S)eC<2idóe(BoiincxwX 1 Si Acheson mocht dr. W. Drees wel ALZIJDIGHEID Acheson over de defensiegemeenschap Minidtex dx VI. Sheea Hij. Jjuintan Mossadeq wil geen aansluiting ffxeMdmtdueiftiezitiq-eti in (Zmeiika pM*» L TOESTAND IN TUNIS VERSCHERPT DONDERDAG 24 JANUARI 1952 43ste JAARGANGNo. 12493 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. J>. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v.-HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KJET behoort niet tot het wezen van een politieke vereniging van staatsburgers, dat zij ook in haar in wendige samenstelling de gangbare democratische staatkundige beginse len doorvoert. Het is echter een eigenschap van die vereniging van Nederlandse Katholieke staatsbur gers, welke de K.V.P. wordt genoemd. De andere partijen in Nederland gaan in dit opzicht niet zo ver. Deze zeer grondige democratische inslag van de K.V.P. heeft tot gevolg, dat er heel wat instanties gekend en reglementen geraadpleegd moeten worden; een zeker omslachtigheid, welke men gis pen kan, doch waarvan de bedoeling geen andere is, dan alle schakeringen van het Katholieke volksdeel hun mening en verlangens tot uitdruk king te laten brengen. Men moet het niet zo zien, dat er een grootste ge mene deler wordt opgemaakt, om iedereen zoet te houden, maar dat gestreefd wordt naar een synthese, een samenvoeging, welke een weer spiegeling is van de samenleving op dit ogenblik. Voor een partij, die zich op de titel Katholiek, d.w.z. algemeen, beroemt, van een partij, die krachtens haar beginselen de klassenstrijd verwerpt en de samenwerking, in de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, van alle maatschappelijke standen voor staat, is deze al-zijdigheid, dit all round-streven vanzelfsprekend. Doch deze alzijdigheid kan slechts bereikt worden, indien iedereen een duit ini 't zakje mag doen. Eenzijdige leuzen kan men (behoort men althans te kunnen) binnen de glazen muren van de K.V.P. vrijelijk uitdragen mits het geschiedt op de goede toon en zonder een atoom-splitsing aan te kondigen, welke het „crystal pa lace" ini puin zou doen storten. De groep-Steenberghe welke men, met het onderscheid door dr. Albe- ring gemaakt, niet behoeft te vereen zelvigen met de actie-Duynstee! heeft van meet af aan zich binnen de grenzen van het organisatorisch- aanvaardbare bewogen. Zo zij aan vankelijk eenzijdige leuzen heeft be nadrukt (het overleg was strikt ver trouwelijk, zodat wij slechts veron- derstellenderwijze schrijven), dan is deze eenzijdigheid het lot beschoren- geweest van alle eenzijdigheid: zij mondt uit in de alzijdigheid van een partij, die geen standen- of groeps maatschappij, doch een volks-partij, een partij van het gehele volk is. Wat hier van de Steenberghianen is gezegd, geldt, mutatis mutandis, even goed voor de middenstanders, de ar beiders, de land- en tuinbouwenden, de intellectuelen even goed voor kloosterzusters en huisvaders. De K.V.P. heeft niet de demagogische opzet iedereen tevreden te stellen en te paaien met beloften. Zij kan de juistheid van haar koers niet aflezen op tevreden, maar misschien wel op ontevreden gezichten. Wanneer geen enkele schakering van het éne volk zoal niet ontevre den dan toch weinig geestdriftig is voor de politiek van de K.V.P; en zo is het moest dat een reden tot geestdrift zijn voor de onpartijdighed van een partij, die krachtens haar roeping geen Katholiek en ook geen andersdenkende buiten haar gelede ren sluit. Om tot deze, prijzenswaardige en voor 's lands welzijn hoog te waar deren onpartijdige partij-koers te ge raken een koers, welke echter zeer stellig en uitgesproken vóóruit en met de steven naar de toekomst ligt zijn de vele instanties nodig. Hoe meer instanties in dit geval hoe zuiverder uitkomst Daarom kan men het in de overeenstemming-Steen- berghe aanvaarde advies-college niet een overbodigheid noemen. Dit ad- vies-college is een uitbouw van het bestaande stelsel van deskundige voorlichting van de Tweede Kamer fractie, welke voorlichting tot nu toe reeds werd waargenomen- door het Centrum voor Staatkundige vor ming en door