De Noord-Oostpolder heeft te weinig winkels Pers-stemmen over K.V.P.- accoord DONDERDAG 17 JANUARI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Dorpen Bant en Luttelgeest verrezen uit het niet In de eerste dit jaar gehouden ver gadering van de poldercommissie voor algemene belangen heeft de landdrost, dr ir Smeding, zijn tevre denheid geuit over de ontwikkeling van de Noord-Oostpolder in 1951 de grote uitgifte van boerderijen, 263 bedrijven omvattende, heeft een aan zienlijke uitbreiding van de bevol king met zich gebracht, zowel ten aanzien van de pachters als van de landarbeiders. De organisaties van deze beide groepen zyn hierdoor zeer versterkt. De komst van kolonisten betekende, wat de pachters en land arbeiders betreft, een verdubbeling van het reeds aanwezige aantal, hetgeen uit een oogpunt van ge meenschapsvorming een krachttoer kan worden genoemd. De vestiging van middenstanders geschiedde daar entegen slechts in beperkte mate, hetgeen te wijten was aan het uitblij ven van de >en nog in overweging zijnde f inane jringsregeling voor de middenstand. Spreker kon echter mededelen, dat thans eindelijk een beslissing hierover is genomen, zodat nu een basis is vastgesteld voor de subsi diëring van een aantal te stichten of reeds gestichte middenstandsbedrij- ven, waarvoor de op de begrotingen 1951 en 1952 gereserveerde bedragen kunnen worden aangewend. ÏDaar bovendien dit jaar middelen ter be schikking worden gesteld voor een aantal door de directie te bouwen winkelpanden, kan thans een goed begin worden gemaakt met de bouw van „de lange nering" te Emmel- oord. De polder bevolking is vorig jaar van ruim 7600 personen gestegen tot ongeveer elfduizend, een toeneming dus van 43 Emmeloord begint zich steeds meer tot de centrale plaats van de polder te ontwikkelen. Bant en Luttelgeest verrezen uit het niet en voorzien in een behoefte. Thans is Rutten aan de beurt. Het zesde van de reeks van tien dorpen, welke moeten worden gesticht. Groot is het aantal bezoekers uit binnen- en buitenland, dat zich van de opbouw komt overtuigen. De groei schetsend van de taak en belangrijkheid van het openbaar lichaam, veronderstelde de land drost, dat het jaar 1952 wel eens be- EERSTE KAMER Crediettoezicht aangenomen Gistermorgen heeft de Eerste Ka mer het wetsontwerp op het crediet- wezen met 28 tegen 14 stemmen aanvaard. Vóór stemden de K.V.P., P. v. d. A. en C.P.N.; tegen A.R., C.H. en V.V.D. In de middagvergadering werd voorts zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp betreffende de assu rantiebemiddeling aangenomen, met de aantekening, dat de fractie van de V.VJD. geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Dinsdagmiddag zullen in de Eer ste Kamer de wetsontwerpen regeling winkelsluiting en financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten aan de orde komen. AMERIKAANS EREDOCTORAAT VOOR DR. DREES De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat aan de minister-pFe- sident, dr. W. Drees, vóór zijn terug reis naar Nederland het ere-docto- raat van de universiteit van Mary land zal worden aangeboden. NIEUWJAARSRECEPTIE IN DE DUITSE AMBASSADE. In de ambassade van de federale Duitse republiek aan de Nieuwe Parklaan te 's-Gravenhage werd gis teravond een nieuwjaarsreceptie ge-' houden, welke door een zeer groot aantal belangstellenden werd be zocht. De ambassadeur, dr. Karl du Mont, kon niet aanwezig zijn daar hij in verband met het bezoek van minis ter van den Brink aan Bonn, ook daarheen vertrokken was. Mevrouw du Mont en dr. Alexan der Török, secretaris aan de ambas sade, ontvingen oe honderden gas ten. De hoofden van de diplomatieke missies in ons land en hun verte genwoordigers waren in groten ge tale aanwezig op deze eerste nieuw jaarsreceptie in de Duitse ambassa de. Van Nederlandse zijde waren on der meer aanwezig mevrouw F. W. Baronesse van Tuyll van Seroosker- ken, groot-meesteres van de Konin- gift; mevrouw vai Hardenbroek; mr. L. A. Kesper Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland; mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst van de directie Europa van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken; luit.