BIOSCOPEN Mej. dr. Magda Klompé sprak over de eenwording van Europa Antwoord op het verweer van het bestuur der Annakliniek Comité Rijnland tot bestrijding van concentratiekampen opgericht Leidse schilders ingelicht over de subsidie-regeling ZATERDAG 19 JANUARI 1952 DE LE1DSE COLRANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kath. Werkgevers uit Leiden e.o. Van Russisch Veto tot Blokvorming IIET SAMENGAAN VAN DE WEST-EUROPESE LANDEN in een federa- tief verband betekent niet alleen de mogelijke redding van deze lan den, maar is vooral hun roeping als oud land met grote ervaring, waarvan veel is uitgegaan over de hele wereld. Want ook nu hebben wij nog veel te geven!" Aldus mej. dr. Magda Klompé, lid van de Tweede Kamer, toen zij gisteravond In De Doelen sprak over de West-Europese samenwerking. Een groot aantal leden van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, afd. Leiden, was hierbij aanwezig, evenals een aantal gasten, waaronder wethouder St. Menken, vertegenwoordigers van „St. Adelbert", de R. K. Middenstand, de K. A. B., de K. V. P. en de Kath. Onderwijzersvereniging. Zij werden door de voorzitter, de heer J. A. E. Aalders, hartelijk verwelkomd, waarna metj. Klompé aanving met 'n overzicht van de politieke machtsvorming na 1945. moeten wekken, dat zij geen oorlog wensen. Men tracht het Atlantisch blok te splijten; wanneer Amerika en West Europa van elkaar zouden gaan en dus de Amerikaanse hulp komt te vervallen, zal -Europa ineenstorten. Ongunstige positie Na de oorlog groeide er een sterke machtsconcentratie op twee grote landen: Amerika en Rusland, die twee tegengestelde ideologieën ver tegenwoordigen, welke het hele po litieke terrein beheersen, samen met het zelfstandig worden van enige Aziatische lanaen. Er werd een U.N.O. opgericht om de vrede te bewaren met een hand vest, dat helaas niet beleefd werd; Rusland maakte in de Veiligheids raad maar al te vaak gebruik van het Veto-recht. Het gevolg was een re gionale blokvorming: Amerika met West-Europa, Rusland met zijn sate- liet-staten, de Arabische landen in het midden-Oosten, die een pendel positie innemen en zich door het po litiek dépit laten gebruiken als com munistische instrumenten, en de Zuid-Amerikaanse staten, die zeer belangrijk zijn (21 van de 60 U.N.O.- zetels). Ook Oost-Azië speelt een rol, vaak in combinatie met het Arabi sche blok. Opvallend is, dat Europa in de meest ongunstige positie verkeert als voormalige en huidige beheerder van koloniën, omdat zowel Rusland als Amerika, Azië en Zuid-Amerika iedere overheersing van een staat op een minder ontwikkelde staat ver keerd achten, ook al heeft de laatste nog geen levensvatbaarheid voor een zelfstandig bestaan. Het is tragisch, dat Amerika niet begrijpt aldus Rus land in de kaart te spelen, want on ontwikkelde landen zelfstandigheid geven is een prijsgeven aan de Rus sische ideologie. Dit is een enorm prestige-verlies voor Europa, dat het niet verdient. Alle landen hebben recht op vrijheid; het gaat slechts om de vorm, de tijd en de wijze waarop. Van gespreklci- der (voor de oorlog) is Europa ge- sprek-partner geworden, om na een eventuele derde wereldoorlog hele maal te verdwijnen. En dat terwijl van Europa Christendom, cultuur, wetenschap en techniek zijn uitge Hoe het begon. Dit is de achtergrond van de Eu ropese eenwording, een samengaan op politiek en economisch gebied. De landen zyn zeer afhankelijk van el kaar en kunnen slechts door meer eenheid hun productie en export op voeren, om daardoor de