individuele deskundi gen, door de fractie ter fine van ad vies aangezocht. Tegenover de ad viezen van het in te stellen college staat de 'fractie volkomen vrij, ter wijl zijn adviezen zich ook niet zul len verdiepen in zuiver-politieke aan gelegenheden als b.v. een kabinets formatie. Wie er in- dit college zit ting zullen hebben, hangt nog vol komen in de lucht. De enige eis, wel ke aan de adviseurs zal worden ge steld, is een negatieve, namelijk, dat zij geen lid van een andere partij dan de K.V.P. kunnen zijn. Eenzelfde streven, alle stromingen tot een bevaarbare rivier samen te leiden, zit voor bij het „meer repre sentatief" maken van het dagelijks bestuur, dat vermoedelijk uitgebreid zal worden met 4 of 5 personen. Deze uitbreiding behoeft geheel geen ach terdocht te wekken van welke zijde ook. Het dagelijks bestuur zal even verscheiden van aameinstelling zijn als de kleuren, waarin het witte licht van de Katholieke sociale en oolitieke beginselen gezien wordt door het prisma van ieders kijk op de gang van zaken: de een ziet het rood, de ander blauw, de ander geel. Maar het is het witte licht van een en hetzelfde beginsel, dat iedere Ka tholiek verlicht. Wat men aan kleu ren ziet is een onvolmaaktheid, een eenzijdigheid, maar het is proefon dervindelijk bewezen, dat al die kleu ren, gebroken door het prisma van ieders kijk, te zamen weer wit licht geven, in de alzijdigheid van de Ka tholieke volkspartij. Deze alzijdigheid kenmerkt haar als een goede partij in de beperkende omstandigheden, GERICHT OP VERENIGD EUROPA. Acheson zeide te hopen, d<at spoe dig overeenstemming over een Euro pese defensiegemeenschap bereikt zou worden en betuigde van harte zijn instemming met Eisenhowers voor stel om een „Europese constitutionele conventie" te vormen, die de vraag stukken van Europese politieke en economische eenheid zou behandelen uiteindelijk oplossen De Ameri kaanse politiek was gericht op de vereniging van Europa. De zes minister die de vorming in een Europees leger bespraken, waren het er over eens geworden, dat een te vormen Assemblée de vraag van een West-Europese federatie zou den bestuderen en in zes maanden tijds rapport zou uitbrengen. Een „constitutionele conventie" zou deze aanbevelingen dan kunnen overwe gen. Eisenhower was in ho,ge mate behulpzaam geweest bij het bei-eiken van deze overeenstemming, aldus Acheson. De Amerikaanse minister ver klaarde van harte te hopen, dat zijn bespreking met de Nederlandse pre mier, dr. Drees, zou bijdragen lot een spoedig tot stand komen van een Europees leger. Functionarissen van het departe- Het meningsverschil met de Benelux De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten hun best doen een overeenstemming te bewerkstelligen tussen de opvattingen der West-Europese landen over de vorming van een Europees leger en een defensiegemeenschap. Er was een duidelijk verschil van mening tussen Frankrijk, West-Duitsland en Italië enerzijds en de landen van de Benelux anderzijds. De grote mogendheden wensten een sterk, centraal controle apparaat, doch de kleine landen wensten een losser verband. Amerika was van oordeel, dat het mogelijk was deze standpunten tot elkaar te brengen en het deed zijn best een verzoening tot stand te brengen. Het achtte deze belangrijk en zij diende zo spoedig mogelijk te worden bereikt. Chinese beschuldiging was juist Het hoofdkwartier der Verenigde Naties heeft erkend dat geallieerde vliegtuigen verleden week Donderdag inderdaad de neutrale zone van Kae- song hebben gebombardeerd en ver moedelijk ook Vrijdag een commu nistisch wapenstilstandskonvooi heb ben getroffen. Het hoofdkwartier van generaal Ridgway wijt het incident aan het abusievelijk laten vallen van een bom in plaats van de benzinetank in de vleugelpunit, die de piloot kwijt wil de om de zwaarte van zijn toestel te verminderen. Overigens zou de bom een dui zendponder niemand hebben ge troffen en geen schade hebben aange richt. ment van Buitenlandse Zaken heb ben verklaard, dat zij de suggestie van generaal Eisenhower beschouwen als een poging om nieuwe drijfkracht te geven aan de