S)e ftzid^Botvfco/nt 9i Churchill kwam om staal Niet om goud gekomen maar om staal CHURCHILL'S REDE IN AMERIKAANS CONGRES Hulp gevraagd voor Suez-kanaal Jjitacht kap. da\ldMi ACew Vjmk Wisjinski's voorstel naar commissie verwezen New York bejubelt Carlsen 18 Nederlanders vermist Noordzee-storm eist zijn tol Directeur: C. M. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 18 JANUARI 1952 43ste JAARGANG No. 12488 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Een donderend applaus ging op, toen Winston Churchill gisteren in het Kapitool te Washington verscheen om het Amerikaanse Congres in ver enigde vergadering toe te spreken. Ik ben niet naar de Verenigde Staten gekomen om geld te vragen voor het veraangenamen van de levensomstandigheden van het Engelse volk, aldus de Engelse premier, maar het zou een grote steun voor Groot-Brittannië zijn als zelfs maar symbolische troepenmachten van andere landen in het voor gestelde verdrag voor het Midden-Oosten in de Suez-kanaalzöne gelegerd zouden worden. De verantwoordelijkheid voor Suez is eerder een interna tionaal dan een nationaal vraagstuk. Groot-Brittannië onderhoudt geen strijdmacht van 50.000 man in Egypte ter vermeerdering van eigen glorie Wij streven niet naar heerschappij over Egypte, maar wij zijn daar als die naars en bewakers van de wereldhandel, aldus Churchill. Niet langer alleen voor de last Langzaam sprekend zeide Chur chill, i.at Groot-Brittannië de gehele last om de beroemde waterweg open te houden, niet langer alleen kon dragen. Ik verzeker u, dat in de wijdverspreide onlusten in het Mid den-Oosten gevaren schuilen, die niet onder doen voor die, welke de Ver enigde Naties in Korea een halt toe geroepen hebten. Denk niet, dat Engeland de huidige donkere jaren van tegenspoed niet te boven zal komen. Ik ben niet ge komen om goud te vragen, maar staal, niet om naar gunsten te din gen, doch om uitrusting te verkrij gen en dat is de reden, waarom zo vele van onze verzoeken zo goed en mild zijn ingewilligd. Toen hij ongeveer de helft van zijn rede had uitgesproken, viel met luid geraas een telescopische lens van een televisiecamera naar bene den. Enige ogenblikken staarde Churchill over zijn bril in de rich ting van het lawaai, waarna hij zijn rede onverstoorbaar hervatte. WERELDPROBLEMEN. Andere wereldproblemen, waar over Churchill zijn mening ten beste gaf waren: Korea: De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zijn het er over eens, dat als een bestand in Korea zou worden gebroken, het antwoord kort, vastberaden en krachtdadig zal zijn." De atoombom: Het allerbeste af weermiddel tegen een derde wereld oorlog zou de moedige vastberaden heid van een goedbewapende inter nationale strijdmacht zijn, eerder dan tuur ontworsteld is. Maar, zo voegde hij er aan toe: „Hoedt er u bovenal voor het atoomwapen te gebruiken, als u er niet zeker en meer dan zeker van bent, dat u geen andere middelen om de vrede te bewaren ten dienste staan". China: Het was allerminst zeker, dat China geslachtenlang in de com munistische greep zou blijven. Groot- Brittannië heeft zich aan de zijde van de Verenigde Staten geschaard tegen agressie van communistisch China. Europa: Waar het het meest op aankomt, is niet de vorm van één- making, maar het aantal pantser divisies, de omvang van de lucht macht en de kwaliteit van de wa pens. Hij kon uit „welke hoek dan ook, niet het minste verwijt" aan vaarden over hetgeen Groot-Brittan nië in dit opzicht deed, omdat het Engelse Gemenebest niet bereid was een staat of een groep van staten te vormen in een of ander vastelands stelsel