dollar- schuld te verminderen. Alhoewel Europa, in tegenstelling b.v. tot Zuid-Amerika (vitale, jonge volkeren, met duraf, energie, goede ideeën, tot veel bereid) een be grijpelijk vermoeide indruk maakt, is de opbouw toch begonnen defensie noodzaakte tot stichting van het Atlantisch Pact en er kwam een Raad van Europa (Straatsburg). De moeilijkheden tot samengaan zyn echter groot: er zijn grote psy chologische verschillen tussen de vol keren, evenals verschillen ln levens standaard, economie, enz. Bovendien is er een politiek wantrouwen tussen de landen, zoals tussen Frankrijk en Duitsland. Het eerste heeft zeer be wust de leiding over het continent op zich willen nemen; de tweede ziet het aanvankelijk enthousiasme over Europese eenwording verminderen door de verleiding van een herenigd Duitsland, dat per sé een vacuum zou scheppen in Europa. De Engelse hou ding is nu wel duidelijk geworden, waardoor deze kwestie voor Neder land veel moeilijker werd. Wat moeten wij nu doen? Wan neer Nederland voor het alternatief gesteld wordt: Engeland of het con tinent, zullen we het laatste moeten kiezen, om niet helemaal op Enge land aangewezen te worden. Dit brengt de noodzaak met zich mee van een Benelux, die ook politiek sterk is. Aldus kan bereikt worden een fe deratieve vorm van samengaan, waarbij slechts samen gedaan wordt wat afzonderlijk niet of minder goed gedaan lean worden. Dit betekent geen nivellering; het verlies van onze nationale eigenschappen zou de cul tuur wegvagen. In het continent be hoeft Nederland ook niet bang te zijn voor Frankrijk en Italië, die bei de de mogelijkheid van een commu nistische overheersing onder ogen er kwam een Benelux. In 1948 na de j moeten zien. Als Christen-democra- putsch van Praag werd Engelandten hebben wij hier een taak; als ka- wakker geschud: een Westerse Unie.tholieken zullen we moeten trach- Toen de Marshall-hulp kwam. kreeg ten nieuwe maatschappelijke vor- Europa zijn O.E.E.S. in Parijs. De men te vinden. Onze taak als Katholieken In dit laatste vond mej. Klompé ken....; wij dreigen de erkenning een uitgangspunt om na de pauze de van de menselijke rechten op ohriste- diepste drijfveer te schilderen, die lijke grondslag te vergeten. Als wij ons tot Europese eenwording leidt, een oorlog willen voorkomen, zullen Het is niet alleen de angst voor het we eerst bij onszelf moeten tonen communisme; de mens heeft zichzelf hoe het wél kan. meester in het centrum der Een sterke keten Ook op dit gebied moeten de ka tholieken acte de présence geven. Wij hebben echter nog te weinig be grip voor onze taak, die niet direct behoeft te liggen in het vervullen schepping geplaatst en bemerkt nu de slaaf te zijn geworden van zijn eigen producten. God is steeds meer uit het leven verwijderd en nu loopt de moderne mens vast. Een deel vlucht in de lawaaierige jacht van het moderne leven; hoevelen hebben nog tijd om rustig te denken en te i van een functie in een publiek bidden? Een andere groep keert in lichaam. Politiek slechts een hulp- zichzelf en maakt zich los van de middel; bij de redding van Europa is materie, om slechts door gebed de j één heilige van groter waarde dan wereld te verlossen Zij doen dit I duizend staatslieden, die pacten ma niet uit een geestelijke instelling, ken. We hebben onze taak op de maar in een vlucht; zij spelen kloos- plaats waar we staan; in een kleine tertje, waartoe God hen niet geroe- gemeenschap vaar te maken wat in - pen heeft; zij hebben angst voor de de grote gemeenschap waar ge gaan over de