voorstellen voor Europese eenheid. Acheson zei ech ter, dat de actie voor politieke en economische eenheid iets is, dat de Europeanen zelf moeten regelen In dit verband sprak Acheson zijn af keuring uit over een Duits voorstel om West-Duitsland in de N. A. V. O, op te nemen. Acheson zei in antwoord op een vraag kort en bondig niet van oordeel te zijn daarover thans enig hoopvol commentaar te kunnen ge ven. De verklaring van Eisenhower heeft gunstige commentaren gewekt van zowel democratische als republi keinse Senators. EEN SUGGESTIE VAN DE „DAILY EXPRESS" De „Daily Express" heeft zich Don derdag uitgesproken voor het sluiten van een verdrag tussen Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Portugal, teneinde een gemeen schappelijk front te vormen tegen de moeilijkheden in hun overzeese ge bieden. „Omdat deze mogendheden geen eenheid hadden bereikt, is Indone sië tot barbarisme teruggekeerd, worden Indo-China en Malakka be dreigd en moeten de Fransen in Tu nesië een crisis onder de ogen zien, die steeds ernstiger wordt", aldus de „Daily Express". Om Amerika's presidentschap Na een bespreking in het Witte Huis te Washington verklaarde de democratische commissie van Mis souri, dat president Truman zich be reid heeft verklaard zich opnieuw candidaat te stellen voor de presi dentsverkiezingen. Senator Kefauver uit Tennessee kondigde aan, dat hij zijn candida- tuur voor de democratische partij zal doorzetten, ongeacht de beslissing van Truman. Geen bases voor Westerse mogendheden De Perzische regering beschouwt een verdedigingsverdrag voor het Midden. Oosten, zoals de Westerse mogendheden zich dat voorsteiïen, als onaan vaardbaar. Mossadeq heeft verklaard dat de Arabische staten zelf een mi- lita'r verhond voor het Midden-Oosten moeten sluiten, zonder inmenging van het Westen. Mossadeq weigert verder bases af te staan aan de Westerse mogendheden. De Perzische minister-president schijnt er voorts op uit te zijn de mi litaire kracht van zijn land te ver zwakken. Hij heeft verzocht de ver zending van Amerikaans materiaal naar Perzië te schorsen en hij heef' de Amerikaanse missies die met het Perzische leger samenwerken becri- tiseerd. Een financiële crisis maakt het onzeker of de regering in staat zal zijn de soldaten te blijven betalen. De Britse ambassade deelde giste ren mee dat Mossadeq inderdaad heeft geweigerd ambassadeur Hankey* te aanvaarden als opvolger van Sir Francis Shepherd. De Perzen zeggen, dat zij niemand rullen accepteren die vroeger een funct'e in Perzië of in de Britse koloniën heeft gehad. Engeland heeft de Perzische rege ring nu verzocht mede te delen, of dit besluit een daad van discrimina tie tegen de Britse regering betekent, Of ook op andere landen van toepas sing is. Na de verklaring van Generaal Eisenhower zijn in alle delen van de Ver enigde Staten acties gestart voor de verkiezing van Eisenhower tot presi dent. Een baby-olifant, in dienst van de verkiezing-campagne, propageert in San Francisco's straten met een meter hoge „I like Ike"-affiche, een ver groting van het speldje, waarmede Eisenhowers aanhangers zich tonen De heer links op de foto voorziet de omstanders van een dergelijk speldje. Dat „Gop-Gop", zo heet het olifantje, veel bekijks heeft, is niet te verwon deren, en daarom was het per saldo begonnen. Gisteren heeft een blizzard (zeer koude storm, die gepaard gaat met sneeuw) de Amerikaanse staten Noord- en Zuid-Dakota en Minnesota geteisterd, waardoor ten minste zes personen om het leven zijn gekomen. Twee personen, die door de storm werden overvallen, hebben zich in leven kunnen houden- door in hun auto een vuurtje te stoken van de bekleding der zittingen. Een chauf feur van een koelwagen, die door benzinegebrek bleef steken, zocht zijn toevlucht in de koelruimte van de wagen, waar een temperatuur van omstreeks nul graden heerste. Daar was het behaaglijk in vergelij king met de vorst van 29 graden bui ten de wagen. waarin ieder mens natuurlijker wij ze verkeert, de beperking van - het menselijk-mogelijke en politiek-be- reikbare. Japan hervat betrekkingen met Vaticaan Japan en de