groene DUINSTREEK MACHINIST Het R.K. Vrouweng Ide koos vier nieuwe bestuursleden Rijnstreek W. FRIJLING lste Verkoopsters gevraagd HOGE BIJVERDIENSTE BESTELWAGEN V1 Bloemlusttentoonstelling ZATERDAG 19 JANUAKI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Nog steeds geen presidente! In de grote bovenzaal van de Turk werd gisteravond de jaarvergedering gehouden van het R.K. Vrouwengilde afd. Leiden. Nadat mevr. A. Tolenaar-Roebroek, die als vicepresidente de vergade ring leidde, voor de leden en de gas ten nog eens het doel van het gilde had belicht, werden door haar de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse uitgebracht. Het jaar 1951 was een goed en actief- beleefd jaar voor de vereniging. Het kassaldo over 1951 bedraagt 99. Door periodiek aftreden van enkele bestuursleden en het bedanken van andere, was een vacature ontstaan van vijf leden. De door het bestuur gestelde candidaten werden allen bij acclammatie gekozen. Het waren: me vrouw BarendsenBik (herkozen), mevr. G. KnaapDieben, mevr. A. van ZijpZonneveld, mevr. T. Grün- demann-Plouvier en mevr. Mol-Bol- sius. De functies zullen „in conclave" worden verdeeld. Voor het president schap kan men nog tot en met Dins dag zijn stem uitbrengen. Mevr. J. MandersVermeulen dankte mevr. Tolenaar voor haar harde wer ken gedurende de afgelopen periode en betreurde het, dat deze uitsteken de vicepresidente heeft geweigerd zich te laten herkiezen, al billijkte zij de motieven, die haar daartoe bewo gen. Vervolgens wekte zij de leden, om als vrouw actief in het openbare leven werkzaam te zijn. Er is nog •deeds geen R.K. vrouw in de raad bijv. en dat is een beschamende ach terstand, vond spr. Pater Calasanctius (O.F.M. Cap.) 'bood mevr. Tolenaar namens de ver eniging een orchidee in vaasje aan. Het kankervraagstuk. Na de pauze sprak dr. T. Wydinck, arts, over het kan'kervraagstu'.. De aangekondigde onderwerpen ,.Wan neer waarschuwen wij de dokter?' en „Hoe worden en/of blijven wi. slank?" moesten wegens de beperkt heid van de tijd onbesproken blijven. Spr. begon met een definitie van de term „gezwel" en toonde het ver schil aan tussen een gezwel en een zwelling. De vraag of de kanker is toegenomen, achtte pr»r :1- *-» beantwoorden. Het aantal sterfgeval len per 100.000 inwoners is ue. gio- ter geworden, maar men moet óók niet uit het oog verliezen, dat de leeftijdsgrens van de mens naar bo ven i verschoven en dat de onder zoek-methodes en de diagnostiek zo veel verbeterd zijn. De kanker is nog steeds niet doodsoorzaak no. 1. Wat spr. wel verontrustend toege nomen achtte, was de longkamer. Aan de hand van een uiteenzetting over het wezien van de kanker legde spr. uit, waarom we de oorzaak nog niet kennen en óók, waarom wij de kanker bijna altijd in een ver-gevor derd stadium ontdekken. Pas wan neer een orgaan in zijn functie wordt gestoord, worden wij attent op ge vaar. Spr. behandelde o.m. de zgn. „kan kerverwekkende stoffen en omstan digheden, besprak de algemene symptomen en nieuwe geneeswijzen en gaf practische wenken. Dat deze causerie met grote aan dacht werd gevolgd, behoeft wel geen betoog. VERSLAG VAN DE SOCIALE RAAD TE LEIDEN. Overzicht van 1944 t.m. 1950. Verschenen is een zeer uitvoerig verslag van de Sociale Raad te Lei den over de jaren 1944 tot en met 1950. Hierin zijn verslagen opgeno men van de verschillende commis sies, zoals die voor de Onderhouds plicht, de ongehuwde moeder en haar kind, enz. Aan de toepassing van de Armenwet is een afzonder lijk hoofdstuk gewijd, met een lijst van instellingen van weldadigheid, het