Nieuwjaarsrede van de burgemeester Handelsreizigers verkeren in een moeilijke positie V ictorie-in-vreugderoes 'had geslaagde feestavond Speeltuin-organisaties confereerden in Leiden MAANDAG 21 JANUARI 1952 DE LEIDSE COL RANT EERSTE BLAD - PAGINA i GEMEENTERAAD LEIDEN Bij de aanvang van de vergade ring van de gemeenteraad van Lei den, heeft de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, een nieuwjaars rede gehouden, waaraan het volgen de is ontleend. De woningnood. Na de invefcterings-moeilijkheden besproken te hebben, wees spr. er op, dat alles in het werk moest worden gesteld om de woningbouw voort gang te doen vinden. In de laatste vier maanden van het afgelopen jaar kon de Raad achter eenvolgens besluiten tot de uitvoe ring van vier belangrijke bouwplan nen, en wel 494 woningen, 8 winkels en 32 bedrijfsruimten ten Zuiden van de Haagweg, 116 woningen in de Meerburgerpolder, 60 middenstands- woningen ten Zuiden van de Haag- weg en 122 woningen nabij de Toma- tenstraat. Ongetwijfeld heeft het vraagstuk van de woningnood in de naaste toe komst daardoor thans een gunstiger aspect gekregen, nadat reeds in 1951 enige verbetering kon wordeni gecon stateerd. Niet alleen toch werden in dat jaar belangrijk meer woongele- genheidbehoevenden aan betere huis vesting geholpen dan in 1950 n.l. 1607, tegen 993 in 1950 maar voor het eerst kwam in het afgelopen jaar een einde aan de voortdurende stij ging van het aantal erkende woonge- legenheidbehoevenden. Dit aantal toch bedroeg op 1 Januuri 1951 3047 en was op 31 December van dat jaar gedaald tot 2918, zulks ondanks de verlaging van de leeftijdsgrens, ge steld voor erkenning van woningzoe kende jong gehuwden en a.s. echtpa ren. En al moet hierbij terstond wor den vastgesteld, dat van een ophef fing van de woningnood binnen af zienbare tijd nog geen sprake zal kun nen zijn, wel meen ik grond te heb ben voor de verwachting, dat mits geen nieuwe onvoorziene moeilijkhe den zich voordoen na realisering van de op stapel gezette bouwplan nen het dieptepunt van deze nood ge- i zal zijn. treft van enige ongerustheid gewa gen, helaas is deze ongerustheid ge grond gebleken. De toestand op de arbeidsmarkt heeft zich in ongun stige zin ontwikkeld. De werkloos heid nam toe en vele werknemers moesten op wachtgeld worden ge steld. Vooral tegen het einde van het jaar steeg de werkloosheid aanmer kelijk. In de bouwvakken is zij het grootst. Twee bestaande belangrijke industrieën sloten haar deuren; ge lukkig zal dit verlies worden gecom penseerd door de vestiging van twee nieuwe bedrijven in de verlaten fa brieksgebouwen. Een belangrijk besluit met betrek king tot het personeelsbeheer werd genomen door de vaststelling van de verordening, regelende de medezeg genschap van het personeel dienst der gemeente. Ik moge hierbij de hoop uitspreken, dat deze maatregel op den duur het resultaat zal afwer pen, dat daarmede wordt beoogd, en dat hij voor de samenwerking in en het beheer van de gemeentelijke diensten en bedrijven van veel nut zal zijn. De Lichtfabrieken. De aflevering van gas en electri- voer op de Dinsdagse vette var- kensmarkt met bijna 75 7c. Een groot succes werd de voor het eerst gehou den Paasveetentoonstelling, een lof waardig initiatief der Vereniging Vebo, welker jaarlijkse veetentoon stelling in September weder met ere vermeld mag worden. Iets nieuws was daarbij, dat de kaastentoonstel- ling in dc Waag werd gehouden, waarbij bleek, hoe voortreffelijk dit fraaie gebouw zich daarvoor leent. Ook de overige markten mochten zich in een groeiende belangstelling verheugen. Dit komt tot uiting in de proef, welke genomen is met een tweede markt voor groenten, fruit en bloemen op Woensdag, welke, naar ik verwacht, wel in een vaste markt zal worden omgezet. Verbeteringen bij brandweer. De