Leiden gaat een obligatielening van 5.000.000 gulden uitgeven De Gemeenteraad vergaderde Discussies over de Hooigracht, het vloeken en boekhoudmachines Omzet Leidse Groenteveiling steeg in 1951 tot f. 6.700.000 Stuntelige en primitieve11 overval op postagentschap De Kath. Leidse bevolking steeg van 27907 tot 28360 Fraaie „BIoemIust"-tentoonsteIIing in H.B.G.-gebouw teLisse geopend DINSDAG 22 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Na een geheime zitting van drie kwartier heeft de Gemeenteraad van Leiden, die gistermiddag onder voor zitterschap van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in openbare vergadering bijeenkwam, besloten tot het uitgeven van een obligatielening, groot vijf millioen gulden, met een looptijd van 30 jaar, tegen een rente van 4 procent. De lening is verdeeld in 5000 obligaties van 1000.Dc Gemeente verbindt zich de lening pari af te lossen op 1 Maart 1982. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing is niet toegestaan. De Amsterdamsche Bank N.V. heeft aangeboden de helft van deze lening, dus f 2.500.000.over te ne men, met een optie tot overnemihg ming van de andere helft. De obliga ties zullen door de Bank worden uit gegeven tegen de koers van 100%. Voordat de Raad in geheime zitting ging, stak de voorzitter een grote Nieuwjaarsspeech af, die wij reeds gisteren publiceerden. Als oudste raadslid beantwoordde mevr. Brag- gaar-De Does (P. v. d. A.) deze toe spraak. In de vacatures J. J. van Weerlee (P. v. d. A.) werd voorzien door be noeming van de heer C. F. Lardee (P. v. d. A.) in de Commissie voor de Stedelijke Lichtfabrieken en vanmej. A. J. Nienes (P. v. d. A.) in de Com missie van Toezicht op de Gemeente lijke Werkplaats. Het voorstel tot be noeming van een lid in de Monumen tencommissie (vacature E. Pelinck) werd door B. en W. teruggenomen. Tot tijdelijk leraar in de Oude Talen aan het Gymnasium werd benoemd dr. A. D. Leeman; tot tijdelijk leraar in de Engelse Taal en Letterkunde de heer E. J. Luxemburg. De Kath. B.L.O.-school voor Jon gens aan dc Pelikaanstraat kreeg 2.000.voor aanschaffing van meu bilair. Tien gulden tegen het vloeken. Bij een voorstel tot het toekennen van een bijdrage van 10.aan de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam, kwamen de tongen los. De Commissie voor het Onderwijs had afwijzend ge adviseerd, naar aanleiding waarvan mr. Geertsma (V.V.L.) zijn persoon lijk standpunt toelichtte, door er op te wijzen, dat hij veel waardering voor het werk van de Bond had, doch dat hier een primaire taak voor de Kerken lag. De Gemeente heeft in dit geval slechts een secundaire taak. Desondanks doen de Kerken er niet veel aan. De heer van Dijk (K.V.P.) was zeer verheugd over het feit, dat B. en W. sympathiek tegenover het verzoek stonden en was er niet bevreesd voor, dat nu ook andere verenigingen met dergelijke verzoeken zouden komen. Spr. wilde verder gaan en stelde voor het bedrag tot 25te verhogen. De heer van Weizen (C.P.N.) her innerde er aan, dat eenzelfde verzoek verleden jaar was afgewezen. Het j ging spr. niet om de tien gulden, maar hij vond het een principe-besluit. Spr. sloot zich aan bij mr. Geertsema. De heer Woudstra (Prot. Chr.) wees er op, dat Godslastering bij de wet strafbaar is. De overheid heeft hier dus een taak, zowel juridisch als principieel. Spr. sloot zich aan bij de heer van Dijk en begreep de hou ding van mr. Geertsema niet, die bij het aanvaarden van zijn raadslid maatschap Gods Naam had afgeroe pen; hij kan dus niet .toestaan, dat deze Naam geschonden wordt. Wethouder van Schaik wees er op, de verschillende provincies cn vele gemeenten gunstig op het verzoek beslist