aan deze of de andere zijde van de Atlantische Oceaan. Churchill zeide voorts, dat, sedert hij voor de laatste maal het Congres had toegesproken (in 1943), de we reld zulke verbazingwekkende veran deringen had ondergaan, dat het moeilijk viel te geloven, dat het de zelfde wereld is. Vroegere bondgeno ten zijn vijanden, voormalige vijan den bondgenoten, overweldigde vol ken zijn bevrijd en bevrijde volken waren in communistische slavernij gevallen. De vijandige woorden en daden van de Sowj et-Unie hadden de de mocratische volken doen beseffen, dat zij tegen een reusachtig gevaar stonden, tegenover een nieuwe vorm van tyrannie en agressie even ge vaarlijk en weerzinwekkend als het nationaal-socialisme. Groot-Britannië, de Verenigde Staten en Canada staan en zullen staan schouder aan schouder met hun Europese bondge noten onder generaal Eisenhower om het Westen tegen vreemde agressie te verdedigen. Sow iet-politiek had bijgedragen tot Hij wees er voorts nog op, dat de de eenheid van de vrije wereld en eindigde met te zeggen, dat Enge land en de Verenigde Staten samen werken voor hetzelfde, hoge doel. Bismarck heeft een6 gezegd, dat het belangrijkste feit van de 19e eeuw was dat Engeland en de Verenigde Staten dezelfde taal spraken. In geheel Amerika is de rede door de televisie en de radio uitgezonden. Het telev:sie-verslag van de ont vangst van kauitein Carlsen in New York was zelfs komen te vervallen. De „Stem van Amerika" zial in de komende 24 uur de rede in 46 talen over de gehele wereld uitzenden. vaarding van het plan verzocht de Russische minister van buitenlandse zaken Wisjinski nogmaals met klem om een onmiddellijke verklaring van het vreselijk geheim dat aan de na- de Algemene Vergadering strek- Over een met confetti bezaaide weg maakt .kapitein Carlsen van de „Flying Enterprise" zijn triomphale intocht in New-York. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Carlsen de tocht door de stad te voet maakte, maar' later veranderde hij van idee en ging in een open auto. Bij het Stadhuis werd hy begroet door de burgemeester van New-York, Vincent Impelliteri, die hem de Ere-medaille van de stad toekende. H. K. H. Prinses Margriet, die morgen. Zaterdag 19 Januari, haar negende verjaardag hoopt te vieren. (Opname M. U/oldringh N.F.K.J GENERAAL VAN FLEET EEN „KANNIBAAL" De politieke commissie van de V. N. heeft Donderdag het Sovjet-Russische voorstel tot gelijktijd:g verbod en controle van de atoombom ter verdere bestudering naar de ontwapeningscommissie verwezen. De overige drie punten van het Sovjet-Russische plan, welke het Noord-Atlantisch Verdrag als agressief brandmerken, aandringen op ontruiming van Korea door bui tenlandse strijdkrachten binnen drie maanden en aansporen tot het tekenen van een vredespact door de Grote Vijf, werden echter met zeer grote meer derheid verworpen. In zijn laatste pleidoo1" voor aan- kende tot het verbod van de atoom bom. Daar zulks, aldus Wisjinski, op zichzelf reeds veel zou bijdragen tot het verminderen van de oorlogs dreiging. Hij nuemde „het gepraat" over een Russische aanval tegen de Atlantische landen „leeg en gekun steld De .onredelijke eisen" van de Amerikanen in Korea lieten weinig hoop op een wapenstilscandFovereen- komst. Wisjinski noemde de verklaringen van generaal Van Fleet, de Ameri kaanse bevelhebber in Korea, die van een .bloeddorstig man die Ko rea verbrand, geteisterd en verwoest had en die vrouwen en kinderen, ouden van dagen, geestelijken, dok ters had gedood". De psychologie van Van Fleet was die van een „kannibaal der laatste dagen" en zouden zulke mensen