Brandweer mocht aan het einde van het jaar zich verheugen in het gereedkomen van haar verbouw de kazerne. Het stemt tot grote voldoening, dat deze tak van dienst thans een uitstekende en doelmatige huisvesting heeft gekregen. Besloten werd tot aanschaffing van twee nieuwe motorspuiten, waar van één inmiddels in gebruik is ge- citeit door de Stedelijke Lichtfabrie-nome,V Er d*de? zich 103 branden ken bleef ook in het afgelopen jaar ^or, tegen 1*2 m 195L een stijging vertonen resp. met 17 en j verkeer was ook in 1951 een 14%. Tot drie maal toe moest een voorstel tot verhoging van de tarie ven van gas en electriciteit worden gedaan. Het is bekend, dat verdere verhoging althans van de elecirici- teitstarieven, te verwachten is. Nieu we contracten inzake levering van electriciteit werden gesloten De nieuwbouw van de electrische cen trale maakte goede vorderingen; de voorwerp van aanhoudende zorg. Voortdurend bleek, dat het straten plan in onze gemeente voor het mo derne wegverkeer zeer ongunstig is. Van tijdelijke aard zijn gelukkig de problemen, welke de uitvoering der spoorwegwerken ook gedurende het afgelopen jaar aan de regeling van het verkeer stelde. Ondanks alle zorgen steeg het aantal verkeers- fundamenten waren tegen heYëinde j ?ng^aI1?ni ?f* in„19?° 968 }>e.drofc: van het jaar gereed. De gemeente ir?. V V Verheugend is, dat werkte mede aan de oprichting van de Coöperatieve Vereniging Samen werkende Cokesproducenten U.A. ten behoeve van de inkoop van grondstoffen en de verkoop van bij producten op gunstige voorwaarden. alle scholen deel namen aan het jeugdverkeersexamen de deelname was nimme- zo froot. Op het gebied van het Onderwijs deden zich weinig belangrijke feiten voor. De bouw van nieuwe scholen Bovendien twee helers gearresteerd. Zaterdag 1.1. berichten wij, dat de 22 jarige schippersknecht R. de W. uit Amsterdam door de Leidse po litie was gearresteerd als dader van de inbraak in het kantoor van de Vi ta, waar in het begin van deze maand een geldkistje met 900,werd ont vreemd. Thans is bekend geworden, dat hij ook een partij koperen pijpen, een aantal bronzen lagers en een tandwiel, ter gezamenlijke waarde van 1.700,ontvreemd heeft. Bo vendien werden de 38 jarige Leidse opkoper P. J. de N. en de 35 jarige Leidenaar N. de K. gearresteerd, ver dacht van opzettelijke heling van ge noemde gestolen metalen. FAMILIE-AVOND S.FJt. De genodigden voor de grote fa milieavond van het S.F.R. in het St. Antonius Clubhuis worden verzocht om precies om 8 uur aanwezig te wil len zijn. Dit in verband met net gro te cabaretprogramma. ZUSTER GONZALES t Na een ziekbed van drie weken overleed Zaterdag in het R.K. Wees- en Oudenliedenhuis aan de St. Ja- cobsgracht te Leiden zuster Maria Gonzales (Maria Elizabeth Eiken- broek) in de leeftijd van 42 jaar. Zuster Gonzales woonde sedert 1946 in Leiden en was in de afgelopen 5 jaren werkzaam in de huishouding van het weeshuis. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur.) LANGZAME DALING VAN TEMPERATUUR Zwaar bewolkt met plaatselijk enkele lichte sneeuwbuitjes. Ma tig? tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk nu en dan harde Noordoostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. 22 Jar., zon op 8.35 en onder 1709; maan op 4 24 en onder 11.52 uur. Maandag 21 Januari, j Vrijdag 1.1. volkomen onzinnig was. I Ja, volkomen onzinnig. Weet u nog, U moest eens weten, wat wij gis- dat wjj Vrijdag zo enthousiast wa teren gedaan hebben! De hele nrid- ren over twee bloeiende madeliefjes, dag hebben we plat op onze buik in ergens aan de Haarlemmer- de tuin van het Openbaar Slachthuis straat in een tuintje de lente ston- aan de Pasteurstraat gelegen! U den aan te kondigen? Welnu, een le- zult dit misschien een meer of min zeres (waarom zette z ij haar naam ongebruikelijke