S)e ftjidóeSoti/fco/nt 1 De „Alkmaar tijdens storm vergaan 3i Amerikaanse milliarden-dans 14 NEDERLANDSE VISSERS IN DE GOLVEN OMGEKOMEN Met nieuwe 5%an&e dafrinet Nieuwe fantastische wapens in Amerika Truman legt Congresprogram voor Scanning, in J,un:a \tggt Ko-iAefUe.. CfiwccfUCl vaat (iet (Zmeiik. Gongtea Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 22 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12491 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 TUNESISCH PROBLEEM r\E JONGE regering van Frankrijk wordt al direct voor een ernstig probleem gesteld, dat haar bestaan wel eens o- korte termijn ontijdig zou kunnen beëindigen. Dat probleem is de kwestie van Tunesië en de moeilijkheid voor Faure. de kers verse premier, en de zijnen is. dat de socialisten het met eens zijn met de maatregelen welke tot nu toe in Tunesië zijn genomen en welke waarschijnlijk door de regering- Faure zullen worden overgenomen. Tunesië is voor Frankrijk van groot gpwicht en net is daarom begrijpe lijk, dat de fransman er warm voor loopt, evenals wij in Nederland dat deden voor de Indonesische kwestie en nu neg voor de kwestie 0 Nieuw- Guinea. Tunesië is een Frans protec toraat; het wordt bestuurd door de Bey van Tunis, een vorst, maar deze staat onder de voogdij van de Fran se resident-generaal. Reeds vroeger had de Bey wel eens neiging om zich te verzetten tegen deze voogdij, zo als indertijd de toenmalige Bey Mon- cef, die in 1942 in een toespraak zei: „Ik ben de baas en de resident-ge neraal heeft maar te doen wat ik zeg". De Fransen wisten hem toen duidelijk te maken dat hij zich ver giste en binnen een jaar was de Bey afgetreden Hij is nu dood en zijn opvolger ziet zich nu geplaatst voor een beweging onder het volk. waar uit hij met enige handigheid een aardig voordeeltje halen kan. De onafhankelijkhe'dszucht steekt thans het ene land na het andere aan Wat reeds lange tijd onder de oopervlakt? gesmeuld heeft, breekt thans uit, nu eerst Perzië zich met succes bevrijd heeft van zijn eco nomische banden met de Engelsen (het is de vraag of dit tenslotte zijn voordeel zal zijn, maar dat moeten de Perzen dan maar nemen als prijs voor hun gestegen eigenwaarde) en daarna Egypte is begonnen zich met geweld te verzetten tegen de aanwe zigheid der Engelsen bij het Suez- kanaal en in de Soedan. In Tunesië is hel verzet verleden week uitgebroken met relletjes en stakingen in diverse plaatsen. Mis schien was de afwezigheid van een regering te Farijs de aanleiding om een kansje te wagen. In ieder geval zal Faure op de een of andere wijze het geval moe ten klaren. Zal hij met een fluwelen handschoen de nationalistische ge voelens ter zijde weten te schuiven of zal hij er dwars tegen in gaan? Wij weten het nog niet, maar wel weten we, dat de socialisten het niet met hem eens zijn. als hij de lijn van de vorige regeringen door trekt en het Franse gezag met wa pengeweld wil handhaven. Er staat voor Frankrijk heel wat op het spel. Men kan er licht over denken en zeggen: Waarom laat je die Tunesiërs niet vrij om te doen en laten wat ze zelf willen? Dat is een gemakkelijk standpunt, waarvoor de Amerikanen in het al gemeen veel voelen. Ook nu steu nen de Amerikanen de Tunesische aspiraties. Maai z< 'n standpunt is ook tamelijk naief, want volken, die zo graag zichzelf willen zijn en zich reeds groot genoeg wanen om op eigen benen te staan zonder dat zij in werkelijkheid zo volwassen zijn, vallen maar al te gemakkèlijk ten prooi aan ideologieën, welke op het nationalisme speculeren. Het is al meer voorgekomen, dat onervaren volken zich zelfstandig maakten met geen enkel ander effect dan dat zij zich met enthousiasme lieten spannen in het gareel van Moskou, waar zij zo spoedig niet meer