Met Oud en Nieuw in Korea Voor bloembollencultuur schadelijke gassen WOENSDAG 23 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Het was er best uit te houden „We hebben de maand van de feestdagen achter de rug", schrijft de Nederlandse oorlogscorrecpondent kapt. B. M. Koster uit Korea. „De bergen in Korea geleken op enorme bepoeierde tulbandtaarten. Het zag er sprookjesachtig uit en wanneer niet nu en dan een granaat gierend ever de stellingen zou zijn gekomen en de bunker, waarin de mannen van het Nederlands detachement der Verenigde Naties, verblijf hielden^ met een beetje goede wil tot een bungalow zou zijn verbouwd, ja, dan •hadden wij, die voor het vaderland een naam trachten op te houden in Korea, de vacantie van ons leven gehad. Och, ge hoort niet veel klach ten bij deze mannen. Zij houden er zo'n goed humeur op na, dat elke buitenlander, die hier vertoeft, er telkens weer verwonderd over staat. En toch leeft er in deze harten van do onzen het verlangen naar een wapenstilstand, niet omdat zij er te gen op zien om te vechten als dat verlangd wordt, doch omdat de ge ruchten, die van heuvel tot heuvel worden gefluisterd, steeds maar weer getuigen van een wapenstilstand, van een vrede en zijn zij, die hier zijn, niet gekomen om een vrede tot stand te brengen? Het begon al met Sinterklaas. Enige fabrieken in Nederland had den de grondstoffen gestuurd om banketstaven te maken. Sinterklaas kwam zelf kijken in een grote tent, die er plotseling stond en groot bleek als een schouwburg. Sinterklaas had de rang van sergeant-majoor, die in gewone doen een zwarte sik door het leven draagt. Gegierd hebben zy om deze ge gradueerde heilige man. En met Kerstmis was het al pre cies hetzelfde. Er waren kerstbomen by de stel lingen, waaraan granaathulzen, hand granaten, W.C.-papier en soms zelfs „echt" versiersel waren aangebracht. De klap op de vuurpijl was een pak ketje van het Rode Kruis. Met be leid was dit samengesteld, blijkbaar door iemand die degelijk op de hoog te was van de behoeften van de man in het veld. Als het Rode Kruis straks door de straten van Nederland col lectanten zal laten lopen, dan kan het verzekerd zijn, dat een voorma lig Korea-vrijwilliger niet voorby zal gaan, want de waardering voor het kerstpakket was unaniem. De knapen van de ondersteunings compagnie boften nog meer, want onder leiding van mevrouw van Eeghen uit Driebergen, waren er pakketten samengesteld door ouders, vrouwen en verloofden van diege nen, die bij deze compagnie zijn in gedeeld. Het kon blijkbaar niet op, want de Kerstdagen waren nog niet achter de rug of bij het gezellige feest van Oud- en Nieuw kregen de mannen van het N.D.V.N. heuse oliebollen, die de ijverige koks van alle com pagniekeukens wisten op te dissen en de Nederlandse kolonie te Tokio had zich niet onbetuigd gelaten en eveneens pakketten gestuurd, welker samenstelling ook de overtuiging gaf, dat hier mensen aan hadden ge werkt, die wisten wat, de onzen in Korea gaarne ontvingen. Het was waarlijk wel uit te hou den, óók al wees de thermometer nu en dan temperaturen aan van 22 gra den onder nul. Doch over het alge meen, wanneer des middags de zon is doorgebroken, dan kunt ge gerust een warm kledingstuk uitlaten, want in de zon dooit het altijd. Toen we mochten vermoeden, dat ver weg de klokken het sein gaven, dat het laatste uur van het jaar 1951 was verstreken, toen braakten de vuurmonden van verscheidene on derdelen van het Amerikaanse leger een orkaan van lawaai over de heu vels, voor de laatste