-gen. B. R. P. F Hasselman, chef van de generale staf; luir.-generaal M R. H. Calmeyer en tal van ver tegenwoordigers van de ministeries en van het bedrijfsleven. DIT JAAR TUNNELBOUW BIJ VELSEN? In zyn Nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Velsen, mr. M. Kwint, de raad meegedeeld, dat alle tekenen er op wijzen, dat in 1952 Rijkswaterstaat een begin zal maken met de bouw van de tunnels onder het Noordzeekanaal en met de uitvoe ring van de daarmee verband hou dende werken. slissend zou kunnen zijn voor de vraag, of de regering bereid is mede te werken aan de tot standkoming van een twaalfde provincie. Dat de ze beslissing gunstig moge luiden, was wat spreker het „Zuiderzeeland" van ganser harte toewenste. Of de zelfstandigverklaring van het poldergebied onder de huidige omstandigheden gewenst en aan trekkelijk moet worden geacht, werd door de landdrost tenslotte ernstig in twijfel getrokken, hetgeen hij na der motiveerde. Naar zijn mening vraagt het belang van dit gebied een verdere centrale opbouw, niet belem merd door de aanwezigheid van een ontijdig in het leven geroepen zelf standige gemeente, ook al zou deze slechts een deel van de polder om vatten, een gemeente, die bovendien, ondanks zware financiële offers, niet in staat zal zijn haar eigen huishou ding te fiancieren. BURGEMEESTERS Met ingang van 1 Februari 1952 is benoemd tot burgemeester der ge- meente Ede, de heer H. M. Oldenhof, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van Kampen. Aan de heer W. J. N. Wijs is op zijn verzoek met ingang van 1 Febr. 1952 eervol ontslag verleend als bur gemeester van de gemeente, Schijndel Korte vrijheid Dinsdagavond ontsnapten drie ge detineerden uit de strafgevangenis te Norg. Zij trachtten in Zuidelijke richting te liften. De chauffeur van een vrachtauto, die het drietal had opgepikt, kreeg evenwel argwaan en waarschuwde in Ellburg de rijks politie. Deze stelde een onderzoek in en kon na enige tijd de indentiteit van de drie vluchtelingen vaststellen. Enkele uren nadat ze in Norg over het prikkeldraad waren gestapt, be vonden zij zich weer in arrest. De gedetineerden, waarvan de leeftijden zijn 24, 26 en 28 jaar, hadden hun straftijd er bijna op zitten. Een van hen had reeds eerder een ontvluch tingspoging gedaan. Meer ruimte voor emigratie-aanmelding Verschenen is de memorie van ant woord op het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsont werp tot instelling van organen ten behoeve van de emigratie (wet op de organen voor de emigratie). Aan deze memorie is het volgende ontleend Naar aanleiding van een opmer king van vele leden zij medegedeeld dat het niet in de bedoeling der rege ring ligt om steeds een /vertegen- Nederlands verliezen op Korea In totaal 71 doden Nederland heeft tijdens de cam pagne op Korea tot dusverre 71 do den, 269 gewonden, 1 gevangene en 2 vermisten verloren, zo verneemt A.P. In totaal hebben de verliezen van de geallieerde en Zuidkoreaanse troepen op Korea de 414.000 over schreden. Het geallieerde opperbevel ir Korea heeft toegegeven, dat vlieg tuigen der Ver. Naties Maandag in de buurt van het krijgsgevangen kamp Kandong zijn geweest, om streeks de tijd, dat dit volgens de beweringen der communisten werd gebombardeerd, waarbij geallieerde gevangenen zouden zijn omgekomen. De communistische