onder Uit komen. Bovendien hebben de Amerikanen gemakkelijk praten; zij voelen het niet als Frankrijk geen graan, lood, zink, ijzer en fosfaten uit Tunesië meer ontvangt.. Voor Frankrnk is de beslissing niet zo ge makkelijk, omdat men ook in Pa rijs wel moet inzien, dat het met de oude methoden niet langer gaat. De strijd in Indo-China is daar oa. een voorbeeld van. De vraag is eigenlijk: hoe moet men Tunesië loslaten en het toch vasthouden? Gisteren zijn twee vissersboten, waarmede de „Alkmaar" op visvangst uitgevaren was, in de thuishaven aangekomenen. Uit de verhalen van de opvarenden moet men wel opma ken, dat de „Alkmaar" vergaan is. Rouw heefst er in IJmuiden, rouw heerst gr in Scheveningen, in Am sterdam en Beverwijk en in Alk maar, rouw in de veertien gezinnen, die hun vader, man of zoon niet meer terug zullen zien. Een van de omgekomenen, de 66- jarige W. Klaassen uit Amsterdam, heeft gedurende zijn lange zeemans leven tientallen mensenlevens gered, want tijdens verschillende rampen heeft hij deelgenomen aan het red dingswerk, waarvoor hij in 1909 met de bronzen erepenning voor het met levensgevaar redding van drenkelin gen, te Scheveningen werd onder scheiden. In een paar seconden. „Het was zwaar noodweer," ver telt een van de opvarenden van de teruggekeerde schepen en wanneer men dit hoort uit de mond van een bejaard schipper, wiens uiterlijk de sporen draagt van menig overwon nen storm, dan wil dit iets meer zeg gen, dan gewoon noodweer Reeds om 5 uur 's morgens op die beruchte 15 Januari hadden wij onze netten al ingehaald en de schuit werd zo heen en weer gesmeten, dat het ons na af loop allen een raadsel was, hoe we er doorheen gekomen zijn. Nadat de ergste storm wat afgenomen was kwamen door wisselende winden zware zeegang. Het was toen onge veer tien uur. We zaten voor zover datjnogelijk was bij de radio en plot seling viel de „Alkmaar" uit. Het moet toen ongeveer gebeurd zijn. In een paar seconden tijd, moet de on dergang een feit geworden zijn want anders hadden we wel iets van hen gehoord. 14 mannen keerden niet weer. Het is een volkomen uit de lucht gegrepen gerucht, dat de „Alkmaar" niet zeewaardig zou zijn geweest. Begin Januari is het schip nog ge heel drooggelegd om haar nauwkeu rig te inspecteren, aldus verklaarde de scheepsinspectie desgevraagd Hieronder volgen de namen van de bemanningsleden van de „Alkmaar": Schipper J. Koeman (IJmuiden 51 jr, (gehuwd, twee kinderen), stuur man A. de Heyer (IJmuiden) 48 jr, (gehuwd, drie kinderen); eerste ma chinist D. Ketting (IJmuiden) 50 jr, (gehuwd, een kind), tweede machi nist L. Beusenberg (IJmuiden) 37 jr. gehuwd, drie kinderen), derde ma chinist L. Ketting (IJmuiden) 17 jr; de matrozen: P. de Heyer (Scheve ningen) 49 jaar (gehuwd, een kind); C. de Heyer (Scheveningen) 23 jaar (ongehuwd); J. Maagdelijn (IJmui- den) 37 jaar (gehuwd, twee kinde- j boodschap, aldus Truman, had de re- ren); K. Dijkhuizen (IJmuiden) 22 gering haar studie van de noodzaak jaar (ongehuwd); S. Smid (Bever wijk), 50 jaar (gehuwd, zeven kin deren). W. F. Klaassen (Amster dam) 66 jaar (gehuwd, geen min derjarige kinderen); A. dt. Lange (Scheveningen) 52 jaar (gehuwd, een kind); J. de Ruyter (Schevenin gen), 39 jaar (gehuwd, een kind) en de kok J. de Das uit Alkmaar, 61 jr (gehuwd, een kind). Rotsvaste ,Radmar' in zelfde positie In de toestand van de twee voor de Nederlandse kust gestrande en nog niet geborgen schepen, de En gelse Radmar" en de Nederlandse sleper „Ganges", is de laatste 24 uur geen (verandering gekomen. De sche pen zitten muurvast en het weer is nog steeds niet van die aard, dat men iets kan ondernemen,' dat succes kan opleveren. Sinds de gebeurtenissen van de laatste week wenst men in Nederlandse sleperskringen