reglement en de normen van de Dienst voor Sociale Zaken, de ge neeskundige armenverzorging, enz. Voorts wordt een beknopt overzicht van het maatschappelijk werk gege ven en tenslotte zijn er enige bijla gen toegevoegd over uiteenlopende sociale aangelegenheden. Bij elkaar een keurig verzorgd boekje, met een J v/oord vooraf van de heren St. Men ken en mr. P. A. van Toorenburg, i voorzitter en secretaris. Iedereen, die op een of ander terrein met het so ciale werk te maken heeft, zal er veel nuttigs in ontdekken. „ST. CHRISTOFFEL". Gisteravond vergaderde de afd. Leiden van de Ned. Kath. Ver. van Handeusreizigers, enz. „St. Christoffel" in De Harmonie, onder voorzitterschap van de heer Co- nijn, die een zeer uitvoerige en be langwekkende Nieuwjaarsrede af stak. Plaatsgebrek verhindert ons hierop thans nader in te gaan. Wij hopen er a.s. Maandag uitvoerig op terug te komen. De dok'ersdiensl wordt morgen waargenomen door de doktoren: van Bockel, de Graaff, Kors, Me ij boom, en Veldhuizen. Apotheken: De avond nacht- en Zondagsdienst der apotheken tc Lei den wordt van Zaterdag 19 Jan 13 uur tot Zaterdag 26 Jan 8 uur waar genomen door: de Apotheek Herding Blanken, Hoge woerd 171 teL 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136 Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Aoo'heek, Wilhelminapark no. 8, tel. 26274. Vcwï de HAAGS GERECHTSHOF. Het dienstmeisje en het lepeltje. Voor het Haagse Gerechtshof stond in hoger beroep een 19-jarige dienst bode uit Leiden, die wegens diefstal van een zilveren suikerschep was ver oordeeld tot 11.— boete subs. 10 da gen hechtenis. Zij werkte bij een kapper en had haar ontslag ingediend. Mevrouw had die dag in het nachtkastje op het dienstbodenkamertje gesnuffeld en daar het lepeltje gevonden. Verdachte vertelde in hoger beroep voor het Haagse Hof, dat het kind van haar mevrouw met het lepeltje had gelopen. Zij had het afgepakt, eerst in de keuken opgeborgen en later in haar schotzak gestoken. Toen zij 's middags van haar kamer werd geroepen had zij alles uit haar schort zak in haast in de la geschoven, zo vertelde zij. Terwijl zij 's middags weg was had mevrouw het lepeltje gevonden, 's Avonds zei mevrouw dat zij het lepeltje gestolen- had, maar dit ontkende verdachte. Meteen moest zij verdwijnen, want dieven konden ze niet gebruiken, zo verklaarde ver dachte. Zij weet het gebeurde aan een ongelukkige samenloop van om standigheden. De mevrouw vertelde als getuige, dat het absoluut niet de bedoeling was om er een politiezaak van te ma ken, maar toen de vader van het meisje met een eis voor twee weken loon kwam, was het balletje gaan rollen. De procureur-generaal vond de verklaring van de dienstbode onaan nemelijk. temeer omdat er al eens eerder iets dergelijks was gebeurd. Hij vroeg verhoging van de boete tot 30.De verdediger meende dat er buitengewoon weinig vast stond. Het bewijs was z.i. niet geleverd en hij vroeg vrijspraak. Uitspraak 1 Febr. Zaterdag 19 Januari, i De pas opgerichte volleybalclub, onderafdeling van de R.K. Gym.ver. „Sportief" start a.s. Maandagavond in de gym.zaal Ursulasteeg. De ju nioren (1417 jaar) van 7 tot 8 en de senioren van 8 tot 9 uur. Zijn er nog liefhebsters? Zij kunnen zich gewoon op het oefenuur aanmelden. Nog een gymnastisch bericht, nu van de R.K. Gym.ver. „Victorie". We zijn gewoonweg vol van die dioce sane rhythmische wedstrijd, die morgenmiddag in de Stadsgehoor zaal wordt gehouden. De deelnemen de dames moeten uiterlijk om kwart over een aanwezig zijn. Wat de fBes avond in Den Burcht betreft, vernemen we