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13 15 Mede delingen of gramofoonmuziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Voor de huis vrouw. 14.20 Gramofoonmuziek 14.40 Boekbespreking). 15.50 Sport. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Zen dersluiting. 18 00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Pianospel. 19.15 „Wat doet Uw man", klankbeeld. 19.30 Berichten. 19.40 Feestgetijden* 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamer koor 20.30 „Benelux. 20.40 ;,God heeft de mensen nodig", causerie. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 De ducdalf. 21.50 Buitenlands over zicht. 22.05 Lichte muziek. 22.30 Gra mofoonmuziek. 22.40 „Vandaag", cau serie. 22.45 Avondwyding. 23.001 Nieuws. 23 15 „In huwelijk en ge- zin", causerie. 23.30—24.00 Kamer-1 orkest. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieaws en weerberichten. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.05 Pianorecital. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- óelingen. 12.33 Amusementsmuziek 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 1315 Vocaal ensemble. 13.45 Reportage ever de opleiding van Marva's. 13.55 Gramofoonmuziek. 14.00 „Winter kleur in de tuin", causerie. 14.15 Vo caal kamerkwartet. 14.40 Promena de-orkest en soliste. 15.15 Voordracht. 15.35 Cello en orgel. 15.55 Gramo foonmuziek. 16.10 Voordracht. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.35 Regerings uitzending: Prof. dr. K. A. H Hid- ding: „Over Indonesië's geestesleven" 18.45 Gramofoonmuziek. 18 50 Muzi kale causerie. 19.15 Regeringsuitzen ding: „Verklaring en toelichting". 19.35 Gramofoonmuziek. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.10 „Vijf minuten" 20.15 Chr. Oratorium Vereniging en solisten. 20.50 „Lectuur en literatuur". 22.00 „Zwerftocht door het Verre Oosten", reportage. 22.10 Mezzo-sopraan en piano. 22.30 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. PACHTREGELING 1945 MOET NOG VERLENGD WORDEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de paohtregeling 1945. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: voorlopige handhaving van het pachtbesluit is laatstelijk bij de pachtvoorziening 1950 verlengd tot 1 April 1952. In de memorie van toe lichting op dit wetsontwerp werd de verwachting uitgesproken vóór deze datum een nieuwe pachtwet tot stand te brengen. De voorbereiding van een nieuwe wet vergt echter aanzienlijk meer tijd dan destijds voorzien kon wor den. De ministers van Justitie en van Landbouw hopen in staat te zijn het ontwerp van een nieuwe pacht wet in de loop van dit zittingsjaar in te dienen. Onder deze omstandig heden is een hernieuwde verlenging van het pachtbesluit niet te vermij den. Nederlandse emigrant onderscheiden Willem Koele, een Nederlandse emigrant, heeft gisteravond uit han den van de Nederlandse ambassa deur in Canada, de heer A. H. J. Lo- vink, een onderscheiding ontvangen, omdat hij in Mei van het vorige jaar drie militaire leerling-vliegers uit een brandend vliegtuig heeft gered. De onderscheiding werd uitgereikt tijdens een diner, dat werd aangebo den door de commandant van de vliegbasis Rock Liffe. bij Ottawa, ka pitein R. A. Cameron. Koele is landbouwer in de streek van Exeter (Ontario). Het vliegtuig was op de boerderij van Koele te rechtgekomen en aan zijn dapper op treden is het te danken, dat het le ven van ten minste twee der inzit tenden werd gered. HOGERE SCHOORSTENEN OP CENTRALE VAN DE P.E.N. Het bedrijf van het P.E.N., dat door de bollenkwekers uit Kenne- I merland aansprakelijk wordt ge steld voor de schade aan hun