S)e CelcbeGoii^cmt Faure omzeilde de klip van Tunis Eisenhouwer pleit voor verenigd Europa Vrouw in Vei'igtieidsraad Alaaóiteecfitet Stawt te Jlaiifö Frans parlement aanvaardt Faure Premier van Houtte over Belgies politiek üucfiiót'iifdkxacfden Wei&cfiap, Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 23 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12492 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., t 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE OVEREENSTEMMING IN DE K.V.P. ï^OND de Katholieke Volkspartij zijn de laatste tijd zoveel waan- begrippen, wanbegrippen en onbe grippen gegroeid, dat sommigen zijn gaan betwijfelen of zij nog wel een katholieke partij, anderen of zij nog wel een volkspartij en nog anderen, die zich. afvragen, of zij nog wel een partij is en niet eerder een verzame ling partijdigheden moet heten. Hoe al deze uiteenlopende stem mingen in en rond de K.V.P. zijn onts.aan, is wel te verklaren en zelfs te billijken, tot op zekere hoogte (waarbij die hoogte niet al te hoog verdient te worden gesteld!), Er zou geen reden zijn. zich er druk over te maken, als met deze stemmingen niet zc overluid stem ming gemaakt werd tegen de K.V.P. en het vertrouwen bij grote groepen werd ondermijnd. Men voert zijn agitaties met de beste bedoelingen maar de geschie denis der mensheid staat vol met ruïnes, die met de beste bedoelin gen werden veroorzaakt. Het zou er somber uitzien, indien men in de éne, grote K.V.P. geen afwijkende meningen mocht verkondigen zonder op staande voet verketterd te wor den. Maar welke richting men ook uit wil, de grondslag moet steeds blijven een ruimhartig openstaan voor eikaars meningen en verstan dig begrip voor de eerlijke bedoe lingen van „de huisgenoten des ge- loofs". Ontbreekt die eenvoudige grond slag van wederzijdse wil tot hoog achting en erkenning, dan stort de samenwerking ineen tot een ruïne. Daarom zou héél Nederland op recht verontwaardigd moeten zijn over de reacties, welke volgden op de openbaarmaking van de overeen stemming in de K.V.P., welke over eenstemming bij wijze van zegel de namen droeg van Andriessen en Steenberghe. Deze reacties mogen al goed be doeld zijn geweest, het is juist met zulke goede bedoelingen dat men ruïnes „bouwt". Deze reacties waren een miskenning van de overeen stemming, een overeenstemming, over welker betekenis de heren De Bruijn en Duynstee geacht kunnen worden zéér goed ingelicht te zijn geweest. Het is zaak, dat Katholiek Neder land nu het opnieuw op dwaal sporen is gebracht nauwkeurig weet, wat de overeenstemming in houdt. Voorop zij gesteld, dat de bespre kingen over de „gedachtengang"- Stèenberghe (een groep kan het eigenlijk niet worden genoemd) zon der enige scherpte en met welwillend begrip voor wederkerige opvattin? gen zijn gehouden. Het beleid, dat in de achter ons liggende jaren door de K.V.P. is ge voerd, heeft in ruime kring critiek verwekt, maar men moet goed be grijpen, dat critiek niet steeds in hield een veroordeling van het be leid. Het is gemakkelijk achteraf te veroordelen, maar er waren politie ke omstandigheden, welke geen of weinig andere mogelijkheden bo den. Zo is het gemakkelijk te bewe ren, dat de K.VP. de samenwer king met de P. v. d. A. als een soort ideaal ziet, terwijl de hardnekkige pogingen van prof. Romme om een „brede basis" te bereiken, aan deze bewering hoegenaamd geen voet ge ven. De vrees voor staats-socialisti- sche tendenzen, voor een te ver door gedreven nivellering, voor een stuk collectivisering, waardoor de per soonlijkheid in het gedrang zou ko men bevreesdheden, waarlijk niet alleen door de heer Duynstee geuit, zijn zeker niet ongegrond en behoe ven anderzijds niet als conservatief te worden uitgekreten. De K.V.P. be houdt haar vooruitstrevend karakter in Christelijke zin, en vaart een eigen koers, op het kompas van de resolutie, aanvaard door de Partij raad in 1945, met als richting-aan wijzers het mandement der bis schoppen van 1949 en de pauselijke encyclieken. De Partij zal zonder eni ge reserve de sociale rechtvaardig heid blijven behartigen, niet voor een of andere groep, maar voor het gehele volk. In