Dr. Drees ontmoet Truman Toepassing PBO-gedachte Het ijzeren gordijn viel neer voor Ambassade in Den Haag Ned. Bank verlaagt disconto CLuontwcen van ffiim Cz|j|si reis 0m de wereld) DINSDAG 22 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT iWEEDE BLAD - PAGINA 1 Bespreking met Acheson Minister-president dr. W. Drees heeft gistermiddag, vergezeld door dr. J. I!. van Koyen, onze ambassa deur in Washington, op het Witte Huis een beleefdheidsbezoek van tien minuten aan president Truman ge len staan. Het laat zich denken, dat de Nederlandse premier er ook op zal wijzen, dat Nederland aanvul lende dollarhulp in de vorm van om vangrijke aankooporders nodig heeft. SPOORBRUG OUDE MAAS. In kringen van de binnenscheep- bracht. Na afloop van het bezoek aan vaart leeft al sinds lang de wens, dat de president, verklaarde dr. Drees de spoorbrug over de Oude Maas tus- aan de pers, dat hij geen ..ernstige in-sen Dordrecht en Zwijdrecht ternationale aangelegenheden" met Truman had besproken. De NATO en andere actuele kwes ties waren alleen maar „irj algemene termen" besproken, aldus dr. Drees. Truman heeft zich zeer waarderend uitgelaten over het plan dat in Ne derland bestaat, de Ver. Staten als dank voor de verkregen hulp tijdens en na de oorlog, een carillon aan te bieden. Truman zeide, dat de plaats voor het carillon waarschijnlijk in het gebied van Washington» nog niet is vastgesteld. Later heeft dr. Drees Truman op nieuw ontmoet er. wel aan een lunch in Blair House, die ter ere van dr. Drees werd gegeven. Aan deze lunch zaten ook de ministers van Buiten landse Zaken, Defensie, Landbouw en Arbeid aan». Het programma van het bezoek is enigszins gewijzigd om dr. Drees in staat te stellen een langer onderhoud met Acheson te hebben en ook de president van de Intern. Bank of Re construction, Eugene Black, te spre ken. Er is geen agenda opgesteld voor het onderhoud met Acheson, maar verwacht wordt, dat Nederlands be zwaren» in zake de vo-ming van een Europees leger op de voorgrond zul- Slag in de Javazee Gedenkpenning- wordt uitgegeven Op 27 Februari zal het tien jaar geleden zijn dat de slag in de Java zee werd geleverd. Ter herdenking van dit feit zal de koninklijke Neder landse Vereniging Onze Vloot bij de Koninklijke Begeer een gedenkpen ning doen slaan. De voorkant van de penning toont Hr Ms. kruiser De Ruyter, vlagge- schip van Karei Doorman, in ge vechtsactie. In een golf er onder leest men het historische sein all ships fol low mc (ik val aan, volg mij) Ach ter de kruiser ziet men een composi tie van de vier vlaggen der naties, die met de Japanners in de Javazee deze sla" hebben geleverd: Amerika Engeland, Nederland en Australië. De achterzijde van de legpenning toont de zee met een grote golf. De randtekst luidt: Neerlands strijd ter zee 1940-1945. worden verhoogd. Men acht ntamelyk de doorvaarthoogte beslist onvoldoen de. Het college van B. en W. van Dordrecht heeft op desbetreffende vragen van raadsleden echter moeten mededelen, dat het op zogenaamde „Rijnvaarthoogte" brengen van de spoorbrug door de op zeer korte af stand van de brug gelegen stations emplacementen van Dordrecht en Zwijndrecht zullen omvangrijke werkzaamheden en zo hoge kosten met zich zou meebrengen, dat de uit voering voorlopig zal moeten worden opgeschort. Het overlijden van Generaal Spoor De telkens weer opduikende, on langs opnieuw verbreide geruchten rondom de dood van generaal Spoor hebben mevrouw Spoor-Dijkema doen besluiten zich tot het toenmali ge hoofd van de Militair Geneeskun dige dienst in Indonesië, generaal- majoor dr. J. L. H. Simons, te wen den, teneinde door een