wereld. Dit verleden materie; zij zijn bang geworden voor i maakt moet worden op onze eigen geeft Europa juist een taak in deze het kwaad dat in hen is. I plaats onze geestelijke idealen te taak: hulp te bieden aan d: jonge; Als katholieken hebben we ech- verwezenlijken. landen en hen voor Russische over- ter een taak >u onz* freesteliike vrii- 1 i j j heiaVhet en De grenzen van Europa «n in hel pLld"wortï' dTrTe"«£'- oaten verlegd van Sibene naar „n gcl00( a„ dat van Paulu, ,s volk Sït DIEFSTAL IN DEN HAAG OPGEHELDERD. Bult was in Leiden verkocht. In de Oudejaarsnacht werd in een perceel aan de Van Kijfhoeklaan, Den Haag, ingebroken, waarbij een hoeveelheid tafelzilver werd buitge maakt. Het ontvreemde tafelzilver werd deze dagen voor het grootste deel ontdekt bij een opkoper te Lei den. Via dit spoor zijn aangehouden A. A. v. D., 26 jaar, zonder beroep, te 's-Gravenhage en L. v. d. B., 36 jaar, koopman, eveneens te 's-Gra venhage. Bij verhoor hebben de aan gehoudenen bekend nog meer inbra ken te hebben gepleegd, zodat het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet. A. A. v. D. had bovendien stengun met twee gevulde houders in zijn bezit, waarvoor hij tevens een proces verbaal kreeg. TYPFM 10 vlngar syst- blind rhythm. F Iff Cl 4 t8len (13°lfltter' grepen p. minuut) Gegarandeerd in 2-3 maanden klaar Aanvang dagelijks Kon Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26568 (Advertentie.) Vitainbraak opgehelderd De Leidse Politie is er in geslaagd de inbraak op te helderen, die vorige week in het kantoor van de N.V. Snelvriesconservenfabriek Vita aan de Hogewoerd is gepleegd. Zoals men zich zal herinneren, werd aan de Le vendaal-zijde een ruit geforceerd, waarna uit een ijzeren bureaulade een kistje met geld genomen werd. Als daders werden de 22 jarige schippersknecht R. de W. uit Am sterdam en de 28 jarige kleermaker W. F. van T. uit Leiden gearresteerd. Zij hebben reeds een volledige be kentenis afgelegd en zijn voorlopig op het Politiebureau te Leiden inge sloten. De buit bleek groter geweest te zijn, dan aanvankelijk gedacht werd: geen 500, maar 900 gulden. Burgerlijke Stand Geboren: Robert Dammes, zn van L. J. M. Gussenhoven en M. G. van Hartevelt; Hendrik Jan zn van C. A. Been en C. Moerkerken; Marinus zn van M. van Leeuwen en IJ Camp- horst; Alexander Jan zn van J. G. Wijnbeek en M. van der Molen; Ma rieke dr van J. G. Wijnbeek en M. van der Molen. Overleden: P. J. Hartwjjk, man, 51 jaar. Prof. Dr. L. J. van Holk heeft ge meend de door ons tot hem gerichte open brief door het Bestuur van de Vereeniging voor Misvormden in zijn geheel te moeten laten beantwoor den. Het verheugt ons uit de publicatie van het Bestuur te lezen, dat er over één punt althans geen verschil van mening met ons is: ook het Bestuur noemt Dr Van Nes een bekwaam operateur, en het is om het behoud van zo iemand, dat wij en velen met ons in het strijdperk zijn getreden, tot heil van die vele lichamelijk mis- deelden, die hun genezing verwacht ten van Dr. Van Nes. In onze brief aan Prof. Van Holk hebben wij tot uiting gebracht, dat de methoden, die het onder zijn lei ding staande bestuur heeft toegepast om Dr Van Nes niettemin het verder werken onmogelijk te maken, naar onze mening de toets der ethische kritiek niet kunnen doorstaan. Het antwoord van het Bestuur heeft ons in die opvatting slechts ge sterkt. Het Bestuur geeft op essen tiële punten een misleidende voor stelling van zaken, en wij menen hierop de publieke aandacht te moe ten vestigen. Op de