het ontwerp-verkiezingspro- gram is die koers duidelijk aange geven. Achter dit verkiezingspro gram (niet slechts achter de korte samenvatting daarvan) heeft de „groep" Steenberghe zich geschaard. Het is het verkiezingsprogramma dat in het afgelopen jaar door de daarvoor ingestelde commissie is opgesteld en waaraan personen uit alle geledingen van de maatschappij hebben meegewerkt en ieder 't zijne heeft bijgedragen, zodat het ge lijk de heer Andriessen in een pers conferentie zeide „een evenwich tig programma" is. In deze zelfde persconferentie zei de heer Andriessen, dat, als men zou beweren, dat de Partij toegegeven heeft aan de drang van een „conser vatieve" groep, hij dit met de meeste beslistheid ontkende. Eveneens maakte hij er bezwaar tegen, te blijven spreken van „rechtse, niet-rechtse of anti-rechtse kiezers", want nu het verkiezings programma er is en daarop de „over eenstemming" werd bereikt, is voor WEINIG HEIL IN DEELNEMING^rovandeiournaUstennog2iin VAN ENGELAND Oorlogspolitiek zou thans dwaas zijn „Indien de landen van Europa een grondwetgevende vergadering zouden bijeenroepen om de problemen van grotere politieke en economische een heid te onderzoeken, daadwerkelijk aan te pakken en binnen één a andeihalf jaar rapport uit te brengen, zou dit voor Amerika reeds heel wat belekenen." Met deze onverbloemde invitatie om tot een Europese Unie te geraken, trad generaal Dwight D. Eisenhower op een persconferentie voor het eerst voor het voetlicht sedert hij zich twee weken geleden bereid verklaarde, het presidentschap der Verenigde Staten te aanvaarden, indien het Amerikaanse volk dit wenste. De generaal liet er in één adem op volgen, dat hij geen enkel aanvaardbaar alternatief zag voor de Europese eenheid. „Het wordt hoog tijd", zo zei hij, „dat de leiders van Europa gaan inzien, dat er tot het bittere einde enkele zeer zware problemen zullen blijven." schrikwekkende macht, die vooral de omliggende landen verontrust". Eisenhower bracht ook Indo-China ter sprake: „De strijd in dat gebied is van belang voor dhele vrije we reld. Frankrijk immers wordt daar rechtstreeks onder druk gezet. Het moet daar een schrikbarende last tor sen en ongelukkig genoeg heeft men het eerst voorgesteld, alsof de oorlog in Indo-China slechts een nieuw in cident zou zijn in het veld van kolo nialisme, exploitatie en expansie". Eisenhower gaf in antwoord op Engel and eerder struikelblok Eisenhower zag overigens weinig heil, in een Britse deelneming aan het Europese leger: „Iedere poging Engeland daartoe onmiddellijk over te halen zou eerder een struikelblok dan een bijdrage betekenen. Met En- gelands wereldomvattende verant woordelijkheden, met het Gemene best en met de kracht van zijn ban den, die vele malen werd bewezen, bestaat reeds een politieke en econo mische eenheid". Men vroeg de generaal, hoe de koude oorlog naar zijn mening zou aflopen. En hij antwoordde: „Wij moeten streven naar stelsels van col lectieve macht. Deze zullen een machtsevenwicht tot stand brengen, zo doelmatig en goedkoop als maar mogeljjk is. Daarna zal er slechts sprake zijn van strijd tussen twee ideologieën en niet een strij< waar bij de ene partij steunt op een af- Twee luchtrampen in Amerika Een-en-dertig doden Een Amerikaans lijn vliegtuig, aan boord waarvan zich 23 passagiers en een uit drie koppen bestaande beman ning bevonden, is op een blok van drie gebouwen in de plaats Eliza beth, in de Amerikaanse staat New Jersey, omlaag gestort. Het toestel, een „Convair", was uit Buffalo, in de staat New York, naar Newark in New Jersey vertrokken. Omdat het vliegtuig door een zware regenbui vloog volgde men de vlucht op een radarscherm. Toen het op de huizen neerstortte vloog het in brand. Alle inzittenden zijn omgekomen. Onder de omgeko menen bevindt zich een voormalig minister van oorlog der Verenigde Staten, rechter Robert P. Patterson. Voorts is een tweemotorig Ameri kaans vliegtuig bij het opstijgen van het vliegveld van Miami, in de Ame rikaanse staat Florida, omlaag gestort en in brand gevlogen. Volgens de berichten zouden zich vijf personen aan boord van het toestel hebben be vonden, die allen om het