gewas sen veroorzaakt door giftige afvoer- I gassen, heeft besloten de schoorste nen van het bedrijf langer te ma ken. De ketels van de electriciteitscen- trale worden gedeeltelijk met kolen, gedeeltelijk met olie gestookt. Voor al de afgewerkte gassen van de stookolie blijken schadelijke elemen ten voor de gewassen te bevatten. Door de grotere hoogte van de schoorstenen zal de rook, onder in vloed van andere luchtstromingen, meer verticaal wegtr.ekken. Bij la gere schoorstenen vertoont Krijgsraad te velde Militair stal geld uit brieven De Krijgsraad te velde heeft giste ren de 24-jarige Amsterdammer W. J A. veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar. De Krijgsraad gelastte onmiddellijke gevangenne ming. A. heeft in dt periode Juli November 1949 1300 tot 1400 gul den gestolen uit grieven die bestemd waren voor in (ndonesië verblijven de soldaten De diefstallen geschied den op het veldpostkantoor te Am sterdam, waar hij als soldaat belast was met net doorlichten van brie ven voor militairen in Indonesië. De controle op het veldpostköntoor heeft gefaald, ze! de autditeur-mili- tair, dit blijkt wel uit het feit, dat tot dusverre 43 militairen wegens soortgelijke diefstallen voor de Krijgsraad zijn verschenen. meestal de neiging spoediger af te buigen. «Alg. Dgbl." Vrijdag 25 Januari zal het echt- ppaar I. FlipseFlipse, wonende aari de Havendijk te Middelburg, zijn 70- jarig huwelijksfeest vieren. De heer Floipse, die nog zeer kwiek is, telt thans 90 jaar, zijn vrouw die reeds 13 jaar het huis niet meer heerft verlaten wegens gedeeltelijke inva liditeit, is 91 jaar oud. De heer Flipse, die op Noord-Beve land werd geboren, woont reeds sinds zijn 9e jaar in Middelburg. Toen zijn vader stierf nam hij op 15- jarige leeftijd diens slepërszaak over. Later werd de heer Flipse wal- baas bij de Zeeuwse Stoomboot Maatschappij, zwaar en slecht be taald werk. dat hij tot zijn 72e jaar heeft volgehouden. Uit het echtpaar Flipse werden 7 kinderen geboren, Er is echter slechts één- kleinkind. Het bromfiets-beleid Gebrom in de Eerste Kamer Sommig leden van de Eerte Ka mer zijn volgens het voorlopig ver slag over de begroting van Verkeer en Waterstaat van mening, dat de rijweg de meest geschikte plaats is voor bromfietsen, zolang er geen af zonderlijke verkeersbaan is. Hier door komt een zuivere scheiding tus sen motorisch en niet-motorisch ver keer tot stand. Zij zijn het niet eens met de mi nister die de bromfietsen naar de rijwielpaden wil verwijzen. Vooral op toeristische rijwielpaden zou de rust van de fietsers ernstig gestoord worden. Enkele andere leden zien weinig heil in verordeningen over j J maximum-snelheid of een rijbewijs „JOHAN VAN OLDENBARNE VELT" MET EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIë. Om zes uur gisteravond is de „Jo- han van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaartmij „Nederland" uit Am sterdam vertrokken voor een reis naar Australië. Dit is de eerste tocht van de Oldenbarnevelt, nadat het schip speciaal voor het vervoeren van emigranten is omgebouwd. Op deze eerste emigrantenreis worden ruim 1400 Nederlanders naar Australië vervoerd. Fokstation voor stieren uitgebrand Een felle brand heeft gisternacht een grote landbouiwschuur en stal len van het fokstation voor stieren van de N.C.B. in Hilvarenbeek in de as geleg, meldt de „Volkskrant". Een fokstier en negen kalfvaarzen kwa men in de vlammen om. Ruim 30.000 kilo hooi, een aantal land- bouwwerkuigen en enkele land- bouwwagens werden een prooi der vlammen. De schade van de brand, die waarschijnlijk door kortsluiting is ontstaan, wordt geraamd op 