hadden. B. en W. menen, dat de Gemeente hier een taak heeft, zij het dan geen primaire. Het werk van de Bond is nuttig. B. en W. wilden daarom een sympathie-gebaar maken in plaats van een subsidie te geven. Het voorstel werd aangenomen, waar bij de heer van Welzeni geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Hooigracht wordt nog niet vernieuwd. Ook het voorstel afwijzend te be schikken op het verzoek van de Hooi gracht-bewoners om verbetering te brengen in het wegdek, genoot veel belangstelling. Dc heer Schüller (P. v. d. A.) wilde tenminste, dat de slechte delen vara voet- cn rijwiel pad provisorisch hersteld zouden worden. De heer van Dijk wilde van B. en W. een streefdatum vernemen en was onnangenaam getroffen, dat deze kwestie aan de orde werd gesteld naar aanleiding van een brief van de A.N.W.B., terwijl verschillende raads leden reeds eerder op de kwestie- Hooigracht gewezen hadden. Dc heer Questroo (die zijn verjaar dag vierde en deswege tijdens de thee op gebak tracteerde) vond de toestand van de Hooigracht schanda lig; vooral het voetpad verkeert in zeer slechte staat. Ook spr. drong aan op herstel. Wethouder Jongeleen kon op de wens van de heer Schüller bevesti gend antwoorden. Ook de opmerking van de heer van Dijk ten aanzien van de A.N.W.B. kon spr. onderschrijven. De Hooigracht is opgenomen in het vijfjarenplan en het zou wellicht reeds aan de beurt geweest zijn, ware het niet, dat de gemeentelijke finan ciën er zo slecht voor stonden, want de kosten voor een algeheel herstel zouden zeker f 180.000.bedragen. De eerste twee jaar komt er niets van. Daarom werd voor het St. Elisa- beth-ziekenhuis tijdelijk een geluid dempende laag aangebracht. De aller ergste stukken zullen echter hersteld worden. Aangenomen. Een nieuwe gashouder. Bij het voorstel een millioen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van con nieuwe gashouder, vroeg mej. Nienes (P. v. d. A.) zoveel mo gelijk rekening te houden met het aesthetisch aanzicht van dergelijke meestal ontsierende gashouders. Is het niet mogelijk de cylinderbouw toe te passen? Wethouder van der Kwaak achtte cylinderbouw niet mogelijk in ver band met de hoogdruk van de nieuwe gashouder en wilde trouwens toch geen mililoen gulden wagen aan dit experiment. Aangenomen. Twee boekhoudmachines. B. en W. vroegen 14.400.voor de aankoop van twee boekhoud machines, ten behoeve van de Ge meentelijke Volkscredietbank. De heer van Dijk (K.V.P.) vroeg of deze aanschaffing beslist noodzakelijk was; in het algemeen vond spr. het niet aanbevelenswaardig te gaan mecha niseren nu het werkloosheidspro bleem steeds groter wordt. De heer Stolp (Prot. Chr.) wees er op, dat de Bank deze machines inder daad nodig heeft. Het is ontstellend met welk materiaal de Bank thans werkt. Onbegrijpelijk, dat onder de ze omstandigheden het aantal fouten niet veel groter is. Met dergelijke machines kunnen vele fouten voor komen worden. De heer Knol (Prot. Chr.) sloot zich bij zijn fractie-genoot aan en achtte de aanschaf eveneens van zeer groot nut. Wethouder van der Kwaak betreur de de grote groei van de Volkscre dietbank, maar de Gemeente moet zorgen, dat de diensten aan de eisen blijven voldoen. Op een vraag van de heer van Dijk antwoordde spr., dat de directeur van de Gemeentelij ke Accountantsdienst het met deze aankoop eens was. Er bestond slechts verschil over het model van dc ma chines. Aangenomen. De Vereniging van Ned. Gemeen ten kreeg bij het veertigjarig jubi leum een bijdrage van een halve cent per inwoner, in totaal ƒ450.