inlimm: Wettelijke regeling van de lijkverbranding K.A.B. ongerust over.toepassing van de P. B. O. Stille Omgang bereidt zich voor „Nu wil ik mijn landgoed wel I" eens zien (ZaatUwten aan fBim zijn reis om de wereld FABRICAGE CHEF n hals over kop naar de brievenbus uiterlijk woensdagavond a.s. posten MAANDAG 21 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend, waarin be palingen worden vastgesteld met be trekking tot de verbranding, het bal semen en de schouwing van lijken. Aan een regeling van deze materie bestond een dringende behoefte, aan gezien in de wet van 1869 alleen het begraven als vorm van lijkbezorging is toegestaan. Aan de onbevredigende toestand, dat crematie in strijd met de wet plaats vindt zonder dat daartegen van overheidswege wordt opgetreden, dient zo spoedig mogelijk een einde te komen* aldus de memorie van toe lichting. Enerzijds is in het wetsontwerp rekening gehouden met het feit, dat grote groepen, zij het op versohillen- de gronden, ernstige bezwaren tegen lijkverbranding hebben. Anderzijds werd beseft, dat de overheid in feite reeds lang de lijkverbranding toe staat en dat deze een zodanige om vang heeft aangenomen, dat het als nog doorvoeren van een crematie verbod de grenzen der redelijkheid te buiten zou gaan. Hoewel in het ontwerp de lijkver branding wordt toegestaan, wordt de verassing niet gelijkgesteld met een begrafenis, aangezien volgens de Ne derlandse traditie een begrafenis regel en crematie uitzondering Is. Crematie is daarom slechts toegela ten, indien de overledene de wens daartoe uitdrukkelijk heeft kenbaar gemaakt en verschillende voorwaar den zijn vervuld. De balseming van lijken wordt verboden. Slechts worden uitzonde ringen gemaakt voor vorstelijke of andere vooraanstaande personen en voor gevallen, waarin langdurig ver voer moet plaats vinden. Dit verbod •wordt gemotiveerd door de vele hy- De post, afkomstig van personeel van land- en zeemacht op Nieuw- Guinea, heeft op 17 Januari het vliegtuig gemist. De postzakken zul len thans op 24 Januari met het vliegtuig naar Nederland worden meegegeven. Vaticaanse kunst-schatten Naar Den Haag In de gemeenteraadsvergadering te 's-Gravenhage werd medege deeld, dat van JuniSeptember 1953 in het Haagse gemeentemuseum een tentoonstelling zal worden gehou den voor kunstschatten uit het Va- ticaan. In verband met de herden king van het herstel der Bisschop pelijke Hiërarchie in Nederland (dan 100 jaar geleden), zal het Vaticaan een keus uit de kunstschatten van zijn paleizen, kerken, bibliotheek en musea naar den Haag zenden. Het geheel zal de Christelijke kunst tot de Renaissance tonen; De 21 bewoners van het huis aan de Brouwersgracht te Amsterdam zullen ook vandaag niet op straat worden gezet. Dit is het resultaat van Zaterdag gehouden besprekin gen tussen de burgemeester, de di recteur van het bureau Huisvesting, de makelaar, de deurwaarder en een van de wethouders. Het hele gezelschap is op de Brou wersgracht gaan kijken en tot de conclusie gekomen dat het onver antwoord is dat vijf gezinnen in het pand onderdak moeten vinden. Er zal nu naarstig naar een nieuwe woongelegenheid worden gezocht, want de termijn van twee weken die de bewoners, als resultaat van de laatste besprekingen, nog in het huis mogen blijven, wordt niet meer verlengd. De Dordtse politie heeft gearres teerd de aannemer G. H. de V., die zich heeft uitgegeven als directeur van drie zogenaamd in oprichting zijnde N.V.'s resp. „Globe", „Hol- vlies" en „Vlotbouw". Het staat vast dat deze man ver scheidene personen heeft opgelicht, o.w. enigen die de politie nog niet bekend zijn. Men vermoedt o.m., dat een Rotterdammer zich voor een be drag van 30.000 heeft laten be driegen. Hun, die op enigerlei wijze in re latie met bovengenoemde N.V.s heb ben