openlijke me dische tegenspraak bedoelde bewe ringen te logenstraffen. Naar aanleiding daarvan heeft dr. Simons, mede namens de medici die de generaal tijdens zijn laatste ziekte hebben behandeld, dan wel daarbij als consultant zijn opgetreden: prof. dr. Siegenbeek van Heukelom, de in ternist dr. Wielenga, de cardioloog dr. Verdonk en de huisarts van de familie Spoor, de dirigerend officier van gezondheid Ouwehand, verklaard dat het overlijden van de legercom mandant aan natuurlijke oorzaken te wijten is geweest en dat alle daar mee strijdige toespelingen als volko men uit de lucht gegrepen moeten worden beschouwd. De leeftijdsgrens van Kamerleden Tilanus tegen verlaging In een rede voor de Chr. Histori sche Kiesvereniging te Lürchoten zeide de heer H. W Tilanus, fractie voorzitter van de 2e Kamer van de C-H.U. ernstige bezwaren te hebben tegen de voornemens van de rege ring om de leeftyd om tot Kamerlid te kunnen worden gekozen terug te brengen van 30 tot 23 jaar. Spr. ver wacht van deze maatregel, met alle respect voor de jongelingschap, geen goede resultaten. „Van een 23-ja- rige, in de meeste gevallen onge huwd, kan men niet verwachten, dat hij of zij zich een oordeel zullen kunnen vellen over sociale, culture.e of wetenschappelijke problemen", aldus spreker. Sprekende over de Indonesische politiek der C.H U. gaf de heer Tila nus als zijn mening te kennen dat het onmogelijk is geen open oog te hebben voor wat men zou kunnen noemen, de revolutionnaire bewegin gen, die zowel in het nabije als verre Oosten gaande zijn. Men kent daar recente voorbeelden van. In dit licht bezien is het te verklaren, dat hij en de zij ren zich van lieverlede van de heftigste oppositie over deze za ken in het parlement hebban gedis tantieerd. Met betrekking tot Nieuw-Guinea verklaarde de heer Tilanus desge vraagd, dat op Nederland de morele plicht rust land en volk van inmen ging var Indonesische zijde to vrij waren al zal dit ons land nog vele tonnen gelds kosten Van belang hierbij is evenwel de strategische waarde van het land voor Amerika, Engeland en Australië in do Zu'd- Oost-Pacific. De Nederlandse rege ring heeft dat, na de opruiende ac ties van Soekarno wel ingezien,, al dus spr. IN KOREA GESNEUVELD. Het is de regering eerst thans mo gelijk bekend te maken, dat tot haar leedwezen op 10 October 1951 tijdens acties in Korea is gesneuveld de sol daat W. R. Stook. De soldaat W. R. Stook werd 4 April 1929 geboren. Hij was afkom stig uit Manokwari (Nieuw Guinea) en ongehuwd. ONDERSCHEIDING VOOR JHR BEELAERTS VAN BLOKLAND H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de vice-pre sident van de Raad van State, jhr. mr F. Beelaerts van Blokland, ten einde hem geluk te wensen met zijn 80ste verjaardag, waarbij L. M. hem de versierselen overhandigde van het Grootkruis Nederlandse Leeuw. Het Grootkruis van de Nederland se Leeuw is de hoogste onderschei ding, welke een Nederlandse burger deelachtig kan worden. Nog zes an dere Nederlanders bezitten op het ogenblik dit grootkruis. Het zijn prof. mr. P. S. Gerbrandy luit-admi- raal c. e. l. Helfrich. Mgr. dr. J. Kardinaal de Jong, prof mr R. Kra nenburg, Staatsraad, jhr mr A. W. l Tjarda van Starkenborgh Staohou- wer en generaal H. G. Winkelman. PAARD STAGNEERDE TREINVERKEER. Een paard geraakte op het traject HengeloAlmelo onder een electri- sche trein en werd oo slag gedood. De trein werd zo ernstig beschadigd, dat hij een eindweegs verder tot stil stand kwam en moest worden wegge sleept naar het station Almelo. Ten gevolge ven een en ander had het treinverkeer een stagnatie van on geveer vijftig minuten. Katholieke