Minister Drees sprak metAcheson ABDIJSIROOP Gemeenten worden met hun eigen geld betaald Bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis Prijsindexcijfers gezinsverbruik per 15 Dec. '51 iets gedaald ]3EURS- Overzicht ADV LETCKfORB? WOENSDAG 23 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Nederlands bezwaren tegen Europees leger Minister-president dr. W. Drees heeft Maandagmiddag een onderhoud van drie kwartier gehad met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acneson. Na afloop van het gesprek zeide dr. Drees te hopen, dat men een compromis zal vinden om de bezwaren van Nederland ten aanzie.; van de vorming van een Europees leger uit de weg te ruimen. Het Nederlandse standpunt komt overeen met dat van België en Luxemburg. Aan verslag gevers bevestigde dr. Drees, dat Nederland béreid is met de Europese defen siegemeenschap samen te werken, maar onder bepaalde voorwaarden. Zoals bekend, is Nederland gekant tegen het Franse denkbeeld een Europese hoge autoriteit aan te stellen, die drastische zeggenschap heeft over het budget en de strijdkrachten der leden-naties. Zaak-Van der Putten Dossiers bij Tweede Kamer Tijdens een avondreceptie gaf dr. Drees uiting aan zijn waardering en begrip voor de „enorme lasten, wel ke het volk der V.S. op zijn sterke schouders heeft genomen". „De overeenkomsten tussen uw land en het onze zijn groot", zeide hij in zijn dankwoord voor een ge schenk van de Stichting Nederland Amerika (een onlangs verschenen werk in twee delen, getiteld „Life in America"). „Wij gevoelen ons be moedigd door dezelfde geest, dezelf de liefde voor de vrijheid en zijn vastbesloten aan uw zijde te staan, maar wij zijn zo verbazingwekkend verschillend van afmetingen". Ook het bezoek van dr. Drees aan Eugene Black van de Internationale Bank werd een beleefdheidsbezoek genoemd. Hierbij was alleen dr. Van Royen aanwezig. Men neemt echter aan, dat dr. Drees met Black gespro ken heeft over onderwerpen ten aan zien van de betrekkingen van Neder land tot de Internationale Bank. Bankdeskundigen, aldus United Press, werken op het ogenblik aan een rapport over Suriname, dat wel licht zal leiden tot een lening van de Bank aan dit Nederlandse gebieds deel. Ook lopen er geruchten dat de Ne derlandse regering een aanvraag voor eon lening voor Nederland zelf over weegt ter financiering van speciale Nederlandse projecten. Het is, vol- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14 00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgenge bed en Liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12,03 Gramofoonmuziek; (12.30—12.33 Land- en tuinbouwme- dedelingeh.) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.35 Pianoreci tal. NCRV: 14.00 Metropole orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Strijkkwar tet; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zender sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd; 18.40 Op de stelling; 18.50 Gramofoonmuziek; 19.05 Levensvra gen van allerlei aard en een pasto raal antwoord; 19.20 Verzoekpro gramma; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.10 Gevarieerd program ma; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws: 23.15 Con certgebouworkest en solist; 23.45 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.25 Sport; 7.30 Zender- sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Morgen wijding; 9.25 Gramofoonmuziek; 9.30 De Groenteman: 9.35 Waterstan den; 9.4ó Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radioscoop; 11.45 „Een hengelaar vertelt"; 12.00 Zang en orgel; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- tuinbouwmededelingen; 12.33 Pianoduo; 12.50 Financieel over zicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen of gramofoonmuziek; 13.20 Lich te muziek; 