50.000 gulden. Twee fokstieren, waaronder de Brabantse kampioenstier Nellie kon den worden gered. Het was een zeer moeilijk karwei om de verschrikte dieren naar een andere boerderij over te brengen. Blik met benzine omver Woonhuizen uitgebrand Te Drachten is gistermiddag aan de Burgemeester Wuiteweg een dub bele woning uitgebrand. Een vijfjarig jongetje wierp per ongeluk een blik met benzine om ver terwijl zijn vader de bus chauffeur Wallinga een koffiepot soldeerde. Via het rieten dak stond het huis in een oogwenk in lichter laaie. De hefer Wallinga kon zijn doch tertje, dat in de kamer zat te spelen, nog juist in veiligheid brengen. Er kon noch uit zijn woning, noch uit die van zijn buurman, iets van be tekenis worden gered. ZOMERPOSTZEGELS EN DE POSTERIJEN. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van P.T.T is aan de minister ge vraagd of het juist is, dat de PTT de volledige kosten van aanmaak van zomerzegels en andere liefda digheidszegels laat betalen door de verenigingen die een deel van de opbrengst krygen. En ook of het juist is. dat vier procent van de op brengt van die zegels wordt ge stort in de personeelsfondsen van de PTT, hoewel dit niet aan het pu- pliek is meegedeeld. HULP VERLEEND BIJ ONDERDUIKING VAN POLITIEK DELINQENT Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de 36-jarige mr. Th. A. M. uit Amsterdam, veroordeeld tot 50.— boete en vier maanden gevan genisstraf wegens het hulp verlenen in het eerste half jaar van 1947 aan een voormalige S.S. Kriegsberichter- statter W'. Sassen, die ontvlucht was uit een kamp. Bij het beoordelen van de daden van mr. M. overwoog het hof, dat hij in oorlogstijd verdienstelijk werk heeft verricht, maar dat daartegen over staat, dat zijn ontwikkeling hem' zeer wel bewust deed zijn van het geen hij deed. L.T.B. KRING LEIDEN Tachtigjarige A. J. Verkley gehuldigd IN VERBAND MET HET FEIT, dat ongeveer veertig jaar geleden de boeren zich begonnen te organi seren, heeft de kring Amsterdam van de L.T.B. aan Jenny Kiggen opdracht gegeven een stuk te schrijven, waarin de strijd van de pioniers tot uitdrukking moest komen. Kort gele den ging dit stuk voor de eerste keer in Amsterdam onder de titel „40 jaren strijd" en het succes, dat men ermede oogstte was groot genoeg, om elders in het land de aandacht te trekken. Het bestuur van de Kring Leiden was zo enthousiast, dat het ogenblikkelijk pogingen in het werk stelde ook in Leiden een opvoering ervan te krijgen. En deze pogingen zijn met succes beloond, want gisteravond waren de Amsterdammers op bezoek in de Stadsgehoorzaal, waar zich vele le den van de plaatselijke afdelingen met hun geestelijke adviseurs had den verzameld. Zij zullen er geen spijt van hebben gehad. Gelegenheidsstukken dient men over het algemeen welwillend te beoordelen, maar in dit geval zijn ongetwijfeld de verwachtingen over troffen. Ondanks de vele medewer kenden is het geen „schouwspel met slagzinnen" geworden. De massa scènes Waren goed geregisseerd door Jan Lemaire en de schrijfster had er voor gezorgd, dat er een kostelijke humor door het gehele spel was ge weven. Onbedaarlijk is er gelachen maar tegel ij kertijd heeft men een duidelijk beeld gekregen van het geen er in die eerste jaren van ont luikend organisatieleven is geleden en gestreden. Twee scènes waren opvallend goed. In een werd de sfeer van de huiselijke kring getekend 's morgens na het melken, een sfeer die min of meer vertroebeld werd door de lage melkprijzen. Ook het laatste tafereel, waarin een stukje volksleven van Amsterdam tijdens de staking der boeren werd verbeeld, was kostelijk. Wij willen