beambten niet tevreden „Zeker in de ondernemingsraden dient de vertegenwoordiging aan werknemerszijde een afspiegeling tc zijn van de groepen, die in de onder neming werkzaam zijn. En dat zijn niet alleen de handarbeiders, al ver tegenwoordigen zij het overgrote deel der werknemers. Het feit, dat de Katholieke hoofdarbeiders volko men zijn uitgeschakeld van de ver tegenwoordiging in de bedrijfscom- missie voor de Klein-Metaalinductrie, is zeer onbevredigend en moet voor ons een ernstige waarschuwing in- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. VROUW VAN AMBASSADEUR ONTVOERD Enige tijd geleden is Nederland en I tot terugkeer naar Hongarije te moe- speciaal het Ministerie van Buiten-1 ten aanzetten, door zijn zieke vrouw rin, landse Zaken in Den Haag opge- uit Nederland te ontvoeren en naar 7.00 VARA. ÏO.OO^VPRO^. 10.20 ^VARA I door een spionnage-affaire, Boedapest te brengen. Hierna bleef A,, AA aa mr*»» i werd door personeelsle-er voor dr. Bölöni geen keus meer den van de Tsjechische ambassade over. hier in Nederland. Cursus zaakgelastigde 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gra- mofoonmuzick; (9.30—9.35 Water standen). 9.50 Voor de huisvrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Or gelspel; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 R.V.U. Drs. W. A. Nell: „Zorg en Liefde, wijsgerig beschouwd"; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Voordracht; 12.15 Pianoduo; 12.30 Land- en tuin- bouwmededclingen;' 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek; 13.50 1 Jeugduitzending: „Madoera, eiland van veeboeren en zeelieden"; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinder koor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de jeugd; 16.10 Idem; 16.30 Zender sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- Varia; 18.20 Actualiteiten; 18.30 R. V.U: Dr. J. C. A. Fetter: „De mens cn zijn lot"; 19.00 „Tussen Tokio en Kyoto", causerie; 19.20 Gramofoon muziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar: 20.15 Metropole orkest en solisten; 20.50 Aetherforum; 21.30 Omroepkoor en -orkest; 22.15 Geva rieerd programma; 22.45 „Tussen mens cn nevelvlek", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 en 23.4524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zenderslui ting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Gramofoon muziek; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramo foonmuziek; 11.20 „De amourette van Catherine d'Orléans", hoorspel. 12.00 Viool -en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Amu sementsmuziek: 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.15 Radio Philharmonisch sextet; 14.45 voor de meisjes: 15.00 Gramo foonmuziek; 15.15 Walsmuziek; 15.45 Voor de jeugd; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Gramofoonmu ziek; 18.30 Lichte muziek: 19.00 Spec trum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven; 19.15 Boekbespre king; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weer berichten; 20.10 Commentaar fami liecompetitie; 20.20 Concertgebouw orkest; 21.10 „Internationale samen werking: Luxe of noodzaak?", cause, rie; 21.30 Salonorkest; 21.55 Gramo foonmuziek: 22.12 Pianorecital; 22.30 Internationaal Evangelisch Commen taar; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuziek: 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie. 23.3524.00 Gramofoonmuziek. Het gehele geval had bU nader in- - f 0£>l ÏHf Ondertussen was het Hongaarse zien met zo heel veel om het Ujf, „ezantschap in Nederland zonder maar voor enkele nersonen heeft b maar voor enkele personen heeft 0A™ï«rA„ vnn hA« I zien> werd mevr- Frank—Tarnok als sommigen van hen plaatsvervanger aangesteld. Deze da- OTplBderil m«t worden, wi]de eensEvan haar beste om eeon sterkere uitdrukking te ge- ^dc loten zien cn ging een inten- brutken. j sjeve communistische propaganda 1;„ voeren onder de in Nederland ver- De voormalige Hongaarse handels- ,oevende Indonesiërs en de Hon_ gaarse mijnwerkers in Limburg. dat attaché in Den Haag, ir. A. Strnad, die de Nederlandse regering belang rijke aanwijzingen gaf, welke leid den tot dc arrestatie van de Neder landse ambtenaar mr Krantz, schijnt er nog het beste afgekomen te zyn Volgens kringen, die de ontwikke ling met grote aandacht gevolgd heb ben, is deze Hongaarse ingenieur, die natuurlijk onmiddellijk naar het „lieve vaderland" teruggeroepen werd, uitgeweken naar Canada. Minder goed is de afloop voor de voormalige Hongaarse gezant in Ne derland, dr. Georges Bölöni. Nauwe lijks was de spionnage-affaire hier in Nederland aan het rollen gegaan, of men kwam in Hongarije tot de ontdekking, dat men dr. Bölöni daar bitter nodig had, om de cultuur te schi-agcn. De gezant werd onmiddel lijk teruggeroepen en heeft zich na aankomst in zijn geboorteland „uit het openbare leven teruggetrokken, om zich volledig te wijdén aan zijn letterkundige werkzaamheden". Dat dr. Bölöni zich zijn roeping Het is haar blijkbaar echter niet mogen gelukken haar regering te voldoen, want zo als eertijds men sen na een cursus van enige maanden burgemeester werden, zo werd nu een eenvoudig mannetje voorheen in een zeer ondergeschikte functie aan de Haagse ambassade werkzaam voor een paar maanden naar Hongarije geroepen. Hij volgde daar een vormingscursus en verscheen een dezer dagen weer op het Minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, nu als „zaakgelastigde". MILITAIRE OEFENTERREINEN OPNIEUW UITGEBREID. Binnenkort zullen de militaire oefenterreinen op de Veluwe op nieuw belangrijk worden uitgebreid De staatshoutvesterij Loobos, gelegen tussen Kootwijk en Harskamp zal voor een aanzienlijk deel onttrokken worden aan het recreatiegebied en militair oefenterrein worden. Een ge zin, dat binnen het ressort van de staatshoutvesterij woont, heeft aan- erg bewust was, Dlljict wei zegging geKregen mei mgaiig v<ui feit, dat men meende hemMaart a.s. het huis te ontruimen. houden omtrent de ontwikkeling, welke de toepassing van de P.B.O.- gedachte hier en daar dreigt te ne men", aldus Réveil, het orgaan van de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Ver zekering-personeel. In het artikel over de perspectie ven van de bond voor 1952, wijst het blad op het niet altijd voldoende begrip der handarbeiders voor het belan^ van een redelijke vertegen woordiging der beambten in de ver schillende raden en schappen. Het ligt dan ook in de bedoeling van de Bond dit jaar een krachtige actie te ondernemen om de belan gen van de beambten of hoofdarbei ders tot gelding te brengen in ver band met de nieuwe maatschappe lijke orde door middel van de on dernemingsraden en bedrijfs- en productschappen. Het moet niet zo zijn, aldus Ré veil, dat uitsluitend het getal der organisatie de allesbe-dissende fac tor is voor de invloed, welke men in te vormen organen wenst uit te oefenen. STEUN AAN GROTE GEZINNEN? Plannen door Soc. Ec. Raad besproken De Sociaal-economische Raad heeft in een vergadering de behandeling aangevangen, van het uit te brengen advies over de vraag, of ten behoeve van grote gezinnen nadere wettelijk voorzieningen dienen te worden ge troffen. Omtrent dit onderwerp was aan de raad een prae- advies voorge 'e- d. ongesteld door een door d< Raad