minuten van het jaar, waarschijnlijk met de bedoe ling om nu eens niet te vernielen, maar om vreugde te betuigen VIJF NOORSE ARBEIDERS BIJ LAWINE OMGEKOMEN. Vijf arbeiders van een stroomop- wekkingsbedrijf in het Noord-Noor se gebied Lofoten zijn tengevolge van een lawine om het leven geko men. Zij bevonden zich in een ge bouwtje. dat de lawine meesleurde en bedolf. Onmiddellijk brak er brand uit in het huisje en ontplof te een zuurstofcylinder. Toen een reddingsploeg zich een weg naar de slachtoffers had gegraven, waren ze reeds overleden. Vier mannen werden gedood en drie gewond bij een ontploffing waardoor het grootste gebouw van een-grote wapenopslagplaats in Bei- lores in de buitenwijken van Lissa bon vernield werd. BEWEGINGSVRIJHEID VAN DIPLOMATEN. Naar men verwacht zal de Ameri kaanse regering binnenkort beslis sen of zij een order zal uitvaardigen om de bewegingsvrijheid van de Rus sische ambassadeur en andere Russi sche functionarissen in de Verenigde Staten te beperken. Functionarissen te Washington deelden Dinsdag mee, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een dergelijke maatregel overweegt. Dit zou dan een represaille zijn op het besluit van de Sow jet Unie om de bewegingsvrij heid van Amerikaanse en andere bui tenlandse diplomaten te beperken tot een gebied van veertig kilometer rondom de Russische hoofdstad. Ook hoogovens zijn er schuldig aan Noodweer op Java Een enorme, vrijwel ononderbroken regenval op Java heeft de dood ver oorzaakt van tientallen personen, richtte grote materiële schade aan, vooral in Midden-Java en ontwricht te op vele punten het weg- en trein verkeer. De grootste ramp geschiedde te Pati, in Midden-Java, waar tot he den het verlies van 39 mensenlevens werd overstroomd, doordat de kunst- wer doverstroomd, doordat de kunst werken van de W'ilalu de watermas sa's niet konden verwerken. Nu de uiterst langdurige periode van droogte, die de electricitêitsvoor- ziening van de grote steden op Java in het ongerede bracht, stroomt thans de regen in onwaarschijnlijke hoeveelheden neer. Vier mensen, een oude vrouw en drie kinderen, vonden te Semarang de dood toen door de zware regen val des nachts een kampongwijk on der water werd gezet. In de laagst gelegen gedeelten dier wijk reikte het water tot aan de daken der kam ponghuizen en velen der in hun slaap verraste bewoners werden door zwemmende politiemannen gered. Zowel ten Oosten als ten Westen van de stad zijn treinbanen verzakt en bruggen weggeslagen, waardoor het treinverkeer tussen Djakarta en Surabaja over de Noorderlijn is ge stremd, Aangezien in deze streek ook het wegverkeer is lamgelegd,is Semarang thans geisoleerd. Nabij Surabaja is de dijk van de kali Porong over een lengte van 15 meter weegeslagen, waardoor o.a. honderden woningen zijn vernield. Een duur hapje Een Duitse werkman heeft zes maanden in de gevangenis moeten doorbrengen, omdat hy heeft gepro beerd een goedkope maaltijd te ge- abruiken in het restaurant van het parlement te Bonn. Hij wist, dat het parlement zeer goedkope maaltijden verstrekte aan afgevaardigden en geaccrediteerde journalisten, en had een paar bon netjes voor die n.aaltyden in handen gekregen. Hij wist wel dat hij die als werkman nooit zou kunnen ge bruiken en doste zich dan ook uit zoals hij dacht, dat journalisten er uit zien: blauwe overjas, baret en bril met hoornen montuur. Zo gekleed liep hij het parlement binnen en stelde zich in Duits met een zwaar Frans accent voor als „de beroemde Franse journalist Blan- chard". Men