PERSSPIEGEL Nederlandse mijnen mogen nu ook op Duits gebied delven Utrechtse huisvrouwen in oorlog met melksanering r ZATnttDAG 19 JANUARI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 KONINGIN BEZOCHT NIEUWE SCHOOL TE BLARICUM. In gezelschap van haar particulier secretaresse mevr. N. Smitt—Avis heeft koningin Juliana gistermiddag een bezoek gebracht aan de nieuwe openbare lagere school te Blaricum. Zij werd ontvangen door burgemees ter mr. A. L. van Ogtrop. Minister Drees in Amerika Naar de correspondent van het A. N.P. mededeelt, heeft minister Drees Vrijdag een bezoek gebracht aan P'ttsburgh. Hij bezichtigde de fabrieken van „Crur.ibile Steel Company" en ..II. J Rtr.z Food Com pany". Deze fabrieken worden als ty pisch voor Pittsburgh beschouwd. Na de lunch met de a.recteur van „Heinz" bezocht de minister een bij eenkomst over industriële betrek kingen, georganiseerd door de de fensiecommissie voor de werkkrach ten van Pittsburgh Er werden door vooraanstaande industriëlen en ex perts op hel geoied var de indus triële verhoudingen toespraken ge houden over het gebruik van men selijke arbeidskracht en in het bij zonder over het gebruik van negers, teneinde een maximum-gebruik te verkrijgen van de arbeidsreserves voor de defensie. Dr. Drees had een onderhoud van een uur met vakbondsvoorzitter Phillip Murray over kwesties van wederzijds belang, zoals de arbeids voorwaarden in Europa en Amerika en de bijzondere vraagstukken waar tegenover de arbeiders in de Ame rikaanse staalindustrie zich heden geplaatst zien. Des avonds was mi nister Drees eregast aan een maal tijd, georganiseerd door de „United Steelworkers". ^Meisjeshandel Geautoriseerde vertaling Nadruk verboden 38) Hier binnen is ze, riep ze lachend en huilend tegelijk; toen wankelde ze en zo zou bijna gevallen zijn,, als Frans Valentin haar niet had opge vangen. Nu hoefde hij niet meer de rol van geestelijk minderwaardig mens te spelen. Stram en kaarsrecht stond hij daar en met zijn heldere, intelligente ogen overzag hij de hele situatie. Stalen boeien werden om de polsen van de gebroken Friederike Standike gelegd en oen hand viel zwaar op haar schouder: In naam der wet u bent gearresteerd. Nu pas kwam er weer leven in haar; oen schelle lach weerklonk. U vergist u mijne heren, op aan sporing van een waanzinnige, ze wees op Robert, die intussen niet meer op haar lette, doch naar de pro visiekamer liep, naar een bevend jong meisje, dat in overmaat van ge luk telkens weer zijn naam stamel de bent u hierheen gekomen, maar u zult spoedig inzien, dat u zich moet verontschuldigen. Zoekt u iwaar ge rust de gehele woning af, u zult niets vinden, wat uw optreden tegen mij rechtvaardigt Verjaardag Prinses Margriet De Noorder kweekschool voor de zeevaart „Abel Tasman" te Delfzijl heeft vandaag een estafetteloop geor ganiseerd van Delfzijl naar Soestdijk om aan prinses Margriet een oorkon de aan te bieden. De afstand bedraagt 214 km. en werd afgelegd door 21 leerlingen. Drie van hen werden door Hare Majesteit de Koningin en Prin ses Margriet, die heden jarig is, op Soestdijk ontvangen. Daarna werden op de thee ontvan gen een 12-jarig dochtertje van de in de oorlog omgekomen hoofdwerktuig kundige Antony Liesker, vergezeld van haar moeder en een bestuurslid van het Prinses Margrietfonds. Pater P. Arntz Apostolisch Vicaris van Bandoeng Tot Apostolisch Vicaris van Ban dung is benoemd Kruisheer P. Arntz, sinds het vorig jaar regulier overste van de Java-missie der Kruisheren. De nieuwe bisschop, opvolger van Z.H. Exc. mgr. Goumans werd 31 Juli 1910 te Beers géboren. Hij maakte zijn lagere en hogere stu dies in de huizen der Kruisheren deed 22 Augustus 1929 zijn H. Pro fessie en werd op 1 Augustus 1934 priester gewijd. Pater Arntz was daarna eerst leraar op het college te Uden en te gelijk geestelijk directeur der stu denten. Later vervulde hij de func tie van magister der fraters te