ledenvergadering van 16 December 1950 verklaarde de meer derheid, inclusief alle bestuursleden, zich incompetent om over de contro verse te oordelen. Het Bestuur deel de daarbij tevens mede, dat het de beslissing van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau wilde af wachten. Het is dus ongerijmd, dat het Bestuur zich thans terzake van het afwijzen van een arbitraal onder zoek beroept op een uitspraak van dezelfde vergadering. In een volgende vergadering, 2( October 1951, werd een vruchtdra gend debat onmogelijk, toen het Be stuur inzake de instelling van een medische commissie van voorlichting ten dienste van de directeur van het G.A.B. een onjuiste voorstelling van zaken gaf. Bovendien werd verzwe gen, dat het Bestuur voornemens was Dr De Snoo als directeur te benoe men, zodat de leden dit enkele dagen later via de dagbladen moesten ver nemen. Het ware daarom passender ge weest, indien het Bestuur zich in zijn antwoord niet had beroepen op de spelregels van een democratische sa menleving. De thans geldende statuten waar in de Commissie van Toezicht ont breekt, kregen rechtskracht op 7 October 1946. Het contract met Dr Van Nes werd gesloten zeven maan den van tevoren, op 6 Maart 1946. Dr. De Snoo werd tot adviseur be noemd in de bestuursvergadering van 27 Maart 1950, dat is 15 maanden voordat toestemming was verkregen om Dr Van Nes te ontslaan In de ze zelfde vergadering werd hem Aziatischer, waarin een groot gevaar schuilt omdat in een eventuele der de wereldoorlog die spr. overigens helemaal niet als onafwendbaar zag heel Azië de Europese cultuur zal vernietigen. In de Russische tactiek past echter geen aanvalsoorlog; mer. bereikt veel meer met abcessen tc verspreiden over de hele wereld: Ko rea, Berlijn, enz. Hierdoor werd op Europa dc defensie-druk gelegd, die een weerslag vond in de economie. Bovendien voeren de Russen hun „vredes-offensieven", die de indruk Onder voorzitterschap van de heer gegeven aan het internationaal comité L. Questroo werd gisteravond in het om een onderzoek in hun landen in te Gulden Vlies te Leiden een bijeen- stellen. De deputatie, die dit onder- hiervoor nodig terugziet op een roemrijke historie, Maar ook in ons land is het moei- tenminste zorgen, aldus besloot mei. lijk katholieken te vinden, die be- Klompé, dat onze schnkel sterk is! reid zijn de gevaren tegemoet te tre- den, in het besef, dat Europa tot Toen eenmaal het eerste schaap taak heeft het Christendom ve-der over de dam was, volgden de vra- over de wereld te brengen. Welk genstellers elkaar in snel tempo op. voorbeeld geeft Europa echter? An- Tijdens deze gedachtewisseling vond dere volkeren zien onze tegenstel- mej. Klompé gelegenheid om op en- lingen. terwijl ons eerste gebod de kele punten nader in te gaan en ook liefde is; wij oordelen eerder naar het probleem Spanje in het kort te maatschappelijke dan naar geeste- I behandelen. Aan het einde kon de voorzitter hartelijke dankwoorden spreken bloemen waren bij de aanvang reeds aangeboden! voor deze prachtige avond, waarop men veel geleerd had, vooral omdat een groot aantal fei ten en vraagstukken, die men af zonderlijk wellicht kende, nu in zo'n perfecte volgorde aan elkaar verbonden waren tot een helder en overzichtelijk geheel. lijke waarden; wij zijn kinderen van één Vader, maar hebben 80 Ker- komst gehouden, welke ten doel had de oprichting van het regionaal comi té' Rijnland tot bestrijding van het concentratiekampsysteem. Hoewel vele uitgenodigde autoriteiten ver stek hadden laten gaan, waren