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Voor de vrouw; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor de zie ken; 16.05 Hersengymnastiek; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18,15 Voor de jeugd; 18.30 „De toekomst plannen van het Nederlands Olym pisch Comité", causerie; 18-40 Pro menade orkest; 18.55 Voor de kinde ren; 19.00 Gesproken brief uit Lon den; 19.05 Voor burger en militair; 19.15 Sport; 19.20 AVRO-Allerlei; 19.25 Promenade orkest; 19.40 Ronde Tafel'Parlement; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch orkest en so list; 21.20 „Een oud geslacht", hoor spel; 22.45 Groeten van emigranten uit Australië; 23.00 Nibuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gra mofoonmuziek. gene De minister van Oorlog heeft de voorzitter van de Tweede Kamer twee dossiers doen toekomen, waar in zich de twee rapporten van de commissie-huysmans met betrek king tot de zaak-Van der Putten be vinden. De toezending der volledige (spa tiëring van de minister) dossiers heeft de bedoeling de leden van de U.P., niet onmogelijk dat dr. i Tweede Kamer de gelegenheid te Drees reeds enkele algemene aspec ten van de aanvraag heeft behandeld. dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende. slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKERS -'s Werelds beste hoestsiroop - geven zich ter zake zo volledig mo gelijk op de hoogte te stellen. De stukken zijn ter vertrouwelijke ken- 1 nisneming door de leden de Tweede Kamer ter griffie gedepnoneerd. Gistermorgen te omstreeks 7 uur wilde op het station Muiderpoort te Amsterdam een 61-jarige adjunct commies, die hielp bij het rangeren van een lege personentrein, op een gegeven ogenblik op deze trein springen. De ian sprong mis, werd door de rijdende trein meegesleurd en geraakte er onder. Zijn voeten werden afgereden en zijn bovenbe nen verbrijzeld. De 36-jarige inpak- ster van de Albert Heynfabrieken te Zaandam mej. C. E. Helsloot, die het ongeluk zag gebeuren, schoot on middellijk oe en zag kans de slag aders van beide benen dicht te druk ken totdat eerste hulp arriveerde. De man is in zorgwekkende toestand naar het O.L. Vrouwegasthuis over gebracht, waar hij evenwel in de loop van de ochtend is overleden Eerste Kamer over „financiële verhouding" De Eerste Kamer is gistermiddag ■begonnen met de behandeling van het wetsontwerp houdende voorzie ningen voor de financiële verhou ding tussen het Rijk en de gemeen ten. De bereidheid van de regering om de weg in te slaan naar een eigen gemeentelijk belastinggebied is slechts in geringe mate aanwezig, zo constateerde de heer TJALMA (A.RT). De heer REYER.S (C.H.) zag in het ontwerp alle kenmeaiken van een voortschrijdende verzwakking van de zelfstandigheid der gemeenten. Een noodverband noemde de rege ring het wetsontwerp en daarmede is de heer BEIRGER (K.V.P.) het eens. Zijn fractie zou haar stem aan het ontwerp niet onthouden. Hij be toogde dat de gemeenten tot en met 1949 niet hebben ontvangen waarop zij rechtens aanspraak kunnen ma ken en hij trok de conclusie dat de gemeenten thans met haar eigen geld worden betaald. De heer VAN TILBURG (Arb.) achtte het bedenkelijk dat de rechts zekerheid voor de gemeenten in het gedrang komt. De noodregeling brengt rechtsonzekerheid mee en van die noodvoorziening moet men af. Zijn fractie z.ou voor het ontwerp stemmenen, zij het niet met enthou siasme. De heer WENDELAAR (V.V.D.) vroeg in uitzonderingsgevallen toe kenning of verhoging van de bijzon dere uitkerii^j omdat het gekozen systeem voor enige gemeenten bij zonder hard zal werken. De minister gaf te kennen, dat langs de weg der bijzondere uitke ringen het leven der gemeenten, die haar begroting niet sluitend kunnen krijgen, iets aangenamer zal kunnen worden gemaakt. Het uitkerings percentage voor 1952 zal vermoede lijk iets hoger kunnen zijn dan in 1951, toen het 135 bedroeg. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Winkelsluitingswet aangenomen De Eerste Kamer heeft gistermid dag de Winkelsluitingswet 1951 met 31 tegen 3 stemmen (die der com munisten) aangenomen. Bij het er aan voorafgaande debat had de heer Kapteyn (P. v. d. A.) enige teleurstelling over het ontwerp uitgesproken. Zo juichte hij de koop avond niet toe. De heer Van Santen (C.P.N. was tegen een koopavond. Onverdeelde instemming betuigden de heren Steinkiihler (K.V.P.) en De Vos van Steeniwijk V.V.D.De heer Albergts, minister zonder por tefeuille, kon geen nieuwe argumen ten aanvoeren voor een koopavond De reeds gebruikte kunnen dienst doen als men een gemeentelijke re geling tot stand wil brengen waarbij nagenoeg alle belanghebbenden zich kunnen doen horen. De voorgestelde regeling voor de halve-dag-sluiting voldoet volgens de minister aan de behoefte van de practijk en laat ruimte open voor verdere ontwik keling. Het Winkelwerktij denbes luit wordt herzien waarbij rekening wordt gehouden met de nieuwe wet. Dit houdt niet in een verlenging van de werktijd wegens de koopavond. Tenslotte beoogde de minister dat er voldoende waarborgen zijn, dat de stem van het bedrijfsleven, over de sociale voorwaarden voldoende zal worden gehoord. DE WILLEM DE ZWIJGER-PRIJS. Dinsdagavond is te Washington op een diner, georganiseerd door de Wil lem de Zwijger-stichting, in aanwe zigheid van dr. Drees voor de twee de maal de Willem de Zwijger-prijs uitgereikt. Deze prijs, die ingesteld is ter na gedachtenis van de veertien Ameri kaanse journalisten, die in 1947 na een bezoek aan Indonesië bij een vliegtuigongeluk bij Bombay om het leveni kwamen, wordt toegekend aan de Amerikaanse journalist, die het beste artikel over Nederland heeft geschreven ia een Amerikaans dag blad of tijdschrift. Ditmaal heeft de 33-jarige David Perlman van de „San Francisco Chro nicle" de prijs gewonnen voor zijn verhaal over de drooglegging van de Zuiderzee en de hiervoor ontvangen steun vani het plan-Marshall. Grotere vrijheid in prijsvormina De ministers van Economische Za ken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hebben besloten met ingang van heden de Prijzenbc- schikking Handelsmarges 1950, als mede de richtlijn voor de prijsbere kening door de Groot- en Kleinin- dustrie in te trekken Beide maatre gelen werden begin April 1950 in werking gesteld. Deze beslissing houdt in, dat de prijzen vau de goederen, waarvoor geen afzonderlijke prijsregeling be staat, voortaan weer zelfstandig door de betrokken ondernemers kunnen worden vastgesteld. Zij blijven even wel onderworpen aan het verbod van prijsopdrijving op grond van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, ter wijl ook het Prijsvormingsbesluit, hetwelk vereist, dat de prijsvorming in overeenstemming met het alge meen belang geschiedt, van kracht blijft. Het verlenen van grotere vrijheid in de prijsvorming is mogelijk, qjn- dat blijkens de ervaring der laatste maanden als gevolg van de sterk ge wijzigde marktverhoudingen in de prijsvorming geen tendenzen meer aanwezig zijn, die tot kostprijstech- nisch ongemotiveerde prijsverhogin gen aanleiding zouden geven. Onder deze omstandigheden is de intrekking dezer prijsmaatregelen bovendien gewenst, omdat in tal van bedrijfstakken zich afzetmoeilijkhe- den voordoen. Een goede bedrijfs voering vereist bij de huidige markt situatie een snelle aanpassing van de onderlinge prijs- en margeverhou dingen aan de wisselende omstan digheden, in het bijzonder ook in verband met de buitenlandse con currentie. Laboratorium te A'dam werd officieel geopend De bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis te Am sterdam had gisteren een