Zoe- terwoude. Daarna was Pater Arnt2 rector te Uden, terwijl hij op deze post als Definitor der orde werd aan gewezen. In 1951 vertrok hij naar Indonesië. En ze was maar wat blij, dat zij en Ludwig nu ze op het punt stonden te vluchten, alle papieren vernietigd hadden, die enig wantrouwen konden wekken. Maar commissaris Valentin schudde het hoofd. Het helpt u allemaal niets. U bent ontmaskerd. Denkt u nu wer kelijk dat de politie zich nog door u laat beetnemen? En al had u nog -•lies zo goed voorbereid u zou toch verloren geweest zijn ook al had de chef van ae organisatie niet toe vallig aan mij de opdracht gegeven u in de val te lokken. Want u kocht voor Herta Melcher in Soben een costuum dat heel bijzondere knopen had en de eigenaar van de zaak gaf ons een van die knopen mee en naar ik zag draagt Herta Melcher dit costuum en het zou me verwonde ren, wanneer u er in die tussentijd nog aan gedacht heeft, deze knopen te vervangen door andere, die min der opvallend zijn. Van dit alles hoorde Friederike Standike slechts dit éne; deze man die zij voor een Idioot gehouden had en die opeens zoveel energie a.n de dag legde, was door de chef op hen afgestuurd!! Een wilde wraaklust steeg in haar op: Mijn verzet was belachelijk, ik zie het nu zelf in. Maar nu Ludwig en ik verloren zijn nu moet de chef er ook maar aan geloven, ja, de hele organisatie moet naar de maan. Ik ben bereid, een volledige bekentenis' af te leggen. Zonder enige tegenstand liet zij zich wegbrengen en ook Ludwig Hof- ner' onderging hetzelfde lot. Juist op het ogenblik ,dat hij weer bijkwam, legden de po1 i tier/vannen hem de handboeien om. Toen werd de hele woning door zocht, de valse papieren, die Cissy Behrens voor Herta Melcher uitga ven werden in beslag genomen. Frie derike Standike wist, dat ze uitne mend vervalst waren, zodat ze niet bang was. ze aan de overheid voor te leggen. Nu werd het ook duidelijk hoe Herta. die volkomen van de we reld was afpesloten. toch Cissy's roe oen en kloppen had kunnen horen, toen deze verontrust door het ge- fik van '1- electriciteftsmeter voor de eerste keer door de woning had rondgelopen: juist toen was het zwa re gordijn voor de deur van haar ge- van renis opzii geschoven. Bij de politie en de burgelijke over^-'^ heerste natuurlijk grote vreugde over de goede vangst; want als men alleen had moeten afgaan op het p"tonummer dat de postbeambte van Werdern genoteerd had. dan zou me- ook r'et ver eekomen zijn. Want nummer Z TV 3<!43 was het nummer van niemand rrdn^er dan de politie commissaris van Koerdin. De misda digers eebruikten het als dekmantel bij de uitvoering van hun plannen. Herta Melcher en Cissy Behrens werden naar Reut gebracht waar moeder Wessler hen met tranen in de ogen en grote tederheid ontving. Ook vader Wessler verheugde zich over de komst van de twee meisjes en op zijn eigen gemoedelijke vrolij ke wijze gaf hij uiting aan zijn blijd schap. Cissy had er zich eerst een beetje tegen verzet, om in Reut als gast te worden opgenomen. Ik ben toch overbodig, sprak ze schuchter, en ik heb zo het gevoel -lat ik u lastig val. Maar toen werd Robert bijna boos, want ten eerste was het tengere ding een lijdensgenote van zijn Herta, en ten tweede sprak deze met zoveel hefde. dankbaarheid en waardering over haar, dat hij het gevoel kreeg, dat zij het daopere zusje was van z n geliefde verloofde. Verloofde? Nee, dat was eigenlijk wat teveel gezegd. Wel hadden zij elkaar in de vreug de van het weerzien een kus gege ven, maar toen Robert hoorde, dat Herta nu een rijke erfgename was, had hij zich een beetie teruggetrok ken, al zei hij ook bij zichzelf, dat ze erkennen moest .dat hij haar om haar zelf liefhad. Herta merkte het. vermoedde ook wel de reden en moest er om glim lachen. Tegen moeder Wessler zei zij: Jammer want nu zal er niets ko men van mijn betrekking als hulp in uw huishouding. Des te beter want onze goede huisfee, de trouwe Sophie, zou