niet meer risico te nemen, dan strikt noodzakelijk is De „Radmar" ver keert niet in direct gevaar, terwijl de „Ganges" geheel verlaten is. De bei de schepen zijn vastgelopen op de beruchte Maasvlakte voor de eilan den Voorne en Rozehburg. De posi tie van de „Ganges" is ongunstiger, dan van de „Radmar". daar dit schip een geringere dieptegang heeft en dus veel dichter op de kust vastge lopen is; dit zal de moeilijkheden van het bergen vergroten. Toch is men in sleperskringen vol goede moed. Men wacht op een beetje gun stig weer en dan worden de werk zaamheden voortgezet. Inmiddels is door de draaiing van de wind uit Oostelijke richting de situatie iets gunstiger geworden daar de sche pen nu niet verder op de plaat ge dreven worden. ADENAUER SPREEKT MET DE SOCIALISTEN Maandag heeft op de kanselarij te Bonn een eerste onderhoud plaats gehad tussen kanselier Adenauer en afgevaardigden van de Westduitse sociaaldemocratische oppositie om te trachten de standpunten van de re gering en de oppositie t.a.v. de kwes tie van de herbewapening nader tot elkaar te brengen. In een na de ver gadering verstrekt communiqué wordt gezegd, dat de besprekingen in een „vriendschappelijke sfeer" zijn gehouden. Als de Nazi's eens terugkeerden Opinie-onderzoek in Duitsland In West-Duitsland is een opinie onderzoek gehouden, waarbij de vraag werd gesteld: „Wat zou uw hou ding zijn, indien een nieuwe partij, gelijk aan de voormalige nationaal- socialistische, trachtte in de federale republiek naar de macht te grijpen?" Slechts twintig procent van de on dervraagden antwoordde: Ik zou al les in het werk stellen om dat te voorkomen. Dertig procent: Ik zou het niet prettig vinden, maar niets doen om het te voorkomen. Drie-en-twin- tig procent: Het zou mij niet kunnen schelen. Tien procent: Ik zou het toe juichen, maar niet actief deelnemen. Drie procent: Ik zou het toejuichen en alles doen om de poging te steu nen. Veertien procent had geen me ning Dat vertelde John McCloy, de Ame rikaanse Hoge commissaris in Duits land, in- een toespraak tot studenten van de universiteit van Freiburg. Hte is onbegrijpelijk, zei hij, dat toeh nog dertien procent van de on dervraagden een nieuwe nationaal- socialistische partij zou steunen, maar in ieder geval is een dergelijk per centage niet verontrustend. De mogelijkheid van een herleving van het nazidom was volgens McCloy dan ook niet gelegen ir die groep, maar in de veertien procent, die blijk baar geen mening heeft. Het grootste gevaar is de apathie, die de Duitse bevolking in haar ban houdt en het gebrek aan inzicht van de Duitsers, waardoor zij niet begrijpen, dat zij voor de eigen vrijheden op de bres moeten staan. Edgar Faure, eerste minister van de nieuw gevormde Franse regering heeft Zondag op het Elysée zijn kabinet voorgesteld aan de President van de Franse Republiek, Vincent Auriol. Het Franse kabinet is ditmaal uitzon derlijk vceltallig, het bestaat uit 40 ministers en staatssecretarissen. De documenten-affaire in W. Duitsland Paul Siegel is gisteravond te Bonn tot twee jaar dwangarbeid veroor deeld wegens het verschaffen van ge heime documenten uit de bondskan- selarij aan de socialistenleider dr. Schumacher en de Franse geheime dienst. Hij werd voor de tijd van drie jaar vervallen verklaard van zjjn burgerlijke rechten. Johannes Kaiser, een klerk ter kanselarij, die Siegel omgekocht had kreeg anderhalf jaar gevangenisstraf en een boete van ruim 1000, welik bedrag de steekpenningen ver tegen woordigde. August Aguntius, die de documen ten aan de Franse Sürete had ver kocht, kreeg anderhalf jaar dwang arbeid en mag zijn burgerlijke rech ten drie jaar lang niet uitoefenen. Churchill verkouden New York heeft de plannen voor een grootse ontvangst van premier Winston Churchill moeten laten va ren, omdat de Britse premier een „zeer zware koude" heeft opgelo pen. Hij moet op advies van de dok ter binnen blijven, maar is toch van plan, morgen met de Queen Mary" naar Londen terug te keren. DE STRIJD IN KOREA. Het achtste leger heeft heden ge meld, dat ten Noord-Westen van Jontsjon een hevig gevecht is gele verd tussen een V N.