liet hem in het restaurant, maar daar liep hij een van de werk vrouwen tegen het lijf zijn tante. Ze begroette haar neef enthousiast en „journalist Blanchard" werd onmid dellijk gearresteerd; niet omdat hy nu eenmaal geen recht op een maal tijd had, maar omdat hij werd ver dacht van veel erger dingen mis schien wel een samenzwering tegen de staat. Zes maanden heeft hy in de ge vangenis moeten doorbrengen, voor dat zijn onschuld, althans daaraan, was bewezen. Toen ontdekte men achter, dat hij eens in zijn leven een portemonnaie had gestolen en daar kreeg hy dus nog twee maanden voor. Nu bloembollenkwekers in Ken- nemerland hebben besloten bij Ge deputeerde Staten van Noord-Hol land een bezwaarschrift tegen het P.E N in te lien en met het oog op de schade die zij tengevolge van en voornamelyk door de centrale van de P.E.N. te Beverwijk veroorzaak te luehtvergi.Miging op hun bedrij ven lijder-, heeft ook de directie van deze elecfiiriteitscentrale het vraag stuk dei luchtvergif*iging tengevol ge van in de dampkring opgenomen gassen in studie genomen. Zonder op de conclusie van het rapport der P.EN. vooruit te lopen aldus het Alg. Dgbl. mag wor den aangenomen, dat de centrale van de P.E.N. te Beverwijk niet de enige schuldige is. Ook andere in dustriële bedrijven in dit gedeelte van Noord-Holland zouden de voor de plantengroei in het algemeen en voor de bloembollencultuur in het bijzonder zo schadelijke gassen kun nen verspreiden. Daarbij wordt o.m. gedacht aan de hoogovens te Velsen IJmuiden. Uit het laboratorium-onderzoek van luchtmonsters, genomen in de gemeenten Beverwijk. Heemskerk en Velsen, !s inmiddels een schade lijk percentage aan SO 2 (zwavel- dioxyde) onomstotelijk komen vast te staan en uit de practijk van het Gemeentefonds Deblokkering van reserves Minister Lieftinck heeft gister avond in de Eerste Kan/er medege deeld, dat bij aanneming van het wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding RijkGemeen ten zal worden overgegaan tot ge deeltelijke deblokkering van de in de jaren 1948 tot en met 1950 gevormde reserves in het Gemeentefonds ten behoeve van de consolidatie van ge meentelijke vlottende schuld en ten behoeve van de financiëring van reeds ter hand genomen objecten, die gevaar lopen niet te worden vol tooid bij gebrek aan middelen. ZOETWATER VOOR DE HOOGOVENS De tuinders in Kennemerland wor- sinds jaren ernstig verontrust door de voortdurende daling van het zoet- waterpeil in deze streek, waar door de snelle industrialisatie en de wa terwinning door het provinciaal wa terleidingbedrijf van Noord Holland, in het bijzonder in de £g. geest gronden achter de duinen, het gevaar van uitdroging van de bodem niet denkbeeldig is. Het is derhalve het P.W.N. voornamelijk het hoogovenbe- dryf, dat door de tuinders wordt aangewreven zoveel zoetwater aan de bodem te onttrekken, dat de groenten- en fruitteelt in de directe omgeving van Beverwijk hier de nadelige gevolgen op lange duur van zal moeten ondervinden en in vele gevallen reeds ondervindt. Daar juist de hoogovens door de grote uitbreidingen, die in voorbe reiding en deels in uitvoering zijn. zeer nauw betrokken zijn bij het probleem van de wateronttrekking aan de geestgronden, heeft men van deze zijde gezocht naar een mogelijk heid om de aanzienlijke hoeveelhe den zoetwater, die de bedrijven no dig hebben, van elders aan te voeren. Die mogelijkheid is thans gevonden. In de gemeente Heemskerk zal een electrische pompinstallatie verrijzen, dit zoet water uit de Uitgeester Pol