dat toch nooit geduld hebben. Toen keek Herta verbaasd op. Nu ja officieel. Is werkelijk heid bedoelde ik met mijn woorden heel wat anders. Kun je je dat niet indenken, Herta? Het jonge meisje begon te blozen. Op dat ogenblik kwam Robert bin nen en daar moeder Wessler opeens naar de keuken moest, om naar het eten te kijken bleven beide jonge mensen alleen achter. Misschien waren ze nu ze zo te genover elkaar stondennog verle- gener geweest wanneer ze geweten hadden dat moeder juist in de keu ken tegen de oude Sophie zei: Sophie, vanavond moeten we bij zonder lekker eten, want als we nu niet verloving nummer één vieren, dan bezit ik geen mensenkennis meer Het goedmoedige gezicht der oude getrouwe straalde van vreugde. Och wat krijgen wij een lief, aardig vrouwtje in huis. Ze is zo vriendelijk en goed, net iets voor mijnheer Robert. En terwijl er in de keuken zo ge- keuvell werd, stonden Herta en Ro bert in de kamer teeenover elkaar. Alleen hun ogen spraken, maar wat deze zeiden, was dwingend en dui delijk. Want plotseling kwam Herta DAT IS EEN MAN DIE ROKEN KAN De Purmerender Pijprokersclub „De Ghesellige Dampkring" heeft uit Amerika de mededeling ontvan gen, dat haar oudste lid, opa K. Klij- zing nr. 2 is geplaatst op de inter nationale ranglijst. Wereldkampioen pijproker is een zekere mr. Spaniola (Ver. St.), die XVz gram tabak oprookte in 88 min. 2 sec. Opa Klijzing deed op een on langs gehouden wedstrijd over een zelfde hoeveelheid tabak 68 minuten 29 sec. Opa is thans in training om de wereldkampioen bij een volgende gelegenheid „knock out" 'te roken. 9ffllloenen dames zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA GELEI. (Advertentie) K.V.P. EN GROEP-STEENBERGHE. In de „Volkskrant" schrijft de heer W. J. Andriessen, voorziter van de Kath. Volkspartij, een beschouwing groep-Steenberghe in de K.V.P. De heer Andriessen gaat de houn ding na, door de groep ingenomen en merkt op: In dit licht beschouwd kan derhalve niet worden gesproken van een dissi dente groep, doch slechts van een or ganisatorisch te aanvaarden poging om in overleg met de leiding van de partij voor bepaalde meningsver schillen een oplossing te vinden. Dat dit is gelukt vinden wij een feit van belang. De opmerking is gemaakt, dat dit overleg moest leiden tot toegeven aan een groep conservatieven. Is deze op merking objectief gezien houdbaar! Ons dunkt van niet. Immers, indien dit zo zou zijn, dan zou dit moeten blijken uit de resultaten welke uit het overleg zijni voortgekomen. Wan neer men echter kennis neemt van de punten welke de groep-Steenber- ghe aan de orde heeft gesteld en dan met name die onderwerpen wel ke de praclische politiek raken en men constateert, dat deze punten naar de K.V.P.-commissie voor het verkiezingsprogram ter verdere be handeling zijn doorgezonden, dan zou het ontwerp verkiezingsprogram de weerslag van dat conservatisme heb ben moeten ondervinden. Nu zijn wij van oordeel, dat hoe men ook over dit ontwerp moge denken van een conservatief ontwerp onmogelijk kan worden gesproken. Misschien is het program in zijn concept wat te uit voerig. Misschien spreekt de samen vatting welke ervan gemaakt is méér aan. Maar conservatief is het stellig niet. Integendeel, het is een evenwichtig stuk, waarin de fundamentele pro blemen niet onaangeroerd zijn gela ten en waarin ook brandende vraag stukken, welke in verschillende sec toren van het maatschappelijk leven aan de orde zijn, werden opgenomen. Wanneer nu de groep-Steenberghe zich achter dit ontwerp-program plaatst en een beleid, dat de uitvoe ring van dit onwerp-program naar geest en inhoud wil verwezenlijken gaarne en actief steunt, dan is dit met conservatisme maar moeilijk in over eenstemming te brengen. Ook prof. Duynstee heeft deze houding aange nomen, omdat ook hij immers aan de besprekingen heeft deelgenomen en van een tegengestelde houding zijner zijds nergens is gebleken. Het com