-patrouille en communistische soldaten. Elders langs het front werden kleine proef- aanvallen van de communisten afge slagen. Zuid-Koreaanse strijdkrachten heb ben meegedeeld, dat bij zuiverngs- operaties tegen guerilla's in het berg achtige gebied in Zuid-West Korea hevig is gevochten en dat op 18 en 19 Januari 682 guerilla's werden ge dood. EEN MILLIARDEN-BEGROTING DIT JAAR nog zal president Truman het Congres machtiging vragen voor de uitvoering van een nieuw program voor „fantastische atoom wapen-s", waarmee, in vijf jaar tijd, een bedrag van 5 a 6 milliard dollar gemoeid zal zijn. Dit nieuws kondigde de president persoonlijk aan op een persconferentie over zijn kort tevoren aan het Congres voorgelegde begroting voor het belastingjaar 1952/53 een begroting, die van het Amerikaanse volk het tot'nu toe in vredestijd nog niet overtroffen be drag van- 85.4 milliard dollar vergt. VERHOOGDE ATOOMPRODUCTIE. Na het opstellen van de begrotings- Na de arrestatie van een zestal nationalistische en communistische leiders in Tunis, is de spanning in dit Franse protectoraat aanzienlijk toegenomen. Dagelijks komen nationalisten in botsing met de Franse politie. Na relle tjes in de straten van Sidi el Besjir doorzoeken politie.agenten met Franse helmen een auto, terwijl anderen op de hoek van de straten de wacht houden. voor een verhoogde atoomproductie voltooid. De commissie voor atoom energie heeft reeds opdracht gekre gen om het Congres in de huidige zittingsperiode nog een program voor te leggen. En de president hoopte, dat dit program op de lange duur voor Amerika geld zou „verdienen", om dat het de productie van de conven tionele wapens zou kunnen drukken. Om redenen van veiligheid wilde Truman niet in details treden over dit nieuwe programma, doch wel zei hij, dat het terugging op zijn verkla ring te San Francisco, op 5 Sept. jl., dat Amerika werkte aan „nieuwe fan tastische wapens". Wat betreft de begroting, waarop Truman een tekort verwacht van 14.4 millard dollar, schatte de president, dat van het bedrag van 85.4 milliard dollar 14.5 milliard meer dan in het huidige jaar en 45.3 milliard meer dan in het jaar 50/51 10.5 milliard dollar nodig zou zijn voor militaire, economische en technische bystand aan de vrije wereld. „Wij kunnen niet, zoals wereldoor log II heeft bewezen, onszelf isole ren van de gevaren die andere vrije mensen bedreigen zo verdedigde Truman zijn recordbegroting. „Wij kunnen niet toezien, dat vrije vol ken onder de voet gelopen worden omdat dit ten slotte hierop neer zou komen, dat onze natie alléén zou staan in een wereld, overheerst door de Sovjet-machthebbers. Ik zal het Congres dan ook spoedig aanbevelingen doen- voor het pro gram voor wederzijdse veiligheid (op volger van het plan-Marshall) ten be drage van 7.9 milliard dollar. Het merendeel van de voor het buiten land bestemde gelden zal direct voor de opbouw van de strijdkrachten der betrokken landen worden aangewend. En tevens zullen aanzienlijke bedra gen worden uitgetrokken voor ech- nische hulp aan economisch minder ontwikkelde gebieden". De president beloofde, dat de le vering van militaire uitrustrg aan Amerika's bondgenoten aanzienlijk versneld zal worden. Hierbij erkende de president, dat deze levering in de afgelopen 18 maanden op het sche ma was achtergeraakt, hetgeen hij toeschreef aan de strijd op Korea. Nog