RIJNSTREEK Herwonnen Levenskracht zoekt meer Leidse leden Franse wagen in ravijn gestort Meisjes van St. Agnes-lyceum gaven geslaagde ouder-avond Equipe van Ooy in greppel gereden Franciscanessen van Alverna 75 jaar in Warmond werkzaam WOENSDAG 23 JAtCjARl 1952 DE LEiDSE COURANT Op 6 Juli a.s. zal „Herwonnen Le venskracht", afd. Leiden, het 35-jarig bestaan vieren. We zouden daar nu nog niet over schrijven, ware het niet, dat het actieve bestuur beslo ten heeft een grote propaganda-actie op touw te zetten, waarvoor een spe ciale commissie is benoemd, die reeds aan het werk is gegaan. Is het wel nodig uiteen te zetten wat „Herwonnen Levenskracht" zich ten doel stelt en wat de zegenrijke gevolgen zijn geweest voor duizen den K.A.B.-leden. dus voor het Ne derlandse volk, van het kleine be gin in 1919, toen in Apeldoorn een nood-sanatorium werd gebouwd? De geschiedenis zelf spreekt duidelijke taal! In 1933 kon het prachtige per manente sanatorium „Berg en Bosch" bij Bilthoven in gebruik ge nomen worden met 350 bedden, een aantal, dat uitgroeide tot 520. Dit millioenenwerk werd tot stand ge bracht met talloze dubbeltjes en kwartjes van K.A.B.-leden. Onder eminente leiding van dr. W. Bronk- horst werd „Berg en Bosch" een sa natorium, dat tot de allerbeste sa natoria van Europa gerekend mag worden. De nieuwste behandelme thodes werden er toegepast en dui zenden danken hun leven aan dit prachtige stuk sociaal werk van de eerste orde. Inderdaad, de K.A.B. mag trots zijn op haar instellingen, in de eer ste plaats op het eigen sanatorium, tot bouw en instandhouding waarvan de plaatselijke afdelingen veel heb ben bijgedragen. Sterker: zonder plaatselijke afde lingen zou „Herwonnen Levens kracht" geen kracht geweest zijn, zou de K.A.B. geen eigen tuberculose bestrijding hebben en zou deze ge vreesde ziekte in Nederland niet zo sterk bedwongen zijn als thans het geval is! Daarom behoort ieder K.A.B.-lid donateur van „Herwonnen Levens kracht" te zijn. Wanneer onverhoopt deze ziekte ook zijn huis zou bin nensluipen, kan hij voor z'n hele ge zin op goede verpleging en behande ling rekenen :n het eigen sanato rium. Is hij zo gelukkig, dat deze ziekte zijn deur voorbijgaat, dan is dat voor het K.A.B. lid een reden om dankbaai te zijn en deze dank baarheid te tonen door steun te ver lenen aan dit werk, zodat zijn mede leden. die wel door de tuberculose v/orden aangetast, geholpen kunnen worden. Over het werk van „Herwonnen Levenskracht" zou nog veel te ver tellen zijn, ook over de nieuwe plan nen van rheuma-bestrijding. We zul len in de komende maanden hopen- lijk nog gelegenheid vinden hierop nader in te gaan. Voor vandaag willen we volstaan met de medede ling, dat de propaganda-actie in Leiden reeds begonnen is en dat het bestuur op honderden nieuwe dona teurs rekent! Gisteravond werden in de Hartebrugparochie folders ver spreid. Het antwoord hierop wordt heden- en morgenavond gehaald. Laat het een gunstig antwoord zijn; laat men beseffen, dat met het do nateurschap van „Herwonnen Le venskracht" een groot sociaal be lang gediend wordt, dat zelfs in deze moeilijke tijd de grootst mogelijke steun verdient. Laat de propagandis ten, die vandaag en morgen bij u aan huis komen, slechts een „Ja, ik wil" horen! KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Twee belangrijke bijeenkomsten. De K.V.P. belegt op Dinsdag 29 Januari een bijeenkomst met als al gemeen onderewrp: De perikelen van de middenstand". Inleiders zijn het lid der Tweede Kamer, de heer Hooy, en de heer Meerpoel. die en kele punten practisch zal belichten. Deze bijeenkomst vangt om 8 uur aan in de „Kleine Burcht". Op Donderdag 7 Februari volgt wederom een bijeenkomst. Dan heeft plaats de algemene candidaatstelling voor de leden van de Tweede Ka mer. Tevens zal de K.V.P.