hiermede overigens niets afdoen van de rest van het stuk, want wie de moeilijkheden van het toneel kent zal verbaasd ge staan hebben over de vlotte wijze, waarop b.v. een vergadering „werd gespeeld". Indrukwekkend slot. Dit „40 jaren strijd", dat door een zangkoor uit Ilpendam op verdien stelijke wijze muzikaal werd omlijst, had een indrukwekkend slot. Want op het moment, waarop in het spel bleek, dat de boerenorganisatie de eerste kinderziekten te boven was, kwam het Tweede Kamerlid M. P. v. d. Weijden op het toneel, om in een hartelijke toespraak dank te blemen kan onderhandelen. Aan het slot van zijn toespraak zeide de heer Weijden te hoRen, dat dat de tachtigjarige, maar krasse pionier, de vruchten nog zal mogen zien van het werk van hen, die thans zijn functies hebben overgenomen. De gehuldigde nam de gelegenheid te baat, om zoals hij mededeelde voor de eerste keer van zijn leven voor een microfoon te komen. Hij bracht dank voor de hulde en zeide gedurende zijn leven niets anders te hebben gedaan dan zijn plicht als katholieke boer. Het verheugde hem echter zeer, dat de jongeren door de opvoering van dit stuk getuigenis aflegden van hun waardering voor en hun vertrouwen in de L.T.B. Toespraak van rector Vester. Gedurende deze avond werd ook nog even het woord gevoerd door rector Vester, die zeide, dat de strijd van het verleden en ook die van de toekomst afhankelijk is van persoon lijkheden. De pioniers van de bewe ging waren persoonlijkheden en men moet zich terdege bewust zijn, dat in deze tijd, waarin de gemeenschaps zin een absolute waarde heeft gekre gen, de persoonlijkheid in gevaar is. Als er een fout gemaakt is in het verleden dan is het, da. men de per soonlijkheid van anderen niet vol ledig erkend heeft. Daaraan is het wellicht ook te wijten, dat er zo'n grote overheidsbemoeiing is ontstaan. Spr. riep allen op, om de persoon lijkheid van de mens veilig te stel len en het gehele streven te richten op God. Iedereen moet daaraan me dewerken, omdat de L.T.B. niet ster ker kan zijn dan de zwakste schakel in de keten, welke hij vormt. Wij moeten christenen zijn in de volle betekenis van het woord, want de verlossing van de wereld uit de huidige moeilijkheden kan alleen ge schieden door de nieuwe Christus in ons. Vele dankwoorden werden aan het slot van de avond, die ook werd bij brengen aan een van de pioniers uit i gewoond door deken Nieuwenhuizen de L.T.B., de heer A. J. Verkleij. I uit Alphen a. d. v.». BHBI,HlJ|IrRijn, gesproken door Met een donderend applaus van de de voorz. van de Kring Leiden v. d. aanwezigen werd daarna deze tach- f i tigjarige op het toneel verwelkomd. Bijzonder kwiek voor zijn jaren stap te hij het trapje op en wipte over het souffleurshokje heen. De heer v. d. Weijden haalde enkele herinneringen op en memoreerde in het bijzonder de houding van de heer Verkleij tij dens de oorlog. Hij sprak over „onze brave Bles", die paardenwerk heeft gedaan en omdat de paarden, die de haver verdienen, ze niet altijd krij gen bij deze gelegenheid in het zon netje werd gezet. Want wat de heer Verkleij heeft gedaan, is iets met een blijvende waarde. Als een goede principiële katholiek heeft hij voor de heetste vuren stand weten te hou den en daaraan is het te danken, dat de boerenstand tegenwoordig op voet van gelijkheid over zijn pro- L.T.B., de heer G. van Leeuwe Dankwoorden tot allen, die aan deze buitengewoon geslaagde culturele avond hun medewerking hadden ver leend en een speicaal dankwoord tot de heer v. Son voor zijn activiteit en tot de heer v. d. Weijden, die een familiefeest had verzuimd om onder de L.T.B.