vrije tijdsbesteding niet onder het briefje; Stadskok wil vinden, maar de oorzaak hiervan graag weten welke lieve lezeressen was, dat Stadskok Zaterdagmiddag hem briefjes sturen!) een lezeres dus een briefje ontving, waarin hem verweten werd, dat zyn bericht van Belangrijke samenwerking op ander de v°Ue aandacht, doch voor gebied met een aantal gemeenten I stellen konden nog niet worden ge staat te wachten. I daan. Wel werd besloten tot de bouw Het aantal slachtingen van hetl van twee gymnastieklokalen in het Openibaar Slachthuis, is vergeleken Zuid-Oostelijk deel der gemeente, met 1950, met ruim 4000 toegeno-j waardoor in een nijpende behoefte nomen. Ook de ingevoerde hoeveel-1 althans enigermate zal worden voor heden vlees stegen in' aanzienlijke! zien. mate, dank zij de grote bedrijvigheid I De openbare school aan de Da in de vleeswarenfabrieken, welke! Costastraat opende in September grote orders uit het buitenland ont-haar deuren. vingen. De ijsfabriek werd in de loop De in October 1950 aangevangen van het jaar opgeheven. In de plaats i samenwerking tussen VGLO en Am- daSrvan werden 2 koel- en vriescel- j bachtsschool werpt zeer goede resul- len ingericht, die in October in ge-1 taten af. bruik konden worden genomen. Van de uitvoering van een omvangrijk Gezondheidstoestand, plan voor vernieuwingen en verbe- De gezondheidstoestand der bevol- teringen in het gebouwencomplex kj k in 1951 d de zui. de oneomtme f,„an-|gelfngenstcl.fte feedroe| 16.87per 1000 levend geborenen, hetgeen een Het Burgerijfonds. Vervolgens herinnerde spr. aan de oprichting van het Burgerijfonds. Moest ten aanzien van de werkzaam heden der nieuwe stichting in ver band met de onzekerheden van de huidige tijd aanvankelijk een af wachtende houding worden aangeno men, ik hoop in de loop van 1952 als Voorzitter van het bestuur met het werk een aanvang te kunnen maken. Spr. memoreerde verschillende verfraaiingen van het stadhuis; o.h. het klokkenspel en de monumentale lantaarn en deelde mede, da B. en W. besloten hebben een - zij het voorlopig bescheiden aanvang te maken met de verdere voltooiing van het Stadhuis. Uitvoering van werken van enige omvang kon niet plaats hebben, doch de spoorwegwerken vorderen. In dit verband zij ook vermeld de aankoop van het v.m. Israëlitisch Weeshuis in Rodenburgerstraat, dat de gemeente in staat zal stellen in de naaste toe komst te voldoen aan de grote be hoefte aan schoolruimte en in een verdere toekomst in de noodzakelij ke huisvesting van openbare dien sten te voorzien. Dat voor 1952 een sluitende be groting kon worden ingediend, stemt op zich zelf tot voldoening. De ge gronde verwachting, dat de aanvrage om herziening van de bijzondere bij dragen uit het gemeentefonds niet vruchteloos is geweest, maakte dit mogelijk. De ontwikkeling van de fi nanciële positie der gemeente is ech ter in hoge mate onzeker. De werkloosheid. De markten kenmerkten zich Moest ik een jaar geleden wat de j 1951 door bevredigende bedrijvig- economische toestand onzer stad be- heid. In het bijzonder steeg de aan- Jaarvergadering „St. Christoffel" moest wegens de ongunstige finan ciële toestand worden afgezien; voo: enige zeer urgente voorzieningen werd een bedrag van ƒ75.000.be schikbaar gesteld. Psychiatrische inrichting Endegeest. De toestand der Psychiatrische In richtingen Endegeest c.a. eist drin gend ingrijpende vernieuwing, ver betering en uitbreiding. Een alge meen plan daartoe is opgezet. Dit plan, welks uitvoering echter vele problemen medebrengt, heeft de grote belangstelling van B. en W.; overwogen wordt, op welke wijze het tot uitvoèring zal kunnen wor den gebracht. Enkele zeer urgente voorzieningen, n.l. de verbetering van een mannenipaviljoen, de verbe tering van de huisvestipg der ver pleegsters en de vernieuwing van