—. De verordening op het beheer van de takken van dienst der Gemeente werd zonder opmerkingen gewijzigd. De rondvraag. De heer Woudstra (Prot. Chr.) Hoe kunnen de Boerhaave-zalen aan de een voor tien gulden per week en aan de ander voor tien gulden per dag verhuurd worden? Wethouder van Schaik: een tentoonstelling van een week duurt een week, maar een bazar van een dag duurt ook een week, met twee dagen opbouw en twee dagen afbraak. De heer Woud stra: Verhuurt de Gemeente inder daad pakhuizen voor 1.50 per week? Wethouder Jongeleen: ik zal de zaak onderzoeken. De heer Schüller (P. v. d. A.): Op 17 Dec. 1.1. heeft weth. Menken toe gezegd, dat „Endegeest" een nieuwe oproep voor een schoenmaker zou plaatsen (leeftijdsgrens van 30 op 40 jaar verschoven). Wethouder Men ken.- het was slechts de mening van B. en W., dat de advertentie her plaatst moest worden-; de directeur van „Endegeest" heeft het niet ge daan. De heer Schüller: Waar blijft het prae-advies van B. en W. op het belastingvrij stellen van de zieken fondspremie van gemeente-ambtena ren? Wethouder Menken: komt in de volgende vergadering. Mevr. Goudswaard-Knipscheer (V. V.D.): Een deel van de Burggraven- laan is nog steeds niet verlicht; het trottoir is zeer slecht. Wethouder van der Kwaak: de tekeningen voor de verlichting zijn binnen; hopelijk valt spoedig de beslissing. Wethouder Jon geleen: ik zal het trottoir laten on derzoeken. De heer van Weizen (C.P.N.)Is er al iets gedaan aan de ingemaakt gras-lucht bij de stal in de Zijlstraat? Wethouder Jongeleen: het overleg is gaande; de Raad hoort er nog var.'. Dinsdag 22 Januari. Morgen,, geachte parochianen van St. Petrus, morgen viert kapelaan Plaat in het ziekenhuis te Haarlem zijn verjaardag. Dat de kapelaan niet in zijn parochie kan zijn, is voor u helemaal geen aanleiding het feest te vergeten. Integendeel! Speciaal de mannelijke jeugd wordt verzocht de dag van morgen, ook voor zover het hun aalmoezenier betreft, niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Morgenochtend wordt om kwart voor zeven een H. Mis „tot zekere inten tie" opgedragen, dat wil zeggen: tot Dc omzet op de Leidse Groente veiling is ook in het afgelopen jaar weer gestegen. Bedroeg deze in 1949 bijna en in 1950 ruim 6 millioen gul den, in 1951 was dit bedrag gestegen tot 6.700.000,waarvan bijna de helft, ongeveer 3 millioen, voor re kening van de grossiers, die hun be drijf op de veiling uitoefenen, en de niet-leden kwam. Deze gunstige cij fers mogen echter niet beschouwd worden als een teken dat het met de tuinbouw van Leiden en omgeving zo bijzonder goed gaat. herstel van kapelaan Plaat. Alle jon gens van de Maria-congregatie, alle leden van de jongensclubs alle wel pen, verkenners en voortrekkers v/orden in de kerk verwacht. Willen zij zo vriendelijk "zijn van voren af aan te sluiten? Na afloop van de H. Mis is er nog gelegenheid voor hen, die dit nog niet gedaan hebben, hun bijdrage te leveren voor het verjaar dagscadeau, dat aan de kapelaan zal worden aangeboden. Nu maken wc even een grote sprong naar Dinsdag 12 Februari, Burgerlijke Stand Geboren: Willem zn van G. C. Vis en N. Langezaal; Cornelis Nicolaas zn van W. Pardon en M. van der Pluijm Wilhelmus Gerardus, zn van C. Rijs- bergen en G. J. Keijzer; Marjan Me- ta, dr van J. W. Breeman en E. M. Hulst; Clasina Antonia, dr van C. H. Koster en P. Tetteroo; Johanna Mar- garetha dr van I. A. Stokkel cn M. van Leeuwen; Marja, dr van M. M. M. Overvliet cn F. de Wit; Adrianus Abraham Franciscus Maria, dr van K. M. A. Doove en J. Zandvliet; Geertruida Maria Antoinette dr van W. J. Crama en A. A. Boerendonk; Anthonie Gijsbertus zn van F. I. van Rosevelt en J. M. Vink; Johanna Wytske Maria, dr van W. A. van Rijn en W. P. van Veen; Lambertus Do- minicus Cornelis zn van L. Verschra- gen