gestaan, wordt aangeraden zich in verbinding te stellen met de po litie te Dordrecht, afdeling re cherche. giënische en criminalistische bezwa ren, die tegen balsemen bestaan. Deze sinds kort in ons land in zwang zijnde navolging van het Amerikaan se en Britse voorbeeld zal dus niet langer kunnen worden toegepast. Ten slotte worden regels vastge steld voor de lijkschouwing. De be handelende arts behoeft, in geval van een natuurlijke doodsoorzaak, slechts te verklaren, dat de doods oorzaak een natuurlijke was. Bij een niet-natuurlij'ke doodsoorzaak geeft hij in het geheel geen verklaring af., Op de Dordschestraat te Barger- Oosterveld werd de landbouwer H. H. Langen, uit Barger-Oosterveld, gisteravond van achteren aangereden door een personenauto uit Klazina- veen. De heer Langen, liep met zijn vrouw rechts van de weg. De heer L. is hedenmorgen in het Diacones- senhuis te Emmen overleden. Hij was vader van zestien kinderen. Dit is in de laatste vier maanden het zesde ongeluk in de gemeente Emmen, waarbij een voetganger in het donker, rechts van de weg lo pend, van achtereen werd aangere den, drie van deze zes ongelukken hadden de dood tot gevolg. Een vraaggesprek met A. C. de Bruyn I Een vergadering der voorzitters en afgevaardigden van de K.A.B.-afde- De heer A. C. de Bruijn heeft een I lingen in Tilburg heeft geprotesteerd tegen de uitlatingen van een plaat selijke blad, dat de rede van de heer A. C. de Bruijn gehouden op de Ver bondsvergadering had beantwoord met „De Bruijn ga heen". Het blad betoogde, dat het de Bruijn ongeschikt achtte om op be hoorlijke wijze leiding te geven aan de K.A.B. interview toegestaan aan da „Volks krant" over het accoord-K.V.P.- Steenberghe. Om het misverstand te voorkomen, dat de Verbondsvoorzitter op „Nieu- wenoord" slechts zijn persoonlijk standpunt zou hebben bekend ge maakt, zei de heer De Bruijn met na druk, dat hy zyn rede (zoals gebrui kelijk) tevoren aan de Verbondslei- ding heeft voorgelegd en dat deze volledig mede-verantwoordelijk is voor het gesprokene. De wetgevende vergadering, die de rede heeft aan gehoord, heeft slechts van instem ming doen blijken. (De „wetgevende vergadering", zo als de heer de Bruijn pleegt te zeg gen, is „Verbondsraad van de K.A.B.) Wie meent, dat de arbeiders de eenheid in de K.V.P. zouden willen verbreken, vergist zich, meent de Verbondsvoorzitter. Daarvoor zijn de arbeiders in het licht van het al gemeen en het katholiek belang té sterk overtuigd van de noodzake lijkheid der eenheid. Hun. redelijk verlangen is echter, dat de K.V.P. 'n volkspartij moet blijven. Zij zijn overigens van mening, dat zij als ar beiders voldoende zijn geëmanci peerd om zich niet ongevraagd door de heren Steenberghe en Duynstee en hun volgelingen te laten leiden. „Pas als onverhoopt zou blijken", aldus de heer De Bruijn, „dat ande ren de eenheid onmogelijk zouden maken en hetgeen bezwaarlijk is om aan te nemen de K.V.P. te veel zou toegeven aan de conservatieve groep (en daardoor het politieke huis voor de arbeiders onbewoonbaar zou worden) is he. tijd om te handelen". Het achterwege blijven van de ver wezenlijking der P.B.O. (de instel ling van bedrijfsschappen) zit de ar beiders erg hoog aldus de heer De Bruijn. Hij is er echter van over tuigd, dat de katholieke groot-werk gevers aan deze vertraging in de maatschappelijke hervorming geen schuld hebben. De eisen van de werknemers ten aanzien van dit punt zullen in volle omvang aan de orde moeten komen, wanneer, na de ver kiezingen, het nieuwe kabinet zal worden samengesteld. „De Verbondsleiding der K.A.B. zal onderzoeken, wat haar ten aan zien van de gerezen moelijkheden te doen staat. Tal van afdelingen der beweging overwegen of zij in het kader van de zichtbare reactie van dit ogenblik grote actievergade