er voldoende belangstellenden en ook schriftelijke sympathiebetuigingen om de twijfel weg te nemen over de vraag, of een dergelijk comité hier met succes zou kunnen werken. Dc voorzitter van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen uit de Be zettingstijd, mr. G. Ch. Aalders uit Dordrecht, begon zijn inleiding met de aandacht te vragen voor het feit, dat momenteel nog 20 millioen men sen in concentratiekampen lijden. Duizenden" van hen sterven dagelijks in de meest erbarmelijke omstandig heden. De Fransman David Rousset heeft bij het orgaan, dat het interna tionaal contact tussen ex-politieke ge vangenen onderhoudt, gevraagd tegen deze wantoestand iets te ondernemen. Het gevolg van zijn initiatief is ge weest, dat een internationaal comité werd opgeHcht tot bestrijding van het concentratiekampsysteem. Hierna zijn de landelijke comité's opgericht en tenslotte de regionale. Bij velen rees echter de vraag: „Wat kunnen we er aan doen?" en hoewel men aanvankelijk meende zich te moeten beperken tot het wek ken van belangstelling voor het lot van de medemens, bleek al spoedig, dat er directe resultaten werden ge boekt. Rusland trok zich uiteraard weinig aan van de actie, maar Spanje, Grie kenland en Joego-Slavië toonden zich bereid enkele zeer beruchte kampen zoek zal verrichten, is niet de gast van de betreffende regeringen. Zij zal alle kosten zelf betalen om ge heel onafhankelijk te blijven en gaan waar ze wil. Het zal de taak van het comité Rijnland zijn, om dit werk mede mo gelijk te maken door er zoveel moge lijk mensen voor te interesseren. Men vraagt niet alleen financiële, maar ook morele steun en de heer Aalders zeide aan het slot van zijn rede alle kerkgenootschappen te zullen uitno digen om tijdens de diensten te bid den voor de gevangenen van de hui dige kampen, opdat God hun lot moge verzachten. Het landelijk comité. De heer K. R. Staal uit Heemstede vertelde iets over het landelijk comi té, dat is samengesteld uit personen van alle religieuse en politieke over tuigingen, behalve de communisten, die reeds trachten het werk te dwars bomen. In Maart of April zal in Lei den een bijeenkomst worden georga niseerd in de Stadsgehoorzaal. Men verwacht hiervoor grote belangstel ling te kunnen wekken. Op de be treffende avond zal een uitgebreid overzicht worden gegeven van het doel en de werkwijze van het comité. Na de pauze werd er van gedach ten gewisseld over de vraag, wie in het comité zitting zullen hebben. Het voorstel om het voorlopige comité te continueren werd van de hand gewe zen, omdat dit te eenzijdig was sa mengesteld. Er werden vele namcw genoemd, maar aangezien niet allen aanwezig waren, zal de samenstelling van het comité pas over enige we ken worden bekend gemaakt. De heer te liquideren. De Spaanse en Griekse I J. A. M. v. Oyen zegde reeds toe als regeringen hebben zelfs toestemming katholiek zitting te willen nemen. yOIMGEK hN Journaal J.O. K.V.P. KRING LEIDEN. Op Zaterdag 26 Jan. a.s. wordt 's middags om 3 uur in Vronesteyn te Voorburg een bijeenkomst gehou den van de Jongeren-organisatie in de K.V.P., kring Leiden (stad en om liggende dorpen), Weth. St. Menken uit Leiden zal spreken over „Sociale zekerheid en eigen verantwoordelijk heid". KATH. JEUGDRAAD. De Kath. Jeugdraad voor Leiden heeft alle leiders(sters) van Jeugd-, Jongeren- en Sportbeweging uitge nodigd voor een bijeenkomst die morgenochtend gehouden wordt in het R.K. Mil Tehuis, hoek Mare Oude Singel. Vooraf zal om negen uur een H. Mis worden opgedragen in de