®e£etdbe(3ou^arX 9i Reddingsboot verloor schipper CHURCHILL IN AMERIKA DRAMA IN VLIEGENDE STORM Twee slepers bij reddingswerk onklaar geraakt Man over boord De reis van ds Niemöller naar Moskou ChurchiH doet een concessie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 19 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12489 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., 6p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 enigde Staten niet stil gezeten; hij heeft met een verwonderlijke vitaliteit besprekingen gevoerd en redevoeringen gehouden. En naar het zieh laat aanzien heeft hij niet on belangrijke resultaten bereikt. „Ik ben hier niet gekomen om goud te vragen maar staal, geen gunsten maar uitrusting en even min geld om het leven van de Brit ten aangenamer te maken, want onze levensstandaard is onze eigen zaak". Met deze woorden kenschetste Churchill, sprekende in een verenig de vergadering van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden te Washington, het doel van zijn reis. Met andere woorden, het 0 doel (of misschien moeten wij zeggen: het voornaamste doel?) was niet om credieten te vra gen, teneinde de financiële crisis waarin Engeland is geraakt, het hoofd te kunnen bieden. Over dit probleem vergaderen op het ogenblik de mi nisters van het Britse Gemenebest te Londen en zij schijnen de uit komst te willen zoeken in de gewone middelen: minder invoer en groter uitvoer; welke middelen niet (bepaald aangenaam zijn noch voor de Brit ten zelf noch voor de landien met wie zij handel drijven. Churchill kwam niet om goud, doch om staal: hij kwam pleiten voor hulp bij de uitvoering van het grote herbewapeningsprogram. On danks alle moeilijkheden, welke de uitvoerin? van dit program met zich meebrengt, ziet men in Engeland de noodzaak daarvan wel degelijk in, want de toestand in de wereld is allesbehalve geruststellend. Men ziet het duidelük genoeg uit het over zicht, dat Churchill in ziin genoem de rede paf van de grote wereld problemen. Neem maar eens Korea. Het is zo kla^r als een kTontie, dat de situatie, zoals deze nu is, niet ten eeuwigen dage kan blijven voortduren. Wan neer het al meer dan een half jaar kost om het eens te worden over de voorwaarden van een wapenstilstand, hoe lang moet het dan wel duren voordat er werkelijk vrede gesloten kan worden? Zullen de Chinezen al die tiid nethes od hun plaats blijven, of zullen zij die tijd benutten om hun agressie od een ander deel van Azië te richten? Op Indo-China bijv., dat blijkens de inlichtingen inder daad nu reeds groot gevaar loont. Amerika, Engeland en Frankrijk zouden het erover eens geworden zijn, dat in zo'n geval gezamenlijk energieke maatregelen genomen zou den worden, „resoluut en effectief", zoals Churchill zei. Voorts zou men ook reeds vraag onder het oog gezien hebben wat te doen met een China, dat de wapenstilstan dsonderhandelingen no deloos rekt. Wat er gedaan zal wor den is nog niet bekend gemaakt. ken over Egypte, waar de toe stand zich ook hoe langer hoe meer toespitst. Churchill heeft de Ame rikanen ervan willen overtuigen, dat Engeland daar aan het Suez- kanaal niet voor z'n eigen plezier is. rvE STRANDING van het Engelse s.s. „Radmar" voor onze kust heeft gistermiddag voor onze scheepvaart verstrekkende gevolgen ge had; niet alleen zijn bij de pogingen, om het schip in veiligheid te bren gen 2 slepers onklaar geraakt en twee andere licht beschadigd, maar bovendien is een van de gezagvoer ders, de kapitein A. Brinkman, schip per van de reddingsboot „President Jan Leis", bij reddingspogingen om het leven gekomen. De twee Nederlandse slepers, de j de tros, waarmede men de „Radmar" „Ganges" en de „Witte Zee", die de wilde slepen, in de schroef verstrikt laatste dagen voortdurend pogingen I raakte. Daar de storm haar hoog- in het werk stelden, om de „Radmar" tepunt bereikte en de golven zo hoog in veiligheid te brengen, kwamen opgezweept werden, dat de