der naar de Hoogovens pompt. Het bezwaar, dat hierdoor in de zomer maanden het waterpeil in de polder te ver daalt, zal worden ondervan gen door het toevoeren van water uit het Alkmaarder meer. De tuinbouw in Midden-Kennemerland zal met deze nieuwe methode van zoetwater- winning zeer gebaat zijn, al zal uiter aard het vraagstuk van de uitdro ging er slechts ten dele door zijn opgelost. dagelijks leven weten de bloembol lenkwekers van Holland-op-z'n- smalst dat dit giftige bestanddeel het verdorren der bladtoppen tot ge volg heeft Het zijn in het bijzonder de irissen, de gladiolen en de tulpen, die on der de gevolgen van deze lucht- vergiftiging te lijden hebben. Wegens gebleken onzekerheid wordt er de aandacht op gevestigd, dat ten aanzien van het vrijaf geven op de nationale feestdag de regeling van vorig jaar van kracht is gebleven. Het is dus aan werkgevers toegestaan cp Maandag 5 Mei a.s. van 1 uur n.m. vrijaf te geven met behoud van loon. Op het bijkantoor Drachten van het gewestelijk arbeidsbureau zijn meer dan 1000 werklozen ingeschreven. Werkobjecten zijn er wel, doch er is, wat de gemeente betreft, geen geld om de nodige wegverbeteringen enz. uit te voeren, terwijl ook de boeren geen ontginningswerk op grote schaal ondernemen Een groep arbeiders uit Houtinge- hage (het gebied dat vroeger bekend stond als „de arme friese heide") is nu uit eigen beweging met een weg- verbetering begonnen. Maandag zijn ze, met hun schoppen gewapend, naar de Parksterweg te Houtige- hage getrokken. Ze hebben inmiddels het gemeentebestuur verzocht een zodanige toeslag op het steunbedrag te geven, dat ze uiteindelijk evenveel ontvangen als in het vrije bedrijf. B en W. van Den Haag zullen, naar de wethouder van Economische Zaken, mr. J. van Aartsen, gister avond bij de behandeling van de be groting 1952 in de gemeenteraad me dedeelde, gaarne overnenven een motie-Dettmeijer C. S„ waarin het college wordt verzocht, ernstig te overwegen, of het verbod inzake ver koop van propagandistische politieke lectuur op de markten kan worden ingetrokken, temeer daar er tot dus ver geen ordeverstoringen op de markten hebben plaatsgehad. B. en W. zullen daarbij ernstig rekening houden met heteeen in de raad naar voren is gebracht. ARRESTANT ONTSNAPT. Gistermiddag circa half vijf heeft een 26-jarige arrestant kans gezien te ontsnappen uit het Paleis van Jus titie aan de Prinsengracht te Am sterdam. De man was gehoord door de rechtercommissaris wegens dief stal of poging tot diefstal. Op het moment, dat hij de kamer van de rechtercommissaris verliet, waarbij departketwacht, die hem moest be waken. hem liet voor gaan, nam hij schielijk de vlucht. Hoewel de ach tervolging onmiddellijk werd inge zet, slaagde de jongeman er in zijn voorsprong te vergroten en tenslotte geheel uit het gezicht te verdwijnen. Bij de afdeling slakkenverwer- king van de firma Pelt Hooykaas op het terrein van de Hoogovens is onder een kiepkar, die door onver klaarbare oorzaak van een slakken- stort was gevallen, het ontzielde lichaam gevonden van de arbeider A. W. Mooij uit IJmuiden. De man, die ernstig aan het hoofd was ge wond, moet op slag dood zijn ge weest. Men vermoedt, dat het slachtoffer, dat belast was met het verrijden en leegkiepen van de wagentjes, met de wagen van de stort is gevallen, maar aangezien niemand by het on geval tegenwoordig is geweest, is de juiste toedracht niet bekend. De overledene was 44 jaar en laat een vrouw en een kind achter. Oude boeren te lang in het bedrijf? Op een