een bestand kunnen bereiken, vroeg Wisjinski. Op z'n Amerikaans Kapitein Kurt Carlsen, de held van de „Flying Enterprise", heeft giste ren onder een confetti-hagel en een jubelorkaan zijn triomfale intocht in New York gehouden, rijdend langs Broadway. Dichte drommen mensen hadden zich op de trottoirs geschaard en verdrongen zich voor de ramen van de wolkenkrabbers. Carlsen, zijn echtgenote en leden van zijn bemanning openden een stoet van 2000 matrozen, soldaten, mariniers, kustwachters, politie-agen- ten, brandweerlieden en muziek korpsen. De lucht was bewolkt, maar het was ongewoon zacht voor de tijd van het jaar en het scheen alsof de ver late aankomst de spaning van de New Yorkers ten tbp gevoerd had en een uitweg vond in oorverdovende toe juichingen. De overweldigende drukte was de oorzaak, dat Carlsen van een mars moest afzien, die hem van te voren al een slapeloze nadht had be zorgd. Op het stadhuis, het einddoel van de tocht, ontving hij de ere-me daille van de stad uit handen van de burgemeester. Onderwijl is Kenneth Dancy, de stuurman van de Engelse zeesleper „Turmoil", die Carlsen's lot zes da gen deelde, in zijn woonplaats Hook Green ontvangen. Hij hield gisteren in een open auto zijn intocht in Tun- bridge Wells, waar hij een zilveren sigarettenkoker ontving met het wa pen van de stad en de inscriptie „Ter herinnering aan uw moedig gedrag". Faure Frans premier De Franse Nationale Vergadering heeft kort na middernacht Edgar Faure gekozen tot premier. Volgens een onofficiële telling sprak het parlement nl. met 400 stemmen zijn vertrouwen uit in het program, dat Faure hem had ont vouwd hetgeen 86 meer is dan het vereiste minimum van 314 stem- Staal naarEngeland Grondstoffenaccoord met Amerika In Londen en in Washington zou vandaag worden aangekondigd dat in het kader van het grondstoffenac coord dat Churchill in de Verenigde Staten afsloot grote hoeveelheden Amerikaans staal naar Engeland zul len worden uitgevoerd. Het Britse ka binet kwam gisteravond bijeen om het effect te bespreken dat dit ac- coord op de Britse economie zal heb ben. Het is mogelijk dat Engeland dit jaar meer dan een millioen ton staal zal ontvangen. In ruil hiervoor zal Engeland een nog onbekende hoeveel heid aluminium ter beschikking van de Verenigde Staten stellen. De Ver enigde Staten hebben voorts besloten de tinaankopen in Malakka te hervat ten. Dit laatste zal het sterlinggebied helpen het dollartekort te verminde ren, hoewel een millioen toy staal tweemaal zoveel zal kosten als de 20.000 ton tin. die de Verenigde Sta ten, naar wordt verwacht, zullen ko pen. Op den duur zal Engeland het hiervoor uitgetrokken bedrag weer kunnen goedmaken voor de opbrengst van tie producten der staalindustrie. Engeland zal het eiland Helgoland, dat sinds de oorlog als oefenterrein voor Britse bommenwerpers wordt gebruikt, met ingang van 1 Maart aan de Westduitse regering terug geven. Er is nog geen overeenstem ming bereikt over een ander oefen terrein langs de Noordduitse kust. Wapensmokkel naar Nieuw Guinea? Het dagblad „Albadi" te Djakarta schrijft „aan de hand van berichten uit verschillende bronnen" de indruk te hebben gekregen, dat de wapen zendingen naar Nieuw-Guinea met de „Blitar" en de „Talisse' geen op- zichzelf staande zaken zijn, maar ee/i deel vormen van een wei-overwogen plan om zoveel mogelijk wapens naar Nieuw-Guinea te vervoeren. Sedert maanden worden, volgens het blad, uit de Philippijnen wapens naar Nieuw-Guinea gesmokkeld. Uit andere bron vernam „Abadi" dat eind vorige maand te Djakarta [rapporten zijn ontvangen, volgens welke er