ringen zullen beleggen. Ook omtrent het laatste zal de Verbondsleiding zich befaden", aldus de Verbonds voorzitter. Inktspuiter gegrepen Sedert September van het vorige jaar kwamen er bij de Haagse re cherche geregeld aangiften binnen van dames die, na het winkelen in de binnenstad, tot de onaangename ontdekking waren gekomen, dat haar mantel aan de achterzijde met een donkere vloeistof was bespoten. In verband hiermede speurde de Haagse recherche reeds geruime tijd naar de dader, in de hoop hem op heterdaad te betrappen. Zaterdag middag kwam een aangifte binnen van een vrouw wier mantel met een op inkt lykende vloeistof was be spoten. De politie begaf zich na die aan gifte onmiddellijk naar een gebouw waarin de vermoedelijke dader werk zaam moest zijn. In zijn jas in de garderobe trof men inderdaad een injectiespuit aan, gevuld met een groenachtig vocht. De eigenaar van de jas, de Hagenaar T. S. werd aan gehouden en bekende dat hij onge veer twintig maal damesmantels met vloeistof had bespoten. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Op aarde geen paradijs te wachten De Stille Omgang die in het ko mende voorjaar zal worden gehou den op de Zondagen 16, 23 en 30 Maart, heeft tot algemene intentie: dat de Christenen de ware vrede winnen door goed te zijn voor ieder een. Op de gebruikelijke bijeenkomst van vertegenwoordigers der plaatse lijke afdelingen van het Genootschap in ons land heeft de Deken van Am sterdam, mgr. G. P. J. van den Burg, het gebed voor deze intentie ge vraagd. Hij spoorde de volwassenen aan tot deelname aan de komende Stille Omgang. In deze bijeenkomst, bezocht door afgevaardigden van meer dan hon derd afdelingen, en waar Hubert Ouypers met zijn Minnestrelen een religieus zangiprogramma uitvoerde, heeft mr. Jan Derks een toespraak gehouden. Gedachtig de zeer be langrijke intentie zeide hij, dat men de Stille Omgang dit jaar zeker niet mag missen. Overal in de wereld zul len de Katholieken gestalte moeten geven aan de christelijke plicht, de ware vrede te winnen. Dit is niet moeilijk, als men bedenkt, dat ons geloof alleen de liefde vraagt, liefde tot God en de evenmens. De éne lief deleer maakt levend; ze geldt voor alle mensen en wil zich uit- Voor 8000.- opgelicht De 60-jarige Haagse aannemer A. J. van M., die verleden jaar Juni uit de Groningse gevangenis kwam, waar hij een half jaar had doorgebracht, is op verzoek van Rotterdamse recher che in Amsterdam aangehouden, na dat hij weer had geopereerd in Roo sendaal, Eindhoven, De Bilt, Zand- voort, Nijmegen en Rotterdam. Toen men hem in zijn oude pen sion in Den Haag niet meer wilde opnemen, ging hij naar Rotterdam, werd daar voor een poosje metse laar en vond er een pension met een goedgelovige pensionhoudster. Op 'n keer diste hij een verhaal op over 'n man, die zijn landerijen in Heemste de voor het fantastische lage bedrag van 6000.— wilde verkopen, omdat hij op het randje van faillissement stond. „Als u daar een volkstuincom plex sticht rrret tuinhuisjes er op, verdient u er 400.— p. maand aan", had hij gezegd. De pensionhoudster geloofde hem, leende links en rechts geld om de 6000 bij elkaar te krijgen en gaf hem later nog bedragen van f 650. zogenaamd voor overdrachtkosten van de notaris, 400.voor bouw materialen waarvoor een oude piano van de hand moest worden ge daan en nog meer. ..Nu wil ik mijn landgoed wel eens zien", had de vrouw gezegd. „Dat kan", zei Van M, maar toen ze beiden op een Zondag per huurauto naar Zandvoort reden, vond Van M, het weer te slecht om naar het landgoed te gaan kijken. Be sloten werd terug te keren, maar op BEZOEK VAN DE BURGEMEESTER VAN SYDNEY. De burgemeester van Sydney, de heer E. C. O'Dea heeft aan de bur gemeester van Amsterdam een bood schap overhandigd van de president van