ingestelde eom. onder voor zitterschap van prof. G. M. Verrijn Stuart. De Raad is niet gereedgeko men met het advies en zal de behan deling in een volgende vergadering voortzetten. Wel besloot de Raad tot instelling van een vaste commissie voor ver- voervraagstukken, die in voorkomen de gevallen de minister van de raad Thunderjet stortte in IJsselmeer PLOOT VERDRONK Gistermiddag omstreeks half vijf is op ongeveer een kilometer afstand van Kampen, een „Thunderjet" jachtvliegtuigvan de Nederlandse luchtstrijdkrachten in het IJsselmeer gevallen. De bestuurder, reserve ser geant vlieger E. R. Popoing uit Am sterdam* is daarbij om het leven ge komen. Sergant vlieger Popping maakte m^t cniee andere een-persoons „Thunderjet" jagers een formatie- vlucht. Zijn toestel is opeens uit de formatie gegaan en in het IJsselmeer terecht gekomen. Over de toedracht is nog niets bekend. Servant vlieger Popoing ontving ?Ün opleiding in Amerika. p.randwn tn de maand november 1951 Gedurende de maand November j.l verloren tengevolge van brand 4 cersonen het leven en werden 15 personen gewond, vanwie zes leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op ƒ3.004.295 (vorige maand ƒ7.546.220, November 19^0: ƒ1.033.730). Er waren 14 branden, elk met een 'chade van ƒ20.000 of meer. Hierbij waren 3 boerderijen, die geheel of gedeeltelijk werden vernield en waarvan de totale directe schade wordt peraamd on ƒ189.500 (verge lijk vorige maand 22 boerderijen met eert tot"io schade van f1.143.220. No vember 1950: 10 boerderijen, schade 1* "O 000. BH de boerderij branden leed de veestapel de volcende verliezen: 10 koeien. 22 varkens en 18 stuks klein vee. Handel en industrie leden met 9 branden een schade van ƒ2.434.250 (vorige maand li branden met een schade van ƒ6.228.000. November '50 7 branden, schade ƒ367.730). In acht gevallen, dit is 57,1 kon de oor zaak van de brand worden vastge steld. Bestrijding werkloosheid vrragt ruimer crediet De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij met ingang van heden 22 Januari haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldisconto 3y. promessendisconto 4%; rente voor voorschotten in rekening-cou rant en 'beleningen voor particulieren 5 en voor anderen 4 Nu de deviezenvoorraad het peil van April 1951 weer ruimschoots heeft overschreden, geeft De Neder landsche Bank er blijkbaar de voor keur aan haar politiek enigszins te verzachten. Men tast waarschijnlijk niet ver mis, als men veronderstelt, dat de stijgende cijfers van de werk loosheid op het besluit invloed heb ben uitgeoefend. Als onmiddellijk ge volg van de discontoverlaging zullen namelijk vele banken er toe over gaan haar rente voor credieten aan het bedrijfsleven eveneens met y, te verminderen. Het gevaar bestaat intussen, dat, tinck haar einde vond. Het huidige besluit tot discontoverlaging zou dus eventueel een omgekeerd effect kun nen hebben. Het besluit van het vo rige jaar volgde op de uitgifte van een Nederlandse staatslening. Is het huidige besluit wellicht de voorbode van de Woningbouwlening, waarover in financiële kringen reeds enige tijd wordt gesproken? Naar verluidt, heeft de president van De Nederlandsche Bank voor vandaag (Dinsdag) de Nederlandse bankiers bijeengeroepen voor een spoedvergadering, waarin de motie ven, die aan het besluit tot disconto als inderdaad het gewenste effect verlaging ten grondslag liggen, aul- onstaat en als het bedrijfsleven dus len worden uiteengezet, zijn voorraden weer enigermate gaat aanvullen, de huidige overschotten op de Betalingsbalans binnen afzien bare tijd weer in tekorten zullen omslaan. Dit gevaar is in het