-raads- fractie aanwezig zijn voor de jaar lijkse algemene gedachtenwisseling met de leden. De voorzitter zal een inleiding houden en verder kan men de fractie nu eens „interpelleren". Aan de leden, en daadwerkelijke belangstellenden wordt dus ver zocht rekening te houden met de data 29. Jan. en 7 Febr. GEZELLIGE FAMILIE-AVOND VAN HET SINT FRANCISCA ROMANAWERK. Het Sint Francisca Romanawerk is van een traditie afgeweken en heeft dit jaar geen fancy-fair georgani seerd. In plaats daarvan werd gister avond in het St. Antonius Clubhuis een familiefeestavond gehouden, waarop vele vrienden van het Sir>t Francisca Romana-werk zich ten bate van het goede doel uitstekend geamuseerd hebben. Nadat rector Bernefeld de grote S.F.R.-familie hartelijk verwelkomd had, werden de gasten enige uren aangenaam bezig gehouden met eeh cabaret-programma, dat op voor ama teurs voortreffelijke wijze werd ge bracht. Er was geen conferencier, maar een aanplakzuil die het niet deed en het daarom zo bijzonder aar dig deed! We hoorden een zeer goed nummer van het Enfant Terrible, ook al waren de politieke smeren niet van de laatste dagenDe orgelman bracht een geestig nummer, waar het S.F.R. wel bij voer, en de finale, het café-chantant Chez Gaston, was een lust voor oog en oor; vooral het slot van het Mare-lied werd een grappig succes.Laat ons ook de voortref felijke masker-ians niet vergeten, waarin we de school van An Pasman meenden te herkennen. Om half elf gingen de stoelen aan kamt en nam de heer Evert Castelein de leiding over, om tot twee uur een geanimeerd bal met vele atracties te leiden, op uitstekende muziek van The Rhythme Club o.l.v. de heer Th. Wis se. Ter afwisseling gaven de heer en mevr. Castelein een demonstratie van Engelse wals en tango, die zeer ge waardeerd werd. En toen om twee uur het eindsignaal gegeven werd, waren er hartelijke dankwoorden voor mevr. van Flimmeren en de heer Soester, die het cabaret-programma geleid hadden, en voor de heer Piet Schrama, die aan de piano begeleidde. Bij Koninklijk Besluit is mr. A. N. Molenaar, buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, benoemd tot gewoon hoogleraar om l onderwijs te geven in de sociale wet- XXII e RALLYE MONTE CARLO geving. Burgerlijke Stand Gebofen: Adriaan Harry z. van J. P. la Lau en C. A. C. Geeve. Teunis Hermanus z. van T. H. Heus en M. M. Dittmar. Cornelia d. van J. J. Tulen en W. van Groen. Antho- nius Cornelis Jozef zoon van A. Dijkstra en T. M. Caspers. Irene An toinette d. van H. F de Nooy en L. G van Hamersvelt. Hendrica d. van van H. E. L. Schilling en M. Rol. Overleden: A. P. van der Luit man 56 j. S. L. Buchel wed. van Van der Noordaa 86 j. J. C. van der Walle huisvr. van Ouwerkerk 79 j. N. Hols- wilder man 6i j. NIEUWE AANWINSTEN VAN DE R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Omtwikkelingslectuur: v. Andel- Ripke: Kinderen van verschillend ty pe; Angelinus: Wijsgerige gemeen- schapsleer; Buliard: Inuk (ik ben de Mens); v. Dijk: Inleiding tot de katho lieke maatschappijleer; Geschiedenis, Algemene, der Nederlanden;- Dl. 3; Gombrich: Eeuwige schoonheid; Hen ry: Het witte continent; v. Kampen: Het laatste bivak; idem: De verloren vallei; Kat: Palestrina; Knuvelder: Handboek tot de geschiedenis der Ne derlandse letterkunde, 3 dln.