bijzondere dag. De directeur van het Centraal Laboratorium, dr. J. J. van Lochem, hield ter gelegenheid van zijn toela ting tot privaat-docent in de haema- to-immunologie aan de gemeente universiteit te Amsterdam een open bare les, terwijl tevens het gehele gebouw van de dienst, ondergebracht in het complex van het Binnengast huis, uitgebreid en gerestaureerd kon worden verklaard. Het Centraal La boratorium is hiermede een der drie beste laboratoria voor bloedtransfu siediensten in de wereld geworden. Het begon in 1930, toen te Rotter dam de artsen dr. H. C. J. M. van Dijk en dr. G. E. H. Verspijck Mijns- sen de hulp inriepen van het toen malige hoofd van de seriologische afdeling van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid, prof. dr. A. B. F. A. Pondman, thans hoogleraar te Groningen en voorzitter van de cen trale medische bloedtransfusiecom missie van het Nederlandsche Roode Kruis, om tezamen tot de oprichting van een bloedtransfusiedienst te ko men. Bij het bombardement van Rot terdam ging het tienjarig resultaat van hun arbeid verloren, maar hun werk werd in Amsterdam overgeno men onder leiding van prof. J. G G. Borst. Dr. J. Spaander, thans direc teur van het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht, samen met dr. P. G. Hoorweg en de chemi cus G. G. A. Mastenbroek bouwden het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst op tot hetgeen het thans is: de trots van het Roode Kruis. De geweldige uitbreiding van het Op verzoek van d vereniging van boot-verhuurders en vis-vergunning- verkopers zal in het voorjaar door de visvereniging „Guede Vangst" in de Vinkeveense-plassen 10.000 kg. vis worden uitgezet. Het Centraal Bureau voor de sta tistiek heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik samengesteld per 15 December 1951. Het totaal-indexcijfer daalde van 15 November op 15 December 1951 met 1 punt Ook het indexcijfer voor de voedingsmiddelen liep met 1 punt terug. De indices van groenten en fruit vertoonden een daling, terwijl voorts enkele vleessoorten per 15 December goedkoper waren dan per 15 November. Aardappelen vertoon den een prijsstijging. Bij de niet-voedingsmiddelen daal den de prijzen van kleding en schoeisel. Het indexcijfer voor woningin richting en huisraad daalde als ge volg van prijsdalingen van huishou delijk linnengoed, tapijten en gor dijnen. Interim prijsindexcijfer van het gezinsverbruik O volgens huishoud- rekeningen 1949 van gezinnen met bruto-weekloon van 50.0060.00 per,week en een gemiddelde gezins grootte van 4. Basis 1949 121 123 138 141 117 121 125 127 131 117 115 100. 120 15 Dec. Totaal 108 Voedingsmiddelen 112 Kleding 109 Schoeisel 108 Reiniging 99 Woninginrichting en huisraad 107 Overige groepen: Incl. huur 105 Huur 100 Voor de berekening is het prijs-1 schede, Groningen, Heerlen, Tilburg, verloop gevolgd in de gemeenten Utrecht en Zaandam. Arnhem, Dongen, Eindhoven, En-1 Voorlopige cijfers. 117 115 Voor f 3000 aan platina gestolen Een zeldzaam voorkomende dief stal, nl. die van ongeveer 3000 aan platina, heeft geleid tot de arresta tie van een jonge arbeider uit Zui len, een Zaandammer en een Am sterdams koopman. Zij zijn opgeslo ten in het Huis van Bewaring te Utrecht. Een vierde verdachte, even eens uit Zaandam, bevond zich reeds voor een andere zaak in de Haar leinse gevangenis. Een rechercheur uit Velscn vond een geringe hoeveelheid platina bij de Amsterdamse koopman. Platina wordt in ons land slechts in twee in dustrieën gebruikt; de Velsel hoog ovens en de staalfabrieken van J. M. de Muinck Keizer langs de Amster damse straatweg te Zuilen. Het kostte weinig moeite om vast j te stellen, dat bet kostbare metaal ontvreemd was bij laatstgenoemd I bedrijf. Het duurde evenmin lang, voordat men onder de ongeveer 4000 man personeel de