kapel van de zusters Carmeli- tessen aan de Oude Vest, ingang Ha- zewindsteeg. Na afloop van de H. Mis heeft men gelegenheid in het Mil. Tehuis zijn boterham te eten. Daarna spreekt pater H. van Waes- berghe S.J. uit Amsterdam over „Sa menwerking van leiders(sters) van jeugd-, jongeren- en sportbeweging met het gezin". Indachtig de grote belangstelling, die steeds voor der gelijke Zondagmorgenbijeenkomsten getoond is, verwacht het bestuur, dat ook morgen het aantal lei- ders(sters) zeer groot zal zijn. De bijeenkomst zal uiterlijk om kwart voor een eindigen. In verband met de beslissing; van de Regering om op schilderwerk, dat in de maanden Februari en Maart wordt uitgevoerd en dat min stens een bedrag van f 600,moet bedragen, een subsidie van 20 verlenen, had het district Leiden II en omstreken van de Vakgroep „Schildersbedrijf" gisteravond in „De Harmonie" een vergadering belegd, waarin de voorzitter, de heer H. P. Jansen, een uitvoerige uiteenzetting heeft gegeven van dit besluit. De heer Jansen wees er op, dat de Regering hiertoe is overgegaan ten einde de werkloosheid in de winter tegen te gaan. Van de plm. 1000 schildersgezellen in het district Lei den waren op 31 December jl. 368 werkloos, waaronder 194 te Leiden, een aantal, dat inmiddels al weer tot 225 is opgelopen. Mede door de eco nomische ontwrichting is ook het aantal schildersbedrijven sterk terug gelopen. Waren er kort na de bevrij ding nog plm. 14.000 schildersbedry- ven, momenteel zijn dit er 10.800. De subsidie van 20 zo deelde de heer Jansen verder mede, wordt in de eerste plaats verstrekt o-p de aannemingssom van alle binnenschil- derwerken en vervolgens voor alle buitenschilderwerken. ecKter met uitzondering van het afschilderen, dat na het verstrijken van de ter mijn (31 Maart) mag geschieden. Alsdan wordt als norm aangenomen, dat 75 van het werk is uitgevoerd, zodat de subsidieregeling voor dit deel van toepassing is. Van deze re geling kunnen gebruik maken parti culieren, gemeentebesturen, school besturen, kerkbesturen, besturen van woningbouwverenigingen, fabrikan ten en winkeliers. Uitgezonderd is schilderwerk aan nieuwbouw, ver bouw en werk tb.v. het Rijk. Het uit te voeren werk moet minstens, zoals gezegd, 600,bedragen, ech ter met dien verstande, dat het mo gelijk hlijft ook kleine opdrachten gecombineerd te doen uitvoeren. Een dergelijke aanvrage moet echter op één formulier en door één schil derspatroon worden ingediend. Voor kleine schildersbedrijven is de mo gelijkheid geopend om met elkaar contact te zoeken. Aanvragen moeten door de sch'ldersbedrijven worden gericht aan de Commissie Mebesal, Mauritskade 33 b te Den Haag. Na 29 Februari a.s. kunnen zij niet meer in behandeling worden genomen. De suibsidie wordt t.z.t. uitgekeerd aan hen, die schilderwerk laten uit voeren. Op de patroons rust de ver plichting, dat 60% van de tewerk - gestelden voor het werk waarvoor subsidie wordt verstrekt, wordt be trokken door bemiddeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Voor werken, waaraan reeds is begonnen, voordat over de subsidie-aanvrage is beslist, wordt geen subsidie gegeven. Met nadruk werd er door de heer Jansen nog oo gewezen, dat geen subsidie wordt verstrekt indien niet het gehele werk vóór of op 31 Maart a.s. gereed is. Van het al of niet sla gen van dit experiment zal het af hangen of deze regeling in de toe komst wordt voortgezet. Over het algemeen gaven de aanwezigen over deze subsidie-regeling hun instem ming te kennen. reeds de directeurspositie