- Min- naert: De natuurkunde van 't vrije veld; v. d. Plas: De schep; Smit: Ter nauwernood; Cultuurgeschiedenis van het christendom Dl. 5; Keulers: Het evangelie volgens Joannes; See- len: Erfelijk belast; idem: Hoe staat het met de evolutie?; Vismans: Li turgie en persoonlijke vroomheid. Nederlandse romans: v. Ammers- Küller: De kolibrie op het gouden nest; Claes: Cel 269; Couperus: Korte arabesken; Divendal: Harten en mas kers; de Hartog: Stella; Huizinga: De dichter vaart tusschen twee stormen; Jongejan-de Groot: De groene kamer; v. Kampen: Stormnest; Mens: Lam pions der liefde; v. d. Schelde: De aarde geeft en neemt, Dl. 1: Daar ligt een volk geknield; idem: Dl. 2. Waar het Angelus klept; Schreurs: Het Godsbewijs van Dokter Chantrain; de Vries: Reis door de nacht, Dl. 1. De duisternis in. Vertaalde romans: Bije: Sterke machten, Conrad: Een banneling van de eilanden; Golowanjuk: De kinde ren van de paraplumaker; Hogg: De versierde dwaling; Simon: De wran ge vruchten. Engelse romans: Gilbreth jd. en Gilbreth Carey: Cheaper bij the do zen; O'Brien: Without my cloak; Priesly: Brigt day; Steinbeck: The grapes of wrath; Waugh: Brideshead revisited. Duitse romans: Bergengruen: Der Spanische Rosenstock; Bruns: Hin- dernisse für Huberta; Dörfler: Der junge Don Bosco; Schaumann: Die Silberdistel; Wiechert: Der brennen- de Dornbusch. Franse romans: Boutron: Hans: Cavrol: Je vivrai l'amour des atres, ^1. 1 en 2; Dyvonne: Prés de lui; reen: Moïra; Queffélec: Chemins de terre; Simon: Les raisinu verts; Vin cent: Les noces du matin. Op de feestdag van de patrones van de school hebben de meisjes van St. Agnes Lyceum' in het St. Antonius clubhuis de ouders Maandag een keu rige ftfbstavond aangeboden. De dag werd ingezet met een ge zongen H. Mis in de St. Lodewijks- kerk opgedragen door P. Pans O.F.M. moderator, die in zijn predicatie dc meisjes het voorbeeld van St. Agnes voorhield. De wisselende gezangen waren voor die gelegenheid driestem mig getoonzet door de muziekleraar, de heer L. van Hagen en uitgevoerd door het schoo-kcor. Voor een volle zaal ging 's-avonds na een welkomstwoord van de rec- trice, zuster Augustine allereerst een vertoning van „Esmoreit'ingeleid door zuster Mediatrix, die het publiek vertrouwd maakte met de naive geest van dit Middeleeuwse „abele spel het oudste speelbare product van onze letterkunde. Door zijn kwa liteiten de taal is natuurlijk, de actie vol afwisseling weet dit stuk ook een hedendaags publiek te boei en. Dat is gisterayond bewezen, want gespannen luisterde de zaal toe, hoe het snode plan van een felle Ro brecht verijdeld werd en de gelieven Lsmoreit en Damiet na veel omzwer vingen verenigd werden. Opvallend was, hoe vlot de rollen in het Middel nederlands, dat toch vrij ver van on- ze taal afstaat gezegd werden. Het decor was, naar de eis, simpel de costuums waren fleurig. Geen wonder dus, dat het publiek verrast en vol daan was. Na de pauze werd een afwisselend programma geboden, waarin de bal letgroep van de school 'n voornaam aandeel had, voornaam in de beteke nis