man had gevon den, die het platina had gestolen: een jonge arbeider, die de recherche uit Zuilen vertelde, het in uiterst geringe hoeveelheden te hebben weggenomben. Een van zijn familieleden, een Zaandammer, had het metaal van hem overgenomen en het vervol gens, met behulp van een andere Zaanlcanter, in Amsterdam aan de man gebracht. ,.Tel." j VOOR HET MISDEELDE „KIND". De marechaussee in Zevenaar heeft J. W., wiens opsporing en aan houding waren verzocht, omdat hij wordt verdacht valse loten te hebben verkocht, gearresteerd. W. wendde voor, dat de loterij bestemd was voor het misdeelde kind. Dit „mis deelde kind" was hij waarschijnlijk zelf. Hij was de laatste tijd zwerven de en maakte verteringen in diverse hotels en cafó's aan do grens. Blijk baar hield hij zich daar op met de bedoeling uit te wijken naar het bui tenland. De hotelhouders en café houders bleven met de onbetaalde rekening zitten. W. is overgebracht naar Amster dam. Ook de rijkspolitie tc Demen, waar hij zLh heeft schuldig ge maakt aan oplichting en verduiste ring, heeft nog een appeltje met hem te schillen. bloedgroeponderzoek, de ontdekking van de j-hcsus-factor en het grote be lang van bloedtransfusies, o.a. bij operaties, zijn oorzaak, dat hetgeen in Amsterdam in de eerst.' j tea van de bezetting werd opgezet en in die tijd met moeite „in het leven werd gehouden", direct na de bevrijding in hoog tempo moest worden ver volmaakt en uitgebouwd. Het gehele onderzoek betreffende de ïhesusfac- tor bij zwangeren in ons land, uit gezonderd de drie noordelijke pro vincies, geschiedt in dit laborato rium. In die drie provincies geschiedt dat in Groningen. Ook de bereiding van bloedplasma en het drogen der moedermelk gebeurt in het centraal laboratorium tc Amsterdam, terwijl het personeel bovendien de zorg op zich heeft genomen voor het afne men van bloed van donors, Er zijn thans 50.000 donors ingeschreven en gekeurd, maar daarnaast is er een groot aantal niet-gekcurden, wier bloed uitsluitend wordt gebruikt voor de plasma-bereiding. Ook wor den in*het laboratorium nog tal van geneesmiddelen uit bloed gemaakt. Het was moeilijk de benodigde gelden bijeen te brengen voor de uitbreiding en de restauratie. In de bloedtransfusiedienst van het Neder landsche Roode Kruis partieipicren ook het rijk en de gemeente, maar dit bleek geen garantie, dat er geen financiële zorgen zouc'cn zijn. De zeer grote vraag naar en de belang rijke taak van tal van geneesmidde len, uit bloed vervaardigd, en die het bloed zelf in de geneeskunde zijn gaan innemen, veroorzaakt een uit breiding, die de financiële draag kracht van de stichting schier te bo ven gaat. De hulp van een aantal arbeiders, die ook in hun vrije tijd aan de verbouwingen hebben ge werkt is dan ook hogelijk geappre cieerd. Inmiddels gaan de onderzoekin gen der deskundigen voort en wordt de arbeid steeds meer volmaakt, zo dat te verwachten is, dat de huidige omvang van het centraal laborato rium wel niet een eindphase zal zijn. WEINIG INVLOED VAN DISCONTOVERLAGING. De discontoverlaging van de Ne derlandsche Bank werd ter beurze druk besproken, doch een directe stimulans voor de markt vormde zij niet. Nu leidde de verhoging van 17 April vorig jaar ook niet onmiddel lijk tot een lager koerspcil en ook thans meent men, dat dc invloed zich wellicht eerst geleidelijk znl mani festeren. De Beleggingsmarkt, waar de verlaging in vroeger jaren vrij wel onmiddellijk hogere koersen zou doen ontstaan, bleef voor de guldens- papieren vrijwel in één doen met de vorige dag. Sommigen menen in de ze verlaging een voorloper te zien van een nieuwe staatslening. Veel activiteit viel er aanvanke lijk ook gisteren niet te bespeuren. Na midden beurstyd echter werden de hoeken wat drukker, spec'aal wat Unilever en Scheepvaarlfondsen