boerengezinsdag van de kring 's-Hertogenbosch in het Casino te 's-Hertogenbosch zeide ir. J. W. Wellen, sprekende over het emigra- tievraagstuk, dat er in Brabant per j. ar 1000 jonge boeren zyn, die het aantal versterken van hen, voor wie op het boerenbedrijf geen emplooi is en die niet geneigd zijn te gaar. studeren, een ambacht te leren of naar elders te trekken om daar hun geluk te beproeven. Tot deze cate gorie behoren ook ongeveer 10.000 jonge boeren, die in het verleden door verkeerde inzichten van hen zelf of van hun ouders niet de juiste weg voor een goede toekomst heb ben weten te kiezen. De oude boeren tonen niet altijd voldoende begrip voor het probleem van hun zonen en dochters, aldus spr. Zij beschouwen vaak de 12-jari- ge jongen, die van de lagere school Benjamino Gigli Zondag in A'dam De tenor Beniamino Gigli zal op Zondagavond 27 Januari a.s. een en kele maal te Amsterdam in een grote zaal van het concertgebouw optreden. De gevierde zanger zal hierbij be geleid worden door de Italiaanse pia nist Enrico Sivieri. Beniamino Gigli wordt op Zaterdag 26 Januari te Amsterdam verwacht en zal met zijn secretarissen intrek in het „Amstel-hotel" nemen. Deze zanger, die zich beroemen kan de meest gevierde tenor ter we reld te zijn, werd in 1890 te Recanati (Italië) geboren, als jongste zoon van een schoenmaker. Op 7-jarige leeftijd zong hij reeds de kapel van zijn geboorteplaats en was reeds spoedig een „kleine be roemdheid" geworden. Zijn eerste werkelijke succes boek te hij met het zingen van de sopraan- rol in „The flight of Angelica" Toen Gigli 17 jaar was, ging hij naar de scola cantorum der Sixtijnse kapel van St. Petrus te Rome en werd op 20-jarige leeftijd leerling aan het beroemde conservatorium „St. Cae- cilia" te Rome, waar hij onder lei ding van Enrico Rosati verder stu deerde. Gigli won diverse eerste prijzen en zijn eerste grote operarol als Enzo in ..La Gioconda" was een openbaring. Hierna volgden enorme successen over de gehele wereld (o.a. in de Me tropolitan Opera te New York, waar hij enige malen tezamen met Enrico Caruso optrad en later jarenlang aan deze Opera verbonden was). Toch heeft Gigli nooit zijn geboortestad vergeten en zodra de tijd het toelaat vertoeft hij te Recanati, waar de be volking hem op de handen draagt. komt, als een welkome arbeids kracht op het bedrijf zonder zich de moeite te gunnen af te vragen of het voor de toekomst van de jongen wel gewenst is hem naar de boerde rij te halen Daarbij komt dat het leren van een ambacht naar de be grippen van het platteland wordt be schouwd als de overgang naar een lagere stand, waardoor het verzet in vele gevallen tegen het ambacht verklaarbaar wordt. Ir. Wellen meende eveneens als bezwaar te moeten stellen, dat de oude boeren te lang de teugels op het bedrijf in de hand blijven houden Zij moeten eerder terwille van hun kinderen de leiding uit handen ge ven. Wanneer om financiële redenen zulks niet gemakkelijk te realiseren zou zijn, dan zou het wellicht aan beveling verdienen, aldus ir. Wel len, dat de ouderen overgingen tot het organiseren van een ouderdoms voorziening. Tenslotte propageerde spr. de uit wisseling van jonge boeren tussen Noord- en Zuid-Nederland als voor bereiding op een eventuele emigra tie. Los van het eigen dorpsnvlieu leren deze jonge mensen reeds in eigen land zelfstandig te zijn". WOONWAGENBEWONER VERJOEG ZIJN ZOON Te Drachten is dezer dagen 's-nachts een 16-jarige jongen door de politie in een portiekje aangetrof fen. Hij was doornat en vervuild. Het