Nieuw Zuid Wales. Met de burgemeester van Amster dam bracht de heer O'Dea Zaterdag middag een bezoek aan het Indisch instituut, het Stedelijk Museum en „Onze Lieve Heer op Solder". De heer Watson, directeur van het Am sterdamse kantoor van de Australian and New Zealand Bank ltd, bood de burgemeester van Sydney een diner aan in de „Vyf Vlieghen". Hedenochtend werd de heer O'dea officieel op het stadhuis ontvangen. Voorvork brak De 53-jarige rij kszuivelvisiteur T. L. uit de Boddaertstraat fietste op de Rijswijkseweg bij de Laakbrug te den Haag, toen de voorvork van zijn rijwiel brak. De man viel en kreeg daarbij een diepe snij wond boven het linkeroog en een schedelbasis- fractuur. Hij werd in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen, waar hij kort na aankomst aan zijn verwondingen overleed. 43. Basli was ditmaal toch wel overdreven gul geweest, om die be loning zomaar af te wijzen. Toen hij even later zijn portefeuille opende omdat Bim trek had gekregen in een glas melk. zat er niets meer in. Maar Basli's gezicht klaarde dadelijk weer op. „De Maharadja heeft een papier op mijn naam laten uitschrijven, waar mee ik bij iedere bank geld kan ha len," zei hij. Trots als pauwen liepen onze vrienden de eerste de beste bank binnen. De portier boog diep en de kassier wilde al betalen toen hij Bas li's portret dat op het papier was ge plakt, vergeleek met het uiterlijk van Basli. „Dat klopt niet", zei de kas sier. „Dit is het portret van die klei ne meneer. Ja maar ik heet geen Basli," zei Bim bedrukt Plotseling werd alles duidelijk. „De vermom ming!" zei de speurder. „Een ogen blikje, kassier!" 5 November 1951 bleef Van M. plot seling uit zijn pension weg, waar di verse schuldeisers inmiddels de deur plat begon te lopen. Ten einde raad is de vrouw naar de politie gestapt, die de fantast thans heeft laten ar resteren. Hij heeft alles bekend. strekken ten gunste van iedereen. De spreker moest constateren dat menigeen nog te veel is gericht op de gevolgen van de zondeval, waar door we het paradijs zijn kiwijt ge raakt, inplaats van gericht te zijn op Christus' dood, waardoor we toch verlost zijn. Voor wie dit laatste doen, is er aanleiding tot blijmoedig heid in de verwachting van een goed einde. De christenmens behoeft daar bij niet verontrust te zijn, omdat de wereld een tranendal is. Dat zal nu eenmaal nooit anders worden. Hoog stens kan men verontrust zijn we gens de mensen, die reeds op aarde het paradijs verwachten. Wie door Christus' liefdeleer, door levenshouding en levensstijl, streeft naar het eeuwige leven, zal zich ook sterk weten door de H. Eucharistie, zoals men die nu weer gaat vieren bij gelegenheid van de Stille Om gang. De heer J. B. Takes, secretaris van het Genootschap, heeft ons meege deeld, dat ook in het verspreidings gebied van ons blad de belangstel ling sterk wordt aangemoedigd. TEGEN LANTAARNPAAL GESLAGEN. Te Sint Oedenrode deed zich Za terdagavond omstreeks 5.45 u. op de Markt een tragisch ongeval voor waarbij de 32-j. molenaarszoon P. v d. Berg van de „Boskant" op nood lottige wijze om het leven kwam. Doordat een der 3 zakken van 50 kg. meel welke hij op de lastdrager voorop zijn fiets vervoerde is gaan schuiven, verloor hij de macht over het stuur. Hij viel van het rijwiel en smakte met zijn achterhoofd tegen een lantaarnpaal. Hij kiwam zo on gelukkig terecht, dat hij enkele mi nuten later nog ter plaatse over leed. Hij was ongehuwd. Hem werd het H.. Oliesel toegediend. EX-HOOFDCOMMIES VRIJGESPROKEN. Vrijspraak was Zaterdag het von nis van de Bijzóndere Strafkamer der Haarlemse rechtbank tegen de 48-jarige Hagenaar J A. C. K., die in de bezettingsjaren hoofdcommies bij het departement van Sociale Za ken was en terecht had gestaan wegens zijn gedragingen als illegaal