leven zyn gekomen. DEENS LESVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Deens lesvliegtuig is gisteren bij het Deense plaatsje Ganloese in een veenput gestort. De twee inzit tenden verdronken in de vijf meter diepe put. De „Enterprise'' niet verkeerd geladen Kapitein Carlsen heeft voor het hof van onderzoek op het hoofdkwartier van de kustwacht in New York ver klaard, dat zijn schip juist geladen Hij zou het schip weer op de zelfde wijze doen laden. Voor het hof zijn reeds getuigenis sen afgelegd en sommige der getui gen gaven te verstaan, dat de lading ruw ijzer niiet juist gestuwd was. Carlsen vertelde hoe het dek plotse ling met het geluid van een pistool schot scheurde. Men poogde jde scheur met zwaar staaldraad te „hechten". De openingen werden met cement gedicht. De volgende morgen werd het beschadigde schip door een voet hoge stortzee getroffen; in strumenten raakten defect, een deel van de mast werd losgerukt en het schip maakte slagzij om zich niet meer op te richten. Voor het eerst zal een vrouw zitting hebben in de Veiligheids raad: mevrouw Ana Figuerora, de Chileense afgevaardigde, die reeds als eerste vrouw gekozen werd tot hoofd van de sociale en culturele commissie der UNO. Chili komt dit jaar als nieuw niet-permaraent lid in de Raad. Verder zitten er tien mannen in de Raad. op diverse wereldproblemen: De mogelijkheid van- een Russische actie in verband met de Duitse her bewapening: „Ruslands politiek zal worden bepaald door zijn eigen posi tie, al naar het meent, wat op het moment in zijn voordeel is". „Ik kan natuurlijk niet zeggen, of de Russen niet op lange termijn de mogelijkheid van een wereldoorlog ernstig zullen overwegen, maar op het ogenblik geloof ik, dat dit een wel zeer dwaze politiek zou zijn. Rusland kan zeer zeker niet meer hopen, zulk oorlog in één slag te winnen, het geen zou betekenen, dat het een uit puttingsoorlog moet beginnen. Het komt mij voor, dat de mannen in het Kremlin lang zullen naden ken, alvorens zij een wereldoorlog zullen beproeven om hun macht en invloed in r'e wereid te meten. Ik geloof niei dat iemand er op het ogenblik verstandig aa zou doen een wereldoorlog te ontketenen en ik meen, dat dit ook geldt voor de Rus sen". CHURCHILL UIT DE V.S. VERTROKKEN. De Britse eerste minister, Winston Churchill, is Woensdagmorgen na een verblijf van twee weken in de Ver enigde Staten en Canada met de „Queen Mary" naar Engeland ver trokken. Hij werd uitgeleide gedaan door Bernard Baruch, die de laatste dagen zijn gastheer was, de chef van het protocol van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, die hem groette namens president Tru man en minister Acheson, en zijn dochter, de actrice Sarah Churchill. In> zijn afscheidsboodschap tot de burgemeester van New York, Impel- literi, had Churchill tevoren o.m. ge zegd: „Als.Amerika en Engeland sa menwerken bestaat er nog hoop op wereldvrede". HET DRAMA BIJ CHATHAM. John Samson, de chauffeur van de autobus, die zeven w eken geleden te De regering juicht de vorming van Gillingham bij Chatham op een co- een Europese verdedigmgsgemeen lonne mariniers-cadetten inreed, schap toe, omdat deze beantwoord waardoor 24 jongens de dood vonden, aan de fundamentele doelstellingen is gisteren veroordeeld tot'een boete van de Belgische politiek, nl. de van £20 (pl.m. 200 gulden) wegens schepping van een efficiënte militaire „gevaarlijk rijden". Zijn» rijbewijs I mac^t in Europa. Het inschakelen werd voor drie jaar ingetrokken. van Duitsland in de Westerse ge- Tunesische klippen omzeild De nieuwe Franse regering van Faure heeft de Tunische klippen weten te omzeilen en heeft gisteravond met een ruime meerderheid het vertrouwen van het Franse parlement gekregen, met een stemverhouding nl. van 396 220. De socialisten, wier tegenwerking men had gevleesd, stemden voor het kabinet-Faure. OOSTDUITSE MINISTER UIT WEST-DUITSLAND GEZET. De Oostduitse minister van handel, dr. Karl Hamann, voorzitter der libe raal-democratische partij, is Maan dag onder politiegeleide van Frank rijk naar de grens tussen West- en Oost-Duitsland in Thüringen gebracht en uit West-Duitsland uitgewezen. Dr. Hamann