zo juist, dat na afloop van het toneelstuk gedanst zal wor den onder leiding van Evert Caste- lein. Tot twee uur maar liefst! De ouders, die geen lust in dansen heb ben en dus na het spel naar huis gaan, worden vriendelijk verzocht hun kinderen beneden de 16 jaar mee te nemen, omdat dezen niet zonder geleide op het bal mogen blijven. Hetgeen wij zeer verstan dig vinden. Voor deze feestavond van morgen kan van 11 tot 12 uur plaats besproken worden in Den Burcht. We mogen de heer B. Lut wel ge lukwensen, want gisteren slaagde hij, als leerling van mevr. C. Somaini Becherer voor het associatie-examen Franse Handelscorrespondentie. De Ver. voor Experimenteel Radio- onderzoek in Nederland, de Veron, afd. Leiden, heeft het plan opgevat een opneemcursus voor morseseinen te beginnen, wanneer er tenminste voldoende liefhebbers voor zijn. De cursus zal worden gegeven op een golflengte in de 80 en 40 meter band, zodat vrijwel iedereen, die een radiotoestel heeft, deze gratis lessen thuis kan volgen. Wi<- heeft inte rene? Bel dan even naar de secre taris, Geverstraat 39, Oegstgeest, tel. 26608. En de Leidse Smalfilm Liga ro-pt de leden bijeen voor een belangrijke avond, a.s. Donderdag, in de s'.udio van de heer J. Pieëte, Uiterstegracht IÉ. Er wordt een zeer belangrijk on derwerp besproken: het maken van een clubfilm. De onderlinge film- wedstrijd wordt op 31 Jan. a.s. ge houden, 's avonds om 8 uur in „In den Vergulden Turk". Het hoekhuis Lokhorststraat-Pie terskerkgracht is niet meer. We heb ben U al eens verteld, dat men met de afbraak van dit bouwvallige en voor de omgeving gevaarlijke pand begonnen was. Welnu, het is met de grond gelijkgemaakt. Thans worden de funderingen nog verwijderd en dan zal er een lege, kale plek ont staan zijn in dit oude, romantische stadsdeel. Moge er spoedig een goe de oplossing voor gevonden worden! Tenslotte moet U nog weten, dat „Limburgia" Leiden na rijpelijk overleg met Prins Jaques I en zijn Raad van Elf besloten heeft het Car navalsfeest ook dit jaar weer luister rijk te vieren, dit jaar in het St An- tonius Clubhuis aan de Mare, op Zondag 24 Febr. a.s. De beroemde Leidse Edelweis-kapelle" zal mede werking verlenen. STADSKOK. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Jan Groente. Per 100 kg.: rode kool 11.10—13.60. sav. kool 7.6012.30, groene kool 11.80 —14 80, boerenkool 10.70—12.20, ra. pen 3 20, prei 8—20 kroten 9.90 —17.20, kroten gekookt 23—29. uien 1539, peen 1526. spruiten 12 —38 andijvie f 53—74 Nero 12—38 witlof 838, per 100 stuks: salade 517.60 knolsederie 3.2012.60; per 100 bos: Selderie 5 407.10. TER AAR. 18 Jan. Groente. Witlof I 2029 cent, idem II 1019 cent, idem stek 310 cent, spruiten 3033 cent, idem los 1319 cent, glas. andijvie 25—48 cent, rode kool 13—15 cent, witte kool 6 cent, groene kool 9 ct., sav. kooi 910 ct., prei 1618 ct idem II 8 cent. broeivet 26 cent, uien 2732 cent Rammenas 7 cent kro ten 14 cent. waspeen 1316 cent id. B 8 cent, aardappelen 10 cent alles per kg., knolselderij 3 cent per stuk, boerenkool 4560 cent, stoofsla 1.70 per kist. ROELOFARENDSVEEN, 18 Jan. Groente. Witlof I 17—27, 'dem II 1018, rode kool 1011. sav kool 1012. spruiten f 1526, uien 1633. andijvie 5865, knolsel derij 10—11 per 100. Verandering in de N.A.V.O.? Een „politieke Eisenhower" Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in Parijs zal de komende bijeenkomst van de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie te Lissabon mogelijk leiden tot vervanging van verscheidene NAVO-organisaties door é4n enkele groep op hoog niveau Deze kringen