muniqué werd immers in volledige overeenstemming tussen de groep en het dagelijks bestuur van de K.V.P. samengesteld. Een andere vraag is natuurlijk of deze houding overeen te brengen is met het artikel dat hij op, de dag van het verschijnen van het communiqué in „De Maasbode" schreef. Prof. Duynstee had dit artikel niet moeten schrijven, omdat het tendenzen be vatte welke met de verkregen over eenstemming moeilük,zijn te rijmen. Wij zijn van oordeel, dat het overleg geleid heeft tot het vinden van een juiste synthese, welke haar basis vindt in de gemeenschappelijk bele den en aanvaarde 1 eginselen en nor men. Aldus gezien is het verkregen) resultaat, zowel voor het katholieke volksdeel als voor het land, van grote betekenis. Het zal er aan kunnen meewerken de komende verkiezingen tot een succes voor de K.V.P. te ma ken. (De benadrukking geschiedde door ons, Red. L. Crt.). naar Robert toe, sloeg haar armen om zijn hals en bood hem in lieflij ke verlegenheid haar zachte rode lippen. Waarom doe je zo koel teeen me liefste? fluisterde ze nauwelijks hoorbaar. Toen kuste hij haartalloze malen. Langzaam kwamen ze weer tot rustige bezinning en toen pas gaf hij haar antwoord: Toen ik hoorde, dat je zo op eens zo ontzettend rijk was geworden voelde ik m'ij heel ongelukkig. Ik vond het vervelend, dat de menses misschien zouden zeggen, dat je geld een rol speelde in mijn liefde. Lachend legde zij de hand op zijn mond. Jij dommerd! Toen jij je zoveel moeite voor mij gaf, wist immers niemand iets van die onverwachte er fenis en ik zelf wel het allerminst. Ik heb altijd gedacht, dat die oom al lang dood was. Ik hield van jouw, Robert, zodra ik je zag. En ik weet dat het met jouw precies zo was. Want alleen uit liefde heb je naar mij gezocht. Wanneer jij dat niet ge daan had, dan was ik verloren ge weest. Wat had ik moeten beginnen'' De politie zou nooit iets van mijn ontvoering gehoord hebben, als jij er hun aandacht niet op gevestigd had Slot volgt Tussen Nederland en de West-Duitse Bondsrepubliek is gisteren een overeenkomst gesloten, waarbij iyin bepaalde Nederlandse mijnen het recht wordt gegeven kolenlagen op Duits gebied af te graven. De overeenkomst werd In Bonn getekend door de ministers prof. v. d. Brink en prof. Eriiard. De Nederlandse mijnen, die met haar afgravingen sedert geruime tijd Duits gebied genaderd zijn, zijn nu in de gelegenheid om de kolenwinning voor lange tijd voort te zetten, waardoor ons land In staat zal zijn gedurende een periode van veertig tot vijftig jaren zijn eigen productie met twee tot driehonderdduizend ton per jaar te verhogen. Min. v. d. Brink in West-Duitsland Het Bundesverband der Deutschen Industrie heeft Vrijdag ter ere van minister van den Brink een ont vangst georganiseerd, waarbij ook de West-Duitse minister van economi sche zaken, prof. Erhard, aanwezig was. Profa van den Brink zeide, dat Europa alleen dan gezond kan wor den, wanneer alle delen, waaruit 't is samengesteld, goed functioneren. Wie gemeend heeft, dat de economi sche betrekkingen tussen Nederland en Duitsland voor goed verbroken zouden zijn, heeft over het hoofd ge zien, dat het leven geen stilstand kent. Duitsland en Nederland kun nen elkander bij de strijd "om het be staan wederkerig steunen. De vice-president van het Ver band, P .A. Menne, legde er de na druk op, dat een verdieping van de betrekkingen tussen Duitsland en Nederland in het belang is van bei de landen. Hij herinnerde aan de gunstige mogelijkheden voor het han delsverkeer tussen beide landen.. Nederland neemt op het ogenblik onder de afnemers van Duitsland de eerste plaats in. Op de lijst van le veranciers staat Nederland op de tweede plaats. Met een waarde van in totaal 2,8 milliard Mark in 1951 heeft de totale omvang van het goe derenverkeer tussen beide landen die van vóór de oorlog sterk over troffen. Minister van den Brink hoopt, dat de Ned. regering in staat zal zijn op 