bleek dat hij door zijn vader, een woonwagenbewoner te Norg, uit „huis" was gejaagd. Hij had vijf da- ?en en nachten gezworven. Een paar nachten had hij in de bossen door gebracht De jongen, die lezen noch schrijven kon, is naar een inrichting Gezonden omdat hij niet terug durf de Burgers h°bben hem van kleding voorzien, want zijn eigen kleding bestol t.jt nauwelijks meer dan lomoen. BOEDEL VAN WIJLEN DR. W. MENGELBERG IN VEILING Begin Maart a.s. zal te Amsterdam (in de kunstveiling S. J. Mak van Waay) de boedel van wijlen prof. dr. Willem Mengelberg worden ge veild. De boedel bevat o.a. oude schilde rijen, oud glaswerk, tal van muziek instrumenten en een aantal zeldza me specimen van beschilderd glas (Verre Eglomise) Zoals bekend is de gehele op brengst bestemd voor de inrichting etc. van het als rusthuis voor mu sici (bij voorkeur leden van het Am sterdamse Concertgebouworkest) na gelaten woonhuis van dr. Mengel berg te Zuort (Zwitserland). DEVIEZENOVERTREDING VAN GROOT TRANSPORTBEDRIJF. Tot 500 gld. boete veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vandaan de 48-jairige J. A. J. R. uit Utrecht, veroordeeld tot 500 gld. boete. De procureur-generaal had een boete van 50.000 gld. geëist, waartoe de verdachte ook was ver oordeeld in eerste instantie door de Politierechter te Rotterdam. In tweede instantie was hij door het Hof te 's Graivenhage vrijgesproken, waarna de procureur-generaal cassa tie aantekende. De Hoge Raad ver wees de zaak toen naar Amsterdam. Het arrest van dit Hof, vanmorgen voorgelezen door jhr. mr. P. J. H. M. van de Does de Willebois, was zeer uitvoerig. Het Hof concludeer de, dat het deviezenbesluit was over treden, maar het achtte de opzet niet bewezen De verdachte, aldus het ar rest, heeft niet bewust strafbare handelingen gepleegd en ook by de N.V. zelve achtte het Hof geen op zet aanwezig. In verband hiermede bepaalde het Hof de boetè voor de gepleegde overtreding op 500 gld. LIJK OPGEHAALD Na enkele dagen dreggen is gisteren het stoffelijk overschot opgehaald van de 49-jarige D. K. die einde vorige week met een roeibootje op een der plassen rond Den Bosch, tijdens bapfferwerkzaamheden, was omgeslagen. De kameraad van D. wist zwemmende zich te redden. Ter plaatse waar het overschot werd op gehaald is het water 18 meter diep. K. die te Orthen (Den Bosch) woon achtig was, was gehuwd en vader van 6 kinderen. KOEIENDIEF GEPAKT Door de politie te Doetinchem is gearresteerd W. uit Westendorp, bij Varsseveld, verdacht van het plegen van verscheidene diefstallen gedu rende een periode van ongeveer vijf jaar. In October 1948 heeft hy aan de landbouwer T. toebehorende koe uit de wei gehaald en is er mee naar huis gegaan. In September 1949 stal hij bij B. te Doetinchem een kistie, inhoudende ƒ4000.De politie h'/ft twee koeien bij W. in beslag genomen die van diefstal afkomstig waren. REDDINGBOOT VAN DE „ALKMAAR" GEVONDEN? In een fjord bij Lista in Zuid-Noor- wegen is deze week een klein onbe mand bootje, waarschijnlijk een red dingboot van een klein sohip, gesig naleerd. Het bootje is thans te plet ter geslagen op de kust bij Holden. Eveneens in Zuid Noorwegen de wrakstukken zijn geborgen. Men acht het waarschijnlijk, dat dit bootje de reddingboot van de „Alkmaar" is, die s:nds vorige week Dinsdag wordt vermist en waarschijnlijk in de stormnacht is vergaan. Aan een ver slaggever van de ..Farsunds Avis" is verteld, dat de reddingboot aan de binnenkant zwart was geschilderd en aan de buitenkant wit. De boot is gebouwd van grenenhout en in het hout zijn koperen en gegalvaniseerde nagels geslagen. De politie heeft de wrakstukken van de reddingboot in beslag geno men en stelt een onderzoek in. Van morgen zouden de Ned. en Zweedse consuls inlichtingen omtrent de iden titeit van de reddingboot worden ge vraagd. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond, opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING Half tot zwaar bewolkt maar overigens droog weer. Zwakke tot matige Zuidoostelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte vorst Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 24 Jan. zon op 8.32 en onder 17.12; maan op 7.04 en onder 13.33 uur. HORLOGEDIEFSTAL TE VALKENBURG Uit de etalage van de juwelier- horloger A Smeets te Valkenburg, zijn, naar eerst thans bekend wordt, in de nacht van Maandag op Dinsdag horloges gestolen ter waarde van duizend gulden. Het onderzoek door de rijkspolitie heeft nog geen posi tieve resultaten opgeleverd. Ook de pogingen van de wachtmeester W. Berns uit Maastricht om met behulp van een speurhond de door de dieven gebruikte auto op te sporen bleven tot nu toe vruchteloos. De schade wordt niet.door de ver zekering gedekt. Direct na de diefstal werden alle grensposten gewaar schuwd. Mgr. Van Deursen aangereden Gistermorgen omstreeks half elf is de praeses van het Groot-Semi narie te Warmond, mgr. H. J. van Deursen aangereden door een vracht auto en vrij ernstig gewond. De praeses reed op de bromfiets op de weg tussen Voorhout en Noordwijk en werd bij de Noordwij- kerhoek gegrepen door de laadbak van een van achteren naderende vrachtauto uit Zoetermeer, welke bestuurd werd door de chauffeur K. en eigendom van het expeditie bedrijf Lexmond. De praeses werd tegen de grond geslingerd en door de chauffeur aan de kant van de weg gelegd. Door de naastwonenden werden dekens en andere dekkingsmiddelen aangedra gen, in afwachting van de komst van een dokter. De eerste, die ter assistentie kwam, was dokter H. J. de Graaf uit Noord- wijk aan Zee, die een dubbele breuk van het bovenarm-been constateerde en de praeses in zijn auto naar het Theplogicum te Warmond vervoer de. Vandaar is mgr. Van Deursen naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar Röntgen-foto's werden genomen en vastgesteld werd, dat de linker-bovenarm op twee plaatsen was gebroken en een lichte beschadiging van een der be nen had plaats gehad. Het arm-been is hedenmorgen door dokter M. A. van Dongen gezet. De patiënt maakt het zeer goed. Er is alle hoop, dat mgr. het ziekenhuis binnen drie weken zal kunnen verlaten. Bloemlusttentoonstelling te Lisse Bekendmaking van prijswinnaars Bij de opening van de Bloemlust- door de afd. Noordwijkerhout v. tentoonstelling te Lisse waren giste- A,~ ,r~ u~"1+' ren weer zeer veel genodigden aan wezig. We merkten o.a. op prof. v. Slochteren, ir. Vlag en de burge meesters jhr. mr. dr. v. Nispen tot Pannerden, Hillegom, mr. Th. M. J. de Graaf, Lisse en jhr. mr. Sandberg v. Boelens, Sassenheim. In zijn inleiding sprak dr. ir. E. W. B. v. d. Muyzenberg, directeur van het instituut voor landbouw techniek te Wageningen, over de aantrekkelijkheid van de bolgewas sen en de wereldhandel in bloem bollen, die daardoor ontstaan is. Spr. wees op de mogelijkheid van verkoop in coöperatieve vorm, zoals in Amerika reeds geschiedt. Bij het winnen van bloembollenrassen dient men reken :ng te houden met de smaak van het puibliek. Spr. gaf een overzicht van alles wat gedaan wordt en gedaan kan worden om het product zo goed mo