voorspellen het af schaffen van de raad van plaatsver vangers, de raad voor defensiepro ductie en de financiële en economi sche raad. Zij zouden vervangen worden door een nieuwe, perma nente groep met een hoofdkwartier in of bij Parijs in de nabijheid van het geallieerde hoofdkwartier, de MSA en de 18 landen omvattend or- ganisotie voor Europese Economi sche samenwerking. De belangrijkste post van dit nieuwe orgaan zou worden bekleed door een secretaris-generaal, een soort „politieke Eisenhower", die aan het hoofd zou staan van een staf van internationale deskundigen die in staat zijn defensie; productie alsme de politieke problemen, dite nu door afzonderlijke stavei te Parijs, Lon den en Washington worden behan deld, af te werken. Men acht het waarschijnlijk, dat voor de post van secretaris-generaal een Europeaan zou worden aange wezen en als mogelijkheden worden de namen van de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken Stik ker, Spaak (België) en Hervé Al phand (Frankrijk) genoemd. Engeland en China In gezaghebbende kringen te Washington is Vrijdag vernomen, dat Engeland zijn erkenning van het i communistisch regiem in China zal intrekken, indien de Chinese com munisten een eventuele wapenstil stand in Korea mochten schenden. Dat zou slechts één van de vele krachtige maatregelen zijn, die in het gestelde geval tegen communistisch China genomen zouden worden. Een woordvoerder van het Britse min-isterie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Engeland en Amerika en zekere andere mogend heden op het ogenblik overleggen wat er gedaan zal worden als geen overeenstemming met de communis ten over een wapenstilstand op Ko rea wordt bereikt. De woordvoerder weigerde de andere betrokken landen te noemen. Spanning in Tunis In Tunis cn de andere grote ste den van het Franse protectoraat Tu nesië hCcrsi cei uiterst gespannen toestand de bevolking is tot een algemene staking cpntioepen en auto's cn bussen werden met stenen bekogeld mulvt de Franse politie zes der voornaamstnationalisten leiders en een zestal vooraanstaan de communisten heeft gearresteerd en per vliegtuig naar een geheime i bestemming heelt gebracht. Deze maatregel volgde op de on lusten van de laatste dagen, waar- I bij drie doder, en een zestigtal ge- j wonden ielen bij protestdemonstra ties tegen het vc-rhod der Fransen, om een congres van de nationalis tische Ned-Desiour-partij te hou den. OgonbJ-kkelijk hebben de mornen- J teel in Parijs verblijvende Tunesi sche ministers overleg gepleegd met de vertegenwoordigers der Arabi sche iardrn en van Pakistan, waarna de twee Tunesische minister.- de Vei ligheidsraad hebben verzocht om in te grijpen. Zij hebben alle lei ders van de delegaties bij de UNO te legrafisch van deze stap op de hoog te gesteld. KATWIJK AAN DEN RIJN De doktersdiensten voor wat betreft de patiënten van de doktoren Bergman, Hueting en Van der Laan, worden Zondag waargenomen door dokter Bergman. LEIDSCHENDAM DE AGRARIËRS IN HET TOEKOMSTIG LEIDSCHENDAM. In het kader van het wlntcrpro- gram van de L.T.B. heeft de heer H. P. Greuter, hoofd van de R.K. lagere tuinbouwschool, zijn visie gegeven over het huidige en toekomstige Spr. ging allereerst de toestanden na van de stads- en plattelandsbe volking, om zich daarna af te vra gen wat er in de naaste toekomst van Leidschendam zal worden. Leidschendam is niet meer de agra rische gemeente zoals vroeger, hoe wel de agrariërs nog terdege hun in vloed kunnen doen gelden. Stad en land zyn tijdens de oorlog wel dich ter bij elkaar gekomen, maar de af