van het woord! Met gracieuse dansen van de grotere, humoristische van de kleinere leerlingen, werden afgewisseld met declamatie en mu ziek. De eerste klassers kwamen aardig uit de hoek met een lied over hun vreugde en zorgen .terwijl de koddige gedramatiseerde vertelling „Het Weitje" van Henriëtte van Eyk een uitbundig gelach verwierf. Toen het slot een lieftallig duo eerste klassertjes viool en blokfluit hadden doen klinken, sprak de rec- trice een dankwoord tot allen, die meegewerkt hadden aan deze genoeg lijke, maar tevens op benijdenswaar dig peilstaande avond van het katho lieke meisjeslyceum. j Eerste strafpunten (Vervolg van het tweede blad). Op de route München, van Sieg- maringen en Baden-Baden naar Frankfurt aan de Main, bleken de wegen met sneeuw te zijn bedekt en hier en daar moesten de bestuur ders van de Rallye-deelnemers, op passen voor beijzelde wegen. Helaas heeft een Nederlandse equipe straf punten opgelopen op het gedeelte tussen Siegmaringen en Baden-Ba- den. De equipe uit Leiden, bestaan de uit A. van Ooy, mevr. D. van Ooy-Dijksman en J. de Jonge, rij dende met Fiat, maakte een slipper op een glad stuk weg en kwam in het nachtelijk donker men be vond zich in een dicht bos in een greppel terecht. Het liep allemaal goed af, maar onze landgenoten meldden zich te Baden-Baden met 54 min. vertraging. Om 5 uur en 1 minuut kwamen de Leidenaars te Baden-Baden aan en vijf minuten la ter werd de tocht voortgezet ,op weg naar Frankfurt. De eerste wagen, die zich te Frank furt aan de Main meldde, was een Opel, bestuurd door de Duitser Becker. Om even over 7 uur werd de tocht voortgezet naar Munster. De eerste Nederlandse equipe, die zich meldde was die van P. Pels uit Gou da met een Studebaker. Over de wegen van Frankfurt naar Munster en Hamburg werd ge zegd, dat ze nogal verijsd waren en tamelijk glad. In Frankfurt vielen strafpunten. Zo kreeg de Engelsman Holdsworth met een Jewett Javelin, enkele strafpunten, omdat hij te laat aan de ccontrole kwam wegens oponthoud door een lekke band. Al le deelnemers waren het er over eens, dat de tocht ongetwijfeld moei lijk was geweest maar dat de puzz les wel konden worden opgelost. De Leidse equipe van Van Ooy kwam natuurlijk ook te laat te Frankfurt aan, ongeveer 48 minu ten. Alle andere Nederlandse equi pes, die München tot startplaats had den gekozen waren tot 'Frankfurt strafpuntloos gebleven. Nederlandse deelnemer uitgevallen. Van Monte Carlo tot Grasse viel het voor de rallyeryders nog al mee, maar van Grasse naar Digne en verder naar Chambery kwamen de moeilijkheden. Te Chambery bleek, dat er twee teams waren uitgevallen. Onze landgenoten J. F. Schieck uit Oud-Beierland, met zijn partner mr. G. J. de Ruyter, met Opel-Kapitan hadden een ongelukje bij Lacroix Haute en moesten de strijd' staken. Verder hebben de Australiërs Davis zich niet aan de controle te Cham bery gemeld. Met aanzienlijke ver traging kwamen de Fransen Noix en Maurrel met een Peugeot binnen. Zij waren in een ravijn terecht ge komen. Bewoners uit het dorp, in de nabijheid waarvan het ongeluk ge beurde, sleepten met hun allen de wagen weer op de weg en wonder boven wonder, de motor sloeg aan en de rallye-rijders konden hun tocht voortzetten, zij het met aan zienlijke vertraging. Uit de vele. ver halen, welke ons bereikten is wel duidelijk gebleken, dat het stuk tus sen Voiron en