be treft. De bekende ruilordcrs van Kon. Olie in Unilever bracht laatst genoemd fonds van 187 1/2 op 189 1/4. Kon. Olie aanvankelijk wat la ger, doch daarna onveranderd 286'.. De vaste stemming voor Schecp- vaartpapicrcn kwam wel sterk naar voren. Scheepvaart Unie was ruim twee punten hu;, r op 110 1/4. Ook de overige papieren maakten een vrij behoorlijke koerswinst. De Cultuurmarkt bleef verwaar loosd, maar wist zich gemakkelijk te handhaven. Aundelen Exploratie, die voorbeurs op 89 getax erd werden, vielen betrekkelijk mee en trokken van 91 aan tot 92 1/2. Voor zover onze verbeterde devic- zenpositio aanleiding wa:; oor do Nederlandsche Bank hol d'aconto le verlagen, meende men ter beurze dc: achteruitgang van het ugio hierme de in verband te kunnen brengen. Nadat het Maandag reeds een half procent was achteruitgelopen, dool de het Dinsdag met e n vol punt tot circa 9 1/4 De 3 3/4 procent dol larlening wus in overeen, temming hiermede 103 3/8 (104). In aandelen Stork, waarvan gistermorgen de ku- pitaalsuitbrei^ing bekend is gewor den werd geen notering gomuakt. Prolongatie bleef onveranderd 3 1/2 procent. WIE WORDT DOOR CHARLES GARVICE 2) Begrijpen doe ik nog steeds niet. Maar je doet me er maar meer van vertellen als we beneden zijn. Zo, dus we zijn wegwijs gemaakt. Carrie, wat? met een glimlach die een ci- nische grijns zou zijn geweest op een minder jong en mooi gezichtje, 't Is me niet duidelijk maar dat doet er niet toe, je zult het me dadelijk wel uitleggen. Ik sterf gewoon van nieuwsgierigheid om al het nieuws te horen. En ik sterf van verlangen om 't je te vertellen, zei Carrie; maar ik moest nu alvast maar naar beneden gaan, je hebt toch niet lang werk meer, wel? O, maar zeg, weet je de weg naar de eetzaal? Nee, zei May met een zacht mlachje. Hangt er hier nergens -lattegrond van het huis of zoiets? Carrie lachte half-beschaamd. Nee May, maar zó groot is het huis niet. En je zult ons toch niet gaan uitlachen, de eerste dag dat je thuis bent? Nee hoor snoes, zei May, terwijl ze naar de deur vloog en haar be rouwvol kuste. Ik zal niet om jullie lachen. Ik zal verrukt zijn over alles, zelfs over de lakeien daar! Ga nu maar gauw hoor, over drie minuten ben ik bij je. Het duurde inderdaad niet veel langer, vóór ze uit haar kamer kwam en de brede trap af daalde. In haar reispakje had ze er al zeldzaam aan trekkelijk uitgezien, maar nu, in haar avondjapon, was ze bepaald een schoonheid. Het was niet gemakke lijk, haar bij een speciaal type in te delen; haar zuiver-besneden gezicht je wisselde voortdurend van uitdruk king. Doch één eigenschap kon men er onmiddellijk van af lezen: ze had gevoel voor humor. En wie veel men senkennis bezat,, ontdekte noe meer in de belijning van dat expressief ge laat: haar ontembare fierheid en haar diepe verachting voor al wat laag, onwaarachtig en vulgair was. Toen ze in de hal stond en om zich heen keek. naar de eiken lambrizc- ring niet antiek, maar zorgvuldig bewerkt onT de schijn te wekken naar de familieportretten bij een antiquair gekocht en naar de wa penuitrustingen der „voorouders" afkomstig van hetzelfde adres naar de twee bedienden in schreeu wende livrei, die onder aan de trap stonden te wachten om haar naar de eetzaal tc begeleiden, speelde er een onbedwingbaar spotlachje om haar lippen, en vonkte een vreemde glans in haar ogen. Maar het k'wam bijna tot uitbarsting, toen de eetzaal zelf in volle pracht en heerlijkheid voor haar lag: moderne betimmering, na- maak-middel-eeuwsc meubelen, mas sief zilveren borden, vervaarlijke schilderijen en bliksemende candela- bres; 't was werkelijk een ogenblik te veel voor het jonge meisje dot zich het bekrompen villa'tje in High bury herinnerde met zijn kaal woon vertrek en z'n mooie kamer, met het popperige tuintje en het