H. Stoel zaïllen vol ledige diplomatieke betrekkingen vestigen, aldus heeft een woord voerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken medege deeld. De Japanse vertegenwoordi ger bij het Vaticaan zal een gezant zijn, geaccrediteerd bij de Paus, en de vertegenwoordiger van het Vati caan in Japan een Apostolisch Nun tius, geaccrediteerd by de keizer. Vóór de oorlog had de Apostoli sche Nuntiatuur te Tokio geen di plomatieke status. De Nuntius was niet bij de keizer geaccrediteerd van wege de tegenkanting van Boeddhis tische en Sjintoïstische kringen. Ook de Japanse gezant bij het Vaticaan had een onduidelijke status. De Japanse regering is thans ovér de Boeddhistische en Sjintoïstische bezwaren heen gestapt. De 15 Perzische oppositie-afge vaardigden en de 21 journalisten die nu al maandenlang in het gebouw van de Majlis .kamperen", hebben de sjah schriftelijk verzocht in te grypen en een einde te maken aan het on wettige bewind van premier Mossa deq". Al'. Churchill 'terugkeert Ligt interpellatie klaar De socialistische fractie in het Britse Lagerhuis zal in de zitting van Dinsdag Churchill vragen, wat hij precies heeft bedoeld met zijn ver klaring in het Amerikaanse Congres: Vastbesloten en afdoende maatrege len zullen worden genomen, indien de Chinezen een wapenstilstand in Korea schenden. Bovendien wensen de afgevaardig. den van Labour te weten waarom de premier het denkbeeld heeft geop perd om symbolische militaire een heden door landen van het Atlanti sche pact naai Egypte te laten zen den om de Britse troepen in de zóne van het Suezkanaal bij te staan. Reeds verleden week is gebleken, dat de socialisten zich niet gelukkig voelden met Churchills uitlatingen, welke deden vermoeden, dat hij wat het door Engeland diplomattiek er kende China betreft, de politiek van Amerika al te zeer was genaderd Bovendien staat de Labourpartij op het standpunt, dat Groot-Brit- tannië niet het recht heeft om an dere mogenheden uit te nodigen troepen naar Egypte te zenden, omdat dat in strijd is met het An gloEgyptische verdrag van 1936. Het besluit om Churchil Dinsdag te interpelleren werd genomen in een vergadering van het landelijk bestuur der Labouvpartij, waar zowel Clement Attlee als Aneurin Bevan aanwezig waren. BELGISCHE REGERING BLIJFT VERTROUWEN. De Belgische Kamer van Afge vaardigden heeft gisteren met 103 tegen 97 stemmen bij twee onthou dingen een motie van vertrouwen aangenomen in de nieuwe regering van Van Houte. Tegen stemden socialisten en libe ralen. '-a - - ,'mM Tijdens zijn niet officieel bezoek aan de Verenigde Staten is eerste minister Drees ontvangen door president Truman. Bij zijn aankomst in Blair House waar te zijner ere een lunch wordt gegeven, wordt Drees begroet door de Amerikaanse president. Amerikaanse hulp ingetrokken De Amerikaanse economische en technische hulp op basis van het pro gramma voor de wederzijdse bevei liging (MSA) voor Afghanistan, Bir ma, Egypte, Irak en Ierland is inge trokken, aldus heeft Harriman, de di recteur van de MSA, in een brief aan de voorzitters der commissies voor buitenlandse aangelegenheden en de strijdkrachten van het Congres mee gedeeld. Als reden geeft Harriman op, dat deze landen ae voorwaarden van de wet op de wederzijdse bevei liging nog niet aanvaard hebben. De hulp zou hervat worden, zodra de besprekingen hierover tot een be vredigende regeling hebben geleid. Opstand in Nepal Woensdag is in de hoofdstad van Nepal, Khatmandoe, opstand uitge broken onder de binnenlandse strijd krachten. De opstand begon, toen de opstandelingenleider uit West-Nepal dr KiSingh, die onlangs was gearres teerd. werd vrijgelaten. In de middag hadden regerings troepen het vliegveld, het arsenaal, de telefooncentrale en een radiosta tion, die de opstandelingen aanvan kelijk hadden bezet, heroverd. De opstandelingen hielden het regerings gebouw nog bezet, waar zij door re geringstroepen worden belegerd. Bij een poging om het gebouw te verla ten, werden twee opstandelingen neergeschoten. Volgens officiële krin gen is een burger tengevolge van machinegeweervuur van de rebellen om het