gelijk te doen zijn en sprak er daar na zijn vreugde over uit, dat men in verband daarmede aan deze tentoon stelling ook een mechanisatie-afde- ling bad verbonden. De uitslagen. De wisselbeker, beschikbaar ge steld door de voorz. van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, voor de beste collectie Hyacinthen, niet over geplant, werd toegekend aan Gebr. Segers te Lisse. Wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Twentse Bank te Lisse, voor de beste particuliere inzending van 20 soorten tulpen, werd toegekend aan de fa. Jac. Uittenbogaard en Zn. uit Oegstgeest, slechts met 1 punt verschil bij de winnaar van het vo rige jaar de Gebr. van Zanten. Wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Kamer van Koophandel te Haarlem, voor de beste particuliere inzending van 10 soorten vroege, mednel- of triumph-tulpen van 3 16 bollen, behaalde de fa. Gebr. v. Zanten te Hillegom. Wisselbeker, beschikbaar gesteld door de N.Z.H. te Haarlem, voor de beste particuliere inzending van d. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, voor de beste inzending van 10 soor ten narcissen, de fa. Warnaar en Co. te Sassenheim (met lof der jury). Wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Incassobank te Lisse voor de beste collectieve inzending bolgewas sen Van den Hoek's broeiproevenbe- drijf te Oude Niedorp. Definitieve prijs voor de mooiste gemengde inzending beschikbaar ge steld door de Hillegomse Beurs, Jac. Uittenbogaard en Zn. te Oegstgeest. Definitieve prijs, beschikbaar ge steld door Stichting Bloemlust Lisse voor de mooiste inzending tulpen en/of narcissen in vazen Gebr. Nieuwenhuis te Lisse. De tulp Re. Morgan van de heer M. Beelen, verwierf een certificaat. VOORSCHOTEN Aanbesteding. Gisteravond heeft het architectenbureau Laurentius aanbesteed het bouwen van een di recteurswoning op het terrein van huize „Nieuw Voordorp". Ingele verd werden 7 biljetten. 1. de Voogd, Delft ƒ33.940, 2. Ouwehand, Katwijk aan Zee ƒ33.400, 3. M. de Jong, Voorschoten 32.400, 4. W. Jansen, Voorschoten 32.274, 5. Lam, 's-Gra- venhage ƒ31.987, 6. Vooys en Ver douw. Katwijk ƒ31.100, 7 gebrs. A. en J. de Graaff, Voorschoten 30.900. Voor het schilderwerk wa- o Ki---.-x-.~~' - 1 W. H. J. Ju. Voorschoten ƒ21820, en 2 S. H. Zitman, Voorschoten f 1653. De gunningen zijn aangehouden. D.E S. De uitslagen van de bor denwedstrijden waren: Groep I: G. OudshoornS. H. Zitman 20; B. van Bern melenW. van Egmond 20; G. OostergoA. Tempelman afgebr.; S. v. d. MeijG. Weggen 20; G. Sirag—Q. de Lange 2—0; P. Hakker—W. H J. Ju 2—0. Groep II: H. v. d. VeldenJ. Oos- terom 11; J. v. d. VeldenA. C. Bins 02; J. M. de BruynR. Poli tiek 11; W. J. v. d GraafM. Storm 02; H van AkenJ. Ver voorn 02; F. C. Bakkerde Groot 0—2. Geb.: Geertruida Henderika, d. van H. J. Roest en G. J. C. van den tUJïw.Van Ende; Catharina Maria Cornelia, d. ,ce° van W. J. A. van der Voort en C. M. Gebr. Nieuwenhuis en Zn. te Lisse. Wisselbeker, beschikbaar gesteld door het Bedrijfschap voor Sierteelt producten voor de beste inzending van 20 soorten naresseni werd ver overd door dë fa. Warnaar en Co. te Sassenheim (onder vermelding met lof der jury en met 82 punten). Wisselbeker, beschikbaar gesteld Oooijendijk (geb. te Leiden); Ina, d. van Y. Tijsma en C. Plomp (geb. te Leiden); Daniël, z. van D. Steen- meijer en E. van Doorninck (geb. te 's-Gravenhage). Ondertr.: Gijsbertus Duurland 24 j„ te Laren N.H., en Johanna Fran- cisva Duivenvoorden 27 j.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2