-ers te kunnen vertoeven. NU WEER VLIEGENDE SIGAREN? In verschillende plaatsen in de Noord-Zweedse streek Norrbotten is Brand op de „Maasland" voor bromfietsers. De wegen eventueel de rijwielpaden dienen zo verbeterd te worden, dat zij be rijdbaar zijn voor bromfietsen. De bromfietsenbelasting moet hiervoor gebruikt worden. De A.N.W.B. heeft in het laatste nummer van de Bromfietskampioen gisteren een voorwerp waargeno-: critiek op de regering, voor men, dat door ooggetuigen wordt be- dat*de „„eline van dit AX7ndeak^a^w^CnedenS'lroen- v^Ü?k nogsteedsof^cTla* wit licht te" zien. Men hoordegeen wachten De regering beschikt al geluid. De „sigaar" hield één rechte! sl.nds eind 1950 over het feitenmate- koers en verdween tenslotte in de> rl^l> waarop de huidige regering verte. Dezelfde avond hebben vier j gebaseerd is. In die tijd is er weer personen op een der voor Stockholm vee^ gewijzigd. De slapheid van de in de Oostzee gelegen eilanden eenregering heeft mensenlevens gekost, vreemd voorwerp in de lucht waar-1 aldus de Bromfietskampioen. Tot genomen, dat van achteren een rood de industrie richt het artikel een licht had. Het kwam uit het Zuid-1 waarschuwing om niet voort te gaan Oosten en scheen een betrekkelijk! van de bromfiets een motorrijwiel geringe snelheid te hebben. te maken. Gisteravond heeft een felle brand gewoed op het 10.000 ton metende vrachtschip „Maasland" van de Kon. Holl. Lloyd, dat des morgens in de Amsterdamse haven was binnenge lopen. Een partij zonnepitmeel ging verloren. De „Maasland" had een gemengde lading, bestaande uit zonnepitten- meel (in ruim 2), veekoeken in schilvers, quebracho-extract voor 't looien van huiden, gemalen tabak en 60.030 natte huiden. De lading was ingenomen in Buenos Aires. Nadat men reeds voor het berei ken van Las Palmas de broeiing in ruim 2 had gecontsateerd, zag men enkele dagen voor het bereiken van Amsterdam opnieuw rook uit het ruim opstijgen. Men heeft dit ruim toen hermetisch afgesloten. Toen de Maasland gisterochtend in de Amsterdamse haven arriveer de was de temperatuur dusdanig ge daald, dat men het gevaar geweken achtte. Deze verwachting is echter niet in vervulling gegaan. Onmid dellijk na het uitbreken van brand omstreeks zeven uur is men begon nen ruim 2 onder water te zetten, doch de brand greep vrij snel om zich heen. Om elf uur gisteravond had men de brand vrijwel onder de knie. Aan het schip was geen noemenswaar dige schade aangericht. De lading zonnepitten zal waarschijnlijk ook niet verloren zijn. Deze zal naar de drogerij gestuurd worden en dan normaal als veevoer verkocht wor den. HAAI ALS BRIEVENBESTELLER. Een visser van Voltri, bij Genua, die een haai had gevangen, vond in de buik van de haai een fles en in de fles een stuk papier, waarop in het Frans stond: „Ik bevind me zonder voedsel of water in een boot, die door storm heen weer wordt geslingerd. Ik heb weinig hoop de kust te kunnen be reiken. Groet mijnt vrouw en twee zoontjes".» Het briefje was getekend „Louis Leclercq" en vermeldde tevens diens adres in Nice. Het was gedateerd: 24 October 1948. De visser heeft de politie meege deeld, dat hij de boodschap reeds naar het adres in Nice heeft doorge zonden. Massale rchtspraak in Delft De Delftse kantonrechter had het gistermorgn druk, toen 80 studenten de rechtzaal binnen stroomden, om veroordeeld te worden. De studenten hadden colleges gevolgd aan de Tech nische Hogeschool zonder in het bezit te zijn van de vereis te inschryvingskaart In eerste instantie werden de jongelui tot 3 gulden boete veroordeeld. Hierop vroeg een van de stu denten namens de gehele club het woord. Hij