de verwarmings-installatie van twee vrouwenpaviljoens kwamen in 1951 tot uitvoering. Op de algem. jaarvergadering van de Ned. R.K. Ver. van Handelsreizi gers, enz. „St. Christoffel", afd. Lei-, den, heeft de voorzitter, de heer Co- nijn, 'n nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij met vreugde gewag maak te van het gestegen ledental (50). Toch zijn er nog 30 collega's in stad en omgeving, die geen lid zijn. Zij onttrekken zich hiermede, aldus de voorzitter, aan hun sociale plicht, om dat zij wel meeprofiteren van alle mogelijke sociale voorzieningen, die mede door toedoen van de Vereni ging worden bereikt, zonder hieraan iets bij te dragen. In deze tijd, nu milliarden besteed worden aan defensie-uitgaven, mogen zij bedenken, dat het communisme hiermede niet bestreden wordt. Een ideologie wordt slechts met een an dere ideologie bestreden, door ons met Christus en sociale rechtvaardig heid te brengen in de wereld. Sociale rechtvaardigheid eist samenwerking en hieraan ontbreekt nog wel het een en ander, zowel by de werkgevers, de goede niet te na gesproken, als bij de werknemers. Méér dan ooit is samenwerking thans nodig; dit dienen ook de niet-georganiseerde collega s te beseffen. Het hoofdbestuur meldt, dat dage lijks het aantal aanvragen om rechts kundige bijstand groter wordt en dat de vertegenwoordigers hun rechten tot voor de rechter moeten verdedi gen. Hun- positie is nog zwak; nood gedwongen moet zij zich schikken, wanneer hun rayon ingekort, de pro visie verlaagd en aan de onkosten getornd wordt. Gelukkig is er thans een minimum- garantieloon, dat voor Leiden 200 gulden per maand bedraagt, waar voor jagenlang is gevochten. De pa troon wordt hierdoor gedwongen te zorgen voor goede krachten. Niet iedereen kan dus zomaar vertegen woordiger worden. De vertegenwoordigers staan voor een zeer moeilijk jaar; steeds stijgen i voornaamste functie van het kinder zeer gunstig cijfer genoemd kan worden. B. en W. gingen er toe over een commissie voor de Volksgezond- schreef, dat madeliefjes gen lente boden zyn, omdat zij doorbloeiers zyn, die men vinden kan zolang er grais is. Wel vindt men nu reeds de bloeiende toverhazelaar en de kleine gele bloempjes van de winterjas mijn, schreef de lezeres. „Kijk maar in de tuin van het Slachthuis". Van daar, dat men ons er gistermiddag in bovengeschetste houding kon aan treffen! Donderdag a.s. treedt onder auspi ciën van de Leidse Kunstkring „Voor Allen", het Champeil-kwartet op werken van Haydp, Beetho- heid in te stellen, welke een coördi nerende functie zal hebben ter be vordering van een juiste taakverde ling en een vruchtbare samenwer king tussen de te Leiden op sociaal- hygiënisch gebied werkzame instel lingen. Tenslotte moet ik vermelden, dat de Regering, in het kader van de landsverdediging, in het afgelopen jaar een aanvang heeft gemaakt met j de organisatie van de bescherming ven en Schubert der bevolking in tijd van oorlog. In Morgen is voor dc i„jen van „Pul deze organisatie i: aan de gemeen. chri.Studi0 een belangrijke dag, ten een belangrijke taak toebedeeld. dat zy om 8 uur op dc repetitie Dit werk, waarbij de gehele bevol king ten nauwste is betrokken, is met kracht ter hand genomen; uw vergadering heeft bij besluit van 2 April 1951 een voorlopig bedrag voor dit doel op de gemeentebegroting uitgetrokken. Ik zou als slotwoord, zo besloot de buigemeester zijn rede, een drin gend beroep op u allen willen doen om te tonen, dat het Leidse gemeen tebestuur de moeilijke stuurmans kunst machtig isom het hem toever trouwde schip in veilige haven te brengen. Met inzet van al onze be reidheid en inspanning van al onze krachten en met de ernstige bede om Gods hulp bij ons menselijk streven zullen wy daarin moeten slagen. moeten zyn (niet om half negen) voor het maatnemen