en P. H. Wijsman; Pieter Arie Jan zn van P. A. Glasbergen en B. Peursum; Cornelis zn van H. Smit en P. den Os; Cornelis zn van C. Veerman en J. C. Welling; Andreas Leonardus zn van W. J. T. van der Weyden en M. E. Gijbeis; Nicolaas Maria, zn van L, W. A. van Es en H. Kuipers; Leonardus Josephus zn van W. K, Siera en L. Lunenburg; Jac queline Margreta Hendrika, dr van A. C. Ruardij en J. H. Singeling; Ed dy, zn van J. Kershof en M. Flande- rhijn; Yolante, dr van J., Kershof en M. Flanderhijn; Hendrika Johanna dr van A. van 't Wout en H. J: Meeu- wis; Willem Paul zn van A. Rietkerk en P. de Bruijn; Cornelis Marinus zn van J. Zwaan en L. van der Weijden; Johanna Hendrika dr van W. Staar- WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VANNACHT LICHTE VORST. Over het algemeen veel bewol king met morgen later op de dag enige sneeuw of regen. Aanvan kelijk zwakke tot matige Ooste lijke wind, later tot vrij krach tig toenemende en naar Zuid oost of Zuid' draaiende wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 23 Jan. zon op 8.33 en onder 17.10; maan op 5.49 en onder 12.32 uur. gaard en H. Borsboom; Orseüna Her- mina dr van J. Jonkers en H. Mat- tern; Robert Onno Maurice zn van F. L. Harsveld en C. C. Hodselmans; Nicolaas Gijsbertus Hendrikus zn van N. J. Michel en H. A. Verkerk; Adrianus, zn van A. Smits en A. van Rijn. Getrouwd: H. de Boer en C. J. Lasschuijt; C. Vervoort en C. M. Zandvliet; A. v. Rossum en N. Weg man; J., A H. Schrammeijer en W. Geertsma; J. C. Brouwer en S. M. Delfos. Overleden: S. J. M. Th. Versluys d. 9 maanden; A. M. Böhmer wed. v. van Giezen 85 jaar; M. E. Eikenbroek vrouw 59 jaar; Y. Kershof dochter 2 dagen. Haagse Arrondissementsrechtbank In de morgen van van het afgelopen jaar November kreeg het aan de Zuiderparklaan te 's- hage bezoek van een tweetal knapen, dat drie postzegels van tien cent kwam kopen Het waren de 19-jarige D. G., en de 19-jarige W. van der P., beiden uit 's-Gravenhage, die gewa pend met bajonetten, in waarheid in het geheel geen vreedzaam bezoek aan het postagentschap kwamen brengen. Hun doel was de inhoud van de kas van het agentschap te lichten. De dochter van de agentschaphoud ster en een bezoekster sloegen echter alarm, toen G. zijn met doeken om wikkelde bajonet te voorschijn haal de en eerstgenoemde -daarmede een slag op het hoofd gaf. Van der P. nam het gegil der beide vrouwen de benen, en G volgde hem spoorslags. Buiten stond een taxi te wachten, waarin de 19-jarige J. P. uit Leiden zat te wachten cm zi*n kornu'cn G. en van der P. op te vangen. De chauffeur van de taxi uie niet in het complot was, belette G. echter om in de taxi te springen, voorbij gangers overmeesterden „de overval lers" en zo vielen de jeugdige avon- 8 uur. De contact-commissie hoopt, Dc katholieke bevolking van Leiden steeg in 1951 met 353 personen van 27907 (31 December 1950) tot 28360 (31 December 1951). Opmerkelijk is de groei van de kleinste parochie (St. Leonardus, Haagweg) met 245. De oor zaak hiervan wordt gedeeltelijk gevonden Jn de nieuwbouw, vooral in het Morskwartier. De Hartebrug-parochie daarentegen laat een daling zien van 70 personen, hetgeen te verklaren is uit een voortdurende ontvolking van de binnenstad, waarin bovendien uiteraard geen nieuwbouw gevonden wordt. De dekenale parochie en de St. Petrusparochie ontwikkelden zich op normale wijze. St. Petrus-parochie: 9749 9645, 104 meer. Dekenale parochie: 8838 8778, 60 meer. Hartebrug-parochie: 5063 5133, 70 minder. St. Leonardus-parochie: 3658 3418, 245 meer. Par. Oegstgeest (gem. Leiden): 1052 1038 14 meer. Gemeente Leiden totaal: 28360 27907, 353 meer. Er werden in het afgelopen jaar 378 