slordige hitje voor halve dagen. Dat heb je nu eens vlug gedaan! zei Carrie, op haar toeschietend. Kijk ik heb maar op die kleine tafel laten dekken, en en ik dacht, dat je het wel prettiger zou vinden als we al leen waren, dus zal ik je zelf maar bedienen of heb je misschien lie ver de knechts.? Voor geen geld, zei May krach tig. Geef me het brood eens aan, en ga nu hier zitten, zodat ik je gezicht kan zien en begin en je hebt 't hart niet. dat je ook maar even adem schept vóórdat je me alles hebt ver teld en uitgelegd. Carrie steunde haar rond gezichtje in beide handen en staarde haar vra gend aan. Nee ik weet niets, helemaal niets. Ik kreeg een briefje van papa, nee, eigenlijk maar een krabbeltje, ge schreven op kantoor. Er stond in, dat hij, tengevolge van zekere verande ringen, van plan was, buiten te gaan wonen, en dat hij graag zou willen, dat ik weer thuis kwam. dat wil zeggen, wanneer ik er in toestemde, dat een zeker., een zeker onderwerp voortaan onaangeroerd zou blijven. Haar lippen trilden en haar ogen schoten vonken, terwijl ze sprak, en ze rukte een stuk van haar brood af met ongefwone heftigheid. Die brief van jouw heb ik nooit gekregen. Die ligt bepaald nog op het postkantoor in Clapton dat zou daar heus de eerste keer niet zijn. Dus dan weet je eigenlijk nog nergens van? Nergens. Twee jaar geleden ging ik van huis weg en je weet nu waarom, Carrie omdat ik niet verdragen kon dat.. Enfin. Ik liet jou en paDa achter in villa Bosch- zicht in Highbury Papa als een klein handelaartje in verfwaren en jou als een mager, opgeschoten kind, m'et verschoten katoenen jurken en afgetrapte laarzen. Ik kom t«rug en vind dit- Ze maakte een gebaar met beide armen. Weten! Ik weet helemaal niets. Ik heb gelezen, dat papa sherif van het dorp geworden was, en toen ze me aan het station kwamen halen en me zeiden, dat die geweldige equipage voor mij bedoeld was, dacht ik. dat 't het sheriff-rijtuig was, of dat papa en jij hier misschien bij iemand logeerden. Maar ja. jij kunt onmogelijk vertellen terwijl ik zit te ratelen. Begin maar, schat. O, wat moet je dan toch een raar gevoel hebben I riep Carrie uit. Geen wonder, dat je je ogen zo open sperde en zo uit het veld geslagen leek. Hemel, May, als mij zoiets overkorr*en was, zou ik het hebben uitgegild gewoonweg, uitgegild. Daar twijfel ik niet aan; maar begin nu in elk geval maar niet tc gillen, want dan kil gen we dadelijk die twee qoudgetresic jongelieden op ons dak. Nu. hoe is het nu eigenlijk allemaal gekomen? Heeft papa dc kunst ontdekt om goud te maken,'of is er achter in de tuin van Boschzicht een echat opgegraven? Arm oud Boschzicht- Sst! zei Carrie om zich heenkij kend, Schreeuw niet zo. Papa pa pa hoef;- niet graag, dat iemand iets tc weten komt van Boschzicht Arme papa! De oude tijden moe ten dus vergeten worden f fgc- dankt, net als de lelijke our'e man tels en hoeden, die wc plachten te dragc-n. Alles moet word n uitgewist en wij moeten precies deen, of we niet weten, waar Highbury li"l. en of we altijd een equipage hebben gehad met een wanen op het portier cn twee reusachtige livrelkncchts om vliegen te vangen in de gen" do hall bedoel ik. Pi rt?oi I r zult een liistjc moeten maken van alle verboden woorden en nemen, en dar zal Ik van buiten leren: wang, n-'ooie kamer. wa'htfk. drnn'»roidcr Maar gn door cn b"«in bij het be«in hoe is het mir"kel nu eigenlijk in zijn werk gen an? Dat bewrl.jp ik nou zelf ook niet nrecles, zei Cnrr'e. how h'of-1 schud dend. zodat haar gouden h«nr snran- kelende volken schoot. Al v/at ik weet is. dat zowat zes w>nnd«n n' dat jij was weggedaan als onderwij zeres Als assistente aan mevrouw Brown's kostschool voor jon "«dr,mes in Claoton, verbeterde May plechtig. Ja, liefje. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5