delegatie deel- mede, dat het aantal slachtoffers in het kamp twee keer zo hoog is als zij eerst had opgegeven. Er zouden 20 doden, 15 ernstig en 40 licht gewon den zijn. De geallieerden hebben echter ge zegd, dat zij niet met zekerheid kun nen vaststellen, of er inderdaad bom men op het* kamp zijn geworpen, omdat de communisten de juiste ligging niet nauwkeurig hebben op gegeven. De roden hebben boven dien hun krijgsgevangenkampen niet gemarkeerd, zoals in de Conventie van Genève wordt voorgéschreven. In de „vredestent" is tot nu toe geen enkele vordering geboekt. Reacties op rede van Westerling De Indonesische en Nederlandse bladen in Djakarta reageren heftig op de rede, die Westerling via de „wire-recorder" in de Dierentuin in Den Haag heeft uitgesproken. De bladen bezigen daarbij zonder uitzon- deving scherpe bewoordingen. -Het blad van de Masjumi „Abadi", vraagt zich af: „Wat moeten wjj nu geloven van het goede voornemen van de Ne derlanders om de goede atmosfeer te bewaren, uitgesproken aan de voor avond van de besprekingen tussen Indonesië en Nederland, terwijl zij zoiets (de vergadering in de Dieren tuin) toelaten". „Abadi" kwalificeer de zulks als een „houding, die ge speend is van elk verantwoordelijk heidsgevoel van hen, die geacht wor den de macht te hebben in Neder land". Het blad vervolgt met te schrijven: Wij zijn niet ontstemd, doch integendeel verdrietig met deze houding van de Nederlandse rege ring. „Het is werkelijk hopeloos", zo eindigt het blad in de Nederlandse taal. Officieel protest. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Subardjo, heeft aan Aneta medegedeeld, dat van In donesische zijde de aandacht is ge vestigd op de vergadering in de Die rentuin in Den Haag. waar per wire- recorder een rede van Westerling ten gehore werd gebracht. Indonesië is van oordeel, dat deze gebeurtenis niet dienstig kan zijn voor de goede ver standhouding tussen Indonesië en Ne derland. Dit is door de waarnemend hoge commissaris in Nederland aan de Nederlandse regering medege deeld. NIEUWE PROTESTANTSE BIJBELVERTALING. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft in een speciale bijeenkomst, Woensdagmiddag te Amsterdam in de Doopsgezinde kerk gehouden, de Nieuwe Bijbelvertaling aan de Ker ken aangeboden. De plechtigheid had een decoratief karakter, doordat zij met zang van het Remonstrants kerk koor uit Haarlem en orgelspel van C. Schuurman werd omgeven. Prof. Grosheide hield daarbij een toe spraak. woordiger van de overheid tot voor zitter van de raad te benoemen. Het ligt in het voornemen van de rege ring door de keuze van de persoon de bovenpartij dige en samenbinden de functie van de voorzitter van de raad duidelijk te onderstrepen. Geenszins is het de bedoeling van de regering, gelijk door vele leden ten onrechte werd opgemaakt de bij zondere aanmeldingsorganen te dis crimineren ten opzichte van de open bare organen. Het ligt in het voorne men aan de bijzondere aanm'eldings- organen zoveel mogelijk eenzelfde bedrag, besteed per vertrokken emi grant te vergoeden als, naar redelij ke berekening, voor de openbare organen geldt. De Rijksbijdrage zal beperkt moeten blijven tot een be drag op deze voet berekend. Mochten de bijzondere aanmeldingsorganen, vervlochten als zij zijn met maat schappelijke organisaties, bijzondere diensten aan adsoirant-emigranten verlenen in de vorm van voorberei dingscursussen, dan staat het hun uiteraard vrij hiervoor vergoeding te vragen in de vorm van lidmaat- schaps- en abonnementsgelden of an derszins. „De Radmar" zit noa steeds Gisteren zijn weer de nodige po gingen ondernomen, om het Zater dag j.l. gestrande Engelse s.s. „Rad- mar" vlot te krijgen. De slepers „Ganges", „Witte Zee" en „Blan kenberg" hebben tijdens