betoogde, dat een gedeelte van de groep wel degelijk collegegeld betaald had, maar niet over een inschrij- vingskaart beschikte, wat dus meer een fout van de universi teitsadministratie, dan van de betrokkenen was. Een ander gedeelte was te laat geweest met de inschrijving op het col lege en daar de volgende in schrijving eerst in Juli a.s. kon plaats vinden hadden zij de col leges zo maar gevolgd, omdat zij anders veel kostbare tijd zou den verliezen. De rechter vond het een en ander niet van logi ca ontbloot en gaf als zijn me ning te kennen, dat de studen ten contact moesten opneemn met hun professoren, om in de bestaande toestand verandering te krijgen, maar kon toch niet zo ver met de student-verdedi ger meegaan, dat hij hem en zijn collega's vrijsprak. De rechter hield een gemoedelijk praatje, verklaarde, dat hij het een ge zellige morgen gevonden had, maar legde tenslotte iedere stu dent een boete van een gulden op: „Dan zijn de kosten van de dagvaardiging eruitEr werd geen hoger beroep aange tekend! HAAGSE POLITIERECHTER Tweemaal voor één geld. Een landarbeideT uit Abbenes had in April jl. te Leiden een fraaie stunt uitgehaald. Van bankbiljetten scheur de hij stukjes af. Met de beschadig- bankbiljetten betaalde hij een schuldeiser, die eerst dit geld wilde weigeren maar het later toch aan pakte omdat hij bang was anders niets te krijgen. De randjes van de snippers, die hij had afgescheurd, schroeide verdachte met een sigaret. Toen ging hij naar de Nederlandse Bank met een verhaal over een on geluk, waarbij de bankbiljetten bijna verbrand waren. Een vergoedings- aanvrage had hij valselijk ingevuld. Een tweede- geval waarvoor ver dachte terecht stond voor de Haag se politierechter was diefstal van een kalf te Alkemade. Een boer had aan vankelijk tegen hem gezegd, dat hy een kalf wilde verkopen. Later was de boer echter van gedachte veran derd, maar toen de man niet thuis was nam de verdachte, ondanks de protesten van de zuster van de boer, het dier mee. Verdachte hing een verhaal op over handgeld dat hij zou hebben gegeven, maar hiervan bleek niets in de stukken. De officier van justitie achtte vals heid in geschrifte bewezen evenals het wederrechtelijk wegnemen van een kalf. Voor beide gevallen samen eiste hij twee maanden gevangenis straf. Conform de eis werd verdachte veroordeeld. Winkeldiefstallen. Een tapijten reparateur uit Utrecht moest terecht staan voor de Haagse politierechter omdat hij verschillende diefstallen had gepleegd in winkels te Leiden. Reeds vijfmaal was verdachte veroor deeld. „Als U iets ziet wat U lijkt, pakt U het maar", zei de politierech ter. De verdachte had een goed loon en wist zelf niet waarom hij had ge stolen. De verdachte vroeg zelf een strenge controle. De officier van ju stitie requireerde tegen hem zes maanden gevangenisstraf m.a. De politierechter veroordeelde de man tot vijf maanden gevangenis straf. Lood en zink gestolen. Wegens lood- en zinkdiefstallen moest een 44-jarige betonwerker uit Leiderdorp voor de Haagse pf litierechter ver schijnen. Hij had lood en zink van de door hem bewoonde woning en van huizen in de omgeving gesloopt. De politierechter merkte op, dat verdachte nog al veel geld voor zich zelf scheen nodig te hebben. De offi cier van justitie, memoreerde een vorige veroordeling en vertelde dat het inkomen van verdachte ruim 100.per week bedroeg aan steun en inkomen van kinderen. De officier eiste vier maanden gevangenisstraf m.a. De politierechter veroordeelde de verdachte tot vijf maanden gevan genisstraf m.a. waarvan twee voor waardelijk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2