per K.L.M. geregeld troepen [van Amsterdam naar Biak worden getransporteerd. Per transport gaan [volgens die rapporten ongeveer 30 irran Nederlandse. Ambonese en Indo puropese militairen, voorzien van het insigne „Van Heutz", ongewapend (via Manilla naar Nieuw-Guinea. In verband met deze berichten peeft Aneta zich gewend tot de Indo nesische minister van voorlichting, de heer Mononutu, die mededeelde, dat het kabinet van deze zaken niet op de hoogte was en verdere com mentaar weigerde. Ook een woord- Voerder van het Nederlandse hoge commissariaat had er niets op te zeg gen. INTERNATIONALE IDWEEK NOODTOESTAND IE CAIRO Te Cairo is Vrijdag de noodtoe stand afgekondigd „teneinde de open bare veiligheid te handhaven". Intentie voor Zaterdag 19 Januari. TERUGKEER VAN DE OOSTERSE AFGESCHEIDENEN TOT DE KATHOLIEKE EENHEID. In zijn encycliek van Pasen 1944, bij gelegenheid van het 15c eeuw feest van de H. Cyrillus van Alexan- drië, schrijft de H. Vader, Paus Pius XII, over het herenigingswerk onder de Oosterse afgescheidenen het vol gende: „Aan deze verdienstelijke en heilige onderneming moeten niet al leen zij ijverig meewerken, die on der de Oosterlingen verblijven, waar ze door wederzijdse hoogachting, welwillende omg. ig en het voor beeld van hoge deugd de afgeschei den broeders, vooral de geestelijk heid gemakkelijker voor de eenheid der Kerk zullen winnen, maar ook alle gelovigen die overal ter wereld door hun gebed de totstandkoming van het ene Rijk van Onze Godde lijke Verlosser over de gehele we reld en de eenheid van allen in de éne schaapstal van God moeten af smeken." En hy besluit met de vol gende aansporing: „Allen tenslotte, die ofwel de heilige wijdingen ont vangen hebben ofwel in de rangen van de Katholieke Actie of van an dere verenigingen als hulptroepen van de kerkelijke hiërarchie optre den, moeten door gebed, woord en geschrift de zozeer verlangde her eniging van alle Oosterlingen met de gemeenschappelijke Vader steeds meer en meer bevorderen." Ons aller Vader nodigt ons dus op de eerste plaats uit tot gebed: een vurig gebed voor de broeders, die ons het meest nabij zijn in het geloof. Dit gebed mag nooit versagen, maar moet zich uiten in woord en daad. Orate fratres, bidt Broeders! ALARM VOOR DE NOORSE KUST Het was gisteravond en vannacht, tijdens de hevige storm, die over de Noordzee gierde, niet in de eerste plaats het Zaterdag j.l. gestrande En gelse ss. „Radmar", dat de Neder landse reddingsmaatschappijen in spanning hield. Alhoewel het schip geen centemeter verder gekomen is en zijn toestand geleidelijk aan hachelijk wordt, beschikt men hier over de zekerheid, dat men de opva renden in veiligheid kan brengen. Terwijl er vele schepen zijn over wier lot men niet zo gerust kon zijn. Want deze zekerheid heeft men niet omtrent de 15 opvarenden van de Nederlandse vissersboot .Alk maar", van wie sinds Zondagavond geen levensteken meer is vernomen. Het schip bevond zich op dat tijdstip voor de Noorse kust. Alhoewel men eerst aannam, dat de radio-installa tie aan boord wellicht defect geraakt was, is de onrust over het lot van de opvarenden geleidelijk aan ge groeid en hedennacht werd door de kuststations van Zweden, Noorwe gen, Denemarken en Duitsland aan alle schepen, varende in de betref fende sector, het bericht doorgege ven, te zoeken naar de Nederlandse vissersboot „de Alkmaar". Reddings boten zoeken de zee af en de rederij „Petten", die de „Alkmaar" ter vis vangst uitgezonden heeft, gaf de „Petten" opdracht de visvangst te staken en te zoeken naar het ver dwenen schip. Voor Engelse kust vergaan. Meer zekerheid