een jaar. Op grond van het nieuwe NATO- plan voor versnelling van de bewape ning, verwachtte de president, dat West-Europa binnen 12 maanden kan beschikken over een aaneengesloten strijdmacht, die krachtig weerstand zou kunruen bieden bij een eventuele aanval, en verder, dat de Westeuro- pese defensie binnen enige jaren zo sterk zal zyn, dat het gevaar van een invasie zal zijn weggenomen. En voortgaande: „Daar echter de Europese defensieprogramma's uit gebreid .worden en industrie en mankracht zich derhalve meer zullen bezighouden met de defensieproduc tie dan met de export zullen de Europese dollartekorten ernstig blij ven, zij het ook niet in die mate als in de jaren vlak na de oorlog. Om aan deze problemen het hoofd te bieden, zullen deze landen maat regelen moeten nemen om de toewij zing van hulpbronnen voor de defen sie te vergemakkelijken en binnen landse inflatie te verhinderen. Doch ondanks dergelijke maatregelen zul len zij toch onze hulp nodig hebben om te voorkomen, d?t hun dollarte korten de opbouw van de defensie zullen verstoren". Bloedige verkiezingen Bij een verkiezingsbijeenkomst van de Indische Congrespartij te Kaha- ratsj-.a in de staat Saurasjtra hebben zich Maandagavond ongeregeldheden voorgedaan. Twaalf personen wer den gedood en een twaalftal andere gewond. Dit is het eerste incident van deze aard sinds de verlrezings- campagne in India drie maanden ge leden begon. 'nternationale dweek Intentie voor Donderdag 24 Januari: BEKERING VAN JODEN EN MOIIAMEDANEN Talrijk keren de Joden naar hun vroegere vaderland weer, het aardse vaderland ook van Christus, Koning van hemel en aarde, ook hun Koning. Zij erkenden hem niet en leven niet in gemeenschap met Hem en met Zijn levensgemeenschap, de Kerk, ons christelijk vaderland op aarde en in de Hemel. Hun uitzonderlijke begaafdheden gebruiken ze slechts om aardse schat ten te vergaren. Indien zij Christus erkenden als hun koning, welke een goddelijke genaderijkdom zouden zij dan niet verzamelen voor zichzelf en voor anderen. Dan zouden zij pas waarlijk heersen met Chistus en hun ware eeuwige vaderland terugvinden. De Mohamedancn, zij verdrongen het Christendom bijna uit het gehele Nabije Oosten, omdat de Christenen hun niet tijdig de rijkdommen van Christus brachten en niet eensgezind het voorbeeld gaven van een hoog staand en strijdbaar christelük leven. De doodgeschoten kloosterzuster Ibrahim Farag Pasja, waarne mend minister van buitenlandse za ken van Egypte, heeft de Amerikaan se ambassade in Cairo een onmid dellijk onderzoek beloofd naar de dood van de Amerikaanse k'ooster- zuster, die Zaterdag te Isrfiailia door een kogel dodelijk werd getroffen. Do Egyptische regering is met dit onderzoek spoedig klaar gekomen, want Maandagavond reeds is een speciaal communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard: „Het is niet aan de minste twijfel onderhevig, dat zuster Anthonia door een Britse ko gel om het leven is gekomen Zij be vond zich in het klooster, toen zij dodelijk werd gewond door een ko gel van in het wilde weg vurende Britse militairen". Een adelaar vangt geen muggen. Drie karakterstudies van Winston Churchill, toen hij bij drie verschil lende gelegenheden het Amerikaanse Congres toesprak. Wij leren hieruit dat hij van genopte vlinderdasjes houdt en zijn voorkeur hiervoor door de jaren heen trouw blijft. En was het niet door de witte haren en de rimpels in het gezicht (rechts) dan zou men moeilijk geloven, dat de linker foto elf jaar geleden, in 1941, genomen is, toen Churchill het Con gres toesprak. De middelste foto dateert van 1943. Rechts spreekt Chur chill het Amerikaanse Congres toe 17-l-'52 tijdens zijn bezoek aan Washington.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1