de gunsti ge getijen al het mogelijke gedaan, doch tot nu toe zonder succes. Wel slaagde men er gistermiddag om kwart over vijf in het schip even van de plaat af te trekken en het drij vende te krijgen, maar door het bre ken van de sleepkabel, dreef het schip weer naar zijn oude positie af. Ook vannacht zijn de drie slepers in actie geweest. Er gebeuren vreemde dingen in een café te Assen In het Marktcafé te Assen ge beurden gisteren vreemde dingen. Tijdens een vergadering van koud- bloedpaardenfokkers, zo vertelt Trouw", bleek de verwarming de fect te zijn, zodat de fokkers zelf bijna koud bloed kregen. Toen de vergadering gaande was, sprong de waterleiding. De vergadering werd voortgezet, maar na een korte rust brak brand uit *ussen het plafond en het dak. Zelfs met de brandweer auto voor de deur gingen de fok kers in koelen bloede voort met hun vergadering. Tenslotte deelde de scheidende secretaris, die juist en kele weken getrouwd is, mede, dat zijn trouwring tijdens de bijeen komst werd vermist. De Utrechtse advocaat en lid van de Utrechtse gemeenteraad v. E., die Zaterdag werd gearresteerd, bevindt zich nog steeds in voorarrest. TRIESTE GEVOLGEN VAN HUURSCHULD. Wanneer er niet op het laatste mo ment handelend wordt opgetreden, zullen vandaag zeven gezinnen te Amsterdam totaal 21 mensen op straat worden gezet meldt het Alg. Dgbl. Alle gezinnen zijn onderhuur ders van een huis aan de Brouwers gracht. De hoofdhuurder moet we gens huurschuld het huis vandaag verlaten. Onder de 21 mensen die daardoor dakloos dreigen te worden, bevinden zich tien kinderen beneden de zes jaar. Een geschil tussen de onderhuur ders en de hoofdhuurder leidde er toe, dat de eersten zich tot de Huur kamer wendden, die de kamerprijzen met ruim een derde verlaagde. De on derhuurders betaalden enige weken geen huur om hun vordering op de hoofdhuurder in te lopen. Deze kon toen echter op zijn beurt de huiseige naar niet betalen en tenslotte is die naar de Kantonrechter gestapt. Daar viel de beslissing: ontruiming op 17 Januari wegens wanbetaling. De hoofdhuurder beweert nog geld van de eigenaar te krijgen, maar de eigenaar zegt hetzelfde van de hoofd huurder. OUDE EIEREN. Ir. K. Bos te Amersfoort heeft op de te Apeldoorn gehouden pluimvee dag van de Nederlandse Pluimvee federatie te kennen gegeven dat hij slecht is te spreken over de kwaliteit van de Nederlandse eieren. De laatste tijd nemen volgens hem de klachten uit de steden en het buitenland toe. Hij wijt dit aan de te lange tijd tussen productie en consumptie van de eieren en betreurt het dat in som mige streken de eieren slechts een maal per veertien dagen worden op gehaald. Hij oordeelt het dringend noodza kelijk dat maatregelen worden getrof fen om deze toestand ten behoeve van de Nederlandse eierenexport te ver beteren. Hij acht voorts de stichting van een centraal onderzoekinstituut gewenst. Kruipende smokkelaars in St. Pietersberg „Zoek de Khaba!" Reeds geruime tijd doen geruch ten de ronde dat zich in de St. Pie tersberg een doorgang zou bevinden, die toegang verschaft tot Belgisch grondgebied. Hoewel alle gangen in de berg om veiligheidsredenen jl.m.v. een muur door de E.N.C.I. werden afgesloten, hielden de geruchten aan. De geruchten blijken thans op waar heid te berusten. Deze week is het de heer J. A. Th. Dielis assistent bij het wetenschappelijk onderzoek van de St. Pietersberg, gelukt het gat te vinden. Het is gelegen drie minuten gaans in Z.