in het vooruitzicht gesteld. Tijdens zijn ad viseurschap heeft Dr De Snoo toen, ten dele in samenwerking met de arts Kaiser, niet geschroomd Dr Van Nes bij collega's als een onbekwaam orthopaed af te schilderen. Wij ver nemen, dat over deze kwestie een procedure aanhangig gemaakt zal worden bij de bevoegde organen van de Ned. Mij tot Bevordering der Ge neeskunst, en verwijzen terzake bo vendien naar het verslag van de zit ting der Tweede Kamer dd. 12 De cember 1951, waarin Dr. De Kort zegt, dat „rapporten (worden) uitgebracht door personen, die later belangrijke functies in de Anna-Kli- niek zullen vervullen, iets, dat in ons goede land niet te doen gebruikelijk is." Het Bestuur heeft ook verder alles gedaan om een goede samenwerking te verijdelen. Zo riep het een zestal afdelingshoofden en vooraanstaande personeelsleden van de Anna-Kliniek bijeen in de bestuursvergadering van 26 September 1950 en trachtte daar onder dit personeel een gezagonder- mijnende stemming tegen de genees heer-directeur te verwekken, door diens oprechtheid in twijfel te trek ken en in bedekte termen te gewa gen van ernstige bezwaren, waarvan de openbaarmaking voor Dr Van Nes wel al te pijnlijk zou zijn. Op een daarna gestelde vraag, of de per soneelsleden zelf geen bezwaren te gen de gang van zaken in de Anna- Kliniek hadden of moeilijkheden ge had hadden met Dr. Van Nes, werd door allen volmondig ontkennend geantwoord. Het Bestuur tracht zich in zijn ant woord te verontschuldigen over zijn weigering om mede te werken aan de totstandkoming van de medische commissie van voorlichting ten be hoeve van het G.A.B. De totstand koming heeft inderdaad een half jaar in beslag genomen. Omdat het hier een zeer belangrijke zaak betrof, heeft Dr. Van Nes (en zulks reeds op 12 Februari 1951) aanvankelijk een zeer hoogstaand bekend Belgisch hoogleraar in de chirurgie, die in een dergelijke kwestie in Zwitserland als arbiter was opgetreden, als zijn ver tegenwoordiger aangewezen, en zulks zeker niet, omdat hij geen Nederlan der kon vinden. Omdat voor de aanwijzing van een vertegenwoordiger uitsluitend de eis was gesteld, dat deze medicus dien de te zijn, moet het zeer begrijpelijk worden geacht, dat Dr Van Nes moeilijk afstand kon doen van zijn keuze. Dit heeft vertraging veroor zaakt, totdat, en wederom citeren wij het gesprokene van Dr. de Kort in de Tweede Kamer d.d. 12 Decem ber 1951: „er is een burgemeester, die zijn uiterste best doet een der partijen te overreden een voor de tegenpartij aanvaardbare arbiter aan te wijzen; als referentie voor dit verdienstelijk werk weigert dan de werkgever om een arbiter aan te wij zen". Op aanraden van deze autoriteit heeft Dr. van Nes nl. op 14 Juni 1951 een Nederlandse arts als ver tegenwoordiger aangewezen. Men mocht dus verwachten, dat op dit moment de commissie zijn werk kon beginnen Het bestuur weigerde toen verder botweg elke medewerking. Blijkbaar moest de directeur van het G.A.B. daarna, op grond van een bepaalde, ons inziens zeer aanvecht bare, departementale interpretatie, vergunning verlenen tot het ontslag van de „werknemer". Het is dus de uitdrukkelijke onwil van het Bestuur, die de inwerking treding van de commissie heeft ver ijdeld. Het Bestuur erkent gelukkig, dat Dr. Van Nes een goed chirurg is, maar het suggereert, dat het zich te gen een onderzoek verzet om de bestwil van Dr Van Nes. Dr Van Nes is evenwel altijd be reid geweesat, zijn zaak te laten on derzoeken, en na alles wat gebeurd is wenst hij niets liever dan klaar heid