Chambery, ongeveer 100 km. lang, bijzonder moeilijk is geweest door de gladde wegen. Laatste Berichten De spanning in Tunesië is vandaag toegenomen na incidenten in de Eu ropese en inheemse wijken van Tu nis, die zich Dinsdagavond hebben voorgedaan en het bericht, dat een algemen^ staking in Sfax (Zuid-Tu- nesië) vandaag zou worden gehou den. Het Franse blad ..France Soir" schrijft, dat in de afgelopen nacht huizen in brand zijn gestoken van Franse officieren en hun gezinnen. Er zijn geen slachtoffers, doch ver scheidene gezinnen moesten worden geëvacueerd en de schade zou groot zijn. In Sfax zou de alarmtoestand door de militaire autoriteiten afge kondigd zijn. De Franse bladen van Woensdag ochtend zijn het er over eens, dat ae gebeurtenissen in Tunesiëwaar Dinsdag te Sousse tien personen om het leven zijn gekomen bij relletjes ernstig zijn en dat de regering maatregelen moet nemen om de spanning te verminderen. marktberichten WOERDEN, 23 Jan Kaas. Aan voer 50 partijen. Prijzen: le soort 2.31—2.37, 2e soort f 2.27—2.30, zware tot 2.50 per kg. Handel traag. 'Vilt U iets weten Vraag: Kunt u het recept geven van zwarte babbelaars. Antwoord: Laat 2 ons stroop, 8 le pels lichte basterd of gewone suiker en 3 lepels boter met elkaar koken. Steek na enige tijd een lardeerpen er in, laat de aanhangende vloeistof in koud water hard worden en zo dra deze zich hard laat doorbreken, heeft de stroop voldoende gekookt. Giet de masa uit op een beboterden steen, neem zo heet mogelijk de mas sa bij elkaar en trek die in de lengte uit. Vouw de massa telkens weer dicht en, totdat ze lichtbruin ziet, en nog iets taai is, trek dan een lange rol ervan, ter dikte van een duim en knip die met een schaar in stukken ter grootte van 1 cm. Haal ze door poedersuiker en verpak ze in gelijke stukjes boterhampapier. HAAGSCHE SCHOUW HET AFSCHEID VAN PASTOOR HOLTHUIZEN. Voor besturen van verenigingen overige parochianen en verdere be langstellenden bestaat er a.s. Vrij dagavond van 7 tot 9 uur ir pasto rie gelegenheid tot afscheid nemen van pastoor Holthuizen, die zoals bekend eervol ontslagen is om zijn werkzaamheden aan de Missie- procuur weer voort te zetten. De nieuwbenoemde pastoor, pater G. de Greeve, zal a.s. Zondagmorgén om tien uur plechtig geïnstalleerd worden. Woensdag 23 Januari. Laat ons met het ergste begin nen. Gisteravond om elf uur kregen een niet nader te noemen vader en zoon, wonend ergens in Leiden, zo'n heftige ruzie, dat de vader de 19-jarige knaap het huis uitgooide. Zoonlief nam dat niet en trachtte weer binnen te komen, door met bei de armen op een ruit te slaan. Noch de ruit, noch de armen konden er tegen; de ruit ging aan diggelen en de jongeman kreeg bloedende won den aan beide armen, waarvan eni ge aderen waren doorgesneden. Hij werd door de E.H.D. nara het Acad. Ziekenhuis gebracht, zodat hij in ieder geval de nacht niet buiten be hoefde door te brengen.... Maar of de kwestie daarmee opgelost is? Prettiger is het nieuws, dat ons uit de Touwfabrieken komt toewaaien. Daar was de heer A. Kijk in de Vegte gisteren precies 25 jaar in dienst, reden waarom hij met z'n echtgenote door de directeur, de heer J. van Deventer, werd ontvan gen. De jubilaris heeft in practisch alle afdelingen gewerkt, de laatste jaren in de staalkabelfabriek. Steeds naar genoegen van zijn superieuren heeft hij zijn taak vervuld, reden waarom de