voor de cos tumes, die op de uitvoering van 24 Febr. a.s. gebruikt zullen wor den, bij de opvoering van „La fille de Madame Angot". En Zaterdagmiddag om vijf uur is de 21-jarige stoker van de Kon. Ma rine II. R. uit de Alexanderstraat, op de Haarlemmerstraat, ter hoogte van perceel 238, tegen een kind op- gefietst, waardoor hij kwam te val len, met het gevolg, dat zijn linker onderheen brak. De stoker werd per E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Nog een fiets-ongeluk. De 13-jarige A W. uit het R.K. Weeshuis aan dc Sint Jacobsgracht fietste op deze gracht ,toen plotseling een andere knaap, die jp de bagagedrager zat, van de fiets sprong, waardoor W. kwam te vallen. Hij liep een lichte hersenschudding ap en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. STADSKOK. AUTO IN DE SLOOT Om ongeveer zeven uur hedenmor gen heeft een vrachtwagen van het destructiebedrijf Overschie bij 't pas seren van een andere auto een boom geraakt waardoor de chauffeur dc rr/acht over het stuur verloor. Dc 7- tonner gleed de sloot in, maar geluk kig beperkte dit ongeval zich tot ma teriele schade. Zaterdag hield de Ned. Unie van Speeltuinorganisaiees in samnwer- king met de Bond van Speeltuin verenigingen voor Leiden en Om streken, een conferentie in het club huis van de speeltuinvereniging „Westerkwartier". De voorzitter van de Bond voor Leiden en Omstreken, de heer P. Flippo, heette de aanwezigen harte lijk welkom, waarna de heer H. W. Bodt Jr., voorzitter van de confe rentie het doel van de bijeenkomst, n.l. de leden een betere bekendheid met het NUSO-werk en een ruimer begrip voor de psyche van het kind te verschaffen verklaarde. In Leiden en omgeving bestaan momenteel 12 speelgelegenheden, welk aantal echter nog met minstens 2 dient te worden uitgebreid, daar het Morschkwartier en de omgeving van de watertoren geen speeltuin bezitten. Hierna sprak de heer P. C. Faber, directeur van het Gem. Bureau Jeugdzorg te Amsterdam, over „Het kind in huk, ot school en in de speeltuin". De heer Faber wenste een definitie van het woord „op voeding" te geven. Spr. weidde uit over de opvoe ding in huis, waar de gezinsband de de onkosten van huisgezin en De verkoopmogelijkheden zullen ook in 1952 verder dalen. De verte genwoordiger zal met z'n afnemer samen moeten zoeken naar verkoops- mogelijkhéden; hij zal n<u een vriend en vertrouwensman moeten blijken te zijn. Wie niet aan de minimum-eisen voldoet, zal uit de rijen verdwijnen. Vooral de jongeren zullen om hun plaats te behouden, hun vakkennis moeten vergroten en leren dienen, want verkopen is dienen. Alleen wan neer de vertegenwoordiger zijn af nemer dient, kunnen beiden ver dienen. De voorzitter weidde ook uit over de herdenkingsrede van prof. v. d Ven, die de mogelijkheid genoemd had, dat de vereniging zich anders zal moeten formeren of groeperen, om het meest mogelijk nut uit de P.B.O. te halen. Dit betekent;echter niet, aldus de heer Conyn, dat de ver eniging gaat verdwijnen. Het bericht is voorbarig en de vereniging zal, naar spr. stellig vermoedt, blijven en een uitgebreider taak krijgen. Spr. roemde de medewerking der leden aan het bestuur, dat hierdoor in staat gesteld werd het hoofdbe stuur in rijn werk te steunen, en hoopte, dat dit ook in 1952, nu de af. deling haar veertigjarig bestaan gaat ▼leren, het geval zal zijn. leven is. Juist in deze tijd, waarin door de woningnood aan het spel van het kind thuis tekort wordt gedaan, is de creatie van nieuwe speelgelegen heden een dwingende noodzaak. En de beste wijze om tot dit resultaat te geraken is, volgens spr.. het par ticuliere initiatief, gesubsidieerd doch niet gecontroleerd door de overheid. De heer N. G. Vlot, directeur van de stichting „Sport en Spel in het Jeugdwerk", behandelde het onder werp „Spel en Sport" beginnend