beide gistermiddag in grote moeilijkheden, doordat eerst bij de „Ganges"' en kort daarop ook bij de „Witte Zee" Het bewaakt daar een kanaal, dat de verbinding vormt tussen de scheep vaart van het Westen en van het Oosten en alle landen, die regelmatig van dat kanaal gebruik maken, heb ben er belang bij. Vandaar, dat Churchill er op wees, dat Engeland dringend behoefte gevoelde aan steun van andere landen, al was het alleen maar een symbolische mili taire hulp. Egypte heeft daar reeds op gereageerd door bekend te ma ken, dat het zenden van oorlogssche pen naar de Egyptische territoriale wateren beschouwd zou worden als een daad van agressie. Stuurt men technische hulp, piloten of haven arbeiders dan zal dit door Egypte worden beschouwd als een „onvrien delijke daad", een mternationaal- politieke term, waaraan geen ver dere conclusies behoeven te worden verbonden. Churchill heeft Truman echter niet zover kunnen krijgen; de Ameri kaanse regering is niet bereid gehle- ken zelfs maar symbolische strijd krachten te sturen. Ook inzake de kwestie van het bevel over de Noord-Atlantische strijdkrachten in het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan heeft Churchill bakzeil moeten halen, al thans voorlopig. Het zint de Engel sen niets, dat een Amerikaan het opperbevel heeft over de gezamen lijke zeestrijdkraohten. Van de andere kant heeft Chur chill niets toegegeven inzake het Britse standpunt t.a.v. de plannen tot federalisatie van Europa, waar voor men in Amerika sterk gepor teerd is Engeland wil wel mede werken om dit doel te bevorde ren, dooh het vraagt begrip voor de omstandigheid, dat het door zijn po sitie in het Gemenebest, zelf niet aan een eventuele Europese federatie kan deelnemen. In elk geval heeft Churchill door zijn tocht naar Amerika en door het overwicht van zijn populaire per soonlijkheid de banden tussen deze beide landen sterk aangehaald. Het is'te hopen, dat er ook voor de rest van Europa iets goeds uit voortvloeit. „President Jan Leis" zonder schipper De dramatische oplossing van het raadsel kwam enige uren later, toen de „President Jan Leis" waarmede men alle contact, zelfs het radiogra fische, verloren had, in de haven van Hoek van Holland terugkeerde. Op de brug stond de stuurman van de reddingsboot en deze moest mel den, dat de schipper, de heer A. Brinkman, tijdens pogingen om de in nood verkerende schepen te be reiken, over boord was geslagen. De reactie, die dit bericht bij allen, maar bijzonder bij mevr. Brinkman, die ook op de steiger aanwezig was, veroorzaakte, laat zich raden. In de loop van de avond is het overgrote deel van de bemanning van de „Witte Zee" van boord ge haald. Slechts de gezagvoerder en drie leden van de bemanning zijn aan boord gebleven en wachten op slepers. Het schip verkeert niet in direct gevaar. Ait. St. Si. aan S,chaxk 7C jawc schepen, die vlak bij elkaar lagen, soms elkaar niet meer konden zien, betekende het onklaar raken van de schroef een overlevering aan de ele menten. Een ramp niet te vermijden Daar beide schepen practisch tege lijker tijd onklaar raakten, was er van ontwijken geen sprake De aan varing was hevig. De „Ganges" werd het zwaarst getroffen en seinde di rect om bijstand naar de wal. Het schip begon water te maken en werd door de golven als een speelbal mee genomen. Eerst maakte het een gro te bocht om de „Radmar" om ver volgens af te drijven in de richting V2n het wrak van de 5 jaar geleden gestrande „Groningen". De situatie werd zeer critiek, maar de beman ning bleef rustig en op bijna onna tuurlijk kalme toon, gaf de marco nist doorlopend de positie door. Onmiddellijke hulpverlening Nauwelijks was het bericht van de aanvaring in Hoek van Holland aangekomen, of de reddingboot „Pre sident Jan Leis" voer uit. De storm voorspelde, dat zij geen gemakke lijke taak zou hebben. Ongeveer te gelijk met de „President Jan Leis" vertrok uit Hoek van Holland de reddingsboot „Koningin Wilhelmi- na' en