jubilaris de zilveren T.V. plaquette mocht ontvangen en de ge bruikelijke gratificatie, terwijl mevr. Kijk in de Vegte bloemen kreeg. Daarna verschenen de heren P. Kui per, F. Weil, oud-chef van de afde ling, en H. J. Dingjan voor het fo rum om ook loffelijke woorden te spreken. De heer P. Hillebrand, kernlid, bood namens de collega's een fruitmand aan. Nadat nog ver schillende felicitaties waren aange boden, sprak de jubilaris in welge kozen zinnen een hartelijk dank woord. Als we nu even vooruit mogen zien. kijker, we eerst naar de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, dep. Leiden, die op Woensdag 6 Febr. a.s. een gemeenschappelijk koffiemaal tijd houdt in Het Gulden Vlies, tij dens welke de pres.-directeur van de Mij. tot Financiering van het Na tionaal Herstel N.V. zal spreken over industrie-financiering. Voordat het zover is, hebben de K.A.B.-leden van de St. Leonardus- parochie reeds een prettige Kruis en Klaverjasavond achter de rug op Maandag 28 Jan. a.s. om 8 uur pre cies in het parochiehuis Haagweg. Er zal gevochten worden om mooie prijzen. En nu moet U eens horen. Wij hebben ons verleden week verstout te schrijven over een R.K. Dames- gymnastiekvereniging en daarbij de schandalige uitdrukking „ons eigen dierbare Victorie" gebezigd. Schan de! Wat moeten de mensen nu wel van ons denkenZeer terecht daarom zijn enige leden van een an dere R.K. Gymver. zeer boos gewor den over deze manier van zeggen, die beslist geen pas geeft voor een ordentelijke stadskok. Die Stadskok begeeft zich trouwens toch op het hellende vlak, nog dezer dagen heeft men hem ergens dansend kunnen aantreffen zij het dan slecht. Wat moet dat worden? Ook hierover kan men ontsticht zijn. Inderdaad, Stads kok gaat de verkeerde kant op. Hier moet ingegrepen worden. Zat hij nog niet gisteren ergens in een café een kop koffie te drinken? Wijze mensen schudden-hun hoofd: waar moet dat naar toe? Komaan, we gaan verder. We kun nen nu wel in snikken van berouw uitbarsten, maar dat helpt toch niet meer. We gaan gewoon verder en vertellen U dan, dat de Leidse K.A. V.-dames a.s. Dinsdagavond een ge zellige jaarvergadering gaan houden in de zaal Maria Gijzensteeg. We be ginnen precies om 8 uur, dames. Na de bestuursverkiezing enz. zal mevr. Staal-Santvliet een lezing met licht beelden houden over Rome. STADSKOK. KATWIJK „De Graspiepers" musiceerden. Gisteren was er in een van de zalen van het Zeehospitum te Katwijk een gezellige avond „De Graspiepers" o.l.v. L. Koek hebben daar gemusi ceerd en hadden een daverend suc- I ces. De directrice bedankte de mu- 1 ziekanten en uitte tevens de hoop, dat ze nog eens gauw terug zouden komen. WASSENAAR Floralavereniging. Gisteravond werd een bestuursvergadering ge houden van de Floraliavereniging Wassenaar. Besloten werd op 14 Fe bruari a.s. de keuring te houden van de aan de scholen uitgereikte bloem bollen ook in de loop van dit jaar zullen wederom plantjes worden uit gereikt voor kweek op sohool of thuis. Voor de scholen zullen beschik baar zijn Vlijtige Liesje, Begonia en Coleurs. Voor de huiskw.ok door kinderen is de keuze gevallen op co leurs, Afrikaan, Ageratum, Fuchsia en Geranium. De ouderen, die thuis plantjes willen opkweken zullen kunnen kiezen uit Ster van Bethle hem (wit), Peris, Geranium en Ci neraria. BOSKOOP Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde De afd. Boskoop