huwelijken gesloten, waarvan 210 katholieke en 168 gemengde. Het aantal gemengde huwelijken bedroeg dus 44.45 wat ten opzichte van 1950 een daling van 1,22 betekent, niet groot maar toch verheugend! Katholieke huwelijken 210 (1950: 138) 72 meer. Gemengde huwelijken 168 (1950: 116) 52 meer. Huwelyken 378 (1950: 254) 124 meer. Er werden 696 kinderen geboren (1950: 553), waarvan 477 in kath. gezin nen (1950: 406) en 219 in gemengde gezinnen (1950: 147). Uit deze cijfers blijkt, dat het aaptal geboren kinderen in de gemengde gezinnen ten op zichte van het totale aantal met 4,88 is gestegen van 26,59 (1950) tot 31,47 (1951). Geboorten in kath. gezinnen 417 (1950: 406) 71 aneer. Geboorten in gem. gezinnen 219 (1950: 147) 72 meer. Geboorten 696 (1950): 553) 143 meer. Het aantal doopsels van kinderen in gemengde gezinnen liep terug met 2,96 van 34.01 (1950) tot 31,05 (1951). Gedoopt 68 (1950: 50) 18 meer. Niet gedoopt 151 (1950: 97) 54 meer. Totaal 219 (1950: 147) 72 meer. De stijging van het omzetcijfer is te danken aan uitbreiding van het ledental dat sedert 1949 van 330 tot 360 steeg, en door uitbreiding van de teelt. Het aantal hectaren is met i 50 toegenomen. De export-verwachtingen waren in het begin van 1951 niet hoopvol, maar j de werkelijkheid is beter geweest. Vanuit Leiden werd voor 700.000 geëxporteerd, voornamelijk naar Bel gië, Duitsland, Engeland, Tsjecho- slowakije en Zweden, gespecificeerd als volgt: Bloemkool: 101.000 st. voor ƒ31.000; snijbonen 7.000 kg. voor /7.000; komkommers 62.000 st. voor ƒ23.000; komkommers 35.000 kg voor 10.000; bospeen 34.500 bos voor 16.000; rabarber 9.700 kg. voor ƒ2000; sla 615.500 st. voor ƒ78.000; spruitkool 259.000 kg. voor 113.000; tomaten 577.000 kg. voor ƒ361.000. Aan de fabrieken werd voor 170.000,geleverd, n.l.: andijvie 103.000 kg. voor f 7500; bloemkool 114.000 st. voor 18.500; komkom mers 8000 st. voor ƒ1140; peen 64.000 kg. voor /8000; postelein 12.000 kg. voor 1500; selderij 8000' kg. voor ƒ800; sla 112.000 st. voor 2.750; spi nazie 661.000 kg. voor ƒ58.000; toma ten 126.000 kg. voor ƒ21.000. Over de vooruitzichten van dit jaar valt wat de export betreft niet veel meer te zeggen, dan dat er hoop is. Tot dusver bieden de han delsovereenkomsten wel enig pers pectief. Nog geen lonend bestaan. De tuinbouw-uitkomsten waren in het afgelopen jaar wel iets gunsti ger dan in 1950, hoewel toch nog niet van een lonend bestaan gespro ken kon worden. Ongeveer een der de van de totale aanvoer werd óf verkocht voor de ophoudprijs (de helft van de kostprijs) óf doorge draaid. De koude grond-telers waren er het slechtst aan toe. De vooruitzichten zijn niet zeer hoopgevend; de prijzen van kolen, glas, raamlijsten en kunstmest zijn met tien procent gestegen. Wanneer de prijzen blijven zoals ze nu zijn, is het voor deze tuinders zeer moeilijk het hoofd boven water te houden. Het is bovendien de vraag, of de veiling door kan blijven gaan met de uitkering van oogstcredieten, die sterk uitgebreid zijn. Door de hoge investeringen worden de aanvragen zó hoog, dat de tuinders in de zomer moeilijkheden krijgen met de terug betaling. Dan komt er een enorme K.R.O.