bijzon der aanwezig, omdat de eerste maan den van het jaar voor de Nederland se betalingsbalans altijd -bijzonder moeilijk zijn. Toen De Nederlandsche Bank in April van het vorige jaar het dis conto verhoogde, was tevens een psychologisch gevolg, dat de goed1- koop-geldpolitiek van minister Lief- 46 „De vermomming?" zei de kas sier wantrouwend. Eerlijke mensen die hier geld komen halen hoeven zich niet te vermommen. „Wij had den ons ook niet voor U vermomd maar voor een zekere Wicked, wiens auto wij hadden meegenomen en die ons met een pantserauto vervolgde", zei Bim, die de zaak wilde goed ma ken, maar de kassier werd steeds wantrouwiger. „Wij zullen de zaak onmiddellijk rechtzetten'viel Basli in. Onze vrienden gingen achter een grote pilaar staan en een ogenblik later snoïden pruiken en jassen door dc lucht dat het een lieve lust was. „Kijk", zei Basli toen ze terug kwa men Ik ben Basli gebleven en klop toch met mijn portret. „Begrijpen doe ik het niet," zei de kassier „maar ik ben van de verantwoording af." Hoofdschuddend begon hij pakjes bankbiljetten op de toonbank ui te tellen. Bim streek ze met zijn hand weg en Basli legde ze keurig op een rijtje in het kleine koffertje. FEDERATIE OMROEPVERENIGIN GEN EN CENTR. BUREAU OMROEP Met ingang van het nieuwe jaar heeft in het bestuur van de Federa tie van omroepverenigingen en het Centraal Bureau voor de omroep in Nederland de statutaire wisseling van de bestuursfuncties plaats ge vonden. Voor het jaar 1952 zal mr. A. B Roosjen, voorzitter van de NCRV als voorzitter van beide bovengenoemde instanties optreden, terwijl prof. dr. J. B. Kors, O.P., voorzitter van de K.R.O., de functies van secretaris- penningmeester zal vervullen. URKERS PROFITEERDEN. Het slechte weer van de vorige week heeft de IJmuidense visserij da nig parten gespeeld. Er kwam zo wei nig vis op de markt, dat de prijzen in de afslag tot een fantastische hoog te opliepen, een verschijnsel, dat ook thans nog voortduurt. Gisteren bij voorbeeld werd 90 betaald voor 50 kg. schelvis en de scholletjes gingen met eenzelfde prijs strijken. De Ur- kers. die momenteel tussen Dieppe en Breskens vissen, hadden echter veel minder last van het slechte weer, waardoor zij met hun kleine schepen rustig haring bleven vangen. Dat is zo goed gegaan, dat in zeven dagen tijd niet minder dan 100.000 kg. wa ren aangebracht. De handel waar deerde deze meevaller met een prijs van 46 cent per kilo. van advies zal dienen over zich in het kader v. de vervoerpolitiek der rege ring voordoende algemene vraagstuk ken, welke van belang zijn voor de Nederlandse volkshuishouding als geheel. Niet tot de competentie der commissie behoren echter vraagstuk ken betreffende de zeevaartschenen of de luchtvaart. De verhouding werkgever-werknemer en de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie. Deze commissie telt 21 leden, onder wie 7 voortkomende uit kringen van on dernemers, 7 uit kringen van werk nemers en 7 bijzondere deskundigen oD het betrokken-of een onmiddellijk verwant gebied. DE nederlandse uitvoer naar west-duitsland. De West-Duitse autoriteiten heb ben heden een bedrag van 420.000 D.m. beschikbaar gesteld voor de in voer van rum en arak en van 213.000 Dun. voor invoer van edelstenc-n, beide uit Nederland. DE BELGISCHE uitvoer naar nederland Naar „De Standaard" van heden morgen schrijft had de „Flying En terprise" o.a. een lading Co goiese koffie aan boord, welke afkomstig was uit België. Deze koffie was door een Belgische firma tegen LJ3.U.