stand, wat betreft de levenswijze is nog even groot. De stedeling is be weeglijker, terwijl de plattelandsbe volking rustiger en meer bescheiden leeft. Men moet meer aandacht aan de ontwikkeling besteden. Vakoplei ding en ontwikkeling stellen de kin deren in staat zich betere levensom standigheden te scheppen. Volgens spr. is het noodzakelijk, dat de jon geren een kern-club vormen, opdat c!e verschillende problemen toege licht en besrpoken kunnen worden. De boeren en tuinders moeten een voorbeeld nemen aan de midden stand en de arbeidersbeweging, die veel offeren voor hun kinderen, om dat zij er van doordrongen zijn dat de kinderen de bouwers zijn van de nieuwe maatschappij. De goede gewoonten en de chris telijke gebruiken van het platteland moeten behouden blijven. En om dat te bereiken is het van belang dat de boeren en tuinders zich van alles op de hoogte houden opdat zij te gelegener tijd hun verlangens naar voren kunnen brengen. Leidschen dam gaat een belangrijke uitbreiding tegemoet en zoals de burgemeester heeft medegedeeld zal de Leidschen- damse bevolking uitgroeien tot 30 of 40 duizend inwoners. Daardoor zal de agrarische bevolk'ng worden te ruggedrongen en zal Leidschendam geen Leidschendam meer blijven. Dan zal het noodzakelijk zijn, dat de boeren en tuinders bij de ontwikke lingsplannen een woordje meespre ken. Jaarvergadering K.A.V. In de jaarver°adering van de K.A.V. o.l.v. mevr. De KorteLans zijn de ver slagen van secretaresse en penning meesteresse uitgebracht. Deze ver slagen gaven blijk van,een opgewekt verenigingsleven. Dat de K.A.V. in de volle belangstelling staat blijkt o.a. uit het grote ledental, dat de thans 4 jaren oude veren:ging telt n.l. 204. De penningmeesteresse rap porteerde dat het kassaldo 141, bedraagt, wat gezien de vele uitga ven een groot succes genoemd mag worden. Tot kas-controleuses werden geko zen de dames Van Niel, Rijsdijk, Teunissen en Vermeulen. Een hoofd punt van de agenda was de verkie zing van een nieuwe voorzitster" in de plaats van mevr. De KorteLans. Met alg. stemmen werd de secreta resse mevr. De WitLans tot presi dente gekozen. De g.a., kapelaan v. d. Voort, bracht woorden van dank aan het adres van de afgetreden voorzitster onder wiens leiding de vereniging steeds in ledental is toe genomen. Het eigen koortje van de K.A.V. heeft de bijeenkomst door enige zang nummers opgeluisterd. LISSE TWEEDE BLOEMLUST- TENTOONSTELLING Van 22 tot en met 26 Januari is de grote hal van het Veilinggebouw aan de Grachtweg te Lisse weer een bloe- menpaleis. Duizenden tulpen, narcis sen en hyacinten in een grote ver scheidenheid van kleur zullen er weer op kunstzinnige wijze gerang- schikt zijn met bloeiende voorjaars heesters. De meest bekende kwekers stellen er hun nieuwe aanwinsten ten toon en kampen cm de 8 zilveren wissel bekers en 2 deGnitiei-e prijzen, waar ender een publieksprijs. Trok de Kersttentoonstelling reeds meer dan 7.000 bezoekers en bijna het dubbele aantal van het vorige jaar, voor deze tentoonstelling be staat ook weer grote belangstelling. Deze tentoonstelling bestaat uit 2 gedeelten, want in een aangrenzende nal wordt een oppervlakte van 1400 vierkante meter ingenomen door een mechanisatie - tentoonstelling. De nieuwste machines, die in het bloem bollenvak worden gebruikt, en soms zeer vernuftig zijn van samenstelling staan er opgesteld en worden voorzo ver dit mogelijk is gedemonstreerd. De tentoonstelling wordt op 22 Ja- OEGSTGEEST PASTOOR LOOYAARD IN BESTUUR VAN „NAT. BEDE VAARTEN NAAR LOURDES". Pastoor J. J. C. M. Looyaard is door de