1 Maart a.s. de verminde ring van 5 pet. voor de vrije invoer lijst voor een groot aantal Duitse producten weer op te heffen. De minister ziet, naai hij Vrijdag te Bonn verklaarde in het streven naar protectionisme van de Duitse land bouwers een sterke belemmering voor een uitbreiding van de handel tussen Nederland en Duitsland. VERGISSING BIJ AANBESTEDING Twee Wierdense aannemersfirma's J. Dollen en Zoon en M. J. Dollen en Zoon. hebben beide een vergissing van ƒ10.000 gemaakt bij de aanbeste ding van 20 woningen te Wierden. Zij maakten bij de opstelling van hun be groting een optelfout. Een dag nadat de uitslag van de aanbesteding bekend werd ontdekten zijn hun fout en stelden B. en W. van Wierden er mee op de hoogte. Beide firma's hadden ingeschreven voor 161.400.in werkelijkheid had dit echter 171.400 moeten bedragen, naar beide firma's verklaarden. Het gemeentebestuur van Wierden zal thans nagaan of hier werkelijk van een vergissing sprake is. De op één na laagste inschrijver is H. Hedeman, Nijverdal, voor 164.000. Bronzen beeld van Riebeeck Bestemd voor Culemborg Het gemeentebestuur van Kaapstad wil Culemborg een bronzen stand beeld van Jan van Riebeeck ten ge schenke aanbieden. De Kaapstadse vroedschap schreef: Dit is ons 't groot genoe om u te kan meedeel dat ons Raad die wel bekende Afrikaanse beeldhouer, Wil len de S. Hendriks, opdrag gegee het om 'n brons borsbeeld anderhalfmaal die levensgrootte van Jan van Rie beeck te laat maak. Die hoop wordt uitgespreek dat u hierdie borsbeeld sal aanvaar as 'n ewigdurende herin sering aan die geschiedkundige bande tussen ons stede en dat, die uitwisse ling van geskenke 'n simbool sal blv van 'n langdurige vriendskapsband, nie alleen tussen ons twee stede, maar ook tussen ons twee lande. MENSA IN DELFT GEOPEND. Gistermiddag heeft onder grote belangstelling de minister van Onder wijs, prof. dr. F. J. T. Rutten, te Delft de Mensa, eetgelegenheid voor studenten, officieel geopend. De bur gemeester noemde de Mensa een be wijs, dat verandering is gekomen in de structuur van het academisch le ven. Tenslotte deelde hij mee, dat de industrie het grote belang inziet van behoorlijke sociale omstandigheden van de studenten en dat in dit ver band van de B.P.M. een belangrijke gift is te verwachten, welks voor beeld door andere industrieën zal worden gevolgd. Nadat de architect, de heer H. Postel, nog had medege deeld, dat de vrije academie te 's-Gravenhage het maken van wand schilderingen had aangeboden, sprak de minister de openingsrede uit. Aardgas voor het Noord-Oosten De voorzitter van de Friese Ka mer van Koophandel deelde giste ren in zijn nieuwjaarsrede mee, dat de regering te kennen heeft gege ven aardgas in de eerste plaats ter beschikking te zullen stellen aan het Noord-Oosten van ons land Boven dien zal dc toepassing van aardgas aan de ontwikkelingsgebieden in het Noorden des landr. ren goede komen. Met de aanleg van een pijpleiding wordt binnenkort een aanvang ge maakt, zodat met de aflevering van aardgas nog de eerste helft van 1952 zal kunnen worden begonnen. Daarvoor is voorlopig 45 millioen kubieke meter per Jaar beschikbaar dat betekent 9J millioen kubieke meter gas berekend op basis van stadsgas. dat een lagere calorische waarde heeft dan aardgas. HARSKAMP WORDT UITGEBREID Naar de Tel. uit betrouwbare bron verneemt bestaat het plan om op kor te termijn een groot gedeelte van het z.g.n. Loobos tussen Harskamp en Kootwijk bij het infanterieschiet- kamp De Harskamp te trekken. Opnieuw zal dus een stuk natuur schoon op de Veluwe ten offer val len aan de uitbreiding van een mili tair terrein. Twee torenkranen omgevallen Tijdens een hevige stormvlaag is Vrijdagmiddag bij de N.V. Boele's Scheepswerven en machinefabriek te Bolnes een torenkraan in bewe ging gekomen en omgevallen, daar bij een andere kraan meesleurend. Ben kraandrijver kwam om het le ven, twee personen werden licht gewond. Om ca. half een wilde men een 20 a 25 m. hoge torenkraan gaan ge bruiken. De installatie werd losge maakt doch door de storm begon de kraan te rijden. De arbeider, die, op de kraan gezeten, 'een botsing met een andere kraan zag aankomen, verliet terstond zijn plaats. Dit is zijn behoud geweest. Want nadat beide kranen op elkaar waren ge botst vielen zij om, waarbij de 43- jarige H. Mol uit de Waleherense- straat te Rotterdam werd gedood. Het ongeval deed zioh voor tijdens schafttijd, zodat er geen andere ar beiders in de tuurt waren. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. Door gasverstikking gestorven In een pand aan de Jericholaan te Rotterdam is gistermorgen de 82-ja rige J. G. Hijberg om het leven geko men door gasverstikking. Zijn vrouw, mevr. S. Hijberg-Ledeboer, moest in ernstige toestand in het ziekenhuis Bergweg worden opgenomen-. Een buurvrouw, die de oudjes 's morgens een kopje koffie kwam brengen, kreeg op haar bellen geen gehoor. Zij waarschuwde een agent, die een ruit insloeg, waarna men een onderzoek kon instellen. De oude heer bleek te zijn overle den door gasverstikking, doch zijn echtgenote leefde nog. In de keuken stond een gasfornuis en op een van de pitten, die nog brandde, stond een lege ketel. Men vermoedt, dat er er gens in de gasleiding een lek zit. De politie heeft de zaak nog in onder zoek. DOOR TREIN GEGREPEN Vrijdagochtend is op het station netje te Heino de 55-jarige H. P., die met zijn dochter stond te wachten op de trein naar Zwolle, door de loco motief van de binnenkomende trein gegrepen en enige meters meege sleurd. Zwaar verminkt bleef P. tus sen de rails liggen. Korte tijd na het ongeval is de man overleden. De trein had een half uur vertraging. ARBEIDER VERDRONKEN Gistermorgen omstreeks elf uur is de arbeider D. Kievid uit Den Bosch op de plas „IJzeren Oirfö" verdron ken Hij verrichtte met de arbeider A. Lankhuizen uit Lage Zwaluwe werk zaamheden op de plas. Het bootje, waarin zij zich bevonden is omgesla gen. De heer Lankhuizen wist zwem mende de oever te bereiken. 14 huizen zonder dak De bewoners van het tuindorp Kethel bij Schiedam hebben gister middag bange uren doorgemaakt. Om vijf over half twee werd van de pan den aan de Haagse Singel een tip van het dek van de montagewonin gen aldaar door de Noordwester- storm opgelicht en in korte tijd lag na een dubbele salto het ru.'bbero;d dak van elf woningen in de achter tuinen. Onmiddellijk werden de po litie en de gemeentelijke woning- dienst gewaarschuwd. Om ongeveer •half vier kon aan de aannemer Vlug man uit Kethel opdracht worden gegeven zo sooedig mogelijk, ja zelfs nog voor de avond, de woningen dicht te krijgen. Het gevolg was, dat hij uit diverse omliggende nlaatcen arbeiders van het werk moest halen om te helnen. Enkele huizen liepen zeer zware schade op. ARBEIDER KAN EMIGREREN MET BLANCO STRAFREGISTER. De president van de Zwolse recht bank ging Donderdag accoord met het voorstel van de Officier van jus- I titie tot het uitstellen van de zaak tegen een arbeider op een melkfa briek, die volgende maand zal emi greren naar Canada. De man had j valsheid in geschrifte gepleegd door te hoge aantallen lege, ingeleverde j flessen te noteren. De „winst" werd j met de melkventers gedeeld. Emigratie vergt een blanco straf- j register, weshalve de rechtbank be- sloot de zaak uit te stellen tot 24 Aril. De onder veel protest ingevoerde melksanering te Utrecht heeft tot 'n conflict geleid tussen de regerings commissie enerzijds en de drie vrou wenverenigingen (Ned. Ver. v. Huis vrouwen, R.K. Vrouwengemeenschap en de Chr. Vrouwenbond) anderzijds. Vertegenwoordigers van deze bon den waren uitgenodigd zitting te ne men in de vertrouwesscommissie om mede eventuele klachten te onder zoeken De huisvrouwen wilden dat echter alleen, wanneer aan haar eis gevolg werd gegeven, dat elke huis vrouw in haar wijk de keus moest hebben tussen drie, op zijn