- credieten aan een Nederlandse fir ma verkocht. De koffie was te Rot terdam evenwel ingeladen met be stemming naar de Verenigde Staten en tegen betaling aan de Nederland se- bank in dollars. „De Standaard" spreekt zjjn verontwaardiging uit over deze handelwijze en merkt op, dat Nederland hoe langer hoe meer het gebied wordt, waarlangs België hoge verliezen in dollars lijdt. In dien de Nederlandse regering van oordeel is, aldus het blad, dat zij dc Belgische crediteurpositie niet moet helpen verlichten en de Belgische Nationale Bank de dollars afhandig maakt, die deze toekomen, zal Bel gië een scherpe discriminatie moeten toepassen bij zijn export naar Ne derland. Als men weet, zo vervolgt „De Standaard', hoe handig Neder land te werk gaat bij de heruitvoer van Belgische goederen naar de dol- larzöne, begrijpt men hoe dit land zijn goud- en deviezenbezit de laat ste maanden heeft kunnen vergroten en een crediteurpositie in de E.B.U.- landen verwerven. De lading van veel schepen, die uit Nederland ver trekken, blijft de Belgische instan ties onbekend en slechts bij een scheepsramp, zoals thans met de „Flying Enterprise" komt men hier achter. Het is noodzakelijk, zo besluit het blad, dat Nederland de garantie geeft, dat de Belgische goederen, die naar Nederland worden uitgevoerd, in dat land zelf worden verbruikt. De Woonruimtewet te Leusden toegepast Man mocht niet brj zijn echtgenote wonen De Utrechtse rechtbank heeft van daag P. V. te Amersfoort veroordeeld tot f 6.— boete, subsidiair één dag hechtenis, omdat deze by zijn wetti ge echtgenote die haar woonplaats in Leusden heeft bij haar vader, had gewoond, zonder dat hy hiervoor toestemming van de Leusdense auto riteiten had verkregen, zodat dc woonruimtewet werd overtreden De zaak is zo hoog gelopen, dat niet minder dan vijfmaal proces-verbaal in deze zaak werd opgemaakt en de Amersfoortse echtgenoot zelfs van zijn bed werd gelicht om buiten de gemeente Leusaen te worden 'gezet. De zaak diende reeds eerder voor de Amersfoortse kantonrechter, die P. V. veroordeelde tot 6 boete sub sidiair een dag hechtenis. De schoon vader, die evenzeer in overtreding zou zyn geweest, omdat hij evenmin toestemming had gevraagd voor het verblijf te zijnen huize van de man van zijn dochter, werd toen vrijge sproken. Met deze uitspraak ging de ambte naar van het ODenbaar Mhvsterie te Amersfoort niet aecoord en hij te kende hogér beroep aan zodat de zaak daarna voor de Utrechtse recht bank diende. De Officier van Justitie eiste toen vernietiging van bet vonnis en de zelfde straf, die in Amersfoort ♦e°en beide verdachten was gevorderd, nl. 30boete subsidiair 10 dagen hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf vari twee weken met een jaar proeftijd. Tegen de schoon vader werd eenzelfde eis eereoui- reerd. Vandaag deed do Utrechtse rechtbank uitspraak. P V. wevd ver. oordeeld tot 6boete, subsidiair één dag hechtenis. De schoonvader werd ook nu weer vrijgesproken. OPLICHTING VAN 59 000 BERECHT De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde hedenmorgen de 42-jarige Jannigje Schouten uit Schiedam tot een gevangenisstraf van twee jaar en 6 maanden met aftrek. Zij zou een Rotterdamse textielhandelaar bewo gen hebben tot afgifte van f 50.000, Zij spiegelde hem voor, dat zij grote partijen textiel kon leveren, maar het geld voor belasting en inkla ringsrechten had zij niet. De textiel handelaar had haar het geld verstrekt tot bovengenoemd bedrag. De eis tegen haar was een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek. Haar moeder, de 75-jarige C. M. van R. uit Schiedam, tegen wie we gens heling een gevangenisstraf van een maand was geëist, werd vrijge sproken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6