met de stelling, dat naast de geestelijke en maatschappelijke eruditie, ook de lichamelijke noodzakelijk is. De ze lichamelijke ontwikkeling vol trekt zich in de eerste plaats in het spel en, meer georganiseerd, in de sport. Het belang van het spelen is, dat het bevrijdend werkt, opeenge hoopte. overtollige energie wordt vrijgemaakt. Dit geldt niet alleen voor het kind. doch ook voor dc vol wassen mens, Todat een vroegtijdige opvoeding in het spel en later in de sport noodzakelijk is. Spr. wees op de verantwoordelijkheid van de leider bij spel en sport: nooit mag de lei ding ontaarden in dwang of dicla- tuur. Ook deze lezing gaf aanleiding tot meerdere vragen, waarna de heer Bodt de interessante conferentie met een woord van dank aan de spre kers sloot. LEIDS HARMONIEGEZELSCHAP „DE POST". Zaterdagavond gaf „De Post" een concert in de Gehoorzaal onder lei ding van kapelmeester J. Veenhof. Er was vrij veel belangstelling voor deze goed geslaagde avond. De be schermvrouwe, mevrouw C. Verhey van Wij'kRoem, verschillende su perieuren van de P.T.T., zusterver enigingen en genodigden waren in de zaal aanwezig en werden door de voorzitter, de heer C. Smit, welkom geheten, nadat 't Wilhelmus was gespeeld. Een opgewekt en gevarieerd pro gramma bood aan elk wat wils en 't wil ons voorkomen dat kapel meester Veenhof met zijn levendige muzikale gebaren de rechte man is op de rechte plaats. Niet alleen een goed instructeur, maai- ook en zeker niet minder begaafd, om wat mooi is naar voren te brengen. Zo wat 't goed gezien als start- nummer, de Marche Américaine van Sousa te kiezen. De spelers zijn er dan goed in, en de toehoorders zijn direct geboeid. Met „Ouverture Yelva" van Reissinger in een arran gement van Delhay werd goede sier gemaakt. De clarinetten hadden 't hier niet licht, en 't donkere koper deed 't goed in de dramatische muziek. De fijne figuurtjes van 't „Andante uit de le Symphonie van Beethoven, arrangement Tiou, kwamen duidelijk naar voren, 't Valt niet mee de con- trapuntische trekjes de juiste waar de te geven. In de „Slavische Rhap sodic" van Friedeman-Delhay waren de moeilijke chromatische loopjes ter dege bestudeerd. De Ouverture dramatique „Erl- könig" van Boers, was wat minder geslaagd, maar met de Valses uit de Graaf van Luxemburg van Léhar werd revanche genomen. Tot besluit mars „De Leidsche Post" van E. Os kam. Werden wij dezer dagen bij het Politiecorps verrast met een noviteit „De Commissaris Meyer-mars" van kapelmeester Anderson, nu was 't een mooi .geïnstrumenteerde mars van Oskam, een cöllega van Veen hof uit 't Residentie-orkest, die de keurige attentie heeft gehad deze aan het Leids Harmoniegezelschap „De Post" op te dragen, 't Behoeft niet gezegd te worden, dat elke voordracht met waarderend applaus werd toegejuicht. Nadat de voorzit- Begrijpelijk, dat de leden van „Vic torie" gisteravond in een opperbeste stenimin verkeerden. Dc rhyth- mische groep had 's middags veel succes geboekt op de diocesane wed strijden (zie het verslag op de sport pagina) en de vreugde over het be halen van een tweede en derde prijs moest uitgevierd worden. Daartoe was er gelegenheid op dc feestavond, die in de grote zaal van Den Burcht gegeven^ werd voor leden en hun aanhang) die geen plaatsje onbezet lieten. De heer Arnold H. Bergers, voor zitter van de R.K. Damesgymnastiek vereniging, deelde in de feestvreug de en was minstens even enthousiast als de leden, toen hij de leidster mevr. A. Holtz-Kellenaers, zeer har telijk dankte voor haar harde wer ken, dat op de gehouden wedstrijden zo'n mooie bekroning had gevonden. De zaal onderstreepte deze woorden met daverend applaus, eveneens be stemd voor de pianist-begeleider, die ook 's avonds weer aanwezig was. De aanwezigen, waaronder ook de geestelijk, adviseur, kapelaan