had „door het verstrek ken van onjuiste en onvolledige gege vens" te Fulda een verblijfsvergun ning weten te bemachtigen, aldus meldt de persdienst der bondsrege ring. Dr. Hamann had verzwegen, dat hij minister is, en zich als boer uit gegeven. Krachtig had premier Faure de maatregelen in Tuni verdedigd. De (tijdelijke) verbanning van de natio nalistische leiders naar afgelegen plaatsen achtte hij onvermijdelijk Maar tegelijkertijd kondigde hij aan, dat de regering streeft naar spoedige hervatting der Frans-Tunesische be sprekingen over bestuurshervormin- gen. Faure achtte het echter een fout van de Tunesische ministers de kwes tie voor de U.N.O. te willen brengen. Frankrijks politiek blijft gericht op etappes-ge wij ze hervormingen. Op deze weg had men juist nieuwe stap pen willen doen in het bijzonder door wijzigingen in de organisatie der gemeenten en door de vorming van een representatieve volksvertegen woordiging toen de jongste onlus ten uitbraken. Samengevat komt de Franse poli tiek er op neer, dat: 1. Frankrijk Tu nis nimmer zal loslaten; 2. de politiek van geleidelijke hervormingen zal worden voortgezet. Tegen de verwachting in schon ken na dit pleidooi ook de sociaTs- ten hun vertrouwen aan Faure, die met 396 tegen 22C stemmen als over winnaar uit de bus kwam. Socialisti- De Koninklijke Mannenzang:vereniglng „Maastreechter Staar" heeft tijdens zijn bezoek aan Parijs een krans gelegd op het Graf van de Onbekende Soldaat. Na de kranslegging hief het uit tweehonderd leden bestaande man nenkoor de „Marseillaise" aan. Europese verdedigingsgemeenschap toegejuicht „De regering beschouwt het als haar voornaamste taak, de sociale vooruit gang en de levensstandaard der Belgische bevolking te handhaven, de economische en financiële politiek in het binnenland te versterken en deze aan te passen aan de gewijzigde internationale toestand. De regering zal haar verplichtingen, aangegaan in het kader van het Noord-Atlantische Pact, stipt nakomen Aldus luidt het in de regeringsverklaring, waarmede de Belgische premier Jean van Houtte gistermiddag zijn nieuwe homogeen- Katholieke regering aan het parlement voorstelde. meenschap en de éénmaking van Europa met eerbiediging van het eigen karakter van ieder volk. Het plan-Schuman beschouwt de nieuwe regering als een hoeksteen voor de economische opbouw van het nieuwe Europa. De regering spreekt de wens uit, dat het betreffende verdrag dan ook zonder verwijl door het parle ment bekrachtigd wordt. In het kader van de Raad van Europa en de Europese organisatie voor economische samenwerking, zal België alle pogingen blijven steunen, die kunnen bijdragen tot een toena dering tussen de Europese naties in beter economisch en politiek ver band. De regering is voornemens een commissie in te stellen, die zal moe ten nagaan op welke voorwaarden een Europese Unie gevormd kan worden. Verder heet het in de regeringsver klaring: In dezelfde geest van ver standhouding zullen wij voortgaan op de weg, die ons wij hopen in een nabije toekomst naar de Bc- nelux-Unie zal leiden. Het blijft onze zorg te waken over de verbetering der waterwegen, die ons land met dc grote Rijn-Maas-Schelde delta ver binden. De studiecommissie, die door de Belgische en Nederlandse rege ringen werd opgericht om deze vraag stukken te onderzoeken, heeft een verslag ingediend, dat door de twee regeringen voldoende werd geacht om als basis te dienen voor nieuwe besprekingen over een regeling van dit probleem. De heren van Cauwe- laert en Steenberghe, aangewezen door resp. de Belgische en Neder landse regering, hebben reeds een aanvang gemaakt met hun werk zaamheden." een dergelijk onderscheid geen ruim te meer. Deze overeenstemming (het is niet meer de heer Andriessen, die het woord is) is niet zo maar een doekje tegen het bloeden Het is niet een wanhoopsgebaar van het partij bestuur, om toch in vredesnaam alle kuikens onder de kloek te hou den, waarbij aan de ene maatschap pelijke geleding werd gegeven, wat van de ander werd afgenomen. Deze overeenstemming, zoals ze in het verkiezingsprogramma ligt opgeslo ten om uitgevoerd te worden, is veelzijdig volkomen verantwoord te