-pa- ve^ —den aanwezig zullen zijn. rade in de Stadsgehoorzaal, onder aanvoering van Gei de Roos met zn Hedenmorgen, stond een Leidse Orkest zonder Naam, de drie Mus- 1 ®5&eJdraai®r terecht voor de Leidse ketiers, Fantasio, Peter Piekos, Ton I Kantonrechter. Hy had zyn Paar"d Cup en Zambel. Wat denkt u van de latt'n terw,jl Jet 2j1 'kbe™ uitvoering van de Syraphnnie in D.verzwikt had, en was door de Politie grote Fietspomp? De organisatie j °P de Hoogewoerd aangehouden. De van deze avond is wederom in han- i oilman voerde aan, dat het paard den van de Kath Reisvereniging, I tussen da tramrails terecht gekomen aid. Leiden, die u zo spoedig moge- wasv met bovengemeld gevolg. lijk zal inlichten over kaartver koop e.d. De Ned. Ver. van Ex-politieke ge- ambtenaar van het O.M. nam het verdachte zeer kwalijk, dat de orgel man z'n paard in deze toestand had vaneenen uit de Bezettingstüd. aid 'aten werken en eiste 'n boete van Leiden, gaat aa Donderdagavond vear"« sulden °f ''en daS™ b'?m" en ledenvergadering houden in Het man- De kantonrechter was het hier- Gulden Vlies mee eens en ver00rdeelde conform En de K.A.B.-Ieden van de Harte- de-aif' brug-parochie krijgen in dit seizoen „?lst.eraY°>td om half twaalf is de nog twee kaartavonden ep Woens- 58-jarige Leidenaar H J. van E„ wo- dag 30 Januari en op Woensdag 6 nend aan da ZylBmgel, aan de Ha- Februari, telkens in de Romanus- ven gestruikeld, waardoor hy kwam zaal achter de kerk, aanvangend om 1 vallen en zijn rechter enkel brak. i Dc E.H.D. bracht hem naar het Acad. j 2' i Op het concert der Maatschappij I voot Toonkunst van Maandag, 28 Januari a.s. in cle Leidse Schouw- j burg zal de Nederlandse baszanger Laurens Bogtman Schubert's be- j roemde liederencyclus „Die Winter- reise'' op teksten var Wilhelm Mül- Iler zingen. De begeleiding zal ver zorgd worden door de pianist Felix de Nobel. STADSKOK. Als U links of rechts in de krant klikt, Dan is er niet veel meer wat Eoed lijkt, en, Laat dan waaien de rest, Blijf gebruiken Uw TIP en de zorg wijkt. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. C. V. Utrecht c ïtv. 1 f|. TIP (Advertentie.) Nauwelijks zijn de bloemen van de prachtige Kersttentoonstelling in het H. B. G.-gebouw te Lisse ver welkt of wederom is er een lusthof aangelegd door Bloemlust, een lust hof, die er geheel anders uitziet dan de vorige tentoonstellingen. Men heeft zich deze keer eens la ten verleiden afstand te doen van de strakke lijnen om daarvoor in de plaats een zogenaamde losse aanleg te ontwerpen Uit het brein van de heer v. d. Lee zijn wat dat betreft allerlei aardige ideeën te voorschijn gekomen, die de tentoonstelling met een heerlijke romantiek overgieten. Ei- zyn waterpartijtjes met sloetjes en beekjes, welke geheel gevangen zijn in een prachtige bloemenschat. Op het podium, waar tijdens de Kersttentoonstelling het kerkraam prijkte met daarvoor rode amaryllis sen, is nu plaats gemaakt voor een attractieve prijsvraag Men ziet hier mooie collecties afgesneden tulpen en narcissen. Bloembinders tonen het publiek, dat men met bolbloemen meer kan doen dan ze zonder meer in een vaasje te zetten. Als prijs voor deze prijsvraag heeft het bestuur een Leerdamse vaas ter beschikking ge steld, waarop het Bloemlust-embleem is aangebracht. De tulpen en narcissen zijn ook op deze tentoonstelling weer het sterkst vertegenwoordigd terwijl de hyacin then hoewel aanmerkelijk minder toch nog in behoorlijke hoeveelhe den zijn uitgesteld. Zoals gebruikelijk bij de tweede Bloemlusttentoonstelling van het sei zoen, is er ook een uitgebreide me- chanisatie-afdeling. Belangrijke is het feit, dat hier de vol-automatische schrijfmachine wordt gedemonstreerd Verder vindt de vakman er echter alles, wat hem kan interesseren. Sorteer-, plant- en andere machines en bovendien spuit-installaties, olie branders, regeninstallaties hetelucht- kachels, emballage-artikelen enz. De tuinbouwvoorlichtingsdienst en de P. D hebben eveneens een stand, ter wijl de bezoekers in de gelegenheid zijn de Shell D.D. injector te bewon deren. Direct nadat de tentoonstel ling hedenmiddag door dr. ir. E W B. v. d. Muyzenberg, directeur van het instituut voor tuinbouwtechniek