het zag er na verloop van tijd naar uit, dat deze boot het eer ste de ongelukkige „Ganges" zou bereiken. Deze was inmiddels de j gesnelde slepers van boord gehaald Het Donderdagnacht voor de Ne derlandse kust gestrande Panamese s.s. „Merope" kwam gisteren weer in moeilijkheden. Nadat de thans zelf onklaargeraakte schepen „Gan ges" en „Witte Zee" dit schip Vrij dag van de plaat, waarop het ge strand was, getrokken hadden, is het schip voor anker gegaan, ten einde een gunstig getij af te wachten. Gis teren werd zijn toestand echter van dien aard, dat zij wederom sleep- boot-assistentie aanvroeg. De „Adrien Letzer" is hierop uit Vlissingen ver trokken en ook de „Holland 2", uit Terschelling is naar de „Merope" afgevaren. Omtrent de resultaten van deze schepen is nog niets be kend. Ook elders eiste de zee haar tol Niet alleen voor de Nederlandse kust raakten gisteren schepen in nood. In het Noorse territorium, ter hoogte van Maaloey is gistermiddag het onder Panamese vlag varende vrachtschip „Philadelphbs" in twee ën gebroken en kort daarop gezon ken. De bemanning kon door te hulp Cloxfiande aaat SlünAet Alwcyuet bezwaren tegen de organisatie van dat Atlantische commando en be houdt zich het recht voor deze in een later stadium voor de Atlantische raad te brengen. Het gebied, dat on- der het gemeenschappelijke comman- Leerlingen van het opleidingsinstituut voor koopvaardij-officieren „Abe! j do zal komen, zal worden ingekrem- Tasman" te Delfzijl hebben een estafetteloop naar Soesldijk georganiseer^, pen ten gunste van de zöne, die, de Britse thuisvloot zal bestrijken. Die gevaarlijke gronden bij het wrak van de „Groningen' genaderd en een foed uur na haar aanvaring strand e zij. De „Witte Zee", de sleper, waarmede zij in aanvaring was ge komen en die eveneens onklaar ge raakt was, verkeerde in minder ern stige toestand en wees alle hulp af, daar zij eerst de „Ganges' geassi steerd wilde zien „Houd je maar taal!" Doorlopend bleef de „Witte Zee" met haar ongelukkige collega in contact en door opwekkende radio berichten, stak men de opvarenden een hart onder de riem: „Houd je maar taai, we zullen er het beste van hopen". Tegelijk met de twee red dingsboten „De President Leis" en de „Koningin Wilhelmina" vertrok uit Maassluis de reddingsboot „Hud son', maar deze moest terugkeren, daar het onmogelijk was hulp te verlenen: „Kom maar niet, het is le vensgevaarlijk", seinde de „Witte Zee". De „Koningin Wilhelmina" had meer succes. Het schip wist om tien minuten over half vier (anderhalf uur na de aanvaring) de „Ganges" te bereiken en tien minuten later, was het grootste aantal opvarenden reeds in de reddingsboot overge bracht. Een man dreef voorbij Tijdens het reddingswerk bij de „Ganges", dat door de „Witte Zee" zo goed en zo kwaad als het ging met de grootste spanning gevolgd werd, zag men aan boord van het laatste schip plotseling een man voorbij drijven. Onmiddellijk were' een lijn overboord geworpen, maar deze miste en de man werd door de golven meegesleurd. Wanhopig slin gerde de marconist van de „Witte Zee" dit bericht de aether in, terwijl hij er bij voegde, dat zij niet in staat waren hulp te verlenen, daar zi zelf aan de willekeur der golven wa ren overgeleverd. Onmiddellijk werd zo ver mogelijk op de andere sche pen appèl gehouden, maar nergens scheen iemand vermist te worden worden; het schip was niet meer te redden Het achterste gedeelte ver dween practisch onmiddellijk in de golven, terwijl het voorschip als een dreigend baken met een punt boven de golven uitsteekt. Wanneer de weersgesteldheid het toe zal laten, zal men pogen de wrakstukken te bergen. Mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat en oud-minister van Justitie hoopt 31 Januari te Den Haag zijn zeventigste verjaardag te vieren. Op 6 Augustus 1948 vormde mr. van Schaik een extra-parlementair kabinet on der leiding van dr. W. Drees. De „Pamir" vaart voort Het Duitse zeilschip „Pamir", dat gisternacht in de Noordzee in een moeilijke positie raakte, doordat het een anker verspeelde, is thans het Kanaal gepasseerd. De kapitein heeft gemeld, dat aan boord alles wel is en dat het schip met volle zeilen met een snelheid van dertien tot veertien zeemijlen voort stevent naar de Zuidamerikaanse haven van bestemming, Rio de Janeiro. Op „Piet Hein" Internationale IDWEEK Nagewuifd door duizenden op de kade, stoomde de torpedojager „Piet Hein" gistermorgen in snelle vaart het Nieuwediep uit om zijn reis naar Korea te aanvaarden. Het begin dezer lange tocht was echter allerminst voorspoedig. In de I - ^AngUKaa- Bcnodictü N.B. en 4.31 O.L. een man over boord "en van Caldey. de Benedictinessen was geslagen. AHe schepen in de om- van Bridge s Abbey en de Die- geving werden verzocht nauwkeurig naren van Koning Christus te Frens- Intentie voor Zondag 20 Januari: TERUGKEER EN ONDERWERPING DER ANGLIKANEN AAN HET GEZAG VAN DE PAUS. Sinds lang leeft ook in de Angli- kaanse kerk het heimwee naar de ene Moederkerk. De stichter zelf van de bidweek en zijn communi teit mochten al spoedig de rijkste vruchten pluken van hun oprecht ge bed: .gezamenlijk werden zij opge nomen in de Katholieke Kerk (30 Oct. 1909). De ezeven gezellen van de H. Verlosser waren hen reeds in groep voorgegaan (27 Mei 1908). Eni ge tijd later viel hetzelfde geluk ten uit te zien. Kort daarop meldde het schip dat het in verband met averij, opgelopen door het zware weer naar Den Hel der moest terugkeren. Bezorgdheid in Vaticaanse kringen Berichten uit Vaticaanstad in de Duitse pers wijzen op de bezorgdheid, waarmee het Vaticaan heeft kennis genomen van de reis van de Hesslsche president der Evangelische Kerk, dr. Niemöller, naar Moskou. Onlangs is PROTESTANTEN VAN EUROPA r o -1 rrv~»T nt" V A CI V TDT3 V ham in Engeland. Hierin mogen wij ongetwijfeld een aansporing vinder, om ons gebed te verdubbelen speciaal op deze dag, nu met ons vele Anglikaansc broeders verenigd zijn in eenzelfde smeek bede tot onze hemelse Vader. Reeds Paus Leo XIII spoorde de gelovigen aan veel te bidden voor de hereniging. Zijn opvolgers bevalen de bidweek-devotie aan. Het moet niet nodig zijn dat men ons verplicht te bidden voor deze intentie. Spontaan zullen wij het doen als kinderen van de Kerk. Orate fratres, bidt Broeders! Intentie voor Maandag 21 Januari. TERUGKEER VAN ALLE reeds gesignaleerd, dat de toch reeds slechter geworden verhouding tussen de Katholieke en de Evangelische kei-ken in Duitsland door de reis van Niemöller opnieuw op de proef is gesteld. In Rome is men zich ervan be wust, dat de reis van Niemöller naar Moskou ondanks de kerkelyke vorm, die eraan gegeven is, een bij uitstek politiek karakter heeft gedragen, zo schrijft de Romeinse correspondent van „Die Neue Zeitung", het door de Amerikanen in Duitsland uitgegeven dagblad. Er wordt op gewezen, dat het Pro testantisme door de afscheiding der Oostelijke helft van Duitsland zeer aan betekenis heeft ingeboet en er daarom naar streeft dit verlies in te halen. Men acht het in het Vaticaan een tragisch misverstand, dat hier toe door een man als Niemöller en met de hulp van Moskou pogingen in het werk worden gesteld. De Or thodoxe Kerk in Rusland heeft zich tot dusver van de Evangelische Ker ken evenzeer gedistancieerd als van de Katholieke Daarin is nu naar op vatting van Rome een wijziging ge komen en men vraagt zich af met welk doel. Ook onder de niet onder het Sovjet-bereik werkende Ortho doxe Kerk is sedert enige tijd een toenemende neiging naar de liberale theologie van het Protestantisme be- om aan prinses Margriet ter gelegenheid van haai verjaardag een oorkonde e overhandigen. Vrijdagmiddag werd door een deputatie van deze estafette- lopers de oorkonde aan Prinses Margriet aangeboden. „Prinses Margriet bekijkt het document" Geen symbolische strijdkrachten naar Suez Churchill heeft op een van zijn laatste besprekingen met president Truman