hield Maandag haar eerste maandvergadering van het nieuwe jaar. Er werd geinfor- meerd naar het mogelijk op te rich ten contactcomité voor de tentoon stelling in 1953 in de Bollenstreek. De voorz. deelde mede, dat men nog even geduld moet hebben. Er is iets gaande, maar men is nog niet aan het stadium toe, dat er beslissingen genomen kunnen worden Hierna werd het aanwezige materiaal be sproken. Tot leden van de jury wer den benoemd de heren: G. van Gel deren, M. de Jong en B Mossel De heer L. Konijn behaalde 3 punten; de heer K. Verboom eveneens 3 punten. De voorz. deelde daarna mede, dat de iaarvergadering zal worden ge- hou3en op 11 Februari a.s. en dat dan waarschijnlijk een film zal worden vertoond over de U. S. A. Door één der leden werd de aandacht geves tigd op het feit, dat de April-ver- gadering op 2e Paasdag valt. Ge tracht zal woorden een week eerder te vergaderen, waarbij de heer Ir. Harmsen toezegde op die bijeen komst een lezing te houden over zijn reis naar België. ROELOFARENDSVEEN BIJZONDER AFSCHEID BIJ HET KERKKOOR. Hoewel het niet de gewoonte is het verslag van een vergadering van een Kerkzangkoor te publiceren, kunnen er zich toch feiten voordoen, welke vermelding verdienen. En zulk een feit had in de deze keer gehouden jaarvergadering plaats, n.l. het be danken van de penningmeester Op zich zelve heel gewoon, maar pen- ningm. Hub. Hoogenboom is van 1884 al aan het koor verbonden. Op de eerste Zondag van de Advert in dat jaar heeft hij voor het eerst in de Hoogmis gezongen en tot op heden kodden wij hem nog aantreffen Op de wekelijkse repetitie en tijdens de ge zongen H. Missen. Iedere Zondag in de Hoogmis staat Hoogenboom naast zijn kleinzoon in de eerste bas en daarnaast zijn zoon in de tweede te nor, hoewel deze laatste eens in de drie weken de beurt als organist vervult. In dc vergadering van Maan dagavond deed hij na rekening en verantwoording van zijn penning meesterschap een functie welke hy 30 jaar heeft vervuld aan de vergadering dc mededeling, dat dit dc laatste maal was geweest. Vanzelf sprekend was dit voor de voor/, een aanleiding de afgetreden penningm. in welgekozen woorden te bedanken voor zijn jarenlange plichtsbetrach ting Ook pastoor Th Schoenmaker sprak woorden van dank en benoem de de scheidende penningm. tot ore- bestuurslid. Een langdurig applaus onderstreepte de door pastoor ge sproken woorden, waarna dc heer Hoogenboom vol ontroering met een enkel woord voor deze waardering dank bracht. Ook de secr. sprak nog een woordje ten afscheid en dankte voor de prettige samenwerking ge durende deze 30 jaren Stille Omgang. Voor dc nachte lijke bedevaart naar Amsterdam is voor onze afdeling der derde Zondag, 30 Maart aangewezen. De algemene ledenvergadering zal gehouden wor den op Donderdag 13 Maart in dc Pancratiuszaal. Het bestuur vond de heer Bernard Verhoeven bereid op deze vergadering een woord ter op wekking te komen spreken. NIEUWKOOP Loop der bevolking. Op 1 Jan. 1951 telde onze gemeente 2065 man nen en 1997 vrouwen, totaal dus 4062 inwoners. Nadien zijn er inge komen 50 m. en 62 vr., totaal 112; gelboren: 51 m. en 59 vr., totaal 110; er vertrokken 56 m. en 87 vr., in to taal 143; en er overleden 21 m. en 18 vr., totaal 39. Het jaar 1952 is dus begonnen met in totaal 4102 inwo ners waarvan 2089 mannen en 2013 vrouwen. In dit verband is het wel aardig enige oudste inwoners