bisschop benoemd tot bestuurslid Van de ver tot samenstelling van Nat. Bedevaarten naar Lourdcs in welke functie hij de opvolger is van de kortelings overleden pastoor J C. de Moei van Boskoop. De eerste be devaart, welke de pastoor in zijn nieuwe functie zal maken, wordt zijn 25e reis naar Lourdes. VOORSCHOTEN De Zondagsdienst wordt gedu rende dit weekeinde waargenomen door dr. M. v. d. Stoel, Veurseweg 20, Tel. 356. WASSENAAR JONGETJE AANGEREDEN. Bij het plotseling en onvoorzich tig oversteken van de rijweg in de van Zuijlen van Nijeveltstraat werd de 4-jarige Reiniei Bresser aangere den door een bestelauto van v. R. Alhoewel de autobestuurder krachtig remde, kon hij niet verhinderen, dat het ventje door de voorzijde van zijn auto werd gegrepen en tegen de grond werd gesmakt. Het kind be kwam een linker bovenbeenfractuur en is naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. ALPHEN AAN DEN RIJN PRINCIPIëLE KWESTIE ROND GEMEENTEVERORDENING. „De gedachte dat dit gebeurt om dat Avifauna het wil. moeten we uit deze zaak bannen", zei de officier van justitie bij de Haagse rechtbank bij cic behandeling van de zaak tegen een broodbakker uit Alphes a. d. Rijn. Deze bakker zou in strijd met een desbetreffende gemeentelijke veror dening een tweewielig voertuig als kraam hebben geplaatst op de open bare weg, t.w. het voetpad van de Rijnweg naar de veerpont nabij Avi fauna. Mr. A. J. Meyer uit Alphcn a. d. Rijr... de verdediger, belichtte o.m. de voorgeschiedenis van dw.e affaire. Hy vertelde hoe het gemeentebestuur bij de komst van Avifauna tegen ver schillende gegadigden voor kraampjes in de omgeving had gezegd om in tc schrijven voor een standplaats. Toen het puntje bij paaltje kwam kreeg er niemand verglinning en were tevens een verbod voor dergelijke artikelen als B. verkocht uitgevaardigd voor de Rijksweg. Wel kwam er dicht bij het vogelpark een parkeergelegenheid met een verkoopstand van- Avifauna zelf. Inspecteur N. G. Groothuijsc, de korpscommandant, die als getuige werd gehoord, vertelde o.m. dat de gemeenteverordening was uitgevaar digd op grond van de grote drukte ter olaatse. Een ander aspect kwam echter in deze zaak naar voren, omdat de grond waarop B. met zijn wagen stond toe behoorde aan zekere Z. Deze had ja ren geleden, zo omstreeks 1940, ge zegd: „Jij mag er altijd staan cn er komt nooit een ander". Aanvankelijk maakte verd. B. aileen maar gebruik van deze belofte bij de Hollandia- roeiwedstrijden. Toen Avifauna kwam ging verd. op deze oude belofte door, met goed vinden overigens van Z. Z. werd ook als getuige gehoord e:i hij verklaarde irdertijd de belofte te hebben gege ven, omdat B. een nette man was en een groot gezin had. De kwestig was dus nu of de bak ker inderdaad op de openbare weg stond, hetgeen verd. uiteraard ont kende. De kantonrechter had hem hierin in het gelijk gesteld en hem WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG EN DROOG WEER. Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Langs de kust aanvankelijk nog vrij krachtige Noordelijke wind, ove rigens matige tot zwakke wind, aanvankelijk uit Noordelijke en later uit uiteenlopende richtin gen. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 20 Jan. zon op 8.37 cn onder 17.05; maan op 1.34 en onder 11.07 uur. 21 Jan. zon op 8.36 en onder 17.07; maan op 2.57 en onder 11.25 uur. Laatste Berichten NIEUWE BEGRAFENISWET. Bij de Tweede Kamer ia ingediend het ontwerp van een nieuwe begra feniswet, waarbij lijkverbranding wordt toegestaan en balseming van lijken wordt verboden. „WITTE ZEE- EN „MEROPE" OP SLEEPTOUW. Zoals uit nadere berichten blijkt, is niet gehele berpanning van de gis- renmiddag gestran-de sleper „Gan ges" gisteren van boord gegaan. De commandant en twee leden van de bemanning waren aan boord geble ven. De toestand verslechterde ech ter met het uur, zodat de reder bevel gaf het schip tc verlaten, welk bevel door de mannen opgevolgd is. De reddingsboot „Wierdsma" heeft he denmorgen de mensen van boord gehaald. Omtrent de „Witte Zee" de sle per, die gistermiddag practisch tege lijk met do „Ganges" onklaar raak te wordt gemeld, dat het schip door de sleper „Blankenburg" naar de haven van Maassluis wordt gesleept. Hier ligt do Hudson" gereed, om bij het binnen brengen behulpzaam te zijn. Het Panamese schip „Merope", dat men zou pogen hedennacht binnen te slepen, is door de .Holland II" opge pikt en voer hedenmiddag 2 uur de Nieuwe Waterweg binnen. Op het strand te Noordwellc op Schouwen is vanochtend omstreeks half elf het stoffelijk overschot aan gespoeld van de schipper van de „President Jan Leis", de heer A, Brinkman. van rechtvervolging ontslagen. Nu werd er gestelek dat het overpad wel eigendom van Z. mag zijn, maar dat het feitelijk een openbare ,weg gewor den is doordat een ieder er gebruik van maakt. Over dc vraag of Z. een bordje „Eigen weg" op dit pad had was men niet zeker. De zitting werd hierop geschorst om hierover naar Alphen op tc bellen. De politie aldaar toog ondertussen op pad en constateerde dat er geen bordje was. Nadat het te lefoontje uit Alphen was binnengeko men ging men verder en ook Z„ die hierop als getuigen werd gehoord zei geen bordje te hebben aangebracht. Dc officier was het oneens met de kantonrechter. Hij vond dat er geen rechtsverhouding tussen de bakker en Z was, maar dat het van Z.'s kant feitelijk „gedogen" was. Wanneer Z. zegt dat de bakker er morgen af moet, heeft deze niets te vertellen. De boete deed in deze principiële kwestie uiter aard weindg ter zake, maar de officier vond het feit strafbaar* en eiste f 6. boete. De verdediger betoogde dat door de woorden van Z., deze een deel van zijn persoonlijk recht aan de bakker had overgegeven. Spr. haalde een ar rest van de Hoge Raad aan waaruit bleek, dat bij afsplitsing van het recht, dit deel nie. door de verorde ning mag worden aangetast. Natuur lijk moet deze splitsing voor de ver ordening tot stand zijn gekomen. Pleiter verzocht dan ook vrijspraak. De rechtbank zal op 1 Februari a.s. uitspraak doen. De ziekenfondspraktijk van TANDARTS is verplaatst naar ZIJLSINGEL 1 Spreekuur: Ma. .Wo, en Vr. van 56 en Di. en Do. van 2—3 uur. Tel. 30835. Voor verschillend* afdelingen vragen wij PRIMA KRACHTEN N.V. VAN CLEEF Haarl.straat 172-174-179 gevr. voor bediening stoommachine en Dieselagregaat. Schr. soil, met uitv. inl. vorige werkkring enz. aan Gebr v. HOEKEN'S Houthandel. Waard 7, Leiden. 1542 Ontwikkelde, actieve personen kunnen hun in komsten belangrijk opvoeren door het vertegen woordigen van een groot verzekeringsconcern. Vakkundige leiding aanwezig. Bij gebleken ge schiktheid is vaste aanstelling mogelijk. Brieven onder no. 1545 bureau van dit blad. AANGEBODEN: Ford gesloten bestelwagen 1938, met prima carosserie en motor Laadvermogen 800 kg. AUTOMOBIELBEDRIJF DEV1LEE Haagweg 45 Telefoon 22817. LISSE 1200 Vlerkante Meter Bloemen 1400 Vlerkante Meter Mechanisafie EEN WEELDE VAN BLOEMEN TULPEN. HYACINTHEN EN NARCISSEN Open Dinsdag 22 Januari van 14—22 uur 23, 24, 25 ne 28 Januari van 9—22 uur T0EGANQ 76 CENT8 Adverteert in dit blad

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3