achten, ook al zou de gedachtengang- Steenberghe er niet zijn geweest Hiermede wordt geenszins uitge sproken, dat de bedoelde actie over bodig zou zyn gr-weest, maar dat zij bij een nabeschouwing van de achter ons liggende parlementaire periode reeds het gemeengoed was geworden van velen, öok bui ten die bepaalde kring. Want begaat men een enorme vergissing, de heer Steenberghe c.s. „conservatieven" te noemen, men begaat een even grote enormiteit de partijleiding als „so cialistisch gezind" te brandmerken. Voor conservatieven, voor mensen, die hun tjjd niet verstaan en de vor ming van een nieuwe Christelijke maatschappij willen tegenhouden, is in de K.V.P. geen plaats, doch even min voor dwepers en dreigers met Op het vliegveld Welschap bij Eindhoven is Dinsdagmiddag onder cere- socialisatie. Die moeten dan maar op monieel een belangrijk onderdeel, het Commando Tactische Luchtsfrijd- niet-chri>telijke partijen stemmen en krachten, aan de Nederlandse Luchtmacht toegevoegd. Een overzicht van krijgen daarbij net kruis na. de plechtigheid tijdens het h'isen v"n de vlag, waarmede de installatie van het nieuwe onderdeel een feit werd. sche woordvoerders verklaarden na derhand, dat hun fractie tevreden was over zijn belofte dat de bespre kingen over een grotere mate van zelfbestuur met de Tunesische lei ders zouden worden hervat. In Tunis kwamen gisteren tien personen, onder wie een Franse ko lonel, om het leven, toen te Sousse (100 km ten Z. van de stad Tunis) demonstranten poogden een bank gebouw te bestormen. De toestand in Ismailia Stad wordt uitgekamd De actie van de Britse troepen in Ismailia is nog steeds aan de gang Bijna de gehele Arabische wijk van de stad is thans bezet en het ziet er niet naar uit, dat de Britten de eerst komende dagen Ismailia zullen ver laten. Sinds de ongeregeldheden be gonnen, zijn er ongeveer tienduizend inwoners uit de stad gevlucht. Een Britse militair vergeleek de operaties van gisteren met het fret ten van konijnen. Straat voor straat in de Arabische wyk werd afgeslo ten en alle mannelijke bewoners kregen opdracht zich binnen vijftien minuten gereed te maken voor ver trek De mannen werden bijeenge bracht in een der hoofdstraten en daar aan een streng onderzoek on derworpen. Verdachte Egyptenaren werden onder zwaar gewapend geleide naar het kerkhof gebracht en gedwongen de plaatsen aan te wijzen waar kis ten met munitie verborgen waren. In totaal werd op deze wijze twintig ton aan wapens en munitie bijeen gebracht. Een Egyptische sluipschut ter werd tijdens de operatie dood geschoten. Weer een Chinese beschuldiging Radio-Peking heeft Woensdagmor gen de verbondenen er van beschul digd het neutrale gebied van Kae- song opnieuw te hebben geschonden. In de uitzending werd gezegd, dat Dinsdag een Amerikaans vliegtuig boven Kaesong heeft gecirkeld. Voorts hadden vier Amerikaanse straaljagers boven het gebied van Panmoendjon gevlogen. Plastic-lenzen voor zieke ogen Blijkens mededelingen van een Britse oogheelkundige in de „Lancet" is deze er in geslaagd bij operaties nieuwe lenzen in plaats van het weg genomen zieke organisme in de ogen te plaatsen. Deze lenzen worden uit kunststof (plastic) vervaardigd. Men kende tot dusverre reeds een systeem van „contact-lezen", die na het weg nemen van een zieke lens tegen het oog werden aangebracht. Volgens de „Lancet" was een operatie voor staar op het oog, hoe goed en veilig dan ook, tot dusverre slechts een gedeel telijke genezing. Gezegd wordt, dat deze nieuwe methode een zeer grote verbetering betekent. De lens kan zowel direct bij de staar-operatie als tijdens een tweede chirurgische ingrijpen worden aan gebracht. Van de tot dusverre ver richtte 25 operaties werden 22 met volledig succes bekroond. Vanzelfsprekend kan de plastic lens de menselijke ooglcns niet geheel en al vervangen, omdat de inval van het licht niet door groter of kleiner geregeld kan worden. Desondanks blijkt een oog, voorzien van deze lens, vrijwel normaal te zien. Aldus de „Lancet". Ko-ïiePtie.. Wantrouwen is een zware wapen rusting, die meer belemmert dan be scherm i. Byron.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1