tc noemen: M. Marinus geb. 29-7-1851; M. Vis ser 8-5-1860; A. C. Steenhuizen 8-9-1861; H. Otto 19-2-1861; J. C. v. d. Wilk 22-9-1862; J. Scheer 16-4-1863; M. Guldemond 8-11-1863 cn P. van Hemert 23-11-1863. Op 29 Januari a-s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat de Zusters Francis canessen van Alverna, zich In War mond vestigden. Bij een dergelijk jubileum is het goed, de gang van zaken te memo reren. Nadat de Zusters, die oor spronkelijk van Salzkotten afkom stig zijn, voor het geweld van de Kultur Kampf van de ijzeren Bis marck uit Duitsland gevlucht wa ren, vestigden zij zich te Breukelen. Vandaar uit werden de Zusters naar diverse plaatsen geroepen. Zo vestigden zij zich op 29 Januari 1877, op verzoek van pastoor Frink, ook in Warmond en wel in de voorma lige pastorie, het St. Nicolaasgesticht, dat thans „De Burcht" genoemd wordt. Het was geen groot convent, want het bestond slechts uit drie Zusters, die met naai- en stopwerk in haar levensonderhoud moesten voorzien. De eerste overste was Zr. M. Lamberta. In het onderwijs Op 4 Februari 1877 werd een naai en kleuterschool opgericht. Hiermede werd de eerste stap op Kath. onder wijsgebied in Warmond gezet. Op 30 Nov. 1885 kwam de eerste kath. la gere school tot stand, met als hoofd de zuster Candida. De school groeide en op 15 Januari 1896 volgde de split sing in ee'n jongens- en meisjes school. In 1898 werd door aankoop van de herberg „Het Lantaarntje" dc be schikbare ruiipte van de kleuter school vergroot, terwijl hierin tevens een was- en strijkkeuken onderdak vonden. Was hiermede in een nood voorzien, de lagere school groeide steeds meer uit en een nieuwe school was een dringende eis. Van de familie Machen werd een stuk grond aangekocht door het kerkbe stuur tegen de prijs van 10.000. waarmede men wel in het bezit was van een stuk grond, doch nog niet van een school. Eindelijk, in 1909 kon de St. Nico- laasschool worden ingewijd en in gebruik worden genomen en zou mon, naar toen gezegd werd, voor goed uit de benauwenis zijn. Dat in de loop van ruim 40 jaar ook deze school te klein zou zijn, kon men in die dagen niet bevroeden! Verdere uitbreiding van de taak Een verdere uitbreiding* van dc taak van de zusters vond plaats op 1 Juli 1918. Op deze datum ving Zr. Carola met de wijkverpleging aan, welke taak tot 1950 door de Zusters werd vervuld. Een andere, drukkere taak, werd de Zusters opgedragen, toen op 1 October 1930 Huize St. Liduina ge reed kwam en aan haar de zorg voor de ouden van dagen in handen werd gegeven. Dat in de loop der jaren ook de uitbreiding van het convent gelijke tred hield met de vermeer dering der werkzaamheden, is lo gisch. Thans telt het convent 21 zusters met als Moeder Overste Zr. M. Agnetia. Dit overzicht van dc voornaamste gebeurtenissen van do .afgelopen 75 jaar moge enig inzicht geven van dc arbeid die door de Zusters tot heil van Warmond werd verricht. Feestprogramma Het programma van de feestelijk heden is als volgt: 26 Januari houden de kinderen van de meisjesschool een feestmid dag in Hotel de Zon 27 Januari wordt het feest door de parochianen van St. Matthias ge vierd, o.a. door een receptie in Huize St. Liduina, waarbij het parochiefe- achenk zal worden aangeboden. De eigenlijke feestdag, 29 Januari, wordt door de Zusters in bealatan kring gevierd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3