minst 2 melkslijters. De regeringscommissie heeft echter thans deze eis afgewe zen. De gezamenlijke huisvrouwen zul len zich over nieuwe stappen bera den meldt het N.v.d.D. Men ver wacht, dat zij alle vrouwen zullen ad viseren, van nu af slechts melk van de slijter te betrekken en andere ar tikelen, zoals boter, kaas en eieren, bij de kruidenier te halen. In het theoretische geval, dat alle huisvrou wen dit advies opvolgen, zouden de melkboeren nooit aan het hun toege zegde loon toekomen. DE KAPPER VAN EEN. Wederom prijkte op de rol van de arrondissementsrechtbank te Assen de naam van de kapper vani Een M. J. van R., thans vertoevende in Antwer pen. Zoals men weet was hij veroor deeld tot het betalen van de onder houdskosten voor zijn vrouw en de beide kinderen, doch aangezien hij in gebreke bleef ook maar een cent te betalen, werd tegen hem een gevan genisstraf van twee jaren geëist. Heden moest van R. zich hiervoor verantwoorden, doch hij was weder om niet verschenen. Wel was thans zijn echtgenote W. H. aanwezig, die een droef relaas ophing van de na righeden, die zij tijdens het huwe lijk met van R. heeft doorgemaakt. Zij eiste thans de onderhouds-kosten op. De officier vani justitie persisteer de daarna bij zijn eis van twee jaren gevangenisstraf. Nogmaals de zaak v. d. Putten Naar wij vernemen is de heer F. H. van der Putten niet tevreden met het antwoord, dat de minister van Oorlog ir. C. Staf dezer dagen heeft gegeven op de vragen van het Twee de Kamerlid G. Ritmeester. De heer v d- Putten is van mening, dat de minister door dit antwoord zijn re habilitatie waardeloos heeft gemaakt en hij is niet voornemens zich hier bij neer te leggen. Het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond staat in deze kwestie achter de heer v. d Putten. Zoals men weet had de commis- sie-Zaayer aanbevolen een onderzoek naar de geestvermogens van de heer v. d. Putten te doen instellen en hem ongeschikt verklaard voor de uitoefening van een ambtelijke func tie. De minister is toen evenwel niet op de suggesties van de commissie ingegaan, heeft een psychiatrisch on derzoek niet nodig gevonden en de heer v. d. Putten gehandhaafd in 's lands dienst. Daarmede was de heer v. d. Putten gerehabiliteerd, doch uit het antwoord van de minis ter op de vragen van de heer Rit meester bleek, dat de bewindsman zich toch niet wilde distanciëren van de conclusies van de commissie- Zaaijer. De heer v. d Putten voelt zich door deze houding van de mi nister gekrenkt en weigert daarin te berusten. De Sliedrechtse spaarbank Geld is verdwenen De Sliedrechtenaren dit tot hun schade geen gebruik maakten van de bekende spaarbanken ter plaatse aldus het Alg. Dgbl. en er de voor keur aan gaven hun spaarpenningen toe te vertrouwen aan een particu lier, die een iets hogere renie in het vooruitzicht stelde, zullen wellicht hun spaargeld tot de laatste cent toe kwijt zijn. De mededeling van de oudste zoon van de onlangs overleden spaarbank houder dat het déficit van ruim 60.000 gulden nog niet is vastge steld en dat de baten de lasten wel licht zullen overtreffen, omdat er nog uitstaande vorderingen zouden zijn, komt in een helder licht nu is gebleken, dat hü zich nn zijns va ders dood gehaast heefr de erfenis te verwerpen De beide andere erf genamen aanvaarden de nalaten schap onder voorrecht van boedel beschrijving wat onder de gegeven omsiandigheden practisch op het zelfde neerkomt. De weinige door Pa de Baat nage laten bescheiden, alsmede het kas saldo van 6 ziir. inmiddels op last van de Officier var. Justitie in be slag genorren en zo is dan ook een justitioneel onderzoek gaande. Na vorige débiaces drepf de thans overledene zijn zaken ten huize van zijn oudste zoon die directeur is van de Sliedrechtse Verzekeringsmaat schappij. Deze wijst echter alle ver antwoordelijkheid van de hand. wie verder denI koopt motvrU l

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6