te Wageningen was geopend, bleek, dat ook deze Bloemlusttentoonstelling weer veel belangstellenden zal irek ken en heu6 niet alleen uit het vak. turiers regelrecht in de armen van de justitie. Hedenmorgen verschenen zij voor de Haagse arrondissementsrechtbank G. werd als hoofdpersoon in dit com plot gebrandmerkt, Van hem was het plan uitgegaan, om de roofover val op het postagentschap te plegen en zich van de kas meester te ma ken. Van der P. zou hem bij de over val ter zijde staan, P, zou buiten in een taxi wachten. De twee bajonetten werden meegenomen om zich in ge val van nood te verdedigen, G. be kende, dat hy degene was geweest, die zijn twee vrienden warm had weten te maken voor dit „avontuur". Zij waren alle drie bijzonder gesteld op Wild'-West films, en avonturenro mans en G. bezocht gemiddeld vijf .maal per week een bioscoop. In zijn jonge leven had hij 40 verschillende werkgevers gehad. Bij de een bleef hij 6 weken, bij de ander slechts één uur. Technisch genomen noemde de of ficier van justitie: mr. Maris, de ge pleegde roofoverval „stuntelig en pri mitief uitgevoerd". Hij vroeg zich echter af, of de rechtbank hier te maken had met een verdoorgevoerde kwajongensstreek of een gevaarlijke uiting van misdadigheid. Het reclasseringsrapport velde een ongunstig oordeel over verdachte G. en noemde hem weinig reclassable. De officier eiste tegen G. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Tegen van der P. en P. luidde de eis van mr. Maris 9 maanden met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De rol van van der P. en P. was ondergeschikt geweest aan die van G. en alhoewel de reclassering ook over deze beide verdachten een weinig hoopvol geluid deed horen, was de officier van mening, dat hun nog een redelijke kans gegeven moest wor den. De mening van de drie advocaten, die de jongelieden verdedigden, was bijna gelijkluidend. Zij waren alle drie van mening, dat hun respectieve cliënten bedorven waren door de bioscoop en door het lezen van sen sationele romans. De reclassering had slecht over hem geoordeeld, maar wanneer zij normaal aan het werk konden gaan en speciaal G. en van der P. een vak zouden leren, hadden zij nog een toekomst. De rechtbank zal over 14 dagen in deze zaak uitspraak doen. HAAGSCHE SCHOUW PASTOOR HOLTHUIZEN VERTREKT 25 JANUARI. In aansluiting op ons bericht van gisteren, waarin wij mededeelden, dat pastoor Holthuizen de Haagsche Schouw-parochie verlaten gaat, kan thans nog gemeld worden, dat het eervol (ontslag op voordracht van de provinciaal door de Bisschop van Haarlem verleend, op 25 Januari a.s. ingaat, dus reeds a.s. Vrijdag. Pas toor Holthuizen zal inderdaad weer belast worden met de Montfortaanse werken (Missie-procuur), met als standplaats de Heilig Land-stich ting te Nijmegen. De nieuw benoemde pastoor, pater G. de Greeve, die reeds enige maan den pastoor van de Haagsche Schouw is geweest, maar wegens ziekte deze functie niet langer kon vervullen, is thans weer geheel genezen. Pater de Greeve verbleef de laatste tijd in Meerssen, waar hij als pzedikant werkzaam was. Het is nog niet be kend wanneer de installatie van de nieuwe pastoor zal plaats vinden. VOORSCHOTEN Aanbesteding. Voor de aanbeste ding van het slopen van huize „Klein Langenhorst'' was veel belangstelling. Van de inschrijvers, die geld boden, was C. Hoornick uit Roozendaal de hoogste met 1587.Het laagste bedrag werd geboden door A. J. Kokshoorn te Voorschoten 35. Bij degenen, die een bedrag vroegen, was fa. H. de Bolster uit Leiden hoogste met 497,en gebr. Niers man uit Voorschoten laagste met 50.De gunning is aangehouden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2