-O. richting van de be faamde steen „Khaba" (die rust op een grondinstorting) in een der gan gen even over de grens. De afme tingen van dit smokkelgat zijn zo gering, dat men genoodzaakt is zich op de buik liggend er doorheen te wringen, om vervolgens naar bene den glijdend, in het Belgische gan genstelsel terecht te komen. Aange nomen wordt dat dit gat in 1949 en 1950 nog vrij veel door smokkelaars is gebruikt. In 1951 zou het „smok- kelverkeer" door dit gat zijn afge nomen. In Augustus 1950 meldde het A.N.P. reeds dat er een tweede smok kelgat in de Pietersberg zou bestaan. Een oud-smokkelaar en geroutineerd bergloper gaf toen aan de zg „Berg mennekes" de raad: „Zoek naar „Khaba", in de buurt daarvan ligt het gat". AMELAND HAD VEEL TE LIJDEN VAN DE WIND. De Zuidwestpunt van Ameland heeft de laatste dagen weer veel van de harde wind te lijden gehad. Er is een gat in de kust van 70 meter leng te en zeven meter diepte ontstaan. De landafslag op de Waddeneilan den gaat steeds voort; ondanks de tegenmaatregelen van Rijkswater staat. De kustafslag brengt vele interes sante dingen voor acheologen aan het licht. Onlangs trof men nog een oude benen schaat aan. („Trouw"). KORTE GIJZELING. Bij zijn verhoor in zake de Velser- affaire, is Dinsdag op last van de offi cier in deze zaak, mr. Grasso, de re chercheur bij de Haarlemse politie T. in gijzeling genomen. Er waren vermoedens, dat deze po litieman meer wist dan hij wilde los laten. Na opnieuw gehoord te zijn, is hij Woensdagmorgen weer in. vrijheid gesteld. HOGER BEROEP FEDDE SCHURER De redacteur van de Heerenveense Koerier, Fedde Schurer, die de stoot gaf tot de zgn. „Friese kwestie", heeft hoger beroep aangetekend na zijn veroordeling tot veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De heer Schurer heeft thans van het Leeuwarder Gerechtshof bericht ontvangen, dat zijn zaak over enkele weken zal voorkomen. In overleg met mr. D. H. Okma uit Leeuwarden, pleiter in eerste in stantie, zal mr. Abel J. Herzberg te Amsterdam als verdediger voor de heer Schurer optreden. NA DE OVEREENSTEMMING. In de „Maasbode" toont prof. F. Duynstee zich teleurgesteld over de reactie, welke het in de K.V.P. be reikte accpord heeft opgewekt bij de heer A. C. de Bruyn, die „in plaats van blijdschap over het bereikte ac- coord dreigementen, en in plaats van bezorgdheid wantrouwen en tegen stellingen tot uitdrukking bracht. Na een reeks vragen gesteld te hebben, besluit de schrijver: De waan, dat de arbeiders slechts baat vinden bij collectieve voorzie ningen en bij nivellering, raakt langzamerhand achterhaald. De heer De Bruijn keert zich af van de centralisatie van de loonpolitiek en daarin vindt hij de Groep-Steenber- ghe naast zich. De heer De Bruijn zoekt naar wegen voor eigendoms vorming voor de arbeiders, en daarin treft hij de Groep-Steen berghe naast zich. Niemand zal en kan verwachten, dat de heer De Bruijn het in deze en andere pun ten volkomen met de Groep-Steen- berghe eens is of omgekeerd. Maar slechts weinig pessimisten zullen hebben verwacht dat het bereiken van de overeenstemming tussen K. V.P. en Groep-Steenberghe het sein zou worden voor een serie van wantrouwige en dreigende uitlatin gen, waarin de macht van het ge tal tot centraal argument wordt ge geven. Wij vertrouwen dat de meeste katholieke arbeiders op dit punt wijzer zullen reageren dan hun voornaamste leider, wiens reacties overigens erger mogen blijken dan zijn bedoelingen. De nuchtere feiten. De „Tijd" constateert, dat er in het communiqué weinig nieuws voor komt, doch maakt over het voorge stelde adviserend college de volgen de opmerking: Dat adviserend college lijkt ons een testimonium paupertatis voor de katholieke Tweede Kamerfrac tie. Kan' deze zelf niet beoordelen, of zij al dan niet deskundige voor lichting behoeft en heeft zij geen inzicht in de mogelijkheden tot een dergelijke voorlichting? Maar als zij zo onbekwaam is, deugt haar samenstelling niet. Maar waaraan ontlenen de leden van dat advise rend college hun bevoegdheid en bekwaamheid? Hoe' komt men aan die knappe kerels, die blijkbaar voor de fractie niet te vinden zijn?