tegenover de buitenwereld. Naar wij van hem vernemen is de re den van zijn ontslag hem nimmer medegedeeld. Door hem deze forme le opgave van redenen te onthouden, heeft men hem tevens de grondslag voor het door hem te voeren ver weer ontnomen. Wij stellen nogmaals, dat klaarheid in deze zaak alleen verkregen kan worden door een onderzoek te doen verrichten door te goeder naam en faam bekend staande onafhankelijke deskundigen. Wij blijven ons afvragen: wat belet het bestuur om open kaart te spelen en aan dat onderzoek mede te wer ken? Ethische bezwaren, Prof. Van Holk? Dr ir A. M. VAN DEVENTER. Dr T. SPERNA WEILAND. DE LEIDSE Casino. In de kostelijke, Engel se film „Morgen ben ik rijk", is Alex Guinness de held, die via een kleur loos ambtenaren-bestaan een der grootste boeven wordt, die althans op de firn, Engeland hebben bena deeld. Het is een der goedmoedigste misdadigersfilms die ooit gemaakt zijn en tevens een der beste van de wer kelijk geestige. Het verhaal is niet ingewikkeld. Een keurig net ambte naar. met in zijn blik al de ernst, die een staatsemployé past, blijkt in zijn brein een geniaal plan te hebben. Men beweert wel eens. dat de groot ste moeilijkheid in de houding van sommige mensen de eenvoud is, en dat deze eigenschap de grootste moeilijkheden kan veroorzaken, wan neer zij niet „echt" is, bij Alex Guin ness is het een eigenschap, die alles overwint en hem ettelijke millioenen in handen doet spelen. „Morgen ben ik rijk" is een kostelijke parodie op allerlei toestanden, waarvan men het leuk vindt, dat ze gehekeld worden. Alex Guinnes is in zijn karakteruit beelding meer, zoals men van hem verwacht: uitmuntend. Het is verba zingwekkend hoe juist en raak hij sfeer schept in deze dwaze, maar lo- gisch-opgezette film, Voor alle leef tijden. Luxor draait deze week „Affaire in Buenos-Aires", een film, die werd vervaardigd door Duitsers en waarin grotendeels Zuid Amerikanen de rol len vertolken. Het is een gansterge- schiedenis. die zich afspeelt in een van de meest woeilige steden ter we reld. Een jongeman komt op zekere dag tot de ontdekking, dat men voor verduistering van geld hooguit zes jaar gevangenisstraf kan krijgen. Daarom besteelt hij zijn baas, ver stopt het geld en laat zich vervolgens arresteren in de heilige overtuiging over zes jaar een lui leventje te kun nen gaan leiden. Zijn berekening komt echter niet uit. Na enkele maanden begint de gevangenis hem danig te vervelen en met een troep gangsters ziet hy kans te ontvluch ten. Als ze buiten zijn, willen de he ren echter het geld hebben en dan begint de ellende pas goed. Er wordt gevochten, gedreigd en gepijnigd met tot slot een klopjacht, waarin de po litie het sterkst blijkt. Een film, die niet zo erg spannend is, maar toch onderhoudend genoeg om er een regenachtige avond aan te besteden. Voor 18 jaar en ouder. Rex komt uit met de reprise van de bekende film „Zij die wij ver eren", het verhaal van wat een acht tal verpleegsters in de oorlog tegen de Japanners meemaakte. Oorlogs films behandelen gewoonlijk de we derwaardigheden van de soldaten, die in de vuurlinie de dood onder de ogen zagen, waarbij men vergeet, dat er ook vrouwen waren, die in de vuurlinie grote heldenmoed toonden en aan grote gevaren blootstonden. Boven 14 jaar. Trianon heeft de Italiaanse film „Morgen is te laat" opnieuw gepro longeerd. De film is toelaatbaar voor personen boven 14 jaar. Lido's programma is deze week door de K.F.C. ontoelaatbaar ver klaard.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2