zij het dan, dat die zekerheid geen vreugde bevat heeft men ontrent het lot van de drie Nederlandse opvarenden van de gis termiddag voor de Engelse kust vast gelopen Nederlandse kustvaarder „Seaham". Deze drie mannen sloe gen uit de Engelse reddingboot, die de opvarenden van het zinkende schip gehaald had. Alhoewel twee reddingboten hedenmorgen nog steeds aan het zoeken waren, moet men de mannen als verdronken be schouwen. Nog een gevaarlijke stranding. Vlak bij de gestrande „Radmar" dreigde gisteravond tijdens de he vige storm nog een drama, dat geluk kig goed afliep. Het Panamese schip „Merope" strandde bij de Noorder- pier bij Hoek van Holland en dreigde ieder ogenblik te pletter te worden geslagen. Meerdere Nederlandse sle pers schoten te hulp en wisten dit in eerste instantie te voorkomen. Later op de avond te ongeveer 9 uur kwam het scheepje door eigen kracht weer vlot. Nauwelijks voer het echter op eigen kracht, of het was gedwon gen voor anker te gaan, in vrij on gunstige positie. De Ned. slepers blij ven voor de zekerheid in de nabij heid. Schepelingen verlaten de „Radmar". Wat ten slotte de „Radmar" zelf betreft, het overgrote deel v?n de be manning heeft het schip verlaten Daar gisteren vanwege de storm geen pogingen ondernomen konden wor den, om het schip wederom vlot te krijgen, gaven een en dertig opva renden gisteravond te kennen, dat zij het schip wilden verlaten, daar de nacht te veel risico verborg en het reddingswerk in het nachtelijk duister, wanneer het gevaar acuut zou worden, zeer bemoeilijkt zou worden door het grote aantal. Slechts de kapitein, twee officieren en een hofmeester z(jn op het schip achter gebleven. Liberiaan aan de grond. Het Liberiaanse s.s. „Liberty" liep gisteravond in de buurt van de Zuid westpunt van Engeland aan de grond. Het schip seinde om hulp en vermeldde, dat zijn reddingssloepen vernield waren. Onmiddellijk zijn twee Engelse reddingboten uitgeva- Duits oefenschip in nood. Het Duitse oefenschip „Pamir", dat een reis om de wereld maakt, is gisteravond voor de Belgische kust in moeilijkheden geraakt. Het seinde om slepershulp en de Engelse „Em pire Wansbeck", die zich in de buurt bevond, bood onmiddellijk assisten tie. Het Duitse schip maakte de En gelsman zijn compliment over de pa rate hulpverlening. De Empire Wansbeck" bleef echter alleen maar in de buurt, om wanneer de toestand hachelijk werd, in te grijpen. Zelf had het een duizendtal passagiers aan boord en verzocht radiografisch aan andere schepen, om hem af te lossen, zodat hij zijn reis kon voort zetten. Een reddingboot, die uitge varen was, werd door de „Pamir" te ruggestuurd, daar er geen acuut ge vaar bestond. Doch een paar uur -te- ter verslechterde de toestand zo, dat de „Pamir" het raadzaam achtte, een gedeelte van de opvarenden in vei ligheid te brengen. De reddingboot „Margate" ontfermde zich over 42 opvarenden, allen cadetten. Het Zweedse schip „Sueciat" is op weg om de Engelse „Empire Wansbeck" af te lossen. Om half elf seinde de „Pamir" aan de „Suecia": „Daar de weersom standigheden beter worden en wij nu een reserve-anker bij de hand hebben zullen wij trachten op eigen kracht naar Rio de Janeiro te koer sen en de bemanning aan boord te houden". Het noodverkeer is thans opgehe ven. 32 Grieken verlaten hun schip. Ten slotte hebben Engelse vissers hulp verleend aan het voor de En gelse kust gestrande Griekse stoom bootje „Taxiarchis". De twee en der tig opvarenden konden in veiligheid gebracht worden. Ko-i'ie.ftie.. Hoop is het reisgeld des levens.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1