- Wie weegt hen op hun knapheid? En hoe kunnen 3 tot 5 personen het katholieke volksdeel waarlijk bevredigend representeren? Kan, als dit college van 3 tot 5 personen representatief moet zijn voor het katholieke volksdeel, de Groep- Steenberghe meer dan een halve zetel erin opeisen? Maar waarom, als zij er nauwelijks zitting in kan hebben, wil zij het dan? Of moet men aannemen dat de woorden van het communiqué op dit punt niet adequaat zijn aan wat eigenlijk de bedoeling is? Het blad maakt tot slot een opmer king, welke vermoedelijk de spijker op de kop slaat. Er is echter geen diepgaand, be langrijk verschil in de principiële visie op algemeen welzijn en rechtsorde; prof. Duynstee is er met al zijn knappe artikelen niet in geslaagd, dat te bewijzen. Er is slechts een diepgaand, belangrijk verschil in de visie op de te voeren politiek om de principiële visie op algemeen welzijn en rechtsorde waar te maken. Uit het hier besproken commu niqué is men geneigd af te leiden, dat de visie van de Groep-Steen berghe op de te voeren politiek niet bestand is gebleken tegen de nuch tere feiten. Geschrokken De Nieuwe Haarlemse Courant treurt, dat nog geen vier en twin tig uur na de publicatie van het ac- coord, de vertrouwensbasis waarop het was gegrondvest, niet weinig ACieuia ayóieetn g.iep,pet%einig£ti Door een eenvoudige dorpssmid uit Drenthe is een nieuw systeem greppel- reiniger uitgevonden, dat bij de boeren, die het apparaat in werking zagen, een groot succes boekte en door de Lahdbouwvoorlichtingsdienst warm wordt aanbevolen. Er is reeds patent op aangevraagd. Verstelbare schoe pen, die aan een lange as bevestigd door de motor van de trekker in een snel ronddraaiende beweging worden gebracht, scheppen de gTond uit de greppel op en verspreiden die in fijne toestand over de akker De machine is gemonteerd aan een Ford Dearborn en wordt van daaraf bediend. De diepte is hydraulisch regelbaar. Voor een goede ontwatering van het pol derland is het noodzakelijk de greppels, die voor de afvoer van het water zorgen, goed schoon te houden. Deze machine vergemakkelijkt het werk van de boeren aanzienlijk. Enige van deze greppelreinigers zijn reeds in gebruik o.a. in Zand werven (West Friesland)), waar men hier de machine in actie ziet. De snel ronddraaiende schoepen slingeren de modder met kracht uit de greppels. wordt bedreigd door de toespraak van de heer De Bruyn. Het moet ons van het hart, dat wij geschrokken zijn van deze uit val. Is het verstandig op dit mo ment, parallel met de uitvallen van de voorzitter van het NW, de heer Oosterhuis, tegen de regering en tegen de politiek van de P.v.d. A., de eenheid der katholieken in politicis opnieuw in de waagschaal te stellen? Wij betwijfelen dit ten zeerste en betreuren daarom deze woorden van de heer De Bruijn. Het is ook, van het standpunt der K.A.B. uit geredeneerd, onver standig, want als hij met zijn woor den iets heeft bereikt, dan is het wel dit, dat de groep-Steenberghe deze houding zal gebruiken om te bewijzen, hoe noodzakelijk een sterkere vertegenwoordiging van haar geestverwanten in de K.V.P. nodig is, hoe noodzakelijk ook een zogenaamde rechtervleugel is te genover een linkervleugel, die zich zes jaar heeft kunnen ontplooien en door zijn massale aanhang en door een politiek, die hij openlijk belijdt, de Kath Volkspartij in een bepaalde richting heeft doen koer sen, waarvan de geringste afwij king nu reeds op zo'n fel verzet stuit. Wij vermoeden, dat deze woor den van De Bruijn, op dit ogenblik uitgesproken, de eenheid der K.V.P. wederom zullen verzwak ken. Wij betreuren dit. Wij heb ben altijd in de -heer De Bruijn een der