z^n bezwaren laten varen tegen de benoeming van een Amerikaan als op perbevelhebber van de gecombineerde zeestrijdkrachten in de A'lantische Oceaan. De Britse premier had in de tijd dat hij nog oppositie-leider was en nadat hij weer aan het hoofd van een Brits kabinet was gekomen zich steeds weer met kracht tegen een dei-gelijke benoeming verzet. Churchill handhaaft echter zekere waar de bodem van de oceaan plot- seling daalt tot honderdtachtig me ter diepte. De lijn loopt op een af stand van 35 mijl van de Hebriden en 10 mijl van de Ierse kust. Naar voorts in Washington verno men wordt, is men in officiële krin gen in de V. S op het ogenblik ge kant tegen het zenden van symbo lische strijdkrachten naar de Suez- kanaalzóne. Het denkbeeld werd Donderdag door Churchill in zijn toespraak tot het Congres geopperd. merkbaar. Deze houding der Orthodoxe Ker ken komt voort uit een oeroud anti- Rooms sentiment. Daarom neigen zij eerder tot de naar geloofsopvatting verder van hen verwijderde Kerken. Daar nu Niemöllers drijfkracht zon TOT DE KAH. KERK. Is het mogelijk de kerken die zich o pdezelfde Christus beroepen en zich tegenspreken in het onderricht van Zijn geloofsleer alle de ware Kerk van Christus zijn? Is het mo gelijk dat alle gelijkvormig gebleven zijn aan de historisch-éne Kerk van Christus? We staan voor het feit: er is scheiding! Is de schrikbarende werkelijkheid van dit feit wel tot ons doorgedrongen? Begrijpen wij dat deze scheiding niet alleen een wijsgerige en histo- Urische tegensraak in zich sluit, maar der twijfel eveneens voortkomt uit °0^ een ergerlijk kwaad is? Christus zijn anti-Katholieke instelling, kan j wil de verdeeldheid niet maar vol- men vermoeden, dat hier van Sov komen eenheid in Hem, zoals de jet-zijde een aanknopingspunt is gc- Vader één is in Hem en Hij in de vonden, waardoor het gesprek in een I Vader. Voelen wij ons schuldbe- bepaalde richting kan worden be- wust, althans aan hpt voortduren van gonnen". I de scheiding? Wat hebben wij ge- Aldus interpreteert de Duitse cor daan om deze heiligschennis is de respondent de opvatting van het scheiding niet een profanatie van de Vaticaan. „Bij een <terk genoeg an- Kerk van Cristus? deze ergernis ti-Katholieke instelling is namelijk voor christenen en niet-christenen, de gedachte aan een Nrtionale Kerk dit onheil, dat zoveel geestelijke en zeer verlokkend, zo zegt dit blad tijdelijke ellende veroorzaakte, uit verder. Een welwillende studie van te boeten en te genezen? zóne zou zich bij de toekomstige re geling uitstrekken tot aan de z.g. honderd-vademlijn, d.w.z. de grens, Orate fratres, bidt Broeders! De laatste groet de Nationale Kerk, zoals die in de Sovjet-Unie bestaat, zou op de con ceptie van de hereniging van de beide delen van Duitsland zonder twijfel een bedenkelijke uitwerking kunnen hebben. Wanneer ds. Nie- Nationally llTeen I "o, stoffelijjc oversoho, van maar- kunnen bieden van het probleem schalk de Laltre de Tassigny is gis- tegenover het Oosten, dan ziet men teren bijgezet in het familiegraf te het gevaar, dat een deel van het tot Mouilleron-en-Pat eds. Zijn 96-jange, nu toe consequent Westelijk den- bijna blinde vader die burge- kende Duitse Protestantisme zou af- meester is van Mouillerin-en-Pareds glijden in de vorm van een Ooste- was bij de plechtigheid aanwezig, lijke staatskerk. Dit zou op de be- En toen hij naas'. de baar stond, slissing over het toekomstige uiter- vroeg hij de Lattre's weduwe, zijn lijk van Duitsland niet zonder in- hand te leiden voor een vloed blijvea". AARTSHERTOG MAXIMILIAAN OVERLEDEN. Aartshertog Maximiliaan van Oos tenrijk, achterneef van keizer Frans Jozef en oom van aartshertog Otto van Habsburg, is Donderdag te Nice tengevolge van een hartaandoening gestorven. Hij was 56 jaar. groet, waarbij hy de uniform zijn zoon en de op de lijkkist ni gelegde onderscheidingen even roerde. KaïieUie.,

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1