J. van Adrichem, genoten daarna van „De Lastige Erftante", een klucht in drie bedrijven, die onder leiding van de heer N. v. d. Tuin door eigen leden werd opgevoerd. Het verhaal handelde over een oude dame, die hoewel ziekelijk maar niet kon besluiten haar tes tament te maken, al drong een nich tje, haar universeel erfgename er sterk op aan, evenals haar trouwe verpleegster, die ook een stukje van het fortuin verwachtte. Een vrien din zette toen een listige intrige in elkaar, waaraan zelfs moordlustige familieleden uit Bombay te pas kwa men. De vrouwelijke arts, die een oplichtster bleek te zyn, deed de rest. En zo besloot tante naar tevreden heid van de twee dames haar testa ment te maken. Een niemendalletje, dat insloeg. Rekeninghoudend met de grote moei lijkheid om een spel voor uitsluitend dames te vinden, mag om te begin nen de keuze geslaagd heten. De ma nier waarop het gebracht werd, was zeef verdienstelijk. De zaal heeft smakelijk gelachen om de vinnige verpleegster (mej. D. Wesseling), die geen blad voor haar mond nam, om de radde vriendin (mej. A. Kop) die vooral als neef en nicht uit Bom bay uitstekend spel te zien gaf, en om de tante (mej. T. van Dijk) die echter iets te jeugdig geschminkt was en haar lachlust in komische si tuaties niet helemaal bedwingen kon. Mej. A. Fasel speelde als nicht cor rect, maar ietwat aarzelend van be weging; mej. A. Dickhoff was een goede arts, maar moet iets minder ae zaal in kijken! Bij elkaar een goed geheel; er werd met veel animo ge speeld en de rolkennis bleek tame lijk vast te zijn. De pauze bracht een grote verlo ting met prachtige prijzen, waarna als toegift nog een korte, dolkomische sohets gegeven werd, waarin de heer v. d. Tuin zeer succes had. Daarna gingen de stoelen aan de kant en kreeg Evcrt Castelein de lei ding om op de beproefde wijze de jeugdige danslust in goede banen te leiden, met medewerking van de Rhythm Boys. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 21 Jan. Vee. Aan voer 1556 totaal; waarvan 906 vette koeien, 465 varkens, 185 schapen, Prijzen; vette koeien 2.70—2.85, 'L 2.452.65, 2.152.40; varkens 2.16, 2.12 en 2.08 per kg. levend gewicht; schapen 145—125—105 en lammeren f 120—110—100 per stuk. Vette koeien aanvoer korter, handel levendig, prijzen iets stijver dan vori ge week Dinsdag, prima exemplaren iets boven notering, varkens aanvoer kleiner, handel redelijk prijzen iets hoger; schapen aanvoer iets ruimer, handel vlot, pry zen van vorige week konden zich gemakkelijk handhaven; lammeren aanvoer iets ruimer, han del vlot, prijzen van vorige week konden zich gemakkelijk handhaven. ter de dirigent en de medewerken den had gedankt, vergastte de 2e kapelmeester, de heer J. Wakka, de toehoorders op „The Washington Post", welke groot succes had. Het overige van de avond werd verzorgd door een Tiroler Kapel, door een cabaretgezelschap, waarna een dansje tot besluit. J. KORTMAiNN. In de vrede zijns harten is zacht en kalm van ons heengegaan, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze on vergetelijke Man. Va der- Behuwd- en Groot, vader JOHANNES COZIJN Echtgenoot van CATHARINA SPRENGERS in de gezegende ouder dom van 85 jaren. Rijpwetcring: C. COZIJN— SPRENGERS P. M. COZIJN C. M. COZIJN— VAN DER ZWET en kinderen J. P. COZIJN Leiden: H. J. BREMMER— COZIJN J. BREMMER cn kinderen Rijpwetcring: J. C. COZIJN Rijpwetcring, 20 Jan. '52 Mopmolen.. De H.H. uitvaartdien sten zullen worden ge houden op Woensdag, 23 Januari 1952, Jn de Parochiekerk van O L. Vrouw Geboorte te Rijpwetcring. De stille H. Mis te 7.45 en de ge zongen H. Mis van Re quiem te 10 uur, waar na bijzetting in het fa miliegraf op het R. K. Kerkhof aldaar. Rozenkransbidden Maan dag- en Dinsdagavond te 7.30 uur ten sterf- huize

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3