kundigste katholieke lei ders gezien. Het spijt ons te moe ten constateren, dat hij, de man die de K.A.B. groot gemaakt heeft mede door tact en voorzichtigheid, herhaaldelijk blijk geeft juist in deze opzichten op een gewichtig moment te falen en dit in het laatste stadium van zijn leider schap, dat een bekroning zou moe ten zijn van zijn grote verdiensten. Wat op deze wijze wordt onder mijnd is een der belangrijkste din gen voor volk en partij: het ver trouwen. Geen politieke klassenstrijd! De Gazet van Limburg schrijft, dat de verwachting in de K.V.P. leeft, dat haar bekwame voorzüter W. J. Andriessen of een andere evenwichtige arbeidsleider in het te vormen kabinet zal worden opgeno men. Over de rede van de heer De Bruijn schrijft het blad voorts: De in sociale antithesen gewor telde machtsvorming groeit in de politiek voort met al de risico's die we kennen uit het huidige Frankrijk van Jouhaux en de rode draad van de klassenstrijd in alle landen. Maar klassen zijn geen standen, zij zijn veelheden van mensen op dezelfde sport van de sociale lad der: arbeiders, boeren, midden standers, werkgevers, vak- of be roepsgenoten, de vroegere paupers en de bezittende klassen. Het Marxisme hanteert de klassen strijd, het christelijk ideaal is een standen-maatschappij Indien wij er niet in slagen, deze standenmaatschappij vreedzaam te verwezenlijken, hoe zullen we dan de wordende samenleving zout en deesem geven, zoals Dr. Poels ons dat geleerd heeft? Hoofdaalmoe zenier Roncken heeft er onlangs nog de K.V.P. aan herinnert in zijn visie op de onvoltooide emancipa tie, en pater Dr. Gerats, deed het de K.A.B., toen hij haar de biecht spiegel voorhield. Geen politieke klassenstrijd! Te veel deskundigheid Het Noord-Hollands Dagblad vraagt zich af, wat de taak zal zijn van het adviserend college: Zijn taak is niet, zelf deskun dige voorlichting te geven. Het zal nagaan, of over bepaalde wet telijke maatregelen, die worden voorgesteld, deskundige voorlich ting voor de Fractie wenselijk wordt geacht. Men zou kunnen vragen of de Fractie, die haar eigen verantwoordelijkheid be houdt, zelf niet in staat en bij machte is, zich die deskundige voorlichting te verschaffen, wan neer het alleen maar de bedoeling is, het in de deskundigheid, en niet in bepaalde deskundigheid te zoekenOok is het de vraag, of in de Partij zo langzamerhand niet te zeer de nadruk gelegd wordt op de deskundigheid, maar dat wordt een ander hoofdstuk Begrijpelijke vreugde Het „Vrije Volk" schrijft o.a.: Op de Verbondsraadvergadering van de Katholieke Arbeidersbe weging heeft de voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, forse taal gespro ken. Hij heeft gewaarschuwd tegen een groeiende invloed van „de „Duynstee's" en hij heeft zelfs vrij duidelijk gedrei?d met een nieu we politieke partij, als de K.V.P. te veel toegeeft aan het betrekke lijk geringe getal „rechtervleuge laars". Wij begroeten het verzet van de heer De Bruijn (wij mogen hier wel zeggen: van de meer dan 300.000 leden tellende K.A.B.) te gen de rechtse katholieken met vreugde. Dat kan men van ons niet anders verwachten. Dit wil echter niet zeggen, dat wij de dreigende woorden van de heer De Bruijn nu meteen ook zo bijzonder ernstig nemen. Het is niet de eerste keer, dat de voorzit ter van de K.A.B radicale woor den spreekt en in het gezicht van de verkiezingen is een sportief partijtje touwtrekken binnen het katholiek-politieke tehuis een ge bruikelijke tijdpassering. Ook heeft de Partij van de Arbeid geen re den tot vreugde, als er gespeeld wordt met de gedachte aan een nieuwe confessionele partij (Waar in deze pers-uittreksels het betoog werd benadrukt, geschied^ dit door ons, Red. L. Ct.).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6