werker. Hij zou geldbedragen hebben aangenomen voor „Ausweise", die hij evenwel niet steeds had verstrekt, zonder daarna het geld terug te geven. INVAL NA OVERVAL. De Rijkspolitie te Hellevoetsluis is er in geslaagd de op 15 December te Nieuw-Helvoet gepleegde overval met roof, waarbij een bejaarde land bouwer zeer ernstig werd mishan deld, tot klaarheid te brengen. Zondagmorgen is een inval gedaan bij de dertigjarige los-werkman H. W. B. aan de Koedijk te Hellevoet- sluis tegen wie overstelpend bewijs materiaal was verzameld. In tegen woordigheid van het Parket uit Rot terdam werd huiszoeking gedaan wat nog meer bezwarend materiaal opleverde. Tenslotte werd het net rondom de verdachte zo nauw toege haald dat hij ten overstaan van de reohter-commissaris en de officier van justitie een volledige bekentenis aflegde. Van de bij de overval ver dwenen /1800,was niet veel meer over. De toestand van het slachtoffer is inmiddels veel verbeterd. INBRAAK LEVERT 3000 GLD. OP Tijdens afwezigheid van de bewo ners werd ingebroken in een per ceel aan de Van Neckstraat in den Haag. De daders wisten door ver nieling van een keukenruit het huis binnen te dringen en namen een aantal damessieraden en twee kist jes met familiepapieren mee. De buit heeft een waarde van ruim 3000 gulden. WIJ ZOEKEN EEN die in de eerste plaats goed met personeel kan omgaan en voorts technisch inzicht heeft. Continue Arbeid. Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ontvangen door de afd. Personeelszaken van de Internationale Kunststoffen Industrie Rouwkooplaan 2, Voorschoten. ALBERT HEI|N waagt AANKOMENDE KRUIDENIERSBEDIENDE Leeftijd 16—18 jaar. Voor een pittige jonge man is dit een prachi gelegenheid het vak te Ieren. Pers. aanm. in ons filiaal Voorschoten, W. de Zwijgerlaan 1, ftgg*n f> zorg d«» uw Inxunding op d« poit Icomt. Er is na geu« tijd moor to vorkioxon. Binnen enkoio dogoo kunt U xovoo oo oen kotl dwixond gulden rijker zijn. 1e PRIJS: I 7.500 betalen wij voor U uit. Stelt U zich voor dot U hét bont. 2o PRIJS: TELEVISIETOESTEL (PHILIPS). C>e lange avonden zullen to kort Xlfn. 3e PRIJS: ELECTR. NAAIMACHINE (FRIDOR). Do droom van Iedere huisvrouw. 4e PRIJS: MOBYLETTE RIJWIEL (KAPTEIN). U gaat „rustend" over de we» 5e PRIJS: 40 MUD ANTHRACIET. Kou lijdon i. erger don honger Tevens rijn er nog vele prijzen te winnen, w.o.: rijwielen, herencostuum, wintermantels en x jassen, levensmiddelenpakketten, heren- en damesschoenen enz. enz. Totaal 300 prijzen. Zendt de oplossing por brialkaart, mot 50 cent extra postzegels (adreszijde) aan LABRE-HUIS VOOR DAKLOZEN, GRAAFSEWEG 274, NIJMEGEN. Girohouders kunnen storten op girono. 153344. Uiterlijk Woensdagavond posten I Voor trekkingslijst 15 cent extra plakken en in linkerbovenhoek „lijst" schrijven (•dresxijde^ Hoe meer inzendingen, hoe moer kont. Trokking 25 Januari a.s. ms. éd. v Net. nsi 2* Steinwegpiano. antiek kabinet enz.. Oude lade kast, Continental (schrijf machine, gascomfoor, gas kachel, Jaarsmahaard, Bra bantse kachel, mahonie cylinderbureau enz. W. F. Kooreman, Nieuwe Rijn 9, afloop Visbrug. tel. 23261. 2? Winkel met woonhuis gevraagd in centrum stad of omgeving Professoren- wijk. ïn ruii aangeboden een mooi benedenhuis op rustige stand aan het wa ter v. v. telefoon, voor. en achtertuin. Br. onder no. 2092 bureau van dit blad. 5? Tafeltennisliefhebbers sluiten bij clubje, zowel Dames als Heren (Begin ners en gevorderden). Aan melding Kaaij's Tafelten- nishal, Hogewoerd 103. te lefoon 22536. 2085 *2? Opruiming haarden enz gasfornuizen. ledikanten, matrassen, opklapbedden, bureaux, fauteuils, antiek ladenkastje. kasten, kleden haarden, koperwerk, zéér soliede brandkast, enz. Nieuwe Rijn 60, bii hoek Hooigracht. Tel. 22150.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8