leven bekomen. Gesneuveld in Korea De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea gesneuveld is de soldaat Ch. F. Toerink, geboren 17 Januari 1927. Soldaat Toerink was onge huwd; hij woonde te Borne (Overijssel). De Bey houdt zich ziek De toestand in Tunis is gisteren op nieuw verscherpt, toen bij onlusten minstens 11 personen het leven lieten en de nationalisten er zelfs in slaag den de stad Telboeja (150 km ten Z. van de stal Turrs) te bezetten. Franse troepen en gendarmerie be reiden een groots opgezette operatie voor om de stad te heroveren. Alvo rens de verbindingen met Telbouta verbroken werden, was nog bekend geworden, dat daar zeven personen om het leven waren gekomen en ze ven gewond, toen de politie trachtte een meni°te betogers te verspreiden, die een Fransman aanvielen. In de naburige stad Mokhin kwa men drie Franse politiemannen om het leven. Vijfduizend nationalisten poogden daar het bureau van de plaatselijke Franse bestuursambte naar te bestormen. Twee andere po litiemannen werden ontvoerd, doch JNTERNATIONALE DWEEK Intentie voor Vrijdag 25 Januari: BEKERING VAN ALLE HEIDENEN Indien de Christenen trouw geble ven waren aan Christus, indien zij ten volle Zijn Leven geleefd hadden, indien zy in volle eensgezindheid Christus gepredikt hadden dan zou nu in 1952 meer dan de helft van de wereldbevolking niet leven zonder Christus. Bidden we daarom met Christus. „Vader, geef dat allen één zijn.opdat de wereld gelove dat Gy Mij gezonden hebt." Door éénheid in waarheid, door éénheid in liefde, door de Godmense lijke levensrijkdom van dc éne Chris tus moet de heiden-wereld een over weldigend getuigenis geboden wor den voor de Goddelijke zending van Christus. „Alles wat gij de Vader in Mijn Naam zult vragen zal Hij u geven." Christus heeft ons dc macht gegeven de eenwording van allen te verkrij gen in Hem en in Zijn éne Kerk, maar., vragen wij totdat is verkre gen? kloppen wij totdat is openge daan? Bidden wij dan dc Hemelse Vader in naam van Christus, zonder ophouden niet groeiende aandrang, vooral onder deze bidweek. Orate fratres, £idt Broeders! EGYPTE DREIGT Focad el din pasja, de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken, heeft gisteravond te Cairo medege deeld, dat de Egyptische regering „belangrijke maatregelen" overweegt om het hoofd te bieden aan hc „b"r- baarse optreden" van de Engelse troepen in de Suezkanaalzóne. „De tijd van protesteren is voorbij", zo dreigde hij De „Daily Express" bericM dut koning Faroek ex-genrraal Wilhelm Eurmbacher uitgenodigd heeft dc#op- lréding der Epvotischo troenen op zich te nemen. Farmbacher was be velhebber van de D"itse troepen in de „zak van Lorient". later vrijgelaten. Zij waren beiden gewond. En bij Sousse, ook in Mid- den-Tunis, werd tenslotte een Franse politieofficier vermoord. De Franse Hoge Commissaris Tunis> Jean de Hautecloque, heeft volgens AP al drie dagen lang ver geefs gepoogd de bey van Ttab spreken te krijgen. De bey heeft doen logie uit West Duitsland de toegang weten, dat hij te ziek is om een tot Oost-Duitsland is ontzegt. De audiëntie te verlenen. In Franse maatregel is sinds December 1951 Vertegenwoordigers van het Duitse episcopaat hebben bij dc premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, geprotesteerd tegen de maatregel, volgens welke Rooms Katholieke geestelijken cn studenten in de theo- kringen heeft dit echter enige verba zing gewekt, omdat men helemaal niet wist, dat de Tunesische souve- rein ziek was. DE VLIEGRAMP IN AMERIKA. In de ruïnes der woningen in Eli zabeth, waarop Dinsdag een „Con- vair" is neergestort, heeft men nog de stoffelijke resten van een moeder en twee kinderen, een derde kind en een niet geïdentificeerd persoon ge vonden. van kracht. Daar de bisdommen in Oost-Duits land nog geen eigen opleidingscen tra hebben betpkent de maatregel, zo verklaart men